Prof. dr. A. de Buck overleden Begroting Hillegom zonder veel moeilijkheden goedgekeurd apport over zwembad zal niet lang op zich laten wachten met minder werk de mooiste glans Sinds 1939 Leids hoogleraar in de theologische faculteit STAALSTAKING VERTRAAGT RUIMTEONDERZOEK V.S. gericht 1 maart 1860 Donderdag 29 oktober 1959 Vijfde blad no. 29885 Ie gemeenteraad van Hillegom heeft woensdagavond de begroting 1960, die een tekort van 60 mille vertoont, vastgesteld. De drie tievoorzitters (de heer J. Degenaars verving zijn fractievoorzitter heer Th. Keijzer (P. v. d.A.)), hebben hun visie op deze begroting jven. Zij hadden vele wensen. Onder meer werd gesproken over ieuwe financiële verhouding Rijk-gemeente, waarop de Hillegomse oting gebaseerd is. rgemeester Jhr. mr. dr. O. F. A. H. Nispen tot Panerden, deelde mee, !e heer N. Peters, dahliakweker, een aarschrift had ingediend tegen de iring van een vergunning voor het en van een scheidingsmuur ir achter zijn .woning. Het college B. en W. achtte de weigering ge- i, daar de huizen grenzen aan het d, begrepen in het uitbreidingsplan, oek, welke grond men voor de wo- ouw wil reserveren. Jubileumfonds van de Kon. Alg. voor Bloembollencultuur ontvangt rband met het 100-jarig bestaan in 500,Bij vaststelling van de ver- ng aan schoolbestuur in 1960 merk- heer Jac. van der Vinne (Prot. op het vreemd te vinden dat hier- administratiekosten werden be- d. de medelingen herinnerde de voor aan de bespreking inzake groen en op de te verbeteren 2e Looster- Bij nadere bestudering in overleg de commissie van Openbare Wer- ichten B. en W. het ongewenst de stroken te laten aanleggen. De eedte wordt nu 7 meter, suggestie van de heer Van Lierop om witte banen uit te zetten, is isch niet te verwezenlijken. (houder Van Dam lichtte toe, dat arkeerverbod aan de westzijde van Eg door de heer Stokman in eging gegeven instemming van College heeft. De parkeerplaatsen !eze weg komen in elk geval dicht huizenry. ALGEMENE BESCHOUWINGEN beschouwingen over de begroting n namens de KVP-fractie geopend ie heer Th. Bakker. Spr. memoreert erst het in mei 1959 gevierde 25- ambtsjubileum van de Burgemees- aarby vooral de bestuuriyke kwa- n van de voorzitter werden ge- Het karakter van deze begroting !de spreker, onder hilariteit, aan „zwevend". Immers het ontwerp uding Ryk-gemeente komt pas na ir voorbereiding in het Parlement, al over 5 jaar deze a.s. nieuwe re in de praktyk zyn? Is het te boud iken, te veronderstellen: „Het leek jkkeiyk uit te gaan van een nieu- ijksregeling? Wachten B. en W. evergeefs op de Bruid OPHELDERING ls zaak te letten op het conjunc- erloop en allerlei economische fac- De heer Bakker vraagt ophelde- omtrent de kostenraming van So- Zaken en Maatschappelijke Zorg. ïdt dit verband met de uitvoering feduwen- en Wezenwet? achtte het onjuist de plantsoe- rzorging in te krimpen en o.m. als ost te doen fungeren. Hillegom is roongemeente, die gezien haar ka- „groen" behoeft. KVP-woordvoerder vraagt naar in- (ties omtrent het begrotingsbedrag Ie nieuwe zweminrichting, dat van MO in 1957 naar f550.000 steeg, legom draagt f 65.000,by aan de saar zee naby de Langevelderslag. hieronder alleen de wegaanleg. De huisvesting is wellicht gebaat, wan de richtiynen tot woonruimtetoe- ig gewyzigd worden. Er dient zo- e selectie te worden toegepast, dat hst draagkrachtig ingezetenen een Entewoning ook financieel kunnen 1965 kunnen slechts per jaar twin- iningwetwoningen worden gebouwd, tomen moet worden, dat niet Hille- lers genoemde woningen huren of len van spoedhuweiyken bevoor- worden boven hen die reeds jaren len. twee bonden van Ouden van Da mt vangen per lid f 1,Spr. doet ?gestie dit bedrag te verhogen tot KVP-fractie ondersteunt het stre wn B. en W. om de eigen gemeen- e inkomsten te verhogen. Zy dringt op efficiente werkmethoden, vooral dienst van B. en W., met name mtsoenendienst. ONDERZOEK woordvoerder van de Prot. Chr. e