Laatste nieuws Lezing in „De Lakenhal Vluchtelingenprobleem is vaak voornamelijk een sociale zaak Beheerst U op de weg! Twaalf gezworenen' als film in Casino Beperking van verkeerssnelheid was succes in Belgische centra Beurs van Amsterdam VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 ze willen alleen maar terug. En de lan den waar ze nu in wonen weigeren me dewerking te verlenen aan elk hulp verleningsproject dat door de Verenig de Naties op touw wordt gezet. Nadrukkelijk stond mevrouw Verwey ook stil bij de Ambonnezen in ons land, die volgens de letter der wet niet tot de vluchtelingen gerekend moeten worden, maar in sociale zin zeer zeker. In totaal leven er 19.000 in zeventig woonoorden, verspreid over ons land. Een zeer hoog percentage, ongeveer 75 procent van de mannelijke werkkrachten is in het eco nomisch leven ingeschakeld, voorname lijk echter als los arbeider. Het pro bleem spitst zich echter toe bij de kin deren. die op Nederlandse scholen voortgezet onderwijs genieten. Deze jongens en meisjes worden opgeleid voor iets anders dan een werkkring ils ongeschoolde racht, maar het blijkt bijna onmogelijk hen te plaatsen in het bedrijfsleven. Voor deze moeilijkheden en de pro blemen van de internationale vluchte lingen, de restgroepen, die nu nog in veraf gelegen kampen een geïsoleerd bestaan leiden en derhalve zeer lastig zijn in te schakelen, vroeg mevrouw Verwey de bijzondere belangstelling. „Wie wil het laatste Lettische zoen tje Een profaan klinkende opmer king in de kunstzinnige sfeer van „De Lakenhal". Maar de schijn bedroog. „Zoentjes" rijn in Letland veel gebakken koekjes. 2e werden gistermiddag in ons stedelijk museum te koop aangeboden tüdens de pauze van de vrouwenbijeenkomst in het kader van de Leidse Week voor In ternationale Samenwerking, die zoals bekend ditmaal gewijd is aan het vluchtelingenvraagstuk .Een kleine ac tie om geld in te zamelen. Een gewaar deerde actie. Want de spreekster van deze middag, mevrouw H. Verwey- Jonker, had het juist tevoren aan het slot van haar betoog in de Grote Pers nog eens nadrukkelijk onderstreept geld is zo nodig om het probleem van de vluchtelingen, althans voor een ge deelte, te kunnen oplossen. Mevrouw Verwey, die de moeilijkhe den bij de inschakeling van de vluchte lingen in het economische en sociale leven belichtte, werd ingeleid door me vrouw Ph. J. Smits-Witvliét. In het begin van haar lezing gaf me vrouw Verwey nog eens een overzicht van het enorme probleem in zijn tota liteit. Hoe nu de miljoenen ontheemden te helpen. Mevrouw Verwey deelde deze hulp verlening in drie fasen in. Eerst de zui ver materiële verzorging daarna de in schakeling in het economische en so ciale leven en tenslotte de assimilatie, het opgaan in het nieuwe volk. De eerste fase is over het algemeen in Eu ropa wel voltooid. De laatste fase. de integratie, wilde zij deze middag laten rusten, temeer daar het moeilijk is na te gaan, hoe deze precies verloopt. De spreekster bepaalde zich daarom hoofdzakelijk tot de tweede fase. Uiter aard gelukt de inschakeling van de vluchtelingen het beste in de indus- striële landen met een redelijk hoge levensstandaard, waar zo mogelijk de mentaliteit ietwat gelykt op die van de landen waaruit de vluchtelingen komen. De economische inschakeling is vrij wel nergens nog een probleem. Moei lijker ligt de kwestie echter sociaal ge zien. Weinig landen willen de ouden van dagen opnemen. Voor de iets oudere intellectuelen is het zeer lastig, zo niet ondoenlijk nog een