DEAN MARTIN Een Zoeklicht CACTUSSEN IN DE HERFST ZATERDAG 31 OKTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Hij verbaasde Hollywood en zich zelf „eens stond golf vooropnu film v OP DE BOEKENMARKT) "M j --S-; Acteur Anthony Franciosa speelt acteur Hoofdpersoon Hoewel Dean dus in „Career" een flinke rol voor zijn rekening neemt, is hij toch niet de hoofdpersoon in dit drama, dat zich afspeelt in de toneel wereld. Dat is zonder twijfel de .veel belovende acteur van Italiaanse af komst, Anthony Franciosa, die bijna voortdurend in het beeld is. Anthony speelt een rol, die hem op het lijf geschreven lijkt. Evenals in het normale leven is hij in deze film een bijzonder fanatiek acteur, die lang en hard moet vechten voor het succes. DEAN MARTIN gewijzigde omstandigheden Dean Martin heeft niet alleen Hollywood, maar waarschijnlijk ook zichzelf verbaasd. De filmwereld hield het hart vast, toen ongeveer drie jaar ge leden die geruchtmakende breuk tussen hem en Jerry Lewis ont stond. Tien jaar lang had dit tweetal als zingende clowns gedanst op het pad van de minste weer stand. Commerciële successen hadden zij aan de lopende band vervaardigd, maar de artistieke waarde bleef ver beneden de maat. Bovendien, ook als persoon was Dean Martin niet zo byster gezien. Men ver weet hem luiheid, onstandvastigheid, onbetrouwbaarheid, gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel, een te grote liefde voor het geestrijke vocht en meer van dergelijke niet benijdens waardige eigenschappen. Dean geeft thans grif toe schuldig te zijn geweest. Hij weet maar al te goed, dat hij toentertijd lui was en gemakkelijk te beïnvloeden en dat hij eigenlijk alleen maar belangstelling had voor golf en pretjes, die met een voldoende hoeveelheid alcohol overgo ten waren. „Maar vergeet niet, dat ik toen niet van mijn werk hield. Ik voelde mij diep ongelukkig. Ik had geen enkele stimulans en bepaalde mij derhalve maar tot mijn grote hobby: golf. Maar gelukkig, die dagen zijn nu voorgoed voorbij". Grondig gewijzigd Ja, de omstandigheden henben zich wel grondig gewijzigd, waar het Dean Martin betreft. Hij kan zich nu een „gezeten" artiest noemen. Hij werkt veel in dure nachtclubs, staat vaak voor de televisiecamera's en is een geregelde verschijning in de gr ammo- foonplatenstudio's. Hij kan onmogelijk alle aanbiedingen accepteren. Dat heeft hem een bijzonder grote zeker heid en onafhankelijkheid gegeven. Zeker op filmgebied. Hij kan zich ver oorloven een keus te maken .Wat hem niet aanstaat wijst hij rustig af. Enhij kan eerlijk zijn. Het doet hem geen schade, als hij zegt, wat hij denkt. Hollywood vraagt zich hardop af ,waar Dean toch dat acteren geleerd heeft, dat hij de laatste jaren heeft laten zien. In de tijd, dat hij met Jerry Lewis werkte had hij nimmer getoond het werkelijk te kunnen. Dean haalt de schouders op over deze opmerkingen. „Ik weet er nog niets van", verklaart hij. „Ik probeer te denken als de figuur, die ik moet uitbeelden, maar verder gaat het echt niet. Alles, wat ik bereikt heb, heb ik te danken aan de regisseurs. Zij deden al het werk". Ontkenning Vanzelfsprekend staan er dan altijd regisseurs gereed om het tegendeel te beweren. Maar tochIn de ontkenning van Vincent Minelli schuilt iets van een bevestiging: Hij is gemakkelijk te re gisseren, want hij voelt aan, wat je wil!" En dan zyn we weer beland by de strijdvraag, die zo oud is als het me dium film zelf. Wordt de film alleen gemaakt door de regisseur of wordt de waarde mede bepaald door de presta ties van de acteurs en actrices? Wij persoonlijk huldigen het laatste stand punt. Men kan toch moeilijk het dode materiaal en de levende mens op één lijn stellen! Zeker niet .wanneer er van talent sprake is. Dan moet naar ons gevoel de prestatie van de ac teur of actrice mede bepalend zijn voor de kwaliteit van het filmprodukt. Heeft Dean Martin talent? Een moeilijk te beantwoorden vraag. Uit Deans woorden zou men kunnen op maken, dat hij er zelf sterk aan twij felt. Hij geeft immers de regisseurs alle eer. „Maar