r ITALIANO Amerika's t.v. belooft beterschap, maar liet klinkt niet overtuigend! SIMCA Duffelcoat ISRAEL GING TER STEMBUS Rapport pseudo - roulettespel Eigenlijk niet anders dan een soort handel in de aandacht van de grote massa der kijkers KOU r% GEVAT Je lekkere elke woensdag jongensmarkt PeektCloppenburg GEBR. VAN ULDEN Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 3 november 1959 Derde blad no. 29889 (Van onze correspondent in Washington) Gesteld dat een moeder voor de rechter gebracht wordt omdat zij lïaar kinderen volkomen heeft laten vervuilen, zal zulk een moeder het vertrouwen van de maatschappij terugwinnen wanneer zij ver klaart in het vervolg iedere week de nagels van haar kinderen te knippen? Iets dergelijks heeft dr. Frank Stanton, de president van Columbia Broadcasting System (C.B.S.) gedaan, nadat niet alleen zijn onderneming, maar de televisie in het algemeen in kwade reuk was gekomen, omdat het niet eerlijk was toegegaan bij vrijwel alle grote vraag- en antwoordwedstrijden om geld, de zogenaamde „quiz-shows". Dat Stanton verklaarde van nu af aan alle grote quiz-shows van het programma te zullen nemen was geen verdienste. Het televisiepubliek voelde zich bekocht en wilde die vertoningen eenvoudig niet langer aanzien. Stanton's „bekering" En de ..bekering", die Stanton verder aankondigde, had waarlyk even weinig om het lijf als genoemde belofte tot na gelknippen. Edward R. Murrow, een be kend commentator, heeft een program ma gehad, dat „Person to person" heet te en waarbij Murrow, draadloos, bij bekende persoonlijkheden op bezoek ging. Men zag dan Murrow in zijn stu deerkamer vragen stellen en men zag een bekend politicus of een vermaard toneelspeler thuis op die vragen rea geren. „Ook dat ging niet helemaal eerlijk toe", zegt Stanton (die reeds lang een conflict met Murrow heeft!). Murrow had er volgens Stanton bij moeten zeg gen, dat die interviews voorbereid wa ren. Natuurlijk waren ze dat en een kind kon dat begrijpen. Wanneer bij voorbeeld het televisiescherm een inte rieur vertoonde waar een gitaar ach teloos op een sofa lag, dan begreep men heus wel, dat dit instrument ter sprake zou komen en dat de ondervraagde een paar minuten zou tokkelen wanneer zijn hobbies ter sprake gebracht zouden worden! Waar het om gaat Stanton heeft nog ander „bedrog" ontdekt waar hy de schaar in wil zet ten: wanneer een humorist optreedt voor de televisie, laat men na zyn grap jes het gelach en geklap soms van een geluidsband komen en niet van echt publiek. „Foei", zegt Stanton, „dat is niet eerlyk, dat mag niet meer." Eén ding is duidelijk: de president van CBS wil het vertrouwen herstellen in de televisievertoningen en vooral na tuurlijk in de programma's van zyn eigen maatschappij. Maar zijn beloften zijn niet overtuigend omdat zij de kern van de kwaal niet raken. Televisie in Amerika is over het geheel genomen een kolossaal advertentie-systeem voor alle firma's, die iets te verkopen Uitbreiding „Hulp en beil" (Van onze Haagse redactie) De door het gehele land beken de psychiatrische inrichting „Hulp en Heil" te Leidschendam, uit gaande van de „Stichting Neder- landsche Hervormde Inrichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken' staat voor een belangrijke periode in haar geschiedenis: begin 1960 wordt een nieuw paviljoen, ge schikt voor 108 vrouwelijke pa tiënten, in gebruik genomen, mid den 1960 komt de nieuwe kerk voor 480 personen gereed en in de naaste toekomst hoopt men