Weerstandsvermogen te New York Beclrijfsexpansie in ons land CRISIS BIJ NEDERLANDSE OPERA WORDT CHRONISCH Engeland is eindelijk begonnen met de aanleg van autosnelwegen Jpgericht 1 maart 1860 Zaterdag 31 oktober 1959 Zesde blad no. 29887 Twee bakens in zee Veel gunstige tussentijdse mededelingen (Van onze financiële medewerker) Het is deze week weer gebleken dat de Newyorkse effectenbeurs over een heel fat groter weerstandsvermogen beschikt dan vóór de oorlog. Want terwijl dit jaar oor het indexcijfer van de koersen der industriële aandelen een laagste stand an 574.46 is voorgekomen, was op 27 dezer al weer een stand van 642.18 bereikt, [at is slechts 34 punten beneden de hoogste stand voor dit jaar. Dit krachtig oersherstel is opmerkelijk, omdat er in de moeilijke situatie, waarin de V.S. als trolg van de stakingen en de stijging van de rentestand verkeren, feitelijk geen trbetering is gekomen. Ook al moeten de staalwerkers krachtens de uitspraak an het Amerikaanse Hof van Beroep weer aan het werk en is men bij een lein staalconcern tot overeenstemming gekomen, het grote conflict tussen werk- evers en werknemers in de staalindustrie is nog onopgelost en intussen grijpen e gevolgen van de bedrjjfsstagnatie in een van de voornaamste sleutelindustrieën an het land verder om zich heen. Het meest sprekende voorbeeld hier- n is wel het financieel resultaat van grootste staalonderneming, de U.S. eel Corp., die in het eerste halfjaar n netto-winst behaalde van 255 mil- ien tegen 136 miljoen in die periode an 1958, maar in het derde kwartaal verlies leed van 31 miljoen tegen tn winst van 75 miljoen in dat tijd- ak van het vorige jaar. Maar ook in ndere bedrijven, vooral in de automo- elondernemingen, begint het tekort aan aal steeds meer te nijpen en de weer- ag van vrijwillige en gedwongen werk osheid op het nationaal inkomen laat ch meer en meer gevoelen. De totale ationale produktie bedroeg in het twee- e kwartaal van dit jaar 484*6 mil- ard en een paar maanden geleden acht- men een stijging in de loop van dit aar tot 500 miljard waarschijnlijk. Het derde kwartaal heeft echter een eijfer van 481 miljard aangewezen en daar de teruggang ook in oktober heeft tangehouden, zal voor het vierde kwar taal eerder een daling dan een stijging jan het nationaal inkomen moeten wor- |en verwacht. Als gezegd, in het licht van het bo- instaande .treedt de weerstand van de ewyorkse effectenbeurs scherp aan de ag. Men zal hier moeten denken aan tt sterk verminderde speculatief karak- van de aankopen op de effecten- •s, doordat slechts een zeer gering tel daarvan met geleend geld is ge bied, de grote beleggingsinstituten na oorlog in veel sterkere mate dan aorheen tot aankoop van aandelen zijn rergegaan en deze instituten, althans tn deel ervan, de aandelen meer voor trmanente belegging hebben gekocht. Voorts zijn er in de V.S. tal van des- ïndige waarnemers, die van mening jn dat op langere termijn met een irdere waardevermindering van het ild rekening zal moeten worden ge- ouden en daar zij in dit opzicht de ge- ihiedenis aan hun kant hebben, is het igrijpelijk dat vele beleggers aan die sie geloof hechten. Tenslotte is er de vele kringen bestaande overtuiging at de Amerikaanse economie een groot CTstellingsvermogen bezit en de onder roken conjunctuuropgang zich na be- indiging van die stakingen weer zal oortzetten. Hoe dit zij, de Newyorkse beurs ls noral in het begin van deze week, weer n stimulans voor de beurzen van West- uropa geweest, hoewel deze die steun, als de laatste tijd wel duidelijk is ge- eken, in veel minder sterke mate nodig ebben dan vóór de oorlog. Ons wereld- eel heeft sindsdien een grotere mate an economische zelfstandigheid verkre- en en de conjunctuurberichten uit En- eland, Duitsland, Frankrijk, Belgie en as land blijven tot dusver gunstig lui en. De Londense beurs heeft reeds ge- iiime tijd een willig aspect, onder de ivloed van een zich nog voortdurend itbreidend industrieel herstel. Werkte an het begin van dit jaar slechts 20% an de ondernemingen op volle