vaw In Duitsland voorspelt men zonder blikken of blozen Mannscliaft-zege Vooral na het laatste weekeinde Althéa Gibson wordt prof. PARLEMENTAIR VOETBAL De sterkere Belgen wonnen met 2—0 van Nederland en Leo Horn! DINSDAG 20 OKTOBER 1959 BELGISCHE VOETBALBOND STELT ONDERZOEK IN In zijn eerste vergadering na de wed strijd NederlandBelgië heeft het be stuur van de Koninklijke Belgische Voetbalbond blijkens een officieel com muniqué de situatie aan een diepgaand onderzoek onderworpen. Het heeft ken nis genomen van enige rapporten, die o.m. waren ingediend door de heren Hermesse, voorzitter van de Belgische Voetbalbond en Van den Stock, de samensteller van de Belgische A- en B-ploeg. Aan de heer Van den Stock zal worden gevraagd aanvullende bijzonderheden te geven, die het bestuur meent nodig te hebben om zich met kennis van zaken een oordeel te vormen. De oefenwedstrijd, die het Belgische elftal 9 december a.s. zou spelen, is uitgesteld tot 17 februari. Op 28 februari volgt dan de wedstrijd België—Frank rijk. Op 22 mei komt België te Sofia Uit tegen Bulgarije. De Nederlandse zeiler Van de Stadt heeft gisteren bij Brussel een zeil wedstrijd in de Vauriënklasse gewon nen. Een ander lid van de Zaanlandse Zeilvereniging J. N. van de Stadt werd zesde. Gistermorgen is het Nederlandse elftal uit Venlo naar Duitsland vertrokken. Voor men naar Keulen ging zou er eerst in Duisburg nog wat getraind worden. Van rechts naar links ziet men de bondstrainer Elek Schwartz. Klaassens. bonds- arts dr. Pannekoek. Wilkes, Van WissenVan der Gijp. Pieters GraaflandMoulijn, Van der Lin den. Kraay. Notermans. Roel Wiersma voldoende opgeknapt dus om de reis mede te maken en achter elkaar Kuys en Bouw meester. Vooraan zittend Van der Hart. Wiersma en Rijvers toch van de partij Nog één dag. Dan zal de aandacht van voet- balminnend Duitsland en Neder land gericht zijn op Keulen, waar de beide nationale ploegen voor de derde maal na de oorlog tegen elkaar in het strijdperk treden. In 1956 wonnen „wij" met 2—1, een jaar later bleven „zij" de baas met dezelfde cijfers. Wie zal nu de sterkste blijken? Niemand kan het uiteraard met enige zekerheid zeggen, temeer, daar de opstellingen van de beide ploegen nog niet bekend zijn. Maar in Duitsland voorspelt men zonder blikken of blozen een Duitse zege... En in Nederland is men na het afgelopen weekeinde over het alge meen wel wat pessimistischer ge worden. Roel Wiersma was gistermorgen van de partij, toen de Nederlandse spelers uit Venlo naar Duitsland vertrokken. Zyn blessure bleek beduidend minder ernstig, dat zij zich aanvankelijk liet aanzien. Zal hij morgen toch nog van de partij zijn? Hij voelt niets meer van die draadhechting, maar zal bondstrai ner Sohwartz het risico durven nemen? En zal Rijvers alsnog meedoen? Op het moment, dat wy dit schrijven is er nog geen antwoord op deze vragen gegeven. In Duisburg, waar de spelers waren neergestreken voor wat simpele trai- ninkjes, hulde de officials en in het bü- zonder Elek Schwartz zich in een yzig stilzwijgen. De heer G. Kruyver, voor zitter van de technische commissie van de KNVB was de enige, die nog iets wilde zeggen. „Zeker is, dat Coen Mou lijn morgenmiddag niet meespeelt", merkte hy op. En uit het te elfder ure meenemen