STREVEN MINISTER ZIJLSTRA: LAGERE BELASTING IN 1961 WEERBERICHT Nog even teugels strak houden India zal grens verdedigen schilder zelf met WESTELIJKE LEIDERS ZIJN KLAAR VOOR VÓÓR-OVERLEG Van twee verdwenen straaljagers nog altijd geen spoor gevonden BONTMANTEL Nieuw overleg in staal sta king Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 No. 29885 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.60 per kwartaal} f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 TOEKOMST VAN ONZEKERHEID EN SPANNING (Van onze parlementaire redacteur) Ter verdediging van de Rijksbegroting voor 1960 heeft minister Zijlstra gisteren in de Tweede Kamer verklaard: „We gaan een tijd van onzekerheid en spanning tegemoet. Er staat veel op het spel". „Als het gelukt 1960 zonder schokken door te komen, openen zich gunstige vooruitzichten. Daarom moeten in 1960 de teugels nog strak worden gehouden en moeten de tijdelijke belastingverhogingen nog met een jaar worden verlengd. De mogelijkheden tot belastingverla ging zullen volgend jaar ernstig worden overwogen". „Bij de replieken deed de minister van Financiën de toezegging tegen eind 1960 met concrete voorstellen tot belastingverlaging te zullen komen, tenzij de sociaal-conjuncturele omstandigheden het onmogelijk maken. De kans is echter niet groot, dat er een vermogens winstbelasting komt. men. In ieder geval zijn de risico's naar de inflatoire zijde het grootst. Belastingvoorstellen werden aangenomen Zonder hoofdelijke stemming werden hierna de wetsontwerpen tot verlenging met een jaar van de tijdelijke belasting verhogingen aangenomen, alsmede het voorstel ter bevordering van de fusie van naamloze vennootschappen. Alleen de heren Weiter (KVP> en Bakker (CPN) verzochten aantekening, dat zij geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. De heer Van Dis (SGP), die voornemens was tegen te stemmen, was 's avonds niet meer aanwezig. Met alge mene stemmen werd het wetsontwerp aangenomen tot verlaging van de vrij gezellenbelasting. In zijn antwoord op de beschouwingen van de Kamerleden erkende staatssecre taris Van den Berge, dat door de alge mene stijging van het loonpeil de pro gressie in de inkomstenbelasting steiler is geworden dan de bedoeling was bij de opstelling van het tarief jaren geleden. Daarom zal bij de overweging volgend jaar van de mogelijkheden tot belasting verlaging vermindering van de progres sie in de inkomstenbelasting hoge voor rang genieten. Gehuwde vrouw Ter vermindering van de belasting druk op de inkomsten van de gehuwde vrouw ligt een wetsontwerp bij de Kamer dat een belastingvrije aftrek van 624 gulden per jaar voorstelt, maar minister Zijlstra heeft al enige maanden geleden meegedeeld, dat hij zich wil beraden of hij dit door minister Hofstra ingediende wetsontwerp ongewijzigd wenst te hand haven. Staatssecretaris Van den Berge erkende, dat vooral voor de lage inko mens tussen 10.000 en 15.000 de belas tingdruk op de inkomsten van de ge huwde vrouw door de progressie oneven redig zwaar kan zijn, maar hij meende, dat deze moeilijkheden door een belas tingvrije aftrek te overwinnen zijn. Het gaat alleen om een kwestie van redelijke belastingheffing. Minister Zijlstra maakte er in een algemene financiële beschouwing op attent, dat de toeneming van de bedrij vigheid sneller gaat dan in de jaren 19531956, hetgeen tot waakzaamheid maant. Men kan er over van mening verschillen of van de begroting op deze ontwikkeling een voldoende remmend effect uitgaat door verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen en door de mindere stijging van de Rijksuitgaven dan de sty ging van het nationale inko- Premie Nehroe van India heeft giste