Nieuwe kinderboekges gratis bij Pre Westduitse sport tobt met een moeilijk (politiek) vraagstuk Dertig jaar geleden stortte de Beurs van Wall Street ineen 8 Leuke boekjes voor Uw kinderen ABDIJSIROOP Onenigheid over de reclame in Duitsland nadelig voor export Sleutelstad won in Overdekte met 3—0 van De Gouwe WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 Bonn ivil nieuwe Oostduitse vlag en het volkslied in Bondsrepubliek verbieden (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering overweegt een verbod uit te vaardigen om de nieuwe Dostduitse vlag zwart-rood-goud met een hamer, een cirkel en een krans van iren op Westduits grondgebied te verbieden. Ook wil men het spelen van het Dostduitse volkslied (naar de dichter Becher het „Becher-lied" genoemd) ierbieden. Voor Bonn gaat het hier om uiterst moeilijke zaken, die de afgelopen weken Iteds tot Incidenten aanleiding gaven. De communistische Oostduitse regering wam met haar eerste vlaggenprovocatie tijdens de herdenking van het tienjarig rstaan van de Oostduitse staat, toen de nieuwe vlaggen op de spoorwegstations lil West-Berlijn verschenen, die technisch door de Oostduitsers worden beheerd lit was een ware provocatie, die West-Berlijn niet wenste te dulden. Daarna nistond een incident rond de vlag op de Frankforter boekententoonstelling, 'ervolgens tartten de Oostduitsers de Westduitsers met hun vlag tijdens de zaai- ielerkampioenschappen te Stuttgart. Tenslotte kwam een incident voor tijdens en basketballwedstrijd in Parijs en in Wenen hebben onbekenden de gehate vlag orhrtrnfi erbrand. Nadelen zijn groot Het gaat hier voor de Oostduitsers om en zuiver politieke zaak. Terwijl men 1 Oost-Berlijn de rode vlag blijkbaar liet openlijk durft te gebruiken, daar aat men te werk met een variatie op e Westduitse vlag. Daarmee provoceert ïen in het bijzonder die landen, die )ost-Duitsland niet willen erkennen, ïaar die nu eenmaal in goed een en irintig internationale sportorganisaties amen moeten werken met de Oostduit- ers. Die daarvan normaal lid zijn. In ie organisaties hebben de Oostduitse ommunisten dezelfde rechten als an- ere staten, recht dus op een eigen vlag, en eigen volkslied e.d. en daar het voor e communisten in het algemeen bij portmanifestaties in de eerste plaats liet om de sport maar om de politiek aat. daagt hier speciaal voor Bonn een literst onplezierig probleem. Principiële kwestie Want men is zich hier bewust van het èit, dat de gemiddelde buitenlander ich nauwelijks het hoofd zal breken ver vlaggenincidenten. Waarom, zo egt men in internationale sportkringen, ïag Oost-Duitsland geen eigen vlag oeren? De Westduitse sportbond, een verkoepelend orgaan, waarschuwde zelf egen een verbod, omdat dit kan inhou- en dat West-Duitsland in de toekomst an geen enkel Europees of wereldkam- ioenschap in tenminste 21 takken van »rt zal kunnen deelnemen! De Duitse ipresentatie bij deze evenementen zou an worden overgenomen door )ost-Duitsland Maar voor de regering-Adenauer gaat ft om een even principiële zaak als oor Oost-Duitsland. Als Bonn de vlag- enincidenten zonder meer over zich een zou laten gaan. zou het niet-er- ennen van de Oostduitse regering door onn en het Westen een lege huls wor- Met hand en tand zal men zich ier verzetten tegen het hysen van de ostduitse vlag. Juist omdat men wil oorkomen dat de wereld het béstaan an twee Duitse staten als een voldon- en feit aanvaardt. Zelfs, zo is al ver- laard, wanneer West-Duitsland aan een enkel Europees of wereldkampioen- hap in de sport zal kunnen deelnemen! Voordeel voor Oostduitsers Voor Bonn is dit een moeilijke aange- genheid: want men erkent ook in fest-Duitsland, dat de