Eisenhower voelt er niets voor om opnieuw reis naar Europa te maken Onderzoekcommissie terug uit Nieuw-Guinea WEERBERICHT Adenauer zou willen afstappen van het starre Duitse standpunt Rapport postcensuur in november CHESSMANS KANSEN VERDER GEDAALD: GEEN GRATIE tW Bolletje/" op het geb,ed van Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 OKTOBER 1959 No. 29877 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) In zijn brief aan Adenauer, De Gaulle en Macmillan zou de Ame rikaanse president Eisenhower vorige week hebben voorgesteld dat vóór een top-conferentie met Kroesjtsjef eerst de minister van Buiten landse Zaken en vervolgens de regeringsleiders van Amerika, Enge land, Frankrijk en West-Duitsland bijeen zullen komen. Volgens een bericht in het Hamburgse blad „Die Welt" van hedenmorgen zou de Westelijke topconferentie te Parijs moeten plaats vinden, en wel vlak vóór het overleg december a.s. te Genève. De Amerikaanse president voelt er namelijk niets voor om in betrekkelijk korte tijd tweemaal naar Europa te komen. Onder deze omstandigheden zou de NAVO- conferentie op 15 december te Parijs ook niet kunnen doorgaan. baat neerleggen bij de datum van een topconferentie, zoals door de Westelijke Grote Drie zal worden voorgesteld, zo zegt men te Bonn. „Duitsland zal moeten betalen voor oorlog" Eisenhower zou in zijn brief aan Ade nauer, De Gaulle en MacMillan volgens „Die Welt" voorts hebben voorgesteld om met Kroesjtsjef de volgende proble men te bespreken: 1. Berlijn; 2. alge mene gecontroleerde ontwapening; 3. stopzetting van atoomproeven. In Bonn legt men deze plannen niets in de weg. Adenauer zal zich bij voor- Eisenhower treedt op in de staalstaking President Eisenhower heeft de gerechtelijke instanties verzocht tussenbeide te komen om een einde te maken aan de staking van 500.000 arbeiders in de staal industrie. Verwacht wordt dat binnen enkele dagen opdracht zal worden gegeven het werk te hervatten. Door de staking die reeds 97 da gen duurt, ligt de staalproduktie in de V.S. voor het grootste deel stil. President Eisenhower kan inge volge de wet van Taft en Hartley om gerechtelijk optreden vragen. De president verklaarde dat het een droeve dag is voor het land. „Vrije collectieve onderhandelingen hebben geen resultaat gehad ondanks de pogin gen van regeringsfunctionarissen en de raad van drie, die een onderzoek moest instellen en die enkele uren geleden rapporteerde dat men niet slaagde een oplossing tot stand te brengen. Het is in het belang van het land noodzake lijk dat de produktie in de staalindus trie onmiddellijk hervat wordt. Om de belangen van alle Amerikanen te be schermen, bestaat er voor mij geen an dere keuze dan optreden van de ge rechtelijke instanties ingevolge de be staande wetgeving". De voorzitter van de vakbond van staalarbeiders, David Mcdonald, heeft verklaard dat zijn bond met alle wet tige middelen zou pogen het uitvaar digen van een gerechtelijk bevel te voorkomen. Sedert het van kracht worden van de wet van Taft en Hartley is veertien maal een presidentieel verzoek tot het hof gericht om het werk te doen her vatten tijdens een „afkoelingsperiode" Nog nooit heeft men echter een gerech telijk bevel kunnen voorkomen. Het hof zal nu moeten beslissen of de staking het welzijn of de veiligheid van de staat in gevaar kan brengen. Verzet in Tibet zou gebroken zijn „De communistisch-Chinese troepen zijn erin geslaagd", aldus schrijft de „Hindustan Times", „het laatste verzet in Tibet te breken. Dit is meegedeeld door leden der Kambastammen, die, voor de eerste maal in hun strijd tegen de Chinese overheersers, uitgeweken zijn_ naar de Indiase staat Oetar Pra- desj. De Tibetaanse opstand is neerge slagen. De Chinese communisten zullen thans hun bewind met onverbiddelijke gestrengheid vestigen". Koude nacht De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond. Aanvankelijk