AANDRANG IN TWEEDE KAMER OP VERLAGING RELASTINGEN Amateurs weerden zich geducht in Nutsgebouw te Alphen a. d. Rijn P. v. (1. A...Geen reden toe. ivant er is nog enorm veel te cloen 2 bij Castella Wolwas en 3 bij Castella voor Nylon Vraag uw winkelier! Peter Kok, de Columbia's en de Sperwers waren uitblinkers Europawegen in Beiieliixverbaiid Overijssel nog erger getroffen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 oktober 1959 Derde blad no. 29884 -Akkoord met verlenging tijdelijke verhogingen 99 (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer hebben gisteren de woordvoerders van de KVP, VVD, AR, CHU en SGP algemeen sterk aangedrongen op verlichting van de belastingdruk. Wat zijn de plannen van minister Zijlstra? De overgrote meerderheid van de Kamer, met inbegrip van de P. v. d. A., zal tenslotte wel bereid zijn nog voor een enkel jaar de voorgestelde verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen, te aan vaarden, al maakte de heer Van Eijsden (AR) nog enig voorbehoud. De heer Welter van de KVP-fractie was er in elk geval tegen, evenals de heer Van Dis (SGP). Algemeen is het wetsontwerp tot verlaging van de vrijgezellen belasting toegejuicht en eveneens was er instemming met het wets ontwerp ter bevordering van fusies tussen n.v.'s. Deze wetsontwerpen waren gisteren tegelijk aan de orde met de algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1960. Begroting zon lagere belasting toelaten Zowel de heer Lucas (KVP) als de heer Van Leeuwen (VVD) maakten erop attent, dat het niet nodig is kapitaals uitgaven voor duurzame werken, die ook in verre toekomst nog nut afwerpen, te financieren uit belastingen, die in en voor deze tijd worden geheven. Voor vele kapitaalsuitgaven mag zonder be zwaar worden geleend. Het- totale begrotingstekort op de gewone dienst en de kapitaalsdienst samen wekt ten onrechte de indruk van een ongunstige financiële toestand, die in werkelijkheid niet zo slecht is. De gewone dienst van lopende inkom sten en uitgaven vertoont een overschot en op grond daarvan zou volgens de heer Lucas (KVP) belastingverlaging mogelijk zijn. Als het Rijk minder be lasting heft, moet het echter meer lenen, terwijl de minister van Financiën op het standpunt staat, dat de kapitaal markt gereserveerd moet blijven voor de behoeften van het groeiende bedrijfs leven. Voorts geldt de overweging, dat van de belastingen geen prikkel mag uitgaan tot grotere bestedingen, die door loonontwikkeling toch al te groot drei gen te worden. In de KVP denkt men over dat conjunctuur-argument verschil lend zei de heer Lucas maar de gehele fractie wil weten wat de denkbeelden zijn van de minister van Financiën, prof. Zijlstra, omtrent verdere belastingverla ging. Wanneer dan wel Als belastingverlaging niet mogelijk is in een tijd van welvaart, wanneer dan wel?, vroeg de heer Van Dis (SGP). De enige mogelijkheid tot verlaging van de belastingen zag de heer Van der Mei Peking wijst het Indiase protest af Het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken in Peking heeft thans een verklaring uitgegeven waarin de In diase lezing van het incident in Ladach van vorige week wordt verworpen. Chi na zegt dat Indiase grenspolitie op Chi nees gebied is doorgedrongen en het vuur heeft geopend. De Indiase eis tot schadevergoeding wordt afgewezen. Chi na is bereid de tien Indiërs die het ge vangen genomen heeft, in vrijheid te stellen. China beschuldigt India van schending van de status quo op vele plaatsen. Het spreekt de hoop uit dat India „zich voortaan zal onthouden van woorden en daden die de betrekkingen schaden, opdat een billijke regeling van het grensgeschil kan worden bereikt. Indiase studenten hebben maandag te Kolhapoer in de staat Bombay een pro testmars gehouden tegen „het binnen dringen van Chinezen" in India. Stu denten in de hoofdstad van Kerala, Tri- vandrum, bleven gisteren uit protest te gen de „Chinese agressie" weg van col leges en practica. Vele van de stakende studenten behoren tot de onder commu nistische