MENSEN MET KLEINE BEURS IN HUIZEN MET LAGE HUUR Russische plannen voor meer en betere huizen WEERBERICHT PLAN VAN MINISTER VAN AARTSEN Een poging tot bevordering van de particuliere volkswoningbouw CHINESE SOLDATEN BIJ EEN VLIEGVELD IN ZUID-LADAK Gevangen genomen Indiërs mogen terug BONTMANTEL Uitbreiding van buitenlandse handel en bouw van bijna 400 fabrieken in 22 landen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 No. 29884 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: E. A. E van DlsUoecS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme smeel 1 LafleD aao no 37055 Hooldredacteur: J. Brouwer f7,50 per kwartaal; f2.55 per maand; 10.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, acht de tijd thans rijp om de subsidieregeling voor de woning bouw en in het bijzonder voor huurwoningen op de helling te zetten. In een brief aan de Tweede Kamer deelt hij mede, dat het in zijn bedoeling ligt de jaarlijkse bijdrage voor woningwetwoningen van gemiddeld 350 gulden per woning te verlagen tot 250 gulden. Door het handhaven van de overige faciliteiten zullen de huren van deze huizen nog beneden die van andere woningen blijven liggen. Geheel is echter de voorwaarde, die de bewindsman aan de subsidietoekenning wil verbinden. De gesubsidieerde woningen zouden alleen verhuurd moeten worden aan personen met een inkomen tot een bepaald bedrag, waarbij voorlopig gedacht wordt aan de loongrens van sociale verzekering. Zo wil de minister bereiken, dat de woningwetwoningen nog meer dan voorheen uitsluitend bewoond zullen worden door gezinnen met een kleinere beurs. Evenwicht herstelt zich geleidelijk Het evenwicht tussen vraag en aan bod herstelt zich geleidelijk. Zo ook de balans tussen huren en exploitatiekos ten. Steeds minder aanleiding bestaat er dan volgens de minister voor de over heid om voor duurdere woningen subsi dies uit 's Rijks schatkist te verstrekken. Geleidelijk wordt het stadium bereikt, dat de overheid zich op het gebied van de volkshuisvesting gaat beperken tot de steun voor die bevolkingsgroepen, die nog niet of nimmer kunnen worden overgelaten aan de vrije woningvoorzie ning. Wil derhalve de particuliere woning bouw een groter deel van de woning voorziening gaan omvatten, dan zal zij zich volgens minister Van Aartsen moe ten gaan toeleggen op de volkswoning bouw. Hij hoopt zo - mede als gevolg van de nieuwe subsidieregeling voor de particuliere bouw - het aantal wonin gen voor arbeiders en kleine midden standers voor 1960 te kunnen ramen op 15.000 k 20.000. In totaal worden er thans volgens het bouwprogramma 40.500 woningen in de particuliere sec tor gebouwd. Een derde daarvan is volkswoningbouw. Huurwoningen Voor de subsidiëring van particuliere huurwoningen zal de premie worden vervangen door een systeem van aflo pende jaarlijkse bijdragen. Bovendien zal nog een premie ineens van betrek kelijk beperkte omvang worden gegeven. Deze premie dient als afkoopsom voor eventuele risico's na het aflopen van de jaarlijkse bijdrage. Zowel jaarlijkse bijdragen als premie zullen worden toegekend aan de eerste eigenaar-exploitant. De nieuwe regeling zal niet voor ge meenten, doch wel voor woningbouwver enigingen openstaan, zij het dan voor deze, laatste uiteraard slechts op de zelfde basis als voor particulieren. Dit betekent o.m. dat vast moet staan dat de gemeente niet door kredietverlening, garantieverstrekking of anderszins in het risico van de woningen deelt en dat een exploitatieopzet wordt aangehouden zoals bij particuliere bouw gebruikelijk Ministerconferentie over universiteiten Op uitnodiging van de Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, zullen zijn collega's uit de landen van de West-Europese Unie, Belgie, Frank rijk, Groot-Brittannie, Italië, Luxemburg Nederland en West-Duitsla nd op 12 en 13 november in het Vredespaleis te 's-Gravenhage bijeenkomen. Op deze bij eenkomst zullen internationale proble men op universitair gebied zowel die van het hoger onderwijs als van het we tenschappelijk onderzoek worden be sproken die in organen als Euratom, Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking, Europese Economische Gemeenschap en Noordatlantische Ver dragsorganisatie aan de orde zijn ge