Laatste Berichten MET REDE VAN DR. PATIJN „LEIDSE WEEK" GESLOTEN Vluchtelingenhulp verwacht van Nederlanders 2 <t 1 miljoen STORM DINSDAG 27 OKTOBER 1959 Met een officiële bijeenkomst in de Burgerzaal van het Stadhuis is gister avond de Leidse week voor Internationale Samenwerking geëindigd. Vele auto riteiten en belangstellenden hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging van het gemeentebestuur om de rede van dr. C. L. Patyn, voorzitter van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp, aan te horen. Wethouder J. C. van Schaik, in zijn kwaliteit als loco-burgemeester, sprak hierover zijn vreugde uit en wees voorts op de belangrijkheid van deze „Leidse Week" in deze tijd, waarin een verslapping in de samenwerking dreigt in te treden. Over deze ingetreden ver slapping sprak ook dr. Patijn. Nadat hij eerst een uitvoerige schets had gegeven van het vluchtelingenprobleem sinds het einde van de tweede wereldoorlog en zoals de situatie thans is, stelde hij vast dat gezien het nog altijd niet on aanzienlijke aantal vluchtelingen (in Europa 135.000) de mogelijkheden tot repa triëring, emigratie en integratie sterk verruimd moesten worden. De ervaring met de repatriëring heeft geleerd, dat slechts een zeer kleine groep vluchtelingen dit verkiest. Van de ruim 200.000 vluchtelingen na het conflict Hongarije, zijn slechts 8000 (voornamelijk kinderen) naar hun ge boortegrond teruggekeerd. Bij de emi gratie is de situatie anders. Door de grote stroom van vluchtelingen gaan de landen namelijk op de duur zeer 6trenge eisen stellen en zijn de kansen dus niet groot. Waar het dus voorna melijk om gaat is de integratie; de vluchtelingen ter plaatse een nieuw be staan geven. Is de integratie dan op grote schaal mogelijk, zo vroeg dr. Patijn en hij vervolgde met op Duits land te wijzen, waar deze integratie op een enorme schaal plaats heeft. Honderdvijfendertigduizend vluchte lingen dus in Europa. Hiervan leven er nog 32.000 in kampen. Voorts, aldus dr. Patijn, zijn er acht a tienduizend man daatvluchtelingen in Hongkong voor namelijk Wit-Russen en enkele tien duizenden in Algerije. Daarnaast is er de enorme groep van Palestijnse vluch telingen (acht- a negenhonderd dui zend) rond de Israëlitische grens. De groep van ongeveer een miljoen Chi nese vluchtelingen in Hongkong krijgt thans hulp van Engeland, dat hiermee zijn aandeel in het internationale vluch- telingenjaar ruimschoots levert. HULP IN ANDERE VORM In Nederland, aldus dr. Patijn, kan men niet eisen, dat we een grote groep vluchtelingen opnemen. We moeten dus hulp in andere vorm bieden. We kun nen onze geldelijke bijdrage in het vluchtelingenjaar met een paar miljoen vergroten. Het comité verwacht van het Nederlandse volk in dit vluchtelingen- jaar, dat tot juli 1960 duurt, een bij drage van twee vier miljoen, aldus dr. Patijn. Na nog eens op onze grote taak op dit gebied gewezen te hebben, besloot dr. Patijn zijn betoog met het zinnetje „Dat kan er nog best af De bijeenkomst, waaraan het zang koor van het Rembrandtlyceum en de declamator Hans van der Kwaak hun medewerking verleenden, werd besloten met enkele woorden van dr. ir. H. M. J. Hart, voorzitter van de Leidse Com missie voor Internationale Samenwer king. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN ZAGEN OOSTENRIJK. Dank zij het fotografische talent en de onuitputtelijke voorraad spraakwater van voorzitter J. G. Gompelman had de Leidse Amateurfotografenvereniging gis teravond in „De Doelen" een interes sante Oostenrijkse avond. De heer Gom pelman heeft dit jaar namelijk een vijfweekse vakantietrip door Oostenrijk gemaakt en daar zijn ogen en oren goed de kost gegeven. Al reizende en trek kende „verschoot" hij onder meer zeven omkeer-kleurenfilms van elk 36 op namen, zodat er gisteravond heel wat van de schoonheid van Oostenrijk te zien was. Een aardige bijkomstigheid was, dat de heer Gompelman deze films zelf heeft ontwikkeld. De techniek hiervan is hem bijzonder meegevallen. Het zelf ontwikkelen van omkeerkleurenfilms bleek stukken eenvoudiger te zijn dan menige