leiding staande studentenver eniging! Het algemene bestuur van de linkse socialistische partij, die in de oppositie is, heeft er gisteren bij de Indiase re gering op aangedrongen „de gebieden te bevrijden, die China heeft bezet". Het bestuur, dat te Gauhati bijeen is, drong aan op een krachtiger politiek in de Himalaja. „Als China niets doet tegen de Britse en Portugese enclaves Hong kong en Macao, maar in Ladach en Longdjoe binnendringt, handelt het in de traditionele stijl van de machtspoli tiek, namelijk liever een gevecht aan gaan met de zwakkere dan met de ster kere vijand". Ook andere partijen, zoals de socialis tische Pradja-partij, hebben er voor ge pleit, dat de regering te Nieuw Delhi van China eist dat het Indisch gebied ontruimt. Deze eis dient kracht te wor- bijgezet door „krachtige militaire actie" Zo leerde de Sjah zijn a.s. echtgenote kennen De Sjah van Perzïè heeft gisteren een telegram met gelukwensen ter gelegenheid van zijn veertigste ver jaardag ontvangen van Farah Dïba, de 21-jarige Perzische met wie de Sjah zich, naar men aanneemt, zal verloven. Volgens AFP is gebrek aan devie zen een omstandigheid geweest die geleid heeft 'tot de kennismaking van de Sjah met mej. Diba. Mej. Dïba die haar studie in Parijs wilde voortzetten, had op een gege ven ogenblik geen deviezen genoeg en kon ook geen vergunning krijgen voor voldoende deviezen om in Pa rijs te blijven wonen en studeren. Zij riep de hulp in van Zahedi, de schoonzoon van de Sjah, die mej. Diba zo charmant vond, dat hij haar voor een lunch uitnodigde. De echt genote van Zahedi (de enige doch ter van de Sjah). Prinses Ajanaz, werd ook veroverd door mej. Diba, zodat Prinses Ajanaz besloot mej. (CHU) in vermindering van de Rijks uitgaven. Over dat hoge uitgavenpeil was de heer Lucas (KVP) zeer bezorgd en zoals ieder jaar drong hij weer aan op de uiterste efficiency en soberheid. De werkelijke uitgaven van de over heid zijn percentsgewijs tegenover het nationale inkomen niet of nauwelijks gedaald, zette de heer Van Leeuwen (VVD) uiteen. In absolute zin blijven zij stijgen. Het door de minister in de miljoenennota geopende vooruitzicht van verlaging van de inkomstenbelasting vond hij echter een hoopgevend geluid, want de progressielijn loopt veel te steil op en treft niet alleen de middelgrote, maar ook de lagere inkomens rond de weistandsgrens bijzonder zwaar, zwaar der dan in enig ander land. Daarentegen bepleitte de heer Lank- horst (PSP), evenals de heer Peschar Verlenging tijdelijke belastingverhogingen Het wetsontwerp tot verlenging met een jaar van de tijdelijke be lastingverhoging betreft: 1. Verhoging van het tarief van de vennootschapsbelasting van 40— 43 percent tot 4447 percent; 2. verhoging van de vermogens belasting van 5 tot 6 pro mille; 3. verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine van f. 16.65 tot f. 24.25 per hl en van de motor rijtuigenbelasting voor dieselauto's, enz.; 4. verhoging van het tussentarief van de omzetbelasting van 8 tot 10 percent en van het weeldetarief van 15 tot 18 percent, alsmede ver hoging van de omzetbelasting van enkele bijzondere goederen; 5. verhoging van de omzetbelas ting op sigaretten van 5 tot 7 per cent; 6. verhoging van de omzetbelas ting op televisietoestellen van 10 tot 18 percent; 7. verhoging van de omzetbelas ting van personenauto's, motorrij wielen en banden voor deze rijtui gen. (PvdA), de invoering van een vermo gens winstbelasting als middel voor de overheid om een conjunctuurreserve te kweken. Aantonen ALs het niet verlengen van de tijdelijke belastingverhogingen het gevaar zou in houden van overbesteding omdat verla ging de bestedingen zou prikkelen, zou de heer Van Eijsden (AR), dat gevaar eerst gaarne zien aangetoond alvorens zijn stem te geven aan de verlenging. In verband met de dreiging van inflatie was de heer Van der Mei (CHU) er niet gerust op, dat de. begroting daarop een voldoende rem is. Ook de heer Peschar (PvdA) geloofde niet. dat de begroting de conjunctuur voldoende afremt. Hij