Hillegom heeft voor komende vijf jaar heel wat op verlanglijstje Examen bloemschikken in Ri jnsburg leverde vele mooie exemplaren op Interessante jubileumexpositie van „Vogellust" in Noordwijk-Binnen Kerkelijk Leven Bezuinigingen niet ten koste van liet verzorgingspeil Er moest hard worden gewerkt Tsjilpen en kwetteren in een aangename sfeervolle omgeving Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 oktober 1959 Derde blad no. 2988W Het verbeteren van de 2e Loosterweg vergt een bedrag van f. 270.000. Het werk wordt in twee gedeelten uitgevoerd. Voor het eerste deel, waaraan men in 1960 begint, heeft men f. 170 000 nodig en voor het tweede, dat in 1961 aan de beurt komt f. 100..000. Voor de aanleg van de weg HillegommerbeekVosse- vaart is tot 1965 maar liefst f. 400 000 uitgetrokken! De burgemeesters van Lisse en Hille gom hebben zich bereid verklaard de raden van hun gemeenten voor te stel len een bijdrage te verlenen van 74% in de kosten van weg- en slagverbetering in het z.g. Langeveld in Noordwijk. Betere wegen en betere accommodatie voor de badgasten maken deel van dit plan uit. BRUGGEN De bruggen van Asseler via Hillegom merbeek tot Hyacinthenlaan vergen tot 1965 een investering van f. 490000. In 1960 wordt een vierde deel geïnvesteerd. Het laatste wordt in 1962 en 1963 aan gezuiverd. Ten aanzien van het Burgemeester van Nispenpark is als last opgenomen het bedrag van het jaarlijks onderhoud groot f. 10.000. Voorts zal voor dit object, dat in D.A.C.W.-verband zal worden uitgevoerd, een belangrijke Rijkssubsidie worden ontvangen. GRONDBEDRIJF Met aankoop van gronden zal onver minderd worden voortgegaan, ook al zou het percelen grond betreffen, welke voor de naaste toekomst nog niet nodig zijn. De investeringen van het gemeen telijk grondbedrijf zijn dermate belang rijk voor de gehele Hillegomse gemeente dat althans de kosten in het investe ringsplan 19601965 zijn opgenomen. Een deel der werken zal na 1964 worden verwezenlijkt. De volgende kredieten werden eerder door de gemeenteraad verkrijgbaar ge steld: Straataanleg en bijkomende wer ken totaal f. 10.700.000. waarvan in 1960 5% geïnvesteerd wordt. Ruim 6 miljoen staat op de post pro-memorie. ONDERWIJS Het college van Hillegoms B. en W. acht de bouw van een gemeentelijk gymnastieklokaal bij de Julianaschool zeer urgent. In 1960 investeert men 7/8, d.w..z. f. 175.000; het resterende ad f. 25.000 in het jaar daarop. Naast „het gymlokaal" staat een protestantse kleuterschool, eveneens in Meer en Dorp op het verlanglijstje. Twintig percent van de 125 mille inves teert men in 1960 en de ontbrekende ton in 1961. De Mulo heeft dank zij de medewer king van de raad in zijn voorlaatste ver gadering twee noodlokalen te wach ten. Royaal wordt 'het totaalbedrag van dertig mille volgend jaar op tafel gelegd. SPORT EN SPEL De Voetbalvereniging „Sizo", ingedeeld in de zaterdagmiddagcompetitie, kan met medewerking van de raad overgaan tot reconstructie van haar sportterrein aan de Weeresteinstraat. Dit zal veertig mille kosten. „All Ready" en de „Hille gomse Tennis Club" kunnen de aanleg van een vierde tennisbaan tegemoet zien. Investeringkosten ongeveer f. 10.000 waarvan vier mille in 1960. Het beleid van het college van B. en W. is erop gericht om aan de begro tingstekorten een einde te maken. Daartoe wil zij zich bij het te voeren beleid beperkingen opleggen. Dit mag echter niet gaan ten koste van een redelijk verzorgingspeil van de ge meente. Relatieve toeneming van on rendabele kapitaalslasten dient te worden voorkomen. Deze kapitaalslas ten zullen in 1960 