van de NAC-speler Bouw meester kan men dan wel concluderen, dat dit handige voetballertje morgen middag op de linksbuitenplaats speelt Maar verder? Vandaag zal de beslis sing vallen over het al of niet mee spelen van Roel Wiersma en Kees Ry- vers. Hun blessures zullen nog aan een nader onderzoek worden onderworpen. Gaat het niet met Roel Wiersma, zal bondscoach Elek Schwartz dan de voor keur geven aan Hans Kraay of aan Brüll voor de rechtsbackplaats? En wanneer Kees Rijvers "niet voldoende fit wordt bevonden zal dan Cor van der Gijp of Fons van Wissen het voorhoe- dequintet completeren? Vragen .waarop eerst in de loop van deze middag of wellicht pas vanavond een antwoord op gegeven zal worden. Vanavond immers houden de beide bondstrainers eèn "persconferentie. Dan rullen Elek Schwartz en Sepp Herber ger vermoedelijk wel willen mededelen, hoe zij hun moeiiykheden denken over wonnen te hebben. Geringer Want ook Herberger zit met proble men. Onze correspondent in Bonn had daar gisteren een gesprek over met de perschef van de Duitse Voetbalbond, dr. Gerhard. Alleen zijn Herbergers zorgen bepaald van geringere aard. Het maakt niet zoveel uit of Tilkowski (Westfalia Heme) of Sawitski (Stuttgart) morgen in het Duitse doel zal staan. Tilkowski is zaterdag tamelyk ernstig gewond ge raakt, maar men gelooft in Duitsland nog altyd, dat hij tydig opgelapt zal zijn. Maar zo niet, Sawitski is volledig her steld van een blessure en bevindt zich in uitstekende vorm reeds in het Duitse trainingskamp! Over de achterhoede maakt Herberger zich helemaal geen grote zorgen: Stol- lenberg (Keulen) doet in elk geval mee. de beroemde Juskowiak (Dusseldorf) is HENGELSPORT „De Rietvoorn" hield de derde vis- wedstryd van dit seizoen in de Ring vaart by de Kaag. Het weer was bar slecht, daarom is er maar 1x1% uur gevist. Er werd 1170 gram vis aan de schaal gebracht. De uitslag luidde als volgt: 1. A. Slin gerland 350 gr. en 3 extra pryzen; 2. P. Straathof 135 gr. en extra prijs; 3. H. v. d. Hoogen 145 gr.; 4. G. de Boer 130 gr.; 5. S. Straathof 130 gr.; 6. C. v. d. Hoogen 115 gr.; 7. M. Pet 60 gr. en extra prys; 8. M. Mieloo 55 gr. en extra prys; 8. H. Slykhuis; 10. P. Kerkvliet. licht gewond geraakt, maar zal naar alle waarschynlijkheid wel mee spelen. Mocht hy onverhoopt niet mee kunnen doen, dan valt voor hem Schnellinger (Keulen) in, die bepaald beter in vorm dan Juskowiak is. De middenlinie levert Herberger geen enkele zorg op: Benthaus (Westfalia Herne), Erhardt (Fürth), en Szymaniak (Karlsruhe) staan alle drie heelhuids ter beschikking. Voorhoede In de voorhoede zyn ook nauwelyks grote moeiiykheden. Rechtsbuiten Rahn (Keulen), rechtbinnen Brülls (München Gladbach) en midvoor Seeler (Ham burg) worden in elk geval opgesteld. Over het meespelen van de Saarbrücken- se linksbuiten Vollmar heerst nog onze kerheid. Speelt Vollmar niet mee. dan komt Siedl (München) als tegen Zwit serland weer linksbinnen. Valt Vollmar uit dan wordt Siedl linksbuiten en de amateur Hermann (Karlsruhe) links binnen. Hermann zou in grootse vorm zyn. Men gelooft dat hy de voorkeur zal krijgen boven de eveneens in puike con ditie zich bevindende Keulse binnen- speler Müller. Uit overzichten van de in het week einde gespeelde wedstryden bleek