gaf de minister de raad niet te lang te wachten met de opheffing van de investeringsaftrek, want de investeringen (bestedingen) stijgen opmerkelijk snel. Een verminde ring van de progressie in de inkomsten belasting voor de lagere inkomens zou volgens hem inderdaad aandacht ver dienen, maar hij vreesde, dat het kabinet-De Quay in het algemeen wei eens een te hoge voorrang aan belasting verlaging zou kunnen geven, hetgeen tot een verkeerde ontwikkeling zou lei den uit. een oogpunt van redelijke ver deling van inkomens en welvaart. Er dient in ons land nog zo enorm veel te geschieden, waarvoor de financiële mid delen tekort schieten, dat de woordvoer der van de PvdA geen reden zag voor belastingverlaging. Animo getemperd Met iets meer nadruk dan de heer Peschar (PvdA) heeft de heer Van Leeuwen (VVD) er voor gepleit het inkomen van de gehuwde vrouw minder zwaar te belasten. Door de werking van de progressie wordt uiteraard de animo van de gehuwde vrouw om er iets bij te verdienen, getemperd. Uit internationale statistieken blijkt dat de vrouwenarbeid in Nederland minder voorkomt dan in vergelijkbare landen.. Het lagere wel vaartspeil in Nederland wordt in de betreffende commentaren mede daaraan toegeschreven. Vandaag antwoordt minister Zijlstra. Waarschijnlijk om te voorkomen, dat de minister de Kamer zal verwijten, dat bij de algemene financiële beschouwingen altijd wordt aangedrongen op bezuini ging, maar bij de behandeling van de Een beeld van de overstroming welke het opgezweepte water van het IJsselmeer heeft veroorzaakt in de Makkumerwaard. Na het luwen van de storm trokken de boeren het ondergelopen land in om te trach ten zoveel mogelijk materiaal te redden. afzonderlijke hoofdstukken van de be groting op verhoging van uitgaven, heeft prof. Romme (KVP) er op attent ge maakt. dat het de taak van de Kamer is mede de toekomstige beleidslenen te uitkomen. Dan moet de Kamer wel doen uitkomen, wat zij het meest dringend nodig acht, opdat de regering bij het opstellen van de volgende begroting daarmee rekening kan houden. Advertentie ciiatis Ifosfenypers Gisteravond had in het Nutsgebouw de eerste avond plaats van het Amateur-concours. Deze avonden mogen zich in een grote belang stelling verheugenzowel van de zijde van de deelnemende amateurs, als van het publiek uit Alphen aan den Rijn en omstreken. Ongeveer een derde van het aantal inschrijvingen had het organiserend comité moeten afwijzen, omdat men alle nummers niet op twee avonden kon plaatsen. En wat de publieke belangstelling betreft, het Nutsgebouw was gisteravond eivol. Onder de aanwezigen bevond zich wet houder A. J. Dekker, die vergezeld was van de heer A. Hofland, secretaris van de Culturele Raad van de gemeente. De voorzitter van het comité, de heer P. Koren, zette de doelstellingen van het comité uiteen: het bevorderen van een nuttige, en tevens aangename vrijetijds besteding. De jury bestond dit jaar uit de heren Jasperse, Lam, Van der Stoel, De Vries en Van Zwieten. Het programma, dat volgde was zeer gevarieerd en werd zoals gewoonlijk aan gekondigd door de heer W. van der Louw. Farah Dïba aan haar vader voor te stellen. En zo begon de idylle. Farah stamt van haar moeders zijde af van de beroemde Perzische heerser Sjah Abbas de Grote. Zijn plaats in de geschiedenis doet niet onder voor die van die andere merk waardige 16de eeuwse heersers zoals Karei V. Koningin Elizabeth I en de Turkse Sultan Suleyman. Haar grootvader van vaders kant werd in Azerbeidsjan geboren en is ambas sadeur in Den Haag geweest. De Sperwers uit Leiden, een accor deonorkest trad als eerste op. Dit is een vereniging die tracht jonge mensen wat liefde voor de muziek bij te brengen. Het orkest, speelde vlot en goed. Direct daar op konden we weer accordeonmuziek beluisteren van de heer H. Tomey uit Alphen, die een uitstekende ouverture ten gehore bracht. De Cocktailshakers uit Den Haag brachten wat dansmuziek met maar liefst twee zangeressen, die beiden erg veel van de microfoon hiel den: ze stonden er namelijk wat te dicht op, zodat het geluid niet bepaald aan genaam klonk. Het geheel was iets te eentonig. De twee Allegretto's uit Oegst- geest vormden een aardig goochel-duo. Klassiek Een geheel ander genre bracht me vrouw Viele-van Strien uit Leiden, die een tweetal klassieke stukjes zong. De zuiverheid liet iets te wensen over, maar er behoort toch wel wat moed toe, om tussen vrijwel allemaal lichte muziek iets dergelijks te brengen. Een drietal leden van de toneelgroep St.