gebruiksaanwijzing hem deed vermoeden. Zijn materiaal hiervoor be stond slechts uit zes flessen, een door zichtige plastic spoel en een ontwikkei- pakket. Door de flesjes met ontwikke laar in een teiltje water te plaatsen was het niet moeilijk de temperatuur op 25 graden Celsius te handhaven. Wat het resultaat betreft: er was geen ver schil te zien tussen de dia's van de eerst ontwikkelde film en die van de laatste Vliegende dakpannen - schoorsteenbrandjes Storm. Gisteren, vannacht etn vandaag gierde de wind en sloegen flarden regen tegen ramen en de den de straten glimmen. Hollands najaarsweer, waar we nog niet aan gewend zijn. Hoezeer we er niet aan gewend waren bleek uit het feit. dat viermaal de brandweer met een spookachtig geloei, dat het gegier van de wind overstemde, moest uit rukken voor brandjes in schoor stenen. Achtereenvolgens moest de ramoneur in de Gortestraat, Prins Prederi'kstraat, Willemstraat en de Prins Bemhardstraat gehanteerd worden. Materiële schade was er in geen van de gevallen. De storm heeft echter nog an dere pylen op zfjn kwaadaardige boog. Plotselinge windrukken deden vanmorgen verscheidene fietsen, bromfietsen en zelfs een scooter tegen de keien slaan. Ook ging er af en toe op gevaarlijke straat hoeken door een onverwachte windstoot een fiets met berijder en al tegen de straat. Doch er zijn tot nu toe gelukkig nog geen persoon lijke ongelukken gemeld. De brand weer is vanmorgen ook weer in touw geweest, nu echter om zich over enkele wankele schoorstenen te ontfermen. Een niet onbelangrijk gevaar vor men voorts los liggende dakpannen. Verder verdient het ook aanbeve ling, dat men zich in deze dagen even van de toestand van de schoorsteen op de hoogte stelt en of TV-antennes enz. nog steeds goed verankerd zijn. LEIDERDORP Forumavond over de vrouw in het gezin In de aula van de Chr. Ulo-school in de Van Geerstraat, werd gisteravond een forumavond gehouden. Deze avond was belegd door de commissie voor ker kelijke samenwerking tussen hervorm den en gereformeerden en werd gehou den in het kader van de gezinsweek met als thema: ,De vrouw in het gezin". Dit forum bestond uit dr. Bakema, mevr. Bleichrodt, mevr. Doorn, de heer Filippo. mevr. Groeneveld, de heer De Jong, de heer Lamers, wethouder Meerburg, voor zitter, mevr. Nagtegaal en de heer Swank. Verschillende vragen werden op indringende wijze behandeld. Het werken van de gehuwde vrouw kwam o.m. aan de orde. Gesproken werd nog over geboorte regeling, zakgeld voor de kinderen en dansen. TONEEL IN ZIJLKWARTIER Ook in de buurt- en speeltuinvereniging Zijlkwartier heeft het winterseizoen geopend. In de kantine van de Touw- fabrieken vond een toneelvoorstel ling plaats. Opgevoerd werd het blijspel „Tot wederdienst bereid". De regie was in handen van de heer S. Smit. Aan lachsalvo's heeft het op deze gezellige avond waarlijk niet ontbroken! BURGERLIJKE STAND Geboren: dementia H., dr v. N. P. Blankevoort en M. D. Scheffers; Jan P., zn v. J. P. Heck en J. S. Blankenstein; Clasina B., dr v. C. van der Wolk en B Vonk. Ondertrouwd. A. J. Spelthuis. 28 jaar en G. Snoek, 23 Jaar. Getrouwd: Joh. Jacob van Zanten, 25 Jr en A. Fros, 24 jaar; K. Post, 26 Jaar en A. Joh. van der Hoogt. VOORSCHOTEN RAADSAGENDA De gemeenteraad vergadert vrijdag 30 oktober om 8 uur. De agenda ver meldt o.m.: Verlenen van medewerking voor uit breiding rijwielbergplaats R.-K. Jon gensschool: aanschaffing leer- en hulp middelen voor de Gereformeerde school; aanschaffing leermiddelen voor de openbare ulo; beschikbaarstellen kre diet voor aanleg schooltuintjes voor de openbare Parkschool: benoeming leer kracht openbare Parkschool; aanschaf fing klassemeubilair voor de openbare Parkschool; overneming enige stroken grond langs fle Kon. Julianalaan; vast stelling maximum-bedrag van de vlot tende schuld voor 1960; verkoop enige percelen grond in het plan Aide geest"; aanwijzing van een gemeentelijke lijk schouwer; beschikbaarstelling krediet voor reconstructie plantsoen aan het Oranjeplein en het maken van parkeer havens nabij de