C. L M. v. (LEEF Radio T.V. Natu-raLax Scheerapparaaf defect! Regelmaat van de klok! YON BRAUN WIL MEER GELD VOOR SATURNUSPROJECT Zenuwrust C. L. M. VAN CLEEF Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 HET gaat in Polen sinds enige tijd niet helemaal naar wens. Men her innert zich, dat dit „land van de halve vrijheid", zoals het wel eens wordt genoemd, drie jaar geleden onder lei ding van pai'tijleider Gomoelka een nieuwe toekomst tegemoet scheen te gaan. Dat was na de opstand van Poznan, voor Moskou een teken, dat het Poolse nationalisme nog altijd een le vende kracht was, waartegenover War schau besefte, dat met de Russen en hun militaire kracht niet de spot ge dreven kon worden. Er heeft sindsdien een zekere evenwicht bestaan tussen het orthodoxe communisme en de drang naar vrijheid. Tot voor kort slaagde het regime-Gomoelka erin ook op econo misch gebied het evenwicht aan beide zijden van de balans gelijk te houden. Helaas, de teugels zijn blijkbaar te sterk gevierd en als duidelijkste symptoom is er nu een vleesgebrek opgetreden, dat tot ingrijpende maatregelen heeft ge noopt. G)MOELKA is er, bij al zijn even wichtskunst, toch de man niet naar om zijn volk de waarheid te onthouden. Dezer dagen heeft hij reso luut te kennen gegeven, dat de koop kracht te sterk is gegroeid en dat de lonen dertig procent boven een aan vaardbaar niveau zijn gestegen. Tegen over de gezwollen geldcirculatie staat een te geringe groei van de produktivi- teit. Dat geld hebben de Polen blijkbaar vooral besteed aan beter voedsel en dan voornamelijk aan het consumeren van meer vlees. Om het tekort aan dit ar tikel te drukken is de prijs ervan thans met 25% verhoogd, een teleurstellende teruggang in de langzaam gestegen wel vaart. waardoor vooral de minst gesi tueerden het zwaarst worden getroffen! De minister van Landbouw, Edward Ochab, voormalig secretaris-generaal van de communistische party, is de woestijn ingestuurd: hij is uit zijn regerings functie ontslagen, maar niettemin in zo verre nog goed terechtgekomen, dat hij benoemd is tot lid van het bureau van de communistische partij. GIVREESD moet worden, dat Ochabs heengaan het voorlopig einde bete kent van een „liberale" tendens, li beraal in betrekkelijke zin natuurlijk, namelijk voorzover men dit woord in een communistisch regime kan gebrui ken. In elk geval verwachten deskundi gen een terugkeer tot de oude politiek van het „bureaucratisch centralisme", dat overigens reeds drie jaar geleden op een deb&cle is uitgelopen. Vast staat, dat er een straffere koers gevolgd zal wor den. De boeren, die er langzamerhand bovenop kwamen en zy vormen zoals overal in Oost-Europa de ruggegraat van de economische kracht zullen de ach terstallige belastingen van vóór 1956 moeten betalen en ook op andere wyze hun inkomsten sterk beknot zien. In zekere zin zyn zy zelf schuldig aan deze gang van zaken, want hun verdiensten van de afgelopen jaren werden niet be steed aan broodnodige mechanisering van de landbouwwerktuigen, maar aan een ware bouwwoede en aan het ver werven van al te lang ontbeerde con sumptiegoederen. Hoe begrijpelijk dit ook geweest moge zyn, toch ontbrak het de agrariërs aan de nodige zelfbeper king, waarvoor zy en het gehele volk met hen nu de rekening gepresenteerd krijgen HDE sterk de redelijke verhoudingen verstoord waren, blijkt wel hieruit, dat de Polen het vorig jaar per hoofd 47 kilo vlees consumeerden, meer dan tweemaal zoveel als voor de oorlog en slechts drie kilo minder dan de West- duitser-met-zyn-Wirtschaftswunder! Daartegenover stond dan een te geringe stijging van de produktiviteit, die bo vendien nog gedrukt werd door slechte kwaliteit. De industriële capaciteit is weliswaar belangrijk gestegen, maar zy komt, volgens deskundige schatting, nog altijd niet verder dan het niveau in de Verenigde Staten uit het jaar 1900 en dat van Duitsland in 1920. Deze globale vergelijking zegt genoeg. Het is overi gens een ernstige fout van de Poolse leiding geweest, dat tegen de kwalijke tendens van onvoldoende produktie en vaak minderwaardige kwaliteit niet eer der is opgetreden. En dit bevreemdt te meer, omdat dit in een communistisch land gemakkelijker kan dan