Verdachte van vijf moorden in Düsseldorf voor de rechtbank Leidse Schaakbond Harriët Laurey ontving prijs voor ket beste kinderboek Politieke onschendbaarheid van Mitterrand zal worden opgeheven ANWB neemt bij Delft proef met nieuw hulpclienstsysteem Kin UW SPAARBANK pgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 oktober S959 Vierde blad no. 29884 Middelpunt van sensationeel proces is een nvijgzaamvriendelijk, zachtmoedig man (Van onze correspondent in Bonn) In Düsseldorf begint dezer dagen een van de sensationeelste moord- rocessen van de laatste jaren: het proces tegen de thans 31-jarige Verner Boost, verdacht van vijf moorden, een poging tot moord, een verval, een poging tot roofoverval, een overval op een automobiel, iefstal van vee.De vraag is voorts in het bijzonder of Boost de ioordenaar van twee vrijende paartjes is, die op raadselachtige wijze 1956 werden omgebracht. Boost ontkent alles wat men hem ten laste legt. De aanklacht tegen tm is dan ook opgebouwd op aanwijzingen alsmede de bekentenis an zijn vroegere vriend Franz Lorbach, die een willoos werktuig in e handen van de op het oog zo vriendelijke Boost zou zijn geweest. inorme verzameling vol-m beide slacht0,fers hebben be- wapens en vergiften Werner Boost houdt de Westduitse Dlitie sterk bezig, sedert hij in juni 1956 toeval kon worden gearresteerd. Een [ldwachter liep toen door de bossen ii noorden van Düsseldorf en zag eerst n auto, waarin een vrijend paartje zat. «volgens ontdekte hij een man, die iar de auto toesloop. In die tijd was er list sprake van een ware jacht op moordenaarss of moordenaar van liefdesparen. De veldwachter be- acht zich dan ook niet, greep zijn chtgeweer en dwong de sluipende man ch over te geven. Die man was Werner oost. Op het eerste gezicht leek de toen 28- rige bankwerker Boost een vriendelijk i bijna zachtmoedig man. Thuis had D een vrouw en twee kinderen alsmede n enorme wapenverzameling en vele esjes met zeer vergiftige chemicalen. oorts bleek, dat Boost zich de laatste iren volgens een vast trainingsplan eoefend had in pistoolschieten. Hij racht het tenslotte zover, dat hij van s meter afstand met een pistool vanaf heup een conservenblikje kon raken. Gangsters in de Roer Men kon hem in 1956 niets anders (rwyten dan het verboden bezit van rapens, waarvoor hij een half jaar ge- mgenisstraf kreeg. Pas toen men zijn nend Lorbach, die tijdens de gevan- raschap van Boost aan de vrouw van veroordeelde geld placht te zenden, pakken kreeg, begon de politie be- ijsmateriaal in handen te komen. Toen uk werd men er steeds meer van over- ligd, dat Boost twee liefdespaartjes in oelen bloede had doodgeschoten en leroofd.. En men werd er voorts van rertuigd, dat hij nabij Düsseldorf in inuari 1953 met Lorbach een overval ad gepleegd op een functionaris van at Westduitse vakverbond, die op een snzame plaats met een vakbondslid in auto zat te praten.. Boost en Lor- ach zouden, gemaskerd, de auto zijn enaderd, meedogenloos op de beide Kitten den hebben geschoten (waarbij van hen direct werd gedood) en ver- Unesco-Centrum Nederland tien jaar In het Koninklijk Instituut voor de 'ropen te Amsterdam is gistermiddag «t 10-jarig bestaan gevierd van het 1ne9Co-Centrum Nederland, het natio- lale orgaan van de Unesco, de V.N..