gemiddelde man i ly<; Westen zijn schouders ophaalt rer vlaggenincidenten tussen Oost- en fe^i-Duitsland. Men is zich er voorts «r goed van bewust, dat die gemiddel- e man in het Westen zich bepaald niet 'uKt maakt over de Duitse eenwording, n men erkent tenslotte, dat men b.v. ihepen die de Oostduitse vlag voeren, iet daarom in de Westduitse wateren an aanhouden. Toen onlangs een Oost- uits binnenschip met de Oostduitse in Hamburg verscheen, hielden de lamburgse havenautoriteiten wijselijk un mond Daar Bonn het zich om er wille van zijn eenheidspolitiek naar innen en naar buiten niet kan veroor- iven om ook maar een geste van de )e Tsjechische hoogleraar jaroslaf Lou leyrovsky, aan wie de Nobelprijs 'P^ oor scheikunde is verleend. Vier miljoen meer goud en deviezen 1(1111 han reek in ïver Volgens de verkorte balans van de ideI led. Bank per 26 oktober bleef de goud- oorraarl onveranderd. Goud en devie samen namen af met een kleine 4 miljoen; convertibele valuta ligt .4% miljoen hoger dan de deviezen- eserve. Oostduitsers te accepteren, is de sport en de economische werkelijkheid helaas in het voordeel van de Oostduitsers, die als trouwe aanhangers van Moskou nu eenmaal van elke manifestatie op cul tureel en sportgebied in het buitenland een politieke aangelegenheid plegen te maken. Het is helaas de niet te vermij den prijs welke het Westen moet betalen voor het contact met de communisten... Belgen hebben ons de knnst afgekeken „Ontwikkelingskernen" geven reeds goede resultaten (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische premier, prof. Eyskens, en de minister van Economische Zaken, de heer Van der Schueren, hebben de oprichting bekendgemaakt van een „Centraal planbureau" (dat echter slechts met vijf ambtenaren van wal steekt) en van een regionaal-economi sche politiek met aanwijzing van enkele honderden Belgische gemeenten, die voortaan als kernen van ontwikkelings gebieden zullen worden beschouwd. Het is een politiek die in vele opzichten van Nederland is afgekeken. Maar de ver rassende mededeling van de premier betrof de resultaten, die sedert een jaar zijn verkregen van de omschakeling van de Borinage op nieuwe industrieën. Prof. Urbain, de commissaris voor de Borinage verklaarde, dat er op het terrein van de gesloten kolenmijn te Hautrage thans een nieuwe aluminiumfabriek in bedrijf is genomen, die 500 arbeiders te werk stelt. Binnenkort zal in de Borinage een groot bedrijf worden geopend, het is een typisch Belgische tak van bedrijf, die aldus naar de Borinage overwaait: een grote bierbrouwerij met een kapitaal van 500 miljoen franken of 38 miljoen gulden en die duizend arbeiders zal te werk stellen. De werkloos wordende mijnwerkers in de Borinage worden dus bierbrouwersAndere industrieën. D» V m iapport ruimtelijke ordening Er bestaan thans genoeg garanties om een alles vernietigende depressie te voorkomen Morgen, 29 oktober, is het dertig jaar geleden dat de effectenbeurs van New York in elkaar stortte. De debacle was zo groot, dat niemand in Wall Street die 29ste oktober ooit zal vergeten. De verjaardag van de catastrofe in de „zwarte week" van 1929 doet telkens weer de vraag rijzen: „Kan zoiets ook nu nog gebeuren?" Marktdeskundigen, economen en zakenlieden laten hierop eenstemmig een overtuigd „neen" horen. De beurs-technici zeggen, dat er genoeg garanties zijn geschapen om depressies (anders dan „recessies") te voorkomen. „Wij zullen van tijd tot tijd tegenslagen kennen, maar geen alles vernietigende depressie als in de jaren 1929—1932". Er zijn thans tal van stabiliserende factoren ten aanzien van geldpolitiek, belastingen, werkgelegenheid, werkloosheidsondersteuning en hulp