in het „ka pitalistische" Westen. Gebrek aan lei ding en tekort aan innerlijke discipline zijn evenwel de oorzaken van een fiasco, dat niet alleen de Polen treft, maar ook de grondslagen van een systeem, dat zo veel meer vrijheid kent dan bij de Rus sische buren gevonden wordt. DtE grotere vrijheid ten opzichte van de Sovjet-Unie was totnutoe een belangrijke factor in het nieuwe Polen. De terreur van voorheen was sterk afgenomen, de geheime politie was zo goed als verdwenen, naar de Weste lijke radiozenders kon storingvry geluis terd worden, Westelijke films draaiden in groten getale in de Poolse theaters en aan de vrijheid van reizen naar het Weston waren tal van beperkingen ont nomen. Zo zou men de vrijheid van Po len gedurende de laatste drie jaar kun nen samenvatten en karakteriseren. Het is echter de vraag, of de tegenspoed op het terrein van de consumptiegoederen met eveneens tot grotere restricties op cultureel gebied aanleiding zal geven. Wanneer de rode bureaucratie eenmaal de levensmiddelensector weer stevig in handen heeft, zal zy uiteraard sterk de neiging hebben zich ook naar andere domeinen uit te breiden. En dat zou veel ernstiger zyn dan een verhoging van de vleespryzen Teleurstellend voor ochab moet het geweest zyn, dat hy zonder enig resultaat van een recente reis naar de Verenigde Staten is terugge keerd. Hy slaagde er, een week geleden, niet in Amerikaanse hulp voor zijn land te verkrygen. Wat voor motieven de Amerikanen daarvoor hebben gehad is niet duidelijk, maar het ziet er naar uit, dat hun politiek nogal kortzichtig is ge weest. Niet minder opmerkelijk is, dat ook de Russen niet zyn bijgesprongen, hoewel zy volgens hun zeggen in de eerste negen maanden van dit jaar hun vleesproduktie met 43% hebben kunnen vergroten, zodat deze thans driemaal zo hoog zou zyn als die van 1953. Maar Moskou zal wel politieke motieven heb ben gehad by het achterwege laten van bijstand. Succes voor Gomoelka's min of meer zelfstandige koers kwam bepaald niet in zyn kraam te pasMen kan thans slechts hopen, dat Polen deze cri sis spoedig teboven komt.. En dan niet door bureaucratische maatregelen, maar door inneriyke verantwoordelijkheid. Driedaags congres van de P. v. d. A. Het ontwerp voor een nieuw beginsel program van de P.v.dA.. alsmede de ont- werp-verklaring over de binnenlandse politiek zullen de hoofdpunten zyn van het congres van de P.v.d.A. dat op 12, 13 en 14 november a.s. in Bellevue in Amsterdam wordt gehouden. Men verwacht, dat het congres, dat onder leiding zal staan van de heer E. A. Vermeer, door ca. 1000 afgevaardig den zal worden bezocht. Diversen (Van onze t.v.-medewerker) Wat kan de televisie toch een verras send voorlichtingsmedium zyn. De KRO had, zoals dat regelmatig het geval is, haar rubriek „Gastenboek" op het pro gramma prijken, ditmaal echter tot ver rassing met Luc van Gent als gastheer, die niet als Fréquin een autoriteit op het spoor was geraakt met een hand je vol relaties in dit land niet zo moei lijk maar aanzieniyk moeilijker een met verlof hier toevend echtpaar, dat zyn thuis eigenlyk in Formosa heeft. En niet die twee Azië-vaarders stonden in het centrum, maar het land waar ze werkten en woonden. Nu lezen we regel matig over Taiwan, maar eigenlyk was het niet by ons biyven hangen (en waarschijnlijk zal het velen zo gaan), dat het land ongeveer even groot is als ons land en ook in bevolkingstal niet veel met dit verschilt. Maar wel over een staand leger van 600.000 man sterk be schikt. En niet minder dan 12.000 Ame rikanen huisvest. Nog belangrijker leek het, dat de economische belangen van de Unie er zeer uitgebreid zyn. Zonder dat nu de politieke problemen haarfijn uit de doeken werden gedaan, werd een duidelijk aansprekend beeld van het eiland geschetst. Prima voorlichting, die zeker wel in vele geheugens zal blijven hangen. Testplaat toonde een duo zin gende dilettanten, die zomaar ineens een contract van een jaar in Spanje hadden aangeboden gekregen. Waarom, werd ons niet duidelyk. Nemen ze daar alles als zoete koek, zoals de KRO-jeugd, die Testplaat samenstelt, dit gisteren met deze jongelui deed? Ruimer adem konden we weer halen, toen een medische documentaire