HOUSE OF ENGLAND Kerkelijk Leven TWIN SPORTCOMBINATIES Financieringsmaatschappijen uit Europa richten de „Eurofinas" op Grofsmederij gaat uitbreiden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 november 1959 Tweede blad no. 29892 FAST0D1SH schoon schip in een wip FASTO en FASTO-DISH n-ï R S .Stokvis'producten \y van ASW fabrikaat House of England maakt modenieuws: Dit is dè gtote mode voor deze herfst: Twin sport- combinaties. Deze houden hetmidden tussen een nor male sportcombinatie en een kostuum. In het col bert en de pantalon zijn dezelfde tinten verwerkt. U ziet het verschil door de structuur van het weefsel. DezeTwinsportcombina- ties kunt u overal dragen. Ze zijn gedistingeerd maar ook vlot, zoals een moder ne man dit wenst! Orig. Harris Tweed col berts. l-A verwerking, de allerbeste makelijUw najaarsdracht bij uitstek. Zeer gekleed! Nieuwste, gemêleerde tinten, zoals „Ottanio" (blauw/groen) en Occhio di Tigre (brons- geel). v.a. 79.50 Ital. Barathea pantalon van Marzotto. Zeer fijne kwaliteit jn diverse bij de sportcol berts passende „Twin'-tinten. 59-50 AMSTERDAM - DEN HAAG - EINDHOVEN HILVERSUM BUSSUM Afgevaardigden van financierings maatschappijen zowel namens hun lan delijke organisaties als namens deze in stellingen zelve uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Nederland, Oos tenrijk, Zweden en Zwitserland (totaal 76 afgevaardigden) zijn in een gisteren gehouden vergadering te Amsterdam (in Carlton) overgegaan tot de oprichting van de Ver. van Europese Financierings maatschappijen afgekort aangeduid als „Eurofinas". De vereniging beoogt een centrum te scheppen, waar kwesties betreffende de ontwikkeling en de toekomst van het afbetalingskredietbedrijf in Europa be studeerd kunnen worden tot wederzijds voordeel van alle leden. Voorts wil de organisatie de techni sche kennis van financieringstransacties uitbreiden door het stimuleren van on derzoek en het verzamelen en versprei den van de resultaten van zulke onder zoekingen onder de leden en anderen. De eerste taak zal zijn het vormen van een documentatie, en informatie centrum omtrent beoefening, volume en wettelijke voorschriften der afbetalings financiering in .de betrokken landen, alsmede het bevorderen van onderlin ge contacten. Als voorzitter heeft de vergadering gekozen: de heer Th. J. M. Rees van den Ende (Nederland). Alle aangesloten landen zijn in het bestuur vertegenwoordigd. Volgens de heer Rees van den Ende in de oprichtingsvergadering was het belang van het afbetalingskrediet in 1958 in de acht aan Eurofinas deelne mende landen globaal ruim 15 miljard gulden, waarvan in Nederland 400 mil joen. Telt men daarbij Italië en landen als Noorwegen, Denemarken, Finland, Ierland, Spanje, Portugal en Turkije, dan is men niet ver verwijderd van de 20 miljard gulden. De achter ons liggen de periode van uitzonderlijke groei van het afbetalingsverschijnsel wordt ge typeerd door een ongekend, sterke ver groting van de potentiële vraag naar af betalingskrediet. De ontwikkeling van de effectieve vraag moest daarbij, mede als gevolg van belemmerende regerings maatregelen, ten achter blijven. Niette min zijn belangrijke punten van contact met de overheid mogelijk, waaraan stel lig niet mag worden voorbij gegaan. Verschillen van inzicht zullen zich hier bij voordoen. Eurofinas zal echter op haar niveau, zo onderstreepte spreker, een positieve bijdrage willen leveren tot de verdere uitbouw, vorming en vervol making van het afbetalingswezen. Lezing over Anne Frank voor