aan de boeren. De markt zelf is veranderd van een speculatieve in een beleggingsmarkt. Er zijn grote contante betalingen voorgeschreven op aandelen, die op krediet worden aangehouden, er zijn tal van nieuwe regels en wetten om wilde speculatie-manoeuvres te voorkomen, er is uitgebreide kennis aanwezig omtrent de verschillende bedrijven en over de algemene economische situatie. MET PRÉ WASSEN BETEKENT PRETTIGER WASSEN Steeds meer huisvrouwen weten 't: Pré is ideaal, want pré wast alleen. pré is goed voor élke was, Ja óók voor de afwas. pre geeft voldoening: Uw textiel blijft als nieuw. pré spaart was, wasmachine en wringer, pré wast fonkel wit en.-prettig snet M G. Schmidt van Annie fiep Westendorp. ÏÏe'SU-Scadeau. Aar VJ ze allemaal Zorg dat ,ebt dan een Icrljgt- t _eschenk I.M. 5910 R 12 ondermeer voor de fabricage van plastic, bouwmaterialen en chemische produkten hebben de Borinage eveneens als nieuwe vestigingsplaats gekozen.. Het is dus helemaal niet zo, dat de bevolking van de Borinage door haar revolutionair optreden het vestigen van nieuwe industrieën zou tegenwerken om koste wat het wil in de kolenmijnen te blijven werken. Integendeel, de nieuwe bedrijfsleiders schynen nogal ingenomen te zijn met de arbeidskrachten. Intussen zullen binnenkort nog meer kolenmijnen in dat Belgisch bekken worden gesloten. In totaal zullen over een halfjaar circa 5000 nieuwe arbeidsplaatsen in het leven worden geroepen. In het Vlaamse proef gebied van de Zuiderkempen zijn even eens resultaten verkregen. In dit gebied zijn 2185 nieuwe arbeidsplaatsen in het leven geroepen en de nieuwe bedrijven brachten een kapitaalsinvestering mee van 2250 miljoen franken of bijkans 20 miljoen gulden. Ongeveer zestig procent van de kerngemeenten en ontwikkelings- febieden liggen in Vlaanderen en veer- ig procent in de Waalse provincie. Advertentie. en meestal 's nachts. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) zorgen dat er niemands slaap wordt verstoord. Vergadering Produktschap Siergewassen Onenigheid tussen twee Duitse orga nisaties van bloemenimporteurs was aanleiding tot een vrij langdurige dis cussie in de gisteren gehouden open bare bestuursvergadering van het Produktschap Siergewassen. Het ging hier om de gemeenschappelijke re clame. Bij export van bloemen naar Duits land heft het Produktschap van de Ne derlandse exporteurs een bedrag, dat beschikbaar wordt gesteld aan een re clame-instituut, waarin de beide Duitse importeursorganisaties tot voor kort samenwerkten. Deze reclame-bijdrage wordt voor de helft aan de Duitse im porteurs doorberekend, de andere helft nemen de Nederlandse exporteurs zelf voor hun rekening. Nu is echter de samenwerking tus sen de beide Duitse organisaties ver broken cn de uitgetreden organisatie, de „Verband des Blumenimport- und Grosshandels ev, Sitz Hamburg" heeft laten weten dat zU voortaan zelf over de besteding van de reclamegelden wil beslissen. De voorzitter van het Produktschap, de heer A. J. Verhage, merkte op dat de gezamenlijke reclame in Duitsland uit stekende resultaten heeft gehad, maar het zou zeer nadelig zyn als men nu met twee afzonderlijke Duitse partners zal coördineren. zou moeten gaan samenwerken. Hij kwam tot de wat hy noemde „tragische conclusie", dat het het beste zal zijn per 1 januari de Nederlandse bydrage stop te zetten en er pas weer mee te begin nen als men in Duitsland elkaar weer gevonden heeft. De vergadering ging ermee akkoord dat in deze geest aan de uitgetreden Duitse organisatie geschre ven wordt. Voor verwezeniyklng van een door het werknemerslid de heer Sterringa gedane suggestie, dat het Produktschap of een binnenlands reclame-orgaan ook de