?ai RADIO T.V. Agenda Met een enkel woord SIEMENS ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 TENZIJ de kans alsnog keert, zal de man, die al elf jaar vertoeft in „dodencel 2455" van de San Quen- tin-gevangenis in de Californische stad Sacramento, op vrijdag 23 oktober a.s. zijn laatste gang gaan naar de gaskamer. En dan zal een einde gekomen zijn aan het leven van de geniale psychopaat Caryl Whittier Chessman, kinderrover, aanrander, inbreker, kortom een gevaar lijke bandiet, maar ook: uitzonderlijk knap strafpleiter in zijn eigen, schijn baar hopeloze zaak en bovendien schrij ver van enige vermaarde bestsellers, die hij in de loop van de jaren de gevange nis wist uit te smokkelen. Niet minder dan vijf en zestig andere veroordeelden heeft Chessman sinds zijn gevangen neming in 1948 naar de plaats des doods zien wandelen, maar onverdroten heeft hij, getrouw aan zijn naam, het schaak spel met de dood voortgezet en daarvoor vrijwel het gehele kapitaal geofferd, dat hij verdiende met de verkoop van zijn boeken, waarvan het bekendste (Cel 2455, dodencel) hem meer dan honderd duizend dollar opleverde. Dat eerste boek werd in een half miljoen exemplaren verkocht, het werd in twaalf talen ver taald en in Hollywood werd er een film van gemaakt ALLEEN zijn bijzondere intelligentie heeft hem de kracht gegeven de ongelijke strijd tegen de voort durend dreigende dood voort te zetten, èn een onbegrijpelijke hardheid van ze nuwen. Want elf jaar verblijf in een dodencel zou vrijwel ieder ander tot ra deloosheid hebben gebracht. Chessman echter vecht door, ook nu nog, op het ogenblik dat zijn kansen om gratie te verkrijgen tot een minimum zijn ge daald. Dat bewijst hoe abnormaal hij is, hebben sommige beoordelaars gezegd, en zij hebben misschien niet eens ongelijk: dezelfde hardheid, waarmee hy al die jaren voor zijn eigen leven heeft ge vochten, bracht hem er voordien toe het leven van anderen aan te randen of in elk geval te minachten. Men zij dus op zijn hoede voor ongemotiveerd mede lijden. De 36-jarige is een mens met een misdadige aanleg, keihard in zyn vergrijpen jegens anderen, al heeft hij die hardheid gedurende zijn gevangen schap als het ware gesublimeerd tot een heroïsche poging om aan de doodstraf te ontkomen. C HESSMANS jeugd is niet gelukkig geweest. Volgens zijn eigen bewe ring was hij een muzikaal wonder kind totdat een hersenvliesontsteking hem van zijn aanleg beroofde. Zijn vader zat voortdurend in schulden en zijn moeder was door een auto-ongeluk verlamd. Om haar aan eten te helpen begon hij te stelen. Kort voordien was hem zijn meisje „ontstolen" en dat zou volgens zijn zeggen de doorslag hebben gegeven. Vol haat tegen de maatschap pij en opstandigheid tegen zijn lot zette hij alle normen opzij. Nauwelijks zestien was hij, toen hij al in een opvoedings gesticht werd geplaatst en voor zijn twintigste verhuisde hij van de ene ge vangenis naar de andere. In de jaren, die volgden, ontwikkelde hy zich tot een ware gangster. Een van zijn slachtoffers was een verlamde vrouw en zijn minder waardig gedrag jegens een meisje van zeventien zou er de oorzaak van zijn, dat dit kind in een krankzinnigenge sticht terecht kwam. Dit laatste wordt overigens bestreden door dr. George Thompson, een psychiater, volgens wie het meisje reeds in zulk een mate gees tesziek was, dat haar afwijking zich óók zou hebben geopenbaard indien zij niet zou zijn aangerand. IN de elf jaren, dat Chessman thans in de dodencel verblijft, heeft hij zes maal uitstel van executie weten te verkrijgen. Wat dit betekent kan men zich slechts tennaastenbij voorstellen: in één geval kreeg hij drie dagen voor de datum te horen, dat hem uitstel was ge schonken en in een ander geval pas viel en twintig uur voordien Monster achtig, zal men uitroepen, en dat is het. Maar deze marteling is niettemin niet een gevolg van enig gebrek in de Ameri kaanse strafwetgeving. Integendeel, Chessmans herhaalde kansen, hoe wreed in de praktijk, vloeien juist voort uit het in Amerika sterk levende gevoel van eerbied voor het recht. Men zou het zelfs zó kunnen stellen, dat Chessman zich dit alles zélf heeft aangedaan: het was een uitvloeisel van zijn hardnekkige studie van enige duizenden juridische vakboe ken, welke hem telkens weer een nieuwe vondst opleverde om de datum van zijn terechtstelling te doen opschuiven. THANS is het woord aan gouverneur Brown van Californië, die toegezegd heeft, dat hij maandag a.s. de uit slag van zijn overleg met de „clementie- raad" bekend zal maken. Brown is te