Triomfaal succes voor Hohners accordeonorkest onder Würtlmer Spoedige verruiming van grenzen acht College dringend noodzakelijk Gespannen vertolking van Henk Brier's Concertino K e r k e I ij k L De kunst van het handengeven Woniiigbouw verwachtingen zij n voor 1960 niet gunstig! BENDER Hoogewoerd 90, Leiden WOENSDAG 23 OKTOBER 1959 Gehoor in vuur en vlam Deze avond grote troeven uitgespeeld! Verleden week speelde voor een overvulde Stadszaal een Balalaika- orkest. Het toenmalige auditorium stond „in vuur en vlam". Gisteren was er, in een bijna volle Stadszaal, opnieuw iets héél bijzonders: het „Orchester des Hauses Hohner" gemakshalve te noemen het wereld accordeonorkest van Rudolf Würthner. Het heeft zijn zetel in de harmonica-stad Trossingen in het Schwarzwald. We onderscheidden twee fasen in dit concert. Voor de pauze bemerkten wij een nadrukkelijke erkentelijkheid in de bijvalsbetuigingen, die nog enige reserve inhield. Onze stadgenoot Henk Briër, pianist in een eigen „Concertino", maakte daarop een uitzondering, hij moest het laatste deel daarvan zelfs bisseren. Na de rust evenwel ontstond tenslotte ook hier dat voor een auditorium zo bevrijdende en ontspan nende „vuur en vlam", dat naar geen einde deed uitzien. Men ver langde toegiften en wist voor goed dat die musici op het podium hun faam terecht verwierven en dat hun aanvoerder Würthner een opper- muziekant is. „Fantastisch" is hét woord om hun samenspel te kenmerken. Ons plaatselijk aecordeonorke -„Neer- landia" opende de uitvoering bij wijze van welkomstgroet met Würthner's „Marohe Triomphale", onder leiding van Lauw Boellaard. Wij hebben zo dikwijls onze bewon dering voor de verrichtingen van dit ensemble uitgesproken, dat wij daar nu niet bij zullen stilstaan. Er is daarnaast ook een samengaan van dit orkest ge weest met het Leidse Mannenkoor „Kunst na Arbeid", waarbij Louis van Wijngaarden optrad als dirigent. Koor en orkest te zamen vertolkten „Heimat .ich grüsse dich" van Curt Mahr. een romantische compositie die een perfecte uitvoering verkreeg. Daartussen lag nog een a cappella van het koor. een aantrekkelijk maar moei lijk „Vexilla regis" van Neumann, waar in een aantal koristen, die blijkbaar de akoestische aanpassing aan de grote ruimte niet spoedig genoeg aanvoelde, enige neiging tot zakken niet konden verhoeden. Van Wijngaarden wist ze echter op de rechte hoogte terug te voeren en bewees daarmee zijn vak mansvaardigheid die overigens voor ons geen bewijzen nodig heeft. Würthner kon toen van wal steken met een eoht boeiende Ierse Suite van Matyas Seiber. een toondichter die we al eerder signaleerden als een klanken schilder. Hij weet in de eerste plaats uitstekend partij te trekken van de orgeltimbres, die in de accordeons ver scholen liggen. Velen hebben zich waar schijnlijk afgevraagd, hoe men uit een accordeon doedelzakklanken haalt. Men doet dat door inschakeling van een elektronium. dat speciale klankkleuren kan nabootsen die op het accordeon zelf Een hulde aan Henk Briër en Rudolf Würthner (Foto L-D./Holvast) niet aanwezig zijn. Dit Würthner-en- semble beschikt over drie zulke elektro- niums. bovendien over drie elektrisch versterkte bassen. Deze apparatuur schept voor een rijk toegerust accor deonorkest onbegrensde mogelijkheden. Het superieure en hoog-accurate spel van het Hohner-ensemble was al ter stond een niet meer loochenbaar feit, er lag al een zinverrukkende bekoring in de zachte klankkleuren die Würth ner op uiterst delicate wijze hanteer de. Dit zette zich voort in de suite „Auf einem Jahrmarkt" van Hugo Herrmann, een veelzijdig beheerser van het vak. die ook in deze kermis- tafereeltjes