ARZELING OF KLEINE FOUT lETEKENT EEN WISSE DOOD SIMCA lensenredders in Rotsgebergte mder angst en duizeligheid EHENDIGHEID EN GOEDE TOUWEN GEBR. VAN ULDEN T&tbnha :ht 1 maart 1860 Vr(Jdag 23 oktober 1959 Achtste blad no. 29880 gemzen bewogen wij ons van de ene schepe kam naar de andere. De gidsen en de touwen zorgden echer voor de veiligheid (Bijzondere medewerking) Kom, oude schrijfmachineruiter! Ga maar eens een paar dagen op stap. Het kan een aardige vakantie voor je worden. Je bent is wat nerveus en koude gevaren stalen de zenuwen. Ik garandeer lat het aan koude gevaren niet zal ontbreken!" Iet was een lid van de Koninklijke Canadese Bereden Politie, van „Mounties", zoals men in Canada zegt, die zo tot mij sprak. Ik ond mij namelijk op een trektocht in het Banff National Park in streek van het Louise Meer. Peter, zo heette die „Mounty", legde knuist op mijn schouder om zijn uitnodiging kracht bij te zetten, had het gevoel, dat een beer een poging tot toenadering deed en dit ook. Peter lachte. DOIT boven in de bergen ge weest?" informeerde hij. „Hier in Canada niet (ant- dde ik), wel in Europa. In Zwit- ind en in Tirol. Maar ik had altijd goede gids bij me en echt gevaar- gletsjertochten heb ik steeds ver en >an kun je hier nog wat leren, id, ik zou dus maar meegaan, indien is het wel aardig, als je ziet, hoe goed de Parkwachters ïjj proberen te zorgen voor onze inlandse en buitenlandse natuur- aden, bergbeklimmers en skiërs, organiseren nu al enige jaren cur- en hier in de streek van het Banff lonal Park, cursussen in het op en, redden en transporteren van euwdrenkelingen" en bergslacht- rs. Aardig werk, die cursussen De streek hier is prachtig, de Rockies bie den een ideaal oefenterrein en de school - zij heet .Mountain Search and Rescue School" - is gezellig „Maar Peter, waarom moet ik nu mee? Ik dacht, dat de cursussen al leen bestemd waren voor de Mounties en de Parkwachters!" „Zijn ze ook, maar jij kunt dan je zenuwen wat stalen en misschien nog eens iets schrijven over ons. Bijvoor beeld, hoe wij proberen om onze Na tionale Parken tot veilig gebied te maken voor alle bezoekers, hoe we op onze gasten passen als op onze kin deren, dat er steeds ervaren speur ders en redders bij de hand zijn om hen voor een ijskoude dood te behoe den. Komaan, schrijfmachine-ruiter, koude* gevaren stalen de zenuwen, ook de idüwe Ga mo^1" Twee weken duurde de cur sus. Ik was gedurende twee da gen gast. Die twee dagen zal ik echter mijn leven lang niet ver geten, zóveel gevaren kreeg ik onder de ogen. ELYSEE 4 deuren met verwarming f 7450. Hoge Rijndijk 90 - Tel. 23041 Koningin bij jubileum van het „Nut" De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zal haar 175-jarig bestaan vieren op zaterdag 14 november in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amster dam. Tijdens de ochtendbijeenkomst die een intern karakter zal dragen wordt het pioniersfonds aan het hoofdbestuur overgedragen. Na de middag worden de officiële gasten ontvangen, spreekt de voorzitter der maatschappij, mr. H. Craandijk, een feestrede uit en wordt het „Handboek voor sociaal-cultureel vormingswerk met volwassenen" aan het hoofdbestuur aan geboden. Het is de bedoeling van H M. de Koningin, behoudens onvoorziene ver hindering, de middagbijeenkomst bij te wonen. ÈL-: gon de eerste dag. Een tocht naar en op de gletsjer van de Mount Victoria. EEN paar dagen later trok ik er met een groep Mounties en Parkwach ters op uit. Let wel, ik ging mee als gast, niet als leerling. Dit beding had ik uitdrukkelijk gemaakt. Het was