De spin in de tuin ÜF Sar? m balm Koken me! Joke ZATERDAG 31 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Een zwart japonnetje hoort ■zfarZMtT tóf irl&CCC<S~. ONS MENU VAN DE WEEK Kijkjes in de Natuur D 3275 V' 3475 7°w< f-* „g parelcollier is. De rechte, negentiende tuniek is om de taille ietwat ineenge- rimpeld onder een brede, styve stof- ceintuur. Het lijfje heeft een ruime ronde halsopening en halflange mou wen. Zwarte handschoenen zijn er de aanvulling bij. 4) een tuniek met ruime rok, ge maakt van zwart fluweel en taffetas en gegarneerd met een strass broche die hoog op de voorschouder is ge plaatst. Het lijfje en de rechte, nauwe onderrok van dit model zijn van flu weel, de ruime, gerimpelde tuniekrok is van taffetas. Zowel zwarte als witte handschoenen kunnen deze japon com pleteren. 5) een japon van zwarte wollen stof, gegarneerd met een kraag en een strikje van zwarte satijn, plus vier knopen van strass of git. Het model heeft een rechte rok, die aan de voor kant ruim om de taille valt, onder een opgelegd, streng getailleerd lijfje. Half lange zwarte handschoenen vullen de driekwart mouwen aan, een gekleed zwart hoedje bekroont de coiffure. 6) een rechte satijnen Japon die niet bepaald gekleed van lijn, maar wel van aspect is en die zeker tot de gemak kelijk te dragen modellen van deze winter behoort. De japon heeft naar modern etrant geen mouwen, is voor zien van een ronde, kraagloze hals opening en heeft een bloesend lijfje, waaronder de taille, laag, door een rol- ceintuurtje van de Japonstof wordt aangegeven. Een strassbroche of een parelcollier kan bij deze japon het mo dieuze sieraad zijn. De uiteinden van de ceintuur zijn afgewerkt met zijden franje, die uit de stof gerafeld werd. J. V. Adv rtentle Ik vind het gezellig weer eens een praatje met U te mogen maken, en wel dit keer over het reinigen en voeden van de huid. Het is voor Uw huid absoluut noodzakelijk dat 's avonds poederresten etc. worden ver wijderd, want een schone huid is de basis voor een mooie huid. Gebruik hiervoor Vitamol Lait of Vitamol Rei nigingscrème. U hebt hiervan slechts weinig nodig, de crème of de lait dringt tot diep in de poriën door, waardoor de huid weer kan „ademen", Hierna de overtollige lait of crème met een tissue verwijderen. Nu nemen we een weinig Vitamol voedingscrème, die luchtig in de huid wordt geklopt en dat is alles. Terwijl U slaapt werkt de Vitamol voedingscrème door. en na verloop van tijd ziet U zelf het resul taat: Uw huid wordt mooier. Dan is er nog kortgeleden een nieuwe Vitamol voedingscrème bijgekomen, Vitamol Cellulaire. Dit is een vochtinbren- gende, celopbouwende en zeer actieve nachtcrème, speciaal voor de huid die meer eisen stelt. Deze crème zorgt voor een juist vochtgehalte van de huid, absoluut noodzakelijk om rimpels te bestrijden. Fantastisch, vindt U Inderdaad. Volgende week hoop ik U iets te vertellen over het activeren en be schermen van de huid. Loopt U intussen eens een keer bij ons bin nen en dan zult U merken dat Vitamol, de Zwitserse vitamine- crème niet duur is. Vitamol voe dingscrème bijvoorbeeld f. 3.75 per tube, de nieuwe vochtinbrengende crème Vitamol Cellulaire f. 5.75 per tube. En weet U, één tube is een complete schoonheidskuur in Leiden uitsluitend verkrijgbaar J. P. VAN DER BLOM - STEENSTRAAT 57 bij: TELEFOON 21721 Parijs, oktober '59. Nee, als U up to date wilt zijn en modieus, dan ontkomt U er niet aan: een zwart japonnetje hoort er deze winter bij. Zonder is Uw uitzet niet volledig. En dat zwarte japonnetje draagt U na drie uur: tijdens de middagvisite tussen drie en vijf, thuis of uit, op het borrel uurtje in bar of bij vrienden, aan het min of meer formele diner waar U öf gast öf gastvrouw bent, in de schouwburg, het concert, op de cocktailparty