NUTROMA REGERING NIET VERPLICHT OP ALLE VRAGEN TE ANTWOORDEN Heroïsche poging van prof. Taylor om te bemiddelen in staalstaking SOCIALISTISCHE MOTIES VERWORPEN Geen individueel antivoordrecht "léZlanJia. Steun voor nieuwe plannen van oud-Indonesische ondernemingen Conflict in Amerika hoogst ernstig Veertig procent afhankelijk van van industrie staalleverantie Raad voor scheepvaart: 50 jaar MrsDirkzwager en Boosman gehuldigd Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 16 oktober 1959 Derde blad no. 29874 (Van onze parlementaire redacteur) Op 30 september j.l. heeft minister-president De Quay geweigerd te antwoorden op de vraag van mr. J. A. W. Burger (P. v. d. A.) of oud-minister Stikker is gepolst voor de portefeuille van Defensie. Gisteren riep de heer Burger met verheffing van stem uit, begeleid met vuistslagen op zijn lessenaar: „Als volksvertegenwoordiger heb ik recht op antwoord. Het weigeren van een antwoord, in strijd met de grondwet, is een kruispunt in de positie van het parlement". Met het doel te beletten, dat de rechten van het parlement worden aangetast, diende hij een motie in met de uitspraak, dat de ministers verplicht zijn te antwoorden op alle vragen van elk Kamerlid. Prof. Oud (VVD) vermaande de heer Burger niet zo dramatisch te doen, omdat er geen enkele reden is voor ongerustheid, prof. Romme (KVP) zette uiteen dat de grondwet niet elk lid afzonderlijk recht geeft op antwoord en de heren Bruins Slot (AR) en Tilanus (CHU) voerden talloze gevallen uit het verleden aan, waarin ook inlichtingen werden geweigerd. De motie werd tenslotte met 48 tegen 65 stemmen verworpen, nadat prof. De Quay met nadruk had ver klaard, dat de regering zich verplicht blijft gevoelen de Kamers op de best mogelijke wijze in te lichten. lichten, maar ook in het verleden zijn dikwijls inlichtingen geweigerd zonder beroep op het staatsbelang en de Kamer beoordeelt dan of de houding van de regering redelijk kan worden geacht. Het moet voor iedereen duidelijk zijn dat de regering goede redenen kan heb ben de Kamer bepaalde informaties te onthouden uit beleidsoverwegingen. De weigering in kwestie is gebaseerd op de vertrouwelijke sfeer, waarin een kabi netsformatie moet gebeuren. Als de regering verplicht zou zijn te antwoorden op alle vragen van afzon derlijke leden, aldus prof De Quay, zou die verplichting hoogst gevaarlijk kun nen zijn in handen van individuele Ka merleden. Het kan nadelig zijn voor het gezag van een minister als bekend wordt dat vele anderen eerder zijn aan gezocht voor zijn portefeuille. Het gaat te ver verplicht te zijn mee te delen wie allemaal zijn gepolst voor een minis tersportefeuille. Goede gronden Er zijn goede gronden, verklaarde de minister-president, niet op de vraag van de heer Burger in te gaan. De gevraag de inlichting is bovendien niet noodza kelijk voor een betere taakvervulling van de Kamer. Met nadruk zei prof. De Quay, dat hij ook een antwoord zou hebben geweigerd, indien de vraag niet door iemand van de oppositie zou zijn gesteld. Formeel is de minister-presi dent overigens alleen verantwoording verschuldigd voor een minister, die wel is benoemd. Artikel 104 van de grond wet, waarop de heer Burger zijn recht op antwoord baseerde, zegt: de minis ters geven de Kamers de verlangde in lichtingen, tenzij het staatsbelang zich daartegen verzet". Daaruit concludeerde prof. Romme (KVP) dat er geen ant- woordplicht is van de regering aan een individueel lid, maar alleen aan de Kamers als geheel. De grondwetscom missie-Van Schalk waarin ook geest verwanten van de heer Burger zitting- hadden, heeft eenparig geen voorstel willen doen tot antwoordplicht aan indi viduele leden, omdat zulks naar