Kon. Wilhelminalaan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Pleter. zn v. P. Hoppenbrouwer en H. W. Klein; Norbert zn v. J. F. van Druten en I'. Vernet; Wilhelmlna Geertrulda Maria, dr v. L. A. J. Kooijman en G. M. E. Greve; Petrus zn v. F. J Rewijk en J. B. Wasse raar; Maria Hendrlka dr v. H. W. Joustra en A. Kloosterboer; Carolina, dr v. K. B. Botermans en A. de Leeuw; Martinus. zn v M. Pabst en M. J. van Boxtel; Louise Henriëtte. dr v. M. de Hoog J. C. de Fil ter- Carla, dr v. I. C. Brussee en J. van Winkel; Franciscus Johannes Antonlus Joseph, zn v. A. H. van Di1k en J. C. M. Molenkamp; Johannes Cornells Jozef, zn v. H. P. de Bruljn en A. E. Buikstra: Ilse Margaret, dr v. C. de Vreugd en P. Zwa nenburg. GETROUWD: J Scharloo en H. A. T. Huljzendveld; W J. Meljers en C. Neuteboom. OVERLEDEN: N. van Rampen. 80 jr. man; J. Koore man 78 jr, vrouw; J. N. de Koning. 54 Ir man; M. Monteba. 40 Jr, man; P E. van Ommeren Ofaxell. 83 Jr, wed. v>. Y. Kui pers; O, A. Allera, 94 Jr. man} W. Kors- wagen 78 Jr, man. Raadsvoorstellen BUNGALOWS Opnieuw hebben zich gegadigden voor bouwgrond voor bungalows in het plan „Adegeeest" gemeld. De prijs van de grond varieert van f 17,— tot f 24.50 per m2. In die grondprijs is berekend een bedrag van f2,— per m2 voor storting in het fonds voor bijzondere doeleinden in het algemeen belang. De bouwplan nen zijn inmiddels reeds door de Wel standscommissie goedgekeurd. Overigens zij opgemerkt, dat Ged. Staten van Zuid-Holland hun goedkeuring voor het verkopen van een perceel grond in het Plan „Adegeest" ten behoeve van „Be jaardenzorg" en enkele andere percelen nog voor ten hoogste twee maanden hebben opgeschort. AFRASTERING PLANTSOEN Het plantsoen aan het Oranjeplein bestaat sedert 1933 en is aan herziening toe. B. en W. stellen nu voor een geheel nieuwe beplanting aan te brengen zon der afrastering. De beplanting zal dan zodanig zijn, dat het niet meer moge lijk zal zijn dit plantsoen als een soort oversteekplaats te gebruiken. Bovendien is het gewenst aan de noordzijde een parkeerhaven aan te leg gen, waar 8 auto's geparkeerd kunnen worden. De kosten van herziening van het plantsoen worden geraamd op f 1640, waarvan reeds f 1365,werd gevoteerd. De kosten van de aanleg van de par keerhavens worden geraamd op f 3000, De bomen in het plantsoen kunnen be houden blijven. VOOR HET ONDERWIJS De agenda voor de gemeenteraad ver meldt een zestal onderwijsvoorstellen. De R.-K. Jongensschool heeft behoef te aan uitbreiding van de rywielberg- plaats. De kosten worden geschat op f4000. De Gereformeerde school vraagt ongeveer f 3070,voor aanschaffing van werkbanken. De uitbreiding is mogelijk nu de school met 2 lokalen wordt uitge breid. De openbare lagere Parkschool wil he toude meubilair vervangen voor leer lingensets. De kosten worden geraamd op f4900.—. In de plaats van de in april in het huwelijk getreden mej. R. Westerweel is aan de openbare Parkschool nog geen nieuwe vaste leerkracht benoemd, om dat er geen geschikte sollicitanten wa ren. Thans heeft gesolliciteerd mevr. J. UittenbogaardSmits, die ruim een half jaar tijdelijk werkzaam is. B. en W. stel len, op verzoek van het hoofd der school en in overleg met de Inspecteur van het lager onderwijs, voor mevr. Uittenbo gaard te benoemen. SCHOOLTUINTJES De Parkschool heeft in het afgelopen seizoen gebruik gemaakt van de school tuintjes, die in de toekomst voor de R.-K. School in de Vlietwijk bestemd zijn. Thans zullen de definitieve tuintjes voor de Parkschool aangelegd worden nabij de speelweide en de gemeentelijke kwekerij in de onmiddellijke nabijheid van de school. B. en W. vragen de raad hiervoor een krediet van f 800,—. Het hoofd van de openbare uloschool vraagt een krediet van f 110,— voor de aanschaffing van boeken. Het is n.l. noodzakelijk dat de jongens éen les en één les Engelse lectuur krijgen geduren de de tijd. dat de meisjes handwerken hebben om aan het wettelijk voorge schreven aantal van 1040 klokuren te WARMOND VERGADERING GROENE KRUIS. Onder voorzitterschap van de heer E. Posthumus hield „Het Groene Kruis', afdeling Sassenheim, Voorhout en