3.*° Sunil wast stralend wit... 4-daagse Prol. dr. Brunsting vond 111 iNijmegeniM-^f^ss waterleiding van komeins legioen rede in het Groot Auditorium. WITTER DAN DE WITSTE KIP en spaart uw linnenkast Van 70 tot 100 jaar na Chr. was hier een legerplaats Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 27 oktober 1959 Tweede blad no. 29883 It/m zaterdag kunt U profiteren van een weergaloze prijsstunt in de al lerleukste, oersterke Melton broe ken, met nylon versterkt Ja - Originele n-broeken voor Jongens en meisjes, in moder ne Italiaanse streep- en ruitdessins. Tot 4 Jaar 5-8 jaar 4.90 Leids Kantongerecht Slachtoffer busongeval bepleit clementie voor chauffeur Advertentie. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk.Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk Dorpsweg West-Kruiskade 35 hem nu nog met f. 20 boete subs. 5 dagen wilde vonnissen, als hy in het vervolg op de bromfiets niet meer naar meisjes zou omkijken en daardoor het verkeer in gevaar bracht. BROMFIETSERS Onder de vele bromfietsers, die te recht stonden omdat zij de weg als racebaan hadden gebruikt, was ook een 22-jarige kantoorbediende uit Voorscho ten, die met een snelheid van 45 km per uur had gereden. Dat was niet waar, aldus de bediende, het waren er hoog stens maar 38 per uur. Hoog genoeg, vond de officier en vroeg f. 25 subs. 5 dagen. Hierop wilde de jongeman graag weten welke maatstaf werd aangelegd inzake de boete. „U komt er heus nog goed vanaf", merkte de kantonrechter op en deed van de eis nog f. 5 af. Concert Residentie-Orkest Op het donderdagavond in de Stads gehoorzaal te houden eerste abonne mentsconcert vam het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo zal de violist Christian Ferras 't Viool concert van Mendelssohn ten gehore brengen. Voorts komen tot uitvoering de Marsyas-Suite van Diepenbrock en de Eerste Symfonie van Mahler. Officiële publikaties INSTELLING VERBOD TOT HET PLAATSEN VAN RIJWIELEN VOOR DE SCHOUWBURG Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor het voetpad van de Oude Vest vóór het perceel nummer 43, over de volle breedte van de Schouwburg, een verbod tot het plaatsen van rijwielen in te stellen. Een afschrift van dit besluit ls ver zonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de door de Minister va.n Verkeer en Waterstaat aan gewezen verenigingen, behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Conclusie verdediger: „spiegels aan bussen niet goed geplaatst" SDN t2£3o Naast een groot aantal zaken, waarbij de verdachten zich slechts aan een kleine overtreding hadden schuldig gemaakt dikwijls zonder enige opzet en waarbij de opgelegde boeten niet boven de f. 10.uitgingen, kregen de kanton rechter, mr. W. de Bruyn en de plv. kantonrechter, mr. W. de Koning gisteren ook enkele zaken te berechten, die tot de zeer ernstige konden worden gerekend. Zo stond een 34-jarige Leidse installateur terecht omdat hij met zijn auto te Oegstgeest, ondanks een inhaalverbod, met een snelheid van 90 km. per uur een voorligger was gaan inhalen, geheel links van de weg terecht was gekomen en ternauwernood aan een zeer ernstige botsing was ontkomen. Uit het onderzoek bleek, dat hier van enige onoplettendheid of vergissing geen sprake was, maar dat de installateur de wandaad „opzettelijk" bedreven had, omdat hij volgens zijn verklaring haast had en dus maar de nodige risico's nam. Zijn vrouw was jarig, dus moest hij opschieten. De officier van Justitie, mr. H. J. F. Zandhuis, noemde de zaak hoogst ernstig en eiste niet alleen drie geldboeten van resp. f. 50, f. 25 en f. 100 subs. 45 dagen in totaal, doch vroeg tevens de onvoorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. Zichtbaar