aanvaard. In de vroege ochtenduren trokken we, onder geschoolde leiding, de glets jer van Mount Victoria op. Een man of vijftien in totaal, behalve ik alle maal politieman of parkwachter. De tocht ging goed. De stemming was uit stekend. Het berglandschap was heel mooi. Toen na enige tijd de „stunts" begonnen, daalde mijn stemming enigszins en had ik minder oog voor de schoonheid van het landschap dan voor de „koude gevaren". „Een der grootste risico's van een gletsjertocht (zei Peter) is de gletsjerspleet. Val je in zo'n ding, dan ben je in de regel reddeloos verloren, tenzij er geoefen de helpers in de buurt zijn. Kijk, nu gaan we zo'n gletsjerspleetongeval „spelen"!" Ik zag, hoe een der martnen behen dig omlaag ging. Hoorde, hoe hij „Help!" riep en zag de geschoolde redders actief worden. Twee ervaren parkwachters, die reeds enige mensen levens hadden gered, gaven nu een reddingsdemonstratie. Inderdaad, de man in de diepte van de spleet kwam langzaam, langzaam naar boven. Goe de touwen, behendigheid, geen angst en vooral geen duizeligheid zyn nodig om zo'n redding te doen slagen. „Daar om (zei Peter) komen angst en duize ligheid niet voor in ons woordenboek. Eenvoudig geschrapt, weet je!" Nu, na dat staaltje van „koude redding" wist ik het inderdaad. DE tweede dag was minder „blank", maar niettemin „koud" wat de gevaren betrof. Ik zag een ..ge wonde" omlaag brengen langs een stei le bergwand van zeventig meter hoog te. Peter vroeg, of ik ook eens voor „gewonde" wilde spelen. Toen ik ener giek „neen" zei, grijnsde hij en liet hij zich zelf als tweede „gewonde" naar het lager gelegen plateau trans porteren. De „touwvaardigheid" en de koelbloedigheid, waarmede die trans porten geschiedden, dwongen mijn be wondering af. Er lag weliswaar op de plaats des onheils geen sneeuw, maar de afschuwelijke leegte beneden gaf mij een zo rillerig gevoel, dat ik het hoofd na enige tijd afwendde. „Weet je", zei Peter later, „zo'n transport naar de diepte doet mij werkelijk niets. Ik vind een lift in een groot gebouw eigenlijk minder prettigIk gaf mijn antwoord in het Nederlands, een kort en bondig „Elck wat wils". ZELF kwam ik toch ook nog aan bod. En wel, toen wij door een rotsig, kantig en hoekig deel van het bergterrein gingen. Toen hielp er geen lieve vadertje of moedertje aan. Ik werd ,.in de touwen gehangen" en balanceerde over scherpe kammen, sprong over smalle (maar diepe!) klo ven en klauterde tegen steile wanden op. Het was spannend, mooi en in drukwekkend. De touwen en de nabij heid van de prima geoefende, sterke, onbevreesde Canadezen stelden mij weliswaar een heel eind gerust, maar toch was ik blij, weer op de begane grond te zijn. Ik weet nu voor mijn gehele leven, dat men behendig moet zijn als een gems en koelbloedig als een blok ijs om mensenredder in de Rocky Mountains te zijn. Ik weet nu •bijna schrijf ik: uit ervaringdat een kleine aarzeling of een enkel foutje fa taal kan zijn en een mensenleven kan kosten. Ik vond die kennis voldoende, zei ik tegen Peter. Hij vertelde mij nog me nig staaltje van mensenreddingen in de afgelopen jaren. Nederlandse oorlogsschepen is Oslo gearriveerd Drie Nederlandse oorlogsschepen, Bh1. Ms. vliegkampschip „Karei Door man" en Hr. Ms. onderzeebootjagers „Limburg" en „Drenthe", zjjn van ochtend te Oslo aangekomen voor een bezoek van vier dagen. By het binnen komen in de haven loste het Neder landse eskader saluutschoten, die wer den beantwoord door de vesting Akershus. De commandant van het eskader, commandeur H. A. W. Goossens, hield vanochtend een persconferentie aan boord van de „Karei Doorman". Later bracht hy officiële bezoeken aan de op perbevelhebber van de Noorse Marine, vice-admiraal Hostvedt, de chef van de defensiestaf voor Noorwegen, luitenant- generaal Oeen, de Nederlandse ambas sadeur in Noorwegen, de heer D. M. Smit, de burgemeester van Oslo, Stran ger, en de Noorse minister van Defensie, Handal. Commandeur Goossens zal morgen een krans leggen by het oorlogsgedenk teken in Akershus. 