wel, dat de meeste spelers van het Duitse elftal in prima vorm en conditie ver keren. Men spreekt bijvoorbeeld van Rahns derde voetballente, van een in grootse vorm zynde Benthaus en van de eveneens in goede conditie zynde Szy maniak en van een 21-jarige Brülls. die in de sporen van Fritz Walter zou treden Wat de kracht van het elftal aangaat, zal het in genen dele zwakker zyn dan de ploeg, die tien dagen geleden Zwit serland met 40 klopte. Gezien de uit vallers aan Nederlandse kant durft men hier dan ook alom zonder blikken of blozen een Duitse zege te voorspellen..! De belangstelling voor de wedstrijd is evenais in Nederland in Duits land groot. Op een paar honderd staanplaatsen na was gisteren het hele Keulse stadion uitverkocht. Vandaar de beslissing om de wedstrijd geheel vla de Duitse en Nederlandse televisie uit te zenden. Tot grote vreugde van vele miljoenen. KLAVERJASSEN Uitslagen Federatie van Klaverjas- verenigingen „Leiden en omstreken": Afd. 1: P. v. H. 1—Groenoord 1 3' 8%; T. en D. 1—Oosthoek 1 4%—7%; DSB 1—Krantz 1 9—3; MDS 1—Zaal berg 1 1%—10%; KMG 1SLF 1 9—3. Afd. 2: Sportief 1—AWS 1 3%—8%; Centrum 1MDS 2 4%7%; Oost hoek 2—T. en D. 2 6—6; KMG 2—SLF 2 3%—8%; MDH 1—Gr.noord 2 5%—6%. Afd. 3: DSB 3—Sportief 3 9%—2%; T. en D. 3—Oosthoek 3 3%—8%. Afd. 4: P. v. H. 3—APP 2 6—6; APP 2 —Sportief 3 6—6; DSB 4—DSB 5 5—7; Oosthoek 4Sportlef 3 66. Althéa Gibson, de Amerikaanse ten nisspeelster die in 1957 en 1958 het damesenkelspel te Wimbledon won, heeft te New York een profcontract getekend. Voor een periode van vier maanden zal zij 100.000 dollar (350.000 gulden) ontvangen. Een andere Amerikaanse, Karol Fageros, maakte korte tijd later be kend, dat zij eveneens een profcon tract had getekend. Mej. Fageros ontvangt voor dezelfde periode (4 maanden) 30.000 dollar (105.000 gul den). De dames zullen 29 december a.s. be ginnen aan een trip door de Ver. Staten waarbij zy in 00 verschillende steden zullen spelen. Zy zullen samen reizen met het basketballteam „The Harlem Globetrotters". De bedoeling is, dat mej. Fageros en mej. Gibson voor de aanvang van de basketballwedstryden tegen elkaar uitkomen. Zowel Althéa Gibson als Karol Fage ros zyn contractueel gebonden aan de Harlem-Globetrotters. Het bedrag, dat Althéa voor één wedstrijd ontvangt byna 1.000 dollar is zelfs hoger dan haar manneiyke collega's Lew Hoad en Pancho Segura ontvangen in het „ten- niscircus" van Jack Kramer. De 32-jarige Althéa Gibson trok zich in 1958, na voor de tweede maal het damesenkelspel te Wimbledon te heb ben gewonnen, tijdelijk uit de tennis sport terug om een autobiografie te schrijven en een loopbaan als zangeres te beginnen. In het afgelopen seizoen is zij slechts korte tyd in actie geweest; zy won het dames enkelspel van de Pan- amerikaanse Spelen te Chicago. Advertentie LUm en plak alles met ¥ELPO van Ceta-Bever Lex Karamoy mee naar Helsinki Het bestuur van de KNLTB heeft voor de wedstrijd FinlandNederland voor de Koning Gustaaf-beker de vol gende spelers aangegeven: Lex Kara moy, Piet van Eysden en Henk Goris. De laatste tevens als aanvoerder. De wedstrijd wordt vrijdag 30 oktober zaterdag 31 oktober en zondag 1 novem ber te Helsinki gespeeld. Aanvankelijk had Nederland zich voor deze wedstrijd teruggetrokken, doch