reclame in Duitsland op zich neemt, zag de voorzitter op financiële gronden niet veel kans. Wel wil hij, op suggestie van de heer Van Gelderen, in zyn brief aan de Duitse organisatie de mogelijkheid van byvoorbeeld een autonoom reclame fonds openlaten. MEDEWERKING Het bestuur van het Produktschap verenigde zich met een voorstel, mee te werken aan een uit het ministerie van Landbouw en Visserij en de produkt- schappen bestaande belangengemeen schap voor het agrarisch marktonder zoek. De bedoeling is dat deze belangen gemeenschap zal gaan beschikken over een bemiddelend orgaan, dat zal advise ren omtrent het agrarisch marktonder zoek by de leden en dit marktonderzoek Grote verschillen tussen vroeger en nu O In 1929 bereikte de effectenbeurs van New York de hoogste stand op 3 sep tember toen het industriële gemiddelde was ongelopen tot 381.17 (het hoogtepunt ln 1959 was tot dusverre op 3 augustus 678.10). Maar de marge van aanbetaling op effecten schommelde destyds om de 10 percent, terwijl thans ongeveer 90 percent gestort moet worden! De handel was in die dagen volkomen speculatief, in tegenstelling tot de vrywel complete beleggingsmarkt van thans. In 1929 beliep het beurskrediet byna 9 miljard dollar, tegen nog geen 3 miljard thans. Het bruto nationale produkt beloopt thans 467 miljard dollar, tegen 104 mil jard in 1929. Het totale persoonlyke inkomen, na aftrek van belastingen, ligt nu op 321 miljard dollar, tegen 83 mil jard toen. De persoonlyke spaargelden bedragen 20 miljard nu, 4 miljard toen. Bedryfs- winsten over 1959 worden geschat op 37 miljard, tegen nog geen 10 miljard in 1929. Dividenden lopen dit jaar naar de 9 miljard, vergeleken met nog geen 3 miljard in 1929. De markt van nu is een veilige haven voor beleggers. Een groot deel van de aandelen is in handen van institutionele beleggers, beleggingsfondsen, verzeke ringsmaatschappijen e.d., in krachtige handen dus, die niet geneigd zijn tot verkopen onder de drang van plotselinge omstandigheden. Vier uur achter De grote ..kracl: van 1929 werd inge leid met een teruggang in september en in de eerste helft van oktober. Maar de eerste ramp kwam op „zwarte donder dag", 24 oktober, teen er een totaal van byna 13 miljoen aandelen werd ver kocht. De verkopen gingen in kleine partyen en de tickers liepen ver achter. Pas ruim 4 uur na sluiting waren zy ,.by". De volgende dag bracht enig herstel, en toen kwam een nieuwe daling, tot op „zwarte dinsdag", 29 oktober, de markt totaal ineenstortte. Er werden die dag 16.410.030 aandelen verhandeld, een aantal, dat nimmer geëvenaard is. De stukken kwamen nu in veel groter par tijen aan de beurs. Niettemin gaven de tickers byna 2% uur na sluiting de laatste koers door. Het Dow-Jonesgemid- delde voor industriëlen viel die dag terug met 48.31 punten op 212.33. Dui zenden. wier bezit aan een zyden draad hing, werden „weggevaagd". Ondanks een herstel op 30 oktober, was de „zwarte week" (waarin 57.256.000 aandelen werden verkocht) pas het be gin. Op 8 juli 1932 pas bereikte het industriële gemiddelde het laagtepunt: 41.22. De waarde van alle ter beurze genoteerde fondsen was toen gedaald met ongeveer 75 miljard dollar. De Newyorkse beurs van nu is bezorgd over de gevolgen van de staalstaking, ondervindt hinder van de geldschaarste, terwyl de aandelenmarkt concurrentie ondervindt van stygende belangstelling voor obligaties. Maar Wall Street is onverstoord. Men verwacht niet veel van de markt in de rest van het jaar, waarin veel verkocht zal worden ter vaststelling van de saldi voor de belastingen. Aan het einde van het jaar kan een opleving verwacht worden, die zich in 1960 enige tijd kan voortzetten, waarna men weer