tot 25% stijgen. De kapitaalskosten van „dit vijfjarenplan" zjjn gedekt binnen de financiële mo gelijkheden van de komende jaren. De noodzakelijke inkomstentoename per jaar dient voor plm. 50% van de f. 52.000 verkregen te worden uit de gemeentefondsuitkeringen. Hans Kaart in de „Scala" te Milaan De tenor Hans Kaart heeft voor het komende seizoen een contract gesloten met de Scala te Milaan. In maart en april zal hij optreden in „Turamdot" en „Aida". Kerktoren van Barneveld is versleten De toren van de Ned. Herv. Kerk te Barneveld, bekend door het verhaal over Jan van Schaffelaar, vertoont ern stige gebleken, die niet door incidentele maatregelen kunnen worden verholpen. De buitenzijde van de toren is zeer sterk verweerd, waardoor het metsel werk loslaat en naar beneden valt. Het houtwerk van de spits heeft ernstig ge leden door water en is bovendien aan getast door houtworm. Aan het Architectenbureau ir T. van Hoogevest, te Amersfoort, is nu op dracht verleend tot het maken van een algeheel restauratieplan. De kosten zijn begroot op f. 230.000. waarin van Rijks wege wordt geparticipeerd met f. 103.500 en van provinciewege met f. 23-000. NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam (Parkkerkge- meeente) (vac. N. Groenenberg) A. H. Weenink, predikant voor buitengewone werkzaamheden te Groningen. Aange nomen de benoeming tot predikant-voor ganger van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden te Vlissingen-Goes J. van Beek te Uitgeest. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwer Amstel-Noord (vac. H. B. Weyland) A. Broek te Groningen- Noord. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Eemdiik G. Blom te Meer kerk en D. van Wllsum te Dedemsvaart. Beroepen te Ermelo J. C. van Ravens- waaij te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Werkendam W. C. La- main te Grand-Rapids (U.S.A.). Gisteravond waren velen naar Veiling Flora gekomen om de expositie van bloemsierkunst te bewonderen. Het was dan ook de moeite waard de werkstukken van de deelnemers te bezichtigen die aan het examen dat door de Centrale Onderwijs Commissie Bloemschikken en Binden te Den Haag, werd afgenomen. Belangstelling werd ook getoond door Dr. Wasser, Rijksgecommitteerde van het Ministerie van Economische Zaken en Rijkstuinbouwconsulent van Aalsmeer en Jonkheer Von Fisenne, voorzitter van de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantenkeuring. De deelnemers, die reeds een diploma Aalsmeer A bezitten, kwamen door dit examen in het bezit van het hoogste diploma. Vijf van de 7 deelnemers be haalden het diploma. De enige geslaagde vrouwelijke kan didate. mej. Truus Klaase, uit Haar lem (20 jaar) vertelde, dat het examen zeer zwaar is en dat zij hard moest studeren. In augustus werd gedurende V/2 dag een theoretisch examen afge nomen, gisteren werd van 8 tot 6 uur aan de praktische stukken gewerkt, waarmee men toeh in tijdnood kwam. Nadat de jury bestaande uit de heren Kiersch, Bertels Voerknecht, Hosman, Van Driel, Sierksma, De Soete, De Heer, Eekhoutte en mej. Vöge, in de'bestuurs- De heer J. G. Drijver uit Leeuwar den behaalde met dit fantasierijke werkstuk 83 punten. (Foto LD./Holvast) kamer de cijfers hadden uitgewerkt, werden de geslaagde deelnemers bin nengeroepen. De voorzitter van de commissie, de heer T. Ph. Knoppe, uit Utrecht, reikte de diploma's uit. Hierna sprak de heer De Soete enige waarderende woorden voor de prestaties van de kandidaten. Hij gaf toe, dat het examen lang niet gemakkelijk was ge weest. JAMMER Tot slot feliciteerde de voorzitter de geslaagden en