„Wonderpianist" Shura Sherkassky in muzikaal zwakke Tsjaikowsky SIMCA m PeeksCloppenburg Een uniek en virtuoos fenomeen Doofheid kan ontstaan uit verschillende kinderziekten Aftl. Leiden Z.W. Ned. Chr. Vrouwenbond GEBR. VAN ULDEN Prof. Wi lteveei„Inflatoire te verwachten*' ontwikkeling is Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 16 oktober 1959 Tweede blad no. 29874 Mysterie-manop K. en O. meestereoncert Introductie van Tansman's „Suite Baroque" Sensatie op deze eerste avond der K. en O. „Meesterserie" in het nieuwe seizoen was de meteoorachtige herverschijning van de Russisch- Amerikaanse pianist Shura Cherkassky, enkele dagen geleden uit Sin gapore overgevlogen, waar hij enige recitals had gegeven. Fascinerende virtuozenster aan het firmament der pianisten! Wij leerden dit fenomeen een aantal jaren geleden hier kennen in Brahms' eerste pianoconcert; nu was Tsjaikowsky met diens zelden gehoorde „tweede" aan de beurt. Een zwak werk van de grote Rus met een te uitgesponnen midden deel, veel banaliteiten en vuurwerkachtige trivialiteiten, afgezien van zelfsprekend van enkele waarlijk muzikale invallen. Schumann en Chopin spreken hun woord mee, evenals een moment van verwant schap met de „Pathétique". In hoofdzaak echter geschreven voor virtuoze schittering. Gespeeld door een „halve" of zelfs een %ste kracht zou het vermoedelijk vallen als een baksteen. Niet zo onder Cherkassky's handen. Dan wordt het enorm! Die handen stuwen het concert op tot een schier onvoorstelbare hoogte. Het is, (alsof Cherkassky het niet met twee, Idoch met vier handen hanteert! Deze geweldenaar ontwikkelt niet al leen een formidabele kracht en onge mene trefzekerheid, hy „speelt" letter lijk met de verbijsterende moeilijkheden. Het wordt als in de tijd van Liszt. Ook deze wist de piano tot orkestrale hoogte op te voeren, de partij een on gelooflijk palet van glanzen en van kleuren meegevend, zoals wij dat nog nooit van iemand anders hoorden. Men luistert verrast naar dat verbijs- iterend gemak, waarmee Cherkassky All ies oplost en naar een monumentale en tevens briljante hoogte transponeert. Dit bij voortduring bloeiende spel is uniek en zéér speciaal: geen ander kan hem in dit opzicht evenaren! En wat Cherkassky in de meestelijke cadenz na het eerste deel presteert, 6laat èlles wat een recensent in een reeks van jaren heeft gehoord. Het merkwaardige is, dat deze pianist de zwakte van dit concert door zijn gro te muzikaliteit haast doet vergeten. Dit is een topprestatie, zowel wat technisch alvermogen betreft - men moet de partituur kénnen om te besef fen hoe Tsjaikowsky hier schier het on mogelijke vergt -. als wat hij uit deze Tsjaikowsky. ondanks alles nog aan mu- rikale inhoud weet te puren. Dit spelen, zelfs met „staande hand", daarbij steeds een stralende klank tove rend, zodat alles tot in detail hoorbaar blijft, zelfs tijdens de in sterkste graad gehouden instrumentale begeleiding, die zeldzaam „klinkende" en „zingende toon", ook in het subtielste pianissimo, het is zó uitzonderlijk, dat men woorden tekort komt o^n het te beschrijven. Intussen maakte Sherkassky het wél duidelijk, hoe het komt, dat slechts en kelen zich aan dit concert wagen (kun nen), daarbij het uiterlijk effectbejag omzettend in schoonheidswaarde. Dat is zijn „mysterie"! De triomfale ovaties van de stamp volle zaal golden niet slechts deze êilles- kunner, ook dirigent en orkest met de dialogiserende concertmeester Salvatore Tornasso (viool) en Samuel Brill (cel lo). Zij allen konden naar recht hierin delen, want