misschien hebben zangers wel een goed gevoel voor acteren", zo merkt hij op en hij wijst op de suc cessen, die Frank Sinatra, Bing Crosby, Doris Day en andere vocalisten in speelfilms hebben behaald. „En hoe moet ik anders verklaren, hoe het de laatste jaren met mij gelopen is?" Wat anders Zijn eerste „betere" werk leverde hij in „The young lions". Toen volgde de rol van een doorgewinterde gokker in „Some came running" en daarna was hij de aan de" drank verslaafde assis tent-sheriff in „Rio bravo". En kort geleden ging „Career" in première, waarin Dean Martin de rol vertolkt van een intigrerende toneelregisseur. „Het was weer eens wat anders", verklaarde hij- moet zeggen, ik heb die film met veel plezier gemaakt. Trouwens, ik heb nu veel meer be langstelling voor mijn filmwerk gekre gen door de interessantere rollen. Zeker, ik neem nog wel eens de tijd voor een partijtje golf, maar dat staat nu niet meer voorop. Mijn werk komt thans eerst!" En Hollywood verbaast zich over de grote activiteit, welke Dean Martin vandaag de dag aan de dag legt. als steward op een schip. Maar hij kon zijn draai niet vinden. Tot hij op acht tienjarige leeftijd heel toevallig tegen een toneelrolletje opliep. Toen stond zijn besluit vast, hij zou acteur worden. inderdaad aanleg Resoluut als hij was, stapte hij met een maar op een toneelleraar af. Maar die hooide tot zijn ontsteltenis, dat Anthony in zijn jonge leven nog niet eens een stuk gezien had. „Hij zond mij weg om eens te gaan kijken bij Jose Ferrer in „Cyrano de Bergerac". En daarna ging ik naar elk toneelstuk, als ik het maar even betalen kon". De jonge Anthony toonde inderdaad aanleg. Hij sloot zich na enige tijd aan bij een toneelgroep, veroverde een beurs voor een toneelstudie en begon zo aan zijn carrière, die hem naar Broadway en Hollywood zou leiden. „Film is voor een acteur geen ver starring, als hij zich maar niet alleen tot het filmen bepaalt", meent Antho ny. „Ik geloof, dat een acteur er goed aan doet van alle mogelijke media ge bruik te maken. Hij kan zich daardoor steeds verbeteren". toe, als je in iedere film dezelfde soort rol speelt? De bewonderaars schijnen er niet om te geven. Trouwens, vele grote sterren zijn alleen zo groot ge worden". „Bovendien, als alles, ondergaat ook de filmstijl steeds verandering. Dit is nu eenmaal de eeuw van de speciali satie en vele regisseurs geven liever een contract aan iemand, die bewezen heeft een bepaald type te kunnen uit beelden, dan aan iemand, die zijn be kwaamheid in deze nog moet tonen". Neen, Joan houdt vol, dat het beter is zich te houden aan een bepaald type. Er zit, volgens haar, geld in. „De pro ducers weten dan, wat de bewonderaars willen en kunnen hun aandacht beste den aan het zoeken naar en het uit zoeken van geschiedenissen, die bij deze vertolkers passen. En hoe dan ook, het is het verhaaltje, dat ook in deze dagen nog de doorslag geeft". Geen type Welk een verschil met de opvattin gen, die Carolyn Jones erop na houdt. Ook zij verschijnt in „Career" op het witte doek. Als een resolute impresa- Wel een type In de film is Anthony getrouwd met Joan Blackman, een knappe brunette. Ze is de lieve echtgenote met veel be grip voor de aspiraties van haar man, maar wil tenslotte toch niet alles ac cepteren. Echt een bijzonder „type" vrouw, de schrik dus van vele actrices, die er juist zorgvuldig voor waken een type te worden. „Waarom eigenlijk", vraagt Joan zich af. „Wat doet het er ANTHONY FRANCIOSA wispelturig 8 .Eindelijk eens een eerlijk portret van een acteur", zegt Anthony. „De gebruikelijke clichébeelden ontbreken en duidelijk wordt aangegeven, dat de acteur niet slaagt van de ene dag op de andere. Het is ook geen kwestie van een grammetje geluk, al moet dat er bijkomen. De film laat de vaak zware offers zien. die een man moet bren gen om acteur te worden. Het is mis schien geen prettige geschiedenis, maar wel een eerlyke Deze zoon van een Italiaanse aan nemer in New York is een emotionele, humeurige en soms zelfs wispelturige jongeman. Geen gemakkelijk