plaatsje te vinden. En veelal zitten de ontheemden zonder kapitaal, zonder levensverzekering of pensioen. Hun nieuwe vaderland zal deze verzorging moeten opbrengen. Hoe triest liggen b.v. de zaken, wat betreft de twee miljoen Arabische vluchtelin gen in Egypte en Jordanië. Deze men sen doen niets, ze willen ook niets doen, Binnenkort bouw geref. kerk Het bouwen van een nieuwe gerefor meerde kerk aan de Montgomerystraat (omgeving 5 Meilaan) is opgedragen aan de laagste inschrijfster de N.V. Korte- wegs Bouwmaatschappij te Breda, voor f. 356.423. In het ontwerp is mede de bouw van een toren opgenomen. Bin nenkort zal met het heien van de eerste il worden begonnen. Indien geen stagnatie in de bouw optreedt, mag ver wacht worden, dat de bouw eind volgend jaar gereed is. Er bestaat reeds thans een overeenkomst, dat ook de hervormde gemeente voor haar kerkdiensten van deze kerk gebruik mag maken. Zoals be kend houden de gereformeerden reeds geruime tijd diensten in de hervormde Maranatha-kerk aan de Lage Morsweg. U kent hem wel, automobilist Bdie kort voor een kruispunt automobilist A inhaalt om op de kruising naar links of rechts af te slaan, waardoor A door de eerst zo gehaaste B tot afremmen wordt gedwongen. B. heeft géén begrip van het zo nood zakelijk samenspel in het verkeer, zegt de ANWB. Haast is altijd verkeerd! Ongeduld is de oorzaak van heel veel kritieke situa ties. Verlies uw zelfbeheersing niet, zodra u het autoportier achter u sluit en weg rijdt. Dr. P. Hartman, van wiens be noeming tot lector aan de Leidse Universiteit in de Kristallografie wij gisteren melding maakten. JUBILEUM MEJ. A. LAKEN Maandag is het veertig jaar geleden, dat mej. A. Laken, thans cheffin van de afdeling damesconfectie, in dienst trad van Kledingmagazijn „De Faam". Na een huldiging in intieme kring, vindt van 3 tot 4.30 uur in Tearoom Van der Heyden aan de Breestraat een receptie plaats. In aansluiting op ons bericht inza ke het 175-jarige bestaan van het Kon. Genootschap M.S.G. in 1960, delen wij nog mede, dat de viering van dit jubi leum wordt voorbereid door de Ver. van Oud-leerlingen, waarvan het bestuur als volgt is samengesteld: C. Sweris. P. J. Zwanenburg, A. N. Zekveld, L. Th. v. d. Laken, D. P. Planje, J. J. van Weerlee, J. G. Kooy en W. Sjardijn. In het vorige seizoen heeft de Neder landse Comedie met de opvoeringen van „De twaalf gezworenen" een groot aan tal Leidenaars geconfronteerd met het interessante verschijnsel van de Ameri kaanse jury-rechtspraak en de daaraan klevende tekortkomingen. Een jongen zou zijn vader vermoord hebben, de ge tuigenverklaringen wijzen, schijnbaar on omstotelijk, op zijn schuld, maar een van de twaalf juryleden, een architect, is toch van mening, dat er reden is tot twijfel. Dank zij zijn scherpe ontleding van de feiten kegelt hij stuk voor stuk al zijn mede-juryleden om: na aanvanke lijk geheel alleen te hebben gestaan (waardoor hij unanimiteit ten ongunste van de verdachte verhindert) slaagt hij erin alle anderen aan zijn zijde te krij gen. Het stuk eindigt met een drama tisch slot, dat psychologisch bijzonder knap is. Gisteravond draaide de film, die Sid ney Lumet van dit stuk gemaakt heeft, als eerste „Film van de maand" van K. en O. in het geheel gevulde Casino-thea ter. Zij, die het gegeven nog niet ken den, zullen zeker onder de indruk ge weest zijn van dit aangrijpende werk, waarin vooral de rol van architect Davis bijzonder goed uit de verf kwam. Maar de vergelijking met het toneelstuk kan dit filmwerk naar