de samenwerking was op vallend hecht en dat wil hier wat zeg- Onze wens gaat uit naar een recital. Op de programma's te Singapore ston den werken o.a. van Rameau, Schubert, Chopin, Liszt, Brahms, César Franck (Prélude, Choral et Fugue!), Rachmani- nof, Balakiref, Ravel en Strawinsky. Zo'n recital zou wellicht kunnen uit groeien tot een belevenis, zoals deze Tsjaikowsky tot een belevenis werd. Wat zou het interessant zijn Cherkassky in dit alles te leren kennen. Voor het overige moeten wij kort zijn. Daar was als opening een in pittig tempo gehouden ouverture „De verkoch te bruid" van Smetana, waarin speciaal de strijkers toonden wat zy waard wa ren. Daar was voorts een gematigd mo derne „Suite Baroque" van de Pools- Franse Alexandre Tansman, die in de oorlogsjaren te Los Angelos verbleef en daar o.a. veel film- (zelfs jazzmuziek) schreef. Zijn voorliefde voor Strawinsky, aan wie hij een uitvoerige studie wijdde, verloochent zich evenmin in deze Sui te: de Strawinsky uit diens „klassieke" periode is er duidelijk in merkbaar. Deze in typisch galante stijl uit de Baroktijd gehouden Suite, met een absoluut to nale afsluiting der onderscheidene de- JEUGDDIENST MET ENQUÊTE Zondagochtend zal ds. A. H. Smits, hervormd predikant te Noordwij kerhout, in een jeugddienst in de Pieterskerk spreken over „Geloof in theorie en prak tijk". In deze dienst zullen ditmaal for mulieren worden uitgereikt, waarop de jeugd kan invullen, welke onderwerpen ztl in de toekomst behandeld wil zien. Lutherse jongeren zullen zondagavond in de Oosterkerk tijdens een dienst van het bijzonder kerkewerk der Leidse Her vormde gemeente een opvoering verzois gen van het spel „Arfcaban, de wflze". len, tekent Tansman, van wie wij veel moderner en extremer werken kennen, als iemand, die met deze knap, fris, be grijpelijk en boncrig geschreven muzie- ken wil aantonen, dat men tegenwoor dig werkelijk geen „dodecafonie" (twaalf toonmuziek) van node heeft, om in bre de kring te kunnen boeien! Zij werden door Flipse even stuwend- dynamisch verklankt als de componist ze bedoeld heeft. Voor de kennismaking waren wij erkentelijk. Ten besluite Beethovens „Zevende Symfonie", ook ten gehore gebracht op de avond, waarop Cherkassky hier eer der geïntroduceerd werd. Overbekend is deze symfonie, deze „apotheose van de dans", met het overweldigend orgiastisch en dytiram- bisch tumult der finale, waarin de ster ke ritmiek de drager der poëtische ge dachte is. Hier is de Beethoven aan het woord, die nog volmondig en zegevierend „ja" tot het leven sprak, met een onzegbaar- schoon Allegretto, in scherp contrast tot de uitbundigheid der andere delen. Grote zeggingskracht ging van de vertolking van dit machtig-hartstoch- telijke werk uit. Met nadruk werd de waarde van het ritme als oerelement van de bouw de zer symfonie geopenbaard en deze „schepping" geleid naar de fantastische climax, waarin de extase hoogtij viert. Bezielend besluit, waarin het optre den van de „wonderpianlst" Cherkassky toch wel als het meest verrassende ele ment in de herinnering bleef! H. Tijdens haar bezoek aan de kinder crèche van het Franse Rode Kruis te Parijs bleek een van de kleuters bijzonder veel aandacht te hebben voor de bloemenruiker van Prinses Gracia van Monaco, terwijl de an dere meer belangstelling toonde voor de flitsende lichtjes van de fotografen. De ledenvergadering, welke gister avond vanwege de afdeling Zuid-West van de Ned. Chr. Vrouwenbond in het wykgebouw ,,'t Boshuis"-Hoflaan werd gehouden is, geheel in overeenstem ming met de verwachtingen