ren verklaard, dat zyn regering vastbe sloten is de grenzen van het land te verdedigen en dat zij krachtige maat regelen zal nemen.om een einde te ma ken aan het binnendringen van Chine zen. Dit is van doorgaans betrouwbare z(jde te Nieuw-Delhi vernomen, nadat de premier een besloten bijeenkomst van gouverneurs van alle Indiase staten had toegesproken. De eerste minister zei dat India zijn buitenlandse politiek niet zou wijzigen en zich niet aan de zijde van het Wes ten zou scharen in de koude oorlog. Militaire waarnemers in Nieuw-Delhi menen, dat in de toekomst op alle bui tenposten aan de grens met China een heden van het leger zullen worden ge legerd en dat er te land en in de lucht meer gepatrouilleerd zal worden. Afnemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en vooral aanvan kelijk plaatselijk een bui. Overwegend matige wind krimpend van noord naar west, maar aanvankelijk langs de kust nog harde tot krachtige noordelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur met vannacht in het binnenland hier en daar nachtvorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 OKTOBER Zon op: 7.29 uur; onder: 17.18 uur. Maan op: 5.15 uur; onder: 16.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.36 en 13.56 uur. Laagwater te 9.49 en 22.03 uur. Dit Blad bestaat uit 20 pagina's Sterkere remming Met prof. Witteveen had minister Zylstra het remmend effect van de be groting ter voorkoming van inflatie sterker gewenst. Men kan wel zeggen, dat de 171 miljoen, die de verlenging van de belastingverhogingen opbrengt, geen rol kunnen spelen in de beheersing van de conjunctuur, maar die verlenging is zeker nodig als men van mening is, dat het remmend effect van de begroting sterker had kunnen zijn. Als wij er niet in slagen, aldus de minister, de Rijksuitgaven naar verhou ding achter te doen blyven by de stij ging van het nationale inkomen, dan zullen de mogelijkheden tot belasting verlaging verdwijnend klein worden. Als het gelukt, worden de mogelijkheden tot belastingverlaging geschapen. Uit zijn stelling, dat de belastingen te hoog zijn, vloeit voor minister Zylstra niet voort, dat ze moeten worden ver laagd, ongeacht de gevolgen daarvan. Er spruit wel uit voort, dat de voorwaar den moeten worden geschapen om be lastingverlaging mogelijk te maken. Onbetaalbaar Er leven in ons land velerlei wensen, maar de prachtige plannen, die de des kundigen de regering voorleggen, zijn onbetaalbaar. Als men ze zou willen betalen uit belastingverhoging, dan moet men bedenken, dat in feite verdere be lastingverhoging niet meer zou opbren gen, omdat dan de ontduiking van belasting even sterk zou toenemen. Als men de inkomstenbelasting aan de top (70 percent) zou verhogen tot 75 per cent, zouden de besparingen met een even groot bedrag teruglopen, zodat het kapitaal voor de investeringen ter ver vulling van allerlei wensen toch blyft ontbreken. Alleen door beperking van consumptie via omzetbelasting enz. zou de ruimte kunnen worden geschapen voor de gewenste investeringen. Alle mooie plannen kunnen niet wor den uitgevoerd en zeker niet ineens. Men zal moeten kiezen, maar daarbij zal ook altijd moeten worden afgewogen de wens, de noodzaak, van belastingverla ging. Een uitgave van tien miljoen gul den zou op zichzelf het land niet in gevaar brengen, maar het gaat om het totaal van de posten van tien miljoen, van honderdduizenden guldens enz. Daarom moet iedere post worden afge wogen in het geheel. Als men dat niet doet, als men niet vasthoudt aan een zeker totaal van uitgaven, gaat alles aan de zwier. DE VERF YOOR HET SCHILDERFEEST sikkens-tjallema produkt Plaats en tijd van deze conferentie zijn nog niet definitief