onze mening toch niet doorstaan. In de eerste plaats ver langt de toeschouwer, speciaal in dit ge val, een voortdurend overzicht van de gehele raadkamer. Bij verrassende wen dingen wenst hij de reacties van alle twaalf gezworenen in zich op te nemen. Maar in een film is dat niet mogelijk: de camera werkt in dit geval als een be lemmerende zeef, die de kijker een deel van het geheel onthoudt, terwijl juist de totaliteit van het gebeuren in de raadkamer beslissend is. Daarbij komt. dat naar ons gevoelen de acteurs in dit filmwerk vrijwel allen de minderen zijn van de Nederlandse to neelspelers. Han Bentz van den Berg deed het beter dan Henry Fonda en een acteur als Philippe Lachapelle overtrof verre de filmspeler, die hier de rol van de oudste der twaalf gezworenen ver tolkte. Zo zou men kunnen doorgaan, al betekent dit allerminst, dat de filmspe lers „onder de maat" waren. Het gevolg was dan ook, dat de spanning in het to neelstuk veel groter was dan in de film. Deze kritiek doet niets af aan onze waardering voor de vertoning van deze film als zodanig. Wie het gegeven nog niet kende, zal zeker meegesleept zijn door dit knappe werk en zij, die de Ne derlandse Comedie hebben zien spelen, hadden interessant materiaal voor verge lijking. N.C.R.V.-ers zagen films op propaganda-bijeenkomst De avond, welke de afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke Reis Vereniging gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal belegde, was bedoeld als een propagandabijeenkomst. Duide lijk werd het doel van deze vereniging weer eens uiteen gezet. De NCRV wil haar leden bij het licht van de Heilige Schrift het schone in de natuur en cul tuur doen kennen en genieten. De heer W. van Hal, secretaris van de propa- ganda-commissie, was op deze bijeen komst, die goed bezocht was, aanwezig. Hij had een groot aantal films meege bracht. Op het witte doek verschenen beelden uit Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Interessant was de film over Alpinisme en de wintersportfilm. Alle films waren in kleuren opgenomen. De leiding van deze propaganda-avond was in handen van de voorzitter van de Leidse afdeling, de heer A. v. d. Bos. De heer Van Hal deelde mede, dat in het komende voorjaar de nieuwe NCRV- film „Van de Bernina naar de Mont Blanc" in roulatie gebracht zal worden. Men is op het ogenblik druk bezig met de montage. (Van onze Brusselse correspondent) Beperking van de verkeerssnelheid in vijf grote Belgische centra, namelijk Brussel, Antwerpen, Luik, Gent en Charleroi, heeft spectaculaire resulta ten opgeleverd: het aantal verkeerson gevallen met dodelijke afloop is sterk afgenomen en de regering overweegt thans de maatregel uit te breiden tot alle gemeenten van België. Over het eerste half Jaar 1957 vielen op de we gen in deze vijf grote agglomeraties 24.710 ongevallen voor, over het eerste half jaar 1959 slechts 24-077, ofschoon het aantal automobielen in de loop van de laatste twee jaren sterk is toege nomen. Het aantal zwaar gewonden daalde van 793 op 674 en het aantal licht ge kwetsten van 6859 tot 6522, dit is een vermindering van 5 procent. De con- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maarten Bernard, zn van C. C. Vlam en T. M. Klop. Poullna. dr van C. J. Kuyper en C. VermelJ, Slmone Suzanne Maria, dr van W. H. M. van Ommen en H. M. van Elllnckhuijzen, Walter Alex Eric, zn van M. J. Kleijn en M. W. Hoogland, Johan nes Marius, zn van J. M. Sanders en E. Tebbenhoff, AlbertU6 Jacobus, zn van J. H. Meilink en