i Hedendaags levensbesef is kaal en leeg, dochbiedt hoopvol uitzicht „Irc Leidsche Volkshuis een stuk sociale historie gesymboliseerd" 59.- Jubileumgeschenkgezinshuis je op het Langeveltl BINNENVEERMATRASSEN HOUSE OF ENGLAND GRAETZ C. L. M. v. Cleef „Heb ik (de moderne mens) eigenlijk wel een plaats Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 oktober 1959 Tweede blad no. 29880 „In het Leidsche Volkshuis is een stuk sociale historie gesymboliseerd. Lange Jaren was dit huis, dat een centrale plaats in het leven van de stad inneemt, een burcht, waarbinnen de sociale strijd gestalte kreeg", aldus dr. A. van Biemen -uit Bentveld toen hij gisteravond tijdens de officiële herendkingsplechtigheid de balans opmaakte van „Zestig jaar Leidsch Volkshuis". Alvorens dr. Van Biemen de herdenkingsrede uitsprak heeft de voorzitter van de feestcommissie, prof. mr. H. F. W. D. Fischer, aan de voorzitter van het jubilerende Volkshuis, prof. dr. J. Goslings, het jubileumgeschenk van de vele Volkshuizers: een gezinshuisje voor het zomercentrum „Langeveld" onder Noord- wijkerhout, aangeboden. Onder de velen, die deze herden- Wngssamenkomst bijwoonden, waren o.m. de heer J. W. van Raay, inspec teur van de afdeling jeugdzaken van het ministerie van Onderwijs, K. en W., de reotor magnificus, prof. mr. J. E. Jonkers, mr. W. H. van Helsdingen, oud-voorzitter van de Volksraad in het voormalig Ned. Indië, die zich vele ja ren aan het clubwerk van het Volks huis gaf, de heer E. Lopes Cardozo, voorzitter van de Landelijke Bond voor Sociaal-Cultureel Vormingswerk, prof. mr. J. C. van Oven en mej. M. Ruth, die resp. als voorzitter en directrice tientallen jaren hun krachten aan het Leidsche Volkshuis gaven en voorts af gevaardigden van tal van jeugdorgani saties, K. en O. en de Leidse Jeugd Actie Prof. mr. Fischer, die allen hartelijk welkom heette, bracht hulde aan de op- ricthers, de hoogleraren Drucker, Gre- ven en Van der Vlugt en zette uiteen, dat het indertijd voor ogen gestelde doel: de verhoging van ontwikkeling, beschaving en levensgeluk, zij het dat de methoden om hiertoe te geraken zijn veranderd, hetzelfde is gebleven. Spreker deed vervolgens mededeling, dat een gelukwenstelegram was ver zonden aan dir. H. Ver Loren van The- maat in Pretoria, die indertijd deel uit maakte van het eerste bestuur. Het gezinshuisje, waarvan de schen king mogelijk werd gemaakt door gif ten van het bedrijfsleven en een loterij, is een ontwerp van ir. M. P. Schutte en zal door leerlingen van de Leddse Ambachtsschool worden gemaakt. Prof. dr. Goslings, die voor dit ge- Advertentie. Wij konden beslag leggen op kleine partij van zeer bekend Nederlands merkfabrikaat. Deze matrassen voorzien van zomer- en winterzijde, winterzijde afgedekt met zuiver wollen watten, eersteklas damast Deze matrassen moeten nor maal f 75.kosten. NU zolang de voorraad strekt deze SUPERIEURE MATRAS met 15 jaar garantie, eenpersoons voor slechts schenk hartelijk dankte, huldigde op zijn beurt het echtpaar A. Verlindt de concierge van het Volkshuis dat thans reeds 20 jaar zijn krachten aan dit huis geeft. Een bromfiets men moet nogal eens afstanden afleggen onderstreepte deze woorden van waar dering en dank. SOCIALE BEWOGENHEID Ds. Van Biemen. die hierna de her denkingsrede uitsprak, zei-de dat vele mensen aan het Volkshuis en zijn op eenvolgende directrices veel te danken hebben. Onder hen zijn er tallozen, die een goede herinnering bewaren aan de eerste directrice, mej. Emilie Ch. Knap pert, die in het volksnuiswerk zulk een centrale plaats innam. Spreker, die in het initatief van de drie hoogleraren een stuk sociale bewo genheid zag, schonK voorts aandacht aan het feit. dat het Volkshuis in zijn beginperiode een ontmoetingspunt werd van twee ver van elkander levende so ciale lagen der