genstander van de doodstraf, maar hij is uiteraard gebonden aan de wetten en hij kan Chessman op grond daarvan niet gunstiger behandelen dan anderen. Tot- nutoe heeft de gouverneur dertien ver zoeken van veroordeelden om gratie be handeld: negen vonnissen werden uitge voerd, drie werden veranderd in levens lang. Wat hij in het onderhavige geval kan bereiken is een aanbeveling aan het opperste gerechtshof van de staat Cali fornië om Chessmans doodstraf te wij zigen in levenslange celstraf zonder de mogelijkheid van vrijlating op erewoord. Juist dit laatste schijnt volgens Chess mans advocaten bij hun cliënt op hevige tegenstand te stuiten. Hij zou nog liever naar de gaskamer gaan dan „een lang zame dood te sterven" in de gevangenis. Zou overigens de beslissing van Brown ongunstig uitvallen, dan rest nog een beroep in laatste instantie op het Op perste Gerechtshof van de Verenigde Staten. VOOR ons, Nederlanders, is de dood straf allang niet actueel meer: de laatste terechtstelling hier te lande werd immers in 1861 voltrokken, wan neer men althans een uitzondering maakt voor de ruim 30 executies uit hoof de van het Besluit Buitengewoon Straf recht, direct na de bevrijding. Dit laatste was echter een bestraffing van misdrij ven, welke gepleegd werden in oorlogs tijd, dank zij de macht door de vijand geschonken. Ook in die landen, waar de doodstraf nog wèl bestaat (in enkele Amerikaanse staten is zij afgeschaft, in de meeste echter niet) is een sterke stroming merkbaar om dit middel los te laten en te wijzigen in levenslang. Het geval-Chessman heeft die tendens sterk bevorderd. Niet alleen in Amerika, maar ook elders, zoals in de Scandinavische landen, is de laatste tijd een sterke ac tie gaande om gratie te verkrijgen. Uit Zweden. Australië, Nieuw-Zeeland en Engeland zijn door tienduizenden onder tekende petities binnengekomen, waarin gevraagd werd het leven van deze man, die eigenlijk al zo lang „stervende" is, te sparen. In Brazilië werden in drie dagen tijd een miljoen handtekeningen verza meld, waaronder van zeer vooraanstaan de figuren. In Amerika zelf is de petitie o.m. ondertekend door mevr. Roosevelt, de schrijver Aldous Huxley en vele an dere bekende personen. ZOALS gezegd is er in het geval- Chessman langzamerhand een „cause célèbre" geen reden tot misplaatste deernis. Gouverneur Brown acht hem schuldig aan de misdaden, waarvoor hij ter dood veroordeeld is. Daarbij komt, dat het eindeloze uitstel van executie, hoe onbarmhartig het mo ge schijnen, voortspruit uit de kansen, Vervolg van pag. 1 George Marshall overleden Het was Marshalls plan om Duitsland te verslaan door een invasie in West- Europa en niet, zoals Churchill voorstel de. via een inval in de Balkan. In de strijdkrachten werd Marshall vereerd om zijn menselijkheid en zorg voor allen. Hij trad doortastend en met vooruitziende blik op. Toen hem de schets van een „jeep" werd getoond, be stelde hij terstond een aantal van die tot dan toe nog niet beproefde voertuigen. Overigens eiste hij van zijn medewer kers dezelfde discipline als hij zelf on derhield. Zich bewust van het verschrik kelijke van de oorlog, drukte hij zich over deze zaken altijd in abstracte vorm uit. „Oorlog is de verschrikkelijkste tra gedie van het mensenras en het mag geen uur langer duren dan absoluut noodzakelijk is". In november 1945 werd Marshall op eigen verzoek - hij was toen 65 jaar - van zyn functie als stafchef ontheven en opgevolgd door generaal Eisenhower. Hij was van plan stil in Leesburg (Vir ginia) te gaan leven maar toen Truman binnen een week een beroep op hem deed om speciaal afgezant bij de na- tionalistisch-Chinese leider Tsjang Kai- sjek te worden, voldeed hij daaraan. Hij moest pogen een verzoening tussen nationalistische en communistische Chi nezen tot stand te brengen en negentien dagen na zijn aankomst in China werd een bestand getekend dat het echter niet lang uithield. Zijn taak werd uit zichtloos en na dertien maanden vloog hij in januari 1947 terug naar de V.S. op verzoek van Truman accepteerde hij de post van minister van Buitenlandse Za ken, als opvolger van James Byrnes, zijn benoeming werd binnen twaalf minuten nadat zij formeel was gedaan, eenstem mig door de Senaat bekrachtigd. Dra deed hij de Amerikaanse troepen uit China terugtrekken om een verzoe ning in China mogelijk te maken.' Op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Moskou in het voorjaar van 1947 poogde hij tevergeefs Molotof te bewegen tot instemming met een ontwapeningsovereenkomst der Gro te Vier. Men zegt