War mond een algemene ledenvergadering in hotel „De Stad Rome". De voorzitter verheugde zich erover, dat er onder de plaatselijke wijkzusters zo'n prettige samenwerking heerst. Na nog enkele mededelingen gedaan te hebben gaf hij het woord aan de secretaris, de heer Germing. Vervolgens las de penning meester, de heer Ruitenbeek de begro ting over 1960 voor. Tot kascommissie- leden werden benoemd de heren P. Kaak en D. Roest. Bij de bestuursvwfclezlngen werden herkozen de heren Posthumus en Van Nieuwkoop en voor mevrouw A. Timmer werd gekozen mevrouw Schram Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering te Rotterdam werden geko zen de heren Germing en Ruitenbeek. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geertrulda C. M., dr v. J. J. van Schle en M. A. Duivenvoorden; Nico- laas H. P., zn v. A. H. van Rijn en J. G. van. Schle. Getrouwd: H. H. de Ruijter, 29 Jr en C. J. Kortekaas. 28 Jaar. „Guyana" zorgde voor prettige avond K. en O., afdeling Warmond, hield dit seizoen haar eerste geslaagde avond. Het bestuur heeft een goede greep gedaan door als eerste uitvoering in dit seizoen 1959/1960 dr. C. D. van Wengen met het uit Surinamers bestaande orkest „Guyana" naar Warmond te laten komen. Dit gezelschap trad dan ook in „Het Trefpunt" op, alwaar zij voor de leden van K. en O. een zeer geslaagde uitvoering gaven. Dr. Van Wengen opende de avond, door een en ander te vertellen over Su riname en haar inwoners. Daarna in troduceerde hy hét orkest, hetwelk be stond uit 6 heren en 1 dame. Hij gaf de nodige uitleg over de exotische instru menten welke gebruikt werden en gaf een interessante toelichting op de ge speelde nummers. De leden van het orkest zorgden met hun gitaren, ukele, trommen, slagstokjes, schudinstrumenten en klarinet voor de juiste sfeer. Na afloop kreeg het orkest een dave rende ovatie, welke hun aanleiding gaf nog een slotnummer te geven. Na al spelende door de zaal getrokken te zijn, verlieten zy het podium, hetwelk door iedereen werd betreurd. De voorzitster van K. en O. Warmond, mevrouw baronesse B. von Fisenne, dankte in enthousiaste en hartelyke bewoordingen dr. Van Wengen en de leden van het orkest voor hun komst naar Warmond en riep hen geen vaar wel, maar een tot weerziens toe, het geen door alle aanwezigen werd toege juicht. Tenslotte bood zij hét vrouwelijk lid van het orkest een boeket bloemen aan, hetwelk bijzonder op prys werd ge steld. Voor het aannemersexamen slaagde de heer F. H. Kool. WASSENAAR Bromfietsrallye opende actie „Voor kerk en kruis" Pastoor H. F. Jansen van de St.-Jo- zef-parochie gaf by het R.-K. Vereni gingsgebouw het startsein voor een bromfietsrally en tegelijkertijd het start signaal voor een grootscheepse actie, die in het komende jaar gevoerd zal worden onder het motto: „Voor kerk en kruis", een actie, die pastoor Jansen zal moeten helpen aan een flink bedrag voor de bouw van zyn nieuwe parochie kerk in Park Deyleroord, en het Wit- Gele Kruis in Wassenaar aan geldmid delen om het, kort geleden in eigen dom verworven, gebouw aan de Lange Kerkdam meer geschikt te maken als wykgebouw. Vele evenementen staan op het pro gramma; onder meer zal een grote lo terij worden georganiseerd, waarvoor de loten in het gehele land verkocht zul len worden. Gisteren kreeg de sectie een sportief begin met een bromfiets rally. die door de heer W. Teeling met medewerking van een aantal leden der R.-K. Jongeren werd georganiseerd. Het aantal deelnemers was nog niet zo groot, als de organisatoren, gezien de moeite die zij zich gegeven hebben, wel verdiend hadden. Maar bromfiets- rail 's z^jn in Wassenaar een tamelijk nieuw verschijnsel. En omdat de deel nemers van gisteren vol lof waren over de organisaties zullen ongetwijfeld een volgende keer ook vele anderen, die eerst de kat uit de boom hebben willen kijken, van de partij zyn. De deelnemers moesten aan de hand van een routebeschrijving een ongeveer 60 km. lang parkoers rijden met een gemiddelde snelheid van 25 km. De tocht ging over Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Voorhout, Noordwijkerhout, Lisse