Kongo-minister De Schrijver aclit handhaving van de orde primair WEERBERICHT Krachtige financiële steun van Brussel voor de ontwikkeling van de Belgische kolonie Suede autojekker DUITSE CHESSMAN ONTKENT HARDNEKKIG VIJF MOORDEN Koningin bracht charmant bezoek aan blindeninstituut Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 No. 29890 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no o7056 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister voor de Kongo, August de Schrijver, heeft gisteren in de Tweede Kamer een belangrijke rede uitgesproken over de politieke toestand in het Afrikaanse gebied, waarbij hij uitvoerig de financiële steunmaatregelen der Belgische regering ten voordele van Kongo belichtte. De onlusten vloeiden vaak voort uit de onverzoenlijke houding van de inlandse stammen tegenover elkander, aldus de minister, en die tegenstellingen zijn in de jongste maanden toegenomen. Gewag makend van de onlusten in Stanleystad zei de minister te betreuren, dat som mige inlandse leiders bij voorbaat alle voorstellen van de Belgische regering verwerpen, terwijl zij zich geen rekenschap schijnen te geven van het feit, dat in de eerste plaats de orde moet worden gehandhaafd. De vrede is onmogelijk wanneer de rechtsorde niet voor een ieder is gegarandeerd. Wij betreuren dat er slachtoffers zijn gevallen, aldus minister De Schrijver, maar wij hebben Kongo de onafhankelijkheid beloofd. Wat wij op het ogenblik doen is de weg banen naar die onafhankelijkheid. in te tekenen. De regering bereidt an derzij ds de oprichting voor van een „Maatschappij voor de ontwikkeling van Kongo". Andere landen dan België en Kongo zullen in het kapitaal van deze maatschappij kunnen deelnemen. Over 1960 zal België 1 miljard franken (76 miljoen gulden) als eerste kapitaal-bij drage van de maatschappij fourneren. Maatregelen worden getroffen om de privé-investeringen aan te moedigen en de financiering er van te vergemakkelij' ken, onder meer door voorlopige vrij stelling van belasting voor nieuwe on dernemingen. Persagentschappen overdreven onlusten De minister deelde mede dat speciale commissies de verkiezingen in december a.s. zullen controleren, terwijl een drie jarenplan is opgezet voor de politieke vorming van enkele duizenden Kongo lese ambtenaren. De minister protesteerde krachtig tegen de valse voorstelling van zaken, welke zijns inziens door bepaalde bui tenlandse persagentschappen over de toestand in Kongo werden gegeven. De gebeurtenissen zijn betreurenswaardig genoeg en hebben de overdrijvingen van die persagentschappen niet gerechtvaar digd. De minister bedoelde de berichten over het aantal doden in Stanleystad. Belga publiceerde namelijk gistermiddag een communiqué, waarin fox-meel wordt ontkend dat er 70 doden zouden zijn ge vallen; het officiële cijfer bedraagt twintig. Het zijn voornamelijk de Franse kranten en agentschappen, aldus een woordvoerder van het depax-tement van Kongo, die het Belgisch aanzien in het buitenland tx-achten te benadelen. Maar het voox-naamste deel van de x-ede van de minister was gewijd aan de financiële maatregelen van de Belgische regering, welke maatregelen in het raam van de begroting 1960 ten behoeve van Kongo en Roeanda-Oex-oendi van kx-acht gaan worden. Het Kongolese begx-otingstekort zal tot vier miljard fx-anken (circa 300 miljoen gulden) stijgen over 1960, indien wij geen herstelmaatregelen treffen, al dus zei minister De Schrijver. De Bel gische regering zal een steunfonds op richten, waarvoor de kredieten op een bijzondere begroting zullen wox-den uit- getx-okken. Deze steun zal voor Kongo over 1960 twee en een