een voorstander blijkt van inweving van volksmuziek in de accor deon-compositie, Würthner's concertmeester, Karl Pe- renthaler. trad vervolgens op om te soliëren in een arrangement: het Kon- zertstück van Weber. In de pianolite ratuur wordt dit werk de hoogste moei lijkheidsgraad toegekend. Perenthaler stond dus voor een geweldige taak en verbluft heeft men hem gevolgd. Hij besohikt over een ongehoord geraffi neerde balgteohniek. Met vlinderlichte toets en gevleugelde toon heeft hij het notenbeelcl een verontstof fel ijkte vlucht geschonken, meesterlijk door Würthner begeleid. Hierop volgde Briër's Concertino reeds eerd^ in onze stad uitgevoerd tl enk Brier tijdens liet speten van zijn Concertino' (Foto L.D./Holvast) dat (vooral in de twee laatste delen) spanningen opwekt door de energie, die in de bondige, spfekende en bevattelijke thema's besloten is, en door de wijze waarop de thema-verwerking voor die spanningen een natuurlijk aandoende oplossing schept. Wij verwijzen verder naar de ver nuftig bedachte overgang van het zo sferisoh geslaagde langzame deel naar het motorische derde: dit zijn een paar meesterlijke maten geworden. Er zit trouwens zout in de twee waarlijk vitale en logisch gebouwde slotdelen. De uit voerenden hebben het er niet behaaglijk in. de uiterste waakzaamheid is er ge boden. Maar voor Würthner's beroeps mensen tellen opgeworpen hindernissen niet. Briër is op een grandioos volgzame wijze begeleid, hij kon zich derhalve in alle vrijheid geven in een adembene mende. maar feilloze vaart, terwijl hij daarnaast in de dialoog een edele zan gerigheid neerlegde. Na de pauze is een derde solist werk zaam geweest: Günther Wertz op de chromonica (chromatisch mondorgel) in een Czardas van Grossmann. Wat met dit. nietige speeltuig op het stuk van virtuositeit en expressie mogelijk is. moet gezien de slagvaardigheid van Wertz het publiek ongetwijfeld ver wonderd hebben. De grote troef van Würthner's instru mentalisten is tenslotte uitgespeeld in ten Liszt-Mozaïek en in Duitse Volks wijzen van Würthner's hand, in de \ermaarde Orgel-Toccata van Widor en in de Rossini-ouverture tot Wilhelm Teil. Het publiek heeft er geen noot in kunnen missen, het was daarvoor te fas cinerend, zodat de ovaties twee toegif ten afdwongen (o.a. Tarantelle van Fischer) Het aan die reproducties verleende orkestrale reliëf, de subtiliteit m ae nuanceringen, de artistieke distinctie, ae verhoudingen tussen hoofd- en nevenpartijen, de zeldzaam mooie af- sl ij ping. de kapitale discipline, het is allemaal een feest voor liet oor gewor den! Het kunststuk werd het kantwerk van Widor, suggestief in effect ver hoogd door het bourdon-werk der pe daalpartijen. En dat bereikte Würthner met een heel ongewone economie van de directie-gebaren. p.t spelen is behalve door zijn kleur- rijkdom gedragen geweest door een weldadige, sympathie veroverende warmte. Zoiets moest jaarlijks terug keren. Dit is nu buiten twijfel de wens van honderden Leidenaren! V. Vakcmtiemogefijkheden besproken door NRV „Vakantieweelde in de bergen" en „Zomer in Vorarlberg" dit waren de ti tels van de twee fraaie kleurenfilms, die de Nederlandse Reis Vereniging gister avond in de foyer van de Stadsgehoor zaal voor haar leden in Leiden en om geving vertoonde. Terwijl buiten de re gen striemde en storm gierde, zat in de foyer een grote groep mensen in vakan tiestemming, die het weer getrotseerd hadden om bjj de NRV nieuwe ideeën op te doen voor de komende winter- of zomervakantie. De heer A. van Lunteren, staflid van de Nederlandse Reis Vereniging vertelde een en ander over Vorarlberg en haar prachtige omgeving en weidde daarbij uit over