Raad Voorschoten bijeen Prot. Chr. Groep dringt aan op snelheidsbeperking Leidseweg RECHTZAKEN WITTE KRUIS ZATERDAG SI OKTOBER 1959 De loco-burgemeester, wethouder G. Schrama, leidde gisteravond de gemeenteraadsvergadering, waarin alleen de heer J. de Graaff afwezig was. De verkeersveiligheid van de Leidseweg, de verkoop van bouw gronden in „Adegeest", het veranderen van het Oranjeplantsoen en het aanleggen van een parkeergelegenheid, waren de voorstellen, waar uitvoerig over gesproken werd. Alle raadsleden betuigden hun mede leven met het slachtoffertje van het laatste dodelijk ongeval aan de Leidse weg en zijn ouders. De Prot. Chr. Groep was voor een krachtig pogen om G.S. te bewegen een snelheidsbeperking voor de Leidseweg in te stellen. De heer Mol (PvdA) vond het antwoord van B. en W. op de brief van de heer Gerritsen en van de 266 bewo ners van de Leidseweg te formeel ge steld. Spr. begreep, dat deze brieven zui ver door ernstige ongerustheid over de veiligheid geschreven waren. Ook spreker drong aan op een krach tige actie, vooral omdat langs deze weg geen fietspad is en aan beide zijden ge parkeerd mag worden. TEKORTKOMINGEN Nadat de heer Tideman (VVD) de te kortkomingen van de brief van de heer Gerritsen ernstig aan de kaak gesteld had, drong spr. aan op het onderzoeken van andere maatregelen (naast snel heidsbeperking) De KVP drong eveneens aan op een duidelijk adres aan Ged. Staten. Tot een dergelijke actie werd besloten terwijl bovendien onderzocht zal worden tot welke andere maatregelen gekomen kan worden om de Leidseweg veiliger te maken. De prijs van één van de te verkopen percelen bouwterrein in het plan „Ade geest", n.l. „het goedkoopste stuk" van f 17,per m2, leverde nogal wat vragen op. Het gaat hier om een perceel grond gelegen aan de Elstlaan waar nu een voormalige bollenschuur wordt afgebro ken. De raad kon zioh ermee verenigen, nadat de voorzitter had uiteengezet wel ke motieven geleid hadden tot het vast stellen van de prijs. De diepte van het perceel is vrij klein, het is slechts ge deeltelijk bouwrijp, het is moeilijk te bereiken (gelegen aan een weg niet toe gankelijk voor auws) en er moeten di verse extra voorzieningen getroffen wor den door de koper. De heer Pels (PvdA) verkreeg de toe zegging, dat hij een nieuw overzicht zou krijgen van de verkaveling en de prij zen van het plan „Adegeest". EERST NAAR COMMISSIE. Bij de bespreking van het voorstel tot reconstructie van het Oranjeplein bleek, dat de commissie van openbare werken zich weliswaar met het voorstel akkoord verklaard had, maar dat nadien nog een schrijven binnengekomen was van bewoners van het Oranjeplein en dat bovendien oudere brieven in de commis sie niet ter sprake waren gebracht. De heer Pels deed nog een „tussen oplossing" aan de hand door voor te stellen geen parkeerterrein aan te leggen, maar een gedeelte van het trottoir af te nemen, waardoor vooral de daar 's zomers parkerende bus niet op het voetpad of volledig op de weg hoeft te staan. Na ampele discussies werd besloten het voorstel, met de op dit onderwerp betrekking hebbende brieven, eerst nog eens in de commissie aan de orde te stellen. Met algemene stemmen werd mevrouw J. Uittenbogaard-Smits benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere Parkschool. Bovendien werden alle kre dieten voor die school (aanschaffing meubilair en aanleg schooltuinen) be nevens de voorstellen ten behoeve van de R.-K. Jongensschool, de Gerefor meerde School, de Openbare Ulo en de R.