GEEN WIJZIGING SPELREGELS VOOR VRIJERE LOONVORMING WEERBERICHT Kus voor filmer Toon Motie van de P.v.d.A. vertvorpen Twintig miljard! Politieke moord op een Algerijn bij het hoofdstation in Keulen .Moutarde van Sonaansee" in première Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 No. 29880 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel A' Lelden Glro Q0 07055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 „VERWACHTINGEN TE HOOG OPGESCHROEFD Eerst afwachten! (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer Suurhoff (P. v. d. A.) gisteren ernstige klachten geuit over de onduidelijke, verwarrende spelregels voor de vrijere loonvorming. Hij spitste zijn betoog toe in een motie, waarin de regering werd uitgenodigd de spelregels zo te wijzigen, dat verzekerd wordt, dat een redelijk deel van de gestegen welvaart aan de loon- en salaristrekkenden toevalt. De motie werd met 47 tegen 74 stemmen verworpen. Tevoren had staatssecretaris Roolvink ontkend, dat de regering naast de huurcompensatie te weinig ruimte heeft ge laten voor loonsverhoging, maar hij waarschuwde dat men, om prijs stijging te voorkomen, niet verder kan springen dan de polsstok van de produktiviteitsverbetering lang is. De verwachtingen zijn te hoog opgeschroefd. Het lijkt wel of een bedrijfstak niet meer meetelt als de loonverhoging minder dan 5 procent bedraagt! woord hebben, maar ook gezonde beleids overwegingen. Over de richtlijnen zou veel minder rumoer zijn als de noodzaak van de huurcompensatie per 1 april er niet was. Teveel cijferen De heren Van Eibergen (AR) en An- driessen <KVP) waren eveneens van me ning dat men niet overdreven moet cij feren, maar ruimte moet laten voor be leid. De Kamer, zei de heer Andriessen, is geen college voor het regelen van ar beidsvoorwaarden. Het is te betreuren, dat in de Stichting van de Arbeid geen overeenstemming is verkregen over de spelregels. Daardoor moet het College van Rijksbemiddelaars steeds meer be slissen, waardoor het bedrijfsleven zich zelf uitschakelt. Als men zich hoofdza kelijk beroept op beleidsoverwegingen bij het vaststellen van de loonsverhogingen zal dit ertoe leiden, merkte de heer Baart (KVP) op, dat de spelregels niet meer worden toegepast. Daarin zag de heer Van Mastrigt (CHU) ook een gevaar, maar staatssecretaris Roolvink verklaar de dat hij welwillend stond tegenover de brief van de Stichting van de Arbeid, die zich mede door beleidsoverwegingen zal laten leiden. De motie vond hij ongewenst. Dat de motie suggereert, is niet vast te stellen, omdat pas twee collectieve contracten zijn goedgekeurd. Ook de heer Andries sen vond het te vroeg om uit te maken, dat de arbeiders geen deel van de geste gen welvaart zal toevallen. De heer Van Eibergen (AR) was tegen de motie, om dat wijziging van de spelregels nieuwe onenigheid zou veroorzaken in de Stich ting van de Arbeid. De heer Corver (WD) was tegen de motie, omdat er volgens de staatssecretaris in brede kring verbetering van welvaart voor de arbei ders mogelijk is. Overigens was hij er niet gerust on, dat er geen prijsstijgin gen zullen volgen. De motie werd hierna verworpen met 47 tegen 74 stemmen. Een voorname klacht van de heer Suurhoff was geweest, dat juist de laagst bezoldigden er bekaaid afkomen en hy vroeg de staatssecretaris te bevorderen dat de laagst betaalden meer van de loonsverhogingen zullen profiteren dan de anderen. Daarop antwoordde staatssecretaris Roolvink, dat uit de tot dusverre aan de orde gekomen collectieve contracten blijkt, dat de laagst betaalden naar ver houding grotere verbeteringen krijgen toegewezen dan de beter betaalden. Dit was niet mogelijk met de loonronden die voor iedereen gelijk waren. Voorts had de heer Suurhoff geklaagd, dat vele honderdduizenden arbeiders geen deel zullen krijgen van de gestegen welvaart omdat voorrang wordt gege ven aan huurverhoging. Voor deze groe