de pu bers kwam aflossen. Ruimer adem? Nee, beklemmend was het juist om het ge brek aan adem te zien, haast te bele ven, in het Asthma-centrum „Eykel- oord" te Groesbeek. Zonder geleerdheid, met veel toewijding maar zonder senti mentaliteit hebben de kijkers kunnen kennis nemen van hetgeen voor de zwaarste jeugdige patiëntjes wordt ge daan en kan worden bereikt. Veel leed ongetelde tienduizenden gaan eronder gebukt veel verlet vele miljoenen worden uitgekeerd aan invaliditeitsrente en ziekengeld en zowel uit medisch oogpunt als op economische gronden, maar bovenal uit menselijk gevoel, moet dit werk worden toegejuicht. En dat kunnen wij zeggen, omdat de televisie het in onze huiskamers en harten bracht! Schatgraven in de Donau Geruchten volgens welke een ge deelte van de Hongaarse kroon- schatten aan het einde van de oor log in de Donau geworpen zouden zijn, hebben ertoe geleid dat men bij Hainburg in Oostenrijk met bagger machines het bezinksel van de ri vier is gaan doorzoeken. Het zou gaan om vier grote kisten met goud, platina en edelstenen, die door de bemanning van een schip, dat op die plaats door Tsjecho-Slo- waakse partisanen werd aangeval len, over boord gezet zouden zijn. De eerste aanwijzingen icaren af komstig van een Weense bibliothe caris. Ter zake kundig en hellen ech ter over naar de mening dat hier geen Hongaarse kroonjuwelen maar Duitse legergoederen in het spel wa ren. Het succes dat men kortgeleden met het opduiken van kisten met van de nazi's afkomstige valse pond- sterlingbïljetten uit het Toplitzmeer heeft gehad schijnt overigens wel aanmoedigend gewerkt te hebben want er zijn icel een tweehonderd aanvragen om verguning tot „schat- zoeken" bij Hainburg gedaan. 4d /ertentle Hotel OUDE KONINGSHUYS SASSENHEIM voor exclusieve RECEPTIES Studentenbediening. Advertentie. Uw Binnen één dag gereed Braun - Philips - Remington-service BOTERMARKT 25 Of dit nu als televisie helemaal ge slaagd was, doet eigenlyk dan niet zo veel meer terzake. Dat het rollenspel helemaal in het water viel, is misschien niet eens aan de regie te wyten, maar uitsluitend aan remmingen van de spe lers, die op het kritieke moment geen raad meer wisten. Billijkheidshalve moet hieraan echter onmiddellijk worden toe gevoegd, dat de heilgymnastiek en de sportspelen ongedwongen overkwamen, waarbij het zelfs de leek opviel, dat hier een uitstekende voorbereiding moet heb ben plaats gevonden. Van de ene sport vielen we in de an dere, nu onder leiding van de sport redacteur, Jan Cottaar. Nieuwe ontdekking helpt In de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Watu-raLax herstelt de natuurlijke regelmaat.,.dag in dag uitl Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reit zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. ,dc regelmaat wan de klok9 f en uitkomst bij hardnnkklf* verstopping. 60 tabl. f t .34 Totale kosten drie miljard gulden Dr. Wernher von Braun heeft verklaard dat hij voor het project Saturnus, een zeer grote raket met een zelfs door Russische raketten nog niet bereikte stuwkracht, het volgend jaar ruim 900 miljoen gulden nodig heeft, dat wil zeggen 380 miljoen gulden méér dan het ministerie van Defensie aanbevolen heeft, en drie en een half maal zoveel als het Congres totnogtoe voor dat project beschikbaar heeft gesteld. De kosten van het project in zijn geheel zijn begroot op ruim drie miljard gulden. Als het volgend jaar meer gevoteerd wordt dan zich thans laat voorzien zul len de kosten in later jaren minder zijn, aldus Von Braun, die zijn verklaring aflegde tijdens het overhandigen van een schaalmodel van de „Saturnus" aan Roy Johnson, de directeur van de afde- Advertentle nodig voor goede nachtrust Ml|nhardt's Zenuwtabletten Strijd tegen analfabetisme in China had succes De Chinese vice-premier Loe Ting-Ji, die belast is met culturele en propagan- dakwesties. heeft gisteren op het con gres van de „helden van de arbeid" te Peking gezegd dat tydens de grote campagne in 1958 tegen het analfabe tisme meer dan veertig miljoen mensen volwassenen en kinderen hebben leren lezen en schrijven. Dat is even veel als gedurende de eerste acht jaar na de vestiging van het communis tische regime