Plattelandsvrouwen Gisteravond hebben de leden van de afdeling Leiden en Omstreken van de Chr. Plattelandsvrouwen en -Meisjes- bond in „Rehoboth" een interessante lezing beluisterd van mevrouw C. M. Groot Enzerink-v. d. Tas. Mevr. Groot Enzerink is de echtgenote van onze oud stadgenoot de burgemeester van Maas land en houdt op verschillende plaatsen in ons land lezingen en voordrachten ten bate van het speeltuinwerk in Maas land. Gisteravond sprak mevr. Groot Enze rink over het Dagboek van Anne Frank. Zij gaf een beschrijving van de figuur Anne Frank en las enkele passages voor. Zij stond ook geruime tijd stil bij de vraag waarom het dertienjarige meisje het dagboek had geschreven. Om de ernstige sfeer na haar lezing enigszins te verdrijven, beschreef mevr. Groot Enzerink ook enkele yan haar vaak komische ervaringen als burge meestersvrouw GEVONDEN VOORWERPEN In de maand oktober zijn de volgende voorwerpen gevonden: Aktenta,s vulpen, damesportemonnee, doos inh. veiligheidsspeldjes, trui, da mespolshorloge, kinderbril, damesporte feuille, kinderportemonnaie, dameshand tasje, zonnebril, herenportemonnaie, kinderjasje, wandelstok, alpinopet, auto- step, fotonegatieven, boek, horlogeband je, sjaal, handdoek, zwembroekje, regen broek, regenjas, colbertjasje, pantalon, dameslakschoen, armband (metaal), touwen, autoband, paraplu, liniaal, mand, fluit, dynamo, houtzaag, kinder- i tasje, bankbiljetten, muntbiljetten, hon- deöketting, verkennershoed, windjack, parkiet, geldsbedrag, rozenkrans, hand schoenen, kinderschoentjes, rijwieltas, sleutels, étui inh. vulpen, passerdoos, ze gelring, militaire tas, kinderpantoffels, damesondergoed, tekening. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 Leiden, in gang poort, op woensdag- en zaterdag middag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. NED. HERV. KERK Beroepen te Kolder- en Dinxterveen (toez.) M. van der Leun, kand. te Slle- drecht. Aangenomen het beroep van de Gen. Synode als vlootpredikant G. H. Cassuto, kand. te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Gouda A. Elshout te Utrecht en H. RIJksen te Vlaardingen, van wie laatstgenoemde ls beroepen. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Vlaardingen F. Mallan te Brulnlsse. KERKELIJKE EENHEID GEREFORMEERDE BELIJDERS De Vereniging tot herstel van de ker kelijke eenheid der gereformeerde belij ders zal op 14 november in de Wester- kerk te Utrecht haar algemene verga dering houden. Dr. F. L. Bos, gerefor meerd predikant te Vlaardingen, za' spreken over het onderwerp: „Tole rantie". Drama te Gouda Man, vrouw en kind 1 in keuken omgekomen (Speciale berichtgeving) In een woning aan de Talmastraat in het stadsdeel „Ouwe Gouwe" te Gouda zijn vanochtend de bewoner, zijn vrouw en een van hun twee kinderen dood in de keuken aangetroffen. De slachtoffers zijn de 34-jarige Rijksambtenaar M. P. van de Berg, de 29-jarige mevrouw Chr. v. d. Berg-Platteel en het 2-jarige zoon tje Ronald. De oorzaak van het drama is nog niet vastgesteld. Er werd in de keuken ge stoomd omdat het jongetje ziek was. Vermoed wordt dat de bewoners de gas- geiser hebben aangestoken om wat warmte te hebben en dat zich kool- monoxyde heeft gevormd. Deskundigen zullen dit onderzoeken. De vrouw des huizes had haar moeder in Den Haag opgebeld in verband met de ziekte van het kind en haar gevraagd naar Gouda te komen. Toen de moeder kwam, trof zij de familie levenloos aan. Het tweede kind, het 7-jarige meisje Joyce, was naar school. Industriële missie naar Suriname Suriname