half miljard fx-an ken (cix-ca 200 miljoen gulden) bedra gen. Steun van bedrijfsleven De x-egex-ing zal bovendien de mede- wex-king vragen van de grote Belgische financiële en industriële ondex-nemingen, die in Kongo grote belangen hebben om op de speciale leningen voor Kongo Wachtmeester is wel degelijk schuldig Schandaal Roelofarendsveen kreeg zijn beslag De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft het verzoek van de wacht- meester der Rijkspolitie te Roelofarends veen tot herziening van zijn zaak afge wezen. De raad was van oordeel, dat de door appellant aangevoerde argumenten ter zake niet tot ernstige twijfel over de juistheid van de vroeger door de raad genomen beslissing hadden geleid. De ex-adjudant was destijds bij de Centrale Raad in beroep gegaan tegen de terugstelling in rang, diehem in mei 1957 door de korpsleiding van de Rijks politie was opgelegd wegens het ten ge schenke aannemen van drank en rook artikelen, die hem door het plaatselijk Oranje-comité waren verstrekt ter ge legenheid van een nationale feestdag. Ook zou hij zich destijds aan drankmis bruik hebben schuldig gemaakt bij een ambtsjubileum van een zijner onderge schikten. Advertentie Een jas voor "buiten' Ideaal voor heren doktoren, l ingenieurs, architecten, op jacht etc. Volkomen afslui- .j ting tegen regen en koude. Met knopen ol rits, in div. tinten bruin, beige en mos- groen. Mouton, antilope en J chèvre. Eerste keus huiden' 219.50 House of England Amsterdam Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Ons programma, aldus minister De Schrijver, is slechts te verwerkelijken wanneer de gehele Belgische bedrijfs wereld hieraan haar medewerking ver leent, evenals de Belgische schatkist en de Nationale Bank van België. De inspanning is groot, maar België is bereid deze inspanning te leveren. Hier van ben ik thans volkomen overtuigd, aldus De Schrijver. Van de zijde der oppositie voorspelde Leo Collard, de socialistische oud-minis ter van Onderwijs, dat de vex-kiezingen voor gemeenteraden en gewestelijke ra den in december a.s. zullen mislukken. Hij vi-oeg de minister aandacht te schenken aan de suggestie van enkele gematigde Kongolese leiders, die een Belgisch-Kongolese ronde-taf elconfe- x-entie tussexi de Kongolese politieke lei ders en het Belgisch parlement hebben voorgesteld. Het is eexx suggestie, die door minister De Schrijver werd ver- wox-pen, daar de politieke ondex-hande- lingen en de uitvoering van het rege ringsplan voor de onafhankelijkheid de plicht en het voorrecht zijn van de x-e- gering en ixiet van het pai-lement. Bo vendien moeten de verkiezingen van december a.s. bewijzen wie van de lei ders der cix-ca dertig politieke partijen in Kongo het recht hebben om te spx-e- ken „in naam van het Kongolese volk" Prins Bernhard uit New York vertrokken Prins Bernhard is gisteravond uit New York met een lijn toestel van de KLM naar Nederland vertrokken. He denmiddag zou de Prins op Schiphol ar riveren. Prinses Irene bezoekt Marcuskerk te Utrecht Prinses Irene is voornemens op 10 november de nieuwe Marcuskerk te Utrecht te bezichtigen om zich op de hoogte te stellen van de moderne ker kenbouw. Vijf doden door gasverstikking (Speciale berichtgeving). Vannacht zijn in Sliedrecht een vrouw en vier kinderen uit het gezin van de 33-jarige beroepsmilitair S. Bakker uit de Vermeerstraat 11 door gasver stikking om het leven gekomen. Een oude man die de nacht in het huis van de familie Bakker doorbracht en de gaslucht rook, waarschuwde de vader, die nog juist het jongste kind van 1 jaar uit bed kon halen, dat in een kamer aan de voorzijde van het huis sliep. Onmiddellijk