te be ginnen aan een tweede paviljoen, bestemd voor 108 mannelijke pa tiënten. De eerste gebouwen van „Hulp en Heil" werden in het begin van de tweede wereldoorlog gebouwd. Zij werden toen echter in gebruik genomen door het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat de gebouwen pas einde 1948 ontruimde. Midden 1949 kon de inrichting door Prinses Wilhelmina worden opengesteld. Het paviljoen, dat begin volgend jaar gereed komt, zal een sanatorium zijn en „Schakelbos" heten. Het is een „open" of „aangewezen" afdelingen is bedoeld voor de behandelingen van lijders aan neurosen, diverse vormen van depressies e.d. Naast de diverse fysische en medi camenteuze behandelingsvormen, zal sterk de nadruk gelegd worden op de verschillende methoden van psychothe rapie, zowel individueel als in groeps verband. Ook is een ruime mogelijkheid ge schapen voor allerlei vormen van arbeidstherapie volgens moderne inzich ten, terwijl tevens grote aandacht be steed wordt aan de bewegingstherapie. Ook de culturele therapie zal een grote plaats innemen. Daartoe is op de bovenste verdieping een ruim atelier gebouwd. Aan het milieu ook als therapeu tische factor gehanteerd is grote zorg besteed. Vooral ook is gelet op een har monisch gebruik van kiemen.. De uit voering van een en ander ligt in handen van de Voorburgse architect A. van Essen. Ook voor het verplegend personeel, waarover „Hulp en HeU" in voldoende mate beschikt, is in de nieuwbouw uit muntend gezorgd. De inrichting geeft op het ogenblik 450 patiënten onderdak, welk aantal dus binnenkort aanzienlijk zal kunnen worden uitgebreid, hetgeen noodzakelijk was geworden, omdat er bijna dagelijks patiënten moeten worde: afgewezen toagenfl plaategebrek. hebben op de massamarkt en die veel geld kunnen besteden aan reclame. Welke televisie-maatschappij strijkt dat geld op? Zij, die programma's biedt (uiteraard door advertenties omlijst), waar een zo groot mogelijk publiek ge boeid naar kijkt. Een televisie-maat schappij verkoopt dus eigenlijk de aan dacht van de massa, en de grote ad verteerders kopen die gretig op. Tegen elke prijs Zolang CBS of NBC of welke maat schappij ook, het hebben moet van dat advertentiegeld, zal de onderlinge con currentie hen nopen de massale pu blieke aandacht tegen vrijwel elke prijs te pakken te krijgen. Terwille van de eigen goede naam zal men nu en dan eens „nagels knippen", maar het alge mene peil van de programma's zal laag blyven, omdat de massa voor wie bier, sigaretten en auto's geadverteerd moeten worden meer belangstelling schijnt te hebben voor vuns geworstel en vertoon van allerlei misdaad en ge weld dan voor programma's van kunst en wetenschap. Dit sluit een enkel goed programma niet uit en juist CBS heeft, bijvoorbeeld op zondagmiddag (tóch een slechte ad- verten tietijd!) of heel vroeg in de och tend, enkele uitstekende programma's. Bovendien is de CBS-reportage van de grote politieke conventies bijzonder goed. Voor zulke prestaties moet de te levisie-kijker, die zorgvuldig zijn keus maakt, beslist erkentelijk zijn. Het ni veau over de gehele linie zou echter eerst veranderen, indien men geheel of gedeeltelijk kon afstappen van het commerciële systeem en daar lijkt voor lopig weinig kans op! 19 cent per rol. Dankstond voor het gewas Woensdag 4 november Leiden Chr. Geref. Kerk: 10 en 8 uur ds. C. v .d. Weele .Geref. Kerk (Vrijge maakt) 7.30 uur ds. W. G. de- Vries. Aarlanderveen Geref. Kerk: 7.30 uur ds. W. J. van Hoek. Abbenes Herv. Gem.: 7 uur ds. H. Brons. Alphen aan den Rijn Her. Gem.: Ka pel Hooftstraat: 7.15 uur ds. A. J. Joris- sen. Geref. Kerk, Zuiderkerk: 7.30 uur ds. W. Wijma. Noorderkerk: 7.30 uur ds. G. Mulder. Hooftstraat: 7.30 uur ds. W. Tom. Bodegraven Herv. Gem.: 7.30 uur ds. C. v. d. Bosch. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. L. Loosman. Hazerswoude Gerf. Kerk: 7.30 uur ds. N. W. v .d. Hout. Hoogntade Herv. Gem.: 7.80 uur ds. J. H. de Vree. Leiderdorp Geref. Kerk: 8u.dr. Dijk. Leimuiden Geref Kerk: 7.30 uur ds. J. H. Koffrie. Lisse Herv. Gem.: 7.30 uur ds. G. Pettlnga. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gemeente: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)7.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 7.30 uur ds. W. H. de Jong. Nieuw-Yennep Herv. Gem.: 7.30 uur ds. J. C. J. Bronsgeest. (Bethelkapel)7.30 uur ds. G. A. Alma van Amsterdam. (Pniël Hlllegommerbuurt)8.30 uur ds. H. Brons. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. C. W. Thijs. Chr. Geref. Kerk: 3 en 7.30 uur ds L. Floor. Oude Wetering Geref. Kerk: 7.30 uur ds. A. G. Kornet. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 7 30 uur ds. C. J. Baart. Zevenhoven Geref Kerk: 7 uur ds. J. W. Genuït. Zwaimnerdam Geref. Kerk: 7.30 uur ds. J. Wagenaar. in parka-stijl. Extra zware kwaliteit met eskimo-voering. Speciale J.M.-prijs 8 jaar t 16 jaar 38" Ex-leden Indische Gouvernementsmarine Brandt een kaars! eisen hun loon over 1942-1945 Nederlandse staat ontkent enigerlei schuld (Van onze Haagse redactie) Waren de gezaghebbers, officieren en werktuigkundigen van de gemilitariseerde Ned. Indische Gouvernementsmarine sinds de datum van de militarisatie, in september 1939, tot het moment dat zij uit Japanse krijgsgevangenschap bevrijd werden, in augustus 1945, in Nederlandse krijgsdienst of zijn zij ook na de militarisatie van de Gouvernementsmarine in dienst gebleven van het Ned. Indische gouvernement? Dat is de vraag, waarop de civiele kamer van de Haagse Rechtbank op 30 november a.s. antwoord zal moeten geven. Van dit antwoord hangt af, of 180 ex-leden van de Indische Gouvernementsmarine van de Staat der Nederlanden salaris zullen ontvangen over de tijd, die zij in Japanse gevangenschap hebben doorgebracht. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABR1EKEN TONNEMA N.V. SNEEK Enige tientallen partijen dongen naar de honderd en tivintig zetels van de Knesseth Ben Goerions Mapai heeft goetle kansen De Israëliërs, die vandaag naar de stembus zijn gegaan om een nieuwe Knesseth (parlement) te kiezen, hadden de keuze uit niet minder dan 24 verschillende par tijen, die kandidaten hebben ge steld voor de 120 te bezetten zetels. Al die partijen zullen wel niet alle in het parlement vertegenwoordigd worden, maar het systeem van evenredige vertegenwoordiging en de grote variatie in geografische en culturele afkomst van de bevol kingsgroepen, werken politieke versplintering wel in de hand. Het was de afgelopen dagen moeilijk iemand te vinden, die bereid was poli tieke voorstellingen te doen. Over slechts enkele dingen bestaat geen of weinig twijfel: één daarvan is de verwachting dat de partij van de 72-jarige premier David ben Goerion, de gematigde arbei derspartij, Mapai, wederom de grootste Knesseth-fractie zal krijgen. Maar het is uitgesloten, dat de Mapai. of enige andere party, alleen zou kunnen rege ren. Op het ogenblik bestaat de regerings coalitie in Israël uit Mapai (40 plus 