-Willebror- dus uit Boskoop voerde daarna een paar schetsen ten tonele die we niet helemaal geslaagd konden noemen. Hoe groter het ensemble, hoe moeilijker de opvoering; dat ondervond ook het gezelschap Cres- Oe Katwijkse Boerenkapel „De Kattikse boertjes'' die net niet aan een eerste prijs toekwam. (Foto Leldsch Dagblad) cendo uit Leiden, dat met verschillende instrumenten enkele nummers speelde. De Columbia's, ook al uit Leiden, vor men een prima gezelschap, waarin wel de accordeonist uitblinkt. Tezamen met de zanger Peter Kok uit Den Haag vorm den zij een uitstekende combinatie, die ten volle verdiend het hoogste aantal punten verwierf. The Tuny Crackers uit Ter Aar zon gen als duo enkele leuke liedjes bij de gitaar, dat kennelijk bij het publiek in sloeg, terwijl ook de Bee Brothers uit Nieuwveen veel succes hadden. Dit zijn de gebroeders De Boer, die uit een zeer muzikale familie stammen. Het slot van de avond werd gebracht door de „Kat tikse Boertjes" uit Katwijk aan Zee, een boerenkapel die enkele populaire num mers ten gehore bracht. Hoger peil Utrecht ivordt Beneluxstad bij uitstek (Van onze Limburgse correspondent) Op een Benelux-bijeenkomst te Maas tricht hebben de secretaris-generaal van de raden der Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douane-overeenkomst, dr. C. A. D. baron van Lynden en de Bel gische minister Vanaudenhove gespro ken. Eerstgenoemde gaf een overzicht van de huidige stand der economische samenwerking tussen de Beneluxlanden, waarbij hij liet uitkomen, dat na de in stitutionele opbouw der organen voor de Benelux, waarbij reeds enkele belang rijke samenwerkingen konden worden verwezenlijkt, thans de aandacht gericht is op het maken van internationale re gelingen en overeenkomsten van prak tische samenwerking. De Belgische minister Vanaudenhove sprak speciaal over de Europawegen in Beneluxverband. De minister wees op het zeer voorname verkeersbelang van de autoweg E 9 (Amsterdam—Genua) maar vooral op de verbinding E 10 (Parijs Groningen)die de ruggegraat vormt van het hele systeem van internationale snelwegen in Benelux. In dit verband heeft minister Vanaudenhove gewezen op de uiterst snelle groei van het motorisch verkeer, dat in de komende jaê-en nog verdubbeld en verdrievoudigd gaat wor den en waarop de wegen en hun capa citeit dienen berekend te zijn. België, dat lange tijd bij Nederland ten achter was betreffende lengte van het wegen net en de kwaliteit der autosnelwegen, is Het was een zeer genoeglijke avond, waarvan het publiek heeft genoten. Wij hebben tot ons genoegen kunnen consta teren, dat het peil van deze avonden nog steeds stijgende is, hetgeen een compli ment betekent voor het ijverige comité. De eerste prijzen werden gisteravond behaald door Peter Kok, de Columbia's en de Sperwers. Deze zien wij dus zeker terug op de finale op 10 november. De hoogst geklasseerde tweede prijs viel ten deel aan de Bee Brothers, die dus even eens van een plaats in de finale ver zekerd zijn. Wij zien met belangstelling de verrich tingen tegemoet van de deelnemers die hedenavond voor het voetlicht zullen verschijnen. De heer Koren maakte aan het eind de uitslag bekend, waarbij hij tevens het commentaar van de jury op de verschil lende nummers voorlas. Aardappelen, groente boter, kaas duurder? Overijssel mag worden aangemerkt als het landbouwgebied, dat de meeste schade van de droogte periode heeft on dervonden. Een becijfering van deze schade kan moeilijk worden gegeven, maar zij is zeker aanmerkelijk hoger dan bijvoorbeeld in