Ierland en Malakka eisen eerbied voor rechten van de mens in Tibet Er is mij niets ontgaan WEERBERICHT Russische spreker van mening, dat dit „binnenlandse kivestie is van communistisch China Twee miljoen Franse ambtenaren eisen een minimum-maandsalaris Weinig verwachtingen van de ontwapening binnen vier jaar Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 No. 29878 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel l, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Algemene Vergadering van de Ver. Naties is gisteren begonnen aan het debat over het optreden van de Chinese communisten in Tibet. De Ierse minister van Buitenlandse Zaken, Frank Aiken, en de afge vaardigde van Malakka, Kamil, die een resolutie hebben ingediend waarin eerbiediging van de fundamentele rechten van de mens in Tibet wordt geëist, openden het debat met de verklaring dat de Ver. Naties deze kwestie moeten bespreken, ook al is communistisch-China geen lid van de volkerenorganisatie. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Koeznetsof, zei echter, dat de kwestie een Chinese binnenlandse aangelegenheid is die de Ver. Naties niet aangaat. onder de volken" te maken, aldus Koez netsof, maar men kan niet tegelijkertijd de betrekkingen verbeteren en voorstan der zijn van een debat als het onder havige. De Sovjet-Unie zal tegen de resolutie van Ierland en Malakka stem men. De standpunten van de andere spre kers kunnen als volgt worden samen gevat: Nepal: bespreking is van twijfel achtig nut, omdat Rood-China geen lid is van de V.N.; de kwestie moet bezien worden in het verband van „een nieuw, zich wijzigend Azië; Finland bespreking is „eenzijdig en doelloos", doch anderzijds heeft het Finse volk een diep geloof in het recht van alle volken om in vrede een eigen leven te leiden; België het lijden van Tibet heeft de Belgen diep schokt, doch het Hand vest machtigt de volkerenorganisatie Uiteenlopende standpunten Aiken betoogde dat de Ver. Naties verplicht zijn op te komen voor de rech ten van de mens als zich gevallen van flagrante schending, zoals in Tibet, voordoen. Aiken gaf toe dat de Ver. Naties de communisten niet kunnen verhinderen „het Tibetaanse volk te verpletteren". Hij deed een beroep op Peking om door onderhandelingen met de Dalai Lama en eerbiediging van de rechten van het Tibetaanse volk bij te dragen aar het beëindigen van de koude oorlog. De Rus Koeznetsof herhaalde vroe gere verklaringen, dat het debat over de Tibetaanse kwestie een „onhandige ma noeuvre" is om de volkerenorganisatie weer in de donkere periode van de koude oorlog terug te voeren. Bovendien wil men met „al deze ophef" de samenwer king tussen China en de andere Azia tische landen schaden en de solidariteit van Aziatische en Afrikaanse volken ondermijnen. De Sovjet-Unie is bereid alles te doen om van de huidige zitting een „zitting van vrede en vriendschap Generaal Marshall ten grave gedragen Op de Amerikaanse nationale begraaf plaats van Arlington is gisteren het stoffelijk overschot van generaal Marshall Amerika's stafschef van het leger in de tweede wereldoorlog en een van Ameri ka's grootste soldaat-staatslieden, ter aarde besteld. President Eisenhower en oud-president Truman woonden de ere dienst vóór de begrafenis bij. Slechts tweehonderd mensen konden de eenvou dige kapeldienst bijwonen, omfloerste trommen verklankten een laatste mili tair vaarwel. Bij de eigenlijke begrafenis waren slechts familieleden aanwezig. De naam van generaal George Catlett Marshall zal voor het Nederlandse volk altijd verbonden blijven met overwin ning en bevrijding na vijf verschrikke lijke oorlogsjaren en met het plan- Marshall, dat in een beslissend stadium der geschiedenis de basis voor Europees herstel is geweest. Een groot soldaat, groot staatsman en een groot Amerikaan is ten grave ge dragen, doch zal in