en weer terug naar Wassenaar, waar by hotel Bianca in de Gravestraat de finish lag. Het aantal strafpunten, dat de rally-rijders onderweg opliepen, varieerde van 33 tot 474. Drie deelne mers zyn helemaal niet meer aan de finish verschenen. Toen de uitslag bekend was, sprak pastoor Jansen een hartelyk dankwoord tot de organisatoren, de helpers en helpsters, de schenkers van de fraaie bekers, die als pryzen waren uitgeloofd en vooral ook de deelnemers. Mr. J. P. M. Aghina reikte vervolgens de pryzen uit. De eerste prys een wisselbeker bleek gewonnen te zyn door B. Kennedie, die 33 strafpunten opgelopen had, de tweede door H. Meershoek, 61 strafpunten, de derde door J. L. v. d. Krogt met 66 strafp., de vierde door J. Ouwehand met 77 strafpunten en de vyfde door A. Tee ling met 94 strafpunten. Loopbrug omgewaaid Schade een miljoen gulden Vanmorgen Is een zware loopbrug op het haventerrein te Delfzijl door de storm omgewaaid, waarbij een grote ravage is aangericht. Een kraanmachinist die bezig was met het lossen van hoogovenslakken, kon bijt yds op een loods springen en werd slechts licht gewond. De loopbrug ver nielde twee loodsen, in één waarvan zakken kunstmest waren opgeslagen. Door het slechte weer werd er op het moment dat het ongeluk gebeurde, niet geweikt, zodat persoon!yke onge vallen zloh niet voordeden. De schade wordt geschat op een miljoen gulden. Stormschade in Amsterdam In Amsterdam heeft de storm aanzien- ïyke schade aangericht. Op de Keizers gracht werd een boom ontworteld, die op een woonschip viel, dat zwaar be schadigd werd. Op het Thorbeckeplein viel een boom op een viertal auto's, die volkomen vernield werden. Op de Mau- ritsstraat kwam een hoge lichtmast naar beneden. Er deden zich in alle gevallen geen persoonlyke ongelukken voor. De politie en hulpdiensten zyn druk in de weer om de ravages op te ruimen. Luchtvaart normaal In de loop van vandaag wakkerde de sterke wind op Schiphol tot stormkracht aan en er werden stoten gemeten van 90 km per uur (windkracht 10). De ge middelde kracht van de storm, die uit zuid-westelyke tot zuidelyke richting kwam, lag op de grond gemeten op 70 km per uur. Het luchtverkeer ondervond geen vertraging van de ongunstige weersomstandigheden. Maatregelen in Scheveningen Met het oog op de storm, welke van avond wordt verwacht, werden van middag in de binnenvoorhaven te Sche veningen in alleryl maatregelen ge nomen, teneinde het wegkalven van de glooiing aan de noordzijde van die ha ven te kunnen voorkomen. Ter plaatse bevinden zich over een lengte van 50 meter zandbermen (zand met bitumen), die nog met asfaltbeton moeten worden bedekt. Gehoopt wordt dat het onder spoelen van de bermen kan worden te gengegaan door het zand af te dekken met stromatten, welke op hun plaats zullen worden gehouden door basaltblok ken, die tevens een afwerende functie zullen vervullen. Minister Korthals opende Rijksweg 13 De minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals heeft vanmorgen een gedeelte van de Rijks weg 13 - van Delft naar Overschie - ge opend, waartoe hij een sirene in wer king stelde. Hy wees op de grootscheepse recon structie en vertelde de wederopenstel- ling te verrichten vier weken voor de 21ste november, de datum volgens aan nemingsovereenkomst bindend voor de voltooiing. Voorlopig zal het verkeer ryden op een weg, waarop de definitieve deklaag van asfaltbeton nog niet is aangebracht. Optredende zakkingen in het wegdek kunnen dan nog worden weggewerkt in de dikte van de definitieve deklaag. Veel ingrijpender voor het verkeer zal echter een ander verbeteringswerk zyn. De minister doelde hier op de verbre ding van het viaduct te Overschie. Voorts zal het gedeelte tjissen dit viaduct en Rotterdam nog onderhanden moeten worden genomen. Ook tussen Rijswyk en Delft is een groot werk in uitvoering, nl. de aanleg van het verkeersplein Ypenburg en de daarop aansluitende weggedeelten. Ook het gedeelte beoosten Delft, weliswaar het vak van Ryksweg 13 met het minste verkeer, zal mettertyd eveneens drie rij stroken in elke rijbaan moeten