dankt voor de toelichting op be- ig en investeringsplan! Het viel de ieleden op dat het gebruik van het thuis en het badhuis was vermin- en de uitgaven toch hóger was. e omstandigheid geeft reden tot zoek. lanks dat de ramingen voor de toenendienst verlaagd werden ver- de begroting by Openbare Wer- »n tekort van f 7.000,Is dit ver dord? De salarissen van Bouw- en agtoezicht zyn met duizenden ver- i en het komt spr. voor, dat die ;oor de Gemeente te zwaar dreigt rden. By het opstellen van de be- g was geen exploitatierekening be- van de Stichting Woningbeheer Indien het tekort ten laste Ie gemeente komt, merken we op e andere woningbouwverenigingen er enige byzondere steun ontvin- woningbouw resulteert in 90% z.g. woningen, waar dus ook niet-in- m gebruik van maken. In de be te premieregeling komt verande- aantal ingeschrevenen op de lijst zal zelf zo'n premiewoning niet n betalen. Er worden 23 woning- 'ningen gebouwd. De te verhuren {en die nu in Hillegom in aan komen, dienen tegen redelijke (rijs uitsluitend ten goede te ko- 'in ingezetenen. „Zijn hierover af in gemaakt?" zo vroeg de heer Imthorn, de «n voor de bouw van het Gemeen- Gymnastieklokaal en verbetering 6 2e Loosterweg bestedingsklaar? te laatste gemeenteraadszittingen ;nd een verkapte rondvraag. Is men Wan de officiële rondvraag in te HUUR PER WEEK heer J. Degenaars (PvdA) dringt £an in de nieuwe wyken de huur- afdracht per week te doen geschieden. Het nieuwe zwembad biedt plaats aan een zonnebad en twee tijden van open stelling acht spr. als voorstander van gemengd zwemmen op zyn plaats. De woonboten kunnen wellicht ook in Weerlanerpoldervaart en in Oostender - laanvaart gemeerd worden. Spr. vestigt de aandacht van B. en W. op de ver keersveiligheid naby de Prinses Marijke- school. In Meer en Dorp en Brouwer- laankwartier zijn kinderspeelplaatsen gereserveerd. In 1957 stond het College van B. en W. niet afwijzend tegenover een voorstel om beeldhouwwerken in de nieuwe wij ken te plaatsen. Sedert die tyd heeft de Raad niets meer hieromtrent vernomen. De intergemeentelyke samenwerking kan nuttig werk doen inzake de weg naar zee by Noordwijkerhout. Mits de zelfstandigheid van Hillegom bewaard blyft. Spreker wenst nadere inlichtingen en spreekt de wens uit dat „de vogels van diverse pluimage" in de toekomst eensgezind tot groei en bloei van Hille gom mogen samenwerken. DUPLIEK B. EN W. Er is voldoende speling in de begro ting van Soc. Zaken en Maatschappelyk Zorg. Inderdaad zyn de kosten ramin gen tengevolge van de uitvoering van Weduwen- en Wezenwet lager. By werk- classificatie-toepassing in Hillegoms openbare diensten dient men te waken voor een keurslijf van paperassen en ambtelyke voorschriften. Men diene zijn verwachtingen niet te hoog te spannen! De ontwikkeling van de gemeente begint aan de noordzijde. De burgemeester heeft goede hoop, dat de ..mesthaven" bin nen redelyke tijd wordt gesaneerd. In zake de nieuwe gemeentelyke zwemin richting, merkt de voorzitter op, dat de zwembadcommissie het zwembad van Leiderdorp inmiddels heeft bezocht, een excursie naar drie andere baden staat nog op haar programma. RAPPORT ZWEMBAD Na bestudering van de mogelijkheden omtrent exploitatie en eisen hoopt het College aan de raad t.z.t. een rapport voor te leggen. Inclusief zonnebad komt het bad in Meer en Dorp, richting Vos- sevaart. In de bijdrage van f 65.000 der gemeente Hillegom voor de Langevelder Slag is begrepen veiligheidsvoorzienin gen t.b.v. baders, toezicht en accommo datie. Nadere bijzonderheden zyn nog niet te geven ,daar men nog in het stadium van onderhandeling verkeert. UITBREIDING WONINGBEZIT De woningvoorraad wordt in 1960 met een twintigtal vermeerderd. De Hille gomse bevolking dient te begrijpen dat het woningbeleid van B. en W. zich zal moeten aanpassen aan de Ryksricht- lynen. Er zijn Hillegommers die op de wacht lijst staan en die zelf kunnen laten bou wen. Men moet niet leunen tegen de ge meentelijke overheid. Selectie in toewij zing van woningen is vooralsnog prema tuur. De suggestie van de heer Bakker enkele mensen uit sociale organisaties uit te nodigen om hun mensen de huidi ge stand van zaken uit te leggen en tot eigen aandeel positief te stimuleren zal op onze volledige steun kunnen rekenen. De R.