-K. Ulo aangenomen. De heer De Groot (VVD) merkte bjj het benoemingsvoorste! nog op, dat hij MARKTBERICHTEN LEIDEN, 31 oktober Leidse Coop. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: Ap pelen 30; peren 24; pronkbonen 5671; stokbonen 187209; kroten 923; kroten gek. 50; boerenkool 1420; rodekool 24 30; gelekool 25; groenekool 2130; wllte- kool 19; prei 1840; spinazie 4963; spruiten A 3968; B 3970; tomaten A 2338; B 2053; C 2031; uien 831, waspeen 1341; witlof 86161. Per 100 st.: Bloemkool A 10—45; B 1015; knol selderij 1437; komkommers A 21; B 15; sla A 314.80. Per 100 bos: Bleekselderij 855; peterselie 2.505.70; selderij 3.80 8.70. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Arie Pieter Albert, zn v. H. de Vries en H. M. Noort; Thomas Cornells, zn v. T. C. Stuivenberg en J. C. Thlerrij; Hendrik Cornells, zn v. J. de Zeeuw en M. H. van Doorn; Catharina, dr v. J. Heshusius en C. Krom; Eric Niels, zn v. J. J. F. Crou- wel en M. W. Steur; Irmgard. dr v. W. Bodrij en G. M. de Waal; Willibrordus Leonardus Gerardus Maria, dr v. L. C. van de Velde en C. J. M. Kraan; Dirkje Elisabeth, dr v. J. den Haan en P. H. van der Kraan.' ONDERTROUWD: A. G. Kerkman en B. J. den Hoed; J. Kerpershoek en T. C. Heemskerk: F. J. van Dorp en W. van Riet; C. J. Sebel en T. M. A. van Dam; W. F. Smits en E. M. Gerber; C. J. Rooijackers en C. M. Vink; W. J. Brlttijn en E. Hlllebrand; A. Ver steeg en R. L. Fillié; T. Peringa en S. de Koning; J. A. F. Sommeling en S. J. Spen- del. GETROUWD: A. van Hoff en W. S. C. van der Hoe ven; H. C. Botma en J. J. Visser. OVERLEDEN: T. J. C. van der Voort, 8 Jr. zoon; M. C. Mooijman, 74 jr, echg. v. P. J. van Schie; C. L. Barones van Hogendorp, 74 jr. echtg. v. Jonkhreer W. J. M. van Eysinga; J. v. d. Hoeven, 71 jr, man; G. Monte, 48 Jr. man; J. C. Eigeman, 79 jr. wed. v. M. J. B. Herfst. Officiële publicities UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad In zijn vergadering van 26 oktober 1959 heeft bepaald, dat een herziening c.q. vaststel ling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid met betrekking tot het noord westelijke deel der gemeente, gelegen ten noordwesten van de spoorbaan Amster dam-Rotterdam en ten zuidwesten van de Rijnsburgerweg. nader aangeduid op een kaart, gemerkt KIIj-1946. Lelden, 31 oktober 1959. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT het betreurde, dat op de voordracht slechts één naam kon worden geplaatst, waarbij de voorzitter opmerkte, dat ook hij het betreurde, dat geen andere goede leerkrachten aangetrokken konden wor den. Na enige discussie werd het maximum bedrag der vlottende schuld voor 1960 vastgesteld op 2% miljoen gulden. De heer De Groot (VVD) vond het echter zeer gevaarlijk en ongezond dat dit be drag zo abnormaal hoog was. De heer Th. van Schaik, arts, werd benoemd tot gemeentelijk lijkschouwer. De rondvraag leverde weinig nieuws op. Alleen werd aangedrongen op het bezien van de mogelijkheid aan de Rijn dijk te bouwen, gezien het grote aantal ingeschreven woningzoekenden (plm. 500), OLIEBOLLEN De vergadering werd in de loop vap de avond even geschorst om de raad de gelegenheid te geven oliebollen te nuttigen, die aangeboden werden door de gezamenlijke padvindersorganisa ties, die vandaag hun oliebollenactie houden. De heer De Groot merkte daarbij op, dat deze oliebollen aange boden werden uit erkentelijkheid voor de in den lande unieke medewerking, die de padvinderij van het gemeente bestuur krijgt. SUPER-BROMMER IN RECHTSZAAL „Pas op dat er geen benzine op de parketvloer stroomt", zei de president van het Haagse Gerechtshof bezorgd tot de deurwaarder, toen