NEHROE STUURT KRACHTIGE PROTESTNOTA NAAR PEKING WEERBERICHT Indiase volk geneigd om gebied tot elke prijs" te verdedigen! Nederland kan apartheidspolitiek van Zuid-Afrika niet aanvaarden BOOST GEBRUIKTE LORBACH ALS MEDISCH PROEFKONIJN Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 No. 29891 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no o7055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 CHINESE AANSPRAKEN AFGEWEZEN De regering van India heeft in een nota aan Peking op ondubbel zinnige wijze de aanspraken van de Chinese volksrepubliek op gebieden langs de noordoostgrens en in Ladach van de hand gewezen. Deze nota vormt het antwoord op de Chinese verklaring van 26 oktober, waarin Peking zich het recht voorbehield in het gebied van de Indiase noordoostgrens ten zuiden van de Macmahonlijn die India als de grens beschouwt te patrouilleren, zolang India niet ophoudt te patrouilleren in gebieden van Ladach, waar China aan spraak op maakt. Volgens doorgaans betrouwbare kringen in Nieuw Delhi eist de Indiase regering in haar nota, dat China onmiddellijk India's grond gebied ontruimt en zijn „agressie" staakt. de vriendschapsbetuigingen der Chinese communisten. Hij zou voorts hebben toegegeven, dat duizenden Chinese militairen zich op India's gebied bevinden. Nehroe beantwoordde de vragen, die de gespannen en boze Congresleden van het parlement voortdurend op hem af vuurden, op rustige wijze. De meeste leden der Congresfractie zouden de bijeenkomst, waarop Nehroe zijn uiteenzetting gaf, ontevreden heb ben verlaten. Men acht het waarschijn lijk, dat nieuwe bijeenkomsten zullen worden gehouden ter bespreking van het gehele vraagstuk der grensgeschillen tussen India en China. Demonstraties in enkele plaatsen Een woordvoerder van het Congres heeft medegedeeld, dat fractieleden van Nehroe's regerende Congrespartij de premier hebben medegedeeld, dat het land in een stemming is, waarin het het nationale grondgebied „tot elke prijs" wil verdedigen. Nehroe had de Congresleden medege deeld dat alles in het werk zal worden gesteld, om India te verdedigen tegen communistisch Chinese grensschendin- gen. Hij had hieraan toegevoegd: „Elk stuk India's grondgebied, dat thans in Chinese handen is, zal door ons terug worden genomen". Nehroe verklaarde ook, dat India een neutraliteitspolitiek zal blijven volgen, „want elke andere politiek zou slecht voor ons land zijn". Nehroe heeft in zijn uiteenzetting te genover de leden der fractie van de Congrespartij in het parlement toege geven, dat hij volkomen misleid is door Franse A-bom binnen 1 jaar Wat onofficieel reeds lang be kend was, is thans officieel beves tigd: Frankrijk is in het bezit van een atoombom en zal die binnen een jaar in de Sahara beproeven, ook al zijn er bezwaren van de omliggende Afrikaanse landen. Deze officiële mededeling is af komstig van de afgevaardigde bij de Ver. Naties, Jules Moch, die in de politieke commissie verklaarde, dat er geen enkele vrees voor be smetting met radio-activiteit be hoeft te bestaan, omdat de dichtst- bijgelegen stad van enige omvang veel verder van het toekomstige explosie-centrum verwijderd is dan in Amerika en de Sovjet-Unie bij proeven het geval is. Aangezien de eerste Franse atoombom een kracht van minder dan honderdduizend ton tnt zal hebben, zal er slechts een te verwaarlozen verhoging van de radio-activiteit optreden, aldus zei Moch. De Franse regering verwacht, dat deze aankondiging de totstandkoming van een akkoord over atoombewapening zal bevorderen. Zou immers een derge lijk akkoord niet binnen zeer afzienbare tijd verwezenlijkt worden, dan is het aannemelijk, dat ook de Zweden, Cana dezen en Indiërs atoommogendheden zullen worden. Ofschoon Marokko, ge steund door andere Afrikaanse landen alsmede door Aziatische geestverwanten, een resolutie heeft ingediend waarin op Parijs een beroep gedaan wordt de proe ven niet te houden, neemt men alge meen aan, dat Frankrijk daaraan geen gehoor zal geven. President-curator Universiteit Utrecht M. