BOEDAPEST VANDAAG: toch nog achterdocht al is druk verminderd De Hongaren hebben linn grote droom ingeruild voor de kleine ambities van alledag Negen jaar voor moordaanslag op meisje in Emmapark geëist „Je moet voorzichtig zijn, maar materieel is er vooruitgang Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 oktober 1959 Vijfde blad no. 29880 RODE STERREN BOVEN DE DONAU (i) Drie jaar geleden: Hongaarse opstand Het is vandaag drie jaar geleden dat communistische studenten en arbeiders in Boedapest een demon stratie begonnen tegen de uitwas sen van hun communistisch regime en de Russische bezetting van hun land. Luttele uren later vuurde de geheime politie op deze vreedzame betogers voor het gebouw van de Hongaarse radio... Die schoten ble ken een vonk in een kruitvat: de Hongaarse opstand begon. Het volk verhief zioh, verschafte zich wapens, rukte de rode sterren van vlaggen en gebouwen, verzette zich met succes tegen de Sovjetrussische tanks. De opstand had schijnbaar resultaat: de Hongaren bevochten zich in tien dagen een eigen, wer kelijk nationale regering, een coali tie-kabinet onder de communisti sche premier Imre Nagy. De vreug de was van korte duur: op 4 november greep de Sovjet-Unie voor de tweede maal in, brak haar beloftes, lokte de nieuwe Hongaar se leiders in de val. De tanks met de rode ster smoorden de Hon gaarse opstand binnen enkele dagen in een bloedbad. Tweehon derdduizend Hongaren vluchtten over de grenzen. Met. de rest der „contra-revolutionairen" rekende de nieuwe regering van Janos Kadar in de volgende weken en maanden meedogenloos af. Drie jaar geledende wond van Hongarije is een litteken in het wereldgeweten geworden. Is er kans dat de stille wensen der Hon garen en andere satellietvolken ooit bewaarheid zullen worden? Om op deze en andere vragen de antwoorden der direct betrokkenen te zoeken, onderneemt onze reis- redacteur W. L. Brugsma op het ogenblik een reis door Hongarije en Polen. Hij begint vandaag, op de derde verjaardag der Hongaarse revolutie, zijn reportage met een stemmingsbeeld uit Boedapest. Boedapest, oktober Het heldere maanlicht van de herfstnacht, dat de silhouetten streelt van kerken en paleizen langs de Donau en weerkaatst in de brede rivier, die de lichtjes van Boeda scheidt van die van Pest, lokt tot bespiegelingen over het verleden. Maar de vijfpuntige rode sterren, die overal boven Boedapest gloeien, leggen de na drukken op het heden, de vervulling van de voor spelling van de socialistische dichter Attila Joszéf: .en boven het hek van de sombere fabriek jONG HONGARIJE Officier: „Voorbedachte rade is bewezen (Van onze Haagse redactie) zullen de werkers de glanzende ster van de mens oprichten". Toch zijn er drie jaar geleden weken geweest, waarin Boedapest het zonder die „glan zende sterren" kon stellen; zij lagen in scherven op straat, van gebouwen en fabrieken gerukt door diezelfde werkers. Twee weken lang verlichtte het marxisme-leninisme de Hongaarse hoofdstad met een andere gloed: het mondingsvuur van Sovjetrussische tanks. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Nu zjjn ze er weer, de rode sterren, herinneren met hun onbewogen neon in de donkere nacht zoals overal tussen Berljjn en Sjanghai de Hongaren aan de bijkans onontkoombare werkelijkheid. Niet dat de Hongaren die herinne ring hard nodig hebben. Na de paar weken opstandige glorie en redeloze hoop, lopen zij alweer drie jaar in het gareel, niet meer steigerend, wèl voorzichtig in de pas. En zoals het volk probeert de knellendste druk van het harnas te ont wijken, zo poogt het regime van Janosz Kadar het op de terugweg naar het oosten zo weinig mogelijk te prikkelen. benen van Oostduitse planeconomen en die van Westduitse Wirtschaftswunder- heren van de vloer te geraken. Partners genoeg: kantoormeisjes die ook wel eens willen proeven hoe whisky smaakt da mes van minder strikte zeden tevens, die dubbel verdienen. De buitenlanders Politieke wensen zijn onveranderd De Hongaren hebben hun wilde toe komstdromen ingeruild voor de kleine ambities van alledag. Westelijke demo cratie? Eerst