deze een crème- en bessesapkleurige brommer met duozit in de rechtszaal op de vloer wilde neer leggen, om het framenummer te kunnen controleren. Het betrof een bromfiets van een be paald merk, model „super-sport"; die in april door de politie in beslag was ge nomen bij een 28-jarige Leidse monteur nadat de brommer in maart was gesto len van de Zuidwal te Den Haag. De Leidenaar bood de brommer in Utrecht te koop aan. Hij ontkende hem gestolén te hebben, doch zei het apparaat gekocht te hebben op de automarkt te Haarlem. De Haagse Rechtbank geloofde dit niet en veroor deelde verdachte tot tien maanden ge vangenisstraf, volgens de gangbare juris prudentie dat iemand, die kort na een diefstal in het bezit van het gcstolene wordt aangetroffen zonder in staat te zijn een redelijke verklaring te geven van de herkomst als de dief wordt be schouwd. De procureur-generaal eiste gisteren de bevestiging van dit vonnis. Uitspraak 13 november. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet., examen Ned. recht de heer A. baron van Harinxma thoe Slooten; dokt. examen vrije studierich ting i.d. rechtsgeleerdheid de heer E. Verwaal (Haarlem)kand. examen cul turele antropologie de heer H. A. C. W. van Wijk (Leiden)kand. examen niet- Westerse sociologie mej. M. Koster (Scheveningen)kand. examen psycho logie mej. M. Wahab (R'dam) en mej. J.. Peths te Rijswijk (Z.-H.); dokt. examen psychologie mej. T. Baart (Haarlem); semi-artsexamen de heer J. A. Businger (Den Haag). BAZAAR BOUW VREDESKERK Dinsdag en woensdag zal in het wijk- gebouw Levendaal een bazaar worden gehouden, waarvan de opbrengst be stemd is voor de bouw van een her vormde Vredeskerk aan de Burggraven- laan. Dinsdagochtend om half elf wordt deze bazaar geopend. Dodelijke vol van trap De 80-jarige heer Th. Baars, wonende aan de Maresingel, is donderdagavond bij het verlaten van een perceel aan het Levendaal. waar hij op familiebezoek was geweest, van de trap gevallen. De heer Baars, die vermoedelijk door een duizeling bevangen werd, is gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis overleden Medische Dienst Leiderdorp. Zuster A. Hoogvliet, Kom van Aaiweg 7, tel K 1710—24909. Voorschoten. Dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, tel. 2493. Voor wijkverpleegster Gezond heidscentrum, tel. 2177. Wassenaar De artsen J. Baart de la Faille, Van Zuylen van Nijevelt- straat 108 tel. 3018 en H. S. Boogaart, Storm van "--Gravensandewcg 1. telef. 4466. Apothekersdienst de Wassenaarse Apotheek, Srhouwweg 32. tel. 2402. Willy Alberti zingt in de Carnegie Hall Sinds enkele weken klink een Amster damse stem in Amerikaanse huiskamers: de stem van Willy Alberti. Zijn nieuw ste plaat, Marina, werd veertien dagen geleden in de Ver. Staten uitgebracht» en bleek een verrassend succes. Thans zyn er al meer dan 100.000 exemplaren van verkocht, terwijl de - uitermate kri tische - disc jockey's Willy's nieuwste liedje regelmatig op de omroep-draaita- fels leggen. Van Max Tak ontving Willy nu een telegram, waarin hij namens de bekende impresario Erberto Landi werd uitgeno digd voor een optreden in de wereldbe roemde Carnegie Hall! Waarschijnlijk zal het Amerikaanse publiek op 22 november kennis kunnen maken met deze Nederlandse tenor, wiens Italiaanse liedjes in ons land de laatste jaren reeds veel succes hadden. Tip voor roofoverval gegeven Veroordeeld tof 3'/2 jaar (Van onze Haagse redactie) Overeenkomstig de eis van de procu reur-generaal heeft het Haagse Ge rechtshof ZVz jaar gevangenisstraf op gelegd aan een 38-jarige Rotterdamse scheepsreparateur