bering zestig jarig jubileum van erboud Nederlandse Werkgevers 1TALIAN0 Zilveren schaakclub Katwijk werd niet zo heel vaak mat gezet 'et ondernemersinitiatief dient gestimuleerd te worden lekkere Wedstrijden met de badgasten waren hoogtepunten voor VVV EURATOM OOK IN PETTEN igericht 1 maart 1860 Donderdag 29 oktober 1959 Zesde blad no. 29885 Rede van ir. F. Q. den Hollander teerheid moet hinderpalen wegnemen (Speciale berichtgeving) lij de aanvang van de vanmiddag in de Kon. Schouwburg te Den ig gehouden algemene ledenvergadering van het Verbond van jerlandse Werkgevers, herdacht voorzitter dr. ir. F. Q. den Hol Ier de dit voorjaar overleden voorzitter, de heer F. J. Twijnstra. Twijnstra is de man geweest, die ons Verbond gevoerd heeft naar plaats, waar het zich thans bevindt: een vooraanstaande plaats idden der Nederlandse organisaties", aldus de voorzitter. „Onder k moeilijke omstandigheden heeft hij de grootste Nederlandse ïstriële organisatie aangevoerd en haar belangen verdedigd. Hij niet de man van de kleurloze compromis, doch de figuur van de kenisvolle synthese, die hij op velerlei terrein heeft weten te con- iseren. Hoewel het reeds geruime tijd geleden is, dat hij van ons eengegaan, zou ik u toch willen verzoeken nu op deze plaats met hem, die in ons aller hart zulk een grote plaats inneemt, met een nblik stilte te willen herdenken". 'ervolgens gaf voorzitter Den Hollander een kort historisch over 11 van het 60-jarig bestaan van het Verbond, dat in 1899 te Hengelo d opgericht onder de naam van „Vereeniging van Nederlandsche rkgevers". (Hierover schreven wij reeds eerder. Red. L.D.). Voortgaande industrialisering Den Hollander somde vervolgens ie punten op, die bij het proces van gaande industrialisering van het ste belang zijn. de eerste plaats de vorming van ensen, het technisch onderwijs in a geledingen. Lager, middelbaar en 1 universitair ondei*wijs zullen niet i veel middelen vragen, maarvoor- t krachten. De ondernemers zullen in medewerking moeten geven, ja, moeten brengen, aldus de heer lollander, „om de besten onderons I of gedeeltelijk vrij te maken voor langrijke taak van de opleiding van ugd". door slechts krijgen de industriëlen werkers en opvolgers in aantallen Do't, dat onze Nederlandse industrie sowel in de Europese gemeenschap aarbuiten zal weten te handhaven, onderwijs in al zijn geledingen or alle niveaus en voor alle soor- an werkzaamheden niet alleen vak- ame mensen moeten afleveren, maar II ook mensen, bij wie de mentali- is aangekweekt, welke het indus- atieproces zal moeten schragen in ;eledingen van het bedrijfsleven, de tweede plaats wees ir. Den nder op het speurwerk. Weliswaar in ons land op dit gebied veel n, maar men zal dienen te besef dat wat gedaan wordt eigenlijk genoeg is. Overal waar, technisch nog een achterstand is, zal deze iel mogelijk moeten worden inge- L Dit probleem is echter voor ons nder dan voor enig ander land onze sterke bevolkingsgroei. De Ne- ïdse ondernemers zullen derhalve n de toekomst hun steun aan de ale organisatie voor toegepast na- etenschappelijk onderzoek, T.N.O., n blijven geven en zelfs uitbreiden, ïaast hebben de ondernemers, zo ir. Den Hollander met nadruk, de binnen hun bedryven te doen wat daan kan worden om een zo hoog lijk technisch niveau te bereiken, )ij mede gedacht kan worden aan samenwerking van afzonderlijke nemingen in dit opzicht. de derde plaats wees ir. Den Rol- r op de kwestie van de energie- iening. Steeg de elektriciteitspro- e van de openbare bedrijven van w.u. in 1921 tot 10,5 miljard k.w.u. 57, stellig valt