GOUDEN WIJNJAAR, 1.906.500 ZOWEL AAN RIJN EN MOEZEL ALS ÏN CHAMPAGNE EN BOLRGOGNE DOOR DE ZON DOORSTOOFDE DRUIVEN BELOVEN IN ELK GEVAL KWALITATIEF IETS BIJZONDERS Beste jaargang van lialve eeuw HI-LIFE NYLONS Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 29 oktober 1959 Vierde blad no. 29885 Het storten van de druiven in de kuipen Duits druivenplukstertje Voorraad genoeg Het grote plezier zal wat de Duitse 1959-er aangaat, evenwel pas ver in 1960 komen. Het is n.l. niet te ver wachten, dat men dit jaar erg scheu tig zal zijn met 1959-wijnen van rang Men heeft namelijk met deze wijn waarvan de beste kwaliteit pas laat dit jaar zal kunnen worden gemaakt omdat de wijndruiven in oktober (en zo laat mogelijk!) zullen worden ge plukt, tijd nodig. Het bereiken van hoogtepunten vereist extra zorg, ver eist dus tijd. Daarnaast is van belang dat de Westduitse wijnkelders van de grote handelaren nog vol genoeg zyn met wijnen van 1958, die thans rede lijk goedkoop van de hand gaan en waaronder men heel wat goeds kan aantreffen. De gemiddelde Duitser moet het klinkt zonderling het wijn drinken evenwel nog leren! Hy drinkt per jaar nauwelijks acht liter wyn, als men de gedronken hoeveelheid omslaat op de gehele bevolking. En dat is weinig vergeleken met de 120 liter, die de ge middelde Fransman in één jaar drinkt1 Maar er zit groei in: 60 procent van de volwassen Duitsers drinken tegen woordig op zyn tyd een glas wijn en onder die volwassenen zijn vele jonge mensen van onder de dertig! Meer begrip Van onze correspondent in Bonn) Dit jaar belooft een der beste wijnjaren te wprden. die deze eeuw tot dusver heeft gekend. In de noordelijke streken van Frankrijk bijv. waar de champagne vandaan komt gaat men zelfs terug tot 1893 om een jaar van vergelijking te kunnen zijn: een uitkomst voor de Franse wijnboerendie hopendat deze jaargang hen schadeloos zal stellen voor de laatste drie jarenwelke hen althans volgens hun zeggen op de rand van de ondergang hadden gebracht. Zó ent housiast als de Fransen zijn de Duitsers niet. maar ook hun druiven zijn door de zon doorstoofd. Aanvankelijk vreesde men nog. dat een plotseling invallende herfst, met regen en guur weer veel ten ongunste zou kunnen veranderen, maar nu ook het najaar tot op heden bijzonder gunstig voor de wijn is verlopen alle andere agrariërs spreken alleen maar over een rampjaar! mag erop gerekend worden, dat omstreeks half november in de meeste gebieden de wijn overgaat in de vaten, waar hij zijn rijping tot volwassenheid moet ondergaan. En welk een volwassenheidDe Duitse wijnboeren hopen op een jaargang, die wat de kwaliteit aangaat te vergelijken zal zijn met de beste jaren, zoals 1953, 1949 en enkele jaren voor de oorlog. De felle regenbuien, die op een be paald ogenblik in de afgelopen zo mermaanden de Duitse wijnbergen troffen, hadden ook hun goede zijden: zij gaven de druiven het vele vocht, dat onontbeerlijk is voor de vorming van het druivesap èn voor de hoe veelheid. De Duitsers verwachten ove rigens niet, dat zy de vijf miljoen hectoliter van verleden jaar zullen halen. Maar dat was dan ook een re cord. Dit jaar zal men niet verder ko men dan drie tot drie en een half mil joen h.l., maar dat is een prijzens waardige hoeveelheid, die zelden be reikt wordt. Belangrijker echter dan dat quantum is toch de kwaliteit. En juist op dat punt zijn de vooruitzichten