terzake van mede plichtigheid aan een inbraak in een boerderij te Spijkenisse en wegens het feit, dat hij de tip heeft gegeven voor een roofoverval op een alleenwonende vrouw in de Jacob Vrijstraat te Rotter dam. De overval, door drie Rotterdamse zware jongens in de nacht van 13 febr. j.l. gepleegd, mislukte overigens, door dat de vrouw zó'n misbaar maakte, dat de misdadigers op de vlucht sloegen. Nog geen kilometer van de plaats, waar mr. Huib Wilton met zijn wagen verongelukte, is gisteravond omstreeks zeven uur een ernstig ongeval gebeurd. De foto geeft een goed beeld van de deerlijk gehaven de auto, waarmee een 28-jarige Amsterdammer voor de bocht bij de Slaagh op de Rijksweg Amsterdam- Den Haag tegen een vrachtwagen met oplegger botste. De Amster dammer reed te veel links. Ernstig gewond werd het slachtoffer in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen. De bestuurder van de vrachtwagen heeft door scherp naar rechts uit te wijken nog getracht een botsing te voorkomen. Eergisteravond heeft op ongeveer dezelfde plaats eveneens een ver keersongeluk plaats gehad, waarbij twee auto's waren betrokken. Vier personen liepen snij wonden op door brekend glas. De materiële schade was zeer groot. (Foto LJ3./Holvast) Voorzorgsl anding van 5 vliegtuigjes Vijf Piper Cubs van de Nederlandse Luchtmacht, die van een oefening in Frankrijk terugkeerden, hebben gister middag een voorzorgslanding gemaakt op een weiland bij de „tweede verbin dingsweg" bij Ridderkerk, nabij motel Van Kekum. Slecht zicht en slecht weer, harde wind, dwongen de vliegers hun lichte toestellen aan de grond te zetten. Vier Piper Cubs streken neer op het wei landje, het vijfde zocht zijn heil elders en liep schade op Wat de vliegers niet wisten is, dat twee kilometer verder op hun vlucht naar Rotterdam, het weer aanzienlijk beter was. Zij kozen slechts in de situatie, waar in zij verkeerden de veiligste weg. De vier op het weiland gelande toe stelletjes waren twee uur later weer in de lucht. Het vijfde vliegtuig was bij de landing nog net in een greppel terecht gekomen, waarbij het licht beschadigd werd. De piloten, die uit La Courtine in Frankrijk kwamen en op weg waren naar de basis Ypenburg, vertelden la ter, dat zij door de laag hangende wol ken zeer laag moesten vliegen. „Wij konden de verkeersborden langs de rijksweg lezen", zo zeiden zij. Onder deze omstandigheden achtten zij het niet verantwoord over Rotterdam - met zijn hoge bebouwing - te vliegen. RUIM 7 MILJOEN VOOR KERKBOUW De opbrengst voor de hervormde kerk- bouwactie is deze week de zeven mil joen gulden gepasseerd. Gisteravond be droeg de stand f. 7.011.245. Straffen voer smokkel van sigaretten (Speciale berichtgeving De Economische politierechter in Haar lem, mr. J. P. Petersen, heeft gistermid dag de smokkel van ruim 23.000 Ameri kaanse sigaretten van boord van een in IJmuiden liggende Poolse treiler berecht. Tegen twee Poolse matrozen, eiste de officier van justitie, mr. J. Wiarda, vier weken gevangenisstraf met aftrek en verbeurd verklaring van de partij siga retten. Tegen een 37-jarige IJmuidense taxichauffeur f250,— boete of twintig dagen onvoorwaardelijk en teruggave van de auto, waarin de partij is ver voerd, alsmede een maand gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. En tegen een 39-jarige losarbeider uit IJmuiden, die de smokkel zou hebben uitgelokt, 5 weken gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde beide Polen conform de eis, de taxichauffeur eveneens, maar zonder voorwaardelijke straf, en de losarbeider tot een maand gevangenisstraf. Ook deze kleine kleuter droeg zijn steentje bij tijdens de wereldspaar- da di? gi?t?