bevolking, t-w. de gees telijk bevoorrechten en de geestelijk ontberenden. Steeds heeft men een juiste sfeer weten te treffen, waarbij het nuttige met het aangename werd verenigd. Daarnaast heeft men met groot succes de schoonheid van de natuur gebracht binnen het bereik van hen, die eertijds in krotten woonden. RIJKE TRADITIE Ook in de ontspanning en de vrije tijdsbesteding is men de tijd ver voor uit geweest. Bij dit zestigjarig bestaan, aldus dr. Van Biemen, moet worden ge-tot aangename en nuttige verstrooiing. Prof. mr. H. F. W. D. Fischer (rechts) biedt prof. dr. J. Goslings de maquette van het gezinshuisje aan. (Foto L.D./Holvast) Volkshuis leeft constateerd, dat het uit een rijke traditie. Vervolgens wees spreker erop, dat ook heden ten dage een bezinning op de doelstelling en inhoud van het werk noodzakelijk blijft. Dit vraagt kennis van de geestelijke problematiek en het culturele vormingswerk. Alle activitei ten dienen daaraan getoest te worden. Het gaat daarbij niet om zware lezin gen en dure woorden,, doch om het vor men van de mens, het opbouwen van een eigen levenshouding. Bij het vor mingswerk zullen wij nauwlettend moe ten toezien, wat er op het gehele ter rein van de cultuur plaats grijpt. Voorts hebben wij ervoor te zorgen, dat de huidige generatie haar opgekropte acti viteit kan uitleven, hetzij in spel en sport, dan wel in een jazzfestijn. Het moet mogelijk zijn, aat b.v. de jeugd in één en hetzelfde gebouw kan ,rock 'n rollen" en in een andere zaal kan spre ken over vragen van leven, liefde en dood. Het blijkt ook, aldus dr. Van Biemen, dat bij een instuif de zaalsporten hoog genoteerd staan. Een grote vraag bestaat er ook naar individuele creativiteit, welke een waar devolle bijdrage kan leveren tot het menselijke rijpingsproces. Het werken, met b.v. een figuurzaag, is in deze tijd echter taboe. Nadat ds. Van Biemen gewezen had op de rijke verscheidenheid aan Leidse Volkshuisactiviteiten, zei hij, dat men in het sociaal-culturele vormingswerk moet voorzien in de behoefte aan ont spanning en vorming, waarvoor velen geïnteresseerd zijn. Ook dit is een een voudige dienst aan de menswording van do mens. Na een korte pauze verspreidden de aanwezigen zich door het Volkshuis. Het poppentheater „Harlekijn", een vertoning van de oude volkshuisfilm (in nieuwe samenstelling) en de ingerichte expositie boden een goede gelegenheid In Leiden komt beeld van Piet Paalt jes Leiden. GOEMAAT Katwijk Onderwijsopdracht By beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is opdracht verleend aan: J. C. Ouds hoorn, te Rotterdam, om van 1 oktober 1959 tot wederopzeggens in de verenigde faculteiten der letteren en wijsbegeerte, wis- en natuurkunde en geneeskunde aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven in de grafologie. Universitaire benoemingen By onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Leidse Universiteit tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse voor de organi sche scheikunde: voor het tijdvak van 1 april 1959 tot en met 31 maart 1960 dr. G. Riezebos, thans assistent; voor het tijdvak van 1 augustus 1959 tot en met 31 juli 1960 dr. R. J. de Koek en dr. R. O. de Jongh, thans assistent; in vaste dienst, gerekend van 1 augustus 1959, mejuffrouw C. L. Habraken, thans wetenschappelijk ambtenaar; voor het tijdvak van 1 augustus 1959 tot en met 31 augustus 1960 tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse voor de inwen dige geneeskunde J. J. van der Werff Ten Bosch, thans wetenschappelijk ambtenaar; voor het tijdvak van 1 augustus 1959 tot en met 31 juli 1960 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de inwendige geneeskunde mejuf frouw dr. J. Terpstra. thans weten schappelijk ambtenaar lste-klasse; voor het tijdvak van 16 augustus 1959 tot en met 31 augustus 1960 