5 Arabische zetels in de Knesseth), de linkse arbeiderspartijen Ahdoet Avoda (10 zetels) en Mapam (9 zetels) en de liberale Centrumpartij der progressieven (5 zetels). Het vorige jaar is de vijfde coalitiepartij uitgetreden: de orthodox religieuze Mizrachi-partij, die 11 zetels in het parlement bezet. De grote vraag, die de verkiezingen van vandaag moeten oplossen, is: hoe sterk zal de Mapai worden en in welke mate zal zij afhankelijk zyn van de steun van andere partijen? Een coalitie zou weer in dezelfde rich ting kunnen gaan als dc tegenwoordige. Maar het is, althans theoretisch, ook denkbaar, dat de Mapai zou samengaan met de conservatieve Algemene Zionisti sche Partij (thans 13 zetels). Samen werking met de uiterst-rechtse Heroet (15 zetels) lykt echter wel uitgesloten. Mapai en Mapam De Mapai is gematigd-socialistisch. Haar opvattingen lijken enigszins op die van de Engelse Labourpartij. Zy is pro- Westers. De Mapam en de Ahdoet Avoda gaan veel verder in hun socialisme. Bovendien is hun internationale instel ling verschillend van die van de Mapai. De Mapam bepleit een verbond met de landen van het Oostelijke blok, de Ahdoet Avoda voelt meer voor een neu- tralistische politiek zoals die van India. De pro-Westerse gezindheid deelt de Mapai met alle andere partijen, behalve de twee genoemde en de communisten. Er zijn meer verschillen: de Mapam 'IV, is yooratandeï ma grote concessie* en, i aan de Arabieren. De partij had groot bezwaar tegen de campagne in Sinai in 1956. De Ahdoet Avoda daarentegen is „activistischer" dan de Mapai en ver zette zich tegen terugtrekking uit Sinai. Beide linkse groeperingen vinden hun aanhang hoofdzakelijk in de bevolking van de Kibboets. De communisten werken vooral hard onder de Arabische bevolking, maar zij hebben geen succes bij de immigranten uit Oost-Europa, die het communisme in de praktijk kennen! De communisti sche vertegenwoordiging in de Knesseth is in de loop der jaren langzaam ver groot. van 4. via 5, tot 6 zetels. De voornaamste oppositie-partijen zijn de ultra-nationalistische Heroet en de conservatieve Algemene Zionistische Partij. De Heroet heeft in 1955 veel succes gehad, omdat zij opkwam voor de kleine man en voor militaire actie tegen Egypte. Zowel de economische toestand als de veiligheid van het land zijn sindsdien sterk verbeterd. Daarom ge looft men dat Heroet niet verder zal groeien. De partij wenst annexatie van westelijk Jordanië en beperking van de vakverenigings-invloed. De Algemene Zionisten steunen op het zakenleven, groot en klein. Wellicht behalen zy stemmenwinst tengevolge van de ontevredenheid der vrije-beroeps- beoefenaren die klagen over zware be lastingen en loonegalisatie. Dezelfde vraag werd in februari 1956 reeds voorgelegd aan het Haagse ambte narengerecht en later weer aan de Raad van beroep te Utrecht. Beide in stanties verklaarden de eis niet ont vankelijk, omdat klagers geen militaire ambtenaren waren en zij de zaak dus aan de burgerlijke rechter zouden moe ten voorleggen. Gistermorgen werden voor de civiele kamer van de Haagse rechtbank de pleidooien gevoerd, resp. door mr. W. H. Vermeer uit Amsterdam, voor de eisers, en door mr. S. E. Gratama voor de staat. Mr. Vermeer bepleitte dat de perso neelsleden van de Indische Gouverne mentsmarine met ingang van 2 sep tember 1939, toen de Gouvernements marine; op last van de Gouverneur-Ge neraal werd gemilitariseerd, in dienst kwamen bij de Nederlandse krygsmacht, doordat zy gingen