over China, aldus Loe. Er zijn, zei de vice-premier, nog 95 miljoen analfabeten in China van wie ongeveer veertig procent toch nog meer dan vijfhonderd karakters kunnen her kennen. (Voor het lezen van ëen krant moet men ongeveer tweeduizend van derge lijke lettertekens kennen). Grensdrama Een Joegoslavisch echtpaar heeft by zyn vlucht naar Oostenrijk beide kinde ren verloren. De 34-jarige Stefan Brcicen en zijn 33-jarige vrouw Slata waren met hun twee zoontjes op weg naar de Loibl-pas aan de Oostenryks-Zuidsla- vische grens toen zy door een zware sneeuwstorm werden overvallen. De vrouw de haar baby van vijftien maan den op de arm droeg, verloor haar man en haar achtjarige zoon Josef uit het oog. Tenslotte kwam zij aan in het Oos tenrijkse dorp Loibltal waar zij hulp vroeg. Maar de baby was reeds dood. Een Oostenrijkse reddingsploeg trof acht uur later de man met zijn zoon ge heel uitgeput aan in een berghut. Het zoontje stierf op weg naar Klagenfurt. Het echtpaar is volkomen uitgeput naar het ziekenhuis in Klagenfurt gebracht. K.L.M.-lijn Amsterdam- Rotterdam.Londen Voor het eerst na de tweede wereld oorlog zal maandag a.s. weer een KLM- lijn AmsterdamRotterdamLonden worden onderhouden met Vickers „Vis count" schroef turbinevliegtuigen. Het eerste toestel van de nieuwe lyn zal maandag met journalisten en relaties van de KLM van Rotterdam vertrekken en 's avonds behalve deze genodigden ook Britse genodigden aan boord heb ben. De dienst zal alleen op werkdagen worden uitgevoerd. ling onderzoekingsprojecten van het Pentagon. „Als het programma vertraagd wordt zal het duurder worden, en bovendien ontstaat dan de kans dat uiteindeiyk een verouderde raket beschikbaar komt", zei Von Braun. De Saturnusraket, die 56 meter hoog is, zal te zijner tyd een ruimte vaartuig kunnen voortstuwen waarin plaats is voor enkele mensen, en dat naar believen op andere hemellicha men kan landen. Von Braun deelde mee dat de Satur nus een eerste trap van acht raket motoren krijgt, die een totale stuw kracht ontwikkelen van 1.500.000 pounds, en een tweede van vier raketmotoren. Bij de constructie is rekening gehouden met de lancering van van vleugels voor ziene ruimtevaartuigen door deze Sa turnus. De eerste statische proef zal in de lente van volgend jaar plaats heb ben, de eerste vrye vlucht van de Sa turnus heeft Von Braun voorlopig op medio 1961 gesteld. Afhankeiyk van de beschikbare fondsen zal de eerste nut tige ruimtevlucht van de Saturnus op zijn vroegst in 1963, en op zyn laatst in 1965 worden gemaakt, aldus Von Braun. Advertentie. PHILIPS ERKENDE F ABRIEKSSERVICE BOTERMARKT 25 ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. Lutherse Kerk; Herdenking kerkhervcr. mlng. Spr. ds. H. J. A. Haan. 7.30 u. nam. St.-Antonluszlekenhuis: Feestavond Ma. rlne-Sanatorlum Fonds. 8 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Zomerzorg: Volle Evang. Kerk. 3 uur nam. MAANDAG Stadsgehoorzaal: Missletentoonstelllna 9-12 uur voorm. 1.30-5.30 en 7.30-10.3C uur nam. DINSDAG Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Lezing J van Wessem over Hollandse tekeningen uit de Gouden Eeuw. 8 uur nam. BINNENLAND Op 14 november zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy het Asthma-een trum Eijkeloord te Groesbeek officieel openen. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer S. J. van den Bergh als lid van de Raad van Commissarissen van de KLM heeft de vergadering van aandeelhouders van deze luchtvaartmaat schappij gisteren voorzien door de oe- noeming van de heer W. H. de Monchy, hoofd-dlrecteur van de Holland-Amerika- lUn. De SER zal in zyn 13 november as te houden openbare vergadering zich o a. bezighouden met het Instellen van twee ontwerp-adviezen, nl. een met betrekking tot de instelling van een bedryfschap voor de vtsconservenindustrle en een tweede over het instellen van een bedryfschap voor de binnenlandse groothandel ln margarine, spysvetten en spijsoliën en aanverwante bedrijven. Het bestuur van Radio Nederland Wereldomroep deelt mede. dat tot direc teur van de Wereldomroep ls benoemd de heer L. F. Tymstra. adjunct-directeur van het Internationaal Persinstituut te Zürlch. Vanavond vertrekt de heer