zal dit weekeinde een vreed zame invasie beleven. Een invasie van een twintigtal Nederlandse industriëlen, onder leiding van de heer W. Bruynzeel. Doel van deze invasiereis: zich oriën teren en zich nader beraden over de vestigingsmogelijkheden aldaar. Het initiatief voor deze reis die wellicht op de lange duur zowel voor Suriname als voor het Nederlandse be drijfsleven rijke vruchten zal kunnen afwerpen is uitgegaan van de reeds in Suriname gevestigde Nederlandse be drijven en de Surinaamse overheid, die in concrete haar belangstelling toont door zeer veel tijd beschikbaar te stellen voor besprekingen met de leden van de missie. De komst naar ons land begin dit Jaar van Suriname's ministers van Opbouw, dr. ir. Essed en van Financien, dr. J. J. Sedney, heeft deze industriële reis nog eens gestimuleerd. De Surinaamse overheid is er veel aan gelegen, dat zich in Suriname indus trieën zullen vestigen. Om dit te stimu leren, verkrijgen nieuwe vestigingen dan ook bepaalde fiscale faciliteiten, terwijl de overheid bovendien Industrieterreinen ter beschikking stelt. Een extra stimu lans kan bovendien het feit vormen, dat juist dezer dagen de Surinaamse regering heeft besloten een associatie trachten aan tè gaan met de zich ontwikkelende Euromarkt. Van de missie, die morgen naar de West zal vertrekken maakt ook deel uit de heer J. F. Samson, directeur N. Samsom N.V. Uitgevers Mij te Alphen aan den Rijn. Boterprijs weer verhoogd Als gevolg van het wegvallen der Duitse invoerrechten en de daardoor van die zyde gestegen vraag is de voorlopige afrekenprijs van boter wederom met 12 cent per kg verhoogd. De consumenten prijs komt hierdoor op plm. f. 1,73 tot f. 1,76 per pakje van 250 gr. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Dick, zn. van T. Beugeling en H. M. E. de Jonge; Johanna, dr. van J. Kuiken en J. Cornet: Franslna, dr. van J. Siera en F. Boom; Lambertus, zn. van A. van Keu len en C. A. Woelders; Engel Jacobus, zn. van A. Duindam en C. van den Haak; Hans. zn. van L. Barnard en A. A. van der Nat; Johanna Wilhelmlna Maria, or. van J. Q. de Graaf en C. C. van der Kwartel. GETROUWD J. J. van Fruchten en K. G. Kuipers; B. A. Vermond en J. Aarts; W. H. Schou ten en B. C. A. van Marwijk; C. J. S. As- sink en B. C. F. Ansems; G. H. Kooreman en A. M. Burgmeijer; J. C. de Bnhjn en J. M. Vermond; W. Simons en G. D. J. Koet; J. Redel en P. J. Sleijser; A. van Muijen en M. H. Fontein; H. L. Boter en J Matze; J. Zandbergen en E. C. W. Eeekman; C. P. van den Bosch en P. J. de Groot. OVERLEDEN D. Potters, 55 Jr., echtgenote van J. Brussee. Officiële publikaties TIJDELIJK WACHT VERBOD GROENOOKDSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat voor het bebouwde gedeelte van de Groenoord- straat een wachtverbod voor belde zijden van de rijbaan is Ingesteld voor de duur der omleiding van het verkeer van de Maresingel als gevolg van de werkzaam heden aan de Slachthulsbrug. Op een onbewaakte overweg tussen I derentrein naderde. De daaruit Oss en Berchem is een dragline voortkomende botsing had een ge- blijven steken terwijl juist, een goe-1 weldige ravage ten gevolge. Twee Leidse Tuiniers- en Bloemistenvereniging In café Aniba aan de Herenstraat hield de Leidse Tuiniers- en Bloemis- tenvereniigng ..Door Eendracht Verbon den" gisteren een chrysan ten avond, waarvoor grote belangstelling bestond. Een deskundige jury beoordeelde de ln potten gekweekte of in vazen geschikte chrysanten en had in het algemeen veel lof voor de bereikte resultaten. Aan het begin van