mens. In zijn schooltijd blonk hy uit in de sport. Het toneel interesseerde hem geen zier. Ook niet, toen hij de schoolbanken verlaten had. Hij zwierf wat rond en viel van het ene baantje in het an dere. Hij waste borden, plaatste zon neschermen, probeerde als lasser een boterham te verdienen en deed dienst JOAN BLACKMAN wel een type CAROLYN JONES geen type rio. Dat was niet de rol, die producer Hal Wallis voor haar bestemd had. Die had haar de rol van de aan de alcohol verslaafde actrice toebedeeld. Maar Shirley MacLaine voelde meer voor deze rol en dus ruilden de dames, uiteraard met toestemming. Want Ca rolyn wilde nu wel eens wat anders. Ze had al zo vaak als een dergelijk dametje een film volgemaakt en nu kon ze voor de eerste maal in haar loopbaan eens een behoorlijke vrouw zijn. „Producers dachten aan mij al leen maar wanneer ze een dronkaard, een vampier of een vreemde schreeu- werd nodig hadden. Kleurrijke rollen ongetwijfeld, maar ze brachten mij nergens .Ze werden er alleen ingezet voor het komische effect of voor de seks. Ik was een type en dat haatte ik". Daarom hoopt Carolyn zo vurig, dat ze mét „Career" bewezen heeft wat meer mans te zijn. „Wie weet", lacht ze. „Misschien nemen ze mij dezer dagen nog eens als een gevoelige, uiterst rechtschapen echtgenote, die haar man en kinderen bijzonder lief heeft en geen drank of verdovende middelen gebruikt. Het zal wel .een verandering zijn!" Hans Martin. „Marianne". Leo polds Uitgeversmij., Den Haag 1959. Er zit toch iets onbillijks in hét ter zijde schuiven van een groot deel van het Nederlandse proza, omdat dat deel niet in overeenstemming zou zijn met de modernste stromingen. Met dat grote deel bedoel ik natuurlijk die boe ken, die wat kwaliteit betreft staan boven de soort, die men met het be faamde woord „kitsch" pleegt aan te duiden. De boeken, die ik nu op het oog heb. zijn de goed geschreven, goed doordachte, psychologisch aanvaard baar gemaakte romans, die evenwel, wat hun onderwerp betreft, niet mo dern zijn in de zin van op het ogen blik de voorkeur hebbend. Indien echter deze niet moderne romans goed zijn in de zin, die ik hierboven heb aangeduid, dan is er geen reden om ze op andere gronden te verwerpen. Zomin als men in een maatschappij de rustig levenden (rustig, soms alleen in het oog van de buitenstaander) zou afwijzen 'ten gerieve van de rustelozen. Er is plaats voor allen, zou ik zeggen. Dat bij lezers en critici de persoon lijke voorkeur kan uitgaan naar mo derner werk naar werk met een nieuwe kijk op de oude zaken, is begrijpelyk, maar het is iets, dat eigenlijk niet te maken heeft met de kwaliteit van dat andere soort proza, mits dit laatste zich zo weet aan te dienen, dat het de lezer overtuigen kan. Dat laatste nu, overtuigen, doet de nieuwste roman van Hans Martin Ma rianne" genaamd, zonder twijfel. Want deze roman voldoet aan de criteria van goed geschreven zijn, goed door dacht zijn en psychologisch aanvaard baar zyn. De jonge vrouw Marianne, die wij volgen van haar schooltijd tot haar middelbare leeftijd, is een mens, dat interessant genoeg is om er zich mee bezig te houden. Haar leven is door haar afkomst, door het gedrag van haar ouders en door haar mislukte huwelijk moeilijk en in bepaalde zin ook avontuurlijk. De schrijver weet de loop van dit levenslot logisch uit een en ander te laten voortvloeien. Men begrijpt de gang van zaken en men voelt dat het leven van deze Marianne zó en niet anders heeft kunnen zijn. Daarom noem ik de roman .Marianne" een goed boek. Dat deze figuur niets uitzonderlijks vertoont, dat zij geen eigenaardig karakter heeft en met haar twee benen op de goede wijze op de grond staat, dat zij, kortom, een Nederlandse burgeres uit het goede hout gesneden is, maakt haar volgens mij aanvaardbaarder (aanvaardbaar via het exposé van deze roman, bedoel ik) dan de kitschdames van een Sagan b.v. Deze laatste heeft mij met al haar gewaagdheden en kwasi-diepe tragiek nog nooit kunnen overtuigen van de echtheid van haar sujetten. Sujetten, die m.i. gebaseerd