Onderzoek naar de ondergang van de „Frans Elza" te Oostende KOEST UW MD...? Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 De Belgische Raad voor scheep- vaartonderzoek is gistermiddag te Oostende bijeengekomen om getuigen verklaringen te horen over de schip breuk van het Belgische vissersvaar tuig „Frans Elza" dat op 25 septem ber in de nacht in de Noord Zee is gezonken na in aanvaring te zijn ge weest met Hr. Ms. Vliegkampschip „Karei Doorman". Bij het vergaan van het vissersvaartuig kwamen, ge lijk bekend, de vijf bemanningsleden van het vaartuig om het leven. De getuigen zijn de schipper en de andere opvarenden van de „Jenny", een ander vissersvaartuig uit Oostende. Volgens de getuigen voeren beide vaartuigen slechts met een snelheid van twee knopen en was het zicht goed. Op een gegeven ogenblik bevonden zich drie andere schepen in de omgeving en de wacht aan boord van de .Jenny" dacht dat de „Frans Elza" zich achter de grootste van de drie schepen la ter bleek het de „Karei Doorman" te zijn bevond. Later zag hij de lich ten van een ander schip voor die van de „Frans Elza" aan en volgde deze volgens de voorschriften van de schip per. De schipper van de „Jenny", ver klaarde dat hij zich op vrijdag 25 sep tember 's ochtends om twee uur aan dek bevond. Toen hij tussen drie uur en kwart over vier die ochtend radio-Oost- ende de „Frans Elza" hoorde aanroepen, veronderstelde hij, dat er iets met dit vaartuig was gebeurd. Omstreeks vier uur werd het bericht van radio-Oost- ende opgevangen dat volgens het kust- station van Norddeich de „Frans Elza" was gezonken. Onmiddellijk verliet de „Jenny" de plaats waar werd gevist en stevende naar de Karei Doorman" die voor anker was gegaan, terwijl de twee begeleidende oorlogsschepen de opper vlakte van de zee met hun schijnwer pers verlichtten. De getuige matroos Deswelch bevond zich tussen half twaalf en kwart voor twaalf aan dek. De schipper had hem bevolen de .Krans Elza" te volgen, maar deze getuige kon zich niet meer her inneren of hij op dat ogenblik de .Frans Elza" aan bak- of aan stuurboord zag. Hij verzekerde dat hij tien tot twintig minuten na het vertrek van de schip per achter zijn schip drie groene lich ten had waargenomen. Na de .Frans 9 Vervolg van pag. 1 Braziliaanse kritiek op Verolme Een kleine kern van 25 40 Neder landse bazen en technici van de werven in ons land aangetrokken vertrekken binnenkort, een deel vol gende maand al, om personeel in Bra zilië te gaan opleiden. Ze studeren al druk Portugees. Begin van bouw Met de bouw van de eerste vijftig woningen van het dorp zal binnenkort begonnen worden. Er komt in dit plaatsje een aparte wijk, waarin de huizen komen voor stafpersoneel, inge nieurs en beambten. Er zijn flats ge projecteerd, waar 56 vrijgezellen kunnen wonen. Er zijn 114 woningen onderge bracht in hoogbouw met vier etages en 456 in laagbouw. De wijken worden ge scheiden door een brede groenstrook, waarin een voetbal terrein en tennis banen zijn opgenomen. Tussen de twee wijken arbeiderswoningen een voor de Braziliaanse bewoners en een voor de Europese, samen in één wijk is be slist af te raden is een soort brink gedacht, waaraan twee scholen komen en enkele winkels, die het karakter zul len krijgen van een supermarket. Voorts zijn er een ziekenhuisje met operatie kamer en een bioscoop met tweehonderd plaatsen gedacht. Het dal wordt door sneden door een heuvelrug, waarop op het hoogste punt een kerkje wordt ge bouwd. Het is een kapel met plaats voor hooguit veertig bezoekers, maar het is in deze streek de gewoonte dat de meeste kerkgangers buiten de kerk de dienst meemaken. Eenmaal per jaar maken de kerkgangers de tocht naar de kerk langs het steile en kronkelige pad op de knieën. In de vallei is uiteraard ook ruimte opengehouden voor de aanleg van een landingsplaats voor helikopters of een vliegveld. De mogelijkheden liggen er. Zoals Micarone in het Huis van Afge vaardigden opmerkte heeft de marine kostbare onderzoekingen en metingen gedaan in verband met de vestiging van een basis ter plaatse. Het is nooit doorgegaan. Verolme kan nu van de bevindingen profiteren. En de grond werd voor een betrekkelijk gering be drag aan Verolme verkocht. In totaal zal het project rond de 32 miljoen gaan kosten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll Wilde, warme woestenij Aan de prachtig gelegen baai Jacuacanga ligt nu nog een verla ten vlakte met een wilde begroei ing en een smal grindpad. Maar op twee ruwe paaltjes zit een bordje „Verolme" gespijkerd. Bulldozers