de avond herdacht de voorzitter, de heer J. H. Smit, het overleden oudste ere-lid van de vereni ging. de heer A. Zwart, die dezer dagen in de ouderdom van 89 jaar is overle den. De heer Smit herinnerde er aan. dat de heer Zwart indertijd zeer veel voor het tuinbouwonderwijs heeft ge daan en dat hij de vereniging, vrijwel van de oprichting af .trouw heeft ge diend. Vele jaren ook als bestuurslid. De voorzitter van de feestcommissie, de heer W. Dool, gaf deze avond een overzicht van de zo zeer geslaagde her denking van het 70-jarig bestaan van D.E.V. ,in aansluiting waarop de pen ningmeester van deze commissie, de heer Ernst, mededeelde, dat deze vie ring een batig saldo van ruim f 50. heeft opgeleverd. Dit bedrag zal worden gereserveerd voor een volgende lustrum viering. De heer Smit had vele woor den van lof voor de wijze waarop de feestcommissie een en ander had op gezet. Na de pauze vertoonde de heer F. H. Roman een aantal fraaie kleurendia's van de onlangs onder de leden gehou den tuinenkeuring, van de Keukenhof en een bloemencorso. Bovendien werd deze avond de uitslag van deze keuring en van de chrysantenkweekwedstrijd bekend gemaakt. Eerst als de prijsuit reiking plaas vindt, wordt bekend ge maakt. welke leden voor een wissel beker, resp. medaille in aanmerking ko men. Eerste-steenlegging van Antoniusschool Er liggen al heel wat rijtjes stenen op elkaar. Maar officieel werd eerst hedenoch tend de eerste steen gemetseld van de Antoniusschool, welke aan de Boshuizer- laan in aanbouw is. Het was pastoor Barnabas van Rijn O.F.M. van de Leo- nardusparochie, die in aanwezigheid van het r.-k. schoolbestuur en van vertegen woordigers van de oudercommissie, dit werkje opknapte. Maar ook de jeugd kreeg haar aandeel in de korte plechtig heid. Een leerling uit elk van de zeven klassen, die thans nog overal verspreid zitten, mocht ook een steen op zijn plaats metselen. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. W. M. Kallenberg, sprak er daarna zijn vreugde over uit, dat een lang gekoesterde wens nu eindelijk in vervulling gaat: een r.-k. lagere school in het snel groeiende zuidwestelijke ge deelte van onze gemeente. Het feit, dat zowel de bouw van de kerk, die daar eens zal komen (wanneer?), als de bouw van de school in handen is gegeven van het Architectenbureau Hendrikse zag hij als een garantie voor een eenheid in het complex van gebouwen, dat daar op dat stuk grond op de hoek van de Boshui- zerlaan en de Vijf Meilaan zal komen. Hij dankte al degenen, die hun zorgen over dit werk hadden uitgestrekt. Een dank, welke tastbare vorm kreeg in het geschenk, dat de jeugdige Johan Linde man aan de uitvoerder, de heer Haas noot mocht overhandigen. Nadat ook het hoofd der school, de heer H. Duim enkele woorden gesproken had, kregen de aanwezigen in de directiekeet even de gelegenheid om over dit heuglijke gebeuren na te kaaren. HAAGSE OPERETTE-ZANGERS IN KOKSSCHOOL Gisteravond traden de Haagse Ope rette-Zangers in de kantine van de Doe lenkazerne op met de operette „Das Dreimaderlhaus". De drie meisjes uit deze pverbekende operette naar muziek van Schubert, be werkt door Heinrich Berte werden ver tolkt door Mary Josée, Mitzi Waller en Marina Jensen. Laatstgenoemde vooral heeft de beschikking over een goede so praan en zij is bovendien een aardige actrice. Antonio Diamant speelde Schu bert. Hij werd gehandicapt door een flinke verkoudheid, maar hij wist toch zijn stem te beheersen. Andere rollen werden gespeeld door Bart Ravesteijn, Cor Wijgers, Tonny