pen, betoogde hij zal voor 1 april 1960 iets moeten gebeuren en anders moet de huurverhoging en de verhoging van de melkprijs worden uitgesteld, want de re gering is op een gevaarlijke weg doordat hoge verwachtingen zijn gewekt van de vrijere loonvorming. Het antwoord van staatssecretaris Rool vink luidde, dat de praktijk van de ko mende maanden zal moeten aantonen in hoeverre de situatie zich zal voordoen, dat er voor verdere verbetering naast de huurcompensatie geen ruimte is. Dat is nog niet gebleken. Het is onmogelijk thans een schatting te maken van de bedrijfstakken en aantallen werknemers waarvoor geen grotere verbetering dan de ruime huurcompensatie in het ver schiet ligt. Diepgaande bemoeiing In het algemeen was de klacht van de heer Suurhoff geweest, dat de overheid zich nog nooit zo diepgaand met de loonvorming heeft bemoeid als thans met de vrijere loonvorming. Er is geen sikkepitje vrijheid meer over. Het had zoveel eenvoudiger gekund als men maar strikt de hand zou houden aan het verbod van prijsstijging. Dan had men de onderhandelingen over de lonen geheel aan het bedrijfsleven kunnen overlaten. Staatssecretaris Roolvink antwoordde, dat de regering wel gedwongen is tot concrete bemoeiing met de loonvorming, omdat het bedrijfsleven onderling niet tot overeenstemming kon komen. Men kan gemakkelijk het systeem van de vrijere loonvorming belachelijk maken, omdat ingewikkelde berekeningen wor den opgesteld. Dat gemillimeter is nooit de wens van de regering geweest. De bedoeling was en is, dat aan de hand van algemene aanwijzingen „beleid" zou kun nen worden gevoerd. De kern van de spelregels is, dat de loonontwikkeling niet mag leiden tot prijsstijgingen en dat daarom de loons verhogingen gebaseerd moeten zijn' op produktiviteitsstijging. Voor het meten van de produktiviteitsstijging heeft de regering na overleg met de Stichting van de Arbeid goedgevonden, dat werd uitge gaan van 1 januari 1959. De metaal industrie mocht uitgaan van 1 juli 1958 omdat aan vier bijzondere voorwaarden werd voldaan. Omdat andere bedrijfs takken daaraan met-zbuden kunnen vol doen, wilden de vakcentrales deze bij zondere voorwaarden niet aanvaarden, waarna de regering voor alle bedrijfs takken als uitgangspunt heeft vastge steld 1 oktqber 1958, afhankelijk van de datum van ingang van de CAO, want ten hoogste moeen zes maanden „extra" worden meeberekend. Het valt niet uit uit te maken of de loonsverhoging in de metaalindustrie op grond van de nadere verduidelijking tot hetzelfde percentage zou hebben geleid. Op grond van be leidsoverwegingen zou men er misschien ook toe gekomen zijn. Niet alleen cijfer matige berekeningen moeten het laatste Enige regen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust later mogelijk harde wind tussen zuid en west. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 OKTOBER Zon op: 7.18 uur; onder: 17.29 uur. Maan op: 23.21 uur; onder: 13.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.42 en 20.04 u. Laagwater te 3.11 en 15.29 uur. Dit nummer bestaat uit 28 pag. cent draaien. Op grond van de „spel regels" zit dat percentage er beslist niet in, want het is alleen goedgekeurd in de metaalindustrie, omdat in die bedrijfs tak de stijging van de produktiviteit bij zonder hoog is! Als men nu spreekt over „beleid" kan dat in de praktijk neerkomen op volko men vrije loonvorming door touwtrekken tussen de onderhandelaars, waarna de loonsverhoging eventueel wordt gecom penseerd door prijsstijging. Want als werkgevers en arbeiders tot een akkoord komen van 4 of 5 procent, terwijl er vol gens de „spelregels" maar één procent in zit, is het in de praktijk uitgesloten, (Van onze correspondent in Washington) De staalstaking, die de Ameri kaanse arbeiders reeds een miljard dollar heeft gekost en de werk gevers reeds vier miljard dollar (tezamen dus bijna twintig miljard guldenis nog steeds