en overal waar U na het avondeten genodigd bent of feestviert. Dat zwarte japonnetje is altijd van soepele stof wol of zijde, en wol zelfs voor de uren na het avondeten. Het heeft meestal een rechte rok; de wijdere rok blijft 's avonds voor feestjes gereserveerd en zelfs dan nog is hij deze winter in de modieuze minderheid. De zwarte japon, gedecolleteerd of niet, heeft driekwart mouwen, maar vaker korte of helemaal geen. De zwarte middagjapon (met rechte rok) wordt op straat gecompleteerd met a) een rechte, liefst brede mantel van gekleurde wollen stof b) een twee derde bontjasje. De gekleurde wollen mantel kan even lang zijn als de japon ofwel negentiende, zodat net de zwarte zoom van de japon aan het licht komt. Voor het bontjasje kan zowel effen als gevlekt bont dienen. Tenslotte kan de zwarte middagjapon ook deel uit maken van een gekleed mantelpak, in welk geval de japon met een niet- klassiek tailleurjasje wordt gecomple teerd. Zwarte accessoires hoed, handschoenen en schoeisel zijn bij het ene en het andere geheel de aan gewezen toebehoren. De zwarte hoed alleen kan .indien gewenst, door een bonthoed worden vervangen. Parelen of geslepen „halfedelstenen" kralen fleuren het zwarte toilet op en indien de japon met een gekleurde wollen mantel wordt aangevuld, dan zijn de kralen bij voorkeur in de kleur van de jas. Later op de dag kan de wollen mantel door een satijnen of brocaat dito worden vervangen, die eveneens recht en breed en gekleurd is. Die zij den mantel is natuurlijk met het oog op de winter afdoend gevoerd, met watten of bont. Het korte bont jasje van de middag maakt na zes uur plaats voor een lange bontmantel. Ook 's avonds zijn de accessoires by het zwarte toilet zwart. Tenzij ze wit zijn. Ook 's avonds doen parelsieraden op geld, doch daarnaast zyn strass (of echte briljanten en diamanten) gekle der en feestelijker: zowel 's middags als 's avonds nemen ze de vorm aan van een meertoerig collier, oorsieraden, broche of clips, welke laatste hoog op een voorschouder of op om en nabij de taille wordt geplaatst. Een ander modiues sieraad zijnknopen: kno pen van strass of git. Het hoedje, dat na zes uur de zwarte Japon begeleidt, is uiteraard gekleder en feestelijke en doorgaans kleiner, dan de middaghoed, die eerder op de dag de bekroning van een gekleed zwart tenue is. Ondanks de kleur van toilet en ac cessoires ,is er deze winter zeer grote afwisseling in de modieuze zwarte toi letten: stoffen (en de combinatie van twee zwarte stofjes), stijl en silhouet en details zorgen daarvoor. Ter illu stratie beelden we een zestal hyper- modieuze zwarte japonnen af, die op de meer formele en feestelijker uren van de winterdag zeker een uitstekend figuur zullen slaan. Het zijn: 1) een gekleed japonnetje van zwart fluweel en zwarte satijn, aangevuld met witte handschoenen en een strass byou, dat op de scheiding van fluwelen lijfje en satynen rok is gezet. De japon heeft korte mouwtjes en een boothals, het vrij lange fluwelen lijfje is met een opgelegde satijnen ceintuur gegar neerd; de satijnen rok is matig wijd en valt ,op de plooitjes rond de taille na, geheel glad. 2) een simpel, recht japonnetje van soepel wollen stof, dat bij vele gelegen heden nuttige diensten kan bewijzen. Het heeft geen mouwen en bezit een ronde, kraagloze halsopening. De taille ruimte van lijfje en rechte rok is in een X-vormige plooi gelegd, die door een brede ceintuur bijeengehouden wordt. Vroeg op de middag kan de ceintuur van leer zijn, terwijl een col lier van pareltjes of geslepen kralen en zwarte suède handschoenen er de verdere accessoires bij zijn. Een ge kleder aspect ontleent hetzelfde model aan een satijnen ceintuur, een strass bijou en lange zwarte handschoenen. 