capaci- eit, op 1 oktober was dit aantal tot 50% estegen en met name in de ijzer- en iaalindustrie, zomede in de automobie- nindustrie kunnen de produkties nog oortdurend worden vergroot. De be tteken aandelen hebben dan ook ge urende dit jaar een aanmerkelijke oersstijging achter de rug en ook in bgeland blijft men vooreerst meer aarde hechten aan de winstcapaciteit in de ondernemingen dan aan de on middellijk revenuen. .Eenzelfde verschijnsel kan men in rankrijk, in Duitsland en immers ook ons land constateren. De beurzen op et vasteland hebben deze week dan ook wgaans weer van een vaste stemming bjk gegeven. Dit wil niet zeggen dat de zorgen van lucht zijn. In West-Duitsland liggen koersen van de meeste aandelen nog tr beneden hun hoogste stand voor dit i&c, grotendeels als gevolg van de span den op de geld- en kapitaalmarkt, 'elke op een zekere oververhitting van e conjunctuur duiden. Het feit dat de erkloosheid tot beneden 1% is gedaald in feite het aantal open plaatsen gro- is dan het aantal werklozen, is daar in ook een aanwijzing, zomede de stij- ng van de index voor de kosten van vensonderhoucf, mede als gevolg van zwarte lonen. Een en ander heeft de eutsche Bundesbank tot een nieuwe iscontoverhoging, ditmaal van 3 tot 4*6 besluiten, zomede tot een verhoging de verplichte kasreserve, maatrege- welke beogen de kredietexpansie te remmen. Ook de uitgifte van een p% staatslening, groot DM. 300 mil- ïn met een looptijd van 12 jaar en ;en een koers van 96^%, is bedoeld een onttrekking van middelen aan kapitaalmarkt, teneinde een al te :11e opgang van de Duitse conjunc te temperen en de bestedingen te 'inderen. Het rendement van deze laat zich op 6^6% becijferen, Jt blijkt hoeveel de rentestand in i-Duitsland thans hoger is dan ten it. Zoals bekend is, zjjn ook in de V.S. 'rentekoersen hoger dan in ons land, itgeen ertoe heeft geleid dat de Ne- rlandse banken daar op korte termijn 'te bedragen hebben uitgezet en ook onzent op de Amerikaanse obligaties aandacht wordt gevestigd als op aan- 'kkelije beleggingsobjecten voor Ne- 'landse kapitaal. Het kan haast niet iers of ook de stijging van de rente obligatierendement in West-Duits- d zal tot de export van Nederlands pitaai naar dat land moeten leiden en de ontwikkeling van de rentestand onzent invloed moeten uitoefenen. hn sterke spanningen is hier overi gs op de geld- en kapitaalmarkt nog 'n sprake. De cijfers van de Neder- idse betalingsbalans over het eerste halfjaar hebben nog een groot overschot aangetoond, niet alleen door de uitbrei ding van de Nederlandse export, maar ook doordat in die periode per saldo voor f 434 miljoen aan effecten is uitgevoerd tegen f316 miljoen in het tweede half jaar van 1958. De schatkist is ruim van middelen voorzien en het beroep van het bedrijfsleven op de kapitaalmarkt is ten onzent nog altijd zeer bescheiden, zodat van buitensporige industriële investerin gen niet kan worden gesproken. Ook hier echter houdt de industriële expansie aan en wordt door sommige deskundige waarnemers, b.v. door prof. Witteveen, zoals we de vorige week schreven, in verband met de op gang zijnde loonsverhogingen, het gevaar voor een overbesteding met als complement een waardevermindering van het geld, aanwezig geacht. De kans op een stij ging van de rentestand schijnt dan ook groter te zijn dan die op een daling, in verband waarmee het opmerkelijk is dat de 3Nederlandse Staatslening 1957 (de oude staffellening) met een lange looptijd, in enkele weken met bijna 2% is gedaald, terwijl kortlopende obligaties zich op de oude koersen kunnen hand haven. Maar nog altijd noteren de 4V2% leningen boven pari en kunnen de 4Y4% leningen slechts met abnormale en te recht gegispte middelen worden ge plaatst. Ook de Nederlandse belegger blijft in tussen aan zijn reeds lang bestaande voorliefde voor de aandelenmarkt ge trouw, zodat ook deze week over nage noeg de gehele linie een niet onbelang rijke koersverbetering kon intreden. Na- SCHIETPROEVEN OP HET STRAND VAN KATWIJK De commissie van proefneming van de directie Materieel