van het bestuur, een interessante avond ge worden. De afdelingspresidente, mevr. G. A. J. van Daatselaar-Somsen heet te in het bijzonder welkom de spreek ster van deze avond, mevr. A. Frugte- Ouburg. lerares aan „Effatha" het Chr. Instituut voor doofstomme kinderen te Voorburg, die zich bereid had ver klaard te spreken over „Het dove kind". Na een kort huishoudelijk gedeelte, waarin o m. de notulen van de vorige vergadering onder dankzegging aan de secretaresse, mevr. A. Castel-Rensink, werden goedgekeurd en de presidente een nieuwe-leden actie voorstelde, was het woord aan mevr. Frugte. Een licha melijk gebrekkig kind valt direct op en heeft ons aller sympathie. Een doof kind is tevens stom, omdat ons voorbij zonder dat wij iets merken en toch is dat kind alle aandacht waard, want het komt zo ontzettend veel tekort. Ee ndoof kind is tevens stom, omdat het ontoegankelijk is voor klanken en dus van moeder nooit woordjes kan leren zeggen. De wereld van dat kind is stil en leeg en het staat volkomen buiten de gemeenschap, omdat het niets hoort, dus ook niets begrijpt en onvolwaardig is en blijft. Het aantal kinderen, dat doof, dus met een ge boorteafwijking, wordt geboren, is gelukkig gering, doch doofheid kan ontstaan uit verschillende kinderziek ten. Spreekster legde er de nadruk op, dat ouders toch vooral de aanwijzingen van de medici moeten opvolgen als een kind de mazelen, roodvonk, bof e.d. heeft, want verwaarlozing in deze kan doofheid tot gevolg hebben. Reeds ca. 350 jaar geleden ging men zich in ons land al bezig houden met hulp aan het dove kind, eerst zeer primitief doch later in de loop van de eeuwen is dit uitgegroeid tot een wetenschappelijk gefundeerde opleiding en gaan er thans in „Effatha". het enige opleidingsinstituut in ons land waar christelijk onderwijs wordt gegeven, aan meer dan 360 dove kinderen, zowel in- als extern, op de „doven-school". Reeds op 3-jarige leeftijd als het eigen-ik en de onderzoekingsdrang, met alle gevaren van dien, naar voren komen wordt hettyd om het dove kind naar deze school te sturen. Dat dit een grote stap betekent voor de ouders en voor het kind, vooral omdat de kinderen veelal van verre komen en dus intern blijven, ^behoeft geen betoog. Het kind, dat door doofheid buiten de gemeenschap stond, moet eerst leren in het gareel te lopen en anderen te respec teren alvorens het met oneindig veel ge duld, door middel van natuurlijke ge baren, liplezen, letteronderscheid en vele andere hulpmiddelen, komt tot het lezen en uitspreken van woorden en kleine zinnetjes. EEN ZINNETJE VERGT SOMS DRIE JAAR. Het leren uitspreken van één letter duurt vele maanden, een zinnetje vergt soms meer dan 3 jaar en dat alles zonder dat er nog van een z.g. stembuiging sprake is. Het uiteinde lijke doel wordt echter bereikt, want het dove kind, dat gedoemd was naast de gemeenschap te leven en elke com municatie met anderen te missen, heeft belangstelling voor het leven ge kregen want het heeft geleerd al mist het de stembuiging zich ver staanbaar te maken en andere te be grijpen door middel van het liplezen. Doordat zij hebben leren lezen en schrijven de opleiding hiertoe kost vele jaren kunnen zij een vak leren en in de maatschappij worden geplaatst. Zowel de jongens als de meisjes, die daartoe de nodige aanleg bezitten, wor den in het Instituut „Effatha", waar zij tot hun 18de jaar verblijven, bekwaamd in het door hen gekozen vak. Na de pauze lichtte mevr. Frugte een en ander nog toe met een aantal prach tige kleurendia's en werd van de gele genheid tot het stellen van vragen een druk gebruik gemaakt. Met een woord van dank voor haar leerzame bijdrage, sloot de presidente de avond. Kerkelijk Leven XED. HEF.Y. KERK: Beroepen te 's-Heer Arendskerke M. v. d. Bosch te Nigtevecht U.te Zoeter- meer P. J. F. Lamens te Kamerik. GEREF. GEMEENTEN: Tweetal te Krabbendijke M. Blok te Rijssen en Chr. van Dam te Rotterdam - Zuld. Beroepen te Almelo Enter en te Oostkapelle A. Elshout te Utrecht. Be dankt voor Slikkerveer M. Heerschap te Borssele. GEREF. KERKEN: Beroepen te St.