tot wetenschappe lijk ambtenaar lste-klasse voor de ex perimentele zoölogie J. van Assem; voor het tijdvak van 1 september 1959 tot en met 31 augustus 1960 tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar bij de criminologie mr. A L.. Melai, thans wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse; voor het tijdvak van 1 september 1959 tot en met 31 augustus 1960 tot wetenschappelijk amb tenaar voor de natuurkunde J. Wiebes, thans assistent; voor het tijdvak van 1 oktober 1959 tot en met 30 september 1960 tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse voor de fysische en colloïd- chemie dr. A. Vrij, thans wetenschappe lijk ambtenaar; gerekend van 1 oktober 1959, tot wetenschappelijk hoofdambte naar A in vaste dienst voor de geschie denis der twintigste eeuw dr. Z. R. Dittrich, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar; gerekend van 1 oktober 1959, tot wetenschappelijk hoofdambte naar A in vaste dienst voor de middel eeuwse geschiedenis dr. W.. J. Alberts, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar; gerekend van 1 oktober 1959, tot weten schappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst voor de medische fysica dr. R. Braams, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst; voor het tijdvak van 15 oktober 1959 tot en met 30 september 1960 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de kristalchemie dr. J. A. Kanters, thans wetenschappe lijk ambtenaar lste-klasse; voor het tijdvak van 1 november 1959 tot en met 30 september 1960 tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse voor de medische pathologie A. Th. Ariëns, thans hoofd assistent; voor het tijdvak van 1 januari tot en met 30 september 1960 tot weten schappelijk ambtenaar lste-klasse voor de sociale geneeskunde O. Fokkens, thans wetenschappelijk ambtenaar; voor het tijdvak van 1 september 1959 tot en met 31 augustus 1960 tot wetenschappe lijk ambtenaar bij de bibliotheek dr. K. A. de Meyier, thans adjunct-weten schappelijk ambtenaar; voor het tijdvak van 1 oktober 1959 tot en met 30 sep tember 1960 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar voor de geologie dr. Th. van der Hammen. Onze stadgenoot, de heer P. Kop- penol, slaagde voor het examen wis kunde M.O. KV. Advertentie. Grijs en blauw favoriet dit najaar COME-BACK VAN GEKLEDE KOSTUUM Duidelijk blijkt de nieuwe belangstelling voor meer geklede kostuums. De man van de wereld beseft, dat hij naast zijn fleurige pakken behoefte heeft aan geklede grijze of blauwe kostuums voor de meer formele momenten. Onze ver-vooruitziende inkoop- politiek zorgde voor een unieke collectie, waaruit met genoegen het vol maakte kostuum kiest: een TOWER, tailored by Gordon! Diplomaten-kostuums in grijze nuances. Midden- en donkergrijze uni-tinten en •hairlines* in kamgarena. Barathea's, flannels, hop- sacks en pick and picks. 1- en 2-rij modellen, ev. met vest. Alle maten, ruime keuze 169.50 Diplomaten-kostuums in blauwe nuances. Naast het geklede uni-donkerblauw (semi-of5eel) vele nieuwe blauwe tinten in gedekte streep- en ruitdessins (voor theater, verjaardagen etc.). Mooie Engelse en Franse kwaliteiten v.a. 179.50 r.t, AMSTERDAM - DENHAAG - EINDHOVEN HILVERSUM - BUSSUM Juridische voordracht In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Neder landse Universiteiten, die mede toegan kelijk zijn voor notarissen, kandidaat notarissen, bestuursambtenaren, ambte naren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 28 oktober a s. des avonds *om 7.45 uur in het Juridisch Studiecentrum „Gra vensteen" (ingang Gerecht) te Leiden, prof. mr. G. de Grooth over het onder werp: „De wet economische mededinging en de gebruik-beperkende bedingen bij onroerend goed". Advertentie. RADIO T.V. Erkende fabrieksservice BOTERMARKT 25 - TEL. 22669 