sprak zijn spijt er over uit. dat 2 niet in staat waren aan de eisen te voldoen. De geslaagden zijn: G. W. Alberts, Deventer, met 82 punten: J. G. Drijver, Leeuwarden, 83 punten; mej. G. P. Klaase, Haarlem, 82 punten; Joh. Oort- gijs, Den Haag. 75 punten; G. W. Post, Bussum, 76 punten. Het college van B. en W. heeft het investeringsplan 1960—1964 ingediend, waaruit o.m. blijkt, dat het inwonertal (per 1 januari van dit jaar 14.600) vooral de laatste vijf jaar zeer sterk is toegenomen. Als de werken, die dit investeringsplan vermeldt ook inderdaad wor den verwezenlijkt, dan is er reden tot juichen. Het zal interessant zijn in 1965 te mogen vastellen welke plannen gerealiseerd konden worden en welke niet. Doorslaggevend voor het wel of niet uitvoeren van deze plannen zullen het conjunctuurverloop, de nieuwe financiële verhou ding Rijk-gemeenten en vooral ook de financiële toestand van Hille gom zijn. Verbetering van zwembad urgent Het gemeentehuis is te klein gewor den. Het aloude huis, dat in vervlogen jaren Jan Six tot woning diende. Het raadhuis zal moeten worden verbouwd en uitgebreid. Op het investeringsplan prijkt een post van een half miljoen. De raadzaal werd dezer dagen van een gobelinbehang voorzien en daarbij zal het voorlopig wel blijven. Het volgende jaar wordt het gemeentehuis opnieuw geschilderd. Dat kost f. 12.500. Dit krediet is inmiddels door de raad be schikbaar gesteld. Voor vernieuwing van het voormalige politiebureau aan de Hoofdstraat is f. 12.000 nodig. In het voormalige politiebureau zetelt thans de gemeente-ontvanger met zijn staf. Om het wagenpark van Hillegoms Kleuterschool wegens vliegenplaag gesloten De R.-K. Kleuterschool aan de Hee- reweg te Schoorl is op last van de In spectie van het Voorbereidend Lager Onderwijs gesloten vanwege de vliegen plaag, die het onderwijs onmogelijk maakt. Ook de jongens- en meisjes school aan de overkant en de omwonen den ondervinden ernstig overlast van de vliegenplaag. De oorzaak ligt in een boerderijtje tegenover de kleuterschool, waarin een fouragehandelaar enkele tientallen mestkalveren opfokt, zionder er de mest op te ruimen. Leitlse Schaakbond In de eersteklasse heeft Boskoop I gisteravond met het kleinst mogelijke verschil van Alphen I gewonnen. Het is zeer spannend toegegaan, daar in Al phen, want vyf minuten voor het ver strijken van de speeltijd stond Alphen nog met 4434 in het voordeel, het geen zelfs 53 had kunnen zijn als een der Alphenaren niet een gemotiveerd remiseaanbod afgeslagen en „derhalve verloren had. De gedetailleerde uitslagen: Alphen I Boskoop I: C. BruntA. Bonefaas 01; P. de JongS. J. van Wijk 44; D. PosthumaP. van Veen 01L. Kan tebeenN. Cok 44A. PostP. Broer 01; J. JansenJ. A. Loef 10; H. KooyA. Sytsema sr. 10; W. van der RoestW. Trapman 44A. H. HooijerJ. C. Bulk 10; N. E. Plant- feberF. Schneider 01; totaal 44—54. In kl. Ill B toonde Voorschoten II dat er toch wel enig verschil bestaat ten aanzien van .fret derde tiental. Hetzelfde geldt in III C voor de Zwarte Pion I en Zwarte Pion II (Lisse). De gedetailleerde uitslagen: Voorschoten IIVoorschoten III: M. G. SegaarG. J. Kouwenhoven 10; R. VerstratenB. J. R. Grobben 44; N. SegaarP. v. d. Marei 10; J. J. Brag- gaar sr.C. J. Anker 10; H. van Wei zenW. H. van Boekei 10; N. v. d. WerfJ. v. d. Berg 01; C. M. van RenswouwN. Noort 10; J. Boxman G. H. G. v. d. Wiel 10; L. Kuneken P. C. N. v. d. Geer 10; J. Thierry (res.) K. van Dijk 10; totaal 8414. Zwarte Pion IIZwarte Pion I: S. LangeveldG. Scholtes 01; W. Goede- mansA. Rotteveel 01; C. Hoogen- boomJ. Grimbergen 01; J. Geerling