-Thomas (Ontario, Ca nada) F. Guillaume te Toronto-Annette Church (Ontario, Canada) (voorheen te Amsterdam-West Vijf miljoen gepasseerd De giften voor de kerkebouwactie der Ned. Herv. Kerk blijven gestadig bin nenkomen. In totaal werd nu ontvan gen: f. 5.081.806. Tweede sociëteit Humanitas geopend „Humanitas", de vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag, heeft gistermiddag in het ge zellige zaaltje van de speeltuinvereniging Westerkwartier aan de Ten Katestraat de tweede bejaardensociëteit in Leiden geopend. Kortgeleden werd in het Kooi- kwartier een soortgelijk trefpunt voor bejaarden opengesteld. Evenals toen werd de opening gistermiddag verricht door de provinciaal maatschappelijk werkadviseur, de heer G. Strookappe, die het bestuur van de Leidse afdeling - met uitzondering van mevrouw C. P. Braggaar-De Does - moest verontschul digen. Hij legde er nogmaals de nadruk op. dat het niet de bedoeling van Hu manitas is om te concurreren, maar het was bekend, dat er in het Haagwegkwar- tier op dit gebied nog geen activiteiten ontplooid werden. Gelukkig had men bij het bestuur van de speeltuinvereniging Wester kwartier" een zeer gewillig oor gevonden en onmiddellijk toestemming verkregen om het zaaltje op donderdag middag te gebruiken. En als het aan de voorzitter van deze vereniging, de heer A. van Paridon, ligt komt er in de toe komst nog een tweede middag bij. Als voorzitter van het Comité Ouden van Dagen, zo zei hij zelf, zou hij moeilijk zoiets kunnen weigeren. En om de bij zondere sympathie met het zojuist be gonnen werk nog eens extra te onder strepen overhandigde hij de heer Stroo kappe vijf prijzen om deze middag als inzet te gebruiken. Voorts werd deze middag nog het woord gevoerd door de heer P. de Kruis namens de Leidse Be- stuurdersbond en de heer J. G. Fokke- ma namens het Humanistisch Verbond. Daarna was het officiële gedeelte van de goedbezochte middag voorbij en werden terwijl de dames onder leiding van me vrouw J. C. Lecler-De Bruin thee en koek rondbrachten - de kaarten en an dere spelen uitgedeeld. De heer Stroo kappe had tevoren reeds gezegd, dat hij hoopte, dat spoedig het verpozingsma teriaal nog uitgebreid zal kunnen wor den. Leidse aquariumvrienden De .Leidse Aquarium vrienden", die in de recreatiezaal van de HCW en de NEM bijeenkwamen, kregen ditmaal een interessante collectie kleurendia's van aquaria, vissen en planten te zien. Werden deze dia's in het verleden al tijd met een gelijktijdig uitgesproken verklaring van een der leden of be stuursleden vertoond, deze avond was dit niet het geval. Dank zij de medewer king van de heer van der Kaay, overi gens geen lid der vereniging, was het nu mogelijk het commentaar bij de dia's op de geluidsband vast te leggen. Hierdoor kreeg men een zeer gedetailleerd verslag over het vertoonde. Begonnen werd met prachtige muziek, welke verstomde toen de inleiding op het programma werd ge geven: een declamatie van een der re dactieleden van de vereniging. Een zeer gezellige, populair