dat op zijn terugreis uit Moskou de eerste gedachte aan wat zyn beroemde plan voor de heropbouw- van Europa zou worden, geboren werd. De beginselen daarvan zette hij in de zomer van dat jaar, bij het ontvangen van een eredoctoraat op de Harvard- universiteit, in een historisch geworden rede uiteen. Tot einde 1951 is het „plan- Marshall" in werking gebleven. De Rus sen verzetten zich ertegen van het begin af en hun satellieten volgden dit voor beeld. Het plan leidde later tot andere Ame rikaanse ondernemingen om het com munisme in Europa een halt toe te roe pen. Marshall wordt, tezamen met Eisenhower, Dean Acheson en anderen, genoemd als ontwerper van de Truman- leer tegen communistische overheersing in Europa. Na het uitbreken van de Koreaanse oorlog deed Truman opnieuw een be roep op hem en in september 1950 werd Marshall minister van Defensie. Zijn voorganger, Johnson, was gekri tiseerd vanwege de „militaire onvoorbe- Winnend lot gevonden, boete Hadden de drie „Appèl-loten", die een 42-jarige Hilversumse koopman dit voor jaar vond, maar een appèl gedaan op zijn eerlijkheid,, of waren het maar alle drie nieten geworden, dan was hem de f. 15 boete bespaard, die de Amster damse politierechter hem bij verstek heeft opgelegd. De man had de loten behouden en toen zijn dochtertje aan de weet was gekomen dat op een ervan een levens middelenpakket ter waarde van f. 75.- was gevallen, had hij zich die prijs ook laten uitreiken. De oorspronkelijke eige nares vernam het lot van haar lot en., liet het er niet bij. De officier van Justitie sprak van „verduistering" en eiste een boete van f. 40 of acht dagen. De politierechter beschouwde het geval als „een formele overtreding". Hij kon zich de gedragin gen van de vinder wel voorstellen. reidheid" van het land. Opnieuw maakte Marshall plannen voor een grote uitbrei ding van de strijdkrachten en in april 1951 waren deze bijna verdubbeld. Op 12 september deelde Marshall de pers nee dat hij om „zeer persoonlijke reden" zijn functie van minister van Defensie neerlegde. In de herfst van 1953 werd Marshall de Nobel-vredesprijs toegekend, die hem in december in Oslo werd uitgereikt. Marshall zei tegen journalisten dat een van de moeilijkste dingen in zijn gehele loopbaan geweest was zijn geduld te be waren bij „geheel vruchteloze onderhan delingen met de Sovjetrussische rege ring". Schooltelevisie Van de zijde van het departement van O., K. en W. vernemen wij, dat minister Cals geruime tijd geleden om advies over de mogelijkheden van schooltele visie heeft gevraagd. In april van dit jaar is bij het departement een aan vraag om subsidie voor schooltelevisie binnengekomen van de commissie-tele visie-onderwijs. Deze subsidie-aanvraag is echter blij ven liggen, in afwachting van een ge detailleerd plan. Op dit moment is echter nog steeds geen gedetailleerd plan bij O., K. en W. binnengekomen. Grote collectie moderne cassettes mandersloot donkersteen 14 Scholier mishandelde twee agenten De politierechter te Amsterdam heeft gistermiddag 'n 19-jarige scholier, die al 53 dagen in voorarrest heeft gezeten, wegens mishandeling van twee agenten veroordeeld tot zes weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van Justitie had tegen de jongen drie maanden, waarvan 53 dagen onvoorwaardelijk en de rest voorwaardelijk, geëist. De jongen werd na de zitting in vrijheid gesteld. Advertentie verlovingsringen mandersloot donkerstee* 14 ZATERDAG Antonius Clubhuls: Toneelgroep „Pul- chri Studio". Opv. van „Je kunt het niet kopen". 8 uur nam. BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Per. soneelsver. ..De Spil". 8 uur nam. Leidsche Volkshuls: Jub. samenkomst clubkinderen (m. ouders) 2 en 7 uur nam. Lldo-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling „De rode schoentjes". 10.30 uur voorm. MAANDAG Clubhuls Oosterkwartier (Borneo- straat)Prijsuitreiking. Fruit- en Dahlia- tentoonstelling. 7.30 uur nam. Eerste Binnenvestgracht 21: Bazaar No. mateg. 7-11 uur nam. Lakenhal: Contactavond Prot. Cie. voor Gerepatrieerden. 7.45 uur nam. Leidsche Volkshuis: Jub. samenkomst clubkinderen (met ouders). 7 uur nam. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): K. en O.-studiecursus Existentie-filosofie. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterdams Toneel „Twee op de wip". 8 uur nam Stadszaal (grote zaal): Concert „Sla visch Ensemble .Kazbek" t.b.v. vluchte lingen, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Oosten rijkse Alpenvereniging. 8 uur nam. DINSDAG Eerste Binnenvestgracht 21: Bazaar No. mateg. 