Méér filter Kan liet termijn Leidse verkeer op korte uit de knoop geraken? Te waarderen initiatief leidt tot plan vol mankementen MONACO U.V.S. ook in 1960/1961 nog niet naar Kikkerpolder? H. Korswagen was veertig jaar in gemeentedienst werkzaam 1 Wasmachines vanal 135,- .Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 28 oktober 1959 Tweede blad no. 29884 Particulier plan naar gemeentebestuur In de loop van deze maand is aan B. en W. van Leiden, aan de voorzitters van de gemeenteraadsfracties en aan andere belangheb benden door de heer ing. A. Thomassen uit Den Haag, directeur van een Leidse industriële onderneming, een plan toegestuurd betreffende de verbetering van de verkeerssituatie in Leiden. Dit plan is bedoeld als een op korte termijn te verwezenlijken tussenfase alvorens het Leidse wegenschema, zoals dit in principe door de raad is aanvaard en door G.S. is goedgekeurd, geheel is uitgevoerd. In zeker opzicht maakt het „plan-Thomassen" de indruk een nevenoplossing van het Leidse verkeersprobleem te zijn naast het Leidse gemeenteplan, doch de ontwerper verzekerde ons dat het als voorlopige oplossing bedoeld is, op korte termijn te verwezenlijken (b.v. tien jaar) waarna de dan nog noodzakelijke „resten" van het Leidse plan zouden kunnen worden uitgevoerd. Scheepvaart uit binnenstad, veel éénrichtingverkeer De heer Thomassen gaat in zijn plan uit van het principe, dat het doorgaan de scheepvaartverkeer buiten de stads kern gehouden kan worden door verbre ding en verbetering van de Korte Vliet tussen Vink en Allemansgeest. Dit zou de Leidse binnenstad van talloze ern stige belemmeringen voor het wegver keer verlossen en grote perspectieven openen, welke met relatief geringe kos ten zouden zijn te verwezenlijken. Voorts acht hij het gewenst het door gaande verkeer, dat in het Leidse cen trum „niets te zoeken heeft", toch door de stadskern te leiden. Het Leidse plan tot het scheppen van omleidingswegen, (zowel in groter interlocaal als in klei ner plaatselijk verband) acht hij on juist, omdat dan Leiden in de richting van een „dode stad" gedreven zou wor den. Bovendien acht hij het noodzakelijk (en die noodzaak bestaat inderdaad als consequentie van de opzet van zijn plan) om in dc Leidse binnenstad ri goureus één richtingsverkeer in te voe ren, niet alleen in enkele hoofdstraten, maar ook in minder beduidende straten, deels voor het gemotoriseerde verkeer zelfs van vrijwel geen betekenis. Hoofdtrajecten Uitgaande van deze praemissen en van de mogelijkheid tot versmalling van bestaande wateren en daarmede ver breding van de aangrenzende verkeers wegen, komt hij tot een algemeen ver keersbeeld, dat de volgende hoofdtrek ken vertoont. De hoofdstroom van het verkeer oost west v.v. zou geleid kunnen worden langs de boorden van de Rijn en Nieuwe Rijn (beide wateren te versmallen), zo dat éénrichtingsverkeer zou kunnen worden ingevoerd op Breestraat en Haarlemmerstraat. Door deze straten zou het verkeer alleen in de oost-west richting mogen plaats vinden. Verkeer west-oost terzijde van de hoofdver- keersbaan langs de Rijn, zou enerzijds slechts langs het Rapenburg, anderzijds via de Oude Vest kunnen plaats vinden. Als voornaamste noord-zuidverbindin gen ziet de heer Thomassen een traject van Hoogstraat naar omgeving Slacht huis via Gedempte Mare en een tra verse via verbrede St.