dankbare herinne ring blijven voortleven. In Washington beseft men Marshalls nobel karakter wellicht nog meer dan ergens anders. Hoewel de politici hem herhaaldelijk hebben aangevallen heeft Marshall zich nooit verwaardigd op hun aantijgingen te reageren. Hij was een soldaat, die met toewijding zijn plicht deed, die een hoge erecode bezat en daarnaar leefde. Dat was hemzelf recht vaardiging genoeg. Hij wees het aanbod van een miljoen dollar af om zijn memoires te publiceren en wenste niet Amerikanen, die nog leefden, te com promitteren.. Wie het voorrecht heeft gehad Marshall te ontmoeten, besefte, dat de man met het nobele gezicht verre uitrees boven het politiek gekonkel van velen in zijn omgeving. „Onheilsprofeet" in Kongo Het aantal doden bij de onlusten in de omgeving van Loeloeaburg, de hoofdstad van de- Kongolese provincie Kasai, is blijkens de laatste berichten welke te Brussel werden ontvangen, tot veertig gestegen. Nieuwe incidenten worden echter uit dit gebied niet meer gemeld. Intussen heeft in de streek van Ka- parata, nabij Stanleystad, een onheils profeet enige beroering veroorzaakt. De man, die zich Simon Kibangoe noemt en zich laat doorgaan voor een reïncar natie van Christus, voorspelde de laatste dagen het naderende einde van de we reld. Alleen zijn leerlingen zouden wor den gespaard, althans voorzover zij een contributie van B.fr. 1000 (75 gulden) hadden betaald! De man is thans aan gehouden. Wisselvallig De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Vanavond en vannacht tijdelijk regen, morgen overdag opklaringen en voorna melijk in het noorden van het land hier en daar een bui. Weinig verandering in temperatuur. Vanavond tijdelijk harde, overigens matige tot krachtige wind tus sen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 OKTOBER Zon op 7.15 uur, onder 17.33 uur. Maan op 21.28 uur, onder 12.27 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 6.19 en 18.32 uur, laagwater 2.06 en 14.15 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's niet zich met zuiver binnenlandse kwes ties bezig te houden, zodat België zich van stemming zal moeten onthouden; A m e r i k a's vertegenwoordiger Cabot Lodge bestreed de twijfel aan de be voegdheid van de V.N. om zich met deze kwestie bezig te houden. De Alge mene Vergadering kan, omdat de rech ten van de mens volgens het Handvest van fundamenteel belang zijn, alle kwesties bespreken, die binnen het raam van het Handvest vallen; Frankrijk: er is geen twijfel aan de edelmoedige opzet van Ierland en Malakka, maar bij diepgaande bestude ring van de kwestie zou men slechts ontdekken hoe onzeker en ingewikkeld de status van Tibet is. Er schijnt in elk geval een zekere afhankelijkheid van Tibet ten aanzien van China te bestaan. Niettemin kunnen de verklaringen van de Dalai Lama niet genegeerd worden en de Franse spreker, Berard, nodigde dan ook alle landen uit hun morele gezag samen te voegen voor herstel van de rechten van het Tibetaanse volk. Chinezen verlaten Longdjoe Gisteren werd van gezaghebbende zijde in Nieuw Delhi vernomen, dat Chi nese communistische troepen de om streden post Longdjoe, aan de Indisch- Tibetaanse grens, volledig ontruimd hebben na Indiase bunkers opgeruimd en enkele barakken verbrand te hebben. Longdjoe werd in augustus door de Chinezen bezet. Op 14 oktober werd ge meld, dat Chinese patrouilles zich „om strategische redenen" gedeeltelijk uit Longdjoe hadden teruggetrokken hoewel zij de post nog beheersten. Volgens de berichten hebben de uit Longdjoe ver dreven Indiase troepen ongeveer enkele kilometers ten zuiden van de post stel lingen ingenomen. Sinds augustus heb ben Chinese troepen een aantal plaat sen aan de grens bezet, die volgens China op Chinees gebied liggen. Vandaag overal betogingen gebonden Hervorming van liet belastingstelsel Het Franse