steld. Tevens zullen minister Cals en zijn collega's zich beraden over een aantal problemen van internationale samen werking waarover op de in september op initiatief van de Europese Universiteiten Commissie te Dyon gehouden rectoren conferentie van gedachten gewisseld werd. Koude nacht De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Wisselende bewolking met voorname lijk in de kustprovincies enkele buien. In het binnenland plaatselijk nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke tot matige westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 OKTOBER Zon op: 7.27 uur; onder: 17.19 uur. Maan op: 3.58 uur; onder: 16.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.49 en 13.14 uur. Laagwater te 9.00 en 21.15 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's Particuliere bouw Voor eigen woningen (woningen die door de eigenaar worden bewoond) blijft het systeem van de premie gehandhaafd. De premie zal voortaan echter - in af wijking van de thans geldende regeling - worden uitgekeerd aan de eerste eige naar-bewoner. De gemeentelijke garantie die ingevol ge het besluit bevordering eigen-woning- bezit thans slechts betrekking heeft op de zogenaamde top (dit is het gedeelte van de lening, dat 60% van de netto- stichtineskosten te boven gaat) zal ver ruimd worden tot een volledige garantie voor 90% van de netto stichtingskosten. Bouwprogramma Bij de vaststelling van de omvang van het bouwprogramma 1960 is uitgegaan van de veronderstelling, dat dit pro gramma gerealiseerd kan worden zonder dat de bouwmarkt in zijn geheel over spannen wordt. Afremming van de bouwactiviteit zal dan ook alleen ge schieden in die gebieden waar de vraag naar bouwwerken groter is dan met de aldaar beschikbare bouwcapaciteit kan worden bevredigd. Met betrekking tot de onderscheiden sectoren deelde de minister mee dat voor 1960 in beginsel de bouw in de sector nijverheid - in tegenstelling tot de sec toren handel en verkeer, onderhoud en verbouw, en overheidsgebouwen - niet afgeremd wordt. Daarentegen zal de be windsman met alle hem ten dienste staande middelen bevorderen, dat de bouwcapaciteit in de „probleemgebieden" niet onnodig ongebruikt zal blijven. Dijk in Zeeland brokkelde af Gistermiddag om drie uur ontdek ten een der kantonniers van het waterschap Schouwen-Duiveland. dat de basaltglooiing van de dijk ten westen van de haven de val op verschillende plaatsen begon af te brokkelen. De basaltglooiing bleek namelijk door onderuitholling hier en daar te zijn ingestort. Onmiddellijk werden maatrege len genomen. De kantonniers van het waterschap sloegen palen en wierpen basaltstenen in de be dreigde gaten. Men achtte name lijk uitbreiding in verband met de opkomende vloed in de avonduren en de waarschuwing voor zware storm niet denkbeeldig. Tot half negen gisteravond hebben de man nen hard gewerkt. Gevaar voor uitbreiding bestaat thans niet. Chinese militairen zijn waargenomen in de omgeving van het vlieg veld van Tsjoesoel, het voornaamste vliegterrein in het zuidoosten van Ladak. Dit is gisteren medegedeeld door een woordvoerder van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken. De onafhankelijke „Hin dustan Times" had reeds bericht, dat de Chinezen al twee weken geleden waren gezien in de omgeving van dit vliegveld, dat van groot belang is voor de verdediging van Zuid-Ladak. Tsjoesoel ligt enkele kilometers van de Indisch-Chinese grens, zoals die hier min of meer is vastgesteld. Een groep van de Indiase grenspolitie is te Hot Springs, in Oost- Ladak, aangekomen, om de tien door de Chinezen gevangen genomen Indiërs en de negen lijken van de gesneuvelde leden der Indiase grenswacht over te nemen. De reeds begraven stoffelijke overschotten zullen worden opgegraven en worden overgebracht naar de op een dagmars van Hot Springs gelegen Indiase voorpost te Tsogetsaloe, in het dal van Tsjang Tsjen Mo, waar ze met militaire eer zullen worden verbrand. Toch maar liever vakman. NIEUWE RIJN 54 Boterprijs opnieuw omhoog (Van onze Haagse redactie) Door de gespannen situatie op de zuivelmarkt, blijft de prijs van room boter nog steeds stijgen. Thans kost een pakje boter voor de consument reeds ca. f 1.60. In kringen van de groothan del houdt men