bepaaldzegt Ike President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie gezegd, dat hij en de leiders van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland nu allen gereed zijn om naar een Westelijke topconferentie te gaan. Pre sident De Gaulle van Frankrijk had gezegd omstreeks midden december gereed te zijn. Maar de tijd en plaats van de topconferentie zijn nog niet definitief bepaald, aldus Eisenhower. Doeltreffende inspectie en controle noodzakelijk De Amerikaanse president zei, dat hij zijn eigen overtuiging, dat het Weste lijke topoverleg mogelijk nog wat eerder dan midden-december zou kunnen wor den gehouden, niet verborgen gehouden te hebben. Nu iedereen gereed was voor een Westelijke topbijeenkomst, aldus Eisenhower, is hij van oordeel, dat de diplomatieke machinerie in werking ge steld kan worden, zodat veel voorberei dend werk gedaan kan worden. Volgens Eisenhower zou het een zeer kwaad ding zijn om naar een bijeenkomst met de Sovjet-Unie te gaan als de Westelijke positie niet goed en sterk zou zijn. Naar aanleiding van de verklaring van Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland, dat een topbijeenkomst tus sen Oost en West zich uitsluitend met de ontwapeningskwestie moet bezighou den, werd aan Eisenhower de vraag ge steld of de Duitse kwestie op de agenda zou staan. De president zei niet te weten wat voor onderwerpen ter sprake zouden worden gebracht op een topconferentie van Oost en West. Dat was een van de zaken waarover op de voorgenomen Westelijke conferentie gesproken zou moeten worden. De Verenigde Staten staan op één ding: een ontwapeningsovereenkomst moet gepaard gaan met een doeltref fende inspectie en controle. De president voegde er aan toe, niet te kunnen inzien hoe over deze zaak ernstig gesproken zou kunnen worden zonder de kwestie Duitsland aan te roe ren. Eisenhower herinnerde aan de af spraak met premier Kroesjtsjef, dat onderhandelingen over Berlijn niet on nodig gerekt zullen worden maar dat er ook geen tijdlimiet aan deze onderhan delingen gesteld wordt. Wat de Westelijke topconferentie aan gaat, zei president Eisenhower nog, dat Bondskanselier Adenauer daar aanwezig zou zijn voor de bespreking van elke kwestie die Duitsland raakt. De president herhaalde, toen hem werd gevraagd of er vorderingen zjjn gemaakt in de richting van een Weste lijke topbijeenkomst, dat hij zichzelf beschikbaar had gesteld om elk ogenblik te gaan naar welke plaats ook die de andere regeringsleiders uitkomt. RAADSEL IN WEST-DUITSLAND Storingsactie van achter ijzeren gordijn Mankeert er iets aan de pilotenopleiding? (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad werd gisteravond duidelijk dat er nog altijd geen enkel spoor is ge vonden van de twee jachtbommen werpers van het type straaljager F-84-f, die sedert vorige week donderdagochtend verdwenen zijn op een oefenvlucht in Zuid- Duitsland. Minister van Defensie Strauss verklaarde in het kabinet dat het uitgesloten moet worden geacht dat de straaljagers naar een of ander communistisch land zijn gevlogen. Maar twee bos- arbeiders in het zuidoosten van de Bondsrepubliek hebben be weerd dat zij vorige week vlak bij de Duits-Tsjechische grens twee straaljagers laag over zich heen hebben zien vliegen in de richting van communistisch Tsjecho-Slo- wakije. Volgens hun verhaal zou den beide toestellen hetzij een noodlanding in Tsjecho-Slowakije hebben gemaakt, hetzij in dat land verongelukt zijn. Een toaar leger van Duitse en Amerikaanse soldaten, geholpen door helikopters, zoekt nu reeds zes dagen lang naar de vliegtuigen, Artvprtentli» Toch maar liever een waarvan de heide piloten als hijzon der betrouwbaar en kundig