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg is bij Koninklijk besluit met ingang van 1 november benoemd tot president-curator van de Rijksuniversi teit te Utrecht. Hij is de opvolger van jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, die wegens gezondheidsredenen is afge treden. De heer van Lynden van Sandenburg maakt sinds 1954 deel uit van het col- i lege van curatoren. Ook zijn vader, dr. F A. C. graaf van Lynden van Sanden burg, was lid van dit college van 1915 tot 1932. Betogingen Omtrent de betoging, die zevenhon derd Indiase studenten zoals gemeld gisteren voor de ambassade der Chi nese Volksrepubliek in Nieuw Delhi heb ben gehouden, wordt nog gemeld dat de studenten, toen zy door de politie wer den tegengehouden, een aan de commu- nistisch-Chinese premier Tsjoe En-lai gerichte brief aan de poort van het am bassadegebouw bevestigden. Vervolgens verbrandden zij kopieën van een door de regering te Peking uit gegeven publikatie, waarin veertigdui zend vierkante mijl India's gebied als grondgebied van communistisch China was aangegeven. Ook in Madras en Hyderabad hebben studenten tegen communistisch-China betoogd. In Hyderabad namen de studenten een resolutie aan, waarin de „agressieve en van expansiezucht getuigende hou ding der Chinese Volksrepubliek" wordt betreurd en de eis wordt gesteld, dat de Chinese troepen zich uit India's gebied zullen terugtrekken. In Madras trok een tweehonderdtal studenten, tegen communistisch China gerichte leuzen roepend, door de straten van de stad. In deze leuzen werd onder meer ontruiming van het door Chinese militairen bezette Indiase gebied geëist. LIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Waarschuwing van Prins Bernhard Tot Nederlandse bedrijven Zoals in een deel onzer oplage van gisteren gemeld is Prins Bern hard gistermiddag van zijn Ameri kaanse reis op Schiphol terugge keerd. Tijdens de na zijn aankomst ge houden persconferentie verklaarde de Prins o.m. nog: „Er is een punt, dat ik belang rijk vind. Ik heb de afgelopen tijd verschillende landen bezocht: Tur kije, Tanganyika en nu Zuid-Ame- rika. Bijna overal heb ik de klacht gehoord, dat er inschrijvingen zijn geweest door Nederlandse bedrij ven voor regeringsprojecten, waar bij die Nederlandse bedrijven niet de laagste inschrijvers waren. Toch kregen de Nederlandse bedrijven het contract, omdat men nu een maal vertrouwen in de Nederlan ders heeft en omdat de Neder landse bedrijven een goede naam hebben. Een paar weken later wordt zo'n contract vaak ingetrokken, waarschijnlijk omdat de bedrijven het winstpercentage te laag vin den. In zo'n geval kan men toch beter niet inschrijven. Het is met geen woorden te zeggen welke kwade indruk zo'n incident maakt, niet alleen bij de regeringen, maar in het gehele land. Ik zou het bij zonder prettig vinden als de Ne derlandse kranten hier gewag van maakten", aldus de Prins. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Koude nacht De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen met in de kustprovcincies hier en daar een bui. Vannacht in het binnenland plaatse lijk mist en hier en daar nachtvorst. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 NOVEMBER Zon op: 7.42 uur; onder: 17.05 uur. Maan op: 13.10 uur; onder: 12.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.52 en 19.17 uur. Laagwater te 2.34 en 14.59 uur. Dit Blad bestaat uit 16 pagina's Fransen door Nederland onderscheiden Op de binnenplaats van het „Hotel des Invalides" te Parijs, heeft luite nant-generaal G. IJ. Le Fèvre de Montigny, chef van de Nederlandse generale staf, gistermorgen onder scheidingen uitgereikt aan verschil lende Franse burgerlijke en militaire autoriteiten, onder wie generaal An- dré Zeiler, voormalig stafchef van de Franse landstrijdkrachten. Na deze plechtigheid hield luitenant- generaal Le Fèvre de Montigny 'n korte toespraak, waarin hij de Franse rege ring dankte voor het feit. dat zij een oefenterrein in La Courtine ter be schikking heeft gesteld aan de Neder landse troepen. Daarna hielden Neder landse en Franse troepen een défilé. De Haagse verkeerspolitie is be gonnen met verkeerslessen aan ouden van dagen. Ondec andere werd getoond, hoe men bij ver keerslichten veilig kan oversteken. „Vuile zaak" President Eisenhower verklaarde gis teren op zijn persconferentie geschokt te zijn over het quiz-schandaal bij de na tionale televisie. Niemand zal gerust zyn voordat deze „vuile zaak" is opgeruimd Zodra hij de feiten vernam, had hij het ministerie van Justitie verzocht een onderzoek in te stellen. De conclusies zouden tegen het eind van het jaar ge reed zijn. Elke industrie die te maken heeft met het verschaffen van nieuws en ontspan ning op grote schaal