de vakantiemogelijkheden in deze streek. Zowel winter- als zomer vakantie besprak de heer Van Lunteren. Een volmaakte wintervakantie kon men zien in de film „Vakantieweelde in de bergen", waarin de vaardig gehan teerde camera, Ehrwald, het Ober-Enga- din en Arosa in de zoeker had genomen. Ook de film „Zomer in Vorarlberg" zal ongetwijfeld velen naar de vakantie heb ben doen verlangen. Het is echter pas oktober ERNSTIGE GEVOLGEN VAN TE HARD RIJDEN Tal van in- en uitwendige verwon dingen, w.o. een verbrijzelde rechter- enkel, liep een scooterberijder op door het te wild rijden van een Leidse bagger en krooswerker. Het gebeurde in no vember van het vorige jaar op de Rijks weg van Amsterdam naar Rotterdam, ter hoogte van „Het Haagsche Schouw". De bagger- en krooswerker kwam met een snelheid van ongeveer negentig kilometer per uur uit de richting Leiden gereden. Hij wilde een voor hem rijdende auto passeren, met een veel te grote bocht en was toen bang met zijn tegen ligger in botsing te komen. Hij schrok, begon te slingeren, de auto slipte en vaagde een tegemoetkomende scooter met zijn berijder van de weg en vloog tenslotte aan de kant over de kop. De scooterberijder kwam er het slechtst af. Nog is hij niet genezen en de dokter is bang, dat zijn enkel niet meer goed zal komen. Gisteren diende deze zaak voor de Haagse Rechtbank. De verdachte was echter niet aanwezig. De officier van Justitie was van mening, dat ver dachte niet goed had uitgekeken en te hard had gereden. Hy eiste tegen de man, die nog een blanco strafregister had. een geldboete van vijfenzeventig gulden of vijftien dagen gevangenis straf, een voorwaardelijke hechtenis van drie weken met een proeftijd van drie jaar en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van één jaar. Uitspraak vier november. DR. J. VAN GOUDOEVER PER MAAND ÉÉN WEEK IN PARIJS Met toestemming van zijn kerkeraad zal dr. J. van Goudoever, remonstrants- gereformeerd predikant alhier, elke maand een week in Parijs arbeiden on der de leden van de afdeling van de Nederlandse Protestanten Bond aldaar. Door het vertrek van ds. J. Zuurdeeg naar Wassenaar is de afdeling Parijs thans vacant. Dr. Van Goudoever heeft wegens zijn nieuwe werk in Frankrijk ontslag genomen als leraar aan het Rijnlands Lyceum te Wassenaar. even NED. HERV. KERK: Beroepen te Borculo W. v. d. Ven te Zaandijk te Opheusden J. Bakker te Giessendam. Aangenomen naar Ochten (Geld.) J. G. v. d. Klist, kand te Berg ambacht naar Sydney (Australië) (Ned. Gem. In de Presb. Church) (2de Sred.pl.) C. Uidam te Stevensweert-Maas- racht. Benoemd tot bijstand ln het pastoraat te Breukelen P. P. Sababer ie Abcoude. Bedankt voor Vancouver (Ca nada) J. Veen pred. v. bijz. werkzaamh. te Den Helder voor de ben. tot pred. voorg, Ver. van Vr(]z. Herv. te Kampen R. K. de Jong te Oosterlittens. NED. PROT. BOND: Benoemd tot voorganger van de afde- ,J<J j_ g•- (N.-H.) ling Varsseveld J. Bosch, herv. predikant te Berkhout '*T s Miiliirr OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Weet U dat ook het handengeven een ware kunst is? Heel langdurig handen schudden kan hartelijk zijn, maar ook de ander een tikkeltje verlegen maken. Heel ferm handen schudden is natuurlijk ook hartelijk maar voor kleine dameshandjes vaak een beetje pijnlijk! Het sympa thiekst is nog een korte, stevig* handdruk, die U vergezeld doet gaan van een glimlach. Prettige kennismaking! Nog een wenkals U die prettige kennismaking wellicht wilt bezegelen met een gezamenlijke sigaret, dan presenteert U natuurlijk een Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F U' Uit de Leidse Memorie van Antivoord Begroting kan in drie