3) een rechte tuniekjapon van zwarte crêpe de laine (of andere soepele wol len stof) .waarbij het enige sieraad een Warme puddingen verschijnen de laatste jaren veel minder vaak op tafel dan vroeger het geval was en dat is toch eigenlijk jammer, want vooral in de wintermaanden vormen zij een goed besluit van de warme maaltijd. Wanneer men maar enkele punten in het oog houdt, lukt de pudding ook beslist altjjd! Zo moet de vorm zorg vuldig beboterd en met paneermeel bedekt worden. De puddingmassa moet behoorlijk dik zijn; de vorm mag niet voor meer dan 2/3 gevuld zijn, en moet goed gesloten zijn. voordat ze in het water wordt gezet. Het water mag slechts zachtjes koken of tegen het kookpunt aan blijven en de pudding mag niet langer koken dan in het recept aangegeven is. Voor het keren kan de puddingvorm open in de oven geplaatst worden. Hij laat dan goed aan alle kanten los. MAANDAG: hardgekookte eieren in kerrysaus, bloemkool, aardappelpurée; yoghurt bloemkoolsoep: stoofpot, prinsessen- bonen, aardappelen, poelet (witte bonen in de week zetten). AdvertenMe WOENSDAG: witte bonen, spek, uien, tomatensaus, aardappelen: citroenvla. DONDERDAG: kop bonensoep: gehakt, spitskool, gebakken aardappelen. VRIJDAG: gesmoorde wijting, kaassaus, bieten sla, aardappelen; ha vermoutkoekjes öf goulash met rijst, havermout- koekjes. ZATERDAG: risotto met champignons en andljvie- sla; gebraden appelen. ZONDAG: kaassoep; runderlapjes, snijbonen, aardappelen; warme bitterkoekjes pudding. Recept: Warme bitterkoekjespudding. %1. melk, 2 eieren, 75 gr. suiker, 150 gr. brood zonder korst, 100 gr. bitter koekjes, 100 gr. rozijnen, geraspte citroenschil. De bitterkoekjes en het brood afzon derlijk weken in een mengsel van de losgeklopte eieren, suiker, melk en iets zout. De rozijnen wassen en met de citroenrasp door het geweekte brood roeren. Een warme puddingvorm bestrijken met boter en bestrooien met paneer meel. dan laagsgewijze het 'brood en de bitterkoekjes erin doen, zó, dat de onder- en bovenlaag uit brood bestaat. De vorm sluiten en 1% uur „au baln Marie" koken. Daarna keren en met vanillesaus presenteren. Aanstaande moeders, uw modehuis is Gerzon Er is een heel oud verhaal, een Griekse sage, waarin wordt verteld van Arachne, de lieftallige dochter van Idmon, een eenvoudige purperverver. Dit meisje was zeer bedreven in de oude kunst van het weven, hetgeen niet verwonderlijk was, want zy had het edele handwerk geleerd van nie mand minder dan Pallas Athene, de dochter van de oppergod Zeus, de go din der wisheid, maar tevens de be schermster van alle kunstvaardigheid, waaronder de vrouwelijke handwerken zeker een grote plaats innamen. Arachnes vaardigheid in het weven was zo groot geworden en door de mensen werd zy zo geroemd om de prachtige werken harer handen, dat zy overmoedig werd en de bekwaam heid van haar goddelyke leermeesteres in twyfel dorst te trekken. ZO ver ging zij zelfs, dat zij de godin uitdaagde tot een wedstrijd. Dat had ze nu juist niet moeten doen, immers, de godheid tart men niet ongestraft en wee degene, die in kortzichtige verblindheid de grenzen uit het oog verliest. De godin bezocht haar leerlinge in de gedaante van een oude vrouw en trachtte haar van het vermetele plan af te brengen. Ver geefs! Koppig bleef zij bij haar voor nemen en weefde een kunstwerk, waar mee inderdaad zelfs een godin eer zou hebben ingelegd. De voorstelling van het weefsel had evenwel betrekking op de godenwereld, een vrijpostigheid, die de goden niet aanstond en met name Pallas Athene in toorn deed ontbran den. De beledigde godin vernietigde het kunstwerk. Dit was te veel voor Arachne, die, tot bezinning gekomen, het onverantwoordelijke van haar daad besefte en uit spijt en wanhoop over het gebeurde de dood zocht. De toorn van de godin was geluwd, maar zy vond het nodig