een lagere markt van beperkte duur voorziet. Maar dramatische gebeurte' nissen verwacht Wall Street niet. Waterpolocompelitie Drie wedstrijden, gisteravond in De Overdekte gespeeld, leverden evenzovele overwinningen voor Leidse ploegen op. De Sleutelstad nam hiervan het leeuwe- deel voor haar rekening, want zü versloeg tweemaal een ploeg van De Gouwe. Een knappe prestatie! Ook De Zyl-reserves (voornamelyk veteranen) wonnen boven verwachting namelijk van de AZC uit Alphen. De voornaamste wedstrijd van de ter. Door snel nemen van een vrije worp avond was buiten kyf de ontmoeting tussen De Sleutelstad en De Gouwe, twee ploegen, die in het verleden vaak voor pittige wedstrijden gezorgd hadden. Welnu, dat deden zy gisteravond wéér. Het verloop van de wedstrijd was eigen lijk een beetje merkwaardig. Er kwamen twee in grote lijnen jonge ploegen in het veld, die enige tijd nodig hadden om eikaars krachten af te tasten. In de tyd, dat dit gebeurde, vlogen de schoten aan beide zijden over en naast. Er werd vlug doch wat haastig gespeeld, waar- schynlijk uit angst voor elkaar. Zo za gen wy Wim van Rooyen, als altijd bij zonder betrouwbaar spelend, een paar maal opzwemmen maar verder dan de helft durfde hij toch niet weg te gaan van de gevaarlijke Gouwse midvoor Van der Linden. Elk schot van die afstand moest daarom hard en iets minder nauwkeurig gericht zijn. Langzamerhand gingen de krachten zich echter afteke nen en in deze fase werd De Gouwe iets sterker. Het zwom iets sneller en rea geerde sneller. Maar wat er ook gedaan werd er kwam geen doelpunt, voorna- melyk omdat Van der Linden door Van Rooyen geheel uitgeschakeld werd. De rust brak met de brilstand aan (00). Na rust merkwaardigerwijs een ge heel ander spelbeeld. Drie fasen in één helft. Eerst een sterker wordend Sleutelstad, dat zich onder de druk van De Gouwe uitwerkte, daarna har der wordend spel en tenslotte een bijna totaal ineenstorten van De Gouwe. De eerste aanvallen na rust waren voor de Leidse ploeg, maar het ging nog even te gehaast en dus viel er geen doelpunt. Dat kwam pas toen Eradus en Van Mourik op de twee meter een ringsport met waterpolo gingen vermen gen en er dus uit moesten. Nu was het plotseling vrij gauw gebeurd. Er viel een gat voor het Gouwe-doel en Wim van Zyl dook daar in. Hij zwom tot voor het Gouwe-doel op, gaf goed af en kreeg al doorzwemmende de bal terug: 1—0. Gouwe leek iets aangeslagen. Er gebeur den nu dingen, die nog niet voor geko men waren. Men dekte plotseling slech- MARIE METTNIER 70 JAAR Mevrouw Marie Meunier, actrice uy de Haagse Comedie, zal morgen haar zeventigste verjaardag vieren. John Dunn, een 45-jarige Londe- naar. die jarenlang heeft getracht zich een bestaan te verzekeren als schryver van avontuurlyke verhalen voor de jeugd, heeft het afgelopen weekeinde 260.104 pond sterling (vuim f 2.750.000) gewonnen in een Engelse voetbalpool. Het was het hoogste bedrag, dat ooit aan één man werd uitgekeerd. door Eradus kon Johnnie Bekkering van zo'n geval van slecht dekken profiteren en met een hard diagonaal schot werd hét 20. Het spel werd nu harder en ongezelliger, maar De Sleutelstad kwam steeds meer in de meerderheid. Nadat Van Mourik en Eradus er wéér uitge stuurd waren, kwam het derde doelpunt van de Leidse ploeg, zij het toch nog wat onverwachts. Een Gouwespeler werd overzwommen, kreeg een vrije worp, maar maakte toch zyn misnoegen be kend aan de scheidsrechter, die op zijn beurt beduidde dat hij hiervoor vanuit het water geen belangstelling had. Hier door kwam De Sleutelstad in de nume rieke meerderheid en aan het derde doelpunt. Via Wim van Zyl naar Aad van Tilburg 30. De Gouwe was nu aangeslagen, maar