dagen behandeld zijn i. HEEFT DE LEIDSE RAAD in opeenvolgende jaren voor de be handeling van een begroting steeds vijf dagen nodig gehad, het ziet er thans naar uit, dat de bespreking van de begroting voor het komende jaar, waarvan de behandeling op woensdag 18 november aan de orde wordt gesteld, belangrijk minder tijd zal vergen. Tot deze conclusie komen wij na inzage van het zo juist verschenen algemeen verslag en de daarop corresponderende Memorie van Antwoord. Werden in voorgaande jaren bij dit „vraag- en antwoordspel" circa 400 vragen gesteld, de begroting voor 1960 gaf de raad slechts aan leiding tot het stellen van precies 200 vragen, waarop B. en W. het antwoord meerdere malen vrij uitvoerig niet schuldig zijn ge bleven. Ongetwijfeld is hieraan het feit niet vreemd, dat het nog slechts een half jaar is geleden, dat de raad bij de behandeling van de begro ting voor het jaar 1959 uitvoerig zijn wensen kenbaar heeft gemaakt over het te voeren gemeentelijk beleid. Met het College van B. en W. con- zijn adviseurs over dit voorstel. Welk stateren dan ook wij met bijzondere voldoening, dat de leden van de raad zich ditmaal hebben beperkt in het aantal vraagstukken, dat zij in de komende begrotingszitting aan de orde gesteld wensen te zien. Nu dit verlangen blijkbaar in alle fracties leeft, is het niet uitgesloten, dat dit maal de begroting 1960 in drie dagen is afgehandeld. Ondanks deze beperking is het aan tal onderwerpen, dat in dit algemeen verslag aan de orde wordt gesteld, weer omvangryk. Een vraag, welke vrijwel in alle fracties een onderwerp van bespre king uitmaakte, is het probleem van de ruimtelijke ordening. Hoe staat het, zo wenst men te weten, met de wijziging van de gemeentegrenzen? Leiden is toch immers praktisch aan het einde van zijn uitbreidingsmogelijkheden? B. en W., die het hiermede volkomen eens zijn, brengen de raad onder de aan dacht, dat Ged. Staten enige maanden geleden een voorstel tot wijziging van de grenzen van de gemeente Leiden bij de minister van Binnenlandse Zaken heb ben ingediend, nadat zy vorig jaar het aanvankelijke standpunt van de Colleges van Burgemeester en Wethouders der daarbij betrokken gemeenten hadden ingewonnen. Het is B. en W. bekend, dat de minister thans overleg pleegt met Zo'n mooie kleine piano past ook in Uw kamer. De volle, zangrijke toon overtreft die van menig „groot" instrumentDe prijs zal U meevallen! Bel of schrijf om onze foto-brochure Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam voorstel door Ged. Staten aan de mi nister is voorgelegd weet ook het Colle ge niet. Een spoedige verruiming van de grenzen der gemeente blijft echter dringend noodzakelijk. Het ligt voor de hand, dat ook nu weer vele leden hun teleurstelling uitspreken over het uitblijven van een wettelijke re geling inzake de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente. B. en W. delen deze teleurstelling. Zij achten het een groot bezwaar, dat nu reeds een reeks van jaren een begroting moet worden samengesteld, zonder dat men weet op welke uitkeringen uit het Gemeente fonds kan worden gerekend. Scholenbouw Een vraagstuk, dat telkens bij een begrotingsbehandeling terugkeert, is de scholenbouw. In de thans verschenen M. van A. delen B. en W. mede, dat voor het jaar 1960, ter aanvulling van vorige verzoeken, verzocht is de volgen de scholen op de urgentielijsten te plaatsen. 1. Een rooms-katholieke lagere school met 8 lokalen in de omgeving van de Haagweg, zulks in verband met de voorgenomen bestemming van 't school gebouw aan de Potgieterlaan voor het R.