voortref felijk: toevoeging van suiker om de wijn te „verbeteren" zal niet nodig zyn. horen, van de verbeterde wijnen, die met suiker en water wat minder zuur zyn gemaakt. En men weet vooral dat natuurwijnen „onverbeterd" zijn! Daarnaast weet men, dat er „or den" voor wijnen worden uitgereikt orden die zeer zeker fin hebben! Een wijn met de waardering „Spatlese" en „Auslese" oehoort tot het allerbeste wat langs Moezel en Rijn is gemaakt. Daarboven gaan slechts de wijnen met de orde „Beerenauslese" en „troc- kenbeerauslese", wijnen van uitge zochte druiven, die laat geoogst zijn, direct in de kelders zijn gebracht en daarbij een tikkeltje overrijp waren. Kortom, er komt wat kijken voor men in West-Duitsland kan doorgaan voor een kenner van wijn! Maar in de Bondsrepubliek is men reeds tevreden als de gemiddelde wijndrinker een beetje inzicht heeft in de diverse soor ten. Want alleen zo krijgt hij plezier in zyn wijn en gaat hij er over den ken een voorraadje aan te leggen Ijlings hulp van buiten Uit Parijs bericht onze correspon dent: In Champagne verwacht men een oogst van een half miljoen hectoliters, ofwel twintig percent méér dan het gemiddelde der laatste tien jaren. Het alcoholgehalte stijgt hier gemakkelijk tot veertien vijftien procent. In Bourgogne kan de bevolking haar (aangeboren!) blijdschap deze maand al evenmin op: de Bourgogne wijnen zullen dit jaar vaak zelfs de zestien percent alcohol bereiken. Zo veel druiven hingen (en hangen) er hier aan de ranken, dat inderhaast extra plukkers uit Duitsland, Italië en Joego-Slavië moesten worden opge roepen In plaats van honderdentwintig dui zend hectoliters hoopt men hier dit jaar op een tweehonderd duizend te mogen rekenen. In de Gironde rond Bordeaux is de hoeveelheid, tengevolge van de vorst in het voorjaar, iets min der overstelpend dan in andere Fran se wijnbouwgebieden, maar over de kwaliteit raakt men hier al evenmin uitgesproken. Men moet de enorme tonnen, waarin de druiven worden vergaard, geregeld met water omspoe len, omdat door het hoge suikergehal te het fermentatieproces zich anders tè snel zou voltrekken. Bij de produ centen stromen de aanvragen dan ook binnen van Parijzenaars en andere stedelingen, die zich vast een ton (van tweehonderd liter) laten reserveren. Vrees te laat te komen lijkt voorlopig echter niet gemotiveerd. Dorst zal er dit jaar niet geleden behoeven wor den Hoe wordt de kwaliteit van wijnen vastgesteld Interessant is het antwoord op de vraag hoe de kwaliteit van de wijn be rekend wordt. Dit geschiedt aldus be richt onze correspondent in Bonn door het vaststellen van het z.g. most- gewicht: de hoeveelheid druivesap, te bepalen naar de hoeveelheid „oechsles". Oechsle was een technicus uit Pforz heim, die in het midden van de vorige eeuw de z.g. mostwaag uitvond. Hij re deneerde daarbij als volgt: „Suiker is zwaarder dan water. Construeer nu een meettoestel, dat, in de most onderge dompeld, het specifieke gewicht hier van aangeeft ten opzichte van water". Dat lukte Oechsle. Volgens zijn, thans Daarnaast begint er steeds meer be grip te ontstaan voor de wyn in he algemeen. Men weet dat „Riesling geen berg of dorp is vanwaar de Ries ling-wijnen komen, maar een bepaal de druivensoort. Men onderscheidt allengs beter de consumptiewynen, die nu eenmaal nooit tot de allerbeste be- de Moezel: bij de ruïne Marienburg met een uitzicht op het