HANDSCHOEN DER FASCISTEN DOOR DE GAULLE OPGERAAPT SIMCA Groot aantal arrestaties: gonst in Parijs van het geruchten Geen angst voor een opgaande conjunctuur, maar vertrouwen zuiver T wollen wevenït tricot pantalons Eigen - vervoerdersorganisatie in actie voor veiliger verkeer Ideeën bespaarden tien miljoen Walvis vloot wil alle vroegere records in 107 dagen breken OCTERNO GAINES 29 75 STEP-INS Veel bezwaren tegen verklaring B. en W. over Amsterdamse GGD Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 oktober 1959 Derde blad no. 29877 Teerling geworpen (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering schijnt ein delijk de handschoen van de fas cistische activisten te hebben op geraapt. Na de verzekering vorige week in de Kamer van de rechts- gaullistische fractieleider Neu- wirth, dat benden beroepsmoorde naars de Spaanse grens hadden overschreden, zijn gisteren in heel Frankrijk huiszoekingen gelast waarbij honderd rechtse extremis ten werden verhoord. Er moeten verscheidene belastende documen ten in beslag zijn genomen en een niet nader aangeduid aantal terro risten zou ter beschikking' van de justitie worden vastgehouden. De actie van de Franse politie is in het bijzonder gericht tegen de diverse organisaties die ook de staatsgreep van 13 mei 1958 in Algiers hadden voorbe reid. Als directe aanleidingen worden genoemd de arrestatie, een tiental da gen geleden, van een Poujadistische ex-afgevaardigde aan de Frans-Bel gische grens, die een plastic-bom in zijn auto verborg alsmede de mislukte aanslag op het leven van de links-libe rale senator en oud-minister Francois Mitterand. Gistermorgen liet de chef van de Judiciaire politie in Parijs een dertigtal commissarissen bij zich ontbieden, aan ieder van wie een gesloten enveloppe werd overhandigd waarin de lijst zat van de personen die voor een nader ver hoor in aanmerking kwamen. De helft van de circa honderd verdachte figuren was in Parijs gevestigd. Men heeft reden om aan te nemen, dat deze lijsten door de regering waren opgesteld maar dat generaal De Gaulle ze eerst persoonlijk onder ogen heeft gehad. Of er ook par lementsleden op die lijsten prijkten is niet bekend gemaakt. Wel is er sprake van een stap van de regering om de parlementaire onschendbaarheid van een aantal afgevaardigden op te heffen! Parijs gonst intussen weer van de op gewonden geruchten, die bijna doen denken aan de meidagen van vorig jaar. Zo wordt gefluisterd, dat ook de be ruchte Kovacs, die begin vorig jaar in Algiers een moordaanslag pleegde op generaal Salan, waarbij niet de voorma lige opperbevelhebber van het Franse Jong, oud en vrijetijdsbesteding Terwijl de jeugd van 1223 jaarge middeld 24 boeken per jaar leest, lezen personen van boven de 60 jaarlijks gemiddeld 11 boeken. Dit verschil in belangstelling voor het boek hangt nauw samen met de groei van het voortgezet onderwijs in Nederland. Dit concludeert de nieuwste publi- katie van het Centraal Bureau voor de Statistiek in de reeks „vrije tijdsbeste ding in Nederland", getiteld „Leeftijd en vrije-tijdsbesteding". De gegevens werden ontleend aan een in de winter van 1955/'56 gehou den steekproefonderzoek onder de Ne derlandse bevolking van 12 jaar en ouder. In het algemeen zijn de Jongeren actiever dan de ouderen in alle secto ren van vrije-tijdsbesteding, vooral in het uitgaansleven. Personen uit diverse maatschappelijke milieus nemen niet in gelijke mate deel aan bioscoopbezoek, lezen van boeken en verenigingsleven, maar bij de jeugd is er wat dit betreft meer eenheid in recreatiestijl dan bij de ouderen. Deze grotere eenheid komt vermoedelijk tot stand omdat personen uit de lagere milieus bepaalde gewoonten van de hogere milieus overnemen. Een andere conclusie is, dat de leef tijd in het algemeen méér dan