deel uitmaken van de Kon. Marine. De schepen werden grijs geschilderd en kregen kanonnen. De manschappen kwamen onder Neder landse krijgstucht te staan en ontvin gen dezelfde bezoldiging als de leden van de Kon. Marine. De schepen namen deel aan zeeslagen en de manschappen raakten later veelal in Japans krijgs gevangenschap. Inderdaad werd de Indische Gouver nementsmarine in maart 1942 door ad miraal Helfrich telegrafisch gedemili tariseerd, doch deze demilitarisatie was onwettig, aldus mr. Vermeer, omdat de Gouverneur-Generaal geen machti ging gegeven had, zoals wettelijk was vereist. Overigens was het bevel van admiraal Helfrich alleen maar bedoeld om te voorkomen dat het personeel in krijgsgevangenschap zou geraken. Plei ter legde dienaangaande een verklaring over van admiraal Helfrich, waarin deze voorts zegt: „Als ik geweten had dat de Japanners de demilitarisatie toch niet zouden erkennen en als ik had kunnen voorzien dat de staat in dit bevel aan leiding zou vinden de salarissen niet uit te betalen, dan zou ik dit bevel nooit gegeven hebben". De landsadvocaat, mr. Gratama, stel de dat eisers in dienst stonden van de rechtspersoon Ned. Oost-Indië en dat die dienstverhouding door de militari satie van de Gouvernementsmarine niet werd gewijzigd. Vandaar dat voor de militarisatie de machtiging van de Gou verneur-Generaal nodig was. Uit niets blijkt dat later een nieuw dienstverband met de staat der Nederlanden is ont staan. Zeker blijkt dit niet uit het feit, dat de Gouvernementsmarine operatio neel bij de Kon. Marine was ingedeeld. Tijdens de invasie stond de Prinses Irene-brigade ook onder opperbevel van Eisenhower, maar dat verplichtte de VS toch niet het soldij uit te betalen? Trouwens, aldus mr. Gratama, het demilitarisatiebevel van admiraal Hel frich was volkomen wettig. Het gold al leen de mensen die in bezeit Indië waren achtgebleven, niet de gehele Gouverne mentsmarine. Tenslotte voerde de lands advocaat aan dat de aanspraken op de staat toch al lang verjaard zyn, krach tens wettte/lyk voorschrift. In zyn re pliek bestreed mr. Vermeer deze bewe ringen. De rechtbank zal op 30 novem ber vonnis wijzen. met verwarming ARONDE 4 deuren f6145.—. Hoge Rijndijk 90 - Tel. 23041 Zoals telkenjare verspreidt de „Ver eniging Vry Hongarije" de organisatie van ex-politieke gevangenen en verzets strijders uit 1956 in Nederland, ook nu weer het verzoek aan sympatiserende Nederlanders morgenavond tussen 7 en 8 uur voor elk raam een kaars te willen branden ter ere van de gevallen verzets strijders in Hongarije. Kritisch zijn inzake jeugdcriminaliteit Globale gegevens over jeugdcriminali teit verstrekt de Minister van Justitie in zijn Memorie van Antwoord op de be groting 1960. Het betreft hier aangege ven misdrijven van strafrechtelijk min derjarige verdachten. Het aantal misdrijven van jongens liep sedert 1954 op van 11706 tot 18742 in 1958 en 9249 in de eerste helft van 1959. De aantallen meisjes waren resp. 1449, 1589 en 748. De minister meent, dat deze gegevens kritisch dienen te worden geinterpre- teerd. Er zijn nogal wat dubbeltellingen bij als gevolg van een toenemend aantal misdrijven, dat bij herhaling in groeps verband wordt gepleegd. Het aantal strafrechtelijk minderjarigen is in de eerste tien jaar na de oorlog absoluut constant gebleven en relatief gedaald. De stijging in de laatste jaren is voor namelijk terug te voeren tot grotere aantallen gevallen van diefstal -en joy riding. Sedert 1956 