maar eens een nieuw pak. Met de Loenik naar de maan? Liever op de motorfiets een dagje naar buiten. Het regime voelt dat niet slecht aan: er zijn dan de rode sterren, maar de slagzinbanieren die iedere andere com munistische hoofdstad onbewoonbaar maken, ontbreken geheel en al. De muren zitten overal vol kogelgaten, maar in de Ulliösi, waardoor de blinde lings vurende Russische tanks binnen trokken, worden koortsachtig nieuwe gevels aan de huizen geplakt. Het re gime komt, waar het kan, aan de be- haaglijkheidswensen van de burger te gemoet, wekt, waar dat niet kan, al thans beloften van welvaart. In de goedverlichte straten van het centrum blyven de winkellampen tot diep in de nacht sohijnen over welvoorziene etala ges met redelijk goed en goedkoop eten, met behoorlijke, zij het dure kleding, met wat slordig maar echte yskas'ten, televisie- en radiotoestellen, en de me nigte, die over de Kossath-boulevard drentelt, komt kyken, óók naar de grote winkel naast de altijd volle kerk, waar alle benodigheden voor de RK Eredienst uitgebreid te koop liggen. Russen blijven thuis De café's zijn vol snoepende mensen. Ilja Ehrenburgs verzuchting: „Het so cialisme is een prachtig systeem, maar waarom produceert het zulk beroerd gebak?", wordt in de Boedapester kon- ditoreiën gelogenstraft. Ook de luxe restaurants in de binnenstad zijn vol. In Duna, Gondel en Astoria smullen buitenlanders uit Oost en West en ge- priviligeerde Hongaren van kaviaar en paprikakip, nippen van hun Tokayer luisteren aangenaam getroffen naar de zigeuner-primasz, die zich met zijn viool aan hun tafel vooroverbuigt, één oog gevestigd op de portefeuille van de gast, het andere op het décolleté van zijn buurdame. Zo'n etentje kost vier dagen loon van een arbeider, maar dat deert nooh Genosse Schmidt uit Leipzig, noch mister Smith uit Londen. Na het diner gaan zij naar de nachtclub. In Astoria noemen vier jongelui zich het Modern Jazz Quartet, swingen er onder de rode sterren geducht op los en nopen de Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moest zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alberto Dodero" (25/ 1): ms. „Westland" (26/10); Brazilië: ms „Westland" (26/10); ms. „Ruhrstein" (29/ 10); Canada: ss „United States" (27/10); ss „Rotterdam" (31/10): Chili: cia New York (31/10); Indonesië: ss „Drenthe" (29/10); Ned. Antillen: ms „Solon" (26/ 10); Nieuw Zeeland: ss „Brisbane Star" (29/10); Suriname: ms. „Isis" (28/10); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Edinburgh Castle" (25/10). betalen, de geheime politie ook. Eén soort vreemdelingen ziet men nauwe lijks: Russische militairen. Zij blijven discreet in hun legerplaatsen, die in 'n kring om de stad liggen. Voor het geval dèt... Nozems alle landen.... In de eenvoudiger danscafé's treft een andere herkenning: een deel van de Hongaarse jeugd draagt dezelfde haren, boorden en nauwe broekspijpen als elders in Europa, Dezelfde ambities of hetzelfde gebrek daaraan lig gen op de gezichten van deze mede-le den van een wereldgeneratie waarvan Koestier meent: „Haar enig gebaar is één groot schouderophalen". Dit zijn slechts nozemachtigen, maar échte no zems heeft Boedapest ook. Ze heten „hooligans", drinken, luieren, vechten, vallen vrouwen lastig en dragen soms pistolen. Een nieuwe internationale groeit blijkbaar, het Presleyïsme-Haley- isme: „nozems aller landen verenigt u". Onder deze „tricheurs-jeugd" zoeken ook iets oudere intellectuelen wel eens even schuil tegen de hooggestemde vals heden van de buitenwereld. Straatbeeld in Boedapest Een jonge medicus wiens vriendin bezeten mijn hoogstmoderne sigaretten aansteker blijft strelen begint voor- ziohtig te praten zo gauw de muziek speelt: „Hét gaat. nu wel zo'n beetje. Je moet voorzichtig zijn. Er zijn nog steeds politieke processen. Als je geen lid van de partij bent, hetgeen niemand eigenlijk wil, ben je je baantje nooit zeker. Maar de druk neemt iets af en materieel is er zeker enige vooruitgang". Machteloos De politieke wensen van de meerder heid? Hij zegt: „Eigenlijk dezelfde als aan het begin van