7-11 uur nam. Leidsche Volkshuls: Jub. samenkomst volwassenen. 8 uur nam. BINNENLAND Gistermiddag heeft tijdens een kor te Indrukwekkende plechtigheid in han gar 2 van de Saab-fabneken In Linköping de officiële overdracht plaats gevonden van de eerste vijf Saab 91-D ..Safirs", be stemd als lestoestel voor de elementaire en voortgezette opleiding voor de burger luchtvaart in Nederland aan de vertegen woordigers van de Rijksluchtvaartschool uit Eelde. De vertegenwoordigers der organisa tie van werkgevers en werknemers in het carrosserie, en wagenbouwbedrijf het iso latiebedrijf en het smeden- en metaalbe- werkingsbedrijf. met uitzondering van het modelmakersbedrijf hebben in prlncl- Ee overeenstemming bereikt over een ver- oglng van de CAO-lonen met 5%. BUITENLAND Op 15 oktober is plotseling te Mün- chen overleden Stepan Bandera, leider van de antl-communistlsche Oekramse nationalisten. Stepan Bandera, die vijftig jaar ls geworden, was de zoon van een priester van de Byzantijnse ritus. Reeds als student aan de landbouwhogeschool te Lemberg werd hij tot leider gekozen van het Oekrainse verzet van de toen door Polen bezette West-Oekraïne. Een Pools gerecht veroordeelde hem ter dood maar zijn terechtstelling werd uitgesteld. Na de tragische dood van kolonel Kono- walets in 1938 te Rotterdam werd Ban dera tot leider van de Oekrainse natio nale revolutionaire beweging gekozen. In 1941 werd hij door de Duitsers gearres teerd. Gedurende de gehele oorlog ver bleef hij ln een Duits concentatlekamp. Het peil van de Rijn is sedert 1947 niet meer zo laag geweest, zo heeft het bureau voor de Rijnscheepvaart in Malnz gisteren meegedeeld Op telefonische vra gen antwoordde het bureau dat de con trolepost voor de waterhoogte te Kaub de totale diepte van de vaargeul ter plaatse op slechts 1.35 meter bevond. Het rivier verkeer ls nog wel niet onderbroken, maar de vrachtschepen kunnen slechts 40% van hun normale lading meevoeren. De Nederlandse ambassade ln Oslo heeft de schilderijententoonstelling „Van Rembrandt tot Vermeer" ln de Noorse hoofdstad aangegrepen als een goede ge legenheid om de aandacht van de Noorse 1eugd op Nederland te vestigen en haar belangstelling voor de Nederlandse cul tuur. geschiedenis en levenswijze ln het algemeen gaande te maken. In samenwer king met de culturele afdeling van het Noorse ministerie van Buitenlandse Za ken schreef de ambassade een wedstrijd voor de schooljeugd uit. Zo zullen de leerlingen van de lagere scholen tekenin gen bij Nederlandse sagen en legenden kunnen maken en leerlingen van middel bare scholen wedijveren ln opstellen over onderwerpen uit onze gouden eeuw. De nationalistische regeringspartij heeft de woensdag jl. ln de vier Zuldafri- kaanse provincies gehouden verkiezingen voor de provinciale raden gewonnen. Zij verwierf 110 van de 170 zetels, de zestig andere zullen worden bezet door verte genwoordigers van de verenigde opposi tiepartij. die hij zichzelf op grond van de Ameri kaanse wetgeving heeft weten te ver schaffen. Rechtens staat zijn beroep op gratie dus zwak, behoudens een gewijzig de beoordeling van de feiten door hogere instanties. Blijft dit laatste uit, dan zal alleen „waardering" voor Chessmans ver beten strijd hem van de gaskamer kun nen redden. Zelf wil hij niets liever dan schrijven en voorts is er de toewijding aan zijn verloofde Francis, die hem on danks alle dramatiek en tragiek nog steeds ls trouw gebleven. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren be kendgemaakt dat de VS een aide-memoi re aan Groot-Brittannië hebben doen toe komen waarin bezorgdheid wordt uitge sproken over de voorgestelde verkoop van Britse straal jagers aan Cuba. De woord voerder van het „State Department" deel de de pers mee; „Wij hebben de Britten duidelijk gemaakt, dat wij bezorgd zijn over de wapenhandel in het Caraibische gebied". Hij zei vernomen te hebben dat de transactie nog niet was uitgevoerd en gaf geen cijfers over het aantal vliegtui gen waar het om gaat De 45.000 Italiaanse mijnwerkers van alle politieke richtingen zullen van 19 tot 23 okt. voor 5 dagen ln staking gaan om de mljndirectles ertoe te bewegen de besprekingen over het afsluiten van een nieuwe gemeenschappelijke arbeidsover eenkomst te hervatten. Om dezelfde re den is deze maand reeds drie dagen, na melijk op 12. 