het sociaal milieu allerlei verschillen in vrije-tijdsbesteding teweeg brengt. Minister Van Rooy in Brussel De Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Ch. van Rooy, heeft gisteren te Brussel met zijn Belgische ambtgenoot minister P. Meyers, besprekingen gevoerd over de harmoni satie van de wetgeving met betrekking tot de gezondheidszorg in de beide lan den. Tijdens de bijeenkomst werden ook de mogelijkheden tot samenwerking tussen Nederlandse en Belgische deskundigen ten aanzien van sommige gemeenschap pelijke problemen onder ogen gezien, onder meer de bescherming van de be volking tegen ioniserende stralen en de voorkoming van vervuiling van water lopen, die zich zowel over Nederland als over Belgisch gebied uitstrekken. leger, maar wel een officier van zijn staf het leven liet, zijn hoofdkwartier vanuit Spanje weer naar Parijs zou heb ben overgeplaatst! Ook weet men in Parijs te vertellen dat vorige week een deputatie van hoge Franse officieren gereed stond om ge neraal De Gaulle de vervanging van Debré door Bidault als chef van de re gering te eisen. Die demarche zou ten slotte niet hebben plaats gevonden na dat gebleken was, dat de extremisten in het parlement de kous op de kop had den gekregen. Wat zich precies heeft afgespeeld, af speelt of zich nog af zal kunnen spelen blijft voorlopig een mysterie waar men slechts naar kan raden. Toch wordt nu in Parijs wel algemeen aangenomen, dat eindelijk de teerling tussen de fascisten en generaal De Gaulle en zijn regering geworpen is. Verbond van Ned. iverkgevers: Pas in hoogste nood expansie afremmen Het Verbond van Nederlandse Werk gevers constateert in een artikel, geti teld „Geen angst voor de opgaande conjunctuur", in zijn orgaan ,De Neder landse Industrie", dat er in Nederland zorg bestaat over de mogelijkheid van een nieuwe overbesteding. Op deze mo gelijkheid wordt gezinspeeld in de mil joenennota en de begroting van minister De Pous. Het verst staat wel de heer Kloos, secretaris van het N.V.V., die in een bijeenkomst van zijn organisatie er voor |ongens en meisjes LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 krachtig opaangedrongen heeft, dat de regering de investering met alle middel- len, die haar ten diensten staan, binnen de perken zal houden. Het Verbond beziet naar aanleiding hiervan het verband tussen structurele behoeften en conjuncturele fluctuaties. Het onderschrijft, dat overbesteding dient te worden voorkomen, maar, zo zegt het, men moet niet uit vrees daar voor het kind met het badwater weg gooien. Als men bjj het begin van een conjuncturele hausse de investeringen in het verdachtenbankje plaatst, dan tast men de grondslag van ons toe komstige nationale bestaan aan, zo vervolgt het Verbond. De leiders van Nederlandse industriële ondernemin gen moeten erop kunnen rekenen, dat ook de overheid de structurele eis van het primaat van de industriële inves teringen erkent en blijft erkennen. 'Zij stellen niet, dat onder alle omstandig heden elk investeringsniveau, hoe hoog ook, aanvaardbaar is. Het Verbond heeft in net verleden duidelijk de bereidheid getoond, om, als dat nodig is, zich te stellen achter een beleid, dat, ook ter zake van de investe ringen, corrigerend ingrijpt. Maar allen als het nodig is. En daar zijn we thans beslist nog niet aan toe. Er is geen sprake van de huidige ontwikkeling van de investeringen het gevaar van een toe komstige overbesteding in de hand werkt. En mocht het later zover komen, dat er werkelijk overbesteding dreigt, dan neg verlangen wij, dat het verschil tussen consumptieve aanwending van inkomen en investeringen duidelijk wordt beklemtoond: de eerste is voor eenmaal, de andere bestedingscategorie „verdient zich grotendeels zelf terug" in de vorm van een toekomstig groter nationaal