de revolutie: ophef fing van de geheime politie, terugtrek king van de Russische troepen, dan een eigen soort socialisme naar Hongaarse aard, zoiets als Joego-Slavië, (kan het Westen daar aan meehelpen? Ja), stre ven naar militaire ontspanning in Eu ropa, hec plan-Rapacki bijvoorbeeld als jullie de Westduitse herbewapening laten varen en daarmee de terugtrek king van de Sovjetrussische-troepen uit de Oosteuropese landen kunnen bewerk stelligen, bewijzen jullie ons een groter dienst dan door Radio Vrij Europa over „bevryding" te laten brallen. Daar ge loven wij toch niet meer in sinds jullie in 1956 niet alleen machteloos bleken, maar ook nog zo hoog nodig van het moment moesten profiteren om Nasser in zijn nek te springen". Minder hardhandig, maar alom tegenwoordig Dat is dan een snapshot van Boeda pest bij avond. De stad bij dag? Men ziet op zondag de mensen goed gekleed in het herfstzonnetje zitten. Welvaart? In zekere mate. Maar buiten het cen trum, in de arbeiderswijken en de voor steden zijn er voornamelijk de mottige grauwheid en armoedige eentonigheid van de staatseconomie, die vaak werke lijke sociale vooruitgang in Oost-Europa bedekken. Veel getekende gezichten, zor gelijk en moe. De middenstand is met een handjevol comfort al gauw tevreden gesteld. Maar de Hongaarse arbeiders die nog steeds moeizaam voortploeteren, hebben drie jaar geleden ook hun illu sies verloren. Men voelt bitterheid bij hen en de partij maakt zich daar open lijk zorgen over. Er hangt ook achterdocht in Boeda pest. De geheime politie de AVO met zijn martelspecialisten die later AVH ging heten, heeft nu weer een andere naam. Haar methodes zijn minder hardhandig geworden, maar zij is en Op zoek naar een beetje vertier: het is zondagochtend en de zon schijnt, de Hongaarse hoofdstede lingen nemen het ervan op een terrasje. blyft alom tegenwoordig. Een net van verklikkers luistert mee, voor geld of onder dwang. Men kan haar leden zien voor de Amerikaanse ambassade, waar zjj dag en nacht drie auto's met lopen de motoren gereed heeft staan. In dat gebouw geniet kardinaal Mindszenty asiel. Hij draagt er 's zondags, met een State Department-bureau als altaar de mis op. Men ziet de mannen in de leren jassen ook voor hun hoofdkwar tier, het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat op eigen gezag burgers voor zes maanden kan deporteren! Ook het Hongaarse marxisme ver trouwt. op de uiteindelijke verbetering van de menselyke natuur. Maar in af wachting daarvan steunt het nog vooral op de geheime politie. Als men zijn hotelkamer binnenkomt liggen de pa pieren niet meer zo als men ze zelf geordend had „Ik heb nooit de bedoeling gehad het meisje te doden of zelfs maar op haar te schieten. Dat is alles.dat. Op dit punt brak de stem van de man, die gistermiddag voor de Haagse Recht bank wegens poging tot moord met voorbedachte rade een gevangenisstraf van negen jaar met aftrek tegen zich hoorde eisen. Het was „het laatste woord" van de 35-jarige Surinamer een gescheiden man met drie kinderen aan het slot van een rechtzitting, welke ruim 314 uur duurde en waarby hy zich had te verantwoorden voor het feit, dat hy op zaterdagmorgen 25 april van dit jaar zijn voormalig 21-jarig meisje Wilma, in het Emmapark in Den Haag met een revolver in de borst schoot, ten gevolge waarvan zij levensgevaarlijk werd gewond. Direct daarop trachtte de dader ook zichzelf met een revolverschot het leven te benemen. Doch ook hy herstelde en gistermiddag zagen deze twee elkaar voor de Haagse Rechtbank terug, waar beiden hun tegenstrijdige versie gaven van het voorspel tot het dramatisch gebeuren, dat in Den Haag zoveel opzien gebaard heeft. Oostenrijkers in arrest Uit Haags Gemeentemuseum voor f 14.500 gestolen (Van onze Haagse redactie) Twee internationaal opererende die ven van Oostenrijkse nationaliteit zyn door de Rotterdamse politie aangehou den en vervolgens door de Haagse po litie ontmaskerd. De twee mannen waren naar Den Haag overgebracht, omdat zij hier een zeer grote slag hadden geslagen: uit het Gemeentemuseum ontvreemdden zij op 11 oktober j.l. een antiek wandbord ter waarde van f. 4.500-en een verguld zilveren borstel met bijbehorende schaal tor waarde van f. 10.000.