haar mening te ver zou gaan. In geval van ziekte van de Koning zou een Kamerlid bijvoorbeeld wel alle medische rappor ten kunnen vragen, merkte prof. Oud op. Ongerust Kamer beoordeelt de redelijkheid Met de verwerping van de motie is niet een nieuwe toestand ingetreden, waarin de regering voortaan naar wil lekeur kan weigeren op vragen te ant woorden. Indien de Kamer ontevreden is over een weigering en de basis van vertrouwen is verdwenen, kan zij door middel van een motie de minister-pre sident of een willekeurige minister tot aftreden dwingen. De regering streeft ernaar, had mi nister-president De Quay verklaard, de Kamer altijd zo goed mogelijk in te Advertentie Prachtige HERENPANTALONS Kreukherstellend, wasbaar, krim pen niet, plooihoudend. Onberis pelijke afwerking met 2 achter zakken, optiIon-ritssluiting enz. Normaal 29.75 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudesesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Krtriskade 35. Interpellatie over droogte in Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Aan de heer Biesheuvel (AR) heeft de Tweede Kamer gistermiddag verlof ver leend de minister van Landbouw te in terpelleren over speciale maatregelen, die zouden kunnen worden genomen ten behoeve van de landbouwbedrijven, die zwaar zijn getroffen door de langdurige droogte De interpellatie zal worden ge houden op een der laatste dagen van deze maand. Noodwachtplicht bij B.B. voor Indonesiëgangers (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 48 tegen 72 stemmen de motie- Wierda verworpen betreffende het niet inlijven by de Bescherming Bevolking van degenen, die tijdens de vervulling van hun militaire dienstplicht naar In donesië werden uitgezonden. Voor stem den P. v. d. A., PSP en de communisten, alsmede de heren Roosjen (AR) en v. d. Mei (CHU). Tegen stemden KVP, VVD, AR. CHU en SGP. De tegenstemmers hadden geen behoefte aan de motie na de toezegging van minister Toxopeus dat hij de Indonesiëgangers, die nog niet kunnen worden gemist, zoveel mogelijk zal vrijstellen. Uitvoering van de motie zou grote moeilijkheden veroorzaken en de opbouw van de BB negen maanden vertragen. Met toenemende ongerustheid had prof. Samkalden (PvdA) naar de be togen geluisterd. Hij had zich afge vraagd: „Waar gaan we heen met de nieuwe leer. dat individuele vragen van Kamerleden niet hoeven te wor den beantwoord?" Het is een gloed nieuwe opvatting dat alleen antwoord behoeft te worden gegeven aan de Kamer als geheel. Verantwoording betekent in de eerste plaats: ant woorden. In de praktijk is er altijd antwoordplicht geweest. Dat beleid wordt nu omgebogen! Hij diende een motie in waarin het oordeel werd uitgesproken, dat in geval van een interpellatie de minis ters gehouden zijn de gestelde vra gen te beantwoorden of deze te wei geren met een beroep op het staats belang. De motie nodigde hierna de minister-president uit met dit oordeel rekening te houden. Met de motie was de heer Van der Veen (PSP) het eens omdat hij een groot gevaar zag voor de democratie. Tegen deze motie had de heer Bruins Slot (AR) echter het bezwaar dat de antwoordplicht wordt gesteld zonder dat het oordeel van de Kamer erbij be trokken wordt. Daarom ging hem de motie te ver. Met 49 tegen 65 stemmen werd de motie verworpen. Evenals in het geval van de motie-Burger stemden alleen •PvdA, PSP en de communisten voor de motie. KVP, WD, AR, CHU en SGP stemden tegen. Onder gelach sloot hier na de voorzitter de interpellatie-Burger met de geijkte term: „Onder dankzeg ging namens de Kamer aan de minis ter-president voor de verstrekte inlich tingen". Advertentie Die jaren kunt nooit van B afschudden... Rheumatische Pijnen wel! Regelmatig Kruschen nemen. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen. Door de aansporende werking van de vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken en zo worden alle onzuiverheden in uw bloed - oorzaak van Uw lijden en pijn - vanzelf afge voerd, langs natuurlijke weg. Neem eens een proef met Kruschen. Al gauw- zult U de weldadige werking onder vinden. Beperking raaptijd kievitseieren? De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van dieren heeft aan de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening het volgende schrijven gericht: „Op grond van de vele persberichten en van de onderzoekingen van onze in specteurs is ons gebleken, dat van de vogels in het bijzonder de kieviten zeer ernstig onder de langdurige droogte heb ben geleden. De vraag doet zich daarom voor in hoeverre het aantal kieviten is verminderd. „Wij zouden er zeer ernstig bij Uwe Excellentie op willen aandringen een onderzoek te doen instellen naar de vermindering van de kievitenstand en mocht dit in ernstige mate het geval zijn de raaptijd van kievitseieren voor het volgende jaar aanzienlijk te beperken". (Van onze parlementaire redacteur) Bij verschillende Nederlandse onder nemingen, die tot voor kort hun werk terrein in Indonesië hadden, bestaan plannen hun activiteit in andere wereld delen voort te zetten. De meest kapi taalkrachtige dezer ondernemingen zijn in staat de uitvoering van hun plannen geheel zelf te financieren. Er zijn ech ter ook een aantal ondernemingen, die hun plannen slechts zullen kunnen vol voeren met steun bij de financiering. Daarvoor wordt opgericht de Neder landse Overzee Financieringsmaatschap pij (NOF). Teneinde de NOF in de ge legenheid te stellen gelden aan te trek ken. heeft de Tweede Kamer vannacht besloten de minister van Financien te machtigen garanties te verlenen voor de rente en aflossing van leningen tot ten hoogste 16 miljoen gulden. De overweging is dat de belangen van de Nederlandse industrie (met orders) en bijgevolg van de werkgelegenheid worden bevorderd. De afzet van de tropische produkten zal mede dooikNederlandse schepen kun nen geschieden en van belang is ook dat werkgelegenheid wordt verschaft aan een aantal uit Indonesië gerepatrieerde ge specialiseerde krachten. Vooral van de zijde van de heren Van Leeuw-en (VVD) en Lucas (KVP) werden nogal bezwaren aangevoerd, omdat zij het risico wel heel groot vinden. Minis ter Zijlstra verklaarde, dat hij evenmin enthousiast was gewTeest en geaarzeld had weer de weg van het verlenen van garanties op te gaan, maar hij had het ook niet verantwoord geacht nee te zeg gen. De ramp die het Nederlandse be drijfsleven in Indonesië overkomen is, moet een overweging zijn om iets eerder over aarzelingen heen te stappen. Het betreffende wetsontwerp, dat de heren v. d. Mei (CHU), Peschar (PvdA) en Van Eijsden (AR) in weerwil van bedenkingen toch wel hadden toege juicht, werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dierenbescherming in actie voor bescherming zangvogels Dezer dagen heeft het algemeen be stuur van de Wereldfederatie tot Be scherming van Dieren te Rome verga derd. Het bestuur besloot er by de Ita liaanse en Belgische regeringen op aan te dringen, strenge maatregelen te ne men tegen het vangen van zangvogels en om in het algemeen de jacht op vo gels aanzienlijk te beperken. Steun werd verleend aan de pogingen van Amerikaanse dierenbeschermings verenigingen om te komen tot een ver bod van het nemen van proeven op levende dieren in Amerikaanse middel bare scholen. Het bestuur van de We reldfederatie tot Bescherming van Die ren vond deze proeven, waar bij „tot het aankweken van een onderzoekende geest" ook vivisectie op dieren