Amerikaanse troepen in Marokko (12.000 man) worden teruggetrokken WEERBERICHT Washingtons sterke manwil militaire verplichtingen in het buitenland verminderen CHALET KAAS In Vlaardingen sporen vroegste bewoning in westelijk Nederland STAALSTAKING IN AMERIKA GAAT VOLGENDE WEEK DOOR Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 No. 29887 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. B. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witt6 Singel Lelden Glro no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Verenigde Staten zijn van plan hun strijdkrachten terug te trekken van de drie grote luchtbases en de vlootbasis, die zij in Marokko bezitten, aldus maakte het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend. De Amerikaanse regering heeft de Marokkaanse regering „verscheidene voorstellen betreffende deze terugtrekking" gedaan. De bases dateren uit de tijd, toen Marokko nog een Frans protectoraat was. Het „State Department" maakte niet bekend, wanneer de strijdkrachten (er zijn 12.000 Amerikanen in Marokko gelegerd) zullen worden teruggetrokken. Wel werd ver klaard, dat het overleg in de Marokkaanse hoofdstad Rabat zal wor den voortgezet en dat dit er op gericht is zo spoedig mogelijk een akkoord te bereiken. De Amerikaanse mededeling kwam aan het eind van een bezoek van premier Abdoellah Ibrahim van Marokko aan de V.S. Bep erking van aantal „Thor-squadrons" Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft gisteren bekend gemaakt, dat het aantal voor Europese bases be stemde „Thor-squadrons" van vijf tot vier is beperkt. De Thor is een ballis tisch projectiel met een middelgrote reikwijdte. De levering van Thors aan Engeland, dat vier „squadrons" (elk „squadron" omvat vijftien Thor-raketten), is bijna voltooid. De vier bases voor Thor-raket- Veranderingen in Polens regime Morawksi wil aftreden Berichten uit Warchau, die gisteren in Londen zijn ontvangen, wijzen erop dat er belangrijke wijzigingen in de topleiding van de Poolse communis tische partij zullen komen. Zo zou Mo- rawski, een van de naaste medewerkers van partijleider Gomoelka zijn ontslag hebben aangeboden. De 41-jarige Morawski is lid van het politieke bureau en een van dei secre tarissen van het centrale comité. Hij was verantwoordelijk voor de cultuur, het onderwijs en de ideologische pro paganda van de partij in Polen. Men beschouwt hem als de kampioen voor de verbreding van de communistische leer onder het volk door middel van overtuiging langs de weg der geleide lijkheid. Hij is jong, energiek en ambitieus. Hij speelde een belangrijke rol bij de voorbereiding van het derde partijcon gres. dat in maart van dit jaar is ge houden. Vele Poolse schrijvers en jour nalisten hebben scherpe kritiek op hem uitgeoefend omdat hij de vrije menings uiting verbood, die drie jaar geleden was toegestaan. In feite is hij op dit punt nogal soepel gebleven. De Poolse schrijvers en journalisten genieten dan ook een vrijheid die in geen enkel an der communistisch land wordt aange troffen. Volgens doorgaans betrouwbare krin gen in Warschau is voorts de directeur van het Instituut voor internationale zaken in Warschau, Julian Hochfeld, ontslagen, Hochfeld, een vooraanstaand Pools communist hoewei niet van dezelfde rang als Morawski is een vertegenwoordiger van de „liberale" richting in de partij. Hij heeft zich spe ciaal toegelegd op het maken van uiteraard invloedrijke vrienden voor Polen in de westelijke landen. Het bericht dat Morawski zijn sleu telpositie in de partij zou willen opge ven, heeft grote opschudding veroor zaakt in politieke kringen van de Poolse hoofdstad. Er zouden twee redenen voor het ontslagverzoek van Morawski kun nen zijn. De eerste mogelijkheid is dat Morawski zich piet heeft kunnen ver enigen met de benoeming tot vice-pre mier van de Stalinisten Szyr en Tokar- ski. De tweede is dat hij de druk van zijn collega's, die hem voortdurend ver weten hebben dat hij er niet in ge- slaagd'is om de Poolse intellectuelen in het partijgareel te brengen, niet heeft kunnen weerstaan. Zeker in elk geval is dat de wijzigingen in de topregionen van de communistische partij verband houden met de economische moeilijk heden in Polen en de versoberingspoli- tiek van Gomoelka. ten zullen waarschijnlijk in het voorjaar voor gebruik gereed zijn. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft geweigerd te zeggen, waar het vijfde „squadron" zijn basis zou hebben gehad. Volgens betrouwbare kringen te Wash ington is het besluit een onderdeel van een plan om de militaire verplichtingen in het buitenland te verminderen ten einde de ongunstige financiële positie van het land te verbeteren. Dit streven zou uitgaan van de minister van Finan ciën Anderson, die na de dood van John Foster Dulles de „sterke man" van het kabinet wordt genoemd. Turkse toestemming voor bases van Jupiter-raketten Turkije heeft ingestemd met de aan leg van bases op zijn grondgebied voor Amerikaanse Jupiterraketten. die een middelgrote reikwijdte hebben, aldus hebben Amerikaanse functionarissen gisteren medegedeeld. Onlangs zijn uit voerige regelingen voor de verzending van de raketten en de aanleg van de lanceerbases uitgewerkt. De raketten zullen door de V.S. wor den geleverd op grond van het in decem ber 1957 door de regeringshoofden der NAVO-landen genomen besluit, de mo dernste wapens in Europa te statione ren. Turkije is het tweede NAVO-land dat dit besluit ten uitvoer legt. Ook Italië heeft Jupiterraketten aanvaard. Krachtens een afzonderlijke overeen komst met de Verenigde Staten zijn aan Engeland Thor-raketten geleverd. Hoeveel Jupiterraketten naar Turkye zullen worden gezonden en hoeveel bas< worden aangelegd is niet meegedeeld. Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en..« uitstekend houdbaar. Is alleen echt met het merk CHALET! Wisselvallig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Na een kort durende weerSVerbetering kan later een nieuw regengebied het weer in ons land gaan beïnvloeden. Het eerst in het westen van het land. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 NOVEMBER Zon op: 7.33 uur; onder: 17.14 uur. Maan op: 7.55 uur; onder: 17.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.00 en 15.20 u. Laagwater te 11.12 en 23.36 uur. (2/11 hoogwater te 3.44 en 16.03 uur, laagwater te 11.58 uur). Dit Blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Opzienbarende archeologische vondsten Franse nederzetting van 4600 jaar v. Chr. Ruim 4000 jaar geleden, omstreeks het midden van het derde voorchristelijke millennium, moet westelijk Nederland een rol van betekenis hebben gespeeld in de culturele verbindingen tussen West- en Noord-Europa. Tot deze conclusie zijn Nederlandse archeologen gekomen na bestudering van de stenen voorwerpen, die zijn gevonden bij opgravingen in Vlaardingen. Nieuwe facetten Hierover heeft de directeur van het instituut voor pre- en protohistorie van de Gem. Universiteit te.Amsterdam prof. dr. W. Glasbergen, mededelingen ge daan. Bij het systematisch onderzoek vanwege dit instituut zijn uit de diep zwarte bewoningslaag nabij Vlaardingen talloze aardewerkfragmenten aan het licht gekomen van onderscheidene typen van kookpotten, z.g. kraaghalsflesjes en van een bakplaat om een soort van platte broden op te bakken. Er is ook een groot aantal diebotten gevonden, die in de vochtige bodem uitstekend be waard zijn gebleven en die een inzicht verschaffen in de jachtbuit (o.a. edel hert, ree. wildzwijn en bever) van de „Vlaardingers" van circa 2600 voor Christus. Tot de zeldzaamste vondsten behoort een stukje ruwe barnsteen, dat vermoedelijk gekregen is door ruilhandel met het noorden en bestemd was voor opsmuk. Uit dit alles blykt, dat er 4600 jaar geleden in de omgeving van het tegen woordige Vlaardingen een nederzetting bestond, de