- rganisatie voor Onderwijs, Wetenschap m Cultuur. De voorzitter van de Raad van Be- tuur, prof. dr. A. N. J. den Hollander, ;af een kort overzicht van de vele acties n andere activiteiten die in de af ge- open tien jaar door het Unesco-Centrum ijn ontwikkeld. In totaal heeft het )entrum bedragen tot een totaal van 225.000 kunnen inzamelen, bestemd )r Unesco-projecten over de gehele tereld. De opbrengst van de zgn. ge- chenkbonnenactie bedroeg in dit jaar tot dusver reeds meer dan f. 100.000, een fcord waarmee Nederland met deze ictie de tweede plaats heeft ingenomen ichter de V.S. „Dankzij dit alles neemt Nederland oen der eerste plaatsen in onder de zgn. donorlanden. Ons land verkreeg hierdoor Mn niet te onderschatten sympathie in de gehele wereld", zo sprak prof. Den Hollander. „Indien de financiële basis van het Centrum wat ruimer zal worden, dan zal zonder twijfel de opbrengst van acties als die der geschenkbonnen zeker verder stjjgen". Namens de directeur-generaal van de Unesco te Parys sprak dr. J. Zucker- mann woorden van gelukwens. Hij zei onj., dat de Unesco de hulp van de lationale organen niet kan ontberen. Nederland heeft zonder twyfel de beste organisatie op dit gebied. De heer G. L. Puri, zaakgelastigde van de Indiase ambassade, opende daarna in het Instituut een tentoonstelling van tekeningen en voorwerpen van handen- orbeid, vervaardigd door kinderen uit India. Deze tentoonstelling is geopend tot en wet 7 november as. Makkumerwaard overstroomd Tengevolge van de opstuwing van het IJsselmeerwater door de zuidwes terstorm is gisteren de 150 hectare grote Makkumerwaard voor de IJssel- meerkust overstroomd. Het water sloeg in grote golven over de zomer kaden heen, die rond de als wei- en hooiland in gebruik zijnde waard ligt. Het was niet de eerste keer, dat dit buitendijkse land overstroomd werd, maar nog nooit steeg het water zo hoog als gisteren. Boeren, die schapen en jongvee op de Makkumerwaard hadden grazen, hebben deze met veel moeite in veiligheid ge bracht. In zeer korte tijd was de Waard veranderd in een witschuimende water massa. Hooimijten werden weggespoeld *n tientallen hazen zochten een toe vlucht op deze drijvende hooieilandjes. Er spoelde veel dood en versufd wild ten de kust aan. Hazen, die nog in even waren werden door vogelwachters In auto's geladen en achter de dijk in de Weilanden gezet. Landbouwmachines, wagens, melkmachines en gereedschap- Ifca werden in de loop van de middag, oen het water begon te zakken door de boeren opgevist. Honderden muizen, rat ten en ander ongedierte hebben de dood m de golven gevonden. Men kon langs de rand van de Waard zelfs vele muizen en ratten in de topjes van het jonge geboomte zien zitten! volgens roofd. Het Roergebied krijgt met dit proces weer een stroom sensatie, zoals men dat de laatste tyd hier wel gewend is. Men houdt het erop, dat in dit sterk geïndus trialiseerde industriegebied een wijdver takte onderwereld bestaat. Het proces tegen Boost, die overigens blijft ontken nen, zal moeten aantonen of men de man te pakken heeft, die in de periode 19531956 voor bijzonder grote onrust heeft gezorgd, en die als „Liebespaar- mörder" de schrik voor verliefde paar tjes, maar ook voor eenzame reizigers kan zijn geweest. KNMI niet blij met aftreden weercommissie (Speciale berichtgeving Het Koninklijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut te De Bilt voelt zich helemaal niet gelukkig met het aftreden van de weercommissie te IJmuiden. Het K.N.M.I. verklaarde dinsdagmorgen, dat de heer J. F. den Tonkelaar, die in de zaak van de „Haarlem" als getuige-des- kundige is gehoord, in geen geval me dedelingen heeft gedaan namens het K.N.M.I.maar als particulier. Indien hjj de indruk mocht hebben gewekt dat het K.N.M.I. in de leden van de weercommissie slechts