-en gehouden werd. Fabriek voor synthetische rubber te Pernis De fabriek voor het vervaardigen van synthetische rubber op aardoliebasis die een investering vraagt van 110 mil joen gulden en bezig is te verrijzen op de terreinen van Shell Pernis Che mische Fabrieken NV te Pernis zal naar verwacht wordt in maart a.s. in bedrijf zijn. Van het complex, dat be staat uit twee grondstoffenfabrieken (voor butadieën en styreën) en de eigenlijke rubberfabriek, zullen eerstge noemde fabrieken in resp. december en maart a.s. gaan draaien en de rubber fabriek in januari a.s. Het fabrieksterrein is gelegen op het 500 ha. grote complex, dat de Shell m Pemis aan de Vondelingenweg in ge bruik heeft en waarop reeds een tach tig fabrieken en fabriekjes staan. In de toekomst zal de oostelijke zijde ervan begrensd worden door de Beneluxweg. Wamieer de rubberfabriek eenmaal klaar is kan men zich, zo vertelde van daag ir. J. Ernste, directeur van Shell Pernis Chemische Fabrieken, het groon- ste chemische bedrijf van Nederland noemen (50.000 ton per jaar). Op den duur heeft men voor de rubberproduktie van „buiten de poort" alleen nog ben zol nodig, daar Shell de overige grond stoffen ,,in huis" heeft. De fabriek is de eerste van Shell in Europa, maar de tweede van deze maatschappij ter we reld. De andere staat in Amerika. OEGSTGEEST VRIJETIJDSBESTEDING De Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting heeft gemeend naast onderwerpen van huishoudelijke en op voedkundige aard ook eens het probleem van de vrije tijd aan de orde te moeten stellen. Men heeft mevrouw A. C. May- er-Landmann bereid gevonden om op 5 november a.s. in de zijzaal van de Willem de Zwijgerkerk een inleiding te houden over ,,De besteding van de vrije tiid" SPAREN VOOR EIGEN WONING Nu onlangs in de gemeenteraad het besluit, werd genomen tot aansluiting bij het Bouwfonds Nederlandsche Ge meenten, wordt de mogelijkheid ge opend te gaan sparen voor een eigen woning. De gemeente wil zich gaarne een beeld vormen van de animo die er bii de gemeentenaren bestaat om reeds op korte termijn tot bouw van een complex eigen woningen te komen. Hierbij wordt gedacht aan woningen waarvan de totale kosten variëren van f. 16.000 tot f. 25.000. Het nodige bouw terrein kan beschikbaar worden gesteld in de omgeving van de Floralaan. Zij die belangstelling hebben voor de moge lijkheden die hét Bouwfonds biedt om een eigen woning te verkrijgen, kunnen uitgebreide voorlichting krijgen tijdens de openbare voorlichtingsavond, op vrij dag 6 november in het Patronaatsge bouw. WARMOND JAARVERGADERING WARMONDS FANFARE. De Muziekvereniging „Warmonds Fan fare" hield haar algemene ledenverga dering in ,,'t Trefpunt". De voorzitter, de heer J .Ouwehand .opende deze ver gadering. Hij noemde hét afgelopen jaar een goed jaar voor de vei-eniging. Het damescomité wei"d dank gebracht voor het vele veiTichte werk. Hierna kreeg de secretai'is gelegenheid zijn notulen voor te lezen ,die onvei-anderd werden goed gekeurd. De penningmeester kon een ba tig saldo melden. De kascontrolecom missie deelde mede, dat de boeken en bescheiden in orde waren bevonden. In de nieuwe kascommissie werden gekozen de hei'en C. Mesker en W. Wei'k. WASSENAAR Vrouwen-adviescommissie voor de woningbouw Enige tyd geleden is in Wassenaar de nieuw ingestelde Vrouwenadviescommis sie voor de woningbouw, tot de instelling waarvan door de gemeenteraad besloten werd, haar werkzaamheden begonnen. In de commissie