ontdaan vroeg de installateur uiterste clementie, in het bijzonder t.a.v. de in trekking van zijn rijbewijs, daar die straf hem vrijwel brodeloos zou maken. De kantonrecher wilde ditmaal nog rekening houden met dit feit, doch waarschuwde voor een volgende keer, daar bij een herhaling geen pardon meer zou worden gegeven. Hij liet het nu nog bij een totale boete van f.150 subs. 30 dagen. Ook een 30-jarige automobilist uit Oude Wetering, die overigens verstek liet gaan, had destijds met zijn leven en dat van anderen gespeeld. Hij verliet op 14 mei op de Rijksweg en file auto's, begaf zich op de linker weghelft en veroor zaakte een zeer ernstige botsing met een tegenligger. Hij had destijds ver klaard, dat hy door de zon was verblind, doch een nader onderzoek had uitge wezen, dat hiervan geen sprake kon zijn. De officier laakte het optreden in hoge mate en eiste dan ook f. 75 boete subs. 10 dagen, alsmede de voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met 1 jaar proeftijd. De kantonrechter verlaagde de boete tot f. 50 subs. 10 dagen, doch handhaafde de voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Een 58-jarige Leidse automobilist reed onder Zoeterwoude rechtsaf de z..g. Europaweg op, gaf geen voorrang aan een bromfietser op het rijwielpad en het aantal aanrijdingen, dat daar ter plaatse op deze wijze wordt veroor zaakt, was weer met één vermeerderd. De bromfietser werd ernstig gewond en moest 14 dagen worden verpleegd. De automobilist voerde aan, dat hij terdege had uitgekeken voor hij over stak, doch dat de bromfietser plotse ling met grote snelheid opdook. „U verklaarde destijds tegen de politie, dat U werd afgeleid door het gesprek, dat U met uw passagier had en daar om niet goed oplette, hetgeen door uw passagier werd bevestigd" aldus de officier. Dat de automobilist de schuld nu min of meer op zijn slachtoffer wilde schuiven werd hem door de magistraten nogal kwalijk genomen. Conform de eis. werd hij dan ook ver oordeeld tot f. 75 boete subs. 15 dagen. Een 48-jarige buschauffeur stond te recht, omdat hij, terwijl een oude dame bij een halte aan de Zijlsingel uit zijn bus stapte, de uitgangsdeur had geslo ten en was weggereden nog voor de dame geheel was uitgestapt. Deze sloeg voorover op straat en moest tengevolge van de val enige weken rust houden. Haar paraplu en handtas bleven in de bus achter.. De chauffeur werd door andere passagiers gewaarschuwd en stopte een eind verderop. Toen hy naar de halte terugliep, bleek de oude dame niet meer ter plaatse te zyn deze was een huis binnengedragen en hij nam aan, dat een en ander nogal los was ge lopen. De andere morgen moest hij bij de politie komen en hoorde van het ongeval, dat volgens de politie nogal van onschuldige aard was. Later hoorde hü, dat de dame gewond was en heeft hij haar thuis opgezocht en zyn mede leven betuigd. CLEMENTIE De dame was ter zitting 'verschenen om uiterste clementie voor hem te vra gen. De verdediger van de chauffeur voerde aan, dat de chauffeurs van deze busdienst geen voldoende zicht hebben op het uitstappen van de passagiers, omdat de spiegels aan de bussen niet goed zyn geplaatst. Hier moest, aldus pleiter, door de verkeersinspectie worden ingegrepen. De officier was het met pleiter niet eens, omdat de chauffeur z.i. verantwoordelijk is en blijft. Hij eiste dan ook f. 100 boete subs. 1 maand en zou een volgende keer intrekking van het rijbewijs eisen. De kantonrechter was echter van mening, dat hier de busonderneming een groot gedeelte van de schuld droeg en vonniste, rekening houdende met alle factoren die voor hem pleitten, met f. 15 boete subs. 3 dagen. Een 20-jarige bromfietser uit Hazers- woude keek op de "Schenkelweg