amateurs kon zién, dan valt dit zeer te betreuren. Op onze vraag, of het K.N.M.I. des gevraagd bereid zou zijn enig advies uit te brengen over het al dan niet uitvaren van vissersschepen, luidde het antwoord: „daar het K.N.M.I. geen verstand heeft van vissersschepen, zullen wij daarom trent ook geen enkel advies kunnen uit brengen". Intussen is het onder de hui dige en komende omstandigheden niet ondenkbaar, dat tussen bemanningen en schippers van vissersvaartuigen te IJ muiden verschil van mening ontstaat over het al dan niet uitvaren, wegens de weersomstandigheden. In dit geval zal er geen andere mo gelijkheid zijn dan dat de schipper be slist. Deze gang van zaken betekent ongetwijfeld een stap terug. De vereniging van Reders van Visse rijvaartuigen te IJmuiden deelde ons mede, dat vooralsnog geen datum is vastgesteld voor een eventueel overleg met de centrale van zeevarenden <NVV) Van de leden der afgetreden weercom missie vernamen wij, dat zij nog geen enkele reactie hebben vernomen op hun schriftelijke mededeling aan de betrok kenen dat zy hun functie hebben neer gelegd. SCHAKEN De eerste grote verrassing in de com petitie van de L.S.B. is wel het gelyk spel in de eerste klasse tussen L.S.G, S (pas gepromoveerd) en Noordwijk (kampioen van vorig Jaar). De Leidse gastheren stonden even voor het einde zelfs met 4%—voor. L.S.G. 8Noordwyk 1: E. M. J. van der Valk—J. Turk 1-0, Th. Piket^-O. Marijt 1-0, ir. G. F. CoolJ. Sleeboom 0-1, W. MaschkowP. Bedljn 1-0, ds. P. MackaayP. Hoek (res.) p. s. Anes—J. J. Bizot 0-1, J. de RaayTh. Admiraal 0-1, P. de WekkerJ. v. d. Bos 1-0, A. Dortland (res.)—H. Meier 0-1, J. H. P. Foppen (res.)—ds. R. C. de Lange Vztotaal 55. Nog enkele uitslagen uit de 3e klasse: IIIB: Boskoop 2—S.P.W. 1: O. Har laar (res.)—L. Groenendijk W. van GemerenJ. van Oosten 1-0, C. v. VeenJ. Vink ir. F. Schneider E. van der Veen 1-0, S. Vuyk—J. van Os VaVi, dr. C. H. FlimI. Kruts x-x, M. P. de JongH. Bonnet x-x, P. Kalkman J. A. G. Verkuyl 1-0, J. ErkelensJ. W. van der Horst 0-1, A. J. van Geme ren—C. Visser x-x, totaal 4*£—2%xxx. IIIC: Zwarte Pion I (Lisse)War mond: G. ScholteTh. de Bruin 0-1, A. Rotteveel—P. Wassenaar 1-0, J. Grim bergenK. v. d. Willik 0-1, «N. van der Mey—A. Bladel 1-0, C. Rotteveel—W. Landman 1-0, H. van DiemenP. Scha- kenbosch 1-0, J. GoedemansP. Zand bergen 1-0, B. van VlietA. Warburg 1-0, Th. Brouwer-H. Helvort (res.) J. van Koppen—H. de Goede (res.) 1-0, totaal 7^—2Vz. Niet helemaal nuchter. (Speciale berichtgeving) Een inwoonster van Zwolle deed bij de politie aangifte van de vondst van een portefeuille met f 5.000,—. Enige tijd later belde een Steenwijker handelaar de politie op om het verlies van zijn portefeuille aan te geven. „Hoeveel zat er in?", vroeg de politie. „Zevenduizend gulden", zei de man. „Weet u dat zeker?", informeerde de politie. De handelaar zei er héél zeker van te zijn. Toen hij echter persoonlijk contact had met de politie en hij dit antwoord herhaalde, bleek dat hij een stevige bor rel op had. De politie moest echter het verschil tussen f7.000,— en f5.000,— verklaren. De eerlijke vindster werd on dervraagd en zelfs werd huiszoeking ver richt. De handelaar werd echter wat nuch terder en daarmee slonk het bedrag, dat hij verloren zou hebben, tot f5.000,—. De vindster kreeg tweemaal f 25, „Sinterklaas en de struikrovers" (Specials berichtgeving) De Haarlemse dichteres en kinderboekenschrijfster Harriët Laurey heeft van middag in Theater Carré te Amsterdam uit handen van de heer Chr. Leeflang, voorzitter van