te verwachten, dat de steeds verder gaande technische kkeling de energiebehoefte nog in nde mate zal groeien. Het is van belang, dat de industrie niet alleen iker van deze energie zal zijn, doch ch ook op voor zal bereiden een lar technisch kunnen gefundeerde i gaan spelen bij de totstandko- van de noodzakelijke apparatuur, verband met deze steeds stygen- energiebehoefte dient voorts aller panning gericht te -worden op een laag mogelijk kostcnpeil. Hel is iiers een absolute noodzaak voor de lerlandse nijverheid, dat de ener- verworven kan worden tegen lage zen. Inflatie keren let betrekking tot het loon- en sbeleid deze zomer door de rege- 5 vastgesteld merkte ir. Den Hol ier op. dat de gezamenlijke krachts- lanning erop gericht dient te zijn, de beloning van de medewerkers inderdaad wordt afgestemd op de duktiviteitsontwikkeling. „Als wy er r een gezamenlyke krachtsinspan- f in slagen om dit uitgangspunt, het belangrykste onderdeel vormt de „aanwyzing" voor het college Ryksbemiddelaars, werkeiyk tot ling te brengen, dan dreigt ook t het gevaar van voor de gelds- irde gevaarlijke prysstygingen". alle groeperingen, zo betoogde ir. Hollander vervolgens, moet men in doordrongen zijn, dat by zulk politiek ook by technisch ge- waardige prestaties verschillen beloning kunnen ontstaan. Is desondanks de arbeidskosten nemen, leidt dit onvermydeiyk tot der ernstigste ontwikkelingen, ie een volk kunnen overkomen, te m een voortgaande inflatie. Deze ntie te keren, eist een gezamen- t krachtsinspanning van het ge viseerde bedrijfsleven. vesteringen niet remmen sterk maken door industraliseren, ent in de eerste plaats investeren, töernemers dienen daarbij niet al- hertrouwen te hebben in de moge- id om de vergrote produktie af te i. maar ook in de politiek van de »g. Het mag dus niet zo zijn, dat e ontwikkeling der investeringen esd moet worden voor een vermijd- afremming, en wel door een poli die in die investeringen een on- flijk gevaar ziet. De noodzaak van dringen kan slechts beoordeeld ft door de ondernemers zelf. Ir. Allen moeten werken! Het inzicht in ondernemersschap en ondernemerszin maakt een on derdeel uit van het totale indus triële klimaat. De Nederlandse ondernemers zullen hun taak met élan vervullen. De overheid zal hun initiatieven tot hun recht moe ten doen komen en waar mogelijk belemmeringen uit de weg ruimen. Het nationale welvaartspeil wordt door de som van produkten en diensten bepaald. Dat betekent dat onze werkende bevolking tot een maximum moet kunnen werken op de plaats welke elk hunner toe komt, maar evenzeer betekent dit dat zij allen moéten werken en dat daartoe plaats moet worden ge maakt, aldus dr. ir. F. Q. den Hol lander. Den Hollander verwachtte dan ook, dat de regering géén willig oor zal lenen aan de onlangs opgekomen stemmen, die er thans by het begin van een con juncturele hausse bij de regering op aandringen de investeringen nauwlettend te volgen en binnen de perken te hou den. Nu reeds afremmen of erger nog: reguleren, van de investeringen zou een couperen betekenen van iets, dat in we zen niet alleen gezond, maar ook drin gend noodzakelijk is. Na op het bekende aambeeld van het fiscale afschrijvingssysteem enkele gevoelige en harde slagen te hebben toegebracht, zeide ir. Den Hollander, dat de ondernemingswereld met groot verlangen er naar uitziet, dat de fis cus zich moderne bedrijfseconomische begrippen eigen zal maken en de leer van de historische kostprijs naar de historie zal verwyzen. Geen blokvorming De beperkte vrijhandelszone van de zeven (Engeland, Noorwegen, Zweden, Koopt