Nederlander te Djakarta van boord gehaald Volgens het Indonesische persbureau „Antara" hebben Indonesische autori teiten, vlak voor het vertrek van de „Oranje" een Nederlander aangehouden die gepoogd zou hebben buitenlandse munten uit het land te smokkelen. De „Oranje" werd woensdag zeven uur lang door politie- en immigratie autoriteiten doorzocht. De Nederlander had volgens een woordvoerder van het bureau van de Procureur-Generaal drie tassen met buitenlandse munten bij zich zonder over de nodige vergunningen te beschik ken. De koffer waarin zich de tassen bevonden werd eveneens in beslag ge nomen. De woordvoerder zei, dat de Nederlander spoedig berecht zal worden. NIEUW EERSTE KAMERLID In de vacature-M. Ruppert (AR) in de Eerste Kamer (de heer Ruppert heeft zitting genomen in de Raad van State) was de heer J. Abels te Groningen be noemd verklaard, die echter voor deze functie heeft bedankt. Thans is in deze vacature benoemd verklaard de heer P. C. Elfferich te Delft. De heer Elfferich is wethouedr van Openbare Werken aldaar. Onthullende (schokkende?) verhandeling van profVan Niftrik „Men wil opvoeden, modelleren, doch men weet niet volgens welk model. Het levensbeeld is zoek. Wat is eigenlijk een mens, behalve een wezen, dat op twee benen rondloopt? Het hedendaagse levensbesef is eigenlijk kaal en leeg, doch biedt tegelijkertijd hoopvolle perspectieven", aldus prof. dr. G. C. van Niftrik in een causerie over „Hedendaags levensbesef en moderne opvoeding", die hij gister avond voor de leden van de Vereniging van Pedagogiek in een (te kleine) bovenzaal van „Het Gulden Vlies" hield. De belangstelling voor deze causerie was overweldigend, evenals overigens het ledenaantal van de vereniging, dat dezer dagen het recordaantal van 500 overschreed. Prof. Van Niftrik was zijn, van een zeer diepzinnig en reëel inzicht getuigende verhandeling begonnen met vast te stellen, dat het klare doel der opvoeding de hedendaagse mens niet meer zo duidelijk voor ogen staat, zoals dat vroeger het geval was. In de periode van de „Aufklarung" b.v. besteedde men in de opvoeding alle aandacht aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens. Later streefde men bij de opvoeding naar een creatief autonome persoonlijkheid; opvoeden was het onderwijzen op eigen benen te staan, doch in deze periode is het levensbeeld zoek. In deze tijd is de leer van de anthropologic ontstaan, de leer dus van de mens. „Wat is eigenlijk een mens", zo vroeg prof. Van Niftrik, „geleerden kunnen ons alles vertellen over zjjn sociaal gedrag, zijn psychisch gedrag, over zijn afstam ming, doch een totaalbeeld kan niemand geven, hetgeen ook juist is, want een mens is geen object". 4 Leiden gaat Piet Paaltjens een pseudoniem voor de schrijver Fran- gois Haverschmidt eren. In het plantsoentje op de hoek van de Kneppelhoutstraat en de Frederik van Eedenlaan zal een bronzen beeld worden geplaatstHet beeld is ontworpen door de Amsterdamse beeldhouwer A. Hettema en ge goten in de bronsgieterij van de firma Binder en Schmidt te Haar lem. Binnenkort wordt het beeld naar Leiden overgebracht. Pessimisme en optimisme Waar men dus een mensbeeld mist, gaat men dan maar opvoeden naar een beeld van een mens, dat er volgens de burgerlijke fatsoensbegrippen van de gemiddelde Nederlander zonder aan stoot te geven zijn mag. Dit menstype moet een levensweg bewandelen in over eenstemming met de bestaande ethische normen en vooral niet te avontuurlijk zijn. „Zo voeden velen van ons op", al dus de professor en hij voegde er aan toe „ik ook...". Prof. Van Niftrik vervolgde zijn cau serie met enkele opmerkingen, aforis men over het hedendaags levensbesef. A-kosmisch Het levensbesef is in de eerste plaats een a-kosmisch levensbesef, zo stelde hij vast. Men heeft weinig steunpunten en vraagt zich af ,waar is mijn plaats?' of „heb ik eigenlijk wel een plaats?" De moderne mens, het menstype dus, wat eigenlijk nog aan het groeien is, wordt geworpen in een absurde realiteit. Men tracht de kosmos te veroveren, steunpunten te zoeken in het heelal, terwijl de hemel vroeger daarentegen een vriendelijke overkoepeling was. De kosmos is niet langer een tehuis, de kerk is niet langer een tehuis en het gezin is ook nauwelijks nog een tehuis. Een tweede eigenschap van het le vensbesef van de moderne mens is de ethische onzekerheid. Men gelooft niet langer in de overkoepeling van pre-existente waarden, volgens welke men moet leven. Men stelt de waar den zelf. De filosoof Sartre vergeleek de ethiek met de patrijzenjacht „je moet de patrijzen, die je wilt schieten, zelf doen opvliegen". Duistere hoeken De derde eigenschap van dit heden daagse levensbesef is de drang om naar de duistere hoeken in de existentie te zoeken. Alles is in onze tijd duidelijk, alles is op formule gezet, vandaar de zuoht naar duisternis, geheimnissen. Juist in deze ontwikkeling is de Gods vraag zo sterk opgeleefd, aldus prof. Van Niftrik. God is een existentiële keuze geworden. Daarom kan de ateïst Sartre geen tien bladzijden schrijven zonder het over God te hebben. De vier de eigenschap in het hedendaagse le vensbesef is dus een ontwakend Gods besef. Al deze vier eigenschappen maken het moeilijk om op te voeden maar moeten we daarom toevlucht nemen tot het burgerlijk gemiddelde? aldus vroeg prof. Van Niftrik. Hjj verbond er de vraag aan „Is moderne opvoe ding mogelijk?" YVarcn de toehoorders van prof. Van Niftrik na deze voor velen beslist revolutionaire of zelfs schok kende analyse misschien enigszins pessimistisch geraakt ten aanzien van de toekomst van het mensdom, met het tweede deel van zijn causerie, gaf prof. Van Niftrik weer blük van 'n ge rechtvaardigd optimisme en deed hij velen zuchten van verlichting. Waarheen richten? Is moderne opvoeding dus mogelijk? Waarheen moet men zich thans rich ten? De professor was ervan overtuigd, dat er in plaats van de objectieve waar den iets anders was gekomen. Hij zei het gevoel, ook wel de zekerheid te heb ben, dat het hedendaagse levensbesef bezig is de oorspronkelijke structuren van het menszijn fce herontdekken. Men beseft thans, dat de moderne mens niet is een „gespleten mens". De dualistische anthropologic deugt niet langer. De mens is een eenheid. Ver volgens wil de moderne mens niet zijn een eenzame mens. Niet een mens vol gens het beeld, dat Goethe en Nietsche tekenden, een autarcische, autonome mens, Het menszijn wordt in het heden echter verwezenlijkt in de relatie, waar in het staat. Je bent een mens s&men. Een derde eigenschap van de moderne mens is, dat hij niet is vast geklonken, hij is creatief bezig met zijn verleden. Tenslotte ontdekt het hedendaagse le vensbesef, dat de mens een niet-eeuwige mens is, doch zich bewust is van zijn tijdelijkheid, hetgeen ook het pathos aan zijn leven geeft. Vandaar dat in de huidige filosofie als nooit tevoren het doodsprobleem aan de orde komt. Misschien, aldus veronderstelde prof. Van Niftrik, heeft de moderne opvoeding iets aan deze aforistische opmerkingen. Het ging hem er niet om, zo besloot hij, om de bestaande levensidealen te vervangen door een ander. Beslist niet, doch hü wilde uit sluitend wijzen op de analyse, die in het hedendaagse levensbesef aan de gang is. Men ontdekt contouren van het menszijn, die eenvoudig gelden en bovenal, humaan gelden. Prof. Van Niftrik eindigde met te zeggen de pre tentie te bezitten, dat de verkregen gegevens voor ieder gelden. Prof. dr. A E. Cohen, van wiens benoeming tot Leids hoogleraar in de geschiedenis der Middeleeuwen en haar hulpwetenschappen wij gisteren melding maakten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3