niet ten einde. Pas volgende week zal het gerechtshof beslissen of het bevel van hogerhand om het werk voor tachtig dagen te hervatten, niet in strijd is met de Ameri kaanse grondwet. De vakvereni ging verdedigt de stelling, dat de maatregel onconstitutioneel is en dat er niet gesproken kan worden van een noodtoestand voor de Verenigde Staten. Rond 5 procent Het is bekend dat de meeste totnutoe ingediende loonvoorstellen rond de 5 pro- Heftige discussie tussen vijf mannen in schietpartij ontaard; ook 'u zwaargewonde (Van onze correspondent in Bonn) Nabij het Keulse hoofdstation, waar woensdagavond nog zovele Nederlanders na de voetbalwedstrijd Duitsland—Nederland hebben vertoefd, vond gisteravond een politieke moord plaats. Vijf Algerijnen hadden tevoren urenlang heftig gediscussieerd. Zij scheidden zich tenslotte in groepjes van drie en twee man, waarbij een van de laatsten een pistool op het drietal leeg schoot. Van dit drietal werd één Algerijn direct gedood, een tweede werd levensgevaarlijk gewond. De derde man redde zich door snel op de grond te gaan liggen. ballingschap, Ait Ahcene, die aan de gevolgen van de aanslag kort daarna stierf. Men meent, dat al deze aansla gen gepleegd zijn door leden van de Franse terroristenorganisatie „De rode hand". De Westduitse regering zou voor grote moeilijkheden geplaatst zijn wegens de positie van de Franse regering in Alge rije, nog te meer nadat men te Bonn in de pers en in het parlement tekeer is gegaan tegen de steeds groter wor dende bewijzen, volgens welke de Frans-Algerijnse oorlog als het ware op Duitse bodem werd voortgezet. Men gelooft te Bonn, dat de schiet partij by het Keulse hoofdstation dit „Algerijnse debat" in de Westduitse hoofdstad weer zal doen opleven. Overlevende kon nog niet verhoord worden Tevoren hadden vele Keulse omstan ders reeds gevreesd, dat het tot een handgemeen zou komen, zo bijzonder fel was het twistgesprek tussen de vijf Algerijnen, niet alleen op straat, maar ook in een café geweest. Voor de Keulse politie staat het als een paal boven wa ter, dat het hier om een politieke moord gaat. De moordenaar vluchtte direct na de schietpartij met zijn vriend, waarbij beiden verscheidene ma len met Duitse voorbijgangers in bot- sing kwamen, die zij in het Frans toe- riepen uit de weg te gaan. Niemand slaagde erin de Algerijnen te grijpen en ook de politie vond tot dusver geen spoor van het tweetal. De Keulse politie staat bij dit geval voor zeer grote moeilijkheden. De Alge rijn. die er van het groepje van drie zonder verwondingen afkwam, kan na melijk niet verhoord worden. Hij spreekt ten eerste slechts zeer gebrek kig Frans en heeft bovendien nog last van een zenuwinstorting. Vijfde aanslag! Dit is de vijfde keer binnen twee jaar, dat in de Bondsrepubliek een aanslag is gepleegd in het raam van de Alge rijns-Franse tegenstelling. Eerst poog den onbekenden een met wapens (be stemd voor Algerije) geladen schip m de Hamburgse haven te laten zinken, het schip liep aan de grond vast; daar- na probeerde men de Hamburgse wa penhandelaar Schlüter, die Zweedse wapens aan de Algerijnse opstandelin gen zou hebben geleverd, uit de weg te ruimen, waarbij Schlüter zelf het leven eraf bracht, maar zijn schoonmoeder bij een bomaanslag te Hamburg werd gedood; vervolgens ruimde men de wa penhandelaar Puchert. via een bom aanslag te Frankfort, uit de weg: een jaar geleden werd te Bad Godesberg een aanslag gepleegd op een vertegen woordiger van de Algerijnse regering in De heer J. G. Suurhoff had er gis teren tijdens zijn interpellatie in de Kamer over de vrijere loonvorming blijkbaar een zwaar hoofd in. dat het College van Rijksbcmiddelaars beslist, dat de loonsverhoging niet meer dan 1 procent mag bedragen. Het hangt er dus nu van af of het be drijfsleven (werkgevers en werknemers) toont na 14 jaar weer de verantwoorde lijkheid voor de loonvorming te kunnen