produkt. Pas in de hoogste nood mag tot tijde lijke afremming van de expansie in de industrie worden overgegaan, n.l. wanneer een reële overbesteding dreigt en de remedie niet alleen maar in een afremming van de consumptie kan worden gevonden. Zover is het echter thans niet. Laten wij toch voorkomen, dat er door een politiek van vrees die meestal ontaardt in een va-banque-politiek vermijdbare structurele schade wordt aangericht. Geen vrees, maar vertrou wen dient thans het richtsnoer te vor men. Het Verbond hoopt, dat de regering binnenkort gelegenheid zal vinden, deze algemene beginselen nog eens duidelijk uit te spreken. Het is zo belangrijk, dat de ondernemers weten, dat hun op ex pansie gericht beleid niet wordt of zal worden gefrustreerd door het toegeven aan angst en zo door het toegeven aan de in sommige kringen geuite wens, dat industriële investeringen van overheids wege „in de hand te houden", lees: te reguleren. Zulk een vooruitzicht zou ongetwijfeld elk expansiestreven in de kiem smoren, ten detrimente van onze toekomstige welvaart, zo meent het Ver bond van Nederlandse Werkgevers. Onvoldoende bewust van aansprakelijkheid (Speciale berichtgeving) Het steeds toenemende wegverkeer, de onrustbarende stijging van het aantal ongelukken en de daarmee samenhangende verscherpte controle van de juiste naleving van de wettelijke bepalingen ten aanzien van het gebruik van motor rijtuigen, hebben tot gevolg gehad, dat vele eigenaars van motorvoertuigen zeer onaangenaam werden en nog steeds worden herinnerd aan de omvangrijke mate waarin zij aansprakelijk kunnen worden gesteld. De praktijk heeft geleerd dat men zich hiervan niet voldoende bewust is. Tot deze slotsom kwam de heer J. Goenee, secretaris van het district Utrecht van de algemene verladers- en eigen - vervoerdersoi'ganisa'tie (E.V.O.) gisteravond op de eerste, druk bezochte, bijeenkomst van een landelijke voorlich tingstournee te Utrecht. De EVO telt 25000 Nederlandse be drijven als lid. Het wagenpark van de aangeslotenen omvat 70% van wat er voor eigen vervoer aan vracht- en be stelauto's op de Nederlandse wegen rijdt. Om de aansprakelijkheid van de autoeigenaar, gezien vanuit de gezichts hoek van de ondernemer mede in het belang van de verkeersveiligheid duide lijker onder ogen van belanghebbenden te brengen, startte de EVO gisteravond met zijn voorlichtingstournee, die in de komende zes maanden vele plaatsen zal aandoen. Medische keuring Na de inleiding van de heer Goenee sprak mevr. mr. R. E. Andringa-Blok van de juridische afdeling van de EVO over de aansprakelijkheid van de auto eigenaar in strafrechterlijke en civiel- rechterlijke zin. De technische kanten van het onder werp werden besproken door de heer R. van der Vegt, chef van het autobedrijf van de AKU. Aangezien het praktisch met verwarming I 7450. GEBR. VAN ULDEN Hoge Rijndijk 90 - Tel. 23041 Dr. Bannier eert generaal Marshall In de economische commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren de Nederlandse afgevaardigde, dr. J. P. Bannier, wijlen generaal Mar shall herdacht als „een man wiens naam nimmer zal worden vergeten". Dr. Ban nier zei te spreken namens de Europese landen, die deel hebben gehad aan de zegeningen van Marshalls werk. Benoemingen bij het C.N.Y. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft gisteren in Utrecht een algemene vergadering gehouden om twee nieuwe bestuursleden te kiezen in de vacature ontstaan door het vertrek van de heren M. Ruppert en B. Roolvink. Tot bestuursleden zijn gekozen: de heren J. van Eibergen voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de hout- en bouwnijverheid, en mr. T. den Hartog, voorzitter van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel. Beide ge kozenen hebben gevraagd de benoeming een week lang in beraad te mogen houden. Expositie geopend (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag opende minister mr. E. H. Toxopeus in de Rolzaal van het Bin nenhof te Den Haag de tentoonstelling „Ideeënrijk", een overzicht van vijf jaar Rijksideeënbus-organisatie. De tentoon stelling duurt tot en met 24 oktober. De organisatoren van de Rijksideeën bus, onder leiding van voorzitter jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden, zijn in die vijf jaar tot resultaten geko men, waarvan zij zelf nooit hadden dur ven dromen. Het bleek, dat vele ambtenaren - en niet alleen de technische - over inven- tieve geesten beschikken, en dat zij met flinke geldprijzen in het vooruitzicht hun ideeën ook gingen spuien. Dit jaar viel de grootste prijs, ooit door een ideeënbus in Nederland uitge loofd. De heer J. Borking, die bij de Marine werkt, vond een apparaat uit waardoor het mijnenvegen kon worden vereenvoudigd. Dit leverde hem f. 7000 op. De inzender van een idee, om kost bare gyrotollen (gebruikt in radartoe stellen op straaljagers) zelf te repareren, kreeg f. 1.600. Zo'n gyrotol kost f. 5000 en werd vroeger weggegooid. Dat de premies ieder jaar omhoog gaan, is te danken aan het steeds meer bekendheid krijgen van de ideeënbus. Het aantal bruikbare ideeën wordt ook ieder jaar groter. In '54-'55 werden 727 ideeën ontvangen, in '55-'56 815, in '56-'57 1078, in '57-'58 1172 en in '58-'59 1550. Hiervan werden beloond: in het eerste jaar 61. in het tweede 170, in het derde 393, in het vierde 411 en in het vijfde jaar 650. Volgens de heer Van Nispen hebben al deze ideeën het Rijk in die vijf jaar een besparing van 10 miljoen gulden op geleverd. „Maar zelfs als er geen gulden mee verdiend was, dan nog zou de ideeënbus recht van bestaan hebben", aldus de heer Van Nispen, „om het goe de sociale effect, dat deze instelling heeft op de werkers in Rijksdienst. Willem Barendsz wordt gereed gemaakt (Van onze Amsterdamse correspondent) De Nederlandse walvisvloot zal zaterdag 31 oktober uit Amsterdam vertrekken met het vaste voornemen alle vroegere records te breken door in totaal 107 vangstdagen (vorig jaar 69) 1.200 walvissen te vangen vorig jaar 969). Deze vergroting van de produktie is mogelijk geworden doordat Nederland uit de Internationale Walvisvaartcon ventie is getreden. Het aantal van 1.200 eenheden is hetzelfde dat de Nederlandse onderhandelaars tijdens de quoteringsbesprekingen tussen de verschillende landen heeft geëist. Deze eis werd echter nimmer ingewilligd. Hoewel na het verbreken van de in ternationale overeenkomst een chao tische toestand dreigde te ontstaan, waarbij de vrije jacht de walvisstand in gevaar zou kunnen brengen, blijkt thans dat de betrokken landen elk voor zich een vangstlimiet hebben vastgesteld, waardoor de totale limiet van het vo rige seizoen niet zeer belangrijk zal wor den overschreden. Verleden jaar was deze limiet vastgesteld op ruim 15.000 walvissen, volgens de verdeling: Neder land 969, Noorwegen 5.824, Japan 5.038, Engeland 1.869 en Rusland 1.500. Thans blijkt, dat Noorwegen en Japan hun limieten niet zullen verhogen. Engeland en Nederland hebben de cijfers tot res pectievelijk 2.500 en 1.200 opgetrokken, terwijl eveneens een verhoging mag wor den verwacht van het Russische limiet, ofschoon het juiste cijfer hiervan nog niet bekend is. Vaststelling limiet In Nederland is over de vaststelling van de limiet overleg geweest tussen de maatschappij voor de walvisvaart en de regering, die door het verstrekken van garanties nauw geïnteresseerd is bij de maatschappij. Men stelde zich echter op het standpunt dat Nederland niet hoger diende te gaan dan bij vroegere inter nationale besprekingen aan eenheden werd geëist. Met deze zelfbeperking wil de men een chaos bij