-Jorissteeg, Hooi gracht, gedempte Oude Rijn en gedeel telijk gedempte Oude Herengracht. Via de gedempte Oude Rijn zou nog een aanvullende oost - westverbinding tot stand kunnen komen. Deze opzet brengt volgens de heer Thomassen veel minder brekerij mee dan het Leidse wegenplan. Markten Het plan-Thomassen omvat voorts de verplaatsing van het veemarktter rein naar de omgeving van de Ooster kerkstraat tussen Herengracht en Sin gel. Hij acht deze localisatie in de di recte nabijheid van de stadskern gun stig en ziet in deze plaatsing tevens mogelijkheden om een goed feestter rein b.v. voor het 3 oktoberfeest tot stand te brengen. Dit is overigens niet mogelijk omdat men een veemarkthal wil en dit terrein daarvoor niet geschikt is en bovendien een hal niet als feest terrein bruikbaar is. De andere markten, welke zich op het ogenblik concentreren op en om de straten, die de heer Thomassen zich ge dacht heeft als een van de hoofdver keersverbindingen, zou hij verplaatst willen zien naar Garenmarkt, gedempte Levendaal en verbrede Steenschuur. Trein en tram Voorts omvat zijn plan een tunnel voor trein- en wegverkeer onder de Rijn nabij De Vink in plaats van brug gen, hetgeen z.i. belangrijke voordelen zou opleveren voor de ontwikkeling- mogelijkheden van Leid en-zuid-west. Het stringent doorgevoerde éénrich tingsverkeer brengt o.m. de noodzaak mee om de trambaan van de HTM (waarvoor de concessie nog tot 1970 loopt) te verleggen, aangezien men moeilijk in de Haarlemmerstraat een richtingsverkeer kan invoeren met handhaving van het tweerichtingsven keer van het grootste verkeersobstakel in deze winkelstraat, de tram. Gedeel telijke verlegging van deze trambaan langs de Rijnboord zou tevens dienst baar kunnen worden gemaakt aan een ander tracé in de omgeving van het station en vandaar naar Wassenaar. Het plan, tot in details uitgewerkt, heeft nog vele andere aspecten, doch met het hier genoemde is de hoofdlijn weergegeven. Belangstelling is verheugend, liet resultaat niet Wij zouden bij dit plan het volgende willen aantekenen. Het is zeer verheugend, dat „men" door een grondige, al of niet deskundige studie van het Leidse verkeersprobleem aandacht wil schenken aan een buiten gewoon zere plek in de samenleving van de Sleutelstad. Het is ons bekend, dat de heer Thomassen zich zeer veel moeite, tijd en energie heeft getroost om tot een z.i. zo verantwoord mogelijke oplossing van het Leidse verkeerspro bleem te komen. Wij hopen, dat zijn plan en beschouwingen bij de Leidse gemeenteraad in dat opzicht de waar dering zullen vinden, welke zij ver dienen. De gemeente heeft zich nog niet definitief uitgesproken over de oplos sing van het verkeersprobleem. Er is een principe-plan aanvaard, waaruit zelfs vele facetten (binnen-city-ring, doorbraak Van der Werf park, tracé ver binding gedempte Trekvliet naar Sin gel, wenselijkheid doorsnijding bestaan de Hortus, plaatsing parkeercentra) zijn gelicht, waarover men nog geen oordeel kon vellen. Hoewel wjj zeer sceptisch staan te genover het plan-Thomassen en zeer uitvoerig een dusdanige kritiek daarop zouden kunnen uitoefenen, dat er van een praktisch plan weinig zou over bleven, kunnen wjj enkele hoofdpunten van deze kritiek niet noemen zonder waardering te uiten voor de in dit plan getoonde belangstelling voor een ge meenschapsprobleem, dat maar al te vaak door de enkeling louter en alleen als een opgave voor de overheid wordt gezien. Het ligt voor de hand, dat de gemeente dit plan zal afwqzen. Het is te hopen, dat dit niet gebeurt in de vorm van een aanneming-ter-kennis name. Wij hopen van harte, dat de gemeente haar taak in dit opzicht goed zal ver staan door waardering te tonen voor een particuliere dienstvaardigheid jegens de gemeenschap, ook al moet er NA deze waardering een bibliotheek vol kritiek komen. Want en dat moet ons wer kelijk van het hart dit plan geeft tot deze kritiek zóveel aanleiding, dat het ons zéér veel moeite heeft gekost een selectie daaruit te maken. Deze selectie, welke wij hieronder laten volgen, is slechts een willekeurige keuze