aan het dringend verzoek van de Finse bond toch te ko men is gevolg gegeven, alhoewel men de ploeg niet voldoende heeft kunnen voor bereiden. waar warmte helpt, helpt PHILIPS Intraphil heter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 2S.7S en 37.SO (Van onze parlementaire redacteur) Het voetbalelftal van het Nederlandse parlement, nu en dan versterkt met scheidsrechter Leo Hom als twaalfde man, heeft gisteren op Te Werve in Rijswyk een eervolle nederlaag geleden tegen de Rode Duivels uit de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordiging. De Belgen hadden 'n grote schare suppor ters meegebracht onder wie de onder voorzitter der Belgische Kamer de ad junct-griffier en de commandant van het Koninklijk Paleis, alsmede vele da mes. Maar hun aantal zonk in het niet tegenover de prive-supporters van de Nederlandse rechtsbinnen Van Hulst (CHU). Hij is hoofd van een kweek school en alle leerlingen daarvan waren naar Te Werve getogen met beschilder de paraplu's en een groot spandoek dat verkondigde: „Met onze baas als rechts binnen, moeten we wel winnen". Meer gevoetbald Maar dat klopte niet, want spoedig bleek, dat vele Belgen wel eens meer hadden gevoetbald en de fyne techni sche kneepjes kenden, zoals het stoppen van een hoge bal, waarnaar de Neder landers dan verbaasd bleven staan kij ken. Binnen enkele minuten stonden de gasten met 2—0 voor, terwijl de Neder landers naar adem snakten. De Neder landse reserve Kranenburg (PvdA) ren de telkens het veld in om tydeiyk Geertsema (WD) en dan weer Den Uijl (PvdA) te vervangen. Er dreigde een Nederlands debacle al was de rechtsbinnen net als op school in de theoretische kennis voortreffeiyk. Keeper De Baart (P.v.d.A.) onder schept een van de talloze Belgische aanvallen op het Nederlandse doel in de parlementaire interland. De bekende internationale scheids rechter Leo Hom meende de sfeer van de wedstrijd goed te begrijpen door te proberen de spanning erin te houden en daarom ging hy nu en dan meespe len met Nederlandse Kamerleden. Een vrije schop nam hij zelf om vlug de vrijstaande linksbuiten Van de Mei (CHU) aan het werk te zetten. Een ge vaarlijk schot op het Nederlandse doel stompte hij voor alle zekerheid met zyn vuisten weg. Leutigheid Maar die leutigheid van de scheids rechter ging er by de Belgen helemaal niet in. Zij protesteerden verontwaar digd. Zy wilden serieus spelen, want er zat een kans in met 91 wraak te ne men voor de nederlaag van het natio nale Belgische elftal enkele weken ge leden. Al voor de wedstrijd had een Vlaamse supporter met een toetertje uitgekreten: „Den arbiter is uitgekocht." Maar onze griffier, mr. F. A. Schepel, wist met absolute zekerheid dat daar voor geen post voorkomt op de begro ting. De Belgen wilden serieus spelen en te recht. De Nederlanders ook een beetje daarom had Van Hulst in weerwil van de gietregen by het begin van de wedstryd sportief de beschildei-de pa raplu geweigerd, die een supporter hem had aangeboden. In de tweede helft ging Leo Hom se rieus fluiten, zodat de oversterke Bel gen geen kans meer kregen een aanval af te werken, omdat er altyd wel iets aan te merken viel. Hy gaf de Belgische linkshalf zelfs demonstratief een waar schuwing en dreigde hem met al zyn