Nederlandse waar! „Ondernemerszin", aldus dr. ir. F. Q. den Hollander, zal het indus trialisatieproces moeten dragen. Dit kan niet alleen worden verlangd van de leiders van het bedrijfs leven. Het Nederlandse volk als ge heel, en zeker de overheid, zal de betekenis daarvan moeten erken nen. Eén van de eisen, die met kracht naar voren moet worden ge bracht, is de voortdurende aan dacht van ieder voor het Neder landse fabrikaat. Nog altijd wordt onvoldoende beseft, wat de Neder- landse industrie vermag. Met be- l trekking tot tal van goederen geeft men voorkeur aan de buitenlandse a produkten en wordt op niet rede- lyke gronden het produkt der Ne- derlandse industrie achtergesteld f bij het buitenlandse. Denemarken, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal) kan een ontwikkeling beteke nen, die op zichzelf een leerzaam expe riment kan zijn. Anderzijds ligt er het politiek zowel als economisch gevaar in verborgen, dat het vrije Westen in twee blokken wordt gesplitst. Vooral in ons land moet dat duidelijk zijn. Circa een kwart, van onze export gaat namelijk naar de markt van de „zeven". De continuïteit van die export zou door die blokvorming juist in het gedrang kunnen komen. Het Verbond hoopt en vertrouwt er dan ook op, dat de Nederlandse rege ring bereid zal zyn om als het kan tezamen met onze Benelux-partners gelijke initiatieven te nemen om het gesprek op doelmatige wijze weer op gang 'te brengen. Op de medewerking in deze van het Nederlandse bedrijfsle ven kan zij daarbij rekenen. Verder is er de noodzakelijkheid, dat de Nederlandse regering zich in het Europese overleg op het standpunt blijft stellen, dat de sociale harmonisatie een gevolg mag zijn van de welvaartstoe neming en de welvaartsspreiding door het economische integratieproces en geen voorwaarde voor economische integratie. Dat zou immers het paard achter de wagen spannen zijn. Wij Nederlanders mogen ons dan ook niet verlokken door het zoete gefluit van Europese vogelaars, die maar al te graag het Nederlandse nominale kostenpeil naar hun niveau zien opgetrokken. „Overheid, neem hinderpalen weg, adviseer en stimuleer het onderne mersinitiatief waar het kan", zo riep ir. Den Hollander uit. „Als dat de lei dende gedachte is bij alle betrokken groeperingen, dan zal het waarachtig wel gaan. Dan zal de zo heilzaam gebleken samenwerking tussen het be- dryfsleven en de overheid ook in de toekomst de vruchten afwerpen, welke ons land nodig heeft. Het bedrijfsle ven behoeft daartoe vrijheid van han delen. Uiteraard vrijheid binnen het kader van een zekere ordening. Wy stellen echter met de grootste nadruk, dat ordening geen doel maar slechts middel mag en kan zijn". Pontsteiger aangezien voor spoorwegovergang (Van onze Amsterdamse correspondent) Het eerste bezoek aan Am sterdam van een in Londen ivo- nende Pool zal de man wel al tijd in herinnering blijven. Met zijn van een Zweeds nummer bord voorziene auto reed hij de noordelijke aanlegsteiger van de Valkenwegpont over het IJ op. Hij stopte voor het rode licht en had niet in de gaten, dat aan de naastgelegen steiger een pont lag gemeerd. Toen het wachten hem wat te lang duurde, reed hij voorzichtig vooruit. Hij keek naar links, hij keek naar rechts. Maar niet naar voren. Helaas voor hem, want dan had hij ge zien, dat hij niet voor een on bewaakte overweg stond, zoals hij dachtmaar voor het 150 meter brede IJ. Zijn vergissing bemerkte hij pas, toen de auto in het water dook. De Pool wist zich via een ach terportier te bevrijden voor zijn wagen vol water liep en naar de tien meter lager liggende IJ-bo- dem zoiik. Pontpersoneel heeft de man van een drenkelingen- pak voorzien, waarna hij in het hotel op zijn verhaal kon ko men. Het bleek, dat hij uit Hamburg ivas gekomen en de rit van daar naar Amsterdam vrijwel zonder onderbreking had gereden. Hij was oververmoeid! 