aan de nie tige mens eens en voor altijd duidelijk te maken, dat hij zich nooit de ge lijke mocht achten van de onsterfelijke goden. Daarom veranderde zy het le venloze meisje in een levende spin en liet haar de weefdraad om eeuwig aan te hangen. door Sjouke van der Zee bedoeld geweest als vriendelijke atten tie voor de heer des huizes, die im mers zoveel van de natuur hield! In optocht hebben we de achtpotige gast toen maar naar de tuin gebracht, waar ze op een schutting in de nabij heid van struiken aan haar lot werd overgelaten. De volgende morgen bleek onze moeite beloond met een kolossaal web, ragfijn gespannen voor de schutting het. kunstwerk van Arachne in haar nieuwe gedaante. Ik dacht: ,Daar hang je nu, meisje met je mooie naam. Maar van het bekoorlijke mensenkind heeft de godin weinig meer overge laten!" Een dik, enigszins hartvormig lijf, geelbruin van kleur en gezet met lichte vlekjes en streepjes, die zich op het midden verdichten tot een figuur waaruit men met enige fantasie wel een kruis kan opmaken. Inderdaad, kruisspin. Aan dat dikke achterlijf zit een kleiner lichaamsdeel, kop en borst als één geheel, dat met een dun steeltje aan het veel grotere achterlijf is ver bonden. Een duidelijk verschil dus met de insekten (bijeen, wespen, ke vers, enz.) die niet uit twee delen be staan, maar uit drie en die geen acht maar zes poten hebben. De kop van een spin is een heel merkwaardig ding, dat we met een vergrootglas moeten bekijken. Het blijkt dan een heel ingewikkeld bouw sel te zijn van kaken, kaaktasters en ogen, acht ogen liefst bij elkaar! Aan het kopborStstuk zitten de 8 lange kriebelpoten, dicht met haren bezet. Alles bij elkaar genomen dus een soort griezelfiguur .waarvoor de mensen in het algemeen weinig sym pathie koesteren en waarvan door schrijvers van griezelverhalen een dankbaar gebruik wordt gemaakt. AARMEE wordt echter tekort ge daan aan een diersoort, die wel Tinneroy Jakje in paars, olijf, rood en bleu, m. inzetvest van wit piqué Kamgaren rok met verstelbaar voorpand, in anthraciet en mid dengrijs Gerzon is gespecialiseerd op kleding waarmee een vrouw, als zij haar kindje verwacht, aantrekkelijk en charmant blijft... uw Modehuis MAMA-afdelingen te Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. r ELEN van U zal dit overoude ver haal bekend zijn. Toch heb ik het ter inleiding van mijn artikel weer verteld, omdat er misschien jeugdige lezers zijn die nog belangstelling heb ben voor oude vertellingen. Ik zeg „misschien", omdat ik de indruk heb, dat onze tegenwoordige 12- tot 18- jarigen de prachtige, bekende verha len van vroeger nauwelijks meer ken nen. Wie daartoe in de gelegenheid is, moet onder de jongelui maar eens een steekproef nemen, hij zal tot verras sende resultaten komen bij zijn peilen naar oude mythen, sagen en legenden. Maar dit valt eigenlijk buiten het kader van mijn onderwerp, het was maar een invallende gedachte, die ik neerschreef. De werkelyke aanleiding tot het schrijven van Arachnes nood lottige geschiedenis was een klein voorvalletje, onlangs in de huiselijke kring. Daar reikte een jeugdige be zoeker, half in gedachten, iemand een doosje lucifers aan, maar toen tijdens het gesprek het doosje werd openge schoven, begon de inhoud te leven. Er verschenen harige, geelbruin ge vlekte poten en toen het doosje onder algemene hilariteit helemaal was open gemaakt, bleek er een kanjer van een kruisspin in te zitten, die zich op haar gemak naar buiten werkte. Het was degelijk op onze bescherming moest kunnen rekenen, alleen al, door dat ze een van onze natuurlijke helpers is in onze strijd tegen de insekten. Als we het geschuwde en zelfs ge vreesde dier nu eens niet wilden zien als een gluiperig individu, dat op lis tige manier argeloze vliegjes in haar