internationaal gezag het veld uit te stu ren. Vervelend Voor de Nederlandse rechtsbuiten Kieft (AR) was dat serieuze fluiten ook vervelend want hij had nog nooit van buitenspel gehoord, omdat er niets over staat in zijn partijprogram. Het Belgische elftal was sterker omdat het uitsluitend bestond uit leden van de CVP. terwyl voor het zeer gemengde Nederlandse elftal het. samenspel uiter aard moeilyker was. Bovendien vertoef den de beste voetballers van de Neder landse Kamerleden toevallig in Formo sa. onder wie mr. Berkhouwer (VVD), die twee jaar geleden in Antwerpen 2 doelpunten maakte als midvoor. waar door de wedstryd toen in een gelyk spel eindigde (33). Eigenlijk waren giste ren de Nederlandse reserves in het veld! Onophoudelijk golfden de Belgische aanvallen op het Nederlandse doel, maar keeper Baart (PvdA) stond toe vallig steeds op de goede plaats als de Belgen niet naast schoten. Met spil Van Doorn (KVP) aan het hoofd zwoegden de Nederlanders zo hard. dat de stand 20 bleef Het was een eervol resultaat, omdat men in de tweede helft de stand blank had gehouden zonder de steun van Leo Horn. Alle spelers drukten elkaar na afloop sportief de hand om elkaar te compli menteren, dat ze het tweemaal 35 minu ten vol gehouden hadden.... De Zijl in Eindhoven De Leidse Zwemvereniging De zyi is in het afgelopen weekeinde naar Eind hoven geweest om aan de vereniging Aegir een tegenbezoek te brengen. De Emdhovenaren hebben n.l. deze zomer aan een vierkamp van De Zijl deelge nomen en nodigden toen de Kooibewo- ners voor een tegenbezoek uit. Zaterdag werd vertrokken, zondag hadden de wedstryden plaats. De Leidenaren wer den in Eindhoven hartelijk ontvangen en echt Brabants er was eerst ge zelligheid (op zaterdagavond) en daar na pas de wedstryden. Deze brachten voor de Leidenaren minder succes dan verwacht, alhoewel de verenigingen die men voor moest laten gaan Merwede en Surae goede zwemmers hebben en bekende vierkampers zijn. De uitslag: 1. Merwede 1545; 2. Surae 118: 3. De Zyi 103.5; 4. Aegir 96. Na afloop van de zwem wedstryden werd nog een polowedstryd gespeeld tegen Surae uit Breda. Na een span nende wedstrijd wonnen onze stadgeno ten met 4—2. Hans van der Moolen, Wim Bergman en Loek van Kampen (2 x) zorgden voor de doelpunten. BRIDGE PARENCOMPETITIE „SANS ATOUT" Stand na de tweede speelavond. (De tussen haakjes geplaatste cyfers geven de eindstand aan). Zwart: 1. heren Goutier-Vissers 160 (4); 2. echtp. Brakel 140 (2); 3. heren Nieuwenhuizen-Winterkamp 138 (7); 4. dames v. d. Star-Siere 134 (5/6); 5. he ren Eling-Mekel 131 (3); 6. heren de Haas Jr.Stikvoort 128 (5/6)mevr. iTelkemeyer-hr v. d. Star 113 (1); 8. mej. v. d. Zeeuw-hl- v. d. Zeeuw 110 (10); 9. dames Bernard-Stikvoort 103 (9); dames Bernard-Stikvoort 103 (9); 10/11. dames Nieuwenhuizen-Winter- kamp 100 (12)10/11. heren Tielke- meyer-van Rhyn 100 (8)12. mevr. Werter-hr Bonnet 96 (11). Rood: 1. heren Dubbelaar-Jonker 87 (2); 2. dames v. d. Zeeuw 75 (1): 3. he ren Ooiendyk-Abspoel 67 (3); 4. heren de Jong-Lalau 62 (8)5/6 dames Baar- da-Lourens 58 (4); 5/6. mevr. Broekhui zen-Zwanenburg 58 (5/6/7); 7. heren Schilt-Schilling 55 (5/6/7); 8. dames Kommer-de Lange 42 (5/6/7). Groen: 1. heren Altink-Dubbelaar 83 (1); 2. mevr. Niehot-hr. Kop 68 (4); 