Gelderland, waar men haar heeft geraamd op 100 miljoen gulden. Dit verklaarde gistermiddag ir. Y. v. d. Wal, secretaris-penningmeester van de Overijsselse Landbouwmaat- schappij namens de drie landbouworga nisaties. Na de vrijwillige hulp, die de boeren in de Noordoostpolder hun ge troffen collega's hebben geboden, wordt er thans een veel grootscheepser hulp actie op touw gezet. De Overijsselse vee houders zullen de beschikking krijgen over ongeveer 30.000 ton suikerbieten. Wat de verdeling van deze hoeveelheid betreft zullen de zwaarst getroffen ge bieden Twente en de omgeving van Har- denberg het leeuwedeel krijgen, n.l. 20.000 ton. De rest zal worden verdeeld over Salland en n.w. Overijssel. Onwillekeurig zal men zich af vragen, wat de invloed zal zijn van de droogte op de portemonnee van de huisvrouw. Volgens deskun digen staat het wel vast, dat aard appelen en wintergroenten in prijs de laatste jaren hard op weg deze ach terstand in te halen. Opvallend is voor Nederland, dat Utrecht een Beneluxstad bü uitnemend heid wordt, omdat daar vier internatio nale routes elkaar ontmoeten. Gelijk met de toeneming van het verkeer beweegt zich de mate van goederenverkeer in de Beneluxlanden. In 1958 bedroeg het ruilverkeer bin nen de grenzen van Benelux 25 30 mil jard franken, terwijl het Beneluxruilver- keer met de landen daarbuiten tienmaal hoger lag, Een derde van dat ruilver keer geschiedde met de drie grote part ners in de gemeenschappelijke markt: Duitsland, Frankrijk en Italië. Dit betekent, dat het handelsverkeer binnen de Beneluxlanden en het Bene- lux-handelsverkeer met de landen daar buiten resp. verdrievoudigd en verdub beld is, vergeleken met 1948. De groei van het motorisch wegverkeer hield gelijke tred, niet alleen wat goe deren- maar ook wat personenvervoer betreft. Men meent, aldus de minister, dat het totale verkeer aan de Belgisch- Nederlandse grens in 1955 dus vier jaar geleden op 3,7 miljoen motor rijtuigen moet worden geraamd. Hierbij zijn 2.8 miljoen personenwagens. Zeker 7.4 miljoen mensen overschreden toen de Nederlands-Belgische grenzen, een cijfer, dat, zoals algemeen wordt erkend, thans héél wat hoger is geworden. De Commissaris der Koningin in Lim burg, dr. F. Houben, die deze bijeenkomst bijwoonde, heeft aan de Belgische minis ter bijzondere aandacht gevraagd o.a. voor de wegverbinding van Antwerpen naar Aken, dwars door Limburg. zullen stijgen. En het is eveneens vergevorderd stadium van het produk- te verwachten, dat boter en kaas duurder zullen worden. De „Zeven" willen praten met de „Zes" In diplomatieke kringen in Parijs verwachtte men gisteren dat Dene marken en Zwitserland een beroep op de Europese Economische Gemeenschap (EEG, Euromarkt) willen doen om de besprekingen over een Europese vrij handelszone te hervatten. Dit beroep zou worden gedaan als de zeven landen van de voorgenomen kleine vrijhandels zone (Engeland. Noorwegen, Zweden, Denemarken. Portugal, Zwitserland en Oostenrijk) hun overeenkomst zouden hebben gesloten. Men verwacht dat de oproep zal vra gen om heropening van de besprekingen over een zelfde soort Europese vrijhan delszone als waarover men het in 1958 niet eens kon worden. Volgens deze Pa- rijse diplomatieke kringen zouden de „zeven" er de nadruk op willen leggen dat zij bereid zijn regelingen met de Euromarkt te treffen, op dezelfde ma nier als waarop zij de onderlinge prak tische moeilijkheden hebben overwon nen. Doch ai de moeilijkheden van de „zeven" zijn nog niet opgelost. Op cie ministersconferentie in Stockholm, de volgende maand, moet men nog een re geling treffen voor een Noors verzoek om visconserven gelijk te stellen met industrie-produkten. De markt van de „zeven" zou dan voor deze produkten gemakkelijker toegankelijk worden. Een andere nog niet opgeloste moei lijkheid van de „zeven" is de uitvoer van Zwitserse textielgoederen. die in 'n tieproces worden ingevoerd en waavaan in Zwitserland alleen de laatste hand wordt gelegd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5