E. Maatman, Bartholomaeus Joseph Antonius, zn van H. A. Reterink en A. L. F. M. Schellart. GETROUWD W. L. Schouten en M. P. de Wit, C. P. Kagenaar en H. Fakkel, P. N. Kooien en J M .Tuinhof de Moed, C. Webbers en J. Hoek. J. van der Noordaa en H. J. Kukler G. J. Dijkstra en F. G. Oostveen, J. T. H. Griffioen en J. C. M. Faes, C. M. Knol en H. Penseel, J. Rullens en C. Helvensteijn, C. Bakker en A. T. van der Kraan. OVERLEDEN J. Massaar, 75 Jaar. echtgenote van J. P. N. Brokaar, G. Glazenborg, 72 Jaar, weduwe van N. W. Wassenaar. LEIDERDORP Wellicht verhoogde uitkering gemeentefonds Tijdens de spoedeisende raadsverga dering van Leiderdorp werd meegedeeld, dat Leiderdorp in verband met de vele grote werken in aanmerking komt voor een verhoogde uitkering uit het Ge meentefonds. Bij behandeling van het voorstel tot liquidatie van de steenfa briek „Ouderkerk de Ridder" ging de raad eerst drie kwartier in besloten zitting. De voorzitter zei. dat de werk nemers zo spoedig mogelijk zal worden meegedeeld, wat er gaat gebeuren. Het gemeentebestuur ais enige aandeelhou der is hiertoe verplicht. Om praktische redenen wordn niet, zqals in het voorstel vermeld, een lid van elke fractie com missaris, maar alle raadsleden. NIET DE COMMISSARIS In het verslag over het bezoek van de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr... J. Klaasesz aan „Ouderzorg de Ridder" in Leider dorp is abusievelijk vermeld, dat de rede door de Commissaris werd uitgesproken. De rede werd echter uitgesproken door de directeur, de heer C. Sweris. LEIDERDORPSE DAMVERENINGING De uitslagen van de bordenwedstrijden luiden: H. v. d. VechtJ. Marijt 20; J. van SandijkHassefras 11; L. Mat- zeC. Verweij 20; A. v. d. Zwan Dorsman 20; OostergoA. Bloemen- daal 20; C. de KoningSandijk 02; W. Huisman—H. v. d. Vecht 2—0; G. OostergoD. Hassefras 20; J. Marijt A. v. d. Zwan 02; v. d. VechtSandijk 20; Hassefrasv. d. Zwan 20; C. de KoningOostergo 11; W. Huisman— Marijt 20; L. MatzeA.. Bloemendaal 2—0. OEGSTGEEST Onze plaatsgenoot, mr. F.. Veis is benoemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de H.B.S. te Schagen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Crétlen Théodore, zn van C. Th. Breebaart en J. M. Westerbrink; Ja cob. zn van A. Middeldorp en A den Duik Danuse P. dr van Z. L. Dokoupll en J. E. van Voorst van Beest; Maria E. R„ dr van J. P de Groot en E. M. M. Luksenburg; Elizabeth J. M. M., dr van A. van der Meer en A. P. van Leijden; Edward P., zn van E. J. Moojen en E. van Dijk. Ondertrouwd: F. van Rossum, 26 jaar en B. M. Th. Willems, 24 jaar, Getrouwd: M. J. Spaargaren. 72 jaar en D. J. Lutjeveld, 69 Jaar; C. G. Hurtado, 31 jaar en G. H. Paquette. 25 jaar; B. J. van Abswoude, 23 Jaar en M. M. van Vliet, 22 jaar. Overleden: J. de Ruiter Zijlker, 59 Jaar; e.v. G. K. M. de Bilt Vos. VOOR P.I.T. De opbrengst van de collecte, welke vorige week ten bate van het Protes tants Interkerkelijk Thuisfront is gehou den, bedraagt f. 676.61. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen Ned. recht de heren H. van der Goes van Naters (Wassenaar. W. Th. Six (Den Haag) en R. G. H. Cassuto (Den Haag). WARMOND RAADSVERGADERING De raad zal op dinsdag 27 oktober a.s. des namiddags om 8 uur voor een open bare vergadering bijeenkomen. WASSENAAR Schoolzwemmen weer mogelijk geworden Zoals bekend is de gemeenteraad on langs bij de Kroon in beroep gegaan tegen een beslissing van Gedeputeerde Staten, waarbij de uitgaven van de ge meente voor het wekelijks zwemmen door de oudere