de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse boek, de prijs van f 1000.ontvangen voor haar kinderboek „Sinterklaas en de struikrovers", dat uitgeroepen is tot „het kinderboek 1958. Met de bekendmaking van deze bekroning werd vandaag de vfjfde Nederlandse kinderboekenweek geopend. De jury bestaande uit de dames J. G. Daane, W. R. Hore Adema en Th. P. de Laat, en de heren Jean Dulieu en L. H. Stronkhorst, verklaart in haar rapport dat „Sinterklaas en de struikrovers" beeldend en met vaart is geschre ven. „De opzet is origineel. De intrige leidt langs enkele dramatische hoogte punten tot een bevredigend, zelfs verrassend slot". Het rapport zegt over de verantwoor delijkheid van de schrijfster ten opzichte van haar lezertjes: „Het boekje ademt een vrolijkheid en een blijmoedigheid, die aanstekelijk werkt op de kinderen, die het lezen of het horen, of het te zien krijgen. Het verhaal laat zich na melijk uitstekend spelen. Zonder preke righeid geeft het de kinderen de vol doening der zekerheid dat „eerlijk het langst duurt. Tenslotte aldus het rapport is het boekje niet gebonden aan de Sin terklaastijd alleen, het hele jaar door zal men kunnen genieten van de on deugende struikrovers, die eigenlijk kinderen zijn, en dat met het zorge loze plezier aan kinderen van 5 tot 9 jaar eigen. Hiervoor kan een ieder die van kinderen houdt Harriët Laurey dankbaar zijn". Het rapport bevat de mededeling, dat Hans Andreus met zijn „De Kikado" een ernstige concurrent voor Harriët Laurey is geweest. Na de uitreiking van de prijs aan de schrijfster dankte deze de jury en de CPNB, die zich samen zo beijveren om de ontwikkeling van een gezond jeugdig leespubliek te stimuleren. Het programma van deze openings middag vermeldde verder een optreden van Adrie van Oorschot en zyn ensemble en een optreden van het Scapino-ballet met de première van „De wonderfluit", een ballet, geschreven door de U-jarige Henk Dragstra uit Leeuwarden, die de eerste prys heeft gewonnen in de door Scapino in 1958 uitgeschreven scenario- wedstryd voor kinderen tot 14 jaar. Het traditionele geschenk, dat door de boekhandel tijdens de kinderboe kenweek wordt uitgereikt, is dit jaar een knip- en plakplaat (ontworpen Pesquet en handlanger worden vervolgd Aanzien van Frankrijk is sterk in het geding (Van onze Parijse correspondent) Bedriegen de voortekenen niet dan zijn wij nog lang niet aan het einde van de „moordaanslag" op Mitterrand, welke zo langzamerhand een „zaak- Mitterrand" is geworden. Gisteren heeft de Franse minister van Justitie besloten dat aan de Senaat (waarvan Mitterrand lid is) zal worden gevraagd diens poli tieke onschendbaarheid op te heffen. Hij moet namelijk worden vervolgd omdat hy tijdens de verhoren, welke hij onder- Wegenwachtstations en telefoonposten (Van een onzer redacteuren) De Rijksweg tussen Den Haag en Rot terdam, welke thans is gereconstrueerd en waarvan het laatste vak gisteren door minister Korthals werd geopend, zal tegen de lente van het volgend jaar proefterrein voor een nieuw hulpver leningssysteem worden, uitgevoerd door de ANWB in samenwerking met PTT, politie-instanties en enkele ministerie, Langs deze weg zullen telefoonposten worden opgesteld welke zijn doorverbon den met het eerste „Wegenwachtstation" dat bij de Pauwmolen onder de ge meente Delft zal verrijzen. Blijkt deze proefneming na een jaar te hebben voldaan, dan zal een meerjarenplan kunnen worden opgesteld voor de in richting van telefoonposten langs alle „kale" autosnelwegen met Wegenwacht stations als centrale