opklaringen later weer meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 OKTOBER Zon op 7.12 uur, onder 17.36 uur. Maan op 20.40 uur, onder 11.39 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 5.46 en 17.58 uur, laagwater 1.39 en 13.44 uur. Dit Blad bestaat uit 13 pagina's Bonn bereid tot concessies? Wat bedoelde Bondskanselier Ade nauer, toen hij het afgelopen weekeinde te Bonn verklaarde, dat het Duitse volk betalen moet voor de door de nazi's ont ketende en verloren oorlog? Op een persconferentie 'te Bonn zei Staatsecretaris Von Eckhardt gisteren, dat. het hierbij niet ging om Adenauers toestemming inzake de Oder-Neisse lijn, maar uit alles is toch wel duidelijk dat de kanselier van plan is van een star Duits standpunt af te stappen. Von Eckhardt probeerde de indruk weg te nemen dat Adenauer in specifieke Duit se problemen bereid zou zijn tot con cessies. Het gaat hier in het bijzonder om de voormalig Duitse, thans Poolse en Russische gebieden achter de Oder- Neisse lijn, waarop vele Duitsers nog altijd rechten laten gelden al was het slechts omdat hierover nog geen ver drag met Warschau en Moskou is ge sloten. Iedere uitlating van buitenlandse politici, bijvoorbeeld van De Gaulle en Debré, over de bestendigheid van de Oder-Neisse lijn, thans de grens tussen Oost-Duitsland en Polen, werd in de Bondsrepubliek hard aangepakt. Gisteren zei Von Eckhardt dat het Adenauers bedoeling is geweest om de inhoud van zijn brief aan Kroesjtsjef van augustus j.l. nader te verklaren. In die brief heeft de kanselier medege deeld, dat de ontwapening het belang rijkste probleem in de wereld is. Daar uit moet men nu concluderen, dat een bespreking van het Duitse eenheidspro bleem meer dan tot dusverre op de ach tergrond dient te komen. Maar al deze woorden en interpreta ties kunnen de kern van Adenauers be doeling niet verdoezelen. Men gaat er thans ook van Duitse zijde van uit, dat de rekening voor de door de nazi's be gonnen oorlog nog gepresenteerd zal worden. Als er ooit een vredesverdrag met Duitsland zal komen, zal daarin zowel gesproken moeten worden over te betalen schulden als over de schuld van degene ,die „is begonnen". En dat de schuld voor de tweede wereldoorlog bjj de Duitsers, althans bij Hitier en de zijnen ligt, wordt ook in de Bondsrepu bliek niet ontkend, integendeel. Vandaar ook Adenauers uitlating van het afge lopen weekeinde: de door de nazi's ont ketende oorlog kan niet onbetaald blij ven. De rekening zal nog gepresenteerd worden. Generaal Metlaris vraagt ontslag Als hoofd ballistisch onderzoek US-leger Generaal John Medaris, hoofd van de afdeling voor ballistisch onderzoek van het Amerikaanse leger, heeft met in gang van 31 januari a.s. pensioen ge vraagd. De bekende voormalige Duitse ge leerde Wernher von Braun werkt, met zijn medewerkers, onder Medaris. Laatstgenoemde heeft de laatste tijd meer dan eens geprotesteerd tegen het geen hij als de „onvoldoende Ameri kaanse krachtsinspanning op het gebied van rakettenvervaardiging en ruimte vaart" beschouwt. Theaterondernemers tegen telerecording interland 's avonds Het bestuur van de Nederlandse Bond van Ondernemers in het Theaterbedrijf heeft een telegram aan de Nederlandse Televisie Stichting gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het voorne men om morgenavond 10 uur 'n tele recording uit te zenden van de voetbal wedstrijd Duitsland—Nederland, waar van diezelfde middag een rechtstreekse reportage zal worden gegeven. „Het zal U duidelijk zijn", aldus het telegram, dat de theaterondernemingen en verdere belanghebbenden van deze avonduitzen ding op dit uur een onnoemelijke schade zullen ondervinden". Daar deze herhaalde uitzending uit een oogpunt van actualiteit door de middaguitzending geheel is achterhaald, dringen de theaterondernemers er in het telegram op aan dat deze extra uitzen