-K. uitgebreid lager onderwijs; 2. Een openbare school voor uitgebreid lager onderwijs met 8 lokalen in Leiden-noord en 3. Een rooms-katholieke lagere school met 8 lokalen in de omgeving van de Herengracht, zulks in verband met de noodzaak de Pelikaanstraat ten behoeve van de noord-zuidverbinding in de stad te verbreden, hetgeen zal nopen tot het afbreken van het scholencomplex Peli kaanstraat/Haarlemmerstraat. Voor de bouw van kleuterscholen wordt thans in het westen des lands geen of bijna geen rijksgoedkeuring ver leend. De plannen tot stichting van een tex- tieldagschool zijn voorbereid door de Stichting tot Steun aan het Textielon- derwijs te Leiden en het Bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool". Het schetsplan voor de bouw van de nodige lokaliteiten is ter goedkeuring aan de minister van Onderwijs, K. en W. toe gezonden. Aangezien de moeilijkheden nog niet alle overwonnen zijn, kunnen B. en W. zich over de kansen tot stich ting van een textieldagschool nog niet uitspreken. Restauratie Stadsgehoorzaal moet wachten Hoewel B. en W. van mening zijn, dat zo spoedig mogelijk de verbetering van de Stadsgehoorzaal (gevel, ingang, hal, gangen en trappen) ter hand moet wor den genomen, is met het oog op de fi nanciële mogelijkheden van de gemeen te niet te verwachten, dat deze verbete ringen in het jaar 1960 zullen worden uitgevoerd. Nieuwe Veemarkt Vanzelfsprekend wordt ook dit jaar weer gevraagd hoe of het staat met de plannen van een nieuwe veemarkt. B. en W. zijn kort in hun antwoord en zeggen, dat zij de hoop koesteren, dat zij om trent deze plannen over enige tijd aan de raad mededelingen zullen kunnen doen. De woningbouw Inzake de bouw van woningwetwonin gen delen B. en W. mede, dat de ver wachtingen voor 1960 niet gunstig zijn. Het College geeft zich alle moeite om zowel de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid als het College van Ged. Staten ervan te overtuigen, dat een verhoging van het woningwet-woning contingent voor Leiden in verband met de woningnood, de krotopruiming en de industrialisatie noodzakelijk is. Voor 1959 is een contingent van 345 woningwetwoningen toegewezen, dat op 11 na reeds gedurende de eerste helft van dit jaar was verwerkt. Pogingen om uit het destijds ingestelde reserve-con tingent voor industrie- en soortgelijke doeleinden een extra toewijzing te ont vangen, zijn mislukt. Onlangs hebben B. en W. zich wederom tot Ged. Staten ge wend met het dringende verzoek Leiden voor 1960 een verhoogd aantal woning wetwoningen toe te wijzen. Hoe de verdeling van het bouwvolume 1960 landelijk, provinciegewijs en per ge meente zal uitvallen, kunnen B. en W. thans onmogelijk voorzien. Op 1 januari 1959 waren in aanbouw 786 woningen. Tussen 1 januari 1959 en 1 september 1959 zijn 319 woningen ge reed gekomen. Op 1 september 1959 waren in aan bouw 1063 woningen te weten 730 wo ningwetwoningen, 327 woningen door particulieren met premie en 6 woningen in de vrije sector. Demping Langegracht De demping van de Langegracht, waar van eerst volledig profijt kan worden ge trokken zodra de veemarkt is verplaatst, zal eerst kunnen worden uitgevoerd, na dat de koelwaterafvoerleiding van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit is omgelegd naar de Maresin- gel. De demping maakt, voor het ver krijgen van een verbinding met de Lam mermarkt de bouw van een brug over de Korte Mare nodig. Mede in verband hiermede maakt ook de mogelijkheid van demping van de Korte Mare een punt van overweging uit. Dienaangaande wordt met enige in stanties overleg gepleegd. Zodra het overleg is geëindigd, zal de voorbereiding van de demping van de Langegracht kunnen worden voltooid.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4