schooljeugd niet wer den goedgekeurd. Intussen is door B. en W. met G.S. overeenstemming bereikt over de gemeentelijke vergoeding van het schoolzwemmen eenmaal per twee weken. Kinderboekenweek Van woensdag 28 oktober tot woensdag 4 november wordt ook door de Wasse- naarse Openbare Leeszaal en Bibliotheek deelgenomen aan de kinderboekenweek. Jeugdleden van de O.L.B. kunnen in die week gratis boeken lezen; nieuwe leden ontvangen een knipkaart gratis. In de leeszaal aan het Plein en in de uitleen- post in het Groene Kruisgebouw in het Kerkehout, die woensdag 28 oktober door wethouder mevrouw mr. C. M s'Jacobdes Bouvrie geopend zal wor den, zal een kleine tentoonstelling zijn ingericht over de totstandkoming van een boek. Op woensdagmiddag 28 okto ber 's middags 5 uur zal in de uitleenpost Kerkehout een verhaal voor de jeugd verteld worden, op donderdag 29 oktober 's middags half 5 in de leeszaal aan het Plein. PROGRAMMA VAN HET NUT Op vrijdag 30 november a.s. wordt een extra-feestelijke Nutsavond georgani seerd in verband met het 40-jarig be staan van het Wassenaarse Nutsdepar- tement. Dan zal in het Verenigingsge bouw optreden het Haags Studentenca baret „El Hazmerreir" met het pro gramma „Bij lach en ontij". Leider van het Studentencabaret is Rinus Ferdi- nandusse. Op zondag 8 november a.s. organiseert het Nut een operatocht naar Antwer pen. Per autobus wordt de reis gemaakt, "in Antwerpen wordt een bezoek ge bracht aan de „Boerentoren" en daarna in de Kon. Vlaamse Opera de middag voorstelling bijgewoond van Faust. Dodelijke ongevallen zijn sl-erk in aantal verminderd Passagier van de „Oranje" weer vrijgelaten De heer C. J. Stolk, die te Djakarta door de Indonesische politie aan boord van de „Oranje" werd gearresteerd men zie elders is vandaag vrijgelaten na te zijn veroordeeld en 20.000 roe- piah te hebben betaald. De heer Stolk, directeur van een uit geverij te Djakarta, zal, naar men ver moedt. naar Medan reizen om daar weer aan boord van de „Oranje" te gaan. Zijn aanhouding stond waarschijn lijk in verband met een deviezen- kwestie. Oud Tweede Kamerlid Meijerink overleden Woensdagavond j.l. is op 75-jarige leeftijd in zijn woning te Arnhem het oud-Tweede-Kamerlid voor de A.-R. Partij, de heer H. J. W. A. Meijerink, overleden. In 1937 werd hij lid der Tweede Ka nier voor de A.R. Partij, in welke func- I tie hij in 1945 herbenoemd werd. De heer Meijerink is vooral bekend gewor den door zijn optreden tijdens en na de Rondetafelconferentie. Rijksambtenaren twee januari vrij (Van onze Haagse redactie) De ambtenaren, in dienst van het Rijk, zullen 2 januari a.s. vrq zijn. De tweede januari van het volgend jaar valt op een zaterdag. Het wordt oneconomisch geacht deze halve dag, liggend tussen de vrije Nieuwjaarsdag en de daarop volgende zondag, de kantoren te openen. De Rijksambtenaren zullen echter deze extra vrije dag moeten inhalen. Waarschijnlijk zullen zij in de eerste weken van het nieuwe jaar dagelijks een half uur moeten inlopen. Het is nog niet bekend, welke rege ling t.a.v. de tweede januari door de ge meenten zal worden getrofen. Door gaans volgen de grootste gemeente de regelingen, die hieromtrent voor de Rijksambtenaren gelden. Verduistering van bijna zeven ton Vijf jaar geëist De officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft vanoch tend een gevangenisstraf van 5 jaar m.a. geëist tegen een 64-jarige Haar lemse boekhouder-kassier. Hij wordt ervan verdacht sedert 1946 een be drag van bijna f. 700.000 te hebben verduisterd