knooppunten voor hulpverleningsorganisatie. Het staat nog niet vast, hoe de financiering daarvan zou moeten geschieden, doch de ver- keersingenieur van de ANWB ir. J. Kuys- ten deelde tijdens een gistermiddag te Rijswijk gehouden persconferentie mede, zich daarover geen zorgen te maken, aangezien hiervoor zeker bronnen te vinden zijn wanneer blijkt dat het systeem voldoet. Zo zal de Wegenwacht bij Delft er uit komen te zien. Van de post uit heeft men een uitstekend over zicht over de grote verkeersweg. Het eerste Wegenwachtstation by Delft heeft een grondoppervlak van 40 vierkante meter. Gelijkvloers komt een stalling voor de uitrukwagen van de Wegenwacht met brancard en eerstehulp- materiaal. Ook een eerstehulp-kamer is gelykvloers geprojecteerd. Boven deze ruimten komt een ongeveer drie meter hoge werk- en uitkijkkamer voor de Wegenwacht, waarvan de voorgevel een glazen naar buiten uitgebouwde erker omvat. Voorts bevat het gebouwtje een rustzaaltje voor de manschappen en een keukentje. Het station zal doorlopend bezet zijn. Op het proeftraject bij Delft zal kun nen worden vastgesteld, of de onderlin ge afstand tussen de vaste telefoon posten die met het Wegenwachtstation zijn verbonden groter of kleiner geko zen moet worden dan anderhalve kilo meter. Met deze afstand gaat men het voorlopig namelijk proberen. Daarnaast zullen de op de weg pa trouillerende Wegenwachters worden voorzien van mobilofoons. Ook daardoor zal een snellere melding by politie en hulpverleningsdiensten bij ongevallen mogelijk worden. ging na de aanslag op hem, niet tegen de politie heeft gezegd dat hij de naam wist van degenen die de aanslag op hem hebben gepleegd, althans dat hij kon vermoeden wie zy waren. Aan de an dere kant worden Pesquet en zijn hand langer Dahuron vervolgd omdat zy de beschikking over wapens hebben gehad, welke zij niet hadden aangegeven by de desbetreffende instanties. Tenslotte is de aanklacht van Mitterrand tegen „on bekenden" wegens moord wel ontvan kelijk verklaard. Alles wijst erop dat de Franse over heid vast het plan heeft deze affaire te behandelen binnen het raam van de of ficiële en wettelyke procedures, maar dat zij daarbij onder geen beding wil toestaan, dat die behandeling in het moeras daarvan ten onder gaat. Naar het schijnt heeft generaal De Gaulle, die een zwak heeft voor Mitterrand, zo als hij een zwak heeft voor allen die rebelleren tegen zijn huidige positie en houding, maar die in de donkere oor logsjaren hebben bewezen dat zij hun vaderland boven alles stellen, duidelijk aan de betrokkenen :aten weten, dat hij wenst dat deze zaak snel en grondig wordt onderzocht. Mitterrand heeft verklaard dat hij in de Senaat zelf zou stemmen voor het opheffen van zyn eigen onschendbaar heid. De traditie wil dat in zo'n geval direct gevolg wordt gegeven aan het verzoek van de minister van Justitie. Pesquet heeft aan de procureur van de republiek verzocht hem politiebescher ming te geven .Twee onbekenden zouden hem hebben opgezocht en gezegd: Pleeg binnen 24 uur zelfmoord, doet ge dat niet dan lopen uw vrouw en kinderen gevaar. Men zal zich herinneren, dat ook Mitterrand was gedreigd met re- pressailles op zyn gezin. Het is voor het aanzien van Frankrijk in de beschaafde wereld inderdaad dringend nodig dat al deze dingen uit de doeken worden gedaan en dat schul digen zonder aanzien des persoons streng worden gestraft. Aan De Gaulle zal het zeker niet liggen ,maar men mag hopen dat hy zich zal weten los te maken van dat deel van zijn omgeving dat nog te zeer de