College heeft weinig invloed op prioriteit uitvoering van objecten! „HE! PIJPENPALEIS" RONSON-gasaansfekers WOLTERS - Vismarkt 1 Centrifuges vanaf f.170.- RONSON-GAS Bijna 2500 scholieren zagen kostelijke Britse filmhumor Handhaving van verzorgingspeil RONSON-GAS HUIDIGE SCHOUWBURG DOET AFBREUK AAN TONEELLEVEN! Goedgemutste kinderen vieren mutsenfeest Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 29 oktober 1959 Tweede blad no. 29885 verkrijgbaar bij sigarenhandel C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 TEL. 21126 LEIDEN VIJF MILJOENSTE SCHAAP GAAT OOK DE „ETHER" IN Morgenochtend tussen 7 en 8 uur wordt, zoals bekend, het vijf-miljoenste schaap op de Leidse veemarkt aange voerd. Ook de Wereldomroep toont voor dit schaap belangstelling. Opnamen zul len n.l. worden gemaakt van de feeste lijke plechtigheid, welke om half één op het veemarktterrein plaats vindt. Be halve de burgemeester en wethouder mr. J. Drijber zal ook mr. Bakker van het Produktschap voor Vee en Vlees het woord voeren. Om geheel in st^jl te blij ven zullen de genodigden op schapen vlees getrakteerd worden. Vier dames in stemmig zwart, met witte beffen en strikken en -pilaren van hoge hoeden hebben gisteren in de jeugdbibliotheek van de Open bare Leeszaal „Reuvens" aan de Plantage de jury gevormd, die de moeilijke taak had om het best ge mutste kind de eer te geven, die het toekwam. „Ben je goed gemutst?", zo luidde het motto van de Kinderboeken week, die gisteren in geheel Neder land begonnen is en tot 4 novem ber duurt. En ze waren goed ge mutst, die 119 kinderen, die gisteren naast, op en onder elkaar in de leeszaal zaten en de leidsters drin gend, naar een paar vrije dagen de den verlangen. Honderdnegentien kleurige mutsen op honderdnegen tien feestelijk gestemde bolletjes vormden h~t bewijs, dat de kinderen de vraag, welke in het motto lag op gesloten, goed verstaan hadden. De kinderen hadden namelijk de opdracht gekregen om naar eigen idee een muts te maken, die men op de hoofden van bekende figuren uit bekende kinderboeken tegenkwam. Zo had een jongetje een pet ge maakt zoals veldwachter Swodde uit Roggeveen's Daantjeserie er een draagt. Ook was een kind getooid met de Chinese muts. zoals Kleine Sjang uit de verhalen van Latti- moore draagt. Tussen de vele bizarre mutsen, ivaarvan de oorsprong niet na te gaan was, doch kennelijk ont sproten waren aan de wilde fantasie van de leesgrage kinderen, zagen wij ook nog woeste Indianenhoofd- tooien, aan de creatie waarvan Win- netou debet was. Ook Fulco de Min streel met zijn vrolijke hoedje ivas van de partij evenals vele sprookjes figuren. Roland Tweehuizen, Just Buma, Mark van de Vliet, Marijke Overbeek en Pironne Labordus ivaren de kin deren, ivier hoofddeksels de meeste goedkeuring van de jury wegdroe gen. Het verdere vermaak voor de kin deren bestond uit het gezamenlijk oplikken van een feestelijk versierde lolly en het bekende spel „Zwaan kleef aan", waaraan de kinderen met veel enthousiasme meededen. Voor de kinderen van zes tot acht jaar was er een aparte bijeenkomst, waarop een van de dames het ver haal „Sapperdemallemosterd" voor las. In het kader van de Kinderboe- kemoeek is er voorts in de etalages van vrijwel alle boekhandelaren een hoekje gewijd aan de jeugdlectuur In de jeugdbibliotheek aan de Plan tage is een kleine tentoonstelling in gericht, die handelt over de tot standkoming van het boek. Advertentie De ..Maggie" voer in Leiden Bijna 2500 leerlingen uit de lagere klassen van het v.h.m.o, het u.l.o. en het nijverheidsondenoijs hebben vandaag of gisteren onder auspiciën van de Commissie Jeugdvoorstellin gen uitgaande van de Leidse Volks universiteit K. en O. en de Leidse Jeugd Actie, in Trianon, Luxor, Ca sino of Rex kennis kunnen maken met de „Maggie". Deze „Maggie" is een oude, aftandse kolenboot, die onder commando van de koppige Schotse kapitein MacTaggart al ja renlang vaart in het kostelijke Brit se filmpjedat vervaardigd werd door de begaafde filmkunstenaar Alexander Mackendrick. Wellicht zullen velen onder de jonge ren, die dit verrukkelijke humoristische werkje nu hebben gezien, beter begrij