overheidspersoneel heeft voor vandaag een „nationale protestdag" georganiseerd ter on dersteuning van salariseisen. Naar raming 1.750.000 ambtenaren, on derwijzers en ander overheidsper soneel zouden in geheel Frankrijk deelnemen aan betogingen, die hun hoogtepunt zullen vinden in een massale bijeenkomst bij het Parijse stadhuis. De actie wordt gesteund door alle vakbonden. De ambtenaren eisen o.m. een minimum-maand salaris van 45.000 franken. De re gering, die de lonen en prijzen sta biel wil houden, heeft beloofd dat in 1960 50 miljard franken zal wor den uitgetrokken voor verhoging van de salarissen, doch de bonden eisen dat daarvoor ten minste 200 miljard zal worden besteed. In de Franse Nationale Vergadering is het debat begonnen over het wets ontwerp dat voorziet in een hervorming van het Franse belastingstelsel. De voorgestelde wijzigingen zullen voor 1960 per saldo een lichte vermindering van de belastingontvangsten betekenen. De Franse minister van Economische Zaken, Antoine Pinay, verklaarde gis termiddag dat de hervorming een stap betekent waaruit de eerste resultaten blijken van de economische en finan ciële politiek, die de regering een jaar geleden is gaan volgen. De regering had destijds reeds de richtlijnen gefor muleerd voor een vooruitstrevende en diepgaande wijziging van het Franse fis cale stelsel. Als permanente doelstellingen voor de hervorming, die in etappes zullen wor den verwezenlijkt gedurende de eerst volgende jaren, noemde de minister ver eenvoudiging van de voorschriften, een rechtvaardiger verdeling van de lasten en vooral het invoeren van een stelsel van belastingen dat stimulerend werkt op de ontwikkeling van de pro- duktie en de modernisering van instal laties. „Wij hebben het vaste plan om voort te gaan met de politiek van so berheid in de begroting die gepaard gaat met een fiscale verjongingskuur. Hiermede zullen wij aan de overheids financiering tevens die soepelheid en hanteerbaarheid geven die vereist is voor een regering van een modern land in het industriële tijdperk". De Russische astronoom prof. Ko~ zyref. die op het ogenblik de ge gevens uitwerkt welke door de zender van de Loenik III naar de aarde zijn geseindOnder meer. houdt hij zich bezig met de samen stelling van de opnamen, welke door de Loenik gemaakt zijn van de onbekende achterzijdevan de maan. Koninklijk bezoek aan Nijmegen Feestelijke ontvangst (Speciale berichtgeving) Sinds het jaar 1543 onderhoudt het Koninklijk Huis relaties met de stad Nijmegen, dat is vastgelegd in de archieven. Steeds wanneer een lid van het Koninklijk Huis de stad bezocht, werd een bewogen periode afgesloten of begon zulk een periode. Dat staat in dezeLfde archieven. Het bezoek dat Ko ningin Juliana vandaag aan de stad bracht, behoeft in dit historisch geheel niet uit de toon te vallen. De wederopbouw van de in de oor logsjaren zwaar geteisterde stad is thans voltooid. De Koningin die hier in 1950 voor het laatst is ge weest mocht zien welke resultaten de activiteiten van Nijmegen heb ben gehad. Daarbij vond zij meermalen de gele genheid om van gedachten te wisselen met velen, die hieraan hebben meege werkt. Al mag Nijmegen dan een stad heten die slechts in bijzondere gevallen tot enthousiasme komt, zeer velen van de 125.000 inwoners bewezen vandaag, hoezeer zij ervan overtuigd waren dat zulk een gelegenheid er ditmaal was! De ontvangst aan de Waalbrug werd al dadelijk opgeluisterd door de aanwe zigheid van veel Nijmegenaren die hun vrije dag gebruikten om ook inderdaad naar de intocht te komen kijken. Na de officiële begroeting reed het gezelschap naar het stadhuis. Dit ge bouw was even stemmig als feestelijk versierd met Oranje bloemen. In de schepenzaal van het stadhuis hield bur gemeester mr. Ch. M. J. H. Hustinx een begroetingstoespraak waarin hij eraan herinnerde dat de Koningin - toen