Verwey en Annie Maiïders, die een open doekje kreeg voor haar grappige spel als Marie Tschöll. Heel leuk was ook Margie Roelofs als Lucia Grisi, hof-operazangeres. Welzijns-officier, majoor H. J. M. Raat, sprak het openingswoord en dank te aan het slot het gezelschap in har telijke woorden. Voor de dames waren er bloemen. Onder de genodigden was adjudant Nieuwenstein, thans gepensioneerd, die vele jaren het welzijnswerk van de Koksschool heeft georganiseerd. locomotieven en vijftien wagens ontspoorden, en tientallen meters rail* warden ontwricht Dr. Stuurman overleden Dr. Stuurman in de tijd, dat hij geneesheer-directeur van „Ende geest" was. In Kampen heeft in alle stilte de begrafenis plaats gehad van het stof felijk overschot van dr. F. J. Stuurman, die van 1 juli 1928 tot 1 augustus 1943 ge neesheer-directeur is geweest van „Ende geest" „Voorgeest" en „Rhijngeest". Hij overleed op 3 november j.l. in de leeftijd van 75 jaar. Dr. Stuurmap was zowel bij de patiënten als het personeel zeer gezien. Van 1908 tot 1914 was hij werkzaam bij het Binnengasthuis in Amsterdam. Tot 1914 was hij werkzaam in het krank zinnigengesticht in Franeker en tot 1928 in het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort. Mr. A. W. Kist treedt af als directeur „Kerk en Wereld" Mr. A. W. Kist, directeur van het Jeugd- en Vormingscentrum „Oud- Poelgeest", zal binnenkort aftreden als directeur van „Kerk en Wereld" te Driebergen. Hij zal in deze kwaliteit worden opgevolgd door dr. A. Th. van Leeuwen. Tijdens de op vrijdag 20 november ie Driebergen te houden dièsviering van Kerk en Wereld" zal mr. Kist in zijn laatste diésrede aandacht vragen voor het onderwerp „Wereld in verwachting". PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Experimental and theoretical thermal diffusion factors in binary and ternary mixtures", de heer M. F. Laranjeira, geboren te Cabanas-Carregal do Sal (Portugal) en 'thans wonende te Am sterdam. BELASTINGDIENST De ontvanger van 's Rijks belastingen de heer K. van der Veen, hoofd van net ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Wormerveer, is overge plaatst naar Leiden en aangewezen als hoofd van het ontvangkantoor der in voerrechten en accijnzen, alhier. JUBILEUM A. J. VAN MEIJGAARDEN De heer A. J. van Meijgaarden, Oran jeboomstraat 8, zal dinsdag a.s. het feit herdenken, dat hij voor veertig jaar bij de firma Servaas aan de Hogewoerd als loopknecht in dienst trad. Na een hul diging in intieme kring is er in de mid daguren ten huize van de jubilaris ge legenheid gelukwensen aan te bieden. Onze stadgenoten, de heren A. van de Honert en W. M. Harinck, slaagden aan de Technische Hogeschool te Delft resp. voor het kandidaatsexa men werktuigkundig- en elektrotech nisch ingenieur. Leidse afdeling van Bond Plattelandsvrouwen opgericht Op initiatief van de afdeling Leiden van de Hollandse Maatschappij voor Landbouw is in „Het Gulden Vlies" een ledenvergadering gehouden. Nadat voor zitter J. Dorrepaal een welkomstwoord gesproken had en doel en streven van de H.M.V.L. had uiteengezet, gaf hij het woord aan mej. H. van Iterson, presiden te van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zuid-Holland. Zij belichtte op een voudige, doch heldere wijze het doel en streven van deze bond, die ongeveer 60 jaar geleden opgericht werd. Het doel is: het behartigen van de belangen van het platteland in de ruimste zin van het woord. Er zijn in Nederland reeds 600 afde lingen (in Zuid-Holland 70) met 5671 leden. De meeste afdelingen komen één