pen, waarom vele ware filmliefhebbers nog altijd treuren over de verkoop van de Ealingstudio's aan de Britse com merciële televisie. Immers, Eealing heeft jarenlang zijn stempel gedrukt op die speciale soort filmhumor, die men soms zelf de .Ealingstijl" heeft genoemd. „The Mag gie" is daarvan een typerend voorbeeld. De humor in deze film werd geënt op de realiteit. Op goedmoedige wijze spot men met de traditie, in Groot-Brittan- nië zo in ere gehouden. Op waarlijk heerlijk constras terende wijze heeft Mackendrick de harde, onverbiddelijke Amerikaanse zakenman (een sterke rol van Paul Douglas) geplaatst tegen de koppige, eigengereide, maar in zijn hart weemoedige en zachtaardige kapitein. Merkwaardig genoeg is deze hoofdfiguur geen filmacteur geweest, maar een ge pensioneerde onderwijzer, die nooit te voren en vermoedlijk ook nooit daarna voor de filmcamera heeft gestaan. De natuurlijke begaafdheid van de man en de kundigheid van Mackendrick hebben echter een gave, levensechte creatie op geleverd. Het heeft weinig zin de strub belingen tussen de geagiteerde zaken man - die per ongeluk een kostbare privézending aan boord van dat overja rige, gammele, verroeste varende wrak ziet terechtkomen, en zijn spulletjes er zo spoedig mogelijk wil afhalen - en de slimme in het varensvak vergrijsde ka pitein - die koste wat het kost de la ding op de plaats van bestemming wil bezorgen - hier breedvoerig te herhalen. Niet alle situaties zijn even logisch en niet alle grapjes even geslaagd. Maar men tilt niet zwaar aan deze kleine be zwaren bij het zien en beleven van die fijne humor, die nergens uitbundig wordt. En men treurt; mee met de men sen, die deze soort Britse filmhumor weemoedig hebben nagestaard. Leidse meisjes dansten voor een goed doel OVER ENKELE WEKEN WORDT HET DIERENASIEL GEOPEND Al jaren lang tracht men geld bij el kaar te krijgen voor een Leids dieren asiel. De bouw van dit asiel is enige maanden geleden begonnen. Hoewel over enkele weken de opening zal plaatsvin den is het bedrag, dat betaald moet worden, nog niet geheel bijeen. Corry de Wekker en haar leerlingetjes hebben daarom ook dit jaar gemeend de hel pende hand te moeten uitsteken. In het zeer slecht bezette St.-Antonius Clubhuis dansten de meisjes, die van de ballet lerares les krijgen, gisteravond voor het goede doel. Allerliefst waren de kleine meisjes, die zich op het podium voort bewogen. Poppen-, bloemen- en masker dansjes volgden elkaar in snel tempo op, terwijl er ook een Poolse dans op het programma stond evenals een aantal walsen. Grappig was het „Leven in Pa rijs", waar men tegenwoordig goed Duits schijnt te spreken Aan de piano zat Joop Stokkermans, die zeer verdienste lijk speelde. Ook enkele meisjes brach ten pianomuziek ten gehore. Twee van deze kinderen speelden quatremains. Aan deze avond verleende ook het Leids Ka merorkest van de heer Trouwee zijn me dewerking. Mevrouw I. Mak vestigde de aandacht van de aanwezigen op de ba zaar. die op 13 en 14 november in de Stadsgehoorzaal gehouden zal worden. Bazaar Rembrandtwijk bracht f. 1800 or BAZAAR BRACHT 301) GULDEN OP De bazaar, die gisteren in de consisto rie van de Lutherse Kerk aan de Hoog landse Kerkgracht gehouden is, bracht vijfhonderd gulden op. Het orgelfonds heeft deze bijdrage in dankbaarheid aanvaard. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Electron spin resonance measurements in organic eompaunds", de heer J. H. Lupinski, geboren te Schenectady (USA) en thans wonende te Den Haag. De pro motie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Lette ren en Wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „Temps et Journal intime (Essai sur l'oeuvre de Mourice de Guérin)", de heer F. F. J. Drijkoningen, geboren te Rotterdam en thans wonende te Mid delburg. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Erren teritis Regionalis (Een klinische en De 35-jarige mevr. Dmitriefna is de diologische studie van 100 gevallen heer D. Limburg, geboren te Vos ten en thans wonende te Deve-lde eneen ACADEMISCHE EXA£ hier_ Geslaagd voor het kauellig nog landse taal- en letterfc/en. inmid- Evers te Leiderdorp, «tarin dit bij De beide vrouwengroepe/joUW vormde wijkgemeente ,.T hebben eer van hun J terug vorig jaar gehouden op, gisteren was de"*?.