Landmacht zal 2 november schietproeven houden op het strand tussen kilometerpaal 88 en kilometerpaal 95 van Katwijk naar Scheveningen. Het onveilige schietter- rein zal worden afgezet met rode vlag gen. dat de vorige week aandelen Unilever aan de spits gingen met een avans tot 700% dat niet behouden kon blijven, hebben ditmaal aandelen Koninklijke in de rubriek van de internationals weer de leiding genomen, mede door de gun stige resultaten van de Amerikaanse oliemaatschappij en In nog sterkere mate echter zijn het de Nederlandse industriële aandelen, die de belangstelling van de belegger trek ken en procentsgewüs is de koersstijging van deze rubriek dan ook het grootst. Terwijl het algemeen indexcijfer thans nog altijd lager ligt dan zijn hoogste stand voor dit jaar, heeft dat voor de industriële aandelen deze week een nieuw record behaald en men zou een ganse reeks van fondsen kunnen noe men, die op een belangrijk avans kun nen bogen. Telkens verschijnen er trou wens tussentijdse mededelingen, waarin over de tot dusver verstreken maanden van 1959 van gunstige resultaten wordt melding gemaakt. Amerika en Duitsland zullen intussen als bakens in zee kunnen dienen. Voorstelling Carmen afgelast (Van onze Amsterdamse correspondent) De aanplakbiljetten op de Amsterdam se Stadsschouwburg zijn te elfder ure door anderen vervangen en de bezoekers kregen gisteravond niet de opera Car men maar Tosca te zien. Een summier communiqué van de directie der Ne derlandse Opera vermeldt als oorzaken, dat „technische moeilijkheden in ver band met de beschikbare repetitieruimte en de plotselinge ziekte van de decor ontwerper Carlo Köhne het repetitie schema dermate hebben beïnvloed, dat de voorbereidingen voor de opera Car men niet hebben beantwoord aan de verwachtingen". De uitdrukking „technische moeilijk heden is er een, die vele vragen op roept. Namens de directie van de Ne derlandse Opera antwoordde mr. J. den Daas ons echter „dat men over de in houd van het communiqué niet in dis cussie wenst te treden". Men voelt er niets voor om de moeilijkheden naar buiten uit te dragen en laat dus gissen naar de werkelijke achtergronden. Dat is niet moeilijk wanneer men bedenkt dat de opvoering van Beethovens Fidelio, waarvan een korte reeks voorstellingen is gegeven, een zwakke plek vertoonde en nog wel op een van de belangrijkste plaatsen: dirigent Peter Maag, is er niet in geslaagd aan de verwachtingen te voldoen. Droevig De (Franse) opera Carmen stelt nog hogere eisen aan deze (Duitse) dirigent. Uit het feit, dat het besluit om de voor stelling af te gelasten twee dagen voor de opvoering is gevallen, moet men af leiden, dat de resultaten tijdens de voor- generale dermate droevig waren, dat de directie deze „Carmen" niet zo maar aan het publiek wilde voorzetten. Het staat nog niet vast wanneer Carmen nu wel op het repertoire wordt genomen. De Opera-directie heeft het kennelijk niet aangedurfd om nu reeds een datum te noemen. Dat zou kunnen betekenen, dat als Carmen straks voor het voetlicht komt achter de lessenaar een andere dirigent zal staan. Peter Maag heeft na melijk verplichtingen in het buitenland en zou na de Carmen-reeks eerst in januari terugkeren met „Die Zauber- flöte" van Mozart. Dat wil dus zeggen dat het aandeel van de heer Maag in de eerste vier maanden van het opera seizoen beperkt blijft tot de enkele voor stellingen van Fidelio. Dat is een weinig florissant begin van zijn loopbaan als chef-dirigent en muziekdirecteur van de Nederlandse Opera, een topfunctie die dienovereenkomstig wordt beloond. Niet eerste maal Het is niet de eerste maal dat de cri sis bij onze Opera duidelijk aan de dag treedt. Telkenjare bij de subsidieverle ning worden in de Amsterdamse ge meenteraad harde noten gekraakt over het operabeleid. Maar het is voor ge meenteraadsleden moeilijk en tegen over het stichtingsbestuur van de Opera onjuist om het weinige vertrouwen in de artistieke leiding te laten meespelen in de subsidie-beoordeling. Het staat nu reeds vast dat de wijze waarop de Opera- directie