laten hun gebrul over de vallei gaan bij het enorme kar wei een uitloper van een berg met de grond gelijk te maken. Daar komen de scheepshellingen en de werkloodsen. Er staan al wat werkketen. Er is een gebouwtje, waar het personeel slaapt. Er zijn enkele Nederlanders b«. De Braziliaanse werf van Verol me komt op 120 kilometer afstand van Rio en op twintig kilometer van het havenplaatsje Angra dos Reis. Een primitief stadje met 20.000 -vriendelijke en veelal eenvou dige inwoners. Maar de tweede kof- fiehaven van Brazilië. De weg naar Rio - vijf uur gaans - is in de regentijd onbegaanbaar, versperd door rotsblokken, modderpoelen, af gronden van vijftien meter. Alle vervoer moet dan buitenom, over zee. De Braziliaanse zomer - in onze winter - heeft temperaturen tot ver in de veertig graden Celsius, des winters is het er altijd nog 22 tot 32 graden. Bijna niet te bestrijden is er de koorts, waarvoor de bewo ners met scheepjes het water van de baai opvaren om een snelle ge nezing te vinden. Daar in deze hete, broeierige woestenij zullen mensen en mate rieel orde scheppen om een scheepswerf en een dorp te bou wen. jilllllllllllillllllllllllllllllUlllllllllllllUlllllllUlUIIIIIllllUIIIIIII Elza" uit het zicht te hebben verloren, zag hij ook gedurende twee of drie mi nuten twee rode lichten. Bijna onmid dellijk daarna werden tussen de sche pen van het konvooi morseseinen ge wisseld. De getuige had de indruk dat de Karei Doorman" op dat ogenblik stil lag. De laatste getuige, Verknocke, heeft even voor twaalf uur de .Frans Elza" gezien, die voor de .Jenny" voer. Hij zei aan bakboordzijde drie schepen mét groene lichten, volgens hem koopvaar dijschepen, en aan stuurboordzijde drie andere schepen oorlogsschepen met rode lichten te hebben gezien. Dit was kort voordat hij het dek verliet. De zaak zal tijdens een latere zitting verder worden behandeld. JOH. LEIDEN Morsweg 176 Tel. 21405 H. BOELËE LEIDERDORP M. P. Splinterlaan 7 Tel. 26501 OLIEHANDEL A. BRANDT LEIDEN Maresingel 64 - Tel. 23684 P. M. P E R Q U I N 0EGSTGEEST Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 Nobelprijs 1959 voor geneeskunde naar 2 Amerikanen Hoogleraren Ochoa en Kornberg De wetenschappelijke staf van het Caroline-Instituut voor Ge neeskunde en Chirurgie te Stock holm heeft besloten de Nobelprijs voor geneeskunde gezamenlijk toe te kennen aan de in Spanje gebo ren tot Amerikaan genaturaliseerde en aan de Universiteit van New York docerende prof. dr. Severno Ochoa, en aan de Amerikaanse professor Arthur Kornberg, die doceert aan de Stanford-Universi- teit van Californië. Beiden zijn biochemici, die baanbrekend werk hebben verricht op het gebied van de chemie der cellen en daardoor de studie van de abnormale cellen- groei, zoals die bij kanker voor komt. zeer belangrijk hebben be vorderd. Bovendien heeft de ontdekking van de beide artsen waarschijnlijk belangrijke conse quenties voor de takken van we tenschap die gespecialiseerd zijn op de celdeling, de erflijkheid en het beïnvloeden van de hierbij in het spel zijnde factoren. Dr. Ochoa (54 jaar) en prof. Korn berg (41 jaar) hebben in 1946 en 1947 in New York samengewerkt. Hun ont dekkingen stammen uit die tijd. De Celstraf geëist wegens diefstal en beroving De officier van Justitie bü de recht bank in Den Haag heeft tegen een 21- jarige schilder uit Oegstgeest en tegen een 18-jarige zeeman uit Voorschoten ieder een gevangenisstraf geëist van tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met onder toe- zichtstelling van de reclassering gedu rende de drie jaar lange proeftijd. Het tweetal had in de nacht van 4 op 5 augustus jJ. uit de Schapensteeg te Leiden een motorfiets gestolen. In Utrecht aangekomen had het duo geld nodig voor benzine. De motor werd ge stald, waarna de jongemannen op straat een vrouw van haar handtasje beroofden om daarna hard weg te lopen. Zy wer den na een achtervolging door de politie gegrepen. De officier van Justitie be schouwde de verdachten als onopvoed bare jongens. De pogingen in talrijke gestichten om de jongens op te voeden leden keer op keer schipbreuk. De offi cier wilde hen nog een laatste kans ge ven. Maar als het nu weer misloopt neemt de maatschappij geen risico's meer met Jullie. Het nare gestichtsverleden wordt dan weer een sombere toekomst, zo waarschuwde hij. De verdedigers we zen erop, dat hun cliënten voor het eerst met de strafrechter in aanraking kwa men. Zij drongen aan op een clemente straf. Uitspraak 29 oktober. Kopspijkers op de weg gestrooid