ging de vader naar beneden en trof daar zijn vrouw dood in de keuken aan. De vier kin deren, jongens van 7, 6 en 4 jaar en een meisje van ZV2 jaar, die boven de keuken aan de achterzijde van het huis sliepen, werden eveneens leven loos aangetroffen. Uiterst brutaal en sclierp-denkend man, aan wiens schuld niemand twijfelt (Van onze correspondent in Bonn) Drie jaar en vier maanden na zijn arrestatie stond de 31-jarige Werner Boost gisteren dan toch eindelijk voor de Düsseldorfer rechtbank op beschuldiging vijf mensen te hebben vermoord. Maar hoewel talloze bewijzen tegen hem zijn, ofschoon vijftig getuigen tegen hem in het ge weer zijn geroepen, zeven boeken met in totaal 1380 bladzijden hem beschuldigen, drie boeken met 1500 bladzijden details over hem vertellen en 38 ordners honderden en honderden sporen bevatten hoewel dus alles en iedereen tegen hem is, hield hij ook op de eerste dag van dit sensationeelste naoorlogse misdadigersproces in de Bondsrepubliek vol: ,,Ik heb er niets mee te maken." Vriend vertelt vele Majesteit, wij bidden iedere dag voor UI (Speciale berichtgeving) „Zjjn hier veel mensen? En zijn de deuren al open?" De 6-jarige blinde Bruno Berkhout, leerlingetje van het R.-K. Instituut voor blinde en slechtziende kinde ren St.-Henricus te Grave begreep alle onbekende geluiden, die in zijn omgeving klonken, niet. Hij vroeg honderd-uit en het vriendelijke onderwijzeresje dat als een beschermengel achter hem stond, werd niet moe te vertellen hoe feestelijk Grave en het instituut waren versierd ter ere van Koningin Juliana, die de inrichting gistermiddag zou bezoeken. Bruno en zijn even oude boezemvriend Jantje Pijnakker namen bij deze ontvangst een voorname plaats in, want zij zou den mooie rode rozen aanbieden. Wachtend op de Vorstin roken zij om beurten voorzichtig aan de rozen en vonden het allemaal erg interessant. Voor Vorstin kinderen en fraters zou dit bezoek een evenement worden! Bat bleek uit alles! bijzonderheden Als gemeld wordt Boost verdacht van het feit. dat hij tezamen met zijn vriend, de 27-jarige Franz Lorbach. op 7 janu ari 1953 de vakbondsjurist, dr. Servé na bij Düsseldox-f heeft doodgeschoten. Voorts dat hij alleen cp 1 november 1954 een minnend paartje en op 8 fe bruari 1956 eveneens 'n jonge man en 'n meisje heeft vermoord. Boost wordt ervan verdacht naast deze moorden nog tal van roofovervallen, inbraken, diefstallen en wat niet al te hebben ge pleegd. De vijf mensen zou Boost wrêed hebben vermoord: dr. Sex-vé's auto werd door Boost en Loi-bach plotseling over vallen en een hagel van pistoolschoten Meer wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen of enkele buien. Aan vankelijk matige zuidwestelijke wind later krachtige en aan de kust wellicht harde noox-dwestelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 NOVEMBER Zon op: 7.40 uixr; onder: 17.06 uur. Maan op: 12.26 uur; onder: 21.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.03 en 18.23 UUl'. Laag water te 1.49 en 14.07 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's werd op Servé afgevuxxrd. Boost zou het eerste .Liebespaar', dat spoedig zou gaan huwen, bewusteloos hebben geslagen en met hun auto in een vaart hebben ge reden, waar beide slachtoffers verdron ken. Van het tweede paar schoot hij de man dood en wurgde hij het meisje, waarna hij beide slachtoffers trachtte te verbranden.. Door een toeval kreeg men Boost en later Loi-bach te pakken. En sedertdien, drie jaar en vier maan den geleden, hebben ervaren Duitse re- cherchem-s gepoogd Boost, die gehuwd is en twee kinderen heeft, met bewijs na bewijs tot een bekentenis te