-K. Nijverheidsschool zal groot ser opgezet worden. Richtlijnen vanuit Den Haag schrijven een aantal leerlin gen voor van 200% van 1957. Deze zaak moet rustig bekeken worden. De klacht dat het stichten van het Gemeentelijk Gymnastieklokaal op zich doet wachten, moet ongegrond worden verklaard. In eerste opzet werd de goedkeuring door de Onderwijsinspectie onthouden. Nu is er de mogelykheid voor toewij zing der financien, daar de aanvraag daartoe ten departemente is ingediend. Daarna keurde de raad na hoofdstuks- gewyze behandeling de begroting goed. Om kwart over elf sloot de voorzitter vergadering. Advertentie grote doos 58 ct reuze bus 115 ct *n Er dat produkt, dus goed! Vaartligheidstliploma voor 31 agenten Gistermiddag hebben in de sport zaal van de Gemeentepolitie enkele van de 31 agenten, die met goed ge volg het examen voor het vaardig heidsdiploma afgelegd hebben, hun diploma ontvangen van commissaris J. Dreeuws. Onder leiding van sport- instructeur J. Westbroek hebben deze leden van de Gemeentepolitie geruime tyd getraind op veertien onderdelen van lichamelijke oefening, zoals zwem men, hardlopen, kogelstoten, polsstok- verspringen enz., teneinde de lichame- ïyke conditie te verwerven, die voor een agent onontbeerlyk is. Commissaris Dreeuws achtte deze trai ning van zeer vitaal belang. Bovendien werkt deze soort van sportbeoefening zeer sterk mee om de kameraadschap te bevorderen. De commissaris achtte een voortzetting van de training echter nood zakelijk. Van de 31 geslaagden, verwierven er 11 het A-diploma en 20 het B-diploma. De namen van de geslaagden luiden: A-diploma (zwaarste eisen)A. Bek huis, A. W. Byl, A. Kersten, H. Koome, L. v d. Leeuw, C. Onderdelinden, P. C. v. d. Sleet, A Smiet, A. Veldmaat, P. A. v. d. Vliet, C. Zirkzee. B-diploma: H. Bakker, W. Bekooy, J. P. Bentvelzen, J. Ebes, W. Handgraaf, J. ten Haken, D. P. Hederik, J. A. Hey, J. v. Hout, J. H. Kortekaas, Th. v. Leeu wen, G. Marchand, H. Medendorp, H. Postma, H. Roest, W. Stuifzand, 'J. E. Stuit, F. S. v. d. Veer, M. Wernink, D. Zandstra. Werd bankdirecteur gechanteerd? De Justitie houdt ernstig rekening met de mogelykheid dat de 58-jarige directeur van de Boaz-bank te Driesum (Fr.), is gechanteerd. Hy bevindt zich nog steeds in arrest, verdacht van ver duistering ten nadele van de bank van f. 250.000 in het licht van deze redene ring wordt ook de houding van de di recteur verklaard. Deze blyft hardnek kig volhouden, dat hy niet weet waar het verdwenen geld is gebleven. Uit het langdurige accountantsonder zoek, dat overigens nog wel enige maan den kan voortduren, is intussen komen vast te staan dat de malversaties bij Je bank over een veel langere periode heb ben gelopen, dan aanvankelijk werd vermoed. Er zijn knoeieryen ontdekt van al meer dan 35 jaar geleden, toen de inmiddels overleden vader van de huidige directeur nog het bewind over de bank voerde. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat de man ook met spaartegoeden heeft geknoeid door deze tegoeden in de administratie lager te stellen dan de bedragen die in de boek jes van de inleggers werden vermeld. Het bezit van de kort na zyn ar restatie failliet verklaarde directeur wordt geraamd op circa f. 100.000. Het bestaat, voornamelijk uit landerijen en aan derden versterkte leningen. Installatie ir. Witte als burgemeester In een buitengewone gemeenteraads vergadering in het stedelyk Van Abbe- museum is gistermorgen oud-minister ir. H. B. J. Witte geïnstalleerd als burge meester van Eindhoven. De plechtigheid werd, behalve door de uitgebreide familie van de nieuwe