liep het aantal diefstallen op van ruim 11000 tot ruim 14.000 en de joyriding van 835 tot ruim 3200. Het aantal andere jeugdmisdrijven steeg niet noemenswaard. De minister ziet voorshands geen re den om inzake ordeverstoringen te spre ken van toenemende onveiligheid op straat. Dit neemt niet weg, aldus de mi nister, dat ook op dit gebied steeds doel treffend optreden tot handhaving van de openbare orde en ter voorkoming en bestraffing van delicten nodig is. De vraag hoe dit op de meest effectieve wijze kan geschieden moet primair ter plaatse beoordeeld worden. Juiste berekeningen vrijwel onmogelijk? (Van onze Amsterdamse correspondent) Het balletje in de speelzaal van hotel „Slotania" in Amsterdam-west rolt nog steeds, maar gisteren heeft de officier van Justitie het door de politie opgestelde rapport over dit pseudo- ln Amsterdam is een grote actie begonnen tegen de rattenplaag. Men heeft de hulp van de be volking ingeroepen. De gemeente lijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst verstrekt gratis een be strijdingsmiddel. roulettespel ingeleverd by de procu reur-generaal, die het op zyn beurt heeft doorgezonden naar het ministe rie van Justitie. De inhoud van het rapport is uiteraard nog geheim, maar zal stellig meer bevat ten dan de uitvinder van het spel. tevens financier van de bank. de Berlijnse kolen exporteur M. R. Gustavus, zaterdag verklaarde, toen 'hij voor de televisie gelegenheid kreeg de spelregels- en speltechniek nader uiteen te zetten. Het z.g.. 24-spel in hotel Slotania heeft thans tien speeldagen achter de rug en het is duidelijk geworden, dat de bèrekenings- kansen niet zo groot zijn als de heer Gustavus doet voorkomen. Immers, tijdens de persconferentie, welke hij op 26 oktober hield, zeide hij de speelzaal spoedig te zullen sluiten als hij geen winst zou boeken. Met andere woorden: als de spelers te behendig zou den zijn in het berekenen van de baan van het balletje. Tijdens de demonstratie voor de pers bleek dat niet zo moeilijk te zijn. want de journalisten wonnen in 20 minuten tijd ruim f. 700 (overigens imaginaire) guldens. De tien dagen speelervaring hebben echter geleerd, dat het balletje niet altijd de mooie cirkelvormige baan beschrijft als bij deze demonstratie, dat wil zeggen, dat het balletje vaak een ellips in plaats van een cirkel draait en dat de kansen van de spelers hierdoor worden gehalveerd omdat zelfs de grootste kei in de mechanica niet kan berekenen op welke helft van de cyfer- cirkel het balletje tot stilstand komt. Weliswaar voorzien de reglementen er in, dat iedere speler het recht heeft zelf het balletje aan het rollen te brengen, maar niet alleen dat hier enige vaardig heid voor nodig is. ook is men dan nau welijks in de gelegenheid tevens zijn fiches te zetten. In de praktyk wordt dit dan ook aan de croupier overgelaten. Het is te verwachten, dat na studie van het rapport door de Justitie een vervolging zal worden ingesteld tegen de heer Gustavus wegens overtreding van art.. 254 bis. Wetboek van Straf recht, te weten het aan het publiek gelegenheid geven tot hazardspel als bedryf. Het belooft dan een interes sante procedure te worden, waarbij, zo stellen wij ons voor, aan de ene kant door deskundige zal worden aange toond. dat hier inderdaad sprake is van behendigheidsspel en aan de andere kant getracht zal worden aan te tonen, dat het maken van juiste berekeningen vrijwel omnogelyk is.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5