dwingen. Tevex-geefs, want de verdachte heeft totdusver veertig maanden lang alle verhoren en listige vragen doorstaan met een ijzeren kalmte en een bijzonder grote intelligentie. Op alle mogelijke manieren heeft hij gepoogd als een tweede Chessman zijn proces uit te stellen: wat hem een jaar lang gelukt is. Boost zag kans een nieuw gerechte lijk vooronderzoek te krijgen, herrie te schoppen rond arrestatiebevelen en ter mijnen, drie verdedigers de laan uit te sturen en de politie te tarten hem toch het overtuigende bewijs te leveren, het geen totdusver niet is gelukt! Men noemt Boost een geestelijk en li chamelijk uitstekend getraind, uiterst brutaal en scherp-denkend man: hoog moedig tactisch, als misdadiger veel zijdig maar een man wiens gehele le vensloop ellende toont: van zijn onwet tige geboorte tot zijn opvoeding in ge stichten. De psychiaters noemen hem normaal, maar dat hij moordlustig en sadistisch is, dat hij moorden heeft be gaan niet slechts om geld maar ook uit seksuele motieven acht men vaststaand. Deze door velen o.m. door zijn mede dader Lorbach, zeer gevreesde misda dige persoonlijkheid liet zich gisteren noch door de sensatie rond zijn proces, noch door de ernst van de Düsseldorfer rechtbank week maken. Koel en zake lijk reageert hij. zoals hij dat al veertig maanden pleegt te doen: intelligent als Chessman, met wie hij wel iets gemeen heeft. Gisteren te Düsseldorf bleek dat duidelijk. Zelfbewust en glimlachend, met een dikke map vol papieren onder de arm, betrad hij de rechtszaal, lang zaam en zelfverzekerd sprekend her haalde hij steeds weer: „Ik ben geen moordenaar", ook toen Lorbach tot in details vertelde hoe hij samen met Boost dr. Servé had vermoord, hoe Boost het plan had geopperd een kind te ontvoeren.. Boost glimlachte slechts met een bleek gezicht en ontkende al les, behalve een tweetal veediefstallen. De voormalige Siamesetweeling Folkje en Tjitske de Vries in Ber- gum (Frieslandf wordt op 8 no vember zes jaar. Links Tjitske en op de fiets Folkje. Minister van Defensie naar de V.S. De Nederlandse minister van Defen sie, ii\ S. H. Visser, zal van 11 tot 18 november een bezoek brengen aan de V.S. als gast van de Amerikaanse mi nister van Defensie, Neil H. Mcelroy. Hij zal worden vergezeld door de chef directie Nato- en W E.U.-zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Th. H. Bot en door de chef van de M.A.A.G. (Military Assistance Advi sory Group) in Nederland, vice-admi- raal J. A. Snackenberg. De minister zal Cape Canaveral be zoeken. het Redstone Arsenal te Hunts- ville en het hoofdkwartier van de ge allieerde oppex-bevelhebber Atlantische Oceaan te Norfolk. De laatste dagen van zijn bezoek zal de minister te Washington verblijven, waar hij door verschillende defensie autoriteiten zal worden ontvangen. Het charmante van dit Koninklijk be zoek was eigenlijk, dat ondanks het of ficiële karakter van deze gebeurtenis, er maar heel weinig officieels gebeurde. De kinderen die een toespraakje moesten houden, babbelden er lustig op los en vex-zuimden daarbij allerminst melding te maken van de dagelijkse ergernissen die kunnen voorkomen naast de dagelijkse plezierigheden. Er werd hartelijk om ge lachen. Even vrij van „plankenkoorts" waren de fraters, vooral wanneer zij gingen vertellen over „hun" kinderen en de op het instituut gevolgde leermetho den. De Koningin, gekleed in een grijs- violette tailleur, een kleurige zijden shawl om de hals, een lichtgroene toque op het hoofd en een enkel sieraad op de revers, toonde voor al het gebeuren in het honderd jaar oude instituut een in tense belangstelling. Zij hield lange „in