®'.^e hoger, waardoor f 1800,- voor asiel ta Engeland komt. Een i11? naar *3erd. Dit werd bekend en woordvoerder van het ui Binnenlandse Zaken te P zei dat het besluit van de volkomen een persoonlijke 46. Er was z.i. geen reden om te erstellen, dat zij tegen haar wil .Vongen was naar Rusland terug te eohtgenote van de 38-jarige kapitein Aleksander Dmitrief. die assistent-ma- rine-ataché van de Sovjet-Unie in Lon den was. Hij was juist naar Moskou te ruggekeerd. toen zij voor zich en haar vijfjarige dochter asiel vroeg. Dit kind nam zij gisteren met zich mee naar de Sovjet-Unie. Uit de Leidse Memorie van Antivoord Verhoogde uitkering uit gemeentefonds? n. Indien wü vandaag nogmaals een greep doen uit de aan B. en W. gestelde vragen en het daarop corresponderende antwoord van het college, dan geldt dit allereerst de handhaving van het verzorgingspeil van de gemeente, dat naar de mening van vele leden niet mag worden aangetast teneinde een begroting sluitend te kunnen maken. B. en W. kunnen zich deze mening indenken, doch voegen daaraan onmiddellijk toe, dat voor de handhaving van dit peil dan ook de mid delen ter beschikking moeten zijn. Over de vraag of deze middelen er zün, laten B. en W. zich echter niet uit. Concreter is het college echter als het gaat om een verhoging van het basisbedrag van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds. De motieven, welke in het verleden zyn aangevoerd om een verhoogde uitkering te ontvan gen (bijzondere omstandigheden) zijn ook thans nog aanwezig, zodat ook nu een kans op succes niet uitgesloten is. Weinig invloed Een pessimistisch geluid klinkt door in het antwoord, dat het college geeft op de vraag of B. en W. nog enige invloed hebben bij de bepaling van de prioriteit t.a.v. de uitvoering van objecten. „Onze macht reikt niet ver der dan dat wij bij alle betrokken instanties, zoveel als in ons vermogen is aandringen op een zo spoedig moge lijke goedkeuring van en toekenning der financieringsmiddelen voor de uitvoering van de werken, waartoe de raad heeft besloten". Verhoging straatbelasting Achten B. en W., gelet op het feit, dat de tarieven sedert 1930 niet zijn herzien, en verhoging van de straatbelasting alleszins verantwoord, het is de regering, welke een dergelijke verhoging in de weg staat. Zelfs het tegendeel was het geval, hetgeen gebleken is in 1956. toen de opcenten op de grondbelasting door de gemeente moesten worden vermin derd van 190 tot 60 voor gebouwd en van 110 tot 30 voor ongebouwd. STRAATVERLICHTING Hoewel het zeer goed mogelijk is om de straatverlichting tot 's avonds half twaalf op volle sterkte te doen branden, zijn daarvan de kasten (circa f. 4.500 per Jaar) onder de bestaande omstandig heden niet verantwoord. Een plan tot verbetering van de straatverlichting van de Doezast-raat is aanwezig, doch in verband met de daar aan verbonden financiële consequenties, blijven rusten. NOODTOESTAND PERSONEELS BEZETTING OPENBAAR V.H.M.O. De personeelsbezetting bij het open baar v.h.m.o. is voor het cursusjaar 1959/1960 nog slechter dan in het daaraan voorafgaande cursusjaar. De noodtoestand op dat gebied is lande lijk. De gemeente Leiden is evenmin als andere gemeenten in staat de opbouw van het docentenkorps in betekenende mate te beïnvloeden. Van de mogelijk heden. die er voor de gemeente zijn overgebleven, wordt echter ten volle gebruik gemaakt. Aan het gymnasium en aan de h.b.s. voor meisjes worden alle lesuren gegeven. Wel moest een onevenredig groot aantal niet volledig bevoegde docenten in tijdelijke dienst worden aangesteld. Aan het Rembrandt- lyceum kan nog een aantal uren niet worden gegeven, doordat op die school niet tijdig in alle vacatures kon worden voorzien. B. en W. vertrouwen evenwel, dat ook voor die school alsnog de nodige docen- sen kunnen worden aangetrokken. VIERING BEVRIJDINGSDAG Nu onlangs (nadat de ontwerp-ge- meentebegroting voor 1960 was samen gesteld) de regering de wens heeft uit gesproken. dat aan de 15de viering van de bevrijdingsdag