A. Rom Colthoff. algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, per KLM-vliegtulg vla de Noordpool naar To kio waar hij zich als vertegenwoordiger van het Centraal Orgaan voor de Econo mische Betrekkingen met het buitenland zal voegen bij de Nederlandse regerings delegatie voor de conferentie van de al gemene overeenkomst voortarieven en handel (GATT). De 43-Jaxlge glazenwasser D. Over- dykink uit Den Haag ls gisterochtend overleden aan de gevolgen van een val op straat. De man wilde van het trottoir af op zijn bromfiets stappen, maar slipte en viel zo ongelukkig, dat hy ter plaatse overleed. BUITENLAND De Chinese vice-premler Loe Tlng-yi heeft gisteren op een conferentie gezegd, dat China dringend honderdduizenden ingenieurs en technici extra nodig heeft om de Industrie en de landbouw tot ont wikkeling te brengen. China heeft op het ogenblik één miljoen ingenieurs en tech nici ln de Industrie, aldus Loe. De aanklager van een krygsraad te Bagdad heeft ae doodstraf geëist voor negen verdachten, die beschuldigd wor den van een moord en verwonding van enkele personen te Aqra in Noord-Irak op 14 Juli. Volgens de aanklager ligt aan het incident, dat tydens de viering van de verjaardag der Iraakse revolutie ls voor gevallen. een oude vete tussen Koerdische landheren en boeren ten grondslag. Twee Catallnavliegboten zyn giste ren begonnen met patroulllevluchten bo ven het gebied in de Atlantische Oceaan waar het Deense schip „Hans Hedtoft met 96 opvarenden zonk. Dit gebied ls in de wlnteT gevaarlijk door het vormen van ysbergen. De vliegtuigen zullen gegevens over net gebied verstrekken en. Indien nodig, schepen door de dryvende ysvcl- den lelden. Duikers hebben bij een onderwater- onderzoek een kilometer van de Itallaar.se westkust ten noorden van Napels, op tier. meter diepte ruines van gebouwen en be stratingen ontdekt. Zeven kleine kinderen van wie zes uit één gezin, zijn omgekomen en aén baby werd ernstig gewond by een brand ln een kleine wonlng in Ottumwa ln Iowa (VB.). De moeder van de kinderen was niet thuis toen de brand ontstond. De Russische afvaardiging by de VN heeft onder de delegaties van de VN een verklaring laten circuleren, waarin wordt gezegd, dat de volkerenorganisatie niet het recht heeft om een permanente missie naar Laos te zenden. De spanning die ln Laos ls ontstaan, kan en moet slechts worden opgeheven op basis en ln net raam van de overeenkomsten van Genéve van 1954. die de grondslag vormen voor de vrede en veiligheid ln Indo-Chlna. al dus de verklaring. De premies van Ceylon. Dahanayake. heeft gisteren aangeboden af te treden Indien een beschuldiging wordt waar ge maakt. dat hy een geheime ontmoeting heeft gehad met een der voornaamste verdachte ln de zaak van de moord op de voormalige premier Bandaranalke. Iiy sprak ln het parlement de beschuldiging tegen en stelde de vorming van een com missie van onderzoek voor. Ook ontkende hij dat hy zich gemengd had ln het po- litie-onderzoek naar de moord. Een commissie voor behandeling van dienstweigeringszaken te Hlldeshelm in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen heeft een jonge soldaat van het Westduitse le ger vrijgesteld van de militaire dienst om dat hii bezwaar had tegen het schieten op schletschyven van karton ln de vorm van een mens. De soldaat die de eed al had afgelegd, had tydens een oefening ge weigerd op deze doelen te schieten. De commissie heeft de bezwaren van de Jon ge soldaat als gewetensbezwaren erkend. De Franse nationale vergadering heeft gisteren uitgebreide voorstellen tot hervorming van het Fanse belastingstelsel aanvaard. Voortaan zal een geldboete van maximaal 10 miljoen franken plus 'n gevangenisstraf van ten hoogste 5 Jaar kunnen worden opgelegd voor het ver zwijgen van inkomsten uit verkopen. Voor andere belastingvergrijpen kan een maximum geldboete van 3 miljoen fran ken worden opgelegd. De Nationale Ver gadering aanvaardde de voorstellen met 390 tegei tegen 63 stemmen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO14.00 Fanfaremuz. en sol. 14.20 Kunstkron. 14.50 Gram. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportact. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18 25 Amat.progr. 