door kin deren thuis, wordt aangemoedigd, een zeer verontrustend verschijnsel. Tot de vele zaken, die verder werden behandeld, behoorden vooral de vele misstanden, die er in het bijzonder in Zuideuropese en in de technisch onder ontwikkelde gebieden ten opzichte van dieren bestaan. Besloten werd om het volgende inter nationale congres van de Wereldfedera tie tot Bescherming van Dieren in 1962 in Oostenrijk (Wenen en Salzburg) te houden. Tijdens zijn vergadering te Rome werd het algemeen bestuur van de Wereldfederatie door de Paus in audiëntie ontvangen. Advertentie Hij proeft het... Zij weet het.». de veredelde koffiemelk van TlutrLcia Voor tie vorst nog erts naar fabrieken? (Van onze correspondent in Washington) President Eisenhower heeft onlangs in een persconferentie wel heel onver bloemd laten merken hoezeer de lange duur van de staking in de staalbedrijven hem irriteerde. De president heeft ge zegd, dat hij „moe en misselijk" was van die eindeloos voortslepende onderhande lingen tussen werkgevers en werknemers. Dat klonk als een uitbrander van een generaal aan een ondergeschikte en het was Eisenhower aan te zien, dat hij het meende. Thans heeft een commissie van drie van de president opdracht gekregen de feiten vast te stellen omtrent de staal staking. In de regel duidt de opdracht aan zulk een commissie op het in wer king stellen van een deel van de wet van Taft en Hartley. Indien de commissie constateert, dat de economie van het land in gevaar is, kan een federaal ge rechtshof, op aanwijzing van de minis ter van Justitie, hervatting van het werk gelasten voor een periode van tachtig dagen. Deze procedure is, sedert de aan vaarding van de Taft-Hartley-wet in 1947, zestien keer gevolgd. Officieel moet genoemde commissie van drie alleen de feiten vaststellen en daarover rapport uitbrengen. Ditmaal ziet het er echter naar uit, dat de com missie, onder leiding van de ervaren professor George William Taylor, meer probeert te doen dan alleen dit. Veel lie ver dan de stoot te geven tot de Taft- Hartley-procedure, zou Taylor de par tijen op het laatste moment nog tot el kaar willen brengen. Dat zal heel moei lijk zijn. maar de situatie is ernstig ge noeg om deze poging te ondernemen. Veertig procent van Amerika's indus trie is van staal afhankelijk. Duurt de staking voort, dan zal het aantal werk lozen in de Verenigde Staten belangrijk toenemen. Op het ogenblik zijn 500.000 staalarbeiders zonder werk en ook reeds 200.000 arbeiders in bedrijven, die met staal te maken hebben! Binnenkort zal dit aantal als er niets gebeurt be langrijk stijgen. Prijzen in het geding! Maar niet alleen de werkloosheid is in het geding. Alweer omdat staal de grondstof is voor zulk een groot deel van Amerika's industrie, heeft een eventuele stijging van de staalprijs invloed op de prijs van vele gebruiksgoederen. Op. het ogenblik is de staalprijs onge veer 150 dollar per ton en het gemid delde loon van de staalarbeider is 3.10 dollar per uur. Dat is zo ongeveer het hoogste arbeidersloon in Amerika. Toch wil de vakvereniging méér en zij betoogt, dat de werkgevers hogere lonen kunnen toestaan zonder de prijs van het staal te doen stijgen. De werkgevers hebben zich bereid verklaard tot een concessie in lonen, werkloosheidsverzekering en so ciale voorzieningen, die zou neerkomen op ongeveer 15 cent per uur (de arbei ders betogen, dat de concessie „krente rig" is en niet meer betekent dan ruim tien cent per uur). Tegelijk echter wen sen de werkgevers zich het recht voor te behouden om allerlei regelingen te wijzi gen, die verband houden met pauzes in het werk, grootte der werkploegen, tijd die men krijgt om zich te wassen, enz. enz. De arbeiders