dragen zonder dat dit leidt tot prijsstij gingen. Dat moet men afwachten. Castro streeft naar Russisch communisme Pedro Diaz Lanz, voormalig bevelheb ber van de Cubaanse revolutionaire luchtmacht, die na zijn aftreden uit deze functie naar de Verenigde Staten is uitgeweken, heeft gisteren in Miami (Florida» tegenover journalisten ver klaard. dat Fidel Castro voornemens is een communistisch bewind in Cuba te grondvesten. „Ik heb Fidel Castro, toen ik hem en een aantal militaire revolutionaire lei ders per vliegtuig van Havana naar de provincie Camaguey bracht, horen zeg gen: ,.Ik wil voor Cuba het regerings stelsel der Sovjet-Unie invoeren. Ik zal doen, of ik de openbare mening volg, totdat wij ons voldoende hebben ge organiseerd. Dan zal ik, zo nodig, geweld gebruiken, ook al zou dit een veertig duizend mensenlevens kosten. Wij moe ten doorgaan tot ons doel bereikt Is. Niets kan ons tegen houden, zelfs de Verenigde Staten niet". Crossfieltl in X-15 bijna gestikt Zuurstoftoevoer stagneerde Scott Crossfield, de piloot van het Amerikaanse raketvliegtuig X-15. is gisteren bijna gestikt toen hij zich op 13.700 meter hoogte in zijn vliegtuig be vond. De X-15. die bevestigd was onder een vleugel van een B-52, moest, op eigen kracht, zijn derde vlucht maken en een hoogte van 24.400 meter bereiken. De zuurstofvoorziening, die de B-52 ver zorgt, werd afgesneden en moest wor den vervangen door de eigen voorzie ning van de X-15. Maar toen Crossfield het handvat van het zuurstofapparaat bediende, kwam er geen zuurstof. Na twee minuten wanhopige pogingen slaagde hij er echter in het zuurstof- contaot met de B-52 te herstellen. Zijn stem was reeds verzwakt toen hij de piloot van de B-52 antwoordde op diens vraag of alles goed ging. Door deze technische moeilijkheid is de vlucht van de X-15 gisteren afge last. (Van onze Amsterdamse correspondent) Honderden Amsterdammers stonden gisteravond voor het City Theater nieuwsgierig en wellicht ook jaloers te kijken naar de gelukkigen, die aan de vooravond van het in circulatie gaan van Toon Hermans eerste film als eer sten kennis mochten nemen van deze reeds veel genoemde „Moutarde van Son- aansee", waarvan de verwachtingen zo hoog waren gespannen. Onder die, „ge lukkigen" waren de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, talrijke bekenden uit de wereld van toneel en kleinkunst, direc ties van bioscopen en zeer vele film critici. De aanwezigheid van deze laatsten was wellicht de oorzaak dat de anders zo guitige ogen van Toon Hermans zeer ernstig stonden, toen hij met zijn vrouw bij de ingang van het theater werd be- groet door de directeur van het City Toon Hermans dankt tijdens de huldiging na afloop van de pre mière van zijn film „Moutarde van Sonaansee' de jongste medewerk ster, de twaalfjarige Tony Ooster man" Concern, de heer H. Wilton. De man ook, die de film heeft gefinancierd. „Het is gemakkelijker om een uur voor de televisie te staan dan om onder deze omstandigheden hierboven in de loge te zitten", zei de regisseur-hoofdrolspeler- scenarioschrijver Hermans aan het einde van de avond, toen hij temidden van de medewerkers op het met bloemen ver sierde toneel werd gehuldigd met een door de directeur van de Nederlandse Comedie, Guus Oster, om zijn schouders gehangen enorme krans. „Ik heb geen mooie speech geleerd en zal U ook nog niet even bezighouden met kwinkslagen. Ik ben er te blij, maar ook te nerveus voor. Ik dank U allen, dat U zo fraai uitgedost hierheen bent gekomen. Ik dank ook de heer Wilton, die de film mogelijk maakte, en mijn Rita, die ik dagen en nachten alleen heb moeten laten in dit jaar van hard wer ken. Als het zo zal zijn, dat de mensen bij het zien van deze film werkelijk hon derd minuten glimlachen, ben ik al ge lukkig". Wel, die glimlach lag gisteravond ge durende die honderd minuten op de ge zichten van vele van de 1800 aanwezigen en bij tijd