hebben drie dames zitting: mevrouw ir. A. P. van Rood- Van Rijswijk, mevrouw L. Boender- Veenm en mevrouw L. C. de Wet- stein-Pfister. Voorlopig blijft de taak van de commissie beperkt tot het geven van adviezen inzake de woningwet- bouw. De commissie zal bij het ontwer pen van plannen voor woningwetwonin gen aandacht schenken aan een aantal praktische punten zoals bijvoorbeeld een goede gelegenheid voor het doen en het drogen van de gezinswas, voldoende ruimte voor het later aanbrengen van een wasmachine of koelkast, het aan leggen van leidingen voor dit soort ap paraten en voldoende geluids- en warmte-isolatie in de woningen. Rijksweg 13 was spekglad De politie te Delft wijt de oorzaak van de reeks ongevallen, die donderdag avond plaats had op het nog niet ge reconstrueerde gedeelte van Rijksweg 13 (Den HaagRotterdam) ten oosten van Delft, waarbij 38 auto's werden beschadigd, aan de regen na een periode van langdurige droogte. Toen de regen begon, was de weg op gedroogd en het vuil en de olie, die ge durende de lange zomer op het wegdek waren gekoekt en nog niet waren weggeregend, maakten de weg spekglad. De automobilisten, die van de richting Rotterdam kwamen en op de nieuwe driebaansweg met het stroeve wegdek behoorlijk snel hadden kunnen rijden, kwamen vooi-bij de Pauwmolen ineens op het gladde weggedeelte en daar was hun snelheid te groot. De meeste aan rijdingen hadden dan ook plaats op de oostelijke rijbaan, dus op die voor het verkeer van Rotterdam naar Den Haag. Toen de regen voldoende had doorgezet, werd de weg minder glad en was het grote gevaar voor het vex-keer voorbij. J. Diederen wint schildersprijsvraag N.V.W. liet Verbond van Nederlandse Werk gevers heeft ter gelegenheid van zijn 60-jarig bestaan een prijsvraag voor schilders uitgeschreven. De prijs, een be drag van f. 5000,is toegekend aan J. Diederen met zijn schilderij „Landschap in de mijnstreek". Er waren 300 schilderijen ingezonden De jury stond onder voorzitterschap van de heer J. N. van Wessem, directeur van „De Lakenhal". Voorts behoorden tot de vijf beste schilderijen: „Deltawerk Vrou wenpolder" van H. Berserik. „Afgraving" van J. van Heel, „Staatsmijn Wilhel- mina" van F. Nols en „Ontbranding" van G. Verdijk. De jury achtte het werk van A. Volden van uitzonderlijke goede kwaliteit, maar zij kon het niet als schilderij beschou wen, omdat het een aluminium-compo- sitie is. Het werk werd buiten mededin ging opgenomen. Het Verbond van Ne derlandsche Werkgevei-s heeft het pro- dukt van A. Volten gekocht en ten ge schenke gegeven aan het Gemeentemu- DE £Cktd PIJNSTILLER Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! seum te 's-Gravenhage als dank voor haar medewerking aan de prijsvraag. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft het kunst werk gistermiddag van het Verbond aan vaard. Na eerste schifting door de jury bleven er van de 300 schilderijen ongeveer 70 over. Na een tweede beoordeling bleven er 34 schilderijen over. Deze zullen tot 22 november a.s. in het Gemeentemu seum te 's-Gravenhage tentoongesteld worden. De Haagse burgemeester heeft deze expositie gistermiddag officieel ge opend. Het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond heeft een schilderij van de ten toonstelling aangekocht en dit aan het 60-jarig Verbond van Nederlandsche Werkgevers ten geschenke gegeven. Dezer dagen heeft het Russische observatorium op de Krim de be schikking gekregen over deze 2600 mm spiegeltelescoop die een ge wicht heeft van zeventig ton.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9