13 en 14 oktober, gestaakt. Premier MacMillan heeft de veertig- Jarige Lord Carrington. totnutoe hoge commissaris van Engeland ln Australië, tot Brits minister van Marine benoemd. Hij volgt als zodanig de graaf van Selkirk op. die Brits hoge commissaris te Singa pore is geworden. Prinses Soega. de twintigjarige jong ste dochter van Keizer Hirohlto van Ja pan. zal 10 maart as. In het huwelijk treden met een 24-jarige Japanse bank employé van adellijke afkomst. Een nlet-officlële groep van zeven Nederlandse parlementsleden ls in Taipeh aangekomen voor een bezoek van tien da gen aan het nationalistlsch-Chinese For mosa. Het gezelschap zou ook een onder houd met generalissimus Tsjang Kai-sjek hebben. Er wordt in België per Jaar bijna tien-en-een-half miljoen gulden aan ra dio- en televisiebelasting ontdoken. Het aantal niet aangegeven radioetoestellen wordt op een halfmlljoen geschat, het aantal „clandestiene" televisietoestellen bedraagt ongeveer 70.000. De regering be studeert thans een wetsontwerp, dat een betere controle op dé verkoop van radio- en televisietoestellen mogelijk maakt. De Westduitse organisatie van slacht offers van het nationaal-socialisme heeft de els gesteld dat de Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, prof. Theodoor Oberlander onmiddellijk van zijn post zal worden ontheven. Er zijn beschuldigin gen jegens Oberlander geuit, volgens wel ke hij betrokken was bij het vermoorden van Poolse joden ln Lemberg Oberlander heeft de Juistheid van deze beschuldiging ontkend. In het mededelingenblad van de organisatie wordt gemeld, dat zij dr. Eu- gen Gerstenmaier, de voorzitter van de Westduitse Bandsdag heeft verzocht een parlementair onderzoek naar de beschul digingen ln te stellen. De Amerikaanse radio- en televisie maatschappij ..Columbia Broadcasting System" heeft bekendgemaakt, dat zij geen quiz-voorstellingen meer zal bren gen voor de televisie. Het besluit is ge vallen nadat er bij een door een Congres commissie Ingesteld onderzoek beschuldi gingen van knoeierij waren geuit. Van de zijde van óc maatschappij werd meege deeld dat niet alle mogelijkheden voor knoeierijen bli de uitvoering van derge lijke programma's te voorzien en te ver mijden zijn. In een afgelegen streek van Ken tucky ls eisteren een wateistofbom opge spoord, die uit een Amerikaanse atoom bommenwerper. een B-52 Stratofort. was gevallen, toen het toestel donderdagavond in de lucht met een tankvliegtuig ln bot sing kwam. Volgens een Amerikaanse woordvoerder ls er geen gevaar van uit straling daar het omhulsel van de bom nog gaaf ls. Intussen wordt het zoeken naar vermiste leden van de bemanningen der twee neergestorte toestellen voortge zet. Vier leden van de bemanning van het Stratofort wisten zich met behulp van een valscherm in veiligheid te stel len. Prediker: Evangellsatiefilm m. toelich ting door J. Maasbach. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. W. D. van Wijngaarden. Grieks-Egyp tische terracotta's in het R.v.O. 8 uur n.m. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Rotterdams Toneel „Twee op de wip". 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): K.en O .-film- studiekring „Don Qulchot". 8 uur nam. Wassenaar Verenigingsgebouw: Jeugdkoor „Euphonia" met „De sneeuw mannetjes" en „Repelsteeltje". 7.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Bernhardstraat 32: Opening clubhuls „De Jeugdhaven Lelden". 2 uur nam. Eerste Binnenv-stgracht 21: Bazaar No_ mateg. 7-11 uur nam. Gerecht 10: Wljdlngsdlenst. Spiritisch Genootschap. 8 uur nam. Leidsche Volkshuls: Jub. samenkomst volwassenen. 8 uur nam. Oude Rijn 3. Baptlstengem.: „De weder komst van Christus", 8 uur nam. Plantsoen 89: K en O-cursus Moderne Muziek oJ.v. Th. Wlllemze. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: Leidse week voor Int. Samen werking. Lezing dr. P. H. Pott over „Oost en West als partners en als tegenspelers ln deze wereld" met film. 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland": causerie mevr. P. Gondrexon-Ives Browne over het fokken van rashonden. 8 u. nam. DONDERDAG Grote Pers van „De Lakenhal": Vrou wenbijeenkomst Leidse Week voor Int. Samenwerking. Spr.: mevr. dr. H. Verwey- Jonker over; „De na-oorlagse vluchtelin gen en hun Inschakeling in het econo mische en sociale leven". 2.30 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. prof. dr. G. C. van Niftrik over „He dendaags levensbesef en moderne opvoe ding". 8 uur nam. Leidsche Volkshuis: Jub. samenkomst vrouwenontwlkkelingsclub. 2 uur nam. Leidsche Volkshuis: Off. herdenking ju bileum. Spr.: dr. A. van Biemen. 8 uur nam. Muziekschool Mij voor Toonkunst (Ra penburg 22): Auditie-avond „d'Oprechte Amateur". 8 uur nam. Oude Rijn 3. Baptlstengem.: „De weder komst van Christus". 