ten nadele van zijn werk geefster een Amsterdamse houthan del. Verdachte bekende deze verduisterin gen te hebben gepleegd door het valse lijk boeken van geldbedragen in het verkoopboek van de NV. Door de com binatie van zijn boekhouder en kassier kon hij later gemakkelijk over het geld beschikken. Verdachte ging als volgt te werk: als er bijv. een partij Zweeds hout voor f. 18.939 was verkocht, liet hij het eerste cijfer van dit bedrag vervallen en boekte in het verkoopboek een be drag van f. 8939. Zo kreeg hij de beschik king over tien mille. De officier van Justitie merkte in zijn requisitoir op. dat uit de controle was gebleken dat verdachte In de loop van de laatste twee jaren twee ton per jaar heeft ver duisterd. Dertig gulden boete voor anti-semitische uitlating Het Haagse gerechtshof heeft vandaag een 27-jarige Leidse carrosseriebouwer wegens een anti-semitische uitlating veroordeeld tot f. 30,boete subs. 10 dagen hechtenis. De Haagse politierech ter had hem destijds hiervoor veroor deeld tot een gevangenisstraf van tien dagen. De carrosseriebouwer was tot zijn uit lating gekomen tijdens een ruzie met een joodse bioscoopdirecteur alhier, om dat deze het bespreekgeld van een terug geven toegangsbewijs niet wilde vergoe den. clusie is dus wel duidelijk, dat beper king van de verkeerssnelheid het aan tal ongevallen, het aantal zwaar gewon den en licht gekwetsten heeft doen af nemen, en in ieder geval niet heeft doen toenemen, wat gezien het stijgend aantal automobielen en andere voertui gen gevreesd kon worden. Opvallend is, dat juist in de vijf grote gewesten van het land, waar de snel heid werd beperkt, minder verkeerson gevallen werden opgetekend, terwijl de statistiek over het gehele land nog op een lichte stijging wijst. Er is thans sprake van de beperking tot 60 km. per uur in de bebouwde kom en tot 80 km. per uur op de wegen (met uitzondering van de autowegen) gedu rende de weekeinden tot alle Belgische provincies uit te breiden. Om de verkeersveiligheid te vergro ten overweegt de minster van Onder wijs om in het lager onderwijs een cur sus van het verkeersreglement te doen geven, terwijl de minister van Volksge zondheid een plan bestudeert voor de georganiseerde en snelle hulpverlening aan slachtoffers op de weg. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. Morgen opening van eerste speelzaal (Van onze Amsterdamse correspondent) Morgenavond opent in Amsterdam de eerste speelzaal waar de roulette in besloten kring maar niet klandestien zal draaien. Men zal dan bijeen zijn in een der zalen van hotel Slotania in tuin stad Slotermeer waarvan de directie de flauwe hoop koestert dat het zal uit groeien tot een vermaard Casino. Want de roulette is geen echte roulette, maar zou zo veranderd zijn, dat de spelers zelf invloed kunnen uitoefenen op het houten balletje, zodat er sprake is van een behendigheidsspel dat niet valt on der de wet op de hazardspelen. Maar over de schouders van de spe lers zullen enige rechercheurs van de Amsterdamse politie het spel volgen en zij zullen niet schromen onmiddellijk in te grijpen als zij menen, dat de wet wordt overtreden. De besloten club bestaat uit zeer streng geselecteerde leden van wie een aantal trouwe bezoekers waren van de speelclubs in Baarle-Nassau en andeien hun geluk voorheen beproefden in Duitse en Belgische casino's. 30500 30500 30500 Broodoorlog grijpt om zich heen Alle bakkers in Zuid-Kennemerland hebben thans alle broodprijzen met 5 cent verlaagd. De broodoorlog is (voor