formele" gesprekken met de kinderen, liet zich door de fraters uitvoerig inlich ten over de oogafwijkingen van de kleintjes en toonde bijzonder veel inte resse voor de lesmethoden. De fraters, trots op hun leerlingen en oud-leer lingen (van wie er nu vijf studeren aan de Nijmeegse universiteit) wilden wel vertellen. Graag zelfs! En zo was het haast als vanzelfsprekend dat natuur lijke hartelijkheid en spontaneïteit de kenmerken werden van deze ontvangst in Grave. Bijzonder werd het gewaardeerd dat de Koningin in de grote ontvangstzaal Koningin Juliana bracht gister middag een bezoek aan het Insti tuut St.-Henricus voor blinde en slechtziende kinderen te Grave. Aan de ingang werden haar door twee van de leerlingen bloemen aangeboden. geheel onvoorbereid een korte toespraak hield, hetgeen zelden of nooit wordt ge daan bij bezoeken aan tehuizen en in stellingen. De vorstin deed het nu waar schijnlijk vooral om de aanwezige kin deren, die niet of nauwelijks in staat waren haar te zien, door middel van haar stem toch een indruk van haar per soon te geven. „Majesteit, wij bidden iedere dag voor U", vertelde de rector in zijn bewogen dankwoord. En als ware het bedoeld om deze uitlating van frater Respicius te on derstrepen, zong het koor van het insti tuut vervolgens het „Heer, bescherm en zegen onze Koningin". Voor Grave is de komst van de Ko ningin het glorieuze hoogtepunt gewor den van de eeuwfeestviering van het in stituut. Wederzijds was kennelijk ook voor de vorstin het bezoek aan het oude vestingstadje een gebeurtenis die haar bijzonder ter harte ging en waarvan ztf nu als tastbare herinnering bewaart het gedenkboek „Visueel gehandicapten", dat haar ten afscheid werd aangeboden. Acht december bespreking Ned. landingsrechten (Van onze correspondent te Washington) Op 8 december zullen Nederland en Amerika in Washington het overleg beginnen inzake de com merciële landingsrechten voor de KLM in Los Angeles. De Neder landse regering heeft de wens te kennen gegeven deze rechten te verwerven en volgens artikel 12 van de luchttransport overeenkomst van april 1957 behoort in zulk een geval overleg mogelijk gemaakt te worden. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen de discussies reeds midden'november te doen be ginnen, doch Washington verzocht de bijeenkomst drie weken later te houden. Vertrek detachement voor Nieuw Guinea door tbc vertraagd In de legerplaats Ossendrecht heeft de militair geneeskundige dienst bij een groep van 64 militairen, die wachten op uitzending naar Ned. Nieuw Guinea, een geval van tbc ontdekt. Inmiddels is wel gebleken, dat dertien man van dit deta chement geen contact hebben gehad met de besmette militair. Zij zullen dus op de vastgestelde tijd kunnen vertrek ken. Het is voorts mogelijk, dat enkele anderen, die tijdens het thans ingestel de onderzoek eveneens als onbesmet zul len worden „vrijgegeven", hun kamera den binnen een week kunnen volgen. Voor de overigen evenwel zal het toch zeker twee maanden duren, alvorens zij naar hun bestemming kunnen gaan. Op 8 oktober j.l. had de betrokken militair nog een routine-doorlichting met goed gevolg doorstaan. Afgelopen maandag tijdens een keuring voor de beroepsdienst bleek echter, dat hij met tbc was besmet. Volgens medische des kundigen, aldus de Legervoorlichtings- dienst, is een dergelijke gang van zaken normaal, aangezien een tbc-besmetting zich soms zeer snel openbaart. De militair geneeskundige dienst zal zeer straffe maatregelen nemen en het onderzoek naar contact-infecties ook buiten het Nieuw Guinea-detachement uitstrekken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1