geworden. Aantasting binnenstad niet gewenst Een van de kardinale punten in het plan-Thomassen is de radicale aantas ting van het karakter van de Leidse binnenstad door grondige wijzigingen in de omgeving van de Visbrug, Hoogstraat, Vismarkt, Aalmarkt en Waag. De hoofd- verkeerstraversen. zoals hij zich die heeft voorgesteld, zijn niet te verwezen lijken zonder dit „historische hart" uit Leiden te rukken. Daarvan zqn wij te enen male felle tegenstanders.. In de eerste plaats, om dat wq het onjuist achten tot een der- gelijke ingreep over te gaan, wanneer b.v. het Leidse plan dit hart handhaaft zoals het is; in de tweede plaats uit het oogpunt van realiteitszin: wat hier wordt voorgesteld, komt zozeer in strijd met wat „Leiden" wil en met de niet te onderschatten kracht van alles wat zich rond Monumentenzorg schaart, dat een voorstel in deze richting zonder verdere discussie verworpen moet worden. Daar mee vervalt reeds het centrale punt van het plan en dus het plan als geheel. „Dode" of onvrije stad? Een ander hoofdmotief van het plan- Thomassen is een zeer ver doorgevoerd éénrichtingsverkeer. De ontwerper van het plan acht de omleiding van het doorgaande verkeer buiten de stadskern om. zoals dit in het Leidse plan ge schiedt, verkeerd, omdat Leiden daardoor zou worden gepasseerd. Het wil ons voor komen. dat een stadskern, welke omge ven en bezaaid is met verkeersbelemme- ringen, waarin bewegingsvrijheid te enen male ontbreekt, sterker door de automo bilist zou worden geschuwd dan een ..dode" stadskern, waarin overigens waarlijk nog wel wat meer leeft dan wolken benzinedampen. Korte Vliet De heer Thomassen heeft in zyn plan zeer nadrukkelijk de verwijdering van het scheepvaartverkeer door verbreding van de Korte Vliet als hoofdmotief voor zijn project gesteld. Leiden heeft dat evenzeer gedaan, maar in iets kortere bewoordingen. Deze Korte Vllet-verbete- ring is namelijk geen Leidse kwestie en wanneer B. en W. aan de gemeenteraad een plan voorleggen, moeten zij in staat zijn, dit plan te realiseren. Zij kunnen dan moeilijk uitgaan van de veronder stelling. dat de hoger gestelde overheid wel volgen zal.. Als particulier kan men nu eenmaal op velerlei gebied meer nadrukkelijk iets poneren dan als in een hiërarchiek verband niet aan de top staand overheidsorgaan. Wij willen nog enkele detailproblemen noemen, waarop onze kritiek zich richt. Plank misgeslagen Er wordt, in het plan-Thomassen her haaldelijk kritiek geoefend op het Leidse wegenschema en het Leidse structuur plan (enigszins verwarrend, doch ook wel tekenend voor de oppervlakkigheid van de kritiek telkens „cultuurplan" ge noemd) op grond van het feit. dat voor verwezenlijking hiervan gebouwen zou den moeten worden afgebroken die tezamen een gevellengte van 5.6 km hebben. Volgens de heer Thomassen zou naar zijn schatting voor realisering van zjjn plan slechts één derde gedeelte daarvan behoeven te worden afgebroken. Afgezien van het feit, dat de „Leidse" afbraak rekening houdt met sanering en het plan-Thomassen nauwelijks, blijkt bij nameting, dat het plan-Thomassen het sneuvelen van 4.2 km gevellengte vergt. Het is ons niet duidelijk, waarom een nauwkeurige berekening van de ge meentelijke offers moet staan tegen een volkomen onjuiste schatting van de offers in het eigen plan. Tunnel onmogelijk Het tunnel-plan-Vink is te enen male onuitvoerbaar. De Ned. Spoorwegen handhaven uit volkomen aanvaardbare veiligheidsoverwegingen een bepaald hellingsniveau in doorgaande lijnen. Deze maximale helling zou zeer ver overschreden worden, wanneer het viaduct Herman Costerstraat (van be lang ook voor het plan-Thomassen) wordt gehandhaafd. Overschrijding van deze hellingslimiet in de