19 ct. per rol EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Advertentie. REGELMAAT VAN DE KLOK! Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lyders aan hardnekkige verstopping. NATU-RALAX dag in dag uit „Herstelt de natuurlijke regelmaat". Een uitkomst bij hardnekkige verstop ping. 60 tabl. f 1.35 Vele leden en oud-leden van de Schaakclub .Katwijk" waren gister avond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis bijeen gekomen om het 25- jarig bestaan van hun club te vieren. Onder de vele aanwezigen be vonden zich o.m. wethouder mr. J. van der Plas; de uoorzitter van de Leidse Schaakbond, de heer Venema; afgevaardigden van zusterver enigingen uit Noord wijk en Rijnsburg en de voorzitter van de Katwijkse Damclub ..K.W.Z.", de heer A. Kuijt. Frans Eykhof, Geraldini met zijn goocheltrucs en Herman Theunissen zorgden voor een prettige stemming. In een toespraak tot de vergadering gaf de heer Edeling een summier over zicht van het wel en wee der vereniging in de afgelopen kwart eeuw. De op richting welke in 1934 plaats vond, was het initiatief van enkele dam- en schaakliefhebbers. Het eerste bestuur bestond uit de heren H. de Wit, J. M. Waterreus sr., J. de Jong, IJ. de Wilt, W. Houwaart. Het ledental waarmede men in oktober 1934 startte bedroeg 22. Reeds het eerste jaar werden verschei dene overwinningen behaald, met het gevolg, dat het ledental toenam. Op 17 september 1935 trad schaakclub „Kat wijk" toe tot de Leidse Schaakbond. Ook de resultaten van de wedstrijden in deze bond mochten goed genoemd worden. In 1940 brak echter een donkere periode aan, waarin elke vereningingsactiviteit onmogelijk was. Na de bevrijding vond de eerste ledenvergadering op 4 april 1946 plaats. Dit jaar werd voor de schaakclub zeer belangrijk, want op ver zoek van de damsectie, werd de vereni ging gesplitst in een dam- en schaak club. Daarna brak ook de tijd aan. dat in samenwerking met VVV verschillende wedstrijden met badgasten werden ge houden. Ook werden door de schaakver eniging diverse grootmeesters uitgeno digd die simultaanseances speelden tegen de leden. Foto: Van links naar rechts zit tend: D. Hoek, secretaris; H Edeling, voorzitter, Reitsema, pen- ningm., staand: A. C. Berkhey. D. Hazenbroek, P. Bavelaar, P. Rous. Het optreden van o.a. dr. M. Euwe, Naydorf en Yanofsky werd een groot succes. Spreker besloot met het volgen de rijmpje: „Dus vrienden van het scho ne schaak, Zorgt allen voor Uw goede zaak, Waakt, eensgezind voor 't mooie spel, Dan wordt gij sterk, bedenkt dat wel". Nauwe band Wethouder Van der Plas zei: „De band die tussen Uw vereniging en het Ge meentebestuur bestaat is altijd zeer nauw geweest". Daar mr. V. d. Plas ook nog als afgevaardigde van het VVV sprak bracht hij ook nog namens deze vereniging de felicitaties over. Voorts spraken de heer Venema, voor zitter van de Leidsche Schaakbond, als mede afgevaardigden van de damclub K.W.Z. en andere zusterverenigingen. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden. Op 10 november zal m geheel Duitsland de tweehonderdste ge boortedag van de dichter Friedrich von Schiller worden herdacht. Deze herdenking zal zich concentreren rond zijn geboortehuis in Marbach aan de Neckar, dat thans geheel is gerestaureerd. Aanbesteding van Bejaardencentrum Panagro (Warmond laagste inschrijfster Onder leiding van de heer W. A. Kastelein, voorzitter van de Raad van bestuur van de Stichting Bejaarden centrum en mede in tegenwoordigheid van de wethouder van Openbare Wer ken, de heer A. J. Jongeleen en de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, vond heden in het Stadhuis de onder handse aanbesteding plaats van de bouw van een bejaardencentrum aan de Corn. Schuytlaan. In totaal waren vijf firma's voor deze inschrijving uitgenodigd. Er werd als volgt ingeschreven: D. Versloot te Nieu- werbrug voor f. 1.788.000, A. Ph. Kuyl te Voorschoten f. 1.756 000. firma Breur te Zwijndrecht f. 1.735.000, firma Bik en Breedeveld te Leiden f. 1.659 000 en de Aannemersmaatschappy Panagro te Warmond voor f. 1.609.900. De gunning werd aangehouden. De bouw van dit bejaardencentrum, naar een ontwerp van architect K. Lan ders te Rotterdam, zal na het verlenen van de opdracht circa 2 jaren duren. Verdere uitbouw (Vain onze Brusselse correspondent) De ministers Luns en De Pous, bij gestaan door tien experts, hadden giste ren in Brussel een uitvoerige bespreking met de president van de Èuratomcom- missie, de heer Hirsch en prof. De Groote, het Belgisch lid. Na afloop van de conferentie verklaarden de Neder landse ministers, dat zij in een buiten- Geen eenstemmigheid over nieuwe Surinaamse vlag Gelijk gemeld, heeft de Surinaamse regering aan de Staten een landsveror dening aangeboden voor het invoeren van een nieuw wapen, een nieuwe vlag en een nieuw volkslied voor Suriname. De fractie in de Staten van de pro gressieve Surinaamse volkspartij (die aan de regering deelneemt), heeft zich tegen dit voornemen van de regering verklaard. Op een vraag naar de reden hiervan heeft de fractieleider van de PSV, mr. C. D. Ooft, verklaard, dat hier aan een moreel en een juridisch motief ten grondslag liggen. De PSV is van mening, dat wapen, vlag en volkslied van een land tot stand dienen te komen met medewerking van de gehele ge meenschap. Het juridische bezwaar is, dat een en ander niet kan geschieden bij landsverordening. Eerder had het blad van de buiten parlementaire oppositie in Suriname, ,De West", zich ook reeds tegen het voornemen der regering gekant. gewoon hartelijke sfeer van gedachten hadden gewisseld over de samenwerking van de Euratom--researchstaf met het Nederlandse re actoren centrum van Pet ten. Besloten is namelijk, dait de hoge fluxreactor, die begin 1961 in Petten „kritisch" wordt, dat wil zeggen ge schikt voor experimenten, niet alleen voor Nederland maar ook voor de Eura- tom-research zal worden gebruikt. De reactor van Petten zal overigens worden uitgebouwd en de oorspronke lijke plannen zullen worden gewijzigd om de door Euratom voorziene research werken te kunnen organiseren. Het Nederlandse researchprograimma zal te Petten onverkort worden doorge voerd en de samenwerking met Euratom is mogelijk, omdat de reactor een over capaciteit heeft. De meeste Nederlandse waarnemers aldaar zijn van oordeel, dat het een voor Nederland verheugende ontwikkeling is. De vestiging van het officieel research-centrum van Eura tom in Ispra in Noord-Italië had enkele maanden geleden de indruk gewekt, Jat er voor Nederland niet veel meer zou zijn te „halen". Thans is in feite be sloten dat Nederland en Euratom ge lijkwaardige partners worden in Petten. Sneeuw in ons lantl In Den Haag is vanochtend de eerste natte sneeuw van het seizoen gevallen. Ook uit Nieuwpoort ln België en de Ardennen ls sneeuwval gemeld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15