—. Deze voor werpen maken deel uit van een uit 1676 daterend negendelig toiletgarnituur, in opdracht van Koning Willem III als ge schenk aan een relatie vervaardigd. Bij hun verhoor hebben de mannen verteld de afgelopen twee jaren te hebben ..ge handeld" in antiek in Duitsland, Bel gië, Denemarken, Zweden en sedert 6 oktober j.l. in Nederland. De politie neemt aan, dat zij in vele steden en landen diefstallen hebben gepleegd. Bij hun aanhouding hadden de Oos tenrijkers elk f. 800.op zak. Zij be vinden zich thans in Den Haag in ver zekering. waar politie en justitie deze affaire verder uitzoeken. Overeenkomst lonen edelmetaalindustrie In een communiqué van de Vereni ging Edelmetaalindustrie wordt meege deeld, dat de werkgevers en -werkne mersorganisaties in de goud- en zilver- nijverheid volledige overeenstemming hebben bereikt over een nieuwe c.a.o., die o.a. een verhoging van de lonen met 5% en een verwerking van de huurby- slag 1957 in de loontabellen inhoudt. Tot de datum van goedkeuring van deze c.a.o. door het College van Ryksbemid- delaars blyven de oude loontabellen van kracht. Voorts hebben de organisaties princi pieel overeenstemming bereikt over een verkorting van de arbeidstijd tot 45 uur per week, te realiseren in de loop van het voor drie jaar afgesloten collectief contract. Partyen zullen zich nog nader beraden over de wijze van uitvoering. Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen Geen excuus Nadat de tragische voorgeschiedenis uitvoerig uit de doeken was gedaan, kwam de officier van Justitie, mr. J. C. Maris tot zijn requisitoir. „Het gaat hier om een ernstig crimi neel feit, dat zwaar moet worden ge straft. Hoe moeilijk de verhoudingen tussen deze twee mensen ook lagen, voor het gebruik van een vuurwapen bestond geen enkel excuus. Wij moeten aan dit geval geen romantisch waas van de bedrogen minnaar geven. Wie van de twee unfair geweest is doet hier niet ter zake. Het gebruik van een vuur wapen kan hiermee nimmer in ver band worden gebracht", zo zei hij. „Een ander punt is de voorbedachte iade. Ik neem zeker niet aan dat ver dachte zich bij het verlaten van zijn woning voornam het meisje nu eens te gaan doodschieten. Maar bij deze emo tionele man heeft wel de mogelijkheid gespeeld, dat hij zyn geladen wapen zou gebruiken. Uit de feiten moet afge leid worden, dat hy op stap ging met het idee: „Als zij zich niet wil ver zoenen maak ik er een eind aan. An ders was er geen enkele reden een ge laden vuurwapen mee te nemen. Hij kan ook niet door een plotselinge emo tie tot het gebruik ervan zijn overge gaan. Vast staat dat er die morgen niets tussen hen gepasseerd is dat een plotselinge emotie heeft kunnen teweeg brengen. Uit deze bewijsmiddelen put ik de overtuiging dat hij weloverwogen deze gang van zaken heeft voorzien dat hij de consequentie heeft getrokken uit het feit dat de vrouw niet naar zijn pijpen wilde dansen en dat hij er dus een eind aan maakte" aldus de officier. Mr. Maris eiste tenslotte bovenge noemde gevangenisstraf en verbeurd verklaring van het inbeslaggenomen wapen. De verdediger, mr. E. W. Baron de Vos van Steenwijk kwam tot de con clusie dat het meisje met de liefde van de Surinamer gespeeld had. De ontmoeting met een jeugdige me deminnaar op de avond voor de aanslag, betekende een vreselijke schok voor hem Hij werd als het ware plotseling van de hemel in de hel geslingerd. Dat is een verzachtende omstandigheid, die bij het bepalen van de strafmaat niet uit het oog verloren mag worden. Onder invloed van deze schok kon de verdachte niet meer reeel en rationeel denken. Zijn daad wordt in dit licht gezien, begrijpelijk. Het psychiatrisch rapport wijst hier ook op", aldus plei ter, die de voorbedachte rade geenszins bewezen achtte. „Verdachte is de prooi geworden van zijn onbegrensde liefde", zo besloot pleiter. De rechtbank zal op 5 november vonnis wijzen. Advertentie.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17