er rekening mee, dat een verdere aanpassing van de boterprijs niet is uitgesloten. Begin vorige week steeg de groothan- delsprijs voor roomboter met 12 cent per kilogram. Aan het eind van die week kwam daar nog 20 cent bü en in het begin van deze week nog eens 24 cent, zodat in een tijdsbestek van zeven dagen de groothandels-kiloprijs voor boter met 56 cent omhoog liep Tegen gemakzuchtige Franse apotheker twee jaar geëist Het openbaar ministerie van de recht bank te Bordeaux heeft twee jaar ge vangenisstraf geëist tegen de fabrikant van farmaceutische artikelen Cazenave, die terechtstaat op beschuldiging van het veroorzaken van de dood van 73 jonge kinderen door een babypoeder. Het poeder zou een zwaar vergift hebben bevat. Verder wordt de 59-jarige fabri kant beschuldigd van het toebrengen van letsel aan 290 kinderen door onacht zaamheid en het niet geregeld controle ren van zijn materiaal en produkten. Er kan. aldus de openbare aanklager, in dit geval geen sprake zijn van ver giffenis, al is het noodzakelijk rekening te houden met de goede reputatie, die de fabrikant tevoren genoot. Cazenaves verdedigers zullen morgen aan het woord komen. De kinderboekenschrijfster Hen- riëtte Laurey. die de prijs verwierf voor het beste kinderboek in 1959. Enkele autobezitters waren bijzon der slecht te spreken over de eerste herfststorm van het jaar. In Am sterdam sneuvelde op de hoek van Rembrandtplein en Thorbeckeplein een dikke boom. die terecht kwam op een aantal personenauto's. Het kostte heel wat moeite het gevaarte te verwijderen en wat er toen be vrijd werd. waren geen auto's meer. maar wrakken. Verstrekkende nieuwe plannen om de Russen volgend jaar betere woningen, hogere lonen en een werkdag van 7 uur te geven, zijn gisteren bekend gemaakt in de Opperste Sovjet (parlement). De Rus sische buitenlandse handel zal in 1960 met 25 procent uitgebreid wor den en een program voor hulp aan het buitenland voorziet in de bouw van 383 fabrieken in 22 landen. Het volgend jaar zullen tien miljoen Russen in nieuwe woningen trekken, aldus werd medegedeeld. De directe belasting zal in de komende paar jaren afgeschaft wor den. „De Russische industrie zal zich veel sneller ontwikkelen dan die van de V.S. en in betrekkelijk korte tijd de Amerikaanse overvleu gelen", aldus een Russische bewering Ovatie voor premier Premier Kroesjtsjef kreeg een ovatie toen hij binnenkwam. Alexei Kosigin, vice-premier en voorzitter van de staats plancommissie, zei, dat de ongekende verrichtingen van de Russische weten schap en techniek alle redenen geven om het huidige jaar als het begin van een nieuw tijdperk in de verovering van de ruimte door de mens te beschouwen. Kroesjtsjefs Amerikaanse tournee had overtuigend aangetoond, dat de vreed zame politiek van de Sovjet-Unie en de Russische ontwapeningsvoorstellen niet ingegeven zijn door de zwakheid van de Sovjet-Unie, wier economische en poli tieke kracht elke dag toenemen. Volgens Kosigin laten de plannen voor de woningbouw in 1960 een gewel dige stijging van 66 procent boven de toewijzingen voor dit jaar zien. Het merendeel van de nieuwe woningen zal in de steden verrijzen: ongeveer 2 400.000. Op het platteland zullen volgend jaar een miljoen nieuwe huizen gebouwd worden. Voor 1960 is voor de defensie een be drag van 96.1 miljard roebel uitgetrok ken, evenveel als in 1959. Het eindbedrag van de begroting voor 1960 is evenwel groter dan dat van 1959. Voor de zware en de lichte industrie zijn de begro tingsbedragen vergeleken met 1959 met resp. 8.8 procent en 6.4 procent ver hoogd. Acht maanden geëist tegen Ambonees (Speciale berichtgeving Acht maanden gevangenisstraf waar van vier maanden voorwaardelijk eiste de Officier van Justitie bij de Arnhemse Rechtbank, mr. A. J. J. Pfeil, tegen een 33-jarige Ambonese fabrieksarbeider, wegens poging tot doodslag op de kamp oudste van het Ambonezenkamp te Randwijk, de heer Pnrtipoeloehoe. Als verzachtende omstandigheid noemde de Officier verdachtes bijgeloof. Uitspraak over 14 dagen. Gunstig voorteken De delegaties van het Westen en de Sovjet-Unie zijn het gisteren eens ge worden over een ontwerpresolutie om alle lopende ontwapeningsvoorstellen voor te leggen aan de nieuwe ontwape ningscommissie