zich met het afgelasten van Car men heeft geblameerd, aanleiding zal zijn om nieuwe kritiek te uiten tijdens de komende begrotingsdebatten. De Ne derlandse Opera wordt met gemeen schapsgeld in stand gehouden. Dat is de plicht van de gemeenschap. Maar men mag hier tegenover verwachten, dat er gestreefd wordt naar prestaties die dat geld op zijn minst waard zijn. Het wordt langzamerhand verontrustend te moeten constateren dat de crisis bij deze instel ling een chronisch karakter aanneemt. Het zou voor de artistieke leiders Frans Vroon en Peter Diamand een aansporing moeten zijn om er naar te streven dat na het teleurstellende begin het opera-seizoen '59'60 althans een redelijke indruk achterlaat. Britten trots op achtste wereldtvonder van 120 km. langkosten: 200 miljoen Met opzet enige flauwe bochten (Van onze Londense correspondent) Engeland blaakt van trots om dat het eindelijk in het bezit is van een gloednieuwe autosnelweg tus sen Londen en Birmingham. De weg begint echter pas dertig kilo meter buiten Londen, namelijk bij St.-Albans en houdt dertig kilo meter ten zuiden van Coventry op. De totale lengte is 120 kilometer. Er zijn drie rijbanen in beide rich tingen en de breedte van de weg bedraagt 12 meter. De Britten, die op het gebied van moderne wegen tenminste een kwart eeuw achterlagen bij de rest van Europa hebben Duitsland, Nederland, Italië en andere landen hierom benijd, maar thans menen zij het buitenland te hebben ge klopt met een weg, welke zij als het achtste wereldwonder beschou wen. Deze weg vormt het begin van een snelwegennet, dat een groot deel van Engeland zal omspannen en dat van het grootste belang zal zijn voor de industrie en export, omdat het enorm verlies aan tfjd energie, waarmee het wegvervoer in Engeland te kampen heeft, waarschijn lijk op den duur zal worden overwonnen. Maandag wordt de nieuwe weg geopend, welke volgend jaar dagelijks door 15.000 voertuigen zal worden gebruikt. rmoeilijkheid blijven de opstoppin gen aan het begin en het einde van de nieuwe weg. Voorlopig is deze niet meer dan een lapmiddel in een volkomen an tiek wegsysteem, waaraan in beginsel weinig is veranderd sedert de tijd van de Romeinen! De Engelsen dachten dat zij nooit in staat zouden zijn het vasteland op dit gebied na te volgen. Zij zijn thans over zichzelf verbaasd. De aanleg van de weg geschiedde, dank zij een fantastische „Amerikaanse" organisatie, in de recordtijd van ander half jaar en heeft 200 miljoen gulden gekost. Men had vorig jaar gedurende een van de natste zomers met de grootste moei lijkheden te kampen, welke dank zy het feit, dat de weg op de verbeeldingskracht van de betrokkenen werkte en een voor Engeland ongekende geestdrift verwek te, snel konden worden opgelost. Er moesten 15 miljoen ton aarde wor den verplaatst en 200 bruggen worden gebouwd. Er zijn 6 ongelijkvloerse krui singen (fly-overs). Aan de aanleg werd door 3000 arbeiders met 300 tractors en bulldozers gewerkt. Om verveling en gevaar voor indutten te voorkomen is een aantal flauwe boch ten in de weg aangebracht. Er is een speciale eerste-hulp-bij-on gelukken-dienst welke over de modern ste middelen beschikt. Om de anderhal ve kilometer is er een SOS-telefoon, die rechtstreeks op een politiebureau aan sluit. Er zijn ook bepaalde politiepa trouilles. Op sommige overtredingen staat een boete van 200 gulden. Er zijn speciale lange-afstands-bussen gebouwd voor een dienst langs deze weg, welke met een snelheid van ruim 100 ki lometer zal worden onderhouden zonder dat dit iets afdoet aan het comfort van de passagiers. De bussen beschikken Postbodes extra loon VOOR BESTELLING OP TWEEDE KERSTDAG (Van onze Haagse redactie) De postbodes van de PTT, die op tweede kerstdag de post moeten bestel len, krijgen hiervoor een extra vergoe ding. Deze is vastgesteld op een dubbel uurloon voor elk uur, dat de bodes in dienst z|jn. De hoofddirectie Posterijen heeft ge meend het besluit om op tweede kerst dag post te doen bestellen te moeten handhaven omdat zij dit rekent tot de maatschappelijke taak