tot dusver bekende vroeg ste menselijke bewoning in westelijk Nederland. Belangrijke bijdragen Aanleiding tot de opgravingen vormde de vondst van een grote geslepen vuurstenen bijl in het najaar van 1958 tijdens grondwerken ten behoeve van Vlaardingens uitbreiding. Dit voor werp vormde volgens prof. Glasbergen het uitgangspunt voor de „opzien barendste in de reeds van archeologi sche ontdekkingen van de laatste jaren in westelijk Nederland". Deze ontdek kingen brachten tevens het inzicht, dat voor het oplossen van vele oud heidkundige problemen het westen van ons land minstens zo belangrijk zou kunnen bijdragen als de meer klas sieke archeologische provincies. De vondst van de byl leidde namelijk tot de herkenning van een totnutoe hier te lande onbekende cultuur van Franse herkomst, het Chasseen. een vroeg- neolithische (de late steentyd) cultuur, die wordt gedateerd in het derde voor christelijke millennium. De nederzettin gen van jagers, vissers en wellicht ook van landbouwers uit deze late steentijd van de prehistorie, komen niet voor op de reeds door generaties van archeologen afgegraasde zandgronden van Drente, Gelderland of Noord-Brabant, doch op de verhoogde oevers van brede zoet waterstromen in een Biesbosachtig landschap, waarvan de resten thans in het westen ca. 3.10 meter onder N.A.P. zyn gelegen. De stromen leverden deze vroegste bewoners van dat gebied vis (o.a. steur), terwyl in de naburige bos sen werd gejaagd op edelhert, bever, ge vogelte en ander wild. Men vervaardigde potten van klei en men bezat grote ge slepen vuurstenen bijlen, geïmporteerd uit het zuiden. Dat vuursteen kostbaar was blijkt daar uit, dat uit splinters van gebroken bijlen allerlei voorwerpen wer den vervaardigd: schrappers, boortjes en pijlbewapening. Na beslissing Hooggerechtshof De Amerikaanse vakbond van me taalarbeiders heeft het Hoogge rechtshof gisteren verzocht het von nis van de lagere rechter te vernie tigen, waarin de 500.000 stakende staalarbeiders wordt gelast maandag weer aan het werk te gaan. Ten minste voor een tijd van tachtig da gen. De lagere rechter baseerde zijn von nis op de wet van Taft en Hartley. De vakbond merkte op, dat voor toepassing van deze wet de staking „een gevaar voor de gezondheid en de veiligheid van het land" moet zijn. En volgens de vak bond houdt deze staking, die gisteren al 108 dagen duurde, zo'n gevaar niet in. Hoewel de Amerikaanse regering het Hooggerechtshof later verzocht het ver zoek van de vakbond af te wijzen, heeft het Hof besloten de geldigheid van het vonnis van de lagere rechter te onder zoeken. De mondelinge behandeling van dit onderzoek begint dinsdagochtend a.s. Tot dusver waren van de neolithische cultuur nog geen sporen, zo ver noor delijk op het continent, bekend. Door deze vondsten is Vlaardingen thans de stad geworden met de eerbiedwaardig ste bewoningsgeschiedenis in westelijk Nederland. Met verdere onderzoekin gen in deze gemeente hoopt men van de kennis omtrent dit verrassende nieuwe facet van het Nederlandse neolithicum te vermeerderen. Zo be- staat volgens prof.. Glasbergen o.m. de j mogelijkheid, dat by voortgezet syste- 1 matisch onderzoek op het hoogste gedeelte van de Kree,rrug d? grond sporen van de woningen der eliasseen- lieden zullen worden aangetroffen. BRE E5TRAAT 173 Vliegtuig vermist in Virginia (V.S.) Een vliegtuig van de ..Piedmont Air lines" wordt tussen Washington en Charlottesville in Virginia met 24 pas sagiers en een bemanning van drie ver mist. Men vrcr' dat het is verongelukt. Oud-SS-offideren let gevangenisstraf veroordeeld Een rechtbank in de Westduitse stad Offenburg heeft gisteren twee voormalige SS-officieren tot resp. 7% jaar en 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zy de dood op hun geweten hadden van een zeventienjarige jongen die uit een concentratiekamp was ontsnapt. De 53-jarige oud-kapitein Karl Hau- ger en de 44-jarige Franz