worden beschreven. Men houdt het erop dat de vliegtuigen neergestort zijn en zich diep in de grond ergens in een moeilijk begaanbaar Zuidduits woud hebben geboord dan wel in de lucht zijn ontploft. De hulpactie toerd dezer dagen op laaghartige wijze gestoord door een stoorzender, die de piloten van de Amerikaanse helikopters in het En gels bevelen gaf, in de verkeerde richting zond en zelfs terugstuurde naar hun vliegveld! Men vermoedt dat deze stoorzender van achter het ijzeren gordijn dit heilloze werk heeft verricht Inmiddels heeft het verdwynen van beide toestellen aanleiding gegeven tot het uiten van kritiek op de opleiding der Westduitse straaljagerpiloten. De Frank furter Allgemeine Zeitung schreef dezer dagen dat in tijd van vier maanden elf straaljagers verongelukt zijn. Iedere 10 dagen komt dat neer op een verlies van één straaljager met bemanning. Het blad vraagt zich af of er - daar de F-84-f bij de Amerikaanse luchtmacht een zeer goede naam heeft - iets niet in orde is met de Westduitse piloten. De Westduitse luchtmacht moest reeds ge ruime tijd geleden ertoe overgaan haar eisen bij het aantrekken van aspirant piloten merkbaar te verlagen. Daar eerst alleen jongelui met een einddiploma van een middelbare school werden aangeno men, zoekt men thans, weliswaar zeer kieskeurig, de aspiranten ook in be langrijke mate onder de jongelui met lagere school en een voortgezette tech nische opleiding. Men gelooft nu dat die opleiding te kort is voor het veelzijdige werk, dat een straaljagerpiloot moet doen en waarvoor hy een geschoold verstand nodig heeft. Mien van Kerckhoven-Klingdie gisteren met een receptie in de AVRO-studio haar vijftigjarig to- fieeljubileum vierdewotd& gefeli-. citeerd door de oudste in leven zijnde Nederlandse toneelspeler Mari van Warmelo uit Woubrugge NIEUWE RIJN 54 Conrad Cooper, leider van de werk geversdelegatie in het Amerikaanse staalconflict, heeft meegedeeld dat, met goedvinden van David Mcdonald, de voorzitter van het vakverbond van me taalarbeiders, de onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract hedenmiddag zouden worden hervat. De Amerikaanse procureur-generaal, William Rogers, heeft het hooggerechts hof gisteren verzocht de vakbond der stakende Amerikaanse staalarbeiders de eis te stellen dat hij vóór vrijdag 12 uur plaatselijke tijd (18.00 uur Ned. tijd) be roep zal hebben aangetekend tegen het op verzoek der regering door het fede rale gerechtshof van Pittsburgh uitge vaardigde bevel aan de bijna een half miljoen stakers om het werk te her vatten. Het bevel werd uitgevaardigd over eenkomstig de wet van Taft en Hartley op arbeidsconflicten. Een hof van be roep in Philadelphia onderschreef het gerechtelijk bevel tot werkhervatting, doch bepaalde dat de staking in elk ge val tot maandag a.s. mag worden voort gezet, om de vakbond der stakers in de gelegenheid te stellen hoger beroep aan te tekenen. Ontwapening naar Genève overgeheveld Alle andere V.N.-leden hebben zich gisteren geschaard achter de ontwape ningsresolutie van de vier grote mogend heden, waarin de ontwapeningscommis sie van tien te Genève wordt verzocht „in de kortst mogelijke tyd" een ontwa peningsplan op te stellen. Zoveel landen wilden de resolutie mede-indienen, dat het ter tafel brengen van het stuk moest worden uitgesteld. De resolutie verwijst alle ontwapeningsvoorstellen, die tot dusver gedaan zijn. naar de commissie van tien, die in het begin van het nieuwe jaar met haar werk gaat beginnen. De Sovjet-Unie heeft gisteren op de Geneefse drie-mogendheden conferentie over een verbod van kernproeven een Brits-Amerikaans voorstel voor nieuwe technische besprekingen over onder grondse