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.20 Lichtbaken, caus. 20.30 Gevar. progr. 21.10 Pol.caus. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong-oud-eeuwlg. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Gevar. muz. 15.00 Streekultz. 15.25 Gram. 15.35 De Mammoetwet Cals. caus. 15.50 Radio- phllharm.ork. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazz- muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Operafragm. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt. moet B zeggen, caus. 19.40 De kerk als gesloten gemeenschap, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.40 De Z 69. hoorsp. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Muz. uit Oostenryk. 23.30 Dansmuz. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 17.3018.30 Eurovisie: Hervormingsdag te Worms. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Psycho-magle. 21.00 Gev. progr. 22.00 Einde. VOOR ZONDAG 1 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geesteiyke liederen. Convent van Kerken: 10.00 Geref. kerkd. NCRV: 11.30 Gr. 11.40 Kerkkoor en sol. KRO: 12.15 Actuele ge- loofsproblemen. caus. 12.30 Strykork. 12.45 De kerk zyt Gy, caus. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg. caus. 13.10 De Wadders. hoorsp. 13.30 Gram. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Cello en plano. 15.00 De mis sie en het onderwijs ln Brazilië, caus 15 10 Koorzang. 15.25 Gram. 16 00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Ned. Herv. kerkd. 18.00 Het geladen schip, caus. 18.25 De kerk aan het werk, caus. 18.40 Wie oren heeft hore. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Koorzang. 19.30 Doe aan mij een teken ten goede. caus. KRO: 19 45 Nws. 20.00 Koor, omr.ork. en solisten. 21.35 Slotzusters, klankb. 22.25 Boek van de dag. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22,55 Meesterwerken v. d. religieuze muziek, muzlk. caus. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8 00 Nws. 8.18 Voor het platte land. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk le ven, toespr. 10.00 Lichte muz. 10.30 Gev. progr. AVRO: 12.00 Mlllt. muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgel en trompet. 13.00 Nws. en S.O.S.-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus, 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en solist. 15.30 Toneelbeschouwing. 15.45 Joodse volksliederen. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gev. progr. 17.30 Het huls met de gekroonde karnton, hoorsp. 17.50 Nws sportultsl. en sport- Journ. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. kerkd. TKOR: 19.00 V. d. leugd. 19.30 De open deur caus AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Paul Vlaanderen en het Conrad-Mvsterle. hoorsp. 21.15 Lichte muz 22.15 Journ. 22 30 Nws. 22 40 Plano- improvisaties. 23.05 Sportultsl 23.10 New York calling. 23.15 Gram. 23.35—24 00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. 11 uur ds. E. PUlman van Rotterdam-Kralingen (uit zending van de dienst voor belangstellen den d.d. 25-10-1959 om 7.30 uur n.m.). 3.30 uur ds. Chr. W. J. Teeuwen van Die- men. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 11.00 Plechtige hoogmis, plni. 12.1512.30 Film. NCRV: 20.00 t.v.-spel: De Eerstgeborene. 21.35 Dagsluiting. 21.45 Pauze. AVRO. KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.35 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Vragenbeantw. 14.55 Intermezzo. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. (Om 16.13 voordr.). 17.15 Hersengym. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Lief- dadigh. opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Voor oudere luisteraars. 23.00 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.06 —0.36 Kamermuz. Engeland BBC Light Programme, 1 "00 en 247 m. 12 00 Gevar. progr. 12.30 Kerkdienst. 13.00 Verz.progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Idem. 15.15 Idem. 15.45 Film- Prediker: Opwekklngssamenk. (H.A.). Spr. evangelist J. Maasbach. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. A. Klasens over de Nederlandse opgra vingen in Egypte. 8 uur nam. StadsgehoorzaalMissietentoonstelling 9-12 uur voorm. 