gehouden, discussie klonk door de zaal. Iedere dia werd door een drietal personen besproken. De vertoonde aquaria werden op fou ten en zeer goede eigenschappen beke ken. Vissen werden in mooie kleuren vertoond, waarbij verteld werd waaraan men het geslachtsonderscheid kon zien, hoe men ze moet verzorgen en kan na- kweken. Planten, met en zonder bloem, passeerden vervolgens de revue. De plaats waar men ze in de aquaria het best kan zetten, hoe men ze het snelst kan vermeerderen en welke belichting geschikt is, werd duidelijk uiteengezet. Aan het slot van deze goed bezochte bijeenkomst dankte de voorzitter, de heer Laman, de heer van der Kaay voor zijn medewerking. In de vooravond werd aandacht ge vraagd voor het uitstapje, dat de ver eniging zal maken naar een aquarium tentoonstelling in Rotterdam, terwijl te vens een drietal nieuwe leden werd ge ïnstalleerd. Advertentie met verwarming 17450. Hoge Rijndijk 90 - Tel. 23041 Grote zelfbeheersing nodig Streven naar laser Aan een artikel van prof. dr. H. J. Witteveen in „Economisch-statistische berichten" over „De miljoenennota 1960: naderende inflatie is het volgen de ontleend: De miljoenennota 1960 valt uit con- junctuurpolitiek oogpunt gemakkelijk te beoordelen. De expansie in onze econo mie is nu al krachtiger dan was voor zien en zal zich vermoedelijk verder voortzetten. Daarbij komt nog de ont wikkeling van de loonvorming. De zeer ruime compensatie voor de huur- en melkprijsverhoging komen in feite neer op een algemene loonronde van 4%. Te zamen met de verwerking van de huur- bijslag 1957 en de autonome loonstijgin gen is daardoor in april 1960 al een sty- ging van het loonniveau met 7 a 8 te verwachten. Bovendien is onmiddellijk begonnen met de vrijere loonvorming, die thans bijzonder gevaarlijk is door het gekozen systeem, door het tijdstip van invoering en doordat zij samengaat met een algemene loonronde. In 1960 is daar om een sterke inflatoire ontwikkeling te verwachten. De begroting 1960 zou aan deze expansie nog een extra impuls in inflatoire richting toevoegen. Verschil lende verdere inflatoire desiderata wor den bovendien met kracht naar voren gebracht. Om het inflatiegevaar te be perken zal zelfbeheersing nodig zijn. Daarnaast zal de vorming van con junctuurreserves door overheid en be drijfsleven gewenst zyn. Het doel moet zijn om de stijging van de overheidsuitgaven en de verlaging der belastingtarieven voor het komende jaar met alle kracht te beperken en zo moge lijk te komen tot een lager in plaats van een hoger totaal van uitga ven en belastingverlagingen dan de be groting aangeeft. Tegelijk zullen wij de loonontwikkeling met grote zelfbeheer sing binnen de perken moeten houden. De pas door de regering gegeven ver duidelijking van de richtlijnen voor de loonvorming zal daar hopelijk toe kun nen bijdragen, al zal het wel grote en begrijpelijke bezwaren oproepen, wan- Salarispositie van overheidspersoneel Afd. Leiden Alg. Bond van Ambtenaren kwam bijeen In een goedbezochte algemene leden vergadering van de afdeling Leiden van de Alg. Bond van Ambtenaren besprak hoofdbestuurder de heer J. IV. Dutman, gisteravond in het „Centrum" de sala rispositie van het overheidspersoneel. Hij wees op het feit, dat reeds in 1956 op aandrang van verschillende groepe ringen en het parlement het systeem van een algemene loonronde in het ge drang kwam. De richtlijnen waren toen een verho ging van 3 tot 6%. De overspannen ar beidsmarkt was oorzaak, dat in het al gemeen een verhoging van 6% tot stand kwam. De roep om een vrijere loonpoli tiek