bur gervader, o.m. bijgewoond door oud-mi- nister Staf, mr. Van Doorn, voorzitter van de KVP, de heer Philippart namens het provinciaal bestuur, de burgemees ters van een groot aantal Brabantse ge meenten en tal van vooraanstaande fi guren uit het Eindhovense maatschap pelijke en industriële leven. In de Installatierede, welke locoburge meester F. Gyzels, hield, kenschetste deze Eindhoven als een jonge stad, waar by hy opmerkte, dat van de 165.000 in woners er ruim 77.000 jonger zijn dan 25 jaar. Maar jong is Eindhoven ook in zyn ontwikkeling, als grootste stad van het zuiden. In grote lynen gaf de heer Gyzels een beeld van het huidige en het toekomstige Eindhoven. Met het uitspreken van de wens, dat het ir. Witte en zijn gezin in Eindhoven in alle opzichten goed moge gaan, hing de heer Gyzels de nieuwe burgemees ter de zware ambtsketen om. Burgemeester Witte merkte in zyn rede op dat hem uit zyn vorige functie enige problemen van Eindhoven bekend zyn, zoals woningbouw, de bouw van een stadschouwburg en de nieuwe huis vesting van het gemeentebestuur. „Ik hoop, dat de huidige minister de moge lijkheden zal vinden deze problemen tot oplossing te brengen, waartoe zijn voor ganger geen kans zag", zo merkte ir. Witte op. Namens de raadsleden verklaarde de nestor van de vroedschap, de heer Van Engeland aanvankelijk wat gereserveerd te hebben gestaan tegenover de benoe ming van ir. Witte tot burgemeester. „Niettemin", zo zei hij: „Wy in het zui den beginnen met vertrouwen te schen ken. Namens de raad zegde hij alle me dewerking toe". In zyn antwoord verzekerde de nieu we burgemeester er met alle kracht naar te zullen streven overal en te al len tijde klaar te staan voor de belan gen van Eindhoven. INHULDIGINGSFEEST Met een indrukwekkende manifesta tie van het Eindhovense gemeenschaps leven, welke gisteravond in de Philips- jubileumhal voor ir. B. H. J. Witte en zyn familie werd gehouden, heeft de be volking der lichtstad haar nieuwe bur gemeester ingehuldigd. Ongeveer 4000 personen namen aan de manifestatie deel, welke in bonte verscheidenheid een staalkaart vormde van de vele activi teiten welke in Eindhoven op allerlei gebied worden ontwikkeld. Het was een klank- en kleurryk eve nement, dat tot by na middernacht duurde. Tal van geschenken werden de nieuwe magistraat daarby aangeboden. Zware gevangenisstraf geëist tegen Nieuwkoper f. 5.000 VERDUISTERD? „Ik ben onschuldig, behalve dan, wat ik myn vader wel eens gaf wanneer die erom vroeg". Dit zei een 31-jarige mon teur, voorheen bedryfsleider uit Nieuw koop als laatste woord in de zaak van een verduistering, die hem ten laste was gelegd. Hy zou de verduistering, die een be drag van bijna vyfduizend gulden be draagt. hebben gepleegd in het tydvak van 19541958. De verdachte had eerst samen met zijn vader een soort siersme- derij geleid. Deze ging echter niei en een derde man kwam in de zaak. Men richtte een commanditaire vennootschap op. Op deze manier redde de derde man de zaak van een faillissement. Met het kapitaal van deze man werden de schul den betaald en langzamerhand ging de smedery geheel over op hem, aldus releveerde de president uit de stukken. Toen echter de boeken grondig nage keken werden, bleek, dat er bijna vijf duizend gulden door de bedryfsleider, die offertes moest maken, voor het be drijf zorgen en een gedeelte van de boekhouding moest voeren, niet verant woord was Dit was in het bedrijf goed mogelyk, daar de hoofd-boekhouder van de smedery had gezegd, dat hy niet voor politie-agent wilde spelen. De verdachte had wel voor de politie bekend het hele bedrag te hebben verduisterd. Voor de Haagse rechtbank bekende hij slechts een totaalbedrag van driehonderd gul den. dat hij bij delen aan zyn vader had gegeven als die erom vroeg. Nu zei hy, dat hij overrompeld was geweest door het kasboek en dat hij daarom had toe gegeven. De officier van Justitie vroeg zich af wat de verdachte nu eigenlyk wilde. Op misdadige wyze heeft deze man misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat in hem is gesteld, aldus de officier. Hij eiste tegen de nog niet eerder veroor deelde verdachte tien maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proef tyd van drie Jaar en onder toezichtstelling van de R..