verkry- gen. Carrière luchtmacht officier gebroken Verloor oog bij aanrijding (Van onze Haagse redactie) Op 6 februari van dit jaar reed een auto, bestuurd door een 39-Jarige auto handelaar uit Den Haag op de Mient aldaar tengevolge van onvoorzichtig heid van de bestuurder tegen een ver- keerszuil. De naast hem zittende 42- jarige tijdelijke luitenant-kolonel van de Kon. Luchtmacht, L. v. d. Akker, sloeg daarbij met het hoofd door de voorruit, Zyn linkeroog werd geperfo reerd als gevolg waarvan hU dit moet missen. Zijn carrière als vlieger is daardoor gebroken, aangezien hy werd afgekeurd. Hoewel hU wél als officier in dienst kon blijven, zyn zijn promo tiekansen vrijwel nihil. Op het ogen blik is hij als majoor in Duitsland werkzaam. De autohandelaar had zich voor zyn roekeloos rijden voor de Haagse Recht te verantwoorden. Hy voerde tot zyn verdediging aan, dat zyn auto by het terugschakelen op de Mient plotseling met het achterstel was weggegleden, waardoor hy tegen de zuil botste. Uit de verklaring van een deskundige, hoofd agent van politie, bleek dat de wagen in goede conditie verkeerde. Deze des kundige meende dat het niet mogeiyk ls, dat de auto van verdachte, die voor- wielaandryving heeft, by het schakelen plotseling met het achterstel kan weg- giyden. Dit was hem uit verschillende proeven gebleken. De officier van Justitie weet het ongeluk aan hoogst onvoorzichtig rij den en vroeg veroordeling van de ver dachte tot een boete van f250, subsi diair 50 dagen hechtenis, een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met 3 jaar proeftijd en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van 9 maanden. De autohandelaar riep de clementie van de Rechtbank in voor zover het de ontzegging betreft, omdat dit zyn ondergang zou betekenen. Uitspraak 10 november a.s. Behandeling begroting Volkshuisvesting De Tweede Kamer heeft vanmiddag besloten in de vergadering van dinsdag 3 november aan de orde te stellen de begroting van het Departement van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid. Alle vergaderingen zullen tot Kerstmis 's avonds worden voortgezet. Volkstelling 1960 Proef in ganse land (Van onze Haagse redactie) In het kader der voorbereiding der volkstelling 1960 zal in de loop van deze en volgende week over het gehele land een proeftelling worden gehou den. In elke gemeente zal deze steek proef welke van belang kan zyn, daar zy richtlijnen zal kunnen ople veren, welke gevolgd dienen te worden om straks, eind mei 1960, zo efficient mogelyk te kunnen werken plaats hebben in één op de duizend gezinnen. Voor die proeftelling zyn de adressen der gezinnen door het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat met de voorberei ding en de uitvoering van de volkstelling is belast, vastgesteld aan de hand van de gegevens der woningtelling, welke in 1956 is gehouden. In de loop van de maand november en zonodig begin december, in elk geval vóór het einde van dit jaar, zullen de gegevens, welke deze proeftelling zal opleveren, door het C£S. worden be werkt. Op het ogenblik wordt, met het oog op de uitvoeringsbepalingen, door het C.B.S. nog overleg gepleegd met verschillende ministeries. Adenauer over een maand naar Parijs Eind november of begin december zal de Westduitse Bondskanselier dr. Kon rad Adenauer een officieel staatsbe zoek aan de Franse hoofdstad brengen, aldus verklaarde gisteren op een pers conferentie in Bonn de Westduitse re geringsperschef Von Eckhardt. De datum van dit tot dusver steeds ontkende bezoek staat nog al tyd niet vast. Eerst zal Adenauer van 19 no vember de Britse eerste minister Mac- millan te Londen bezoeken en trachten daar de Brits-Duitse tegenstellingen in zake de Europese economische samen werking en de Britse ideeën betreffende beperkte ontwapeningszones in Europa uit de wereld te helpen. Op 15 december vindt te Parijs de Jaariykse NAVO-con- ferentie plaats. Daar tussenin zal Ade nauers reis naar Parijs plaats vinden, waarby dus de Westduitse regeringschef een staatsbezoek aan het Franse staats hoofd De Gaulle zou brengen. Maar gisteren op de