draagt verantwoor delijkheid jegens de bevolking. Hij was echter niet van mening dat dit geval be wijst dat de Amerikanen hun morele maatstaven hebben vergeten. Wel waardering voor wet op zelfbestuur Gebeurtenissen worden soms overdreven „Wy kunnen de manier waarop de Zuidafrikaanse blanken hun zwarte medemensen beschouwen, niet aanvaar den", aldus verklaarde de Nederlandse afgevaardigde J. Meijer gisteren in de speciale politieke commissie van de V.N. Assemblee (Algemene Vergadering) bij de bespreking van Zuid-Afrika's apart- heidpolitiek. Hoe langer Zuid-Afrika doorgaat met zijn politiek van rassen scheiding, des te meer zal het de weg effenen voor „humanitaire tussenkomst". Het vraagstuk zou zo steeds verder uit de bescherming van de artikelen van het Handvest komen te liggen, die over de niet-inmenging met binnenlandse aan gelegenheden van Iedenstaten gaan. De Zuidafrikaanse blanken, aldus vervolgde de Nederlandse afgevaardigde, willen hun bestaan waarborgen door negering van de politieke, economische en men selijke rechten van de niet-blanken, ook al zyn dezen met het economische leven van het land vergroeid. Hoewel de Ne derlandse regering waardering heeft voor de pogingen om uit de moeilijk heden te komen door de wet voor het Bantoe-zelfbestuur, betreurt zy het feit, dat dit geschiedt zonder voldoende democratische raadpleging van de meest betrokken groep, de Bantoes, aldus af gevaardigde Meijer. „De Nederlandse regering wijst de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika duide lijk en onherroepelijk af. Rassenonder scheid is voor mijn delegatie onaan vaardbaar en een politiek zonder toe komst, zeker in een gebied waar volke ren het recht van zelfbestuur hebben verkregen en in de komende jaren nog meer gebieden onafhankelijk zullen wor den", zo verklaarde de heer Meijer nog tijdens de behandeling van deze kwestie in de speciale politieke commissie. Hij zei dat de Nederlandse delegatie zich in het verleden heeft onthouden van stem ming over resoluties om er bij de Zuid afrikaanse regering op aan te dringen haar beleid te wijzigen omdat de vraag in het geding is, of het gaat om een kwestie van binnenlandse jurisdictie. Ook dit jaar zal de Nederlandse delega tie zich van stemming onthouden omdat zij aarzelt over deze vraag een oordeel uit te spreken. Schadelijk voor ons allen De Nederlandse afgevaardigde was zijn rede begonnen met er op te wijzen, dat er in het Koninkrijk der Nederlan den geen enkele vorm van rassenonder scheid bestaat. In Suriname en de Ne derlandse Antillen leven rassen in har monie naast elkaar en in alle drie delen van het Koninkrijk is iedereen voor de wet gelijk en heeft dezelfde rechten. Duidelijk verklarend, dat hij namens alle drie delen van het Koninklijk sprak, zei de spreker dat de gebeurtenissen in Zuid-Afrika soms worden overdreven en dat een vergelijking met de rassenver- volging tegen de joden door het nazi dom, het onmenselijk optreden in Hon garije en de maatregelen tegen het Tibe taanse volk niet opgaat. „Er is discriminatie, gebaseerd op ras en kleur en dat is in strijd met het Handvest van de V.N." De Nederlandse afgevaardigde oefende tenslotte kritiek uit op het gemak, waarmede sommige delegaties en niet alleen die van de communistische landen het artikel van het Handvest over binnenlandse jurisdictie hebben ingeroepen toen de gebeurtenissen in Tibet aan de orde wa ren. Hij waarschuwde dat. indien alles binnen het kader van de politieke tegen stellingen wordt getrokken, „dit op de lange duur schadelijk voor ons allen zal zijn" en ook de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika niet zou kunnen worden besproken. Ook de Indonesische vertegenwoordi ger, E. J. Lapian, keerde zich tegen de Winkels later open Behoudens goedkeuring door het Col lege van B. en W. zullen de winkels van 28 november t.e.m. 4 december tot 's avonds half tien geopend zyn. De deelnemers aan de Leidse Winke liersactie1959 organiseren van 14 no vember tot 6 december een grote actie, waarvoor een auto als hoofdprijs be schikbaar wordt gesteld. Zuidafrikaanse rassenpolitiek, die z.i. de fundamentele rechten en vrijheden van het V.N.