maal per maand bijeen, terwijl er twee landelijke bijeenkomsten worden gehou den. Eens in de drie jaar komen vrou wen uit de hele wereld bijeen voor een internationaal congres. Mej. Iterson vertelde voorts nog iets over de wijze, waarop men het doel van de Bond kon verwezenlijken. Nadat enkele dames vragen hadden gesteld naar aanleiding van de uiteen zetting van de spreekster, werd met al gemene stemmen besloten een afdeling Leiden en Omstreken van de Bond van Plattelandsvrouwen op te richten. Het voorlopige bestuur, dat gekozen werd, bestaat uit de dames Dorrepaal (Zoeterwoude), mevr.Duursma (Leiden), mevr. Rijnsburger (Zoeterwoude), mevr. Van der Stoel (Leiden) en mevr. Ver boom (Leiden). LEIDSCHE SPAARBANK In de maand oktober werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.610.545.50 gulden en terugbetaald f. 1.407.259.33. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 438 en het aantal afbetaalde boekjes 231. Op 6.769 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 185.575.50 bijge schreven. I Er werden 805 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 21.683.94. Het tegoed der 44.302 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 33.736.152.99. INTERKERKELIJK EVANGELISATIEWERK De contactcommissie voor interkerke lijk evangelisatiewerk opent maandag avond haar activiteiten in dit seizoen met een kerkdienst in de Marekerk. Ds. G. van Duinen, geref. predikant te Wassenaar, spreekt deze avond over „Dat moet gij beslist doen". Het zang koor van het Leger des Heils verleent aan deze samenkomst zijn medewer king. JUBILEUM L. C. M. KAAK De heer L. C. M. Kaak, wonende Mau- ritsstraat 87, hoopt op 10 november zijn veertigjarig jubileum te gedenken in dienst van de N.V. Leidsche Courant. De heer Kaak was vele jaren voorman en is sinds anderhalf jaar chef van de tech nische afdeling. Echtgenote directeur sloeg eerste paal Op het terrein van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij aan de Waard heeft gisteren de echtgenote van de di recteur, ir. M. C. de Jong, de eerste paal geslagen voor de bouw van een nieuwe produktieafdeling. Hoe belangrijk deze plechtigheid voor de onderneming was, bleek uit de bloemenhulde, die mevrouw De Jong onmiddellijk hierna van ir. H. E. Kruyt ontving. Ir. De Jong gaf de belangstellenden een korte uiteenzetting van de bouw. Het ontwerp van de nieuwe produktie afdeling is van ir. M. P. Schutte; de bouw wordt uitgevoerd door Aanne mingsbedrijf Leo Zitman. Het gebouw krijgt een oppervlakte van 1000m2. De afdeling zal gebruikt worden voor het mechanisch bewerken van hogedruk- Vol belangstelling volgt de echt genote van de directeur, mevr. De Jong, haar aandeel in dit nieuwe produktie-proces: het slaan van de eerste paal. v pijpflenzen, die him bestemming vinden in de chemische industrie (grotendeels export). Als de nieuwe werkplaats klaar is, zal de produktie de eerste maanden experimenteel zijn; er zal slechts 300 ton geproduceerd worden; vervolgens 600 ton en aan heteind van het volgende jaar hoopt men 1200 ton te bereiken. De hogedruk-pijpflenzen werden tot- nutoe niet in Nederland vervaardigd, zodat met deze produktie nieuwe werk gelegenheid wordt geschapen. Bovendien worden door de afzet van het nieuwe artikel deviezen bespaard. Anderzijds zal door de export een nieuwe produktie- bron worden aangeboord. Aan het einde van de plechtigheid bood de heer D. de Haan, lid van de Ondernemingsraad, zijn gelukwensen met dit initiatief aan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3