N. v. d. Mey 44; J. Scholtes—C. Rotteveel 01; C. v. RuitenH. v. Die- men 01; S. v. RuitenJ. Goedemans 01G. WarmerdamB. v. Vliet 44 L. TurkTh. Brouwer 01A. Goemans J. v. Koppen 1—0; totaal 2—8. In III A boekte Alphen III de kleinst mogelijke overwinning op Nieuwkoop II. Nieuwkoop IIAlphen III: A. Plaivier (res.)J. Lemkes 1—0; P. v. BlooijsM. v. Nierop (res.) 0—1; G. Bosch—C. Knook 01; J. G. VroonhofA. Hoóg- karstel 01; K. C. AngenentL. Klei weg 01; H. v. d. MareiJ. Drenth 10; Th. SnydersA. v. Egmond 01; O. ImmerzeelA. v. Tuffelen 44; H. ImmerzeelA. v. d. Kemp 10; G. v. d. Laan (res.)H. Plantfeber (res.) 10; totaal 4454. Zaterdagmiddag om 15.30 uur, begint in „In den Vergulden Turk", Breestraat, de strijd tussen Philidor I en VIOS I (Rijs wijk). Dit belooft een zeer hard gevecht voor Philidor te worden, gezien de grote nederlagen die onze stadgenoten de laat ste twee jaren tegen de Rüswijkera leden„ Vele fraaie vogels vliegen in volières Vogellust" opende gisteravond in Flora" in Noordwijk de poorten van een vogelshow, de viering van haar lustrum waardig. Wie de ruime, rustig verlichte zaal binnentrad, waande zich in een paradijsachtig lust oord. waar honderden fraai getinte tropische vogels, kleurkanaries, waterslagers en bastaarden wedijverden in langgerekte trillers en druk gekwetter. Valkparkieten daarentegen, op een tak in een volière met Californische Kuifkwartels en Agnaparus, zaten onberoerd alsof al die drukte hen niet aanging. Het aantal inzendingen was aanmerkelijk groter dan vorig jaar. constateerde wethouder J. de Geus in zijn ope ningstoespraak. Daarin zag hij het bewijs dat de belangstelling voor „Vogellust" steeds meer toeneemt. Wethouder De Geus verricht opening Enthousiast hebben de leden van deze Noordwijkse Vereniging van Vogelhou ders aan de voorbereiding en de opbouw van de expositie gewerkt. Wat zij aan stijlvol en doelmatig materiaal hebben vervaardigd, is bewonderenswaardig. Opmerkelijk was de smaakvolle aan kleding van de expositie met dennetjes, bloemen en bladeren. Een goed verzorgde volière, bevolkt met parkieten van de vogelhandelaar Langhout) uit Leiden en enkele aantrek- Zo zien de volières eruit, waarin honderden prachtige exemplaren rondfladderen. (Foto L.D./Holvast) kelijke stands met de uitgeloofde onder scheidingen, vogelvoedersoorten en de prijzen voor de verloting, flankeerden de voorbeeldig ingerichte kooien. Vele fraaie vogels Liefhebbers kunnen hier genieten van honderden fraaie vogels. Zo zagen wij op deze show Zebravinken de mus van Australië in allerlei kleuren, verder Brillenvogels. de Spitsstaartamandine, gekuifde Mezenkardinaaltjes, Patrijs- astrildes, Diamantvinken, de Bichenow- astrilde, Staalvinken en Oranjewevers in bruidskleed, Chipese Dwergkwartels, Witkop- en Zwartkopnonnen, Bruin- borstrietvinken, Muscaatvinken, Japan se Meeuwtjes en vele andere prachtig gevederde vrienden. Hun tsjilpen. kwetteren en zang werd overstemd door de trillers van de kanariesoorten. Kleurkanaries lieten een weelde van zachte pasteltinten zien. Deze show vol kleur, klank en leven is een lust voor het oog. Met grote voldoening kunnen de leden van de brandweer en de Bescherming Bevolking goed te huisvesten en het B.B.