in 1960 bijzondere luister zal worden bijgezet, is het moge lijk, dat het voor dat jaar uitgetrokken subsidie ten behoeve van het comité Bevrijdingsdag niet voldoende zal zijn. Naar de mening van het College ver dient het evenwel aanbeveling deze aangelegenheid onder het oog te zien, als het comité zijn programma heeft vastgesteld en aan de hand daarvan een begroting heeft opgemaakt. Het verkeer T.a.v. het verkeer delen B. en W. mede dat met het Provinciaal Bestuur overleg wordt gepleegd omtrent verbetering van de verkeerssituatie nabij de Lammebrug en de Wilhelminabrug. Naar een ruimere toepassing van ver- keersstrepen wordt gestreefd. Verkeers geleiders daarentegen worden niet dan in uiterste noodzaak geplaatst, omdat deze in de meeste gevallen een obstakel op de doorgaans smalle rijbanen bete kenen. De voorschriften betreffende de maxi mum-snelheid en het lawaai zijn in de verkeerswetgeving vastgelegd, zodat van gemeentewege geen maatregelen tegen deze excessen kunnen worden genomen. Bestrijding vindt plaats door een inten sieve controle van de politie op de na leving van de voorschriften. Ter illustratie diene. dat van 1 januari tot 23 september 1959 tegen 429 bestuur ders van rijwielen met hulpmotor proces verbaal werd opgemaakt terzake van overtreding van de snelheidsvoorschrif ten. B. en W. zijn geen voorstanders om de autobushallen in de Breestraat, welke reeds tot een minimum zijn beperkt op te heffen. Wanneer de tram uit de stad verdwijnt, zal deze materie op nieuw worden bezien. Een verordening tot wering van par- keerexcessen is in voorbereiding. Gezien het nog steeds voortdurende overleg, kunnen B. en W. nog geen me dedelingen doen over de stand van zaken t.a.v. een gecoördineerd openbaar per sonenvervoer. HET HOF VAN ZESSEN Vanwege de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg en de dienst van Gemeente werken is een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van restauratie van het St.-Elisabethshof en het Hof van Zessen. Het resultaat is echter nog niet bekend. Advertentie VOOR Hierop vooruitlopende hebben B. en W. de directeur van Gemeentewerken ver zocht het College te rapporteren om trent de toestand van de funderingen van het Elisabethshof c.a. Een plan voor de stichting van een consultatiebureau in de omgeving van de Bernhardkade (Leiden-Noord) is bij het College ingediend. Het is echter uit gesloten, dat de verwezenlijking van dit plan dit jaar nog zou kunnen aanvan gen. Riolering Langebrug Zoals bekend is vorig jaar nog al veel deining ontstaan over het vollopen van kelders van woningen aan de Langebrug, hetgeen resulteerde in het raadplegen van een deskundige van buiten de ge meente. B. en W. delen de raad thans mede, dat het Technisch Adviesbureau der Vereniging van Nederlandse Gemeen ten in de persoon van ir. J. P. Heederik aan het College een uitvoerig rapport nieuwste modellen o.a. met echt leder omkleed. In GAS-TAFELAANSTEKERS een prachtcollectie. TEL. 20635 - (Fa. v. d. Burg) hoek Rapenburg-Noordeinde - Leiden. Off. dealer: Comoy- en Parker-Pipes London. RONSON-SERVICE. Prof. Rijpperda Wierdsma volgend jaar rector van de Leidse Universiteit? PROF. LOCHER ALS SECRETARIS AFGETREDEN Naar wij vernemen ligt het in voornemen, dat prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma volgend aca demisch jaar als opvolger van prof. mr. J. E. Jonkers als rector-mag- nificus van de Leidse Universiteit zal optreden. Aanvankelijk was prof. dr. Th. J. G. Locher voorbe stemd prof. Jonkers op te volgen, doch deze heeft hiervan om ge zondheidsredenen moeten afzien. Prof. Locher was het lopende aca demische jaar secretaris van de senaat, doch thans heeft de senaat in diens plaats prof. Rijpperda Wierdsma als secretaris aange wezen. uitgebracht. In overleg met de com missie voor Openbare Werken, aan wie het rapport ter hand is gesteld, is de bepaling van het eindoordeel inzake de te treffen maatregelen opgeschort. B. en W. menen, dat het weinig zin heeft om het bedoelde rapport aan de raad over te leggen, zonder daaraan een duidelijk standpunt van het College en een advies van de Commissie voor Openbare Werken