treinbaan naar Alphep op het korte traject station- Morsweg is te danken aan een excep tionele vergunning, mede gebaseerd op het feit, dat het hier ging om het einde «beginvan een lijn hetgeen lage ry- snelheden meebrengt. Het „bouwplan" Thomassen voor deze tunnel toont bo vendien ernstige technische tekortko mingen. Op zeer vele zonder meer slordige aspecten van het plan-Thomassen (zoals b.v. het bepleiten van knipperbollen op het ene punt en het principieel afwijzen van dezelfde knipperbollen bij een be schouwing elders) willen wij niet verder ingaan.. Kritiek op kritiek Maar wij mogen niet, met alle waar dering voor hetgeen de heer Thomassen heeft verricht met het oogmerk hier mede de Leidse gemeenschap te dienen, voorbijgaan aan een bijzonder merk waardig aspect van de stukken, welke hij over zijn plan aan officiële gemeen te-instanties heeft toegezonden. De heer Thomassen heeft zijn voor stellen aan de gemeente gepaard doen gaan met een kritische beschouwing over het Leidse plan. De inleiding van deze beschouwing behelst een schampere kritiek op Leidse perscommentaren. Deze inleiding stelt onder meer, dat het de heer Thomassen heeft verwonderd dat de Leidse pers zo enthousiast over de Leidse plannen heeft kunnen schrij ven „binnen enkele dagen". Het is de heer Thomassen wellicht niet bekend geweest hoe lange tijd verstreken is tus sen het ogenblik waarop de Leidse plan nen onder ogen van de Leidse pers kwa men en het ogenblik waarop de Leidse pers haar „enthousiasme" voor deze plannen toonde. Die term „enkele dagen" is dan ook volkomen uit de lucht gegrepen. Dit betekent, dat de daarna volgende opmerking van de heer Tho massen, dat hij „hierin het gevaar ziet, dat niet met voldoende verantwoorde lijkheid, gebaseerd op kennis en ervaring het publiek wordt voorgelicht en beïn vloed" het bqzonder kwalijk aspect krijgt van een beledigende insinuatie. De heer Thomassen heeft misschien niet bevroed, dat terzake deskundige medewerkers en redacteuren van Leidse bladen, die zich in de onderhavige problemen reeds jarenlang hebben verdiept met een bijzondere kennis van de plaatselijke omstandigheden, wellicht niet een zó lange tqd nodig hebben gehad om de Leidse plannen te beoordelen als hij meende. Voor het Leidsch Dagblad geldt in dit verband, dat een oordeel over het Leidse plan wel zeer nadrukkelijk gun stig uitviel, omdat wij enige tijd voordien een artikelenserie over mogeljjke ver- keersverbeteringen lanceerden, waarvan de strekking vrijwel volkomen parallel liep met de inzichten van het Leidse gemeentebestuur. Wij kunnen de heer Thomassen verzekeren, dat deze artike- lcnserie gebaseerd was op een diepgaand onderzoek, dat zich over zeer lange tijd uitstrekte Het leek ons overbodig een nieuwe maandenlange studie van de Leidse plannen te maken, terwijl die vrijwel overeenkwamen met de conclusies van een voordien ingesteld onderzoek. PRINCE DE ED-LAURENg Dit alles zij gezegd met behoud van de eerder gemaakte opmerking, dat per soonlijke initiatieven ten dienste van de gemeenschap steeds onze aandacht zul len hebben. Niet alleen aandacht, ook {aterThoren. waarderingmaar ook kritiek. Op de vraag of er een redelijke kans is, dat UVS nog in dit seizoen gebruik zal kunnen maken van het hoofdcomplex van de Kikkerpolder, moeten B en W in de memorie van antwoord een teleurstellend geluid Algemene Missie Aktie Tentoonstelling van 31 oktober tot 8 november in Leiden Een blik OD de Wereldkerk I De expositie, welke is ingericht voor een DOK op ae wereiUKern dg dekenaten Leiden en Zoeterwoude, In de komende week zal in Leiden het geeft een uitvoerig beeld van het werk veelomvattende missiewerk in het een- in Afrika, Zuid-Amerika, India, het ge- trum