zijn op de wensdro men van een onvolwassene. Ik geef toe, dat het opwindender kan zyn om over bepaalde al of niet be dachte milieus in Parijs te lezen in- plaats van over ons eigen minder hec tische bestaan in Nederland. Dat doet evenwel aan de kwaliteit van een roman als deze „Marianne" niét af. Eloise Jarvis Mc Graw. „De Vrouwelijke Farao". Van Holke- ma en Warendorf, Amsterdam z.j. Deze roman is een goed voorbeeld van een boek, dat niet overtuigt en dat terwijl het onderwerp zelf zodanig Cactussen en vetplantjes ver langen eigenlijk een speciale be handeling in de herfst, en dat wil zeggen: er zo weinig moge lijk aan doen. De meeste soorten gaan nu min of meer rusten en dan mogen ze niet zo veel water meer hebben. Het kweken van cactussen en vetplantjes is wel een aardige liefhebberij; er is zelfs een speciale vereniging „Succulenta" op dit gebied, doch men maakt er dikwijls grote fouten mee. Over het algemeen geeft men de succelenten in de zemer veel te weinig water en 's winters te veel. Heus: het zijn niet allemaal echte woestijn- planten en de meeste soorten vinden het 's zomers wat prettig als ze eens begoten worden en behoorlijk water krijgen. Nu zal men echter de watergift aan zienlijk moeten beperken; men kan voorlopig volstaan met ze éénmaal per veertien dagen een beetje water te geven en dat kan men geleidelijk nog verminde ren. De bemesting dient men in de wintermaanden ook geheel achterwege te laten; dat kan men beter 's zomers doen. Cactussen hebben nogal eens last van wolluis; die zitten meestal op een plaats, dat men er niet zo gemakkelijk bij komen kan. Er zijn vele goede middelen om die luizen te bestrijden, doch van vele moet men grote hoe veelheden aanschaffen en heeft men maar kleine nodig. En dan wordt het te kostbaar en komt er niets van. Poliflor-zomer wordt in kleine flesjes verkocht. U kunt het bij de zaadhandel bestellen. Maak een oplossing van twee en een half procent en besproei de planten er mee. Doe dat niet in de volle zon, doch liever tegen de avond. Na tien dagen zal men het sproeien moeten herhalen. „Koppige" luizen zal men niet zo gemakkelijk tussen de stekels kunnen bereiken; er is echter wel een middeltje ze te raken. Met een fijn penseeltje worden de luizen dan even met de op lossing aangestipt en dan ster ven zij vrij snel. Cactussen moeten in deze tijd van het jaar ook niet vei pot worden. Als ze een groter potje nodig hebben, kan men ze beter vroeg in het voorjaar verpotten, dus aan het begin van de nieuwe groeiperiode. Zorg dan voor voedzame grond. Eigenlijk is de gewone bloemistengrond niet best; het moet een mengsel zijn van rulle kleigraszodengrond; dus verteerde graszoden, wat oude koemest en veel metsel- zand. U kunt er ook nog gewone tuingrond doorheen doen. G. KROMDIJK is, dat het ieders belangstelling be hoort op te wekken. Deze schrijfster heeft zich gewaagd aan een levensbe schrijving van de mysterieuze vrouwe lijke farao, Hatsjepsoet. Deze heeft Egypte omstreeks de veertiende eeuw voor Chr. met bekwame hand bestuurd en het land in vrede tot voorspoed ge bracht. Er zij gezegd, dat er weinig historisch vaststaat over deze figuur. Iets wat echter een auteur nog niet het recht geeft om er maar op los te fantaseren. En zelfs d&t zou nog niet zo erg zijn in dit geval, indien men al lezende ook maar enigszins het ge voel kreeg van: ja, dat is wel aan vaardbaar. De schrijfster zelf moet ook eniger mate nattigheid gevoeld hebben, want zy biedt de heren Egyptologen nederig excuus aan en zegt niet verder te heb ben willen gaan dan: ,En als het nu eens op deze wyze gebeurd was?" Ondanks deze bescheidenheid moet ik toch zeggen, dat ik ervan overtuigd ben geraakt, dat het zo bepaald niet gebeurd is. Ik kan heus niet aanvaar den, met de beste wil niet, dat het faraonische hof van de achttiende dinastie zo als twee druppels water leek op een burgerfamilieklusje, waar de koningin met het koosnaampje Sjesoe werd aangesproken. Waar men vloekte „by Pta's baard!" Waarin de koningin op het ene moment tegen haar