's Avonds zullen be langstellenden de schepen mogen be zichtigen, waarna de ambassadeur een receptie aan boord geeft. Zondag zal de Nederlands kolonie te Oslo de „Karei Doorman" bezoeken. Het eskader verlaat Oslo maandag. Kerk en kunst ONTMOETING TUSSEN PROTESTANTEN EN ROOMS-KATHOLIEKEN Onder de naam „Voorhof" wordt in november in Nijmegen een ontmoetings- maand gehouden, welke tot doel heeft een confrontatie te bewerkstelligen tus sen rooms-katholieken en protestanten, die ieder op eigen wijze te maken heb ben gekregen met aanzienlijke verschui vingen op het terrein van kerk en kunst. Tijdens deze ontmoetingsmaand, waarbij het niet zal gaan om een theoretische aangelegenheid, zal Nijmegen tot drie maal toe aan een vijftigtal geleerden, geestelijken, predikanten en kunstenaars uit ons land gastvrijheid verlenen, die hebben toegezegd zich aan een gesprek te willen wagen over de kerkbouw, de functie van de beeldende kunsten in de kerk, de kerkzang en de kerkmuziek en de betekenis van het religieus drama. De organisatoren van de kunstmaand „Voorhof" zijn het St.-Bernulphusgilde en de Prof. dr. G. van der Leeuwstich ting. Het is voor het eerst, dat een ont moeting op een dergelijk niveau in ons land tot stand komt. DR. J. P. VAN HEEST ZEVENTIG JAAR Dr. J. P. van Heest uit Amsterdam, emeritus predikant van de Evangelisch Lutherse Kerk en oud-president van de Evangelische Lutherse Synode, hoopt maandag 70 jaar te worden. Dr. Van Heest nam in de Evangelisch Lutherse Kerk een vooraanstaande plaats in en heeft in de loop der jaren vele gemeenten gediend en bestuurs functies vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo maakte hy o.a.. twintig jaar deel uit van de synode van de Evangelisch Lutherse Kerk n.l. eerst vier jaar als gewoon lid, daarna drie Jaar als secretaris en ten slotte nog ongeveer dertien jaar als president. Verder was hij ook nog lid van de synodale commissie; curator van het Evangelisch Luthers Seminarium te Amsterdam; bestuurslid van de Vereni ging tot Verspreiding van de Heilige Schrift; lid van het hoofdbestuur van de Lutherse Wereld Federatie; bestuurs lid van de Stichting Luthers Buitencen trum (Kasteel Heukelum)bestuurslid van de Schoolvereniging en lid van het college tot vertegenwoordiging in Neder land van de Protestantse Kerk Indonesië. In 1955 werd dr. Van Heest door het Wagner College te New York benoemd tot doctor honoris causa. Advertentie. Echt leuke kinderjasjes van een firachtige, heerlijk warme, wol- en stof. Geheel teddy gevoerd (ook de capuchon.'). Deze kin- I derjasjes, in de nieuwste herfst kleuren, met leren knopen en I onberispelijke af^'erkinq, kosten normaal 29.75. Voorradig 2-8 j. Zolang de voorraad strekt: jongens-en meisjesjasjes in een weergaloze prijsstunt. 13 jaar. Alle maten 17.75. 