ding achterwege blijft, of een weinig verkort wordt uitgezonden tussen zes en zeven uur, hetzij op de avond van de wedstrijd, hetzij op een volgende avond. Tegelijkertijd heeft het bestuur een telegram van gelijke inhoud gericht aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het ligt in de verwachting, dat de NTS niet aan het verzoek van de thea terondernemers tegemoet kan komen. Allereerst zijn er tegen een gedeeltelijke herhaling om 6 uur technische bezwa ren. De uitzending wordt op telerecor ding opgenomen. De tijd tussen opname en heruitzending is te kort, om deze „film" dan nog eens te gaan verknip pen en te monteren. Men heeft zes uur speling hard nodig om de telerecording voor de uitzending geschikt te maken, aldus vernemen wij van NTS-zijde. Bo vendien mag men verwachten, zo werd overigens niet officieel opgemerkt, dat de NTS op het standpunt zal staan, dat het steeds moeilijk zal zijn te ver mijden dat bepaalde belangen door een uitzending van wat dan ook geschaad kunnen worden. Dat zijn de consequen ties van het jonge medium. Bovendien zendt de NTS juist 's avonds nog een telerecording uit om de belangen van het bedrijfsleven te ontzien- Men vrees de immers, dat velen om de wedstrijd te kunnen volgen een halve of een hele snipperdag zouden opnemen. (Van onze Amsterdamse redacteur) „Ik hoop dat onze commissie in de eerste helft van november verslag kan uitbrengen over de censuurkwestie in Nieuw-Guinea. Dat heb ik de minister tenminste beloofd". Dat zei jhr. mr. E. Witsen Elias, voor zitter van de uit Nieuw-Guinea teruggekeerde onderzoekscommissie inzake de postcensuur, gisteravond op Schiphol. Hij arriveerde in gezelschap van twee medecommissieleden, een secretaris en twee secretaressen. Het vierde commissielid, prof. dr. L. W. G. Scholten, was gelijk bekend zondag reeds teruggekeerd. Op Schiphol was o.a. aanwezig minister H. A. Korthals, die zei zijn collega minister Toxopeus te vervangen. De vraag die iedereen op de lippen brandde, namelijk of de commissie al dan niet iets gebleken is van postcen suur, omzeilde de heer Witsen Elias di plomatiek met: „Het is wel meer ge zegd: men moet onderscheid maken tus sen postcensuur en onrechtmatige post censuur en wat onze ervaringen zijn kan ik op dit ogenblik nog niet zeggen". Persoonlijke ervaringen dan? „Hetgeen wij in ons rapport zullen vermelden, zijn uitsluitend persoonlijke ervaringen en daar kan ik dus niets over zeggen". De heer Witsen Elias zei dat de com missie aanvankelijk 30 mensen zou ho ren. Het zijn er tenslotte 60,. onder wie een Papoea, geworden. Een klein deel hunner heeft zich eigenèr beweging tot de commissie gewend. „Wij hebben er niet als kluizenaars ge leefd, al hebben wij ons dagelijks van 8 tot 2 uur aan het horen van mensen gewijd. Hoewel wij niet zijn opgenomen geweest in het gezelligheidsleven, kregen wij toch voldoende indrukken om de juiste sfeer te bepalen". Aldus de voor zitter van de commissie die voorts op merkte: „Ik kan mij aansluiten bij wat prof. Scholten al heeft gezegd, namelijk dat onze komst in Nieuw-Guinea een rustbrengende werking heeft gehad. Voorheen was er stellig een zekere mate Thans versoek om uitstel van executie aan het federale Opperste Gerechtshof De gouverneur van Californië is niet bereid gratie te verlenen aan Caryl Chessman, die ter dood is veroordeeld. Zijn terechtstelling in de gaskamer is op vrijdag 23 oktober bepaald. Chessman heeft meer dan elf jaar in een dodencel van de gevangenis doorgebracht. Hij slaagde er steeds in de terechtstelling te doen uitstellen. Zijn terdood veroordeling wegens ontvoering en aanrading geschiedde in 1948. De afgelopen week zijn honderden verzoeken bij gouverneur Brown binnengekomen om Chessman gratie te verlenen. Familieleden van Chessmans slachtoffers hebben echter op uitvoering van het vonnis aangedrongen. Veroordeelde liield Gift van