lopig) niet verder gekomen dan het Noordzeekanaal. In een bewogen verga dering hebben de bakkers uit het klein en middenbedrijf namelijk besloten de prijzen ten noorden van het Noordzee kanaal niet te verlagen. De broodoorlog beslaat thans verder de Haarlemmer meer, Zandvoort, Heemstede, Bloemen daal en de Bollenstreek. De woordvoerders van het klein- en middenbedrijf deelden mede dat voor lopig niet tot een verdere verlaging van de broodprijs zal worden overgegaan. Eerst wil men de situatie bestuderen. Overigens blijft men op het standpunt staan dat de zegeltjes-actie van de grootbedrijven gestaakt dient te worden. Zoals de kleine bakkers zeggen, in het belang van de Nederlandse huisvrouw, die daardoor niet afhankelijk wordt van het grootbedrijf met alle gevolgen van dien. ZOETERWOUDE Muziek en toneel bij Z.M.V. De Zoeterwoudse Mandoline Vereni ging hield gisteravond haar jaarlijkse muziek- en toneeluitvoering in „Ons Huis" Het gezelschap speelde vijf num mers, n.l. l'Avenier aux enfants, Ouver ture van Ernst W. F. Gert jr; Delicato van Daan Teeseling; Twaalf Rovers (kozakkenlied» van Frans v. Norden; La festa splendora van Joh. B. Kok en Con Amore Dedie van J. Georg. Vooral het kozakkenlied werd op sublieme wijze uitgevoerd. Ook de andere nummers getuigden van gedegen studie. De heer H. v. Marsbergen, die de dirigeerstok met vaste hand hanteerde, kan op een goed geslaagd concert terugzien. Na de pauze werd „Carnaval", een klucht in drie bedrijven van Henk Bakker op vlotte wijze opgevoerd. Alle spelers wa ren, onder regie van de heer H. H. van Kappel, goed op dreef. Ds. van Emden sloot aan het einde met een woord van dank aan het mu ziekgezelschap en memoreerde ook de uitstekende wijze, waarop de tonelisten hun rollen hebben uitgebeeld. BEURSOVERZICHT De markt viel mee AMSTERDAM, 23 okt-ober De laatste beursdag van deze week bracht een verdere reactie voor de Philips- en Unileverwaarden op de forse koersstijging van woensdag j.l. Ook Aku's en Kon. Olies moesten met koers verliezen genoegen nemen. Toch viel de stemming heel erg mee doordat op het lagere niveau goede steun werd geboden, waardoor vrijwel alle internationale waarden zich konden herstellen. De han del was, in verband met het naderende weekeinde, zeer kalm.. De iets lagere koersen voor de internationale waarden werden hoofdzakelijk veroorzaakt door gebrek aan kooplust, vooral van buiten landse zijde. In West-Duitsland is het officiële disconto met een vol procent van 3 tot 4 pet verhoogd. Deze maat regel werd genomen om de hoogconjunc tuur aldaar af te remmen. Met de dis contoverhoging was reeds op de West- duitse beurzen rekening gehouden. Een addertje onder het gras was echter, dat tevens de minimum reserve, die de ban ken in West-Duitsland moeten aanhou den bij de centrale bank, met 10 pet werd verhoogd. De koersen op de beur zen in West-Duitsland gaven vandaag bij de opening geen belangrijke verschil len te zien t.o.v.. de slotkoersen van gisteren. Dit was voor het Damrak een kleine stimulans. Aan de andere kant vormden de flauwe slotkoersen van Wall Street niet bepaald een aanmoe diging om tot aankopen over te gaan. Unilevers stegen van 677 tot 680 tegen gisteren als slotprijs 687 3/4. De handel in deze hoek was belangrijk geringer vergeleken bij die van de vorige dagen. De arbitrage bleef dicht bij huls; het publiek liet weinig van zich merken en de beroepshandel voelde er niets voor in de markt te stappen, na de strop van gisteren.. De Philipsaandelen liepen op van 641 tot 