3. dames Paes-Altink 64 (3): 4. echtp. Mol- lema 63 (2); 5. dames v. Egmond-Zwa- nenburg 61 (5); 6. heren Rijnsburger- v. d. Oever 60 (6): 7. mej. Goutier-hr Seypestein 57 (7); 8. echtp. v. Vruchten 48 (8). Onze landgenoot Tjeerd Velstra is gisteravond op het indoor concours hip- pique te Brussel met zyn paard Ferner vierde geworden in het springconcours om de prys „Bei-Air", een parcours a l'Americaine. Velstra kwam tot 32 pun- er. en was de beste van de ruiters, die zich niet voor de barrage plaatsten. Dat waren er drie, de Duitser Helmut Schridde met Fugosa, Robert Grayston Weer een Boeing in Amerika verongelukt: vier doden Een „Boeing 707", die een oefenvlucht maakte, is maandag in de omgeving van Arlington, in het oosten van de Amerikaanse staat Washington, neerge stort. Er waren acht inzittenden. Vier hunner zijn om het leven gekomen, de anderen hebben het ongeluk overleefd. Het toestel was bestemd voor de ,3ra- niff International Airlines" een Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij Vanwege de .Boeing "-fabrieken te Seattle is medegedeeld dat men aldaar ae indruk heeft dat het toestel is ver ongelukt terwyl de vlieger een noodlan ding probeerde te maken. Dit is het tweede ongeluk, dat in de laatste tijd een .Boeing 707" 'n reus achtig, met straalmotoren uitgerust vervoersvliegtuig is overkomen. In augustus j.l. is een .Boeing 707" van de American Airlines te Long Island, in de staat New York, neergestort, Hierby verloren vyf leden der bemanning het leven. Later werd gemeld, dat het grote toestel tydens een oefenvlucht op een hoogte van 3.600 meter door een vlieg- fout een scherpe beweging maakte en drie motoren uit de vleugels werden gescheurd. Een vlieger van de Boeing- fabriek slaagde erin het toestel in zijn macht te krijgen en stuurde het op één motor naar het meest geschikte landingsterrein in de omgeving, waar door vier mensenlevens werden gered. WATERPOLONIEUWS Watervrianden en GZC speelden gelijk De Leidse Watervrienden speelden gisteravond in de Overdekte gelijk tegen het vierde zevental van GZC uit Gouda. Het was een strijd van twee sterk ver schillende ploegen. Aan de ene kant de Gouwenaren met eigenlyk slechts twee behoorlyke spelers, namelyk de mid voor Van Willigen en de keeper De Boer. Tussen die twee eenmaal eer ste zevental-spelers met een feilloos spelinzicht speelde het spel aan Goudse kant zich af Aan de andere zyde een jong en snel, maar ook onbe suisd spelend Watervrienden zevental, dat wel kansen schiep, maar deze aan door treuzelen voor het doel vaak te niet deed. Het openingsdoelpunt kwam door Joop van der Hulst, die een Gouwenaar omspeelde, doorzwom, maar terugge trokken werd, wat een vrije worp op leverde. Daaruit kreeg hy het leder terug en de bal lag achter De Boer (1—0). De Watervrienden bleven aanvallen. Joop van der Hulst op de rechtervleu gel, Leen de Hoed cp de linker en daartussendoor steeds weer uitstekend epzwemmend van de mldachterplaats Cor van der Wilk. Toen de laatste spe ler eruit moest keerden de kansen snel en waren de partyen weer gelijk 11. Direct na het uitnemen was het echter al weer raak. Joop van der Hulst kreeg de bal en voor De Boer in het Goudse doel (die zijn achterspelers nog lag te dirigeren) zich goed opgesteld