de walvisvangst voorkomen en het blijkt dus dat In an* dere landen hetzelfde standpunt is ge huldigd. De Willem Barendsz wordt thans bij de Nederlandsche Dok- en Scheeps bouw Maatschappij (NDSM) voor de grote reis in gereedheid gebracht. Bij de Amsterdamse Dokmaatschappij ligt op het ogenblik de oude Willem Barendsz, de Bloemendaal, die als tanker zal meegaan. De vloot zal voorts bestaan uit de gecharterde tan ker Rossum en dertien van de veertien beschikbare jagers (verleden jaar 12). Optimistisch De directie van de maatschappij is optimistisch over de te verwachten be drijfsresultaten. Omdat tevoren weinig is te voorspellen van de traanprijs, zoals die over enkele maanden zal zijn, staat een walvisvangstonderneming aan grote risico's bloot. Onlangs werd besloten voor een bedrag van een miljoen gulden een diepvries installatie aan te kopen, opdat het walvisvlees ook in de handel kan worden gebracht. De vraag hier naar is de afgelopen jaren niet onbe langrijk toegenomen. De grote droogte, die ongetwijfeld zijn invloed zal hebben op de marktpositie van veeteeltprodukten, zou, zo wordt verwacht, de vraag naar traan ronder andere voor de margarinefabricage) doen stijgen. Dit is mede overwogen voor het besluit om een tweede tanker ,aan de vloot toe te voegen; hierdoor zal >de afvoer van traan worden versneld. onmogelijk is als werkgever strafrech terlijke aansprakelijkheid uit te sluiten ging spreker uitvoerig in op de te ne men maatregelen binnen de organisatie van het bedrijf om deze aansprakelijk heid tot een minimum te beperken. Als eerst belangrijk punt. werd ge noemd de keuze van personeel (chauf feurs). Een medische keuring en het onderwerpen aan een lest bepleitte spreker ernstig. Ook moest bijzondere aandacht worden geschonken aan de opleiding. Het doen volgen van een chauffeurscursus stimuleert mede het gevoel van verantwoordelijkheid. Met zeer veel nadruk werd gewezen op het belang van regelmatige controle en een goed gericht onderhoud van de wagens waarbU speciale zorg moet wor den besteed aan banden, stuurinrich ting en remmen. Het aanleggen van een administratie daarvan, alsmede het be waren van onderhoudsschema's werk- orders, keuringsrapporten, kwitanties en rekeningen van reparaties en onderhoud en van instructie aan personeel en aan tekeningen van controle daarop is uiterst belangrijk. Dit zal het bewijsmateriaal vormen, waarop men bij bekeuring en strafver volging een beroep kan doen", aldus de heer Van der Vegt. De haven van New York heeft slechts één pier, die lang genoeg is om de grootste schepen van de wereld gelegenheid tot meren te geven. Toen onlangs de Nieuw Amsterdam, het zesde schip ter wereld in grootte, in New York aankwam moest deze pier ontruimd worden door het vijfde in grootte, de Rotterdam (achtergrond), bij welke gelegenheid deze merkwaar dige foto kon worden gemaakt. Elastisch en tóch steungevend door perfecte pasvotm en versterkt voorpand vanaf Ai in div. uitvoeringen vanaf f3.95 LEIDEN - Breestraat 35 Tel. 30768 Ziekenauto-kwestie duurt nog voort (Van onze Amsterdamse correspondent) Met het communiqué van B. en W. van Amsterdam, waarin wordt gezegd, dat de Amsterdamse GGD geen blaam treft in het geval van de - inmiddels overleden - tweejarige nierpatiënte Joke Staring in Amsterdam-noord, die verle den week ruim vijf uur vergeefs op de ziekenauto heeft gewacht, blijkt deze kwestie allerminst afgedaan. De huisarts van de familie Staring is het niet eens met de uitlating van B. en W. in het communiqué, als zou hij de ernst van het ziektegeval niet hebben onderkend. Hij merkt op. dat hij de toe stand van het kind uiteraard niet kon beoordelen eer hij haar had gezien. Na dat hij haar had onderzocht heeft hij telefonisch aangedrongen om opname en op het spoedig zenden