-Handvest schendt en zo'n groot gevaar voor de vrede is geworden dat de V.N. „het vraagstuk wel eens in een veel ernstiger licht te bezien kunnen krijgen". de échte eierbeschuit Gistermiddag arriveerde Prins Bernhard op Schiphol na zijn reis door Brazilië en Peru. Hij werd door andere leden van het Konink lijk gezin verwelkomd. Een aardige opname van de Prins in gesprek met Koningin Juliana, Prinses Irena en Prinses Marijke. Putlola vanochtend terechtgesteld De dertigjarige Canadese foto graaf van Duitse afkomst Günther Fritz Podola is hedenochtend in de Wandsworth-gevangenis te Lon den terechtgesteld wegens moord op een Londense rechercheur in juli van dit jaar. Voor de gevangenis had zich een honderdtal mensen verzameld. Een vandaag vrijgelaten gevangene uit de Wandsworth-gevangenis heeft meegedeeld dat er in de gevangenis in de nacht van gisteren op vandaag voort durend betogingen zijn geweest. Er wa ren veiligheidsmaatregelen genomen, onder meer waren alle klokken stilgezet, zodat niemand wist wanneer het ogen blik van de executie was. Een woord voerder van het ministerie van Binnen landse Zaken heeft echter ontkend dat er betogingen in de gevangenis zijn ge weest. Voor de woning van de minister van Binnenlandse Zaken, Butler, liepen twee vrouwen en acht mannen met borden met de woorden „Red Podola's leven". Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft voorts de persberichten te gengesproken volgens welke de beul, Allen, bevriend zou zijn geweest met de door Podola gedode politieman, Purdy. SENSATIE IN DUSSELDORF Inspuitingen, pillen en cyaankali Een vos, die een haas verscheurt (Van onze correspondent in Bonn) Op de tweede dag van het Düsseldorfer proces tegen de 31- jarige bankwerker Werner Boost, die verdacht wordt van het plegen van vijf moorden, heeft zijn mede dader Lorbach gisteren uit de school geklapt: uit diens verklarin gen bleek dat Boost een soort medische experimenten op hem heeft uitgevoerd! Met injecties en zelfgemaakte pillen ging Boost Lorbach te lijf, die er verdoofd en zelfs bewusteloos door werd ge maakt Ook deze tweede dag van dit gerucht makende proces zag men een rustige, bijna zelfverzekerde Werner Boost. Hij heeft bepaald een open, zelfs hartelijk aandoend gezicht, zijn bruine ogen kij ken frank en vrij en zelfs sympatiek rond, zijn hoge voorhoofd verraadt vol gens de psychiaters intelligentie, waar mee hy ervaren politiefunctionarissen mat heeft gezet. Hij spreekt duidelijk en goed, hij debatteert scherp, hij doorziet iedere voor hem opgezette valEn toch staat voor negen van de tien in de Düsseldorfer rechtzaal aanwezigen vast, dat Boost de bergen bewijzen tegen hem niet zal kunnen ontzenuwen: als bijna vaststaand beschouwt men het feit. dat hij samen met Lorbach de vakbonds jurist Servé heeft vermoord en dat hij alleen twee zogenaamde liefdespaartjes heeft doodgeschoten. Chemische experimenten Gisteren vertelde Lorbach een jon geman met een dom gezicht, maar een jongen die grote schoonmaak wil houden en zeker berouw toont over de spook- zolder van Boost, waarin deze chemisch experimenteerde. Boost had zich een reeks boeken aangeschaft, speciaal op het gebied van narcose en verdoving, wat hy gisteren niet ontkende. „Maar dat was uit liefhebberij. Men verwijt mij, dat ik daarmee mensenlevens vernieti gen wilde, maar dat is laster", zei Boost hierover. De injectiespuit, die hij eveneens gekocht had en waarmee hij Lorbach inspoot, vond men later met een kleine hoeveelheid cyaankali terug in het wapendepot, dat Boost bij een kerk hof had aangelegdHet staat vast dat een van de meisjes van de paartjes, die door Boost vermoord zouden zijn, half gewurgd en daarna met cyaankali vergiftigd werd! Lorbach. die dit alles uit de doeken deed, vertelde voorts hoe Boost zich ge dragen had by de moord op dr. Servé. „Er was iets bovennatuurlijks met hem aan de hand", vertelde Lorbach. „Op dat ogenblik was hij geen mens meer. hy was slechts met Satan te vergelijken. Zoals Boost zich op dat moment gedroeg, zo heb ik nog nooit een mens gezien. Hij was als een wild dier, als een vos die een haas verscheurt Boost, zo bleek /oorts. was, hoewel hij een groot overwicht op Lorbach had, toch bang dat deze hem eens uit de weg zou ruimen, want hij wist dat Lorbach ervan bezeten was zijn goede naam te behouden. Daarom had hy Lorbach ge dreigd. dat hy in een by een kennis ge deponeerde brief zijn mededader als de moordenaar van Servé had aangeduid. Deze brief, zo dreigde Boost Lorbach, zou worden geopend wanneer hem, Boost, iets zou overkomen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1