Bonner perscon ferentie bleek, breekt men zich hier be paald niet het hoofd over de vraag of niet de regeringsleider maar het staats hoofd, in dit geval Llibke, een staats bezoek aan Frankrijk behoort te bren gen. Men legde dit gisteren als volgt uit: Totdusver hebben Adenauer en De Gaulle elkaar over en weer slechts werk bezoeken gebracht. Nu De Gaulle gepro moveerd is tot staatshoofd met bepaald grote bevoegdheden op het stuk van de dageiykse politiek, dus met functies die totdusver aan de minister-president be hoorden, nu kan Adenauer alleen naar Parys gaan voor een werkbespreking door een staatsbezoek af te leggen! Ve len te Bonn denken hier het hunne van. Het ljjkt erop of dit bezoek zal vallen na dat van Kroesjtsjef aan De Gaulle. Men zegt hier thans dat de „bezoeken- carroussel" Adenauer-Macmülan-Kroesjt sjef-De Gaulle de Westelijke eenheid slechts ten goede kan komen. Maar men ontkent ter andere zijde niet dat er over de datum van het topoverleg of van een conferentie tussen de Westelijke rege ringsleiders thans sprake is van gehar rewar, dat niet gemakkelijk uit de we reld geholpen kan worden. Burgemeester erevoorzitter van „Dierenbescherming" Op een feestelyke byeenkomst in Kasteel Oud Wassenaar heeft gister avond de afdeling Wassenaar van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren het tien-jarig bestaan her dacht. Mr. A. Zwanenburg, voorzitter van het afdelingsbestuur, begroette enkele genodigden: de burgemeester van Was senaar en mevrouw Van wynbergen, de voorzitter van het hoofdbestuur der Ne derlandse Vereniging, dr. mr. W. Hu- genholtz uit Leiden en afgevaardigden van enkele zusterafdelingen in de om geving. De heer Zwanenburg gaf een overzicht van hetgeen in de afgelopen periode van tien jaar werd bereikt. Het ledental steeg tot 578, er werd om. be reikt, dat nieuwe bepalingen ter be scherming van dieren in de Wassenaarse Politieverordening werden opgenomen; via het noodasiel aan de Spelderslaan werden vele honderden honden aan een nieuw tehuis geholpen. De heer Zwa nenburg deed aan het eind van zyn toespraak de mededeüng, dat de burge meester het ere-voorzitterschap van de afdeling heeft willen aanvaarden. Nadat burgemeester dr. S. Baron van Wynbergen achter de bestuurstafel had plaats genomen, wenste hy het bestuur geluk met het tweede lustrum en prees hy het vele goede werk, dat tot nu toe voor het dier werd verricht. Dr. Hugenholtz bracht de felicitaties van het hoofdbestuur over en consta teerde. dat de afdeling Wassenaar een bloeiende afdeling is in de Nederlandse Vereniging. Mr. Zwanenburg bracht vervolgens dank aan enkele leden, die zich byzon- der verdienstelyk hebben gemaakt voor de afdeling. Mevrouw A. van Kempen— Gerritsen werd verrast met de mede deling, dat zy door het bestuur benoemd is tot lid van verdienste in verband met het vele werk, dat zij voor het dieren asiel heeft verricht. Daarna bood mr. J. v. d. Veen Vonk .voorzitter van het uit de bur gerij gevormde jubileumcomité, een bedrag van ruim f4000 aan. dat bij eengebracht is voor enkele vernieu wingen in het noodasiel aan de Spel derslaan. Met name zullen er 12 nieuwe hondenverbljjven worden inge richt. Tenslotte werden aan twee prijswin naars van een door Dierenbescherming uitgeschreven opstelwedstrijd, n.l. aan Ruud Veldman en Elly Jongeneel resp. een eerste en een tweede prijs uitge reikt. De pryzen die door leerlingen van de lagere scholen werden behaald, zullen op 8 november a.s .worden uitgereikt. Na een pauze hield de heer G. de Jos- selin de Jong een Interessante causerie over ..Omgang met dieren". BEURSOVERZICHT Internationals hoger De internationale waarden zetten van middag de vaste tendentie van gisteren voort zy het, dat de winsten geen be- langryke vormen aannamen behalve dan voor Kon. Olie. De stimulans kwam uit Wall Street, dat met hogere koersen was afgekomen. De staalstaking ln Amerika is aan het afbrokkelen. De Kaiser Cor poration heeft met de vakbond van staalarbeiders afzonderiyk over de loons verhoging onderhandeld en ls tot een akkoord gekomen. Kalser heeft 11.000 werknemers