8 uur nam. Stille Rijn 13: Jaarverg. Prot. Chr. Ver. „Het Oranje-Groene Kruis". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Lezing dr. J. J. Smith over „Het leven ln zee". 2.30 uur nam. Leidsche Volkshuis: Jubileumsamen komst voor avondclübs. 7.30 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond (af deling Centrum). Spr.: ds. G. Th. Rot huizen over ..Waarom is alles zo ongelijk verdeeld?" 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K .en O.-lezlng „Men selijk leed in een wereld van sociale voor uitgang" door J. H. Elffers. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Jozef Cantré (tot 9 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en '2—4 Zon- en feestdagen 24 uur Van 16 okt. tot en met 4 nov.: Mu seum voor Volkenkunde (Steenstraat la): Tentoonstelling vluchtelingenprobleem .Ontheemd maar ongebroken". Op werk- BIOSCOPEN Trianon: „Oudersen de moderne Jeugd". (3 Franse katjes) 18 Jr. Werk dagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: Das Dreimaderlhaus", a.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „De vrouw en de verdoemde" (La béte a l'affut) 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De geheimzinnige passagiers" (The Journey). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 um. Zondag: 2.30, 4.45,.7.15 en 9.15 uur. Casino: „Van liefde bezeten" (The gipsy and the gentleman). Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Te Leiden is geopend Apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406. Bovendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Zul- der-apotheek, Lammenschansweg 4. telef. 23553 De Oegstgeester Apotheek Wilhelmlnapark 8. telef. 26274 is s zondags geopend van 12-13 uur en 's avonds na 18 uur. Bij geen gehoor bi) Uw hulsarts ot specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmoren 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Pie- terse. Postel, Jansen. Langezaal en 's-Gra- vesande. T« Sr en le doktoren Hugenholtz 90. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Gram. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole ork. 15.30 V. d. jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportact. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Amateursprogr. 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 19.25 Memorandum. 19.30 Gram. 20.20 Licht baken. caus. 20.30 Mensen in nood, docu mentaire. 21.10 Pol. caus. Gevar. progr. 22.25 Boek van de dag. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14 45 Meisjes koor. 15.00 Streekuitz. 15.25 Gitaarspel. 15.35 Kredietverlening bij overname van middenstandsbedrijven. caus. 15.50 Ka- merork. en solist. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt. moet B zeggen, caus. 19.40 De Kerk als voorpor taal. caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Hoort wie klopt daar, kind'ren caus. 20.10 Amus. progr. 21.15 Het hangt aan de muur. 21.40 De Z 69. hoorsp. 22.15 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Muz. uit Oostenrijk. 23.30 Dansmuz. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Je neemt er wat van mee. 21.15 Publieke tribune, gevar. progr. Nwe. gram. 22.00 Journ. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 19 OKTOBER. Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiökrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theo logische etherleergang. 11.00 Gevar. muz. 11.30 De zevenklapper. 11.55 Viool, tenor en piano. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbrneded. 12.33 Mu- sette-enk. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15.45 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Hol land Festiv. 1959: Strijkkwart. 16.50 Gr. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsul tz.: Rijksdelen Overzee: Nieuw Guinea's bodem, door prof. dr. F. A. van Baren. NCRV.: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Dekblad eerste soort, hoorsp. 21.00 Gram. 21.20 Kinder koren. 22.00 Parlementair comm. 22 15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avonidoverdenking. 23.00 Orkestmuz. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nws. Vraagt Uw Apotheker of Drogist VOOR ZONDAG 18 OKTOBER. Hilversum I (402 m.). KRO.: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV.: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geestelijke liederen. IKOR.: 10.00 Oud- Ka th. mis. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. NCRV.: 12 00 Gram. KRO.: 12.15 Actuele geloofs- problemen, caus. 12.30 Strljkork. 