van tien, die in het be gin van het nieuwe jaar in Genève met haar werk begint. De resolutie zal wor den ingediend bij de politieke commis sie van de Assemblee (Algemene Ver gadering). De instemming van Rusland met de ontwerpresolutie wordt beschouwd als een gunstig voorteken voor het overleg in Genève. Bres in front der staalfabrikanten (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse staalstaking, die nu reeds honderd en zes dagen duurt, is nog niet ten einde. Het gerechtshof, dat de zaak in hoger beroep behandelde, is eveneens tot de conclusie gekomen, dat de stakers tachtig dagen lang weer aan het werk moeten gaan. Het was te voor zien, dat de vakvereniging nogmaals hoger beroep zou aantekenen, thans bij het Opperste Gerechtshof. Onverwachts kregen de stakers echter zes dagen de tijd om zich hierover te bedenken. Wellicht heeft het hof gemeend dat de arbeiders dit respijt nuttig kunnen gebruiken door te elfder ure nog tot een akkoord met de werkgevers te komen. De Amerikaanse regering acht verlen ging der staking evenwel onverant- wonrd. De minister van Justitie zal daarom proberen het Opperste Ge rechtshof tot spoed aan te zetten. In dien dit hof de Amerikaanse regering wil steunen, kan het de stakers ver plichten eventueel donderdag voor het laatste appèl aan te tekenen. Overigens zou in zes dagen tjjds de situatie wel kunnen veranderen. De sta kers hebben weinig kans bij het Opper ste Gerechtshof gelijk te krijgen. Ander zijds is in het front de rstaalfabrikanten een kleine bres geslagen nu Kaiser met de arbeiders tot een afzonderlijk ak koord is gekomen. Ook met de „Detroit Steel Co" is een overeenkomst gesloten. Deze maatschappij is in de orde van grootte de zestiende in de Amerikaanse staalindustrie. Nieuwe ontwikkeling in Pakistan Generaal Mohammad Ajoeb Chan, de president van Pakistan, heeft giste ren in een radiorede bekend gemaakt, dat in de komende weken verkiezingen zullen worden gehouden voor de nieuwe plaatselijke raden. Enkele uren tevoren had hij een nieuw stelsel van volksvertegenwoordi ging afgekondigd, dat voorziet in plaat selijke, districts- en provinoiale raden, waarvan alleen de eerste gedeeltelijk ge kozen worden. De bedoeling van het nieuwe stelsel is, zo verklaarde de pre sident. dat de bevolking de eigen zaken behartigt via organen die niet te ver van de dorps- of gemeentelijke gemeen schap verwijderd zijn. ..Gevestigde be langen zullen dan niet meer in staat zijn de dorpsbevolking te misleiden". Voor het. eerst in onze geschiedenis zal het volk vertegenwoordigers kunnen kiezen die het persoonlijk kent, aldus de president. De hogere organen zijn samengesteld uit de voorzitters van de lagere en een aantal door de regering benoemde leden. Ter herdenking van het feit dat gene raal Ajoeb Ohan een jaar geleden door een revolutie in Pakistan aan de macht kwam. is gisteren een algemene amnes tie afgekondigd. Het doodvonnis van 229 mensen werd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Uiterst mager O (Van onze Londense correspondent) De Engelse troonrede heeft gisteren weinig indruk gemaakt omdat haar in houd uiterst mager was en de meeste maatregelen bovendien al waren aange kondigd in het conservatieve verkiezings manifest. De rede werd ditmaal uitge sproken door de lord kanselier, voorzit ter van het Hogerhuis, aangezien Konin gin Elizabeth een baby verwacht en zich van alle openbare functies heeft terug getrokken. Volgens gewoonte las in het Lagerhuis de speaker de troonrede nog eens voor. waarna twee leden, een oud en een nieuw, als een soort oarlemen- taire clowns er een half grappige, half ernstige beschouwing aan verbonden De belangrijkste maatregel, welke vandaag al meteen in behandeling zou komen, betreft de bevordering van de industrialisering in de economisch zwak ke. door werkloosheid getroffen streken. De rest is kleingoed. Schomburg volgt Metlaris op Generaal August Schomburg. plaats vervangend chef militair materieel, is benoemd tot opvolger van generaal Me- daris als hoofd van de afdeling raketten van het Amerikaanse leger. Hij is 51 jaar. Medaris heeft vorige week meegedeeld dat hij volgend jaar januari met pen sioen wil gaan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1