46 jaar, alle maten 19.75 7—8 jaar, alle maten 21.75 Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk tak. Dorpsweg West-Kruiskade 35 Soebandrio uit China terug De Indonsische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, Is gisteren te Djakarta teruggekeerd van zyn reis naar Japan en communistisch-China. Hij verklaarde dat de regering van communistisch-China bereid is om in Indonesië woonachtige Chinezen gelde lijk te steunen indien zij naar China willen terugkeren. Het Indonesische op treden inzake de Chinezen heeft nooit verzet ontmoet van communistisch- China, zei Soebandrio, „maar er is slechts sprake geweest van verkeerd be grip en verkeerde uitleg". Advertentie Rijwielen d. en h. v.a. f 149,50 Rudge, Joco, Simplex, Globe, compleet. Fa. DUSOSWA - Leiden Zeventig meter omlaag als „verongelukte" langs een loodrechte berg- grond is minder opwindend dan een tocht per lift in een hooggebouw, vond mijn vriend Peter van de Mounties. Politieke bijeenkomsten in Parijs verboden De prefect van de Parijse politie, Mau rice Papan, heeft gisteren drie politieke bijeenkomsten die dezer dagen in Parijs zouden worden gehouden, verboden. Het betreft hier twee bijeenkomsten van de „Volksbeweging van de 13e mei" (een rechtse organisatie) op zaterdag en zon dag en een door pro-communistische en communistische groepen georganiseerde betoging op dinsdag a.s. waarop gepro testeerd zou worden tegen „contra-ter roristische activiteit". De drie bijeenkom sten zijn verboden omdat zij tegen de monstraties kunnen veroorzaken waar door de openbare orde zou kunnen wor den verstoord, aldus een bekendma king van de prefect. De Franse regering heeft gisteren be kendgemaakt, dat er gerechtelijke stap pen zullen worden genomen tegen de Franse weekbladen „L'Express" en .France Observateur". De politie heeft de nummers van deze bladen, die giste ren zouden verschijnen, woensdagavond in beslag genomen. De Franse regering zegt in een verklaring dat deze bladen artikelen hebben gepubliceerd, waarin beweerd wordt dat Franse officieren be trokken zijn geweest bij ondermijnende politieke activiteit. De regering kan niet dulden dat het vertrouwen van de bevol king in de strijdkrachten ondermijnd wordt door systematische campagnes, gericht tegen de strijdkrachten, aldus de verklaring. Een voormalig afgevaardigde van de Poujadisten, Robert Pesquet heeft gis teren op een persconferentie meegedeeld dat hij degene was die vorige week de aanslag op Senator Francois Mitterrand had gepleegd en dat het een gefingeerde aanslag was die door Mitterrand zelf op touw was gezet. Zy was bedoeld om de regering huiszoekingen bij „voorstanders van een Frans-Algerye" te laten hou den. Pesquet werd donderdagmiddag vier uur lang ondervraagd door de rechter die een onderzoek naar de aanslag in stelt. De Senator die voor een oplossing voor Algerije door middel van onderhandelin gen is, zei tegen journalisten die vragen stelden over de beschuldigingen van Pesquet, dat hij zich een verklaring ten overstaan van de rechter voorbehoudt. Op zijn persconferentie verklaarde Pesquet verder in aanwezigheid van een advocaat, dat hij de lege patroonhulzen heeft die de politie niet had gevonden. „Een onderzoek zal aantonen dat deze gelijk zyn aan die welke op de Avenue de l'Observatoire waren gevonden". Op de vraag van een van de dertig aanwezige journalisten waarom Mitter rand een politiek tegenstander gevraagd had om zijn plannen uit te voeren in plaats van een vriend, antwoordde Pes quet: „Hij (Mitterrand) zei als ik een vriend de aanval laat uitvoeren en de politiek verschijnt op dat tijdstip, dan zal het bedrog ontdekt worden. Daarom wil ik Ingeval van een mislukking dat een extremist wordt gepakt". Volgens Pesquet had de Senator hem daarna ge waarschuwd: „Probeer me niet te ver raden of ik zal met je afrekenen".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 21