12.55 Act 13.00 Nws. 13.05 De hand. aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Koorzang. 14.00 V. d. kind. 14.40 Viool en plano. 15.00 Dankwoord op Wereldmissiedag. 15.10 Gram. 15.25 Radlo- filharm. sext. 16.00 Sport. 16.30 De Pror feet van de nabijheid Gods, caus. Convent van kerken: 17~Óö Gereformeerde kerkd. 18.15 V .d. 1eugd. NCRV.: 18.30 Gram. 18.35 Vocaal ens„ ork. en sol. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Koorzang. 19.30 Doe aan mij een teken ten goede. eau®. KRO.: 19.45 Nws. 20.00 De Katholiek en zijn ge meenschap. caus. 20.15 Zang. 20.45 U bent toch ook van de partij?, caus. 20.55 Fro- menade-ork. en sol. 21.20 Stad zonder ogen, hoorspel. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Rep. her denking Peerke Donders. 23.00 Religieuze muz. 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.). VARA.: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Radio Filharm. ork. 10.30 Gevar. progr. AVRO.: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en S.O.S.-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 14.00 Boekbespr. 14.30 Samson, oratorium. 15.35 Toneelbeschou wing. 15.50 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA.: 17.00 Gevar. progr. 17.30 Het huls met de gekroonde karnton, hoorsp. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO.: 18.30 Jeugdkerkd. IKOR: 19.00 V.d. jeugd. 19.30 De open deur. AVRO.: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Paul Vlaanderen en het Conrad-Mysterie, hoorsp. 21.20 Hoornensemble. 21.35 Cabaret. 22.15 Act. 22.30 Nws. 22.40 Piano-improvisaties. 23.05 Sportuitsl. 23.10 New York calling. 23.15 Gram. 23.55—24.00 Nws. Radio-Bloemendaal 9.30 uur ds. J. C. Brussaard te Oegstgeest; 11 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal; (uitzending van de dienst voor belangstellenden, ge houden op 11.10.1959 om 7.30 uur nam); 3.30 uur ds. G. Toornvliet. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en belcantoconc. 15.30 Pianospel. 15.45 Sportrep. 17.00 Sport- en nws. 17.05 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.00 Pianorecital. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20 00 Gevar. progr. 21.30 Gr. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m.: 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verzprogr. 17.00 Nws. 17.45 Festival v. Montreux: ork.conc. 20.00 Filmmuz. 21.42 Erkende fabrieksservice C. L. M. VAN CLEEF BOTERMARKT 25 - TEL. 22669 TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO.: 20.00 Amsterdams Kunstmaand- ork. en solist. Gezamenlijk progr. AVRO, KRO, VARA en VPRO.: 20.35 Rep. Europese gymnas- tiekkampioensch. KRO: 21.00 „Dat weekeind bij oom Ar thur", TV-spel. Gezamenlijk progr. AVRO, KRO, VARA en VPRO.: 22.15 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Caus. 14.55 Intermezzo. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. 16.40 Voordr. 16.55 Onbekend. 17.15 Hersengyni. 18.00 V. d. kind. 18.50 Caus. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Gevar. muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Llefdadlgh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 V. d. oudere luisteraars. 23.00 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weer ber. 0.060.36 Gevar. muz. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Gevar. progr. 12.30 Kerkd. 13.00 Verz.progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Hoor spel. 15.15 Licht progr. 15.45 Fllmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gram. m. interviews. 19.00 Popul. liedjes. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Vragenbeantw. 20.30 Nws. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samen zang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Zangreci tal. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 24.30 Lichte muz. 0.50 Avondgebeden. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. en weerber. 13.10 Amus.muz. 14.30 Amusmuz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 18.50 Zang en plano. 19.00 Nws. en weerber. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Amus.muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Ork conc. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.06 Ork.conc. 15.45 Wals- muz. 17.30 Gram. 17.45 Ork.conc. 19.40 Lichte muz, 20.10 Hedendaagse muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53—24.00 Nws. Hilversum II (298 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.C0 Nws. Daarna: Hammondorgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA. 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Vlooi en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en stand. 