-materiaal voor erosie te behoeden staat f. 100.000 genoteerd. In 1962 zal hiermee echter pas worden begonnen. VERLICHTING Volgend jaar zal aan de verbetering van de straatverlichting dertig mille worden besteed. Het uitbreidingsplan „Meer en Dorp 2" maakt hiervan per cents gewijze het grootste gedeelte uit. Straat na straat verrijst in recordtempo en een goede verlichting is hier wel urgent. De westelijke en noordelijke toegangswegen Wilhelminalaan en Wee resteinstraat, moeten gezien het inten sieve verkeer goed worden verlicht. De raadsleden hebben inmiddels kredieten voor de verlichting beschikbaar gesteld, wat nog niet het geval is met de ver betering van de waterwinplaatsen, die de brandweer zorgen baart. Een brand in 1957 kan gezien worden als de aan leiding hiertoe. Indien noodzakelijk, zal er voor de bewoners van de woonschepen aan de Vossevaart schuurtjes worden opgericht, als de raad t.z.t. 'het voorstel van B. en W. bekrachtigt, zullen de bewoners een oever-dépendance in huur kunnen krij gen. De investeringen voor het waterbe drijf vergen in 1960 f. 618.555. Voor de investering van het waterbedrijf zijn geen lasten opgenomen, omdat o.a. de rente en afschrijvingen van deze inves teringen door het bedrijf worden ge dragen. UITBREIDING ZWEMBAD Dezezomeriswelgebleken.dat de gem. zweminrichting moet worden gemo derniseerd en uitgebreid. Ondanks plannen in de Bollenstreek voor inter gemeentelijke samenwerking heeft het College van B. en W. ook contact opgenomen met andere gemeenten o.a.. met de Rijnstreek. In 1960 is twintig mille nodig om de aankoopkosten op te vangen. In 1961 en 1962 zullen resp. f. 350.000 en f. 180.000 beschikbaar worden gesteld. Daar dit een gedeeltelijke rendabele investering is. is als last opgenomen het bedrag, dat boven de lasten der huidige zweminrich ting op de gewone dienst van de ge meente zal drukken. NIEUWE OBJECTEN Interessant is ook de post van twintig mille voor een nieuwe stortplaats voor vuilnis. Voor de nieuwe „vuilnisbelt" zijn binnenkort voorstellen te ver wachten. Een door de raad van de gemeente toegestaan krediet van f. 667.000 waarvan een half miljoen volgend jaar gerealiseerd dient te wor den is bestemd voor de bouw van een gemaal, tevens het leggen van pers- en transportleidingen in het complex Vosselaan, nabij „Treslong". tentoonstellingscommissie onder voor zitterschap van de heer J. Hoek, op hun werk terug zien. De voorzitter van „Vogellust, de heer J. Peeters, verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder de wethouder van Openbare Werken, de heer J. de Geus, die deze lustrumtentoonstelling zou ope nen, en de vertegenwoordigers van de zusterverenigingen te Katwijk en te Noordwijkerhout. Als één man Dank bracht hij aan de tentoonstel lingscommissie voor hun vele werk en de leden, die als één man, bezield door één gedachte, aan de oubouw hadden mee- gemerkt. Wethouder De Geus verrichtte de openingsceremonie met een toespraak, waarin hij zei, dat het gemeentebestuur haar belangstelling voor de vogellief hebberij heeft kunnen waarmaken door een krediet en een plaats beschikbaar te stellen voor de bouw van een buiten volière. Deze zal niet alleen dienen tot verfraaiing van de gemeente, maar het publiek ook iets laten zien van het werk van de vereniging. Spreker achtte het opwekken van be langstelling en liefde bij jong en oud voor het kweken van vogels van grote betekenis. Hij was verrast door de keurig verzorgde expositie en hoopte, dat velen uit Noordwijk en omgeving een kijkje zouden komen nemen. „Met de wens, dat „Vogellust" nog lang arbeiden mag in het belang van de gemeenschap", verklaarde de heer De Geus de tentoonstelling voor geopend. Velen brachten gisteravond reeds een bezoek aan deze vogelshow. Ook van daag en morgen zal zij van 1—10 uur nam. te bezichtigen zün. Ook in Virginia en American Advertentie halfzwaar - dié is het toch maar!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5