even om en reed pardoes tegen een Rus sische auto op. „Ik zag hem echt niet voordat ik er bovenop zat" aldus de jongeman. „Hij kwam toch niet plotseling achter een ijzeren gordijn vandaan" aldus merkte de kantonrechter onder luid gelach van de publieke tribune op. Neen, dat was niet zo, maar ja, hy had wel omgekeken naar een paar meisjes die passeerden, moest hij toe geven. De officier eiste f. 25 boete subs. 5 dagen. De bromfietser wilde al weg lopen en moest terugkeren om nog aan te horen, dat de kantonrechter Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doetblijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen Leidenaar doet belangrijke ontdekkingen j ^of^rTden^Tex 4» "1 Tk T 6 mTOp vrijdag 6 november om 4 uur derwijs in de petrologie, mineralogie en Tj "I "|T"& "1 kristallografie zijn ambt openlijk ie Jubileum D. G. van Eek Voedings- en Genotmiddelen, waarvan de heer Van Eek reeds zeeT lang lid is, sprak de heer F. Knaap, voorzitter van de afdeling Leiden. Spreker wees op de gewijzigde omstandigheden in sociaal opzicht en op ce totaal veranderde ver houdingen tussen werkgevers en werk nemers. Ook de heer Knaap overhandigde de jubilaris een passend cadeau, hetgeen gelukwensen namens de directie en ver tegenwoordigers van de Meelfabrieken „De Sleutels" eft „Koechlin". Na deze huldiging werd deze feestelijke bijeen komst nóg geruime tijd op geanimeerde wijze voortgezet PROF. DIJKSTERHUIS UIT ONDERWIJSRAAD Bij K-B. is aan prof. dr. E. J. Dijk- sterhuis te Bilthoven buitengew. hoog leraar aan de Leidse Universiteit in de geschiedenis der exacte wetenschappen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Onderwijsraad met dank betuiging vaor de vele door hem in deze functie bewezen diensten. Prof. Samkalden benoemd Bij Kon. Besluit van 20 okt. j.l. tir. 13 is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechts_geleerdheid aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven m het recht der internationale organisa ties, prof. dr. I. Samkalden. Gisteren maakten wij reeds melding van het op handen zijn van deze benoeming. VIJFTIG JAAR GEZONDHEIDSZORG. In het clubgebouw van de Speeltuin vereniging „Oosterkwartier" werd giste ren een voorlichtingsavond gehouden van de Prot. Ver. voor Gezondheidszorg „Het Groene Kruis". De heer W. P. Droog uit Vlaardingen hij sprak reeds eerder in onze stad over dit onderwerp schonk deze avond uitvoerig aandacht aan vijftig jaar gezondheidszorg. Na de pauze werden de films „Het behoud van ons gebit" en „Kinderogen glunderen weer", waarin Danny Kaye de hoofdrol vervult, vertoond. Bij de opgravingen, die thans te Nijmegen op het terrein van de voormalige Romeinse legerplaats worden verricht, heeft onze stadge noot prof. dr. H. Brunsting, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden, een zeer belangrijke ontdekking gedaan. De hoogleraar is er namelijk in geslaagd de waterleiding bloot te leggen van het kamp, waar van 70 na. Chr. af drie en dertig jaar lang het tiende Romeinse legioen gelegerd is geweest. Dit legioen, het enige, dat ooit in Neder land gelegen heeft, kwam naar Nijmegen om Claudius of liever Julius Civilis te verslaan. De opgravingen begonnen 25 mei onder auspiciën van de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek te Amersfoort. Zij werden voor een deel gefinancierd door het Neder lands Genootschap voor Anthropolo gic. De stad Nijmegen beyverdc zich om prof. Brunsting en de zijnen op alle mogelijke manieren behulpzaam te zijn. De resten van de voormalige Ro meinse legerplaats werden indertijd ontdekt door de oud-archivaris van Nijmegen, de heer Daniëls. Nadat deze zijn vondst bekend had gemaakt, stelde dr. Holwerda in 1920 een