der belangstelling worden ge- bied van de Stille Zuidzee, Indonesië, plaatst. Zaterdagmiddag zal mgr. C. China en Nieuw-Guinea. Missionarissen Kramer O.F.M., bisschop van Luanfu uit alle delen van de wereld zullen op de (China), in de Stadsgehoorzaal de Al- tentoonstelling toelichting geven en over gemene Missie Aktie Tentoonstelling hun werk vertellen. Bovendien zal in de (Amate) openen, welke daar tot en met I kleine zaal een door de KRO vervaar- 8 november wordt gehouden. digd klankbeeld over de Wereldkerk worden vertoond. Iedere avond wordt dit klankbeeld elk half uur in reprise ge bracht. Het podium in de grote zaal wordt in beslag genomen door een col lectie exotische muziekinstrumenten, af komstig uit particulier bezit en van het Haags Gemeentemuseum. Aangezien ook de missie niet zonder geld kan draaien zal het plaatselijk co mité in de foyer een fancy-fair inrich ten. OPTOCHT VAN RUITER- EN JEUGDVERENIGINGEN Om de opening van de Amate luister bij te zetten trekt zaterdagmiddag een optocht van muziekkorpsen en van lan delijke ruiter-, jeugd- en sportvereni gingen door de stad. De route van deze optocht, welke om drie uur van het Schuttersveld vertrekt, is als volgt: Nieuwe Beestenmarkt, Oude Singel, Mare. Haarlemmerstraat, Haven, Zijl singel, Plantage. Zoeterwoudse Singel. Hier zullen de deelnemers bij het Lid- winahuis defileren voor mgr. Kramer en mgr. Grendt, apostolisch vicaris van de Molukken. Na het défilé wordt de stoet, die om 3.45 uur bij het Lidwinahuis wordt verwacht ontbonden. Ook de mis sionarissen en de beide bisschoppen lo pen in de optocht mee. Direct na het défilé begeeft men zich naar de Stads gehoorzaal, waar dan de Amate wordt j geopend. Buiten deze expositie, welke ook wordt verlucht met een serie foto's van Nieuw Guinea, afgestaan door het Volkenkundig Museum te Amsterdam, en van de Kongo, wordt een stand in gericht van handenarbeid van leerlin gen van lagere- en middelbare scholen uit Leiden en omgeving. In het comité van aanbeveling voor deze tentoonstelling hebben o.m. zitting genomen de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de bisschop van Rot terdam, mgr. M. Jansen. De tentoonstelling is zaterdagmiddag open van 5 tot 10.30 uur. Op de beide zondagen van 1.30-5.30 en van 7.30 tot 10.30 en op de overige dagen van 912 uur, van 1.305.30 en van 7.30 tot 10.30 uur. Aan het aanbrengen van de accom modatie op dit complex is door om standigheden buiten de schuld van het College nog niet begonnen. Nadat de raad op 2 maart j.l. de nodige gelden had beschikbaar gesteld, zijn onverwijld de goedkeuring op de desbetreffende be grotingswijziging en de voor de bouw vereiste Rijksgoedkeuring gevraagd. Ged. Staten hebben bericht tegen de uitgave geen bezwaar te hebben, doch de Rijks goedkeuring is tot nu toe uitgebleven. Het is B. en W. niet bekend "of op spoe dige verlening van de Rijksgoedkeuring kan worden gerekend. Wanneer bedoelde velden zullen kun nen worden bespeeld, is in dit stadium niet te zeggen. Zeker is, dat zulks in dit seizoen niet meer het geval zal zyn. In dien de Rijksgoedkeuring niet vóór 1 januari 1960 wordt verleend, moet zelfs worden betwijfeld, of het hoofdcomplex voor het seizoen 1960-1961 gereed zal zijn. SPORTTERREIN HAARLEMMERTREKVAART Naar aanleiding van vroegere klach ten van de gebruikers van de. sportter reinen aan de Haarlemmertrekvaart we gens overlast van bewoners van het naby gelegen woonwagenkamp en van de in die omgeving liggende woonsche pen, is het politietoezicht verscherpt. Zeer onlangs heeft de Sportstichting er de aandacht van B. en W. op gevestigd, dat deze bewoners zich desondanks toe gang tot het sportcomplex verschaffen. De genomen maatregelen blijken