Wipfer had den als leden van Hitiers „Volkssturm" de 17-jarige Anton Reinhardt in een bos naby Wolfach gevonden. Hauger had de jongen „ter dood veroordeeld" en Wipfer had dit „vonnis" ondertekend. Daarop Schipper Dick Zwaan van de KW. 15 met zijn bemanningsleden aan de veilige wal. De KW. 15, waar van men aanvankelijk vreesde dat zij op de Noordzee zou zinken, is gisteren in IJ muiden aangekomen. In de bus naar Katwijk heerste een genoeglijke stemming. hadden zy hun slachtoffer zyn eigen graf laten graven, waarna Hauger hem had doodgeschoten. De openbare aanklager had tegen Hauger levenslange gevangenisstraf ge- eist. Volgens het Hooggerechtshof mag de staking voortduren, zolang het Hof geen beslissing heeft genomen. Het hoofd van het Amerikaanse mi nisterie van Justitie, Rogers, heeft er by het Hof inmiddels met klem op aange drongen om de zaak zo spoedig mogelijk af te handelen, opdat er een einde moet komen aan wat hy noemde de „nationa le noodtoestand". Onderhandelingen over beëindiging van de staking hebben inmiddels ook gisteren weer geen resultaat opgeleverd. Vandaag zal het moeizame en schijnbaar vruchteloze overleg worden voortgezet. Tijdens een ontvangst, gegeven door de Belgische ambassadeur in Den Haag werd gisteravond aan de Belgische schrijver-diplomaat Mar- nix Gijsen een in Santpoort ge kweekte tulp aangeboden, die naar hem is genoemd. De heer Gijsen toont de tulpebol aan van links naar rechts) minister mr. J. M. L. Th. Cals, de ambassadeur baron van der Straten-Waillet en jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. burge meester van Sassenheim, die een kist van deze bollen aanbood. Prof. De Quay: „Wij schoten te kort!" In een gisteravond gehouden radiorede heeft de minister-pre sident. prof. dr. J. E. de Quay, erop gewezen, dat het wereld- vluchtelingenjaar 1959/1960 een zeer uitzonderlijk en zeer bijzonder beroep op ons gehele volk doet. omdat de V.N. besloten tot een wereldomspannende actie, welke een vol jaar zal duren, tot oplos sing van het slepende vluchtelin genprobleem. Zal dit doel kun nen slagen, dan moeten wij aldus de minister-president een extra krachtsinspanning opbrengen. Tot heden zijn wij daarin tekort ge schoten. „De vele kampen met vluchtelingen in ons vrye Europa vormen eigenlijk een publiek schandaal", zeide prof. De Quay. Dit schandaal moet zo spoedig mogelyk verdwynen. Laat ons geven aldus eindigde de minister-president om hen, die tot ons kwamen om even vry te mogen zyn als wij, te helpen omdat zij in onze vryheid een nieuw leven kunnen beginnen. Wanneer u, in het bijzonder in de ko mende dagen, door middel van straat collecten of huis-aan-huis-inzamelin- gen of op welke wijze dan ook zult worden aangesproken, laat dan uw hart spreken en bedenk dan: „üw daad is hün toekomst", aldus prof. De Quay. Proefproces rond 20 km.-autootje" Voor de kantonrechter te Groningen heeft gisteren het proefproces gediend, dat de N.V. Gremi Autohandel te Gro ningen heeft uitgelokt over het 20 km. autootje. De vraag was. of men voor een autootje, dat niet harder kan ryden dan twintig kilometer per uur, een rij bewijs nodig heeft. De 41-jarige verkoopleider van de autohandel had zich laten arresteren. De officier van Justitie meende, dat een rijbewijs nodig was en eiste f 15 boete of drie dagen hechtenis. Hij legde in zyn requisitoir de nadruk op het feit, dat in de wet wordt gesproken over een auto die niet harder kan ryden. Strikt genomen heeft de motor van het onder havige autootje een capaciteit van mis schien wel negentig kilometer per uur. Door een menselyke ingreep is de mo tor tijdelijk getemd. Zy behoudt echter haar vermogen. De raadsvrouwe van de verkoopleider, mejuffrouw mr. A. Bleeker, bepleitte vryspraak. Zij voerde aan, dat de minis ter kennelyk over het hoofd heeft ge zien, dat de rechterlyke macht reeds eerder een uitspraak heeft gedaan in een dergelyke aangelegenheid. Op 26 juni 