eer ste onderzoek in, dat zich beperkte tot het vaststellen van de omtrek der legerplaats, kenbaar aan de met puin gevulde gracht. Bovendien gelukte het dr. Holwerda om de plaats van het hoofdgebouw vast te stellen. Gehandicapt door geldgebrek en andere omstandigheden, moest hij daarna zijn onderzoek staken. Na de bevrijding kwam er weer wat geld be- sohikbaar om de naaporingen voort te zetten. In 1951 onderzocht prof. Brun sting een stuk van één hectare en in de jaren 1957 en 1958 deed hij opgra vingen in een tuin. die vroeger deel uit maakte van het kamp. De afgelopen maanden heeft prof. Brunsting weer een stuk bouwland van ongeveer anderhalve hectare onderzocht, waarop het nieuwe gebouw van de bekende christelijke kweekschool voor onderwijzers „De Klokkenberg" verrijzen zal. Het bestuur van de stichting „De Klokkenberg" ver leende in de persoon van zijn voorzitter, prof. dr. van Niftrik. aan prof. Brun sting welwillend toestemming om het terrein te exploreren. In een onderhoud vertelde prof. Brunsting die hoogleraar in de alge mene archeologie aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam is dat hij bij het recente onderzoek de begrenzing van de legerplaats had kunnen vaststellen. Deze bleek veel westelijker te liggen dan men vermoed had en ze werd gemarkeerd door een zware, door torens versterkte vestingmuur met steunberen aan de binnenkant. Het is, aldus de hoogleraar, een uiterst zeldzaam, zo niet een uniek verschijnsel. Hoewel de- muur niet op de heuvelrand stond, ontbrak elk spoor van een gracht. Ongeveer parallel aan deze stenen wand bevond zich een tweede zware muur, waarachter men sporen van soldatenbarakken aantrof, die een voortzetting waren van de in 1951 gevonden militaire verblijven. Zeer grote verrassing Tussen de beide muren wachtte prof. Brunsting en de zynen een zeer grote verrassing. Hier werd namelijk een geweldig grote, met puin en aarde gevulde kuil aangetroffen; die bleek uit te lopen in een met zware blokken tufsteen omrande waterput. Deze put heeft een diepte van ongeveer twin tig meter, maar de financiële midde len laten het niet toe om hem uit te graven. In het bovenste gedeelte van de put vond nien een stuk van een grafzerk met de naam van een sol daat van het tiende legioen. Zijn af komst werd aangeduid met de letters ampdat zowel de afkorting van een volksstam als van een stad kan zijn. De put was overdekt met een gebouw tje, waarvan de vloer van Romeins be ton was vervaardigd. Naast dit bron huis stond op het hoogste punt van de legerplaats een vierkant gebouwtje met een nog zwaardere Romeins betonnen vloer va^n allerlei materiaal. Zo werden er o.m. de afdrukken van vloertegels in gevonden. Waarschijnlijk is dit de bo dem van een drinkwaterreservoir ge weest. Unieke vondst Daarbij aansluitend, ontdekte prof. Brunstiing een dichtgeworpen greppel, die hij eerst voor een loopgraaf aanzag. In deze greppel zat echter een zware loden buis verborgen van drie kwart meter lengte en van een doorsnede van twintig centimeter. Het lood van de buis was meer dan één centimeter dik. Het was niet moeilijk om dit voorwerp te identificeren als een Romeinse water leidingbuis, zoals deze in de oud-Romein se steden gevonden zijn. Daar van het gehele buizennet alleen dit ene stuk is overgebleven, vermoedt men. dat in dertijd een hier ploegende landbouwer de leiding heeft ontdekt en de lange reeks zware loden buizen als een bui tenkansje in de wacht heeft gesleept. Tot geluk van de wetenschap heeft hij één stuk vergeten! Tot nu toe heeft men niet kunnen ontdekken hoe het water uit de put in het bassin werd gebracht. Dit kan ge schied zijn door slavenarbeid of door eveneens geschiedde door de heer