politieke zeden van de vorige republieken is toegedaan. door J. C. Tybout) waarvan een vro lijke mallemolen is te maken, een soort „mobile". Evenals vorig jaar wordt er weer een wedstrijd gehouden voor kinderen toten met 14 jaar. De opdracht is op een stuk papier een plaat te maken, die geschikt is om het volgend jaar tijdens de kin derboekenweek in de boekwinkels te worden opgehangen. Dit jaar is de affiche gemaakt naar een tekening van Aletje van Leeuwen uit Veenendaal, die de beste van de meer dan 3000 inzen dingen bleek te hebben gemaakt. Koning Boudewijn vandaag in Aken (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag kreeg West-Duitsland voor de eerste maal in zijn tienjarige geschie denis in zekere zin officieel bezoek van een vorstelijk staatshoofd uit een der Benelux-landen. Koning Boudewijn van België arriveerde namelijk hedenochtend te Aken. Hy bezocht vandaag voorts Düren, Euskirchen en twee plaatsjes by Keulen. In al deze plaatsen zijn Bel gische troepen gelegerd, waarlangs de Koning een inspectiereis wil maken. Ko ning Boudewijn, wiens voornemen het was voornamelijk per helikopter te rei zen, vertoeft morgen te Soest (Did) en Kassei. Vrijdag is hy te Siegen en hij zal dan ook een beleefdheidsbezoek te Bonn aan het Westduitse staatshoofd, presi dent Lübke, afleggen. Men legt er de nadruk op dat Boude- wijns bezoek aan de Westduitse hoofd stad van particulier aard is en dat hij Lübke alleen bezoekt om hem dank te zeggen voor de gastvrijheid, die de Bel gische soldaten in het kader van de NAVO op Westduits grondgebied genie ten. Het gesprek met Lübke zal dan ook niet langer dan een uur duren. Vrijdag vliegt de koning van het vliegveld Wahn terug naar Brussel. Men gelooft in Bonn niet dat Koning Boudewijn aan deze reis bezoeken of contacten van particuliere aard zal verbinden, hetgeen men kan opvatten als een discrete ontkenning van geruch ten, als zou het bezoek van de vorst iets te maken hebben met de mogelijke be ëindiging van zijn vrijgezellenstatus Boudewijn is geen onbekende in het na oorlogse Duitsland. Een paar weken ge leden vertoefde hij nog met zijn vader Koning Leopold en zijn stiefmoeder, Prinses de Réthy, in de Palts, waar hij deelnam aan een golftoernooi georga niseerd door Amerikaanse officieren. Ook daarvoor reeds was hij als koning incognito op de golfbanen van Rem- scheid geen onbekende. Zilveren GWS hield geslaagde receptie In de kantine van Sikkens Lakfabrie ken N.V. te Sassenheim heeft het be stuur van de sportvereniging „G.W.S gisteravond ter gelegenheid van het 25- jang bestaan gerecipieerd. Een van de eerste, die voorzitter T. Platje en zijn bestuursleden, bij wie secretaris J. C. Zaal ontbrak wegens droeve familieomstandigheden, toesprak was de voorzitter van de Afdeling Lei den van de KNVB, mr. J. J. de Jongh, die naast de gelukwensen van het Af delingsbestuur in een hartelijke toe spraak dankte voor de prettige ver standhouding, die er steeds bestaat tus sen beide besturen. Hierdoor is een goe de samenwerking mogelijk. Voorts com plimenteerde de heer De Jongh de Sik- kens-mensen met het feit, dat GWS be hoort tot de verenigingen die zelden of nimmer contact hebben met de straf- commissie. De Afdelingsvoorzitter bood een gouden plaquette aan als herinne ring aan dit festyn. Namens de KNVB sprak de heer Hei mig uit Haarlem, bestuurslid van district West I, die eveneens hartelijke woorden richtte tot het bestuur, een bal aan bood alsmede een vaantje. Ir. A. van Driel sprak als directeur van de Sikkens Lakfabrieken. Hij zei trots te zijn op deze sportafdeling van het bedrijf en deelde onder applaus mee, dat de directie er voor zal zorgen, dat op het terrein een overdekte tribune komt met ongeveer 60 zitplaatsen. Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! HET POSTKANTOOR i' 'i tweeee &i%o 64%*,... Pleidooi voor bloedproef en leugendetector (Van onze Amsterdamse correspondent) „Het is zo pijnlijk voor de samen leving dat tal van ernstige misdaden niet worden opgehelderd, dat ik niet an ders kan zeggen dan dat het toepassen van de bloedproef en het gebruik van de leugendetector en de narco-analvse uit stekende hulpmiddelen zijn bij het on derzoek". Deze mening verkondigde mevr. prof. mr. D. Hazewinkel-Suringa tijdens een lezing over het toepassen van deze mo derne hulpmiddelen bij het oplossen van strafzaken, welke zij in het Internatio naal Cultureel Centrum te Amsterdam heeft gehouden. Zij zei een volkomen ander standpunt te hebben dan haar collega prof. Pompe, die het toepassen van de bloedproef een stap terug naar de inquisitie heeft genoemd. De Nederlandse justitie gaat bij het opsporingswerk over het algemeen niet veel verder dan het zoeken naar getui gen en vooral ook stille getuigen in de vorm van voorwerpen, die de onbeken de dader op de plaats van het delict zou hebben achtergelaten. Prof. Hazewinkel meent dat de verdachte meer dan tot dusver kan worden ingeschakeld door hem b.v. langs psychische weg aanwij zingen te laten geven. Van de leugentedector moet men ech ter geen wondeeren verwachten, zo waarschuwde prof. Hazewinkel. Het ap paraat registreert tijdens de ondervra ging uitsluitend emoties in de vorm van bloeddruk polsslag en ademhaling. Hieruit kunnen aanwijzingen voortkomen om trent het al dan niet schuldig zijn van een verdachte. Over de houding van de artsen die weigeren aan de bloedproef mee te wer ken, zei de hoogleraar: ,De politie raadpleegt de medicus als deskundige en deze dient tegenover de gemeenschap zijn plicht te doen. Een door de sterke drank beïnvloede weggebruiker is een gevaar voor de maatschappij". Namens de personeelsvereniging van Sikkens bood ir. Kooistra een wedstrijd- klok aan, die geplaatst zal worden op het dak van deze tribune. De vertegenwoordiger van de sport vereniging Avio Dieben te Rijswijk bood een vaantje aan. Voorts sprak nog de heer A. van Bre da namens de zustervereniging Ter Leede, de heer Kloos namens de honk balafdeling van Sikkens en de heer A. M. Mees, directeur van het bedrijf ere-voorzitter van GWS. Voorzitter Platje mocht vervolgens tal van bloemstukken, nieuwe wedstrijdbal len en andere geschenken voor bestuurs kamer etc. in ontvangst nemen. HU dankte alle sprekers en schenkers voor hun bewyzen van medeleven. Het bestuur van de jubilerende ver eniging is als volgt samengesteld: T. Platje (voorz.), J. C. Zaal (secr.), G. J. Scholten (redacteur clubblad), H. Har- tog (penningmeester), M. v. d. Heuvel (2de secretaris), J. Bartels (alg. adj.) en A. Gordyn (comm. materiaal). Er wordt met vijf senioren elftallen gespeeld, de vereniging telt 100 leden en tal van donateurs. Voorzitter C.H.U. acht Troonrede vaag Tydens een te Doetinchem gehouden vergadering heeft mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de C.H.U. en lid van de Tweede Kamer, zijn teleurstelling er over uitgesproken, dat volgens hem de Troonrede op verschillende punten zo vaag was. Graag had hij een verduide lijking gehad van het punt: „verminde ring overheidsingrijpen en decentra lisatie". Spreker meende, dat veel VVD-kiezers wel teleurgesteld zouden