had was het 21. Nog voor rust wisten de Gou wenaren gelijk te komen. (2—2). Ook na rust hetzelfde spelletje. Een Water vrienden-ploeg, die in het veld sterker en sneller was dan de Goudse ploeg, die alle ballen naar de midvoor speelde, vanwaar de aanval dan verder gediri geerd werd. Zo ontstond het derde Goudse doelpunt, waarby Leen de Hoed even onattent was (23). Een ogenblik later weer een snelle Leidse aanval, Joop van der Hulst komt snel voor het doel maar uit vrije positie schiet hij tegen De Boer „de machtige" op. Een nederlaag is Cor van der Wilk kennelyk toch te machtig. Hy verlaat de mldach terplaats en scoort met een nlooi schot in de linkerbenedenhoek het derde doelpunt, waardoor de Watervrienden op de valreep nog gelijk komen (3—3). SCHAKEN Leidse Schaakbond De tientallencompetitle van de LSB is begonnen met een zege van Philidor II tegen NZH (64) en een voorlopige 53-stand voor VTL I tegen Sassen- heim I, die waarschyniyk 6%—3% gaat worden. De gedetailleerde uitslagen luiden: Philidor II—NZH: P. Selier—M. J. Goudriaan 10; G. PelsA. Hensing J. Koet jr.—A. Vletter 1—0; J. M. VoldersH. Tijsterman 10; W. F. WakkaP. Langeler 01; dr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink (res.)-Joh. Scho- neveld 1—0; S. WelsH. Binnendijk 10; A. J. W. Kohlbeck (res.)L. J. Goudriaan 0—1; S. Boelsma—A. Ra- vensbergen J. G. Bethe—N. de Vreugd 0—1. Totaal 64. VTL ISassenheim I: A. SmitM. A. Koppenaal 1—0; H. J. Dingjan—C. Ka mer 10; J. H. van Dyk—J. Boogerd xx; P. RozemeyerC. v. d. Lip J. G. L. TervoorenA. C. Barnhoorn (res.) 01; H. Th. v. d. ZonF. van Dyk 10; A. SpekA. Barnhoorn xx; J. BrugmansB. v. Meijgaarden 10; A. van HaasterC. Staring W. F. Smit—R. Venema (res.) O-^l. Totaal 53 xx. Een incident aan bord zeven van laatstgenoemde wedstryd verliep als volgt: in de stalling: wit: Kg 1, Tc5. b 1. Pf 2. pa 4. e 5, f4. g3. L4. Zwart: Ke 7. Tel, Ld 5. pc 4. d 2, e 6. f5. g 6. h5 speelde wit Tb lxc 1. zwart sloeg d2xcl en zei .schaak", zonder een dame neer te zetten; wit speelde meteen Kgl-h2 en zette voor zwart 'n toren neer, waar mee deze natuurlyk geen genoegen nam. Hierop kwamen enkele Sassenheimers op de gedachte het reglement aldus uit te leggen, dat de pion een pion moest blyven. Zwart had immers geen ander stuk gevraagd! Het geval is naar de competitie! eider opgestuurd Overigens wint zwart ook na d 2xc 1 toren. T, Kgl- h 2. Tcl-f 1! Kandidatentoernooi in Joego-Slavië De uitslagen van de partyen, die gisteren voor de 23ste ronde van het kandidatenschaaktoernooi in Belgrado werden gespeeld, luiden: Gligorio—Tal afgebroken, Bankoe Olafsson 0—1, Petrosjan—Fischer KeresSmislof 01 Na de 23ste ronde is de stand: 1. Tal (Rusland) 16.5 punt en 1 afgebr. party; 2. Keres (Rusland) 14 pnt. en 1 afg party; 3. Smislof (Rusland) 125 pnt°;' 4. Petrosjan (Rusland) 12 pnt. en 1 afg. party; 5. Gligoric (Joego-Slavië) 10.5 pnt. en 2 afg. partyen; 6. Fischer (V.S.) 9 pnt. en 1 afg. partij; 7 Olafsson (IJs land) 7 pnt. en 1 afg. party; 8. Benkoe (statenloos) 6.5 pnt. en 1 afg. partij. (Z.-Afrika) met Captain Bligh en de Ier Tom Wade met Dundrum. Schridde reed in deze tweede ronde opnieuw foutloos zodat hy winnaar werd, voor de Zuidafrikaan en de Ier.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7