verdere doelpunten vielen er niet, hoewel Eradus nog een doorslagbal van Wim van Zyl, deze avond beslist de beste speler van het veld, tegen de lat tikte. Taktische grapjes De Zijl-reserves speelden tegen AZC uit Alphen een goede wedstryd. AZC kwam met een jonge ploeg, die vooral in het begin snel zwom en aanviel, de Zyl met een oudere ploeg, vol tactische grapjes en stevig spelend. Met daarnaast een keeper in het doel, die nog zó in elk eerste zevental kan spelen. AZC kwam het eerst aan een doelpunt, maar wat onverdiend. De Zyl-spelers waren na melyk wat traag geweest met uitkleden de scheidsrechter wilde niet wachten. Dat gaf gedurende korte tijd voor AZC een numerieke meerderheid in welke periode een doelpunt viel: 01. Direct daarna werd het spelerstal gelyk en daarmede ging ook het spel gelyk op. De Zyl ontsnapte nog aan een tweede tegenpunt, toen Roel Dragt een boogbal pas op de doellijn kon achterhalen. De ploegen kwamen gelijk door een doel punt van Gé Kün uit een scrimmage voor het doel (1—1). AZC kwam toch weer aan de leiding met een prachtige doorslagbal van midvoor Van der Neut: (12). Maar daarna was het spel in handen van de Leidse ploeg. Eerst kreeg Dingeman Cannoo een vrije kans voor het doel. werd teruggetrokken en kreeg daarom een strafworp, die hy feilloos in een doelpunt omzette (22). Daarna kwam Joop Zwart vrij voor het doel en maakte geen fout (3—2). De Zijl bleef aanvallen, maar hoewel het Alphense doel onder zware druk stond, viel er geen doelpunt meer. De Sleutelstad 3De Gouwe 3 2—lj Een overwinning voor de Leidse ploeg door twee doelpunten van Wim van der Hom. Olympische training Het Nederlands Olympisch Comité heeft voor 1959 en 1960 aan de sport bonden, die daarvoor in aanmerking komen, een totaal-bedrag van 238.000 gulden beschikbaar gesteld voor de Olympische training en om de kosten, die aan de voorbereiding van een ploeg voor de Olympische Spelen zyn verbon den, te kunnen bestrijden. By de vaststelling van de bedragen afzonderlyk is rekening gehouden met de noden van de bonden, die bij het NOC een aanvraag voor subsidie heb ben kunnen indienen. Maatregelen van Sportstichting Hoewel de veranderde weersomstandig heden enige verruiming in het ge bruik van de grasmat van de by de Leidse Stichting in beheer zynde sportterreinen toelaten, zal toch voorzichtigheid geboden blijven om her stelbare schade te voorkomen. De Stich ting ziet zich daarom genoodzaakt alle velden met uitzondering van de half- verharde oefenvelden aan de Mont- gomerystraat en de Zoeterwoudse Singel nog voor training te sluiten. Deze maatregel geldt voorlopig tot 7 novem ber a.s. Het komende weekeinde mogen op alle terreinen ten hoogste 3 wedstryden wor den gespeeld. Alleen van de grasvelden aan de Montgomerystraat en in de Kik kerpolder mag onbeperkt gebruik wor den gemaakt. Voorts geldt voor het terrein van het complex De Leidse Hout, in gebruik by Vicus Orientis, dat dit als één veld Wordt beschouwd, zodat op dit terrein slechts 3 wedstryden kunnen plaats vinden. Op het gehele terrein aan de Zoeterwoudse Singel zullen niet meer dan 6 wedstrijden op de grasmat mogen worden gespeeld. Sportsplinters De 62-jarige Max Lips, de nestor van de Nederlandse heerryders, heeft gisteren in Brussel een fraaie overwin ning behaald in een ren over 2600 me ter. Met het paard Staatsgeheim van Van Vilsteren uit Wassenaar ging Lips met 4 lengten voorsprong op zijn naaste concurrent, de favoriet Serpolet 2 ge reden door de Belg A. Jones, door de finish. De Mexicaan José Becerva, wereld kampioen bantamgewicht, die zeer ont daan is over de dood van zijn laatste tegenstander, heeft besloten voorlopig niet in de ring te komen. De 