1.30-5.30 en 7.30-10.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Boshuis. Bazaar herv. Boshulzerwyk. 2.306 en 711 uur nam. Rehoboth: Chr. Plattelandsvrouwen en meisjesbond. Spr. mevr. C. M, Groot-En- zerlnk-v. d. Tas over ..Het dagboek van Anne Frank". 8 uur nam. StadsgehoorzaalMissletentoonstelllng 9-12 uur voorm. 1.30-5.30 en 7.30-10.30 uur nam. DONDERDAG Stadsgehoorzaal: Missletentoonstelllng 9-12 uur voorm. 1.30-5.30 en 7.30-10.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Lange Vrouwkerksteeg 2)Werk van Kees Buurman en Bert Jonk. Werkd. 25 en 7—9 uur; 's zon dags 25 uur (tot 14 november). Lakenhal: Tentoonstelling Jozef Cantré (tot 9 november) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2—4 Zon- en feestdagen 24 uur Van 16 okt. tot en met 4 nov.: Mu seum voor Volkenkunde (Steenstraat la): Tentoonstelling vluchtelingenprobleem „Ontheemd maar ongebroken". Op werk dagen van 104 uur: 's zondags van 14 uur nam BIOSCOPEN Luxor: „De zwarte orchidee". 14 Jaar. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido: „Moutarde van Sonaansee". al. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Op naar Hollywood", a.l. Werk dagen: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: ..The Rose Tattoo". 18 Jaar. Rex: „Vlammen over de Philippynen". 14 Jaar. Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „Zolang er mensen zyn". 14 Jr. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST. APOTHEKEN. Geopend apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Bovendien geopend tot zater dagmiddag 6 uur apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Stof fers, Wydecks. Van Alphen, Roodenburg Vermaat en Meel. Te Oegstgeest de doktoren D. Held (tel. 24649) en J. J. Lanen-Baron (tel. 21610). Bij geen gehoor bi) Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. progr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gram. m. Interview. 18.45 Sportiep. 19.00 Lichte muz. 19.30 Gev. progr. 20.00 Idem. 20.30 Nws. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gev. progr. 23.00 Zang- recital. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Lich te muz. v. vroeger. 0.50 Avondgebeden. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. - 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. en weerber. 13.10 Ork.conc. 14.30 Gewyde muz. 15.00 Ork.conc. 16.30 Lichte muz. 18.15 Kaïner- nvqa- 19.00 Nws. en weerber. 20.00 Opera fragm. 21.45 Nws. en weerber 22.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Ork. ccmc. 1.00 Weerber. Daarna: Gev. muziek. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 17.32 Gram. 17.45 Ork. conc. 19.40 Lichte muz. 20.10 Kamermuz. 21.18 Gevar. muz. 22.48 Nws. 22.53 Gram. 23 53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Orgelspel. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus. muziek. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en belcantoconc. 15.30 Pianospel 15.45 Sportrep. 17.00 Sportber. en nws. 17.05 Lichte muz. 17.45 Sportultsl. 17.52 Lichte muz. 18.00 Koorzang. 18.30 Godsd. half uur. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.00 Gev. muz. 22.00 Nws. 22.1524.00 Gram. 484 m.: 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.45 Ork.conc. 19.30 Nws. 20.00 Filmmuz. 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 2 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NORV7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7 10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gr. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Familie competitie. 12.00 Hoorn en plano. 12 25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en. tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Na- Jaars-partyconvent van de Anti-Revolu tionaire Partij. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.30 Gevar. progr. 15.45 Gram. 16.00 Bybeloverdenklng. 16.30 So praan en plano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Nleuw-Gulnea's bo dem, II door prof. dr. F. A. van Baren. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Dekblad eerste soort, hoorsp. 20.55 Gram. 21.05 EveD uit ln Canada, klankb. 21.25 Sopr. en plano. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Orgelconc. 23.40 Het evangelie ln Esperanto, caus. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. Daarna: orgelspel. 8.35 Giani. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgenwydlng. VARA: 10.20 Gram. 11.20 Voordr. 11.40 Viool en plano. 12.CJ Lichte muz. 12.30 Land. en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand. 13.20 Ka mermuz. 13.45 Wikken en wegen. caus. 14.00 Twee plano's. 14.30 Bliksem tilt hel dere hemel, hoorsp. 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Planoduo. 17.20 Lichte muz. 17.50 Mlllt. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regerlngsultz.: De Verenigde Naties ln de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmann, Nederl. permanent vertegenw. by de Ver. Naties. 19.30 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Gev. prr.gr. 21.25 Cabaret. 21.55 Marimba 22.30 Nws. 22.40 Fllharm. ork. en sol. 23.45 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie Londen: 21.45--22 45 Rep. Intern, wedstryd kunstrUden op de schaats. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 nt. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte muz. 15.10 Ork. conc. 16.00 Hoorsp. 17.30 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Koorzang. 21.00 Gev. progr. 22.00 Nws. 233.15 Hoorsp. 23.45 Parl.overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en mil. ork. 13.00 Gevar. muz. 13.10 Voetbalrep. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.). 16.00 Gev. muz. (Om 16.30 nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws en Mrs Dale's dagb. 17.45 Ultsl. ra ces en gram. 18.30 Nws. en gev. progr. 19.29 Weerber., nws.. act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en waar verhaal. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.30 Nws. 23 40 Gevar. progr. (Om 0.30 nws.) 0.55 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. - 12.00 Planorecital. 13.00 Nws. 13.15 Ope rafragm. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Ork.conc. koor en sol. 21.45 Nws. 22.10 Amus. muz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gev. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. Daarna: gevar. muziek. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.25 Gram. 14.30 Ork. conc. 17.35 Pianospel. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.30 Gevar. muz. 20.00 Ork. conc. 23.10 Recital. 23.35 Gram. 23.53— 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m.: 324 m.: 12.00 Gram. 12 30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.43 Die Moldau, symf. ged. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14 40 Mitetlch. hoorsp. 14.40 Koor. ork. cn sol. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 Godsd. protest.ultz. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. muz 20.00 Koor. ork. en sol. 21 30 Klave- clmbelspel. 22.00 Nws. 22.15 Orgelrecltal. 22 4 524.00 Religieuze muz. 24.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Ork.conc. 14.55 Gram. 16.02 Orgelrecital. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 1840 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Luzern: Ork. koren en sol. 21.30 Gram. 22.10 Gr. 22.55 Nieuws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) fgl2a I JiS'ï 5 1 k 8 SM 6 CN Ypenburg Vllssingen Belde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parye Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfurt München Zürlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJaccto Mallorca Lissabon regenbul regenbul regenbul zwaar bew. mist zwaar bew. mist zwaar bew. zwaar bew. motregen regen zwaar bew. regenbul geh. bew. mist regen regen onbewolkt geh. bew. zwaar bew. onbewolkt regen regen zwaar bew. geh. bew. geh. bew. zwaar bew. half bew. mist zwaar bew half bew. regen zwaar bew. onbewolkt n 11 nnw 11 12 nnw 4 12 nnw 5 10 wzw 2 9 w 2 10 nw 3 7 wnw 2 8 w 4 7 o zo 3 8 no 1 10 nno 3 8 w.stll 9 w.stll 12 w 2 11 w 4 7 wzw 3 6 wnw 2 10 nw 1 12 w.stll 8 nnw 6 17 zzo 4 8 zzw 6 8 z 3 5 w.8tll 7 nnw 2 9 w.stll 16 z 4 9 w.stil 9 w.stll o 2 15 ono 2 17 nw 2 17 nnw 8 20 5 16 3 18 8 20 6 10 5 14 7 0.8 7 1 8 12 -1 0 9 0 5 18 5 18 0 3 5 0 10 19 5 0 11 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2