van een zie kenauto. De arts acht het onjuist, dat B. en W. een communiqué hebben uitge geven eer hij het toegezegde schrifte lijke rapport over het geval had inge zonden. Voorts had hij bezwaar tegen de zinsnede in het communiqué, dat de particulier behandelende arts heeft ver klaard, dat de GGD aan de betreurde afloop van het geval geen schuld treft. Hij acht dit misleidend. De waarnemer van de huisarts is op zijn beurt verbaasd over het feit, dat het communiqué verzwijgt dat hij vier uur na de eerste melding eveneens om een spoedige komst van de ziekenauto heeft gevraagd. Het VVD-raadslid J. A. de Jong heeft B. en W. enige vragen gesteld over de late komst van de ziekenauto. Hij vraagt B. en W. onder meer of zij de in het officiële communiqué vervatte medede ling, namelijk dat de controlerende ge meente-arts zomin als de huisarts de grote spoed van het geval heeft onder kend, niet in flagrante strijd is met de opvatting van welke B. en W. blijk ga ven in hun antwoord op een op 16 sep tember gehouden interpellatie (even eens over een te late komst van een zie kenauto) te weten „dat deze persoon er recht op heeft, dat hij niet in het open- Ontklede etalagepoppen (Speciale berichtgeving) In een étalage van een modehuis aan de Binnenweg te Rotterdam hebben in brekers vannacht een aantal étalage poppen uitgekleed. Uiteraard deden zij dat niet zo maar voor de grap. Zij had den het wel degelijk op de kleding voorzien Ook werden truitjes, rokjes e.d var, standaardjes, die eveneens in de etalage stonden, gehaald. De inbre kers konden in de étalage komen door een groot gat in een van de ruiten te maken. baar beschuldigd wordt zonder dat de zaak onderzocht is op de wijze, die daar voor naar Nederlands recht is voorge schreven". Het raadslid mevr. E. van der Sluis- Fintelman (PvdA), die destijds in een soortgelijk geval, waarbij een kraam vrouw is overleden, vragen heeft gesteld woont zelf in noord. Het is haar geble ken dat de ongerustheid onder de be volking van het noordelijk stadsdeel over de lange rijtijden van ziekenauto's op nieuw is teruggekeerd, een verschijnsel, dat zij ten zeerste betreurt. Zij wacht nog steeds op de door haar gevraagde cijfers over de rijtijden van zieken auto's bij spoedgevallen. De wethouder heeft deze tot dusver niet verstrekt. „En hij kan dat ook niet, want mij is ach teraf gebleken, dat de GGD wel tijd schema's bijhoudt in de gevallen waarin voor ongevallen wordt uitgerukt, maar niet bij spoedgevallen", aldus dit raads lid. Den Haag: dichtst bevolkte stad (Van onze Haagse redactie) Uit een uitgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over de bevol king der gemeenten van Nederland per 1 januari 1959 blijkt dat Den Haag de dichtst bevolkte stad van ons land is. De bevolkingsdichtheid bedraagt hier per vierkante kilometer 9332.9. De totale op pervlakte van Den Haag bedraagt 65.02 vierkante kilometer. Per 1 januari j.l. bedroeg het totale aantal inwoners 606.852, waarvan 287.185 mannen en 319.640 vrouwen. Direct op Den Haag volgt, wat bevol kingsdichtheid betreft Leiden met 7733.4 personen op 1 km2. Leiden is mo menteel 12.40 km2 groot, met een totalt bevolking van 95.882 (46.898 mannen en 48.984 vrouwen). Tot de andere dichtbevolkte steden kunnen gerekend worden: Amsterdam met 6004,3 km2 en een totale bevolking van 872.428 (oppervlakte 145.30 km2), Dordrecht met 5980.9 per km2 (totale bevolking 80.503 en oppervlakte 13.46 km2, Haarlem met 6954.8 per km2 (be volking 168.863 en oppervl. 24.28 km2), Rotterdam met 4898,8 per km2, (bevol king 731.047 en oppervlakte 149.23 km2), Schiedam met 4523,6 per km2 (bevol king 79.028, oppervlakte 17.47 km2>, Utrecht met 49.22,0 per km2 (bevolking 252.104 en oppervlakte 51.22 km.2).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5