25-jarige Amerikaan Walter Ingram, die zaterdag j.l. door k.o. van Becerra had verloren, overleed, zoals gemeld na een hersen operatie zonder by bewustzyn te zyn gekomen. De finale van het toernooi om het wereldkampioenschap handbal dames zal op zondag 19 juni *60 te Amsterdam worden gespeeld, waarschijnlijk in het I Ajax-stadion. Her toernooi begint <>p zondag 12 juni '60. Dp dinsdagavond 14 en op donderdagavond 16 juni worden Ide volgende ronden afgewerkt. WIELRENNEN Toch landenploegen in Tour de France Gisteren hebben de organisatoren van de Tour de France in Parys een aantal gegevens bekendgemaakt met betrekking tot de Ronde van Frankrijk 1960. Het belangrijkste is, dat de formule van de landenploegen wordt gehandhaafd. Vijf ploegen (Italië, Belgie, Spanje, Neder land-Luxemburg en Frankryk Natio naal) komen met 14 renners aan de start, de overige acht équipes (Zwitser land, Duitsland. Groot-Brittannie. de internationale ploeg en vier regionaal- Franse formaties) bestaan uit acht ren ners. In totaal zullen er dus 134 cou reurs deelnemen, 14 meer dan in 1959, toen tien ploegen van elk 12 renners uit Mulhouse vertrokken. Naar alle waarschynlykheid zal de Ne-Lux-ploeg uit tien Nederlanders en vier Luxemburgers worden geformeerd. Koersen Hilversum De ultalagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Roerdomp-prys: 1. Y van Hollandla |M. Vergay) (1.35.1); 2. Yellow Six; 3. Ybe v. Papenhoef. Tot. win. 3.pl. 1.30, 1.50, 1.50; gek. 5.60. cov. 6 80. Lepelaar-prils: 1. Xina S (J Appel) (1.30.6); 2. X Norton; 3. W:lma Dear. 'lot. win. 3.50, pl. 1.50, 1.50, 1.20, gek. 9.30, cov. 4.90. Ooievaar-prijs: 1 Wanlta van Barke <C. Blokdyk) (1.30.6); 2. Vic Erebus. 3. Ville France. Tot. win. 2.80. pl. 1.30. 2.-. 1,20. gek. 8.10. cov. 9.70. Rletvlnk-priJs; eerste serie: 1. Quick Magowan S (C. v. Duyvenboden) (1.29.1); 2 Victor van Oranje; 3. Vanity Hanover. Tot. win. 7.50. pl. 2 60, 1 80. 2.20. gek. 5.90. cov. 4.70. Tweede serie; 1. Veratonka (Th. H. Kooyman) (1.27.9); 2 Wybo K; 3 Valen cia Tot. win. 5 10. pl. 1 90. 2.80 2.—. 2ek. 7.70, cov. 8.50. Aalscholverprils1- Sonja Zora (J. Wa genaar Jr.) (1.26.2); 2. Sita; 3. Enterprise. Tot. win. 14.30. pl 5.20. 4.80, 8.70, gek. 5.-. cov. 11.80. Meerkoetprils1- Sador B (E. Leeman) (1.27.6); 2. Norton Williams; 3. Qui Saint. Tot. win. 190. pl. 1.40. 2.10. gek. 3.90. cov. 2.80. Rletvlnkprijs; finale: 1. Veratonka (Tb. H. Kooyman) (1.26 4); 2. Wiibolk: 3. Va lencia. Tot. win. 2.40 pl. 1 20. 1.30. 1.40. gek. 5.10. cov 3 20 Totale omzet f 95.823.50. SCHAKEN Kandidatentoernooi Pas in de laatste ronde van het kandidaten schaaktoernooi dat in Zuid-Slavië wordt gespeeld, zal be kend worden wie het toernooi gewon nen en daardoor het recht heeft ver kregen de wereldkampioen uit te dagen voor een tweekamp om de titel. Ook gisteren, toen de afgebroken par tyen van de 26e en 27e de voor laatste ronde werden gespeeld viel er nog geen beslissing. De Rus Tal won zyn afgebroken party van de Amerikaan Fischer en zyn land genoot Keres de enige concurrent van Tal boekte een winstpunt ten koste van Gligoric. Met één punt voorsprong op Keres gaat Tal nu de laatste ronde in, zodat hy aan een remise genoeg heeft voor de eindoverwinning. De uitslagen van de afgebroken par tyen waren: Fischer—Olafsson 1—0; FischerTal 01OlafssonSmvslov 0—1; Gligoric—Keres 0—1; Ben koe— Petrosian Na de 27e ronde luidt de stand: 1. Tal (Rusland) 19% pnt.; 2. Keres (Rusland) 18% pnt.; 3. Smyslov (Rusland) 15 pnt 4. Petrosjan (Rusland) 141 pnt 5. Gligoric (Zd -SI.) 12% pnt 6. Fischer (V.S.) 11% pnt.; 7. Olafsson (IJsland) 19 pnt.; 8. Benkoe (statenloos) 7% pnt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9