13.20 Lichte muz. 13.45 Wikken en wegen, caus. 14.00 Kamermuz. 14.40 Dit ls Uw leven 15.35 Gram. 15.45 Zestig mi nuten voor boven de zestig. 16.45 Lichte muz. 17.00 Gram. 17.35 Hammondorgel en zang. 17.50 Mil. comm. VARA.: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regerlngs- uitz.: De stichting bevordering bescher ming bevolking vraagt de aandacht v. d. Nederlandse noodwaoht. Tom Lodewijk, hoofd afd. publiciteit, spreekt over het onderwerp „Don Quichotte". 19.30 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progT. 21.25 Cabaret. 21.55 Marimba. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.55—24.00 Nws. (Over de 4e iyn) van 1820 uur Ludwig van Beethoven: I. Sonate voor piano en viool nr. 2 ln a gr. t. op. 12 nr. 2. Allegro vivace, An dante plu tosto Allegretto, Allegro piace- vole. Wilhelm Kempff, plano, Wolfgang Schnelderhan, viool. n. Romance voor viool en orkest nr. 2 ln f gr. t. op. 50. Rudolf Koeckert, viool. Symphonie Orkest van Bamberg oiv. Fer dinand Leltner. m. Symphonie nr. 3 ln es gr. t. op. 55 („Eroica"). Allegro con brio, Marcla fune- bre. Adagio assai, Scherzo, Allegro vivace, Allegro molto. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn olv. Eugen Jochum. IV. Concert voor plano en orkest nr. 5 in es gr. t. op. 73. Allegro, Adagio un poco mosso. Rondo, Allegro. Wilhelm Kempff, piano. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn in es gr. t. op. 73. Allegro, Adagio un poco olv Paul van Kempen. Advertentie Kunststofplaten lijmen met van Ceta-Bever BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Service (330 in.). 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte muz. 15.10 Muz. caus. 15.30 The Jacksons. 15.50 Voordr. 16.00 Hoorsp. 17.30 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Koorzang 21.00 Ge var. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.30 Nws. en fanfaremuz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.). 16.00 Gevar. muz. (Om 16.30 nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races en dansmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws. act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nw6. en waar verhaal. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. progT (Om 0.30 nws.). 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.). 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Dansmuz. 14.45 Gram. 16 05 Ork.conc. en sol. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. en sol. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Dans muziek. 1.15 Gevar. muziek. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.25 Gram. 16.00 Ork.conc. 17.35 Pianospel. 18.05 Ka mermuz. 19.11 Gevar. muz. 19.55 Nws. 20.00 Ork.conc. 23.35 Gram. 23.53—24.00 Nieuws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gram. 12.34 V. d. landb. 13.42 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15 45 Planorecital. 16.00 Koersen 16.02 V d zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Pianospel. 18.30 V d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Órk- conc., koor en sol. 20.45 Kunstkaleido- scoop. 21.00 Ork.conc., koor en sol. (verv.) 22.00 Nws. 22.15 Amusmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Ork.concert. 15.30 Zang. 16 05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Ka mermuz. 17.50 Gram. 18.40 Idem. 19 30 Nws. en sport. 22.00 Journ. 22.10 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) weer V a i O u co K S 0) 2 3 «9 is3 CN Amsterdam onbewolkt zo 6 19 8 0 Den Helder licht bew. z 6 17 9 0 Ypenburg licht bew. zo 4 18 6 0 Vlissingen half bew. zzo 8 18 12 0 Eelde onbewolkt zo 2 19 3 0 De Bilt licht bew. zo 4 20 8 0 Twente licht bew. zo 3 19 7 0 Eindhoven licht bew. zo 2 20 7 0 Z.-Limburg onbewolkt zzo 7 21 10 0 Helsinki mist w 4 14 3 0 Stockholm zwaar bew. zw 3 8 5 0 Oslo geh. bew. nw 2 7 2 0 Kopenhagen licht bew. ozo 4 12 8 0 Aberdeen regen zzo 8 14 13 0.1 Londen zwaar bew. zzo 5 21 14 0 Brussel licht bew. zzo 6 21 11 0 Parijs zwaar bew. zzo 5 22 12 0 Bordeaux licht bew. ozo 2 22 12 0 Grenoble mist w.stil 18 4 0 Nice zwaar bew. n 6 19 11 0 Berlijn onbewolkt zo 2 15 3 0 Frankfurt onbewolkt ono 2 18 3 0 München onbewolkt zzw 2 15 -1 0 Wenen onbewolkt ozo 6 14 3 0 Innsbruck onbewolkt wzw 2 18 -1 0 Athene onbewolkt no 1 Rome half bew. zo 3 21 10 0 Ajacclo zwaai bew. ono 4 22 8 0 Madrid seh. bew. w.stil 16 10 0 Mallorca zwaar bew. w.stil 24 13 0 Lissabon motregen zw 6 21 14 0J».

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1