zijn dat niet direct een geheel andere koers werd ge varen door het Kabinet, maar hij was van oordeel, dat de andere ministers niet onder het juk van de VVD waren door gegaan. Sprekende over de vryere loonpolitiek zeide hy, dat het bedrijfsleven medezeg gingschap heeft gekregen bU de samen stelling van het loon, maar dat de re gering volgens hem op de verkeerde weg is door zich te bemoeien met de richt lijnen hieromtrent en zich niet bezig moet houden met tienden van procenten by de samenstelling van het loon. Men moet meer aan het bedrijfsleven over laten. Betreffende het landbouwbeleid was hy van oordeel, dat de landbouw niet het slachtoffer moest worden van ver keerde inzichten van de departementen. Voor de door droogte getroffen gebieden, wilde spreker ruime kredieten beschik baar gesteld zien. Jeugd veroorzaakte bijna een dijkbreuk GEVAARLIJK SPEL IN BENTHUIZEN Het moeras, noordwestelUk van de Graaf van Bloisstraat in Benthuizen, ligt beneden het waterpeil in de Bent- huizer ringvaart. Deze vaart is van dit gebied gescheiden door een dyk van slechts enkele meters. Vorige week heb ben enkele knapen getracht een water geultje te graven, waardoor het vaart water naar binnen zou kunnen stromen, doch zulks kon tydig worden verydeld. Dezer dagen werd het bestuur van de bouwvereniging „Algemeen Belang" ge waarschuwd, dat andermaal een poging tot een geulverbinding was ondernomen. Een nader ingesteld onderzoek wees uit, dat de dyk terzake vrU modderig was vanwege de doorbraakpogingen, wes halve het dienstig werd geoordeeld om een laag grond ter versterking aan te brengen. Dringend wordt ouders verzocht hun kroost te verbieden zich daar op te houden, aangezien een dykbreuk zeer ernstige gevolgen voor de bewoners in de omgeving van het Beelaertspark en de Graaf van Bloisstraat zal hebben! Pons-luisterkaart In verband met de overgang op een gewyzigd systeem van administratie met gebruikmaking van ponskaarten zal aan de luisteraars in het bezit van een luistervergunning met serieletter F in de periode van 5 t/m 22 november a.s. by inlevering daarvan op het post kantoor niet, zoals tot dusver, een nieuwe luistervergunning, maar een ontvangstbewijs worden uitgereikt. Na verloop van tijd ontvangen zy recht streeks van de dienst luiter- en kijkgel den een nieuwe luistervergunning in de vorm van een drie-delige ponskaart, waarmee verder op de gebruikelijke wijze moet worden gehandeld. De beste meubelmaker (Speciale berichtgeving) „De beste meubelmaker van 1959", dat is de eretitel waar 25 jonge meu belmakers om strijden in een natio nale vakwedstrUd in het Ahoy'-ge bouw te Rotterdam. Het is de eerste keer dat een dergelijk landelijk eve nement tussen de besten van de ln dit jaar voor hun examen geslaagde meubelmakers op touw is gezet. De organisatie is in handen van vrij wel alle bonden, die zich op het terrein van de meubelmakerij en woninginrich ting bewegen. De wedstryd beoogt de belangstelling voor het meubelmakers vak bij de jeugd te stimuleren en de aandacht van het publiek te vestigen op de betekenis van het vak in industrie en ambacht. Het meubelmakersambacht vertoont de laatste jaren een tendens tot achteruitgang. Met de wedstrUd wil len de organisaties, van zowel werk gevers als werknemers in deze branche, proberen het meubelmakersvak op peil te houden. Bekend is gemaakt dat de nationale vakschool voor de meubilerings- en houtbedrijven in een nog te bouwen complex voor nijverheidsscholen in Rot terdam zal worden gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7