architect zegt: Ja, ik ben al een week of wat in blijde verwachting" en op een ander: .Mijne Majesteit be haagt het nu goud uit te delen". Neen, volgens mij komt deze voorstelling van zaken bepaald niet overeen met de mentaliteit van deze oude Egyptische vorsten, wier forminabele megalomane nalatenschap nog steeds voor iedere toerist te bezichtigen is. De schrijfster is overigens enigermate geëxcuseerd: wij kunnen ons van dat leven nauwe lijks meer een voorstelling maken waarom er zich dan aan gewaagd? CLARA EGGINK Kies Uw voeding met overleg Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: Iedereen constateert op zijn tijd, dat het leven duur is. De huisvrouw merkt het aan haar inkopen voor de dage lijkse maaltijd, waaraan een vrij groot gedeelte van het inkomen wordt uit gegeven. Wij kunnen het zonder meer met elkaar eens zijn, dat het zaak is, dat gedeelte dan zo goed mogelijk te besteden. Bezuinig daarom liever niet op het gebruik van bepaalde levens middelen. Wie een goede voeding wil samenstellen, zal bij voorkeur dagelijks gebruik maken van a 3/4 1. melk of melkprodukten, zoals karnemelk en yoghurt. een portie aardappelen, groente en eventueel fruit. 1 k 2 plakjes kaas en een stukje vlees of een vleesvervanging, zoals vis, ei, peulvruchten of af en toe een melkgerecht margarine of roomboter. bruine broodsoorten of grove bind middelen, zoals b.v. havermout, gort. boekweit en gaar tarwegries. Waar U wèl op kunt bezuinigen, is op het gebruik van suiker, zoete brood belegsels, snoepgoed, gebak, spek, olie en vet. Produkten, die voor een goede gezondheid van minder belang zyn en onze voeding vaak onnodig duur maken. Inkopen met kennis van zaken. Om onze uitgaven aan de voeding zoveel mogelijk aan te passen aan de inhoud van onze portemonnee, moe ten wij met overleg inkopen. Mogen we U een paar wenken aan de hand doen? Losse melk is voordeliger dan flesse- melk en kan, nadat hij gekookt is, uitstekend verwerkt worden in kof fie, pap en pudding. Koffiemelk kan de voeding onnodig duur maken en is wat voedings waarde betreft niet te verkiezen boven de gewone melk. Een gedeelte van de melk kan door de goedkopere karnemelk vervangen worden. Groente en fruit zyn in het seizoen het goedkoopst. Hoe verleidelijk ook, primeurs, blik- en diepvriesgroente en -fruit kunnen beter wachten tot een speciale gelegenheid. Een rauw groenteslaatje kan af en toe de plaats van fruit innemen. Vlees, vis, kaas, ei en peulvruchten kunnen elkaar vervangen, wat voe dingswaarde betreft. Zo kunt U in plaats van 75 gr. vlees, 50 gr. kaas, 150 gr. niet- schoongemaakte vis of 75 100 gr. vis zonder graat, 1 of 2 eieren of 100 gr. peulvruchten gebruiken. Het maakt overigens in voedings waarde geen verschil of U dure dan wel goedkope soorten kaas, vlees of vis kiest. Alleen de zeer vette vlees soorten hebben weinig „opbouwendé" waarde voor ons lichaam.. Wanneer lever en nier goedkoop zijn, profi teert U daar dan ook speciaal van. Zij zijn zeer rijk aan vitamines en voedingszouten. Af en toe kunt U deze levensmid delen vervangen door een melkge recht, b.v. een stevige pap als toetje. Ook of U dure dan wel goedkopere margarine neemt maakt voor de gezondheid weinig verschil. Bruine broodsoorten en grove bind middelen zijn waardevoller en bo vendien soms goedkoper, dan het lichtere brood en de sterk gezuiverde graanprodukten. Door het maken van een boodschap penlijstje en door het vergelijken van kwaliteit, voedingswaarde, smaak en prijs van de levensmiddelen kunt U onnodige uitgaven voorkomen. Zet U b.v. eens naast elkaar de prijs van: koffiemelk en losse melk koffiepoeder en koffiebonen luxe witbrood en regeringsbrood dure primeurs en goedkope groen ten en vruchten van het seizoen vruchtenjam en huishoudjam verpakte soepen en soep van verse groente, met of zonder vlees bereid, soepballetjes in blik of glas en zelf- bereide gehaktballetjes. Doe met overleg uw inkopen en wees er zeker van, dat het geld aan da voeding, goed besteed is.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 14