-K. Reclassering. De raadsman, mr. J„ Loef uit Alphen a. d. Ryn, vroeg zich af of het niet mogelyk is, dat de administratie van de hoofdboekhouder fouten bevatte. Aller eerst verzocht de raadsman de zaak te verwyzen naar de rechter-commissaris, om alsnog een onderzoek in te stellen. In het begin werkte deze verdachte immers tot tevredenheid en het zou jammer zyn wanneer deze bedryfsleider een straf zou ontvangen, die hy niet verdient, aldus de verdediger. Ook de vader stond terecht. Tegen hem, de 58-jarige ex-beheerder van de siersmederijdie reeds eenmaal eerder wegens verduistering was veroordeeld, werd drie weken voorwaardelyke gevan genisstraf geëist met drie jaar proeftyd en een geldboete van vyftig gulden of tien dagen. By deze eis zei de officier rekening te houden met de leeftijd en persoonlijke omstandigheden van de ver dachte. Uitspraken 4 november. Heerlijk zacht en geurig! Panter Mignon. Al 25 jaren het grote merk onder de kleine sigaartjes. fn het bekende handige blikje 10 stuks f14 o Ook in 20 stuks f2.80 M I G N O Op 67-jarige leeftijd is gisteren overleden prof. dr. A. de Buck, ge woon hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de geschiedenis van de antieke godsdiensten. Prof. De Buck was sinds 1929 lector, werd in mei 1939 buitengewoon hoogleraar en bij de aanvang van 1949 gewoon hoogleraar in de theologische faculteit. Hij was voorts lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. De begrafenis van het stoffelijk overschot vindt maandag om 1 uur plaats op de begraafplaats Rhijnhof. Egyptoloog en godsdienstkenner Prof. De Buck werd op 22 september 1892 te Oostkapelle geboren. In 1911 ving hij zyn theologische studie aan de Leidse Universiteit aan, waarbij hy zich reeds dadelijk in het bijzonder toelegde op de studie van de godsdienstgeschiedenis en de Egyptologie. In verband daarmede rondde hij zijn wetenschappelyke vor ming af met studies te Göttingen en Berlyn. Op 6 juni 1922 promoveerde hy aan de Leidse Universiteit tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld ..De Egyptische voorstellingen betreffen de den oerheuvel". Twee jaar heeft dr. De Buck nadien gewerkt als hervormd predikant in Ursum in Noord-Holland, waarna hy op uitnodiging van de Universiteit van Chicago een studiereis naar Egypte maakte in verband met de uitgave van Egyptische sarcofaagteksten van het Egyptische Middenryk. In 1928 werd hy benoemd tot lector aan de Leidse Universiteit in de Egyp tologie, welk ambt hy op 5 juni 1929 aanvaardde met een openbare les over „Het typische en het individuele by de Egyptenaren". Hy was als lector opvol ger van dr. Boeser. In 1937 kreeg hy tevens een onderwysopdracht voor de geschiedenis der antieke niet-bybelse godsdiensten. Bij K.b. van 2 mei 1939 werd dit lectoraat omgezet in een buitengewone leerstoel voor de Egyptologie en de antieke godsdiensten, welk ambt hij op 20 oktober van dat jaar aanvaardde met een oratie over de „Godsdienstige opvatting van de slaap, inzonderheid ln het oude Egypte". Wijlen prof. dr. Deze buitengewone leerstoel werd met ingang van 1 januari 1949 in een A. DE BUCK gewone leerstoel omgezet. t r - Begin 1955 maakte prof. De Buck op initiatief van het Nederlands Instituut voor het Nabye Oosten een studiereis Schipholdirecteur Dellaert voor studiereis naar V.S. Met het straalvliegtuig van de Pan American World Airways, de Boeing 707, die voor de eerste maal de Amster damse luchthaven een directe verbin ding vla Londen met New York geeft, is vanmorgen de heer U. F M. Dellaert, directeur van de NV Luchthaven Schip hol met een studiecommissie naar de