kernproeven verworpen. De Sovjetrussische afgevaardigde, Tsarapkin, meende, dat verdere techni sche besprekingen de conferentie slechts zouden hinderen en niets bruikbaars zouden opleveren, zo is in conferentie kringen verklaard. De Ver. Staten hebben, gesteund door Engeland, in juli reeds voorgesteld om Amerikaanse, Britse en Russische des kundigen een studie te laten maken van de nieuwe gegevens over ondergrondse kernproeven, die sedert het eerste des kundigen-onderzoek in augustus 1958 zijn verkregen. Toen de besprekingen dinsdag, na twee maanden, in Genève werden hervat, is het Amerikaanse voor stel herhaald. De Russische afgevaar digde herhaalde het voorstel voor een vastgesteld jaarlijks aantal inspecties naar niet-geïdentificeerde voorvallen, die kernontploffingen zouden kunnen zyn. Nieuwe „ster" boven V.S. De inwoners van Washington en New York hebben gisteravond tien minuten lang een nieuwe „ster" zien schitteren aan de hemel. Het ging hier om een proef van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa. Men had op een hoogte van 400 km. een plastic ballon gelanceerd, die plotseling opzwol en de afmeting kreeg van een huis van tien verdiepingen. Prof. Serge (links) en prof. Cham berlain (rechts), die de Nobelprij» voor natuurkunde verwierven voor hun onderzoekingswerk op het ge bied van het anti-proton, bestude ren een filmband in gezelschap van de natuurkundige, prof. Clyde Wieg and. Ged. Staten keuren Rotterdams metroplan goed Het besluit van de gemeenteraad van Rotterdam inzake het z.g. metro plan heeft de goedkeuring van Gede puteerde Staten gekregen. Onderscheiding voor kinderschrijver v. d. Hulst Tot officier in de Orde van Oranje Nassau by bevordering is benoemd de heer W. G. van de Hulst, schrijver van jeugdboeken, wonende te Utrecht. v M .ikté Bolletje!' v de échte eierbeschuit Von Papen geheim kamerheer van de Paus? De ambassadeur van de Westduitse Bondsrepubliek bij het Vaticaan, graaf Rudolf Strachwitz, heeft een stap bij het Vaticaan ondernomen om te infor meren naar de juistheid van een be richt volgens hetwelk de voormalige vice-kanselier Franz von Papen tot ge heim kamerheer van de Paus benoemd zou zijn, aldus is bij het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken ver nomen. De ambassadeur zou het Vati caan van de „verwondering" van zijn regering over een dergelijke onder scheiding voor Von Papen hebben doen blijken. Von Papen, die vice-kanselier onder Adolf Hitler was. werd door het tri bunaal van Neurenberg, dat de oorlogs misdadigers berechtte, vrijgesproken. Wel werd hij door het zuiveringshof van München als een der voor het na- tionaal-socialisme „verantwoordelijken" geklassificeerd. Dit hof veroordeelde hem tot acht jaar gevangenisstraf die echter met het voorarrest verrekend werd. „Willem Barendsz" vertrekt 4 dagen later Naar de directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart mee deelt. zal het vertrek van de walvis vaarder „Willem Barendz" uit Amster dam naar Kaapstad 4 dagen moeten worden uitgesteld. In plaats van zater dag 31 oktober zal het schip woensdag ochtend 4 november uitvaren. De oor zaak hiervan is gelegen in de vertra ging welke de aanbrenging van de vriesinstallatie heeft opgeleverd. De duur van het vangseizoen in de zuidelijke Uszee behoeft zo verklaar de de directie met nadruk door dit latere vertrek niet in gevaar te komen. De snelheid die de „Willem Barendz" kan ontwikkelen garandeert, dat het schip de 4 dagen vertraging op de reis naar Kaapstad makkelijk kan inlopen, zodat de Nederlandse walvisvloot toch op de voorgenomen datum met de vangst van walvissen kan beginnen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1