verzetten zich er hef tig tegen om die regelingen door him bazen te laten veranderen Zelfs een flin ke loonsverhoging kan zulke pillen voor hen niet vergulden. Pijnstillend middel De toestand is ernstig. Het conflict heeft nu al dertien weken geduurd en ten gevolge van stakingen (ook op ander gebied) zijn er dit jaar al ruim vijftig miljoen werkdagen van één man ver loren gegaan in Amerika. In het gehele jaar 1958 waren het er slechts 24 mil joen Gesteld al, dat met behulp van de Taft-Hartleywet het werk in de staal industrie zal worden hervat voor tachtig dagen, zal dit dan het geneesmiddel zijn voor de kwaal? De behandeling lijkt meer op het toedienen van een pijnstil lend middel alleen. Zeker, op die manier zal er, vóór de vorst de meren onbevaar baar maakt, nog heel wat erts naar de fabrieken vervoerd kunnen worden, maar de kans is groot, dat men na verloop van tachtig dagen nog even ver van een werkelijke oplossing af zal zijn als thans. De Taft-Hartleywet kan men dan als pijnstiller niet meer te hulp roepen en de enige remedie zou zijn, dat het Con gres nieuwe wetten aannam waarbij ar bitrage verplicht werd gesteld of waarbij de vrijheid van ondernemers en arbei ders strikter aan banden zou worden gelegd. Een hachelijke onderneming voor een Congres dat uit zit te kijken naar de verkiezingsdatum in november 1960! Reden te over voor professor Taylor, die als bemiddelaar in arbeidsconflicten zijn sporen reeds verdiend heeft onder Roosevelt en Truman, om thans in een heroïsche poging een compromis tot stand te brengen. Misschien gaat hy onder de spelregels van de Taft-Hartley wet zijn boekje wel wat te buiten, maar als hij scucces heeft zal men hem dat wel niet al te euvel duiden. Zyn taak is heel moeilijk! (Van onze Amsterdamse correspondent) De Raad voor de Scheepvaart is gistermorgen niet bijeen geweest in het tra ditionele kleine zaaltje van de beurs aan het Damrak te Amsterdam maar in het Rijksmuseum. Het betrof dan ook geen gewone zitting maar een feestelijke receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de raad. Een college van „wijze mannen" dat de bijzonder moeilijke taak heeft de toedracht van iedere scheepsramp te onderzoeken en waar nodig straffen uit te delen, welke laatste kunnen bestaan uit berispingen of ontzeggingen uit de bevoegdheid in een bepaalde functie te varen tot een maximum van twee jaar. Dertien spanten zijn al geplaatst I het Europaplein te Amsterdam, van het nieuwe RAGgebouw aan Men krijgt thans reeds een in~ druk van de enorme van deze nieuwe hal afmetingen De Raad voor de Scheepvaart is geen rechtbank en kan zelfs niet worden ver geleken met een tuchtcollege. „Want", zo zei gisteren de secretaris-generaal van het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat, de heer A. A. C. Gieben, „het gaat hier veelal om zeer menselijke te kortkomingen. Zij die voor de Raad ver schijnen, hebben over het algemeen ge faald, toen zyn plotseling voor beslis singen werden geplaatst, waarvan zij de draagwijdte van tevoren niet konden overzien". Grootse erbeid De Raad heeft in de 50 jaren van zyn bestaan vele positieve maatregelen doen treffen, die hebben geleid tot het voorko men van scheepsrampen en van verlies van mensenlevens op zee. „Daarom is uw taak een grootse arbeid geworden. Te recht heeft uw college een onaangevoch ten gezag verworven", aldus de secreta- ris-generaad, die de gelukwensen over bracht van de regering en in het bijzon der van minister Korthals, die tot zijn spijt was verhinderd aanwezig te zijn. De heer Gieben prees de overgave waarmee de voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart, mr. A. Dirkzwager, zich voor de vele problemen van de scheep vaart