bleef. De toenmalige voorzitter van het NVV de heer van Wingerden, heeft reeds in 1958 heftig gereageerd. Ook nu nog is het NVV van mening, dat de vrijere loonpolitiek in strijd is met de sociale rechtvaardigheid. Welke vrijheid er nu bestaat wordt, aldus spreker, wel het best gekenmerkt door het spel van de regering met de spelregels. Hoewel in het verleden de lonen van het groot metaal als richtsnoer voor het overheidspersoneel werden gebruikt, is de huidige minister van Binnenlandse Zaken van deze richtlijnen afgestapt. Het overheidspersoneel is nu afhankelijk van het z.g. „gewogen gemiddelde". Dit betekent, dat ook rekening gehou den moet worden met het aantal werk nemers per bedrijfstak. Hoewel de KAB en het CNV de vrijere loonpolitiek hebben aanvaard, is het een gelukkig verschijnsel dat ten opzichte van de besprekingen in het ryksoverleg de samenwerkende organisaties één lijn trekken. Spreker wees erop, dat de vol komen verandering van de loonpolitiek oorzaak is, dat de werknemers reeds ge ruime tijd een gerechtvaardigde loons verhoging is onthouden. De Sociaal Eco nomische Raad was immers in 1958 tot de conclusie gekomen dat een algemene loonronde van 4% gerechtvaardigd was? Aan het eind van zijn betoog stelde spreker, dat, hoewel de Bond geen voor stander kan zijn van een sociaal onrecht vaardig loonbeleid, hij met zijn partners in het rijksoverleg de belangen van het overheidspersoneel zal verdedigen. De heer Dutman deed tenslotte een ernstig beroep op de aanwezigen in kan toren en werkplaatsen hun ongeorgani-1 seerde collega's te bewegen vooral in deze tijd lid te worden van de organisa tie. De voorzitter, de heer Dantuma, dankte de inleider voor zijn uitstekend betoog, waarbij hij hem namens de af deling feliciteerde met zijn benoeming tot lid van het hoofdbestuur. Balalaïka-orkest Kazbek maandag in Stadsgehoorzaal Maandagavond vindt in het kader van de „Week voor internationale sa menwerking", zoals gemeld, een con cert van het authentieke Slavische balalaïka-orkest „Kazbek" plaats, waaraan ook medewerking zal worden verleend door in onze stad studerende Hongaren. Reeds eerder is dit ensemble hier met groot succes opgetreden. De instrumenten, die „Kazbek" be speelt zijn alle uit Rusland afkomstig. De meeste komen van oude immigran ten. Het ensemble heeft „Kazbek", ge noemd naar de hoogste top van de Kau- kasus en het zetelt in Den Haag. De leider, Efgenie Travin is de zoon van Feodor Travin, die in het vroegere Groot Russische Rijk beroemd was als leider van een uit 80 spelers samen gesteld balalaïka-orkest. In de revolutie tijd wist Feodor met een deel van zyn orkest te vluchten naar Letland. Daar, in Riga, werd Efgenie geboren. Hij werd grootgebracht in een muzikaal milieu en in 1929 verliet hij met zijn vader en het orkest Letland voor een zwerftocht door Europa. Na de oorlog stond hy alleen in Den Haag en vormde een nieuw ensemble, bestaande uit Russische uitgewekenen. Aij deze musici herinneren zich wei nig of niets meer van Rusland en zul len het land ook wel nooit meer betre den. Maar in hun liederen en weemoe dige composities leeft de traditiè van het al oude Rusland voort. Het zal niemand teleurstellen hen weer te horen! ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. examen Ned. recht mej. C. A. L. Nijgh (Den Haag), mej. C. M. van Oorschot (Den Haag)), mej. A. W. Walvaart (Sassenheim), mej. C. Gille (Schiedam) en de heren J. W. totaal van uitgaven neer de andere bedrijfstakken hierdoor in feite in een ongunstiger positie zou den worden gebracht dan de metaal industrie. Naast deze duidelijke noodzaak tot zelfbeperking verdient één punt thans in het bijzonder de aandacht. Wanneer het tegenwicht, dat de begroting kan geven, beperkt blijft tot een bescheiden afremming van de expansie doordat men de toegenomen belastingopbrengst niet ten volle weer uitgeeft, dan zullen wij er ten minste naar moeten streven, dat deze rem monetair zo effectief mogelijk functioneert. In de moeilijke situatie, die voor ons ligt, behoort elke mogelijkheid om de spanning te verlichten zo veel mogelijk te worden benut. In hoofdzaak zal de kans om de inflatiedreiging nog te over winnen intussen afhankelijk blijven van de mate van zelfbeperking, die regering en maatschappelijke groepen zullen kun nen opbrengen. Men realisere zich wel, dat het voor de gezondheid van onze maatschappij van het grootste belang is, dat de duidelijke les van de achter ons liggende periode in acht worden genomen. Ook verlieze men niet uit het oog, dat de prijsont wikkeling van grondstoffen, die in de af gelopen jaren ten gunste van onze eco nomie heeft gewerkt, zich by een voort gaande hausse in de wereldconjunctuur gemakkelijk weer tegen ons zou kunnen keren, aldus prof. YVitteveen. BROEDERSCHAP VAN OUD-PAD VIND (ST) ERS De kring Rijnland van de Broeder schap van oud-padvind(st)ers, die gis teravond in het kringlokaal aan de Hooglandse Kerkgracht bijeen was geko men, had de blik ditmaal gericht op Spanje, een voor velen nog onbekend land. Oubaas A. Valkenburg, die het land deze zomer bezocht, vertelde aan de hand van prachtige dia's over het leven der Spanjaarden. Uiteraard wer den vele plaatsen, o.a. Cordova met zijn indrukwekkende moskee, bezocht. Inte ressant was vooral hetgeen de heer Val- kenburgh vertelde en ook liet zien over zijn bezoek aan een zigeunerdorp. Hier leven de bewoners in grote in de bergen uitgehouwen holen, waarvan de wanden zijn versierd met koperen voor werpen. Tijdens deze bijeenkomst werd een plan besproken om met medewerking van de padvinders een verzorgingshuis voor invalide padvinders in te richten. Politie Voorschoten had alweer geluk Katwijkse zeeman in arrest De Rijkspolitie in Voorschoten heeft gisteravond opnieuw een zeer goede vangst gedaan. Tegen ongeveer half elf werd de politie n.l. gewaarschuwd, dat in een pand in de Juliana van Stolberglaan was ingebroken. De in breker, die gesnapt werd toen hij een welgevulde portefeuille wilde ledigen, vluchtte. De Rijkspolitie trok onmid dellijk met de jeep er op uit. En toen bleek weer, dat het korps in Voorscho ten over zeer goede speurders beschikt. YVant hoewel er vanzelfsprekend enige tijd verlopen was voordat de jeep in de omgeving van de Juliana van Stol berglaan was, wisten de politiemannen toch nog de dader op te sporen. Het bleek een oude klant van de politie te zijn, een Katwijkse zeeman, die be kende. Deze zelfde inbreker heeft enige tijd geleden in Huizen ingebroken, vluchtte door een ruit, werd gewond en is in een ziekenhuis te Leiden terechtgekomen, waarna hy een veroordeling voor 8 maanden kreeg. Toen de politie in Katwyk gisteravond van de vangst op de hoogte gesteld werd bleek, dat deze recidivist ook daar nog wat tegoed heeft! Al met al weer een kranig stukje werk van de Voorschotense Rijkspolitie. Leembruggen (Den Haag), E. D. E van Lier (Amsterdam), S. L. R. Lodewijks (Dordrecht), L. de Jong (Schiedam). R. Stoon (Rotterdam), J. W. Bijvanck (Haarlem), Th. Lancée (Heemstede). J. W. Buitendyk (Rijswyk) en R. G. Klomp (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3