net verstrikt, om de weerloze slacht offers dan uit te zuigen (want zo is de gedachtengang van de oppervlakkige toeschouwer), maar laten we proberen, iets meer ervan aan de weet te komen. Misschien komen we dan tot de ont dekking, dat ook in dit dier een won derlijke samenhang is tussen levens wijs en lichaamsbouw. Ons oordeel be rust vaak op gebrekkige waarneming, Wie echter de moeite en de tyd er voor over heeft, een aan haar web arbeidende spin te bestuderen, die komt vast niet tot de conclusie ,3ah, wat een engerd", want hij moet bijna de indruk krijgen dat er een denkend wezen doelbewust en werkend volgens een vast plan, aan het werk is. Recept: citroenvla. 4 eieren, sap van 2 citroenen, ge raspte schil van 1 citroen, 125 gr. basterdsuiker, 1 dl water. De eidooiers en de suiker tot een witte, dikke massa roeren, de geraspte citroenschil, het water en het citroen sap toevoegen en de massa onder voortdurend roeren verwarmen tot zij gebonden is (niet koken!). Het eiwit kloppen, luchtig met de dooiermassa vermengen, opnieuw verwarmen tot het eiwit gaar is en de vla in de vla- schaal doen. (Zodra het citroensap bij de vla is mag men ze niet meer met een metalen vork of eiklopper bewer ken, daar de vla anders een bijsmaak krijgt!). GROENTEBERGJES Vandaag maken we een slaatje van verse soepgroenten, die we kant en klaar bij de groenteman kunnen ko pen. Als mammie nog wat restjes vlees heeft, kunnen we dat ook ge bruiken. Verder nog 2 gesneden to maatjes, een ei en een kropje sla en wat slasaus. Jan zie ik al popelen van ongeduld om te beginnen: hier, was JU de sla maar vast, goed hoor! En dan in een vergiet laten uitlekken. Annemieke mag de blaadjes dan verder verdelen over de bordjes. onbegrijpelUk mooi en kunstig wordt dat web van spinragdraden „gecomponeerd". En als de waar nemer dan gaat lezen over dit dier en hU verneemt, dat één spindraad is samengesteld uit honderden fijne draadjes, microscopisch dun, dan wil hij er meer van weten. Waar komen byv. die spindraden vandaan? Uit spinklieren, die aan de onderkant van het achterlUf zitten. En hoe wandelt een spin over die draden? Een afbeel ding van een spinnepoot met kamvor- mige klauwen in een dierkundeboek geeft ons het antwoord. Hoe sterk is dat tere web? Het is elastisch en kan wind en regen weer staan. Het is een wonder, dat web, zoals alles aan de spin wonderlUk en raadselachtig is, niet alleen het we ven, maar ook, wat op het weven volgt. Het feit, dat een spin, ondanks haar acht ogen, haar eigen maaksel niet- eens kan zien, terwUl zij toch met grote zekerheid en snelheid haar prooi weet te vinden, dat alleen reeds maakt het spinnebestaan voor ons tot een raadsel. Wat een buitengewoon ont wikkelde tastzin moet zU tot haar dienst hebben. zy? Ja, zo'n heel grote dikke kruis spin is een „zU". In de herfst legt zy een aantal geelachtige eieren, spint het hele geval in een pakje, dat onder een schuttingrand of onder het deksel van uw brandstofhok, veilig de barre winter doorbrengt en waaruit in het voorjaar de kleine spinnetjes komen, die erg op hun mama lyken. Dat kleine grut vormt dan weer de nieuwe generatie der spinachtigen of arachnoïdea. Welluidende naam, her innering aan Arachne. dat overmoe dige, maar zo onfortuinlyke Griekse weefstertje. C.— Dolf heeft de soepgroenten, floep, in een kom geschud en doet er nog wat slasaus bij. Lepel .ie het dan voor zichtig door elkaav, Dolf, zodat het geen papje wordt? Als ik het Viees fyngesneden heb, roer ik het er ook doorheen. Ziezo, klaar is Kees! Kok, verdeel JU de groentensla over de vyf bordjes? Dan maken we er allemaal een mooi glad bergje van en versieren dit nog met de ei- en tomatenplakje: Wat ziet dat er feestelyk uit, jongens! Advertentie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15