inzet. Mr. Dirkzwager, die reeds op jonge leeftijd een grote belangstelling voor zee- en binnenvaart aan de dag legde, werd in 1946 tot tweede plaatsver vangend voorzitter van de Raad be noemd; sinds 1953 is hij voorzitter. Voor de verdiensten, die de raad in de afgelopen halve eeuw voor onze scheepvaart heeft gehad, heeft het Hare Majesteit behaagd in mr. Dirkzwager het college te eren door hem te benoe men tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De secretaris van de raad, mr. A. Boosman, die voor zijn juri dische studie zeeman was en door zijn ervaringen bij koopvaardij, visserij en Marine als nauticus-jurist van onschat bare waarde is voor het college, vernam zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Juiste uitspraken Het is gemakkelijker om iemand te veroordelen op grond van de feiten die zich by een aanvaring hebben voorge daan, dan het nemen van maatregelen om scheepsrampen te voorkomen. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer C. Molenburgh, merkte op dat de raad dit altijd goed heeft begre pen. Hy roemde de sfeer tijdens de zit tingen en sprak zijn erkentelijkheid uit voor het werk van het college en dat van de velen, die verantwoordelijk zijn voor het vele voorbereidende werk achter de de schermen. Namens de vereniging van Nederland se koopvaardij-kapiteins sprak de voor zitter, ging, dat de uitspraken van de Raad juist zijn". En de heer P. A. Rehbock, plaatsvervangend voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandsche Reedersvereeni- ging, merkte op: „wij zijn altijd vol ver trouwen tijdens het afwachten van de uitspraken van de raad". Straffen met bloedend hart Aan het begin van de bijeenkomst gaf mr. Dirkzwager een overzicht van het werk van de raad in de afgelopen 50 jaar. „Men mag niet te hoog en niet te laag straffen. Lange beraadslagingen zijn dus vaak nodig voordat de strafmaat is vastgesteld Men moet ervan overtuigd zijn dat de raad slechts met een bloe dend hart straffen oplegt". De jubileumviering, waarvan de re ceptie werd bezocht door tal van autori teiten uit de scheepvaartwereld, werd besloten met een lunch in het Park hotel, tijdens welke enige interne onder scheidingen zijn uitgereikt in de vorm van erepenningen. Werkzaamheden Rijksweg 13 deze maand beëindigd Tussen Delft en Overschie (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen bestaat er een grote kans, dat de werkzaamheden aan Rijksweg 13 tussen Overschie en Delft nog deze maand beëindigd kunnen wor den. De weersomstandigheden hebben daar in niet geringe mate aan meege werkt. De wegenbouwers zyn op hun schema vooruitgelopen. Men verwachtte niet eerder dan half november met dit gedeelte klaar te komen. De laatste loodjes wegen overigens wel het zwaarst. Komend uit Den Haag, is het thans niet gemakkelijk op het viaduct te komen, dat aansluiting geeft op het vliegveld Zestienhoven en Hil- legersberg. Men kan bij zuidelijk Delft de parallel-weg aan de oostkant van de Rijksweg nemen .die in de buurt van het viaduct onder de weg door gaat en aansluit op het viaduct. Men kan ook doorrijden naar Overschie, daar onder het viaduct rijden en dan eveneens op de oostelijke parallelweg naar Zestien hoven rijden. Binnenkeert is deze toe stand voorbij en kan men weer direct van de autoweg op het viaduct naar Zestienhoven komen. NIEUWE UITGAVEN De slag om de hartslag, door H. Schrader. Voor jou bloeit geen boom, door Eva Milthei De duivel op klaarlichte dag, door Max Catto. Veerboot naar Hongkong, door Simon ^eei" P- A. Vergroesen. ..Over i Verschenen In de Fon' eln-boekery by ult- het algemeen leeft bij ons de overtui- I gevery De Fontein, Uwecht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5