1957 namelijk heeft de kantonrechter te Sneek een man vrijgesproken, die op een motorbakfiets reed zonder rijbewijs. Deze motorbakfiets was echter afgesteld. Men kon er niet sneller op ryden dan twin tig kilometer per uur. By de „brom- autootjes" zijn de derde en vierde ver snelling geblokkeerd en bovendien wordt de benzine- en luchttoevoer op een ge geven ogenblik afgesloten. Het apparaat, dat daartoe in de auto is aangebracht, is bijzonder ingenieus geconstrueerd en moeilijk te veranderen. De kantonrechter zal op vry dag 6 no vember by gerechtelyk plaatsopneming een onderzoek instellen naar de aard van het autootje en er een proefrit in maken Daarna zal schriftelyk vonnis worden gewezen. Westen (luidt geen vlagincidenten Volgens de New York Times zyn Amerika, Engeland en Frankryk over eengekomen, dat hun troepen zo nodig gebruikt zullen worden om te voorkomen dat de nieuwe Oostduitse vlag weer in West-Berlyn zal wapperen. Het blad meldt, dat op grond van deze overeen komst het geallieerde garnizoen in West- Berlyn van 6 tot 9 november as. in staat van verscherpte waakzaamheid zal verkeren. Op die dagen vieren de com munistische landen de verjaardag van de bolsjewistische revolutie in 1917. De eerste stap was donderdag gedaan met een gezamenlyke brief aan de Sov- jetrussische commandant in Berlijn om hem te waarschuwen, dat men geen tar ting van het Westelyk gezag in West- Berlijn door een Oostduitse vlag zou dulden. De Russen werden verantwoor- delyk gesteld voor de gevolgen van een herhaalde poging der Oostduitsers om de Oostduitse vlag opnieuw van West- berlynse stations te laten waaien, zoals een maand geleden gebeurde, aldus het blad. Men zou het er ook over eens gewor den zyn de Sovjet-Unie te kennen te geven, dat nieuwe vlagincidenten verdere onderhandelingen over de Beriynse kwestie zouden belemmeren. Advertentie. De VOLAUTOMATISCHE 53 cm. PHILIPS TELEVISIE f 1095.excl. antenne voorradig by TTB persoonlijke service lange mare 66 lelden - telefoon 26500 Koninklijke onderscheiding voor E. A. Schiiftenhelm In een der zalen van het ministerie van Onderwys, Kunsten en Wetenschap pen in de Residentie is gistermiddag af scheid genomen van de heer E. A. Schüt- tenhelm, chef van de afdeling jeugdvor- ming en volksontwikkeling van dit ministerie, die per 1 november a.s. is be noemd tot voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting. Op deze bijeenkomst van chefs van afdelingen heeft minister Cals mededeling gedaan van het feit, dat het H M. de Koningin heeft behaagd de heer Schüttenhelm te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De minister heeft de bij deze onderschei ding behorende versierselen overhan digd. Minister Cals toonde zich in zyn toespraak zeer erkentelyk voor hetgeen de scheidende functionaris in het belang van de jeugd, door zyn werkzaamheden in het ministerie, maar ook reeds voor dien, heeft gedaan. Voorts werd door an dere sprekers het woord gevoerd. Zo sprak de secretaris-generaal dr. J. H. Wesselings namens de afdelingschefs. Hy voorspelde dat de heer Schüttenhelm in zyn nieuwe functie ongetwyfeld een zee van moeilykheden zal ontmoeten, maar hy zeide dat wanneer er één is, die deze zware functie goed zou kunnen ver vullen het de heer Schüttenhelm is. Indiase studenten als „Himalaja-vrijwilligers" Twee Indiase studenten hebben giste ren te Nieuw-Dehli bekendgemaakt, dat zij een verdedigingsorganisatie van stu denten voor de grens in de Himalaja hebben gevormd, om de Indiase regering en het leger te helpen bij het verbeteren van de verbindingen in het grensgebied. Zy deelden mee op tien Indiase uni versiteiten studenten te werven voor hun organisatie. Heel wat studenten hebben zich reeds als vrywilliger gemeld De organisatie staat geheel los van elke politieke party en heeft ten doel de nationalistische elementen in het land te steunen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1