wijndorp Pünderich. uiteraard verfijnde, toestellen zijn 5 graad oechsle gelijk aan één percent suiker in een bepaalde hoeveelheid druivesap: 100 graad oechsle zijn dus gelijk aan 20 procent druivesuiker, en dat komt overeen met een alcoholper centage van 10 percent bij een volledig uitgewerkt gistingsproces, waarbij de druivesuiker zich splitst in alchool en koolzuur, waarvan het laatste ontwijkt en de alcohol blijft. In een normale wijn ontstaat overigens nooit meer dan 14 percent alcohol. Het restant druivesuiker, de z.g. Rest-susse, blijft ongesplitst in de wijn achter. Welis waar zijn er allerhande achterbakse methoden om het effect van deze Rest- süsse bij een laag alcoholgehalte te verkrijgen, maar dat is bij de wet ver boden. Want wat er niet allemaal met wijn kan gebeuren voor men in de win kel een fles koopt van een soort, waar voor uw wijnhandelaar niét instaat, die aan de Rijn en Moezel weten ervan mee te praten! Hoe lager het Rijnwater... Dezer dagen meldde men uit Hep- penheim aan de Hessische Bergstrasse in het Zuidwesten van het land dat bij een z.g. Beerenauslese (de oogst van overrijpe, zeer edele druivensoorten, waarvan de wijn direct gekeldeerd pleegt de worden) een mostgewicht van 177 graad oechsle bij 9,8 promille zuur was gemeten. Dat was de hoogste gewichtsopgave van deze herfst en trouwens uit de geschiedenis van de wijncultuur aan de Bergstrasse! Hoe hoger het mostgewicht, des te hoger ook de hoeveelheid natuursuiker in de druiven en dat komt weer neer op een wijn, die de beste fijnproevers zeer bijzonder moet smaken. Men gelooft nu in vakkringen, dat een oechslegewicht van 177 zeker nog op tal van andere plaatsen langs de Rijn en Moezel zal worden gehaald, ja dat 200 graad oech sle zeker mogelijk is! Hiervan spreekt men thans van een „Jahrhundertwein", omdat normaliter de grens van 120 graad oechsle nauwe lijks overschreden pleegt te worden, ook niet waar het de z.g. Beerenauslese aangaat. Dat men zich daarbij langs Rijn en Moezel op steelse wijze ver heugt over het zakken van het water in de rivieren, neemt men de wijnboe ren niet kwalijk. Want men denkt daarbij aan een oud gezegde over de stand van het Rijnwater bij Kaub, waarheen de schippers van de Rijn schepen de laatste weken zo droevig staren. Volgens de wijnboeren betekent de lage Rijnstand: „Fallt der Rhein am Kauber pegel unter die hundert- marke, dan steigen die Mostgewichte uber 100 grad Oechsle". Welnu, daaraan is op het ogenblik geen twijfel. De zon staat reeds een half jaar lang de hellingen langs de rivieren in het zuiden en zuidwesten te stoven. De eerste oogst is al binnen en belooft meer dan men ooit heeft dur ven hopen1 Advertentie ny lo 1.906.500, dus bijna 2 millioen paar. De gelukkige koopsters van de laatste 12 paar die de 2 millioen afronden, wacht een prettige verrassing. Dus niet vergeten: het 2 millioenste paar Hi-life nylons zal nog dit seizoen worden verkocht Wellicht bj) uw fa voriete zaak!* Vraag i» deze taak een* speciaal naar da linten French Mocca"... donkerbruin afgestemd op mode I960. Wild Mink"... donkere nertz-tint! Ondervind het comfort van de uniek c-l-a-s-t-l-s-c-h-b Ban Ion boord van de naadloze Naturelle, exclu sief verkrijgbaar in Hi-life nylons. Hi-life nylons zijn van f. 2.95 af ver krijgbaar bij alle betere dames mode- en speciaalzaken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11