der halve niet afdoende te zijn geweest. B. en W. beraden zich over de wijze, waar op verbetering in de onhoudbare situatie kan worden gebracht. Daarbij zal tevens onder het oog worden gezien of en, zo ja, op welke wijze in de behoefte aan re creatie van de bewoners van het kamp en de woonschepen zou kunnen worden voorzien. Gistermiddag is de heer H. Korswagen trische boor, alsmede de in het byzqn van vele collega's en1 superieuren in een van de zalen van het Stadhuis gehuldigd vanwege het feit, dat hij veertig jaar in gemeente dienst werkzaam was. De thans 57- jarige heer Korswagen trad in 1919 in dienst als tekenaar in de rang van klerk 2de klasse en is thans chef van de utiliteitsbouw in de rang van tech nisch hoofdambtenaar 1ste klasse. De directeur van Gemeentewerken, ir. D. Y. Lem noemde de heer Korswagen één van zijn trouwste medewerkers. Na de kwaliteiten van de jubilaris uitvoerie geprezen te hebben, overhandigde de heer Lem hem een oorkonde en een elek- gebruikelijke enveloppe met inhoud. De directe chef van de heer Kors wagen, ir. H. Boter, vond de vasthou dendheid één van de grootste eigen schappen van de jubilaris. Hij hoopte nog vele jaren plezierig met de heer Korswagen te kunnen samenwerken. De heer H. Labee gaf hierna in dichtvorm een overzicht van de lotgevallen van de heer Korswagen by de gemeente. De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. Nieuwland bood een elektri sche houtbewerkingsapparaat aan en een doos sigaren. Voorts werd het woord nog gevoerd door ir. A. Schotel van het adviesbureau Deerns, die ook enig ge- De directeur van Gemeentewerken, ir. D. Y. Lem overhandigt hier de traditionele enveloppe met inhoud aan de jubilaris, de heer H. Kors wagen. (Foto L.D./Holvast) reedschap aanbood en door de heer L. Beekman van de gestichten Endegeest. Na deze plechtigheid maakten velen gebruik om de jubilaris de hand te druk ken, en bleef men nog enige tyd gezellig bijeen. Afschaffing Grootboek Woningverbetering Minister Van Aartsen heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat een wetsontwerp tot wijziging van de huur wet teneinde per 1 april 1960 tot ver dere huurverhoging te geraken in ver gevorderd stadium van voorbereiding is. De indiening daarvan zal zoveel moge lijk worden bespoedigd. De indiening van een wetsontwerp tot afschaffing van het Grootboek voor Woningverbetering kan binnen zeer Fa. DUSOSWA - Leiden BAZAAR t.b.v. ORGELFONDS LUTHERSE KERK Hedenmiddag en vanavond wordt ln de consistorie van de Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht een verko ping gehouden van voorwerpen, die de leden van de dameskransen van de kerk in Leiden en omgeving gemaakt hebben. De baten van deze bazaar komen ten goede aan de restauratie van het orgel. Deze restauratie kost ongeveer 30.000 gulden. Men is nu aan de derde ver koopdag in successie toe. en hoewel men over de opbrengsten niet mag klagen, is de helft van dit grote bedrag toch nog niet bereikt. Mevrouw W RozendaalVerkoren opende vanmiddag om half drie de ge zellig ingerichte bazaar. Er ligt een keur van fraaie handwerkvoorwerpen uitge stald, die voor redelijke prijzen te koop zijn. Ook levensmiddelen en huishou delijke voorwerpen kan men verkrijgen. Naast tasjes, bekers, schorten en cou pons. staan er ook enkele tekeningen te koop. Voorts ontbreekt op deze bazaar na tuurlijk ook de grabbelton en de thee- schemkerij niet. Vanmiddag is de bazaar geopenid tot zes uur en vanavond van ze>ven tot tien uur. korte tqd worden tegemoetgezien. Het ligt in het voornemen de gestorte gelden met bekwame spoed uit te betalen De liquidatie zal dan nog in de loop van 1960 voltooid kunnen zyn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3