J. C. Mattaar, die de heer van Eek kwam VEERTIG JAAR BAKKER/BEZORGER. Gisteren herdacht de heer D. G. van Eek. bakker-bezorger bij de N.V. v/h. Z. v. d. Meij alhier, het feit, dat hij voor 40 jaren in dienst trad bij deze vennootschap. Op uitdrukkelijk verzoek van de jubi laris beperkte de huldiging aich gister middag tot een intieme samenkomst met directie, personeel en depothou ders. De heer van Eek werd namens de directie toegesproken door de heer W. Latoov. die de jubilaris dank bracht voor de uitstekende diensten in de afgelopen 40 jaar bewezen. De heer Latooy deed zijn toespraak vergezeld gaan van de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Namens personeel en depothouders sprak het- oudste personeellid, de heer A. Strijk, die, zelf reeds meer dan 44 jaar in dienst der N.V. zijnde, uiteraard de gelegenheid aangreep om enkele oude voorvallen op te halen. De heer Strijk overhandigde een stoffelijk blijk van waardering. Voor de Algemene Bond emmers aan katrollen; die de Romeinen ook reeds kenden. Prof. Brunsting noemde deze vondst uniek en opzienbarend, omdat men niet wist. dat de Romeinse legioenen waterleidingen van deze aard in hun legerplaatsen hadden. Een dergelijk systeem van watervoorziening was namelijk onder keizer Nero als „over bodige luxe" fel bekritiseerd. Smederij ontdekt Een andere belangrijke vondst tus sen de beide zware muren was de ont dekking van een smederij. Prof. Brun sting trof naar namelijk de fundamen ten van een stenen gebouw aan. Hoe wel hij dit niet nader kon identifice ren. wezen talloos vele slakken er op, dat hier een smidse moest hebben gestaan. Het onderzoek naar de barakken ver keert nog in een beginstadium. Een derde vondst was van praehisto- rische aard. De hoogleraar vond name lijk onder de resten van het voormalige Romeinse legerkamp sporen van de zo genaamde ..klokbekercultuur" in de vorm van ringsloten en door de Romei nen geslechte grafheuvels, waarin scher ven van klokbekers werden aangetrof fen. Uit de vroeg-Romeinse tijd (het be gint te worden. In zijn postuum uit- met crematie-Overblijselen, die even eens ter plaatse gevonden werd. Volgens jaar gaat men verder -Aan het eind van het onderhoud zed- de prof. Brunsting, dat het probleem der „dakpanstempels" thans wel acuut be gint te worden. In zijn posthuum uit gegeven werk „Noviomagus" wees Da niëls er reeds op. dat er op het terrein der voormalige legerplaats behalve dak pannen met stempels van het tiende legioen ook stempels gevonden zijn van het zesde, het vijftiende en het dertig ste legioen. Voorts de „Vexillatio Bri- tonum" (Brits detachement) en een monogramstempel, dat als „tra" gele zen wordt. Deze vondsten stellen de on derzoekers voor vele vragen. Het zesde legioen bevond zich n.l. na het jaar 100 in Xanten, het vijftiende was daar vóór het jaar 70 gelegerd en het dertigste werd er na het jaar 120 ondergebracht. Deze moeilijkheden worden nog ver groot door de recente vondst van een dakpanstempelvan het achtste legioen, dat sedert het jaar 71 in Straatsburg was gelegerd. Wat dit legioen met Nij megen te maken heeft gehad, is onbe kend. In de zaak rond de moordaanslag op de Franse afgevaardigde Mitter rand is nog steeds geen lichtpunt te zien. Beide partijen verweren zich met Franse welsprekendheid en vage beschuldigingen. Na elk verhoor moet Mitterand de pers te woord staan, hetgeen hem kenne lijk geen moeilijkheden oplevert. Of het monogramstempel „Tra" iets van doen heeft met een dakpan nenbakker ij aan de overkant van de Rijn, is evenzeer een onopgeloste kwestie. De opgravingen zijn nog niet afgesloten en men hoopt ze het vol gend jaar te kunnen voorzetten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3