die de PTT heeft te vervullen en om de praktische reden, dat er met het oog op de feestdagen in de laatste week van december en in de eerste week van januari anders achter standen zouden ontstaan in de postbe stellingen, De personeelsbonden hadden verzocht om intrekking van het besluit. zelfs over een toilet. Met de bouw van een aantal aan weerszijden van de weg op te richten benzinestations, welke vier merken zullen verkopen, moet nog be gonnen worden. Er komen ook restau rants en postkantoren bij. De opening van de weg is een nationale gebeurtenis, welke de BBC-televisie heeft geïnspi reerd tot een vrolijke revue, waarin het epos van de „M 1", zoals de weg in code taal heet, letterlijk zal worden bezongen. Huwelijksdrama Vrouw stak man in de buik Te Kerkrade heeft gistermorgen een echtelijke ruzie het leven gekost aan de 37-jarige mijnwerker Wechseler, wonen de aan de Kaffebergseweg te Kerkrade. De man leefde al geruime tijd in on min met zijn 34-jarige echtgenote. Gis termorgen kregen beiden weer woorden. De twist laaide zo hoog op, dat de vrouw, die juist in de keuken brood sneed, het mes greep en haar man in de buik stak. Deze overleed als gevolg hiervan vrijwel terstond. Tegenover de politie heeft de vrouw een volledige bekentenis afge legd. Zij is in arrest gesteld. Naar ver luidt zou het slachtoffer haar met een stoel bedreigd hebben. Tijdens het dra ma waren twee van de drie kinderen van het echtpaar in huis aanwezig. „Neeltje Jacoba" krijgt nieuwe schipper Schipper C. Koper van de „Neeltje Jacoba" te LJmuiden zal op 1 novem ber a.s. zijn functie neerleggen. Zijn op volger wordt de heer J. *t Hart. thans stuurman op de reddingboot. De heer Koper heeft van maart 1948 op de .Neeltje Jacoba" gevaren, 9 jaar als stuurman en de laatste twee jaar als schipper. Marnix Gijsen-tulp Tijdens een ontvangst, gegeven door de Belgische ambassadeur in Den Haag, baron F. X. van der Straten-Waillet, is gisteravond aan de Belgische schrijver diplomaat Marnix Gijsen een in Sant poort gekweekte tulp aangeboden, die naar de Vlaamse schrijver is genoemd. De burgemeester van Sassenheim, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, overhan digde in het licht van de televisie schijnwerpers de in een fraaie kist ver pakte tulpenbollen. Daarna heeft de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, met een geestig toespraakje de zestigjarige schrijver hulde gebracht en getuigd van de waardering die zijn werk in Nederland geniet. Onder de zeer talrijken die de plech tigheid bijwoonden was ook staatssecre taris van O., K. en W. mr. Y. Scholten. Voorts waren tal van vertegenwoordigers van culturele organisaties by de ont vangst aanwezig. Minister Luns: Landbouw centraal Benelux-probleem De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. Luns, heeft giste ren in Luxemburg verklaard dat het landbouwvraagstuk steeds meer het cen trale probleem in de Beneluxsamenwer- klng gaat worden. Dit vraagstuk is in het huidige stadium de belangrijkste hindernis voor verwezenlijking van de volledige Economische Unie, zo zei hij, toen hij gisterochtend als voorzitter van het Beneluxministercomité in de raad gevende interparlementaire Beneluxraad het derde jaarverslag der regeringen over de Economische Unie inleidde. De regeringen zijn ervan overtuigd, al dus minister Luns, dat het landbouwbe leid geharmoniseerd moet worden en dat het handelsverkeer in landbouwproduk- ten moet worden vrijgemaakt. Minister Luns verklaarde voorts o.a., dat volgens het comité van ministers de unificatie in de Benelux geen doel op zichzelf is. Eenheid betekent immers geenszins eenvormigheid. Natuurlijk moeten ter bevordering van de eenheid de wettelijke en reglementaire voor schriften eensluidend worden gemaakt, als de verwezenlijking van de doelstel lingen dat vereist. Maar als het vrije verkeer van personen, goederen, kapitaal en diensten niet op het spel staat zal het veelal voldoende zijn om de te volgen politiek te coördineren, aldus minister Luns.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17