VS vertrokken voor het maken van een studiereis langs verscheidene Ameri kaanse luchthavens. Het doel is om het allernieuwste ma teriaal te verzamelen teneinde zo spoe dig mogelijk te komen tot een defini tieve vormgeving van het nieuwe cen trale areaal op Schiphol. Ontelbaar is het aantal punten, die men zal bespre ken, waarbij men zich tevens een beeld kan vormen hoe men in Amerika denkt de juiste oplossingen te hebben gevon den voor de talryke problemen, waar aan men bij het snel groeiende inter nationale luchtverkeer het hoofd moet bieden. naar Egypte. Dit was de eerste na-oor-»1 logse Nederlandse studie-excursie naai; Egypte. Prof. De Buck heeft vele publikaües op zyn naam staan, zowel in de vorm van zelfstandige uitgaven als in de vorm van tydschriftartikelen. Oude Engelse brief bracht f. 2050 op (Van onze Haagse redactie) TUdens de grote vierdaagse postze gelveiling te Den Haag, kwam gisteren een Engelse brief uit 1840 onder de hamer, gefrankeerd met een exem plaar van de eerste Engelse uitgifte. Deze postzegels verschenen op 5 mei 1840, maar de stempel op deze brief vermeldt als datum 2 mei 1840. Een vergissing dus, die zeer zeldzaam is. Twee Engelse liefhebbers op de veiling probeerden elkaar dit exemplaar af te snoepen, zodat de prys opliep tot f 2050. Een blok van 4 jubileumzegela 1913 Nederland van de waarde f 10,bracht f520.— op. Van de zegels van het voormalige Ned. Indië bracht een blokje van 4 tien- een tszegels uit 1868 de som van f 460. op. Een f 2.50 zegel uit 1908 (opdurk Ja va) f840.,uit hetzelfde jaar een onge bruikt blok 22)a-centzegels f510.en een blok 25-cent dienstzegels f770.—. Een brief. 2 augustus 1808 van Cura sao naar Londen verzonden en met aan komststempel 18 november 1808, op de voorzyde voorzien van een prachtige af druk van het hoogst zeldzame ronde negatiefstempel „Curagao post office", ging weg voor f325.—. Tientallen doden door noodweer in Mexico Een zware storm die dinsdag de west kust van Mexico teisterde, heeft aan minstens 56 mensen het leven gekost. Honderden liepen verwondingen op en duizenden zyn dakloos. De schade wordt geschat op 16 miljoen dollar. De verbindingen met het getroffen ge bied zyn nagenoeg volledig verbroken. Vele rivieren zyn buiten hun oevers ge treden en hebben grote stukken land overstroomd. Grote hoeveelheden rijst dreigen verloren te gaan. Verkennings vliegtuigen hebben geseind dat vele mensen op de daken en in bomen zyn geklommen. Helikopters zijn naar de overstroomde streken gezonden om men sen te redden en voedsel te brengen. De gehele kopra-oogst wordt als verloren beschouwd. Keith Glcnnan, hoofd van de NASA, de Amerikaanse overkoepelende organi satie voor de ruimtevaart, heeft ver klaard, dat het werk aan de Vega-raket, die van veel belang is voor het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma, door de staalstaking wordt vertraagd. De „Vega", een drietrapsraket, moet hetzy een satelliet van 2.180 kilogram gewicht tot op vijfhonderd kilometer boven de aarde brengen, hetzij een sa telliet van 450 kilogram tot de maan of nog verder vervoeren. Glennan verklaarde dat de „Vega" ln 1961 de eerste Amerikaanse raket zal zyn, die geiykwaardig is aan de door de Russen in 1958 gelanceerde raketten, waaraan hy toevoegde: „En ik twyfel er niet aan dat de Russen in 1961 weer over betere raketten zullen beschikken". „Doch de Verenigde Staten zijn niet van plan lang de tweede plaats in de wedloop om de ruimte te blyven in nemen", besloot Glennnan. De vooraanstaande Russische sterren- I kundige, prof. Ogorodnikof, heeft in een j telefoongesprek het Franse blad „Paris- f Presse" meegedeeld, dat Russische ge- i leerden verwachten binnenkort foto's van Venus en Mars te kunnen maken op dezelfde wyze als de foto's van de achterzyde van de maan, Technici heb ben sterrenkundigen meegedeeld dat deze waarnemingen kunnen worden uit gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5