643% en verloren op deze prijs slechts twee punten. Aku's moesten de bescheiden winst van gisteren geheel afstaan. Kon.. Olies lagen ruim een gulden beneden de vorige slotprijs. Deze aandelen sloten in New York driekwart dollar lager. In de Scheepvaartafdeling liepen de koersen na een lagere opening op en vergeleken bij de slotkoersen van de vorige dag was de stemming hier vrijwel prijshoudend. Staatsfondsen doorelkaar iets vriendelijker bij minimale omzetten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 oktober Londen 10.593/4—10.60%: New York 3.77%— 3.773i; Montreal 3-98A—3.98A; Parijs 76.9277.02%; Brussel 7.54%— 7.55%; Frankfort 90.4390.48; Stock holm 72.95—73.00; Zürich 86.95—87.00; Milaan 60.83 60.88 Kopenhagen 54.78%—54 83%; Oslo 52.9352.98%; Wenen 14.6034—14.61%; Lissabon 13.21% —13.22%Ankara 3.76H—3.77,V Vrijdag 23 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '58 4% 100% 100A 100A 100A Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 90% 90%GL 95% 95^ 93 n 93H 93% 93% Ned '48 3% 87H 88 97% 97} 89% 89% 89% 89% Ned. '55 II 3% 907 B 9074 Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 89% 90 Investeringscert. 3 96% 96% Ned. 62-64 3 97A 97H Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 89%GB Ned W.B 6% 109% 109% Bank N. G. '58 (5%) 103H 103% id. N.WB. '52 (4%) 97% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A'dam '53 3 9874 97 %B 82% 82% A'dam '56 I 2% 82 82% A'dam '56 II 2% 92A 92% Eindhoven '54 2% 83% 84 Enschede '54 2% 80% 80% Den Haag '52 I 2% 88 88% Idem II 2% 87% R'dam '52 12% 90 89% 883/4 88% 10074 100% Utrecht '52 2% 91% 92% Z.-Holl. 1957 2% 97 96% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Mït Nat. Handelsbank 158 *56 Ned. Handelmij- 1 226GB Amst. Rubber H.V.A145% 145^* Senembah qniï/^ 6otqI7 AKU 381 Vi 378 Berkei's Patent "(V.) ?™GB 270% Calvé Delft eert. ®®J A Deli Mij .en (Ver.) -- IJSii Kon Pap v. Gelder 249 248GB Hoogovens cert8*7 623GB Müller en Co. N.B 3-8 319% Ned. Kabelfabr483 403 Philips 642% Philips pref241 239 Unilever 687% 679% Wilton Feyenoord 201 202 Biliton 2de r33?fc 330 Dordtse Olie gew. 694% Kon Olie (f20.—) 155.— idem (50 a f.20.—) Jb41° 153.10GL Holl Amer lijn J®* 161% Java China Paket }48/* 149% KLM 124 124 Kon Ned Stmv Mij l®6/» 166 Kon Paket Mij l36p 136GL Stoomvaart Mij Ned 167 /2 167 Nievelt Goudr eert 141% 141 %GL v Ommeren eert 249% 248 Kon Rott. Lloyd 149 147 Ned Scheepv Unie 142% 142% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3.. 93% idem '48 (3%) 94 R'dam '52-1 (4%) 98% idem '37 I-III (3%) 94 idem *38-1 (3%) 103Ü Z.-Holland '56 (4%) 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 209 Amst. Bank 311 H£.ü. eert240% Rott. Bank 273 Twentsche Bank 250 Industrie Ondernemingen Albert Heyn399 Borsumij. 71% K. N. Ed.met. A-AA 77% Idem pref. wd85% Electrolesmij. 357 Kon Ned. Grofsm 155% Holl Constructie 453 ing. bur. v. Bouwn(jv 263 lnternatlo 136% Int. Kunststoff. Ind. 48 Leidse Wolspinnerij 373% Rott. Droogdok MIJ. 600 Sikken's Lakfabr. 630 Ver. Touwfabrieken 293 Walvisvaart 116% Wernink's Betonm. 146 Van Wijk Textiel 101% Zaalberg 137 208 312 242% 273 248 69% 78 85 256% 136% 370 600 629% 295 116 147% 136% Spoorwegen Del) Spoorweg Mij 7% 7% Amerik fondsen Canadian Pacific R 26A 26% Intern Nickel 95% 95% Anaconda 59% 59% Bethlehem Steel 54% 54% Cities Service 48 48 General Motors 53 52% Kennecott91% 91% •-nubile Steel 74% 70% Shell Oil 71% 73 Union Pacific 31% 31% ün. States Steel 98% 16%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11