nog Prinses - al zeer spoedig na de bevrij ding van Nijmegen een bezoek aan de stad bracht. Hij overhandigde de Koningin als ge schenk van de stad een bronzen beeldje voorstellende Mariken van Nieumeghen, gemaakt door mevrouw Vera Timmers van Hasselt. Bezoeken Na enige historische punten bezocht te hebben begaf de Koningin zich met haar gevolg naar de gebouwen van Wil lem Smit en Co's Transformatorenfa- briek, een der grootste industrieën van Nijmegen, waar ruim 1600 mensen wer ken. Vier Hongaren die hier een werk kring hebben gevonden, boden bloemen1 aan. Na de lunch in de Trèveszaal van Nij megen bezocht de Koningin de bejaar den tehuizen van de Ned. Herv. Diaco nie, Julianaoord en Levensavond. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan enige gebouwen van de R.-K. Uni versiteit in Nijmegen, welke j.l. zater dag nog werd getroffen door een hevige brand in de nieuwbouw. Bij dit onder deel van het bezoek was mgr. dr. B. Al- frink, de aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van het bestuur van de Sint Radboudstichting, aanwezig, evenals de rector magnificus van de Nijmeegse universiteit, prof. mr. L. G. A. Schlich- ting. Verscheidene nieuwe afdelingen wer den bezichtigd. Na afloop van het be zoek aan de universiteitsgebouwen werd de Koningin bij haar rit van de poort naar de stad geëscorteerd door studen ten te paard. Hierna vond het afscheid aan de grens van de gemeente plaats. Minister Visser in La Courtine Ir. S. H. Visser, minister van Defensie, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het kamp van La Courtine, waar zoals bekend is Nederlandse troepen gelegerd zijn. De minister werd na aankomst op het vliegveld van Aulnat bij Clermont- Ferrand, begroet door Franse militaire autoriteiten en de stafofficieren van de vierde Nederlandse divisie. Prinses Beatrix wenst dr. A. A. L. Rutgers geluk met zijn eredoctoraat van de Vrije Universiteit, hem gis teren verleend bij de 79ste dies na- talis van deze Amsterdamse Uni versiteit. Minister Luns na vijf weken terug (Van onze Amsterdamse correspondent) Vermoeid na een vliegreis van 26 uur, tijdens welke hij vrijwel niet heeft geslapen, is mr. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, gister avond uit Suriname op Schiphol aangekomen. Sinds hij op 12 september met de „Rotterdam" in New York ont scheepte, bezocht hij behalve Amerika, de Antillen, Mexico en Suriname. „In Amerika was iedereen sterk onder de indruk van het bezoek van Kroesjtsjef", aldus minister Luns, die de rede van de Russische premier in de Assemblee het hoogtepunt van diens bezoek noemde. „We zullen moeten afwachten wat er terecht komt van de ontwapeningsvoorstellen. Ik verwacht weinig resultaten binnen de door Kroesjtsjef genoemde termijn van vier jaar. Controle en demo cratie zijn nu eenmaal begrippen, die in Oost en West grote verschil len vertonen. Overigens hebben we kunnen constateren, dat de druk is weggenomen en dat er een lichte ontspanning is ingetreden". Minister Luns, die Kroesjtsjef aan een diner ontmoette, noemde deze een vitale man, die snel reageert en zin voor humor heeft. De minister was van mening dat de ontwapening in de komende tijd een grote rol zal gaan spelen. Hij zei dat een nieuwe topconferentie waarschijn lijk in begin 1960 zal worden gehouden. „We moet er echter niet te veel van verwachten." Mr. Luns heeft bij de VN „een horde ambtgenoten" getroffen. Er waren niet minder dan 52 ministers en hij heeft hiervan dan ook een dankbaar gebruik gemaakt voor het leggen van contacten en het voeren van besprekingen. „Vooral onder de „grote zes" is lang durig geconfereerd. De Amerikaanse re gering is namelijk ten zeerste geïnteres seerd in de toekomstige economische samenwerking en vooral in de verhou ding tussen de „grote zes" en de „kleine zeven" Het is natuurlijk begrijpelijk, dat