en wijle was er zelfs een scha terlach. Tijdens de huldiging na afloop klonk in het applaus de waardering voor het resultaat van Toons eerste filmische po gingen. Dit applaus onderstreepte luide de samenvatting van Guus Oster „Ik wildedat ik niet Oster, maar Oscar heette, dan zou ik mezelf aan Toon aan bieden". Vandaag gaat „Moutarde van Sonaan see" in niet minder dan twaalf Neder- Adenauer: één lijn met de Gaulle Geen bezwaar tegen een invitatie aan Kroesjtsjef (Van onze correspondent in Bonn) Van Westduitse regeringszijde is gistermiddag meegedeeld, dat de Franse regering Bonn ingelicht heeft over De Gaulle's invitatie aan de Russische minister-presi dent Kroesjtsjef om Parijs binnen kort te bezoeken. Uit nader offi cieel commentaar bleek hier, dat Bondskanselier Adenauer niets tegen de Franse uitnodiging heeft. Integendeel, er werd voorts ge zegd: de invitatie wordt voor zeer nuttig gehouden. Een gesprek met De Gaulle zou Kroesjtsjef duidelijk kunnen maken, dat het gehele Westen eensgezind is in zijn doel einden. Ook op andere wijze trekt Adenauer opnieuw één lijn met het Franse staatshoofd: officieus werd te Bonn namelijk duidelijk gemaakt, dat ook de kanselier ertoe neigt om Eisenhower en Macmillan aan te raden de top conferentie met Kroesjtsjef niet dit jaar maar in het begin van 1960 te doen houden. Officieel houdt men zich hier ten deze op de vlakte. Tenslotte zal Bonn niet deelnemen aan een dergelijke top conferentie, maar aan de andere kant wel degelijk betrokken worden bij het Westelijk overleg. Eisenhower en Kennan over een topconferentie George Kennan. voormalig Ameri kaans ambassadeur in Moskou, en een kenner van de Sovjet-Unie, heeft giste ren in een toespraak te Washington uiting gegeven aan zijn twijfel dat een topconferentie tussen Oost en West zal leiden tot overeenstemming over Ber lijn. Het meeste wat van een topconfe rentie kan worden verwacht is overeen- steming over een nieuwe voorlopige status van Berlijn, die geen fundamen tele veranderingen in de huidige toe stand zou inhouden. Kennan zei verder, dat hij niet lan ger voorstander is van de leer van de scheiding der strijdkrachten in Mid den-Europa. In 1957 sprak hij zich in lezingen voor de B.B.C. voor deze poli tiek uit. Hij zei thans echter, dat hij nu beter dan toen op de hoogte is van de vrees, remmingen, misverstanden, de gevestigde belangen' en ingewortelde meningen, die dat pad afsnijden". Met het oog hierop en het feit, dat de ver deling van Duitsland moeilijker kan worden beindigd, aanvaardde hij het vooruitzicht dat het Westen een poli tiek moet blijven volgen, welke geba seerd is op „militaire wedijver op een verdeeld continent". Kennan sprak zich uit voor afschaf fing der kernwapens, versterking van de conventionele strijdkrachten en her ziening van de opvattingen aangaande de Noordatlantische defensie. President Eisenhower verklaarde gis teren op zijn persconferentie, dat hfl bereid is deel te nemen aan een topcon ferentie tussen Oost en West, als er geen meningsverschillen tussen de Westelijke bondgenoten op dit punt meer bestaan. Als de Westelijke bond genoten niet van te voren bijeenkomen om de verschillende standpunten te coördineren, zal een topconferentie wel een .janboel" kunnen worden, al dus Eisenhower. De president ver klaarde. dat men er, bij het vertrou welijk overleg met Westelijke leiders, bij hem op had aangedrongen In begin december een topconferentie tussen oost en west te beleggen. Maar over de datum van deze conferentie heb ik geen landse steden in première: Amsterdam. I definitieve mening, zo zei hij. Het be Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Leiden,langrijkste is, dat de westelijke landen Haarlem, Eindhoven, Enschede, Den één gesloten front vormen op een top- Bosch, Maastricht, Hengelo ea Sneek. conferentie tussen Oost cn West.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1