in dienst. „Nu één 6chaap over de dam is zullen er spoedig wel meer volgen", aldus de beurs. De Westduitse beurzen gaven vandaag merendeels hogere koersen te zien. Uni lever trok aanvankelyk de meeste be langstelling en was op 693% circa 2 pun ten hoger. In de openingsprys van 652 voor Philips kwam niet veel verandering. Slotnotering van gisteren was 649%. Aku een half puntje hoger op 382. Kon. Olie ontmoette vandaag meer be langstelling dan de laatste tyd. Parys had speciale belangstelling, waardoor de koers opliep van f 156.20 tot f 157,40, te gen f 154,40 als vorige slotprys. De aan delen lagen boven pariteit New York. KLM werd, opnieuw lager geadviseerd ingevolge Wall Street. Voor de Scheep vaarten vertoonden de koersen lichte verliezen. In de cultuursector waren HVA's iets luier. Staatsfondsen pryshoudend zonder meer. Aandelen Calvé, Gouda Apollo, en Lyempf werden hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Londen 10.59%—10.60; New York 3.77A—3.77H; Montreal 3.98%—3.99; Parys 76.90—77.00; Brussel 7.54%— 7.55%; Frankfort 90.48%—90.53%Stock holm 72.96%—73.01%; Zürich 86.91%— 86.96%; Milaan 60.83%—60.88%Kopen hagen 54.78%—54.83%; Oslo 52.92%— 52.97%; Wenen 14.60%—14.61%Lissa bon 13.2113.22%; Ankara 3.77—3.77%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 27 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned. '59 4% 100 A 100% Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 90% 90% Ned. '51 3% 95 Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 88% B 88 %B Ned. '59 4% 9711 97% Ned. '54 3% 89AGB 89% Ned. '55 I 3% 89A 89% Ned. '55 H 3% 90% 91 Ned. *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90 90% Investeringscert. 3 9611 96 Ned. 62-64 3 97% 97% Indië '37 A 3 92% 93% Grootboek '46 3 89%GB Ned. WB 6% 109 A 109A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41 41% Nat. Handelsbank 159% 160 Ned. Handelmy227 227 Amst. Rubber112% 112% H.VA147 145% Senembah 608 608 A.K.U381% 382% Berkel's Patent (v.) 271GB 271GL Calvé Delft cert. 690GB 689 Deli My .en (Ver.) 171.50 170.50 Kon Pap v. Gelder 250 %GB 250 %GB Hoogovens cert635GB 638GB Müller en Co. N3. 322 324% Ned. Kabelfabr. 406GB 405GB Philips 649% 651 Philips pref240% 241 Unilever 691% 692 Wilton Feyenoord 202 202% Biliton 2de r 332% 335GB Dordtse Olie gew. 701 705 Kon Olie (f20.—) 156 158.50 idem (50 k f.20.—) 154.40 157 Holl Amer iyn 162% 159% Java China Paket 149 146 K.L.M122 122 Kon. Ned. Stmv.My 166% 164% Kon. Paket My135% 134% Stoomvaart My Ned 167% 166 Nievelt Goudr. eert 142% 137% v. Ommeren eert. 248 246% Kon Rott. Lloyd 147% 144% Ned Scheepv Unie 142% 141% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (3%) 3 94 93% idem '48 (3%) 94 94 R'dam '52-1 (4%) 98% 98%L Idem "37 I-Hl (3%) 94 Z.-Holland '56 (4V4) Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 103% id. N.WJB. '52 (4%) 97% 103% Industr. Obligaties Phüips Dollarlng '51 96% Premieleningen A'dam *53 3 97% A'dam '51 2% 82 A'dam '56 I 2% 82% A'dam *56 II 2% 92 91% Eindhoven '54 2% 84 83 Enschede '54 2%80% 80% Den Haag '52 I 2% 87% 88% Idem II 2% 87% 87% R'dam '52 I 2% 90 Idem n 2% 88% 88% Idem '57 2% 98% 99 Utrecht '52 2% 91 Z.-HoU. 1957 2% 96 96 L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 209 Amst. Bank 313% HB.U, eert242% Rott. Bank 270% Twentscbe Bank 244 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 395 393 Borsumy. 68% 69 K. N Ed.met. A-AA 78% 80 Idem pref. wd85% 85% Electrolasmy357 Kon Ned Grofsm 155% 155% Holl. Constructie 453 Ing. bur. v Bouwnyv 261 265B Intematlo 138% 139% Int. Kunststof!. Ind. 46% 47% Leidse Wolsplnnery 370 368 Rott. Droogdok My 098 601% Sikken's Lakfabr. 629% 632 Ver. Touwfa brieken 295 297 Walvisvaart 119 Weroink's Betonm 155 158 Van Wyk Textiel 101% Zaalberg 136% 135 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26 A Intern Nickel 97% Anaconda 61 Bethlehem Steel 55% Cities Service 48% General Motors 53% Kennecott 92% Republic Steel 73% Shell Oil 73% Union Pacific 31% Un. States Steel T9% 26% 97% 61% 55% 49% 53% 93% 75% 31% ^0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7