als ergens een grote economische kracht ontstaat, Amerika dat in de gaten wil houden". In Washington trof minister Luns o.a. voorbereidingen voor het nieuwe ge sprek ten aanzien van de wensen der KLM voor vliegverbindingen met Ame rika's Westkust. „De besprekingen zullen in december worden geopend. Ik voorspel, dat ze be paald zeer moeilijk zullen zijn". Gewaardeerde bezoeken Tijdens de gesprekken, die minister Luns had met zijn Ameriaanse ambt genoot Herter en diens naaste mede- Vier kinderen van vijf ling overleden Vier kinderen van een gistermiddag in Texas (V.S.) geboren vijfling (allen meisjes) zijn binnen tien uur na de ge boorte overleden. De vijfling kwam ter wereld in het hospitaal van een militair vliegveld bij San Antonio in genoemde Amerikaanse staat. De toestand van het nog levende kind is volgens de artsen bevredigend. Er bestaat kans dat dit meisje de crisis die nog twee etmalen zou duren, zal overleven. Voor de ge boorte had een onderzoek reeds aange toond dat de levenskans van de kinderen zeer gering was. De meisjes van wie er geen het gewicht van twee pond haalde, werden met tussenpozen van drie minuten geboren. De toestand van de 27-jarige moeder, de vrouw van luitenant Hannan van de Amerikaanse luchtmacht, is volgens de artsen goed. Mevr. Tiannan heeft reeds twee zoontjes, een van vijf en een van vier jaar. Voor zover bekend, is er in de Verenig de Staten slechts tweemaal eerder een vijfling geboren. In geen van beide ge vallen zijn de kinderen in leven gebleven. werkers werd hem er ongevraagd steeds weer op gewezen hoezeer het bezoek van Prinses Beatrix aan Ame rika van invloed is geweest op de goe de verstandhouding tussen beide lan den. Eenzelfde ervaring had minister Luns in Mexico, waar hij drie dagen de gast van de regering was. „Het is mfj voorts gebleken hoe zeer de veelvuldige bezoeken van Prins Bemhard daar worden geapprecieerd. Vooral ook door zijn perfecte kennis van het Spaans. Nederland heeft er een uitstekende naam". Mr. Luns, die nimmer tevoren in Mexico was ge weest, zei diep onder de indruk te zijn gekomen van de dynamiek van de Mexicaanse hoofdstad. In Suriname, waar de ambassadeurs conferentie werd gehouden, heeft de minister de gelegenheid gehad veel van het land te zien. Hij zei getroffen te zijn door de snelle ontwikkeling in dit Rijks deel en noemde het persoonlijk contact met de regeringen van de Antillen en Suriname zeer nuttig. Minister Luns. die ruim vijf weken uit Nederland is geweest, merkte op dat hij de bestuurszaken in Den Haag geen ogenblik heeft vergeten. „Ik was doorlopend met koerier en telefoon in contact met Nederland en er is mij niets ontgaan", zo zeide hfj. Soekarno nodigt Kroesjtsjef uit President Soekarno van Indonesië heeft premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie en vice-premier Mikojan officieel voor een bezoek aan Indonesië uitgeno digd. zo meldt Tass. Dit was in Djakarta meegedeeld door de Russische vice-pre- mier Noeritdin Moechitdinof. die thans een bezoek aan Indonesië brengt. Begrafenis dr. Rudolf Mengelberg GROTE BELANGSTELLING Op de begraafplaats Westerveld te Driehuis is gistermiddag onder grote be langstelling het stoffelijk overschot van deo p 13 oktober in Beau Soleil bij Monte Carlo op 67-jarige leeftijd overleden dr. Rudolf Mengelberg ter aarde besteld. De plechtigheid werd geleid door rector G. Bot met assistentie van de Duitse pater R. Thomassen en de pastoor van de „Krijtberg" uit Amsterdam. Onder de vele belangstellenden bevonden zich wethouder mr. R. van den Bergh namens de gemeente Amsterdam en vooraan staande figuren uit de muziekwereld. Een zoon van de overledene, de heer Rudolph Mengelberg, dankte voor de be langstelling. In de ochtenduren was in de „Krijtberg" een plechtige Mis van Re quiem opgedragen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1