te verbinden. Hierop is thans het wachten! GEEN AANTASTING LEIDSE HOUT B. en W. wensen niet in te gaan op een suggestie van een raadslid om op een strook grond van de Leidse Hout bungalows en villa's te bouwen. Het College zal in geen geval mede werken aan een verdere aantasting van de Leidse Hout; de oppervlakte recrea tieterrein voor de inwoners van Leiden is reeds ontstellend klein. Aan de ver kleining van de Leidse Hout ten behoeve van de verbreding van de Warmonder- weg was helaas niet te ontkomen, maar tegen verdere verkleiningen hebben B. en W. onoverkomenlijke bezwaren. Televisie brengt liet verenigingsleven in moeilijkheden „Onze stad heeft in het verleden een bloeiend toneelleven gehad. Aan deze bloei wordt thans zeer ernstig afbreuk gedaan, omdat wij niet meer de beschik king hebben over een schouwburg, die ook maar aan geringe eisen voldoet. Tal van belangrijke toneelstukken kunnen in onze gemeente thans niet meer worden gebracht, omdat de daarvoor noodzakelijke toneelaccommodatie niet aanwezig is". naar Tot deze conclusie komen B. en W. in hun Memorie van Antwoord, waaraan zij de ernstige vermaning verbinden, dat „wij in deze wel zeer op onze hoede moe ten zijn en er ernstig tegen waken, dat de betekenis, welke onze stad in het verleden had in de rij van Nederlandse gemeenten, verhoudingsgewijs steeds meer gaat afnemen, doordat andere steden onze rol gaan overnemen". B. en W. wijzen er in dit verband op, dat een gemeente een lange periode no dig heeft om zich een bepaalde positie te verwerven, doch dat er lang niet zo veel tijd voor nodig is om deze positie totaal te verliezen. Voor het college staat het vast, dat een nieuwe schouw burg grote aantrekkingskracht zal uit oefenen op de toneelgezelschappen en op de bezoekers. De nieuwe theaters, die elders in de laatste jaren zijn gebouwd, leveren hiervoor het bewijs. Evenals de radio een gunstige invloed heeft gehad op het concertbezoek, is het aanneme lijk, dat zeker op den duur de televisie van gunstige invloed zal zijn op het schouwburgbezoek. CONCURRENTIE VAN TELEVISIE Kan de televisie, volgens B. en W., dus stimulerend werken op het schouw burgbezoek, anderzijds is het college van mening, dat de opgang, welke de televisie voortdurend maakt, er voor. namelijk oorzaak van is, dat het ver enigingsleven in moeilijkheden ge raakt. B. en W. gronden deze conclusie op het fetf dat het aantal verhuringen van de zalen van de Stadsgehoorzaal gedu rende de periode juni t.e.m. december 1958, in vergelijking met hetzelfde tijd vak in voorgaande jaren, is teruggelo pen. Advertentie Fa. DUSOSWA, Leiden NOG GEEN RECREATIETERREIN IN LEIDEN-NOORD Aan de aanleg van recreatieterreinen in Leiden-noord, t.W. a. een speel weide, kleuterweide met piasvijver en rolschaatsenbaan; b. een verkeerstuin c. drie sportvelden, waartoe de raad in februari j.I. besloot, kan nog geen uit voering worden gegeven. De desbetreffende begrotingsregelin gen hebben nog niet de goedkeuring van de Ged. Staten verkregen. Dit College heeft de behandeling van deze zaak aangehouden in afwachting van de be slissing van de minister op het verzoek van Leiden om een hogere uitkering uit het gemeentefonds. Het bestuur van de Bond van Speel tuinverenigingen voor Leiden stelt mo menteel pogingen in het- werk om tot oprichting van eer> tweede speeltuinver eniging in Leiden-zuidwest te komen. In het uitbreidingsplan is een terrein voor de aanleg van een speeltuin gereser veerd. Hoewel ook het College een open oog heeft voor een verantwoorde ontspan ning van de jeugd, laat de financiële positie van de gemeente het niet toe, dat tot een aanmerkelijke verhoging van het subsidie voor de jeugdbewe ging wordt overgegaan. EXCLUSIEF! De Ronson Butron - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman schap in Nederland van f. 4-2.50 af. Unieke Ronson-vinding direct regelbare vlam (Finger-tip System) Het geschenk voor nu Multi-Fin tank h t. 2 25 dat past in de wereld bevat gas voor 1 jaar normaal gebruik. Van morgen. Ailttnimp. tn Semiet Afd.: William Rikken Handelsonderneming.NV. Beurt, Damrak, Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3