Koninklijk Paar Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een bedrag overgemaakt op de speciale girorekening van het Neder- landsche Roode Kruis bestemd voor de slachtoffers van de stormramp in Ja pan, aldus deelt de Rijksvoorlichtings dienst mee. Krasse 101 -jarige De heer W. Kolk, bewoner van net Rustoord II van de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. is van daag 101 jaar geworden. De jarige is nog zeer kras. Verleden jaar bracht hij op zijn 100ste verjaar dag een bezoek aan zijn geboortehuis in Steenwijkerwold. waar hij bij die gele genheid appels kreeg van een boom, die hij 86 jaar geleden zelf geplant had. Onlangs heeft hij nog een reis naar Noord-Holland gemaakt. Gistermiddag vertrok Prins Bern- hard van Schiphol naar Zuid-Ame- rika. In verband met de regen werd de Prins in een bus naar het vlieg tuig gereden, waar hij afscheid nam van Koningin Juliana. Antilliaanse ministers naar Nederland De Antilliaanse minister van Econo mische en Sociale Zaken, de heer C. D. Kroon, zal vandaag naar Nederland vertrekken om besprekingen te voeren met de Nederlandse regering. Vrijdag zal in Nederland ook de minister van Financiën en Welvaartszorg, J. E. Yraus- quin arriveren. Hij zal overleg voeren over de welvaartsplannen van de Ned. Antillen. een persconferentie Chessmans advocaten hebben steeds aangevoerd, dat hij alleen op een tech nische beschuldiging van ontvoering is veroordeeld en dat hij niemand heeft gedood. Gouverneur Brown, die persoonlijk tegen de doodstraf is, doch die, naar hij gisteren zei, als gouverneur de wetten van de staat moet hooghouden, heeft de verwerping van het gratieverzoek ge baseerd op de feiten van de veroorde ling, t.w. een vooropgezet plan voor roof, aanrandingen en het gebruik van een geladen vuurwapen. Voorts is van invloed geweest dat Chessman „geen be rouw" heeft getoond en dat hij een ar rogante houding van „minachting van de gemeenschap en haar wetten" had aangenomen. Na verwerping van het gratieverzoek door de gouverneur zal de advocaat van Chessman in New York bij het federale Opperste Gerechtshof in Washington een verzoek om uitstel van executie indienen. „We vechten door", zo verklaarde deze advocaat. Davis, gisteren. Nadat hij op de hoogte was gebracht van het besluit van de gouverneur, be legde Chessman een persconferentie. Hij verklaarde dat hij niet om clementie had gevraagd. Hij hoopte nog steeds dat het Opperste Gerechtshof hem zou redden. „Ik geloof niet dat het inade men van gas goed voor iemand is", zo luidde zijn commentaar. Chessman zei zijn testament reeds gemaakt te heb ben. Hij verklaarde de afwijzende be schikking van gouverneur Brown ver wacht te hebben, zeggend: „De heer Brown moest dit besluit in verband met zijn politieke wensen wel nemen". (Brown dingt naar de kandidatuur van de Democratische partij voor het Ame rikaanse presidentschap). Chessman betuigde opnieuw zijn on schuld. Hij voegde hieraan toe: „Als het anders uitvalt ben ik echter gereed om te vertrekken. Bovendien, indien ik nog twintig jaar in de gevangenis zou moeten blijven, zou dat een even zwaar vonnis voor mij zijn als de doodstraf". Te zware druk der belastingen Minister prof. dr. J. Zijlstra en staatssecretaris dr. W. H. van den Berge verklaren in hun Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlaging van het belastingtarief voor ongehuwden. dat het gehele tarief van de inkomsten en loon belasting te zwaar drukt. Zodra mogelijkheden voor belastingven lichting zich voordoen, zal de re gering bijzondere aandacht schen ken aan de druk van de inkom sten- en loonbelasting. de échte eierbeschuit Schedelbreuk doodsoorzaak (Speciale berichtgeving) Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het Ge rechtelijk Geneeskundig Laboratorium, heeft als oorzaak van de dood van de 57-jarige gemeentewerkman W. P. Snel, uit Rotterdam, schedelbreuk vastge steld. De heer Snel is gelijk gemeld in de nacht van zaterdag op zondag na een ruzie in een café door een °1-ja rige voeger, in de Benthuizerstraat te Rotterdam, neergeslagen. Deze heeft be kend, dat hij heeft gevochten, maar meer kon hij zich niet herinneren. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de heer Snel de schedelbreuk r>"or vuistslagen zou hebben opgelopen. Het is heel goed mo gelijk. dat hij met het achterhoofd tegen de muur is gestagen. van onrust. Hoe het straks zal zijn is nog niet te zeggen. Dat zal afhangen van het rapport en van de maatregelen, die eventueel zullen worden getroffen". Op de geruchten, die thans in Nieuw- Guinea de ronde doen als zou het rap port van de commissie een anti-climax worden omdat van de geruchtmakende publikaties over de postcensuur bij het onderzoek weinig zou zijn overgebleven, zei de heer Witsen Elias: „Als dat waar was, zou ons rapport niet zo uitvoerig behoeven te zijn". Advertentie Regen op komst! Geef weg die ouderwetse regenjas. Wees verstandig. Kies nü een nieuw model uit onze complete collectie. Dioleen (polyester94.50 Valmeline (Eg. kat.) 99-50 Dacotta (mêlee) 109.50 Wollen Gabardine 179.50 i (+- 55% Terylene) Plaid voering (los) 25.- i House of England Amsterdam Oen Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Veevoederpositie geen reden voor paniekstemming De Bondsraad van de CBTB heeft een uitvoerige bespreking gewijd aan de droogte en de vaak rampzalige ge volgen die deze in verscheidene ge bieden gehad heeft. Met dankbaarheid werd kennisge nomen van de spontane acties die door de landbouworganisaties op touw zijn gezet. Niettemin was men van mening dat hiermee slechts in zeer beperkte mate kan worden ge holpen en dat het dringend noodza kelijk is deze acties niet alleen voort te zetten, maar ook verder uit te breiden. Met name acht de Bondsraad van belang dat een gunstige kredietregeling wordt getroffen, waardoor in voorko mende liquiditeitsmoeilijkheden kan worden geholpen. Gelet op de grote nood die er is ontstaan, zal dit even wel niet voldoende zijn, maar zullen ook gelden a fonds perdu beschikbaar moeten komen. Over de wijze waarop de landbouw zelf hierin bij kan dragen zal overleg gepleegd moeten worden tussen de drie centrale landbouworga nisaties. Ten aanzien van de veevoederposi tie was de Bondsraad van oordeel, dat geen reden aanwezig is om in paniek stemming te geraken. Juist een der gelijke stemming is vaak een belang rijke oorzaak tot grote prijsstijgingen en men was daarom van oordeel, dat er geen reden was om onberaden aan kopen tegen veelal te hoge prijzen te doen Het overleg met het ministerie heeft uitgewezen, dat men zeer wel oog heeft voor de ernst van de toe stand in het algemeen en dat men bereid is maatregelen te treffen, waardoor een regelmatige voorziening van veevoeder tegen redelijke prijzen mogelijk zal zijn. Zweedse visie op de steeds groeiende wereldbevolking Zweedse minister van staat mevr ErnnoT^h m>m vheeft ïis,eren in dé en Pm°neiële Commissie van de V-N. een beroep op de volkeren- gedaan om b'J de uitvoering h^rilSf programm1a voor technische bestand meer aandacht te schenken dat de bevolldngs- groei duidelijk een economisch pro bleem is en meende dat een verant woordelijke geboorteregeling letterlijk een kwestie van leven en dood is voor net grootste deel van de landen, waarin het geboortecijfer geen gelijke tred hoi met e to™*"1* van de produk- uvitelt. De bevolkingscommissie der V N neeft meegedeeld, dat de wereldbevol king tussen 1959 en 1975 zal stijgen van circa 2.8 miljard tot circa 3 8 miljard rielen. aldus mevr. Lindström Zij merkte voorts op. dat 'niet één van de ruim 1800 deskundigen van de commissie voor technische bijstand van de V.N te boek staat als deskundige op het gebied van de geboorteregeling.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1