in Katwijk Enige kwajongens hebben woensdag kopspükertjes gestrooid op de Provin ciale weg in Katwijk. Een bromfietser werd daarvan de dupe en kreeg een lekke band. De daders, die bü de po litie bekend zijn, zullen stevig worden aangepakt zodat zij deze streken in het vervolg wel achterwege zullen laten. Ex-verloofde met hamer neergeslagen (Van onze Amsterdamse correspondent) Een in de liefde teleurgestelde jonge Amsterdammer heeft gistermorgen, nadat hij verbitterd had getracht het verbroken contact te herstellen, zijn ex-verloofde met een hamer twee harde klappen gegeven. De vrouw kreeg een schedelbasisfractuur en is in ernstige toestand in het Weesper- pleinziekenhuis opgenomen. De man, een 26-jarige abattoirbediende, meldde zich na het gebeuren in overspannen toestand op een politiebureau. Drie jaar lang is hy met de jonge vrouw, een 28-jarige controleuse ver loofd geweest. Zy hadden trouwplannen, die spoedig verwezenlijkt schenen te worden, want het paar wist een woning te vinden. Toen de man dit huis zelf had opgeknapt, verbrak de vrouw de verloving. Al enige dagen achtereen had de man zijn ex-verloofde opgewacht als zij 's morgens om acht uur haar woning aan de Therese Schwartzstraat verliet om naar haar werk te gaan. Hij trachtte dan op verwijtende toon met haar een gesprek te beginnen. Deze ging hier niet op in. Gistermorgen stond hij er weer. Toen zij naar buiten kwam, ging hij op haar af en begon weer te praten. De vrouw wenste geen antwoord te geven. Plotseling trok hij een hamer onder zijn jas vandaan en gaf haar twee klappen op het hoofd, zo hevig, dat de steel van de hamer brak. Zij zakte onmiddellijk ineen. Daarop vluchtte hy om zich een half uur later bij het politiebureau te melden. De man, die heeft erkend de hamer bij zich te hebben gestoken, toen hy zijn eigen huis verliet, zal waar schijnlijk poging tot doodslag ten laste worden gelegd. VOOR HEDENAVOND KRO: 18.05 Gram. 18.20 Steek eens op. heren! 18 50 Regeringsuitz.: Emigratie- rubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Me- mojandum. 19.30 Pol.caus. 19.40 Verz. progr. v. d. mil. 20.30 Canada, emigratie- land klankb. 21.00 Cello en plano. 21.30 Theater andersom: Het lied van Miguel Brest hoorsp. 22.00 Genade en vrede, klankb. 22.25 Boek van de dag. 22.30 Nws. 22 40 Redep rof. Romme. plm. 23.40 Gr. 23 5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1 ,caus. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu rep. 19.45 VPRO-nws. 20 00 Nws. 20.05 De Bijbel in handen, caus. 20.20 Toneel- beschouwing. 20.30 Europees comm. 20.40 Harpkwlntet. VARA: 21.00 Quizprogr 21.55 Jazzmuz. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws in Es peranto. 23 10 Muzjevue. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. VPRO: 20.30 Progr. over Konrad Adenauer. 21.00 Docu mentair progr. Schooltelevisie zo mogelijk in 1960 Zo mogelijk zal in 1960 nog worden begonnen met. een aantal schooltelevi sie-uitzendingen. De schooltelevisie is dezer dagen door het algemeen bestuur van de N.T.S. besproken, naar aanlei ding van de voorlopige besprekingen, die hierover waren gevoerd in de com missie-televisie-onderwijs. In deze com missie onderzoeken N.T.S.vertegen woordigers van de pedagogische centra en de Nederlandse Onderwijs Film de mogelijkheden van invoering van school televisie. De in 1960 te houden experimenten zullen naar de mening van de N.T.S. moeten worden voorbereid en uitgezon den in nauwe samenwerking tussen de N.T.S. en de commissie-televisie-onder wijs. De vraag voor welk schooltype zal worden uitgezonden en welke vakken eventueel zullen worden behandeld is bij de commissie-televisie-onderwijs in studie, zodat de N.T.S. hierover nog geen mededelingen kan doen. Liefdadigheid als gunst (Van onze t.v.-medewerker). Liefdadigheid als gunst is heilzaam voor de ziel. Deze woorden, welke giste ren Carel van de Plas als één der hoofd rolspelers sprak in het op het eerste ge zicht wat eigenaardig aandoende spel, vormden de onderstroom van de zinrijke gedaohten. die de KRO door regisseur Luc. van Gent via de beeldbuis in de Nederlandse huiskamers brengen liet. Geheel nieuw was het spel van de in 1902 geboren Spanjaard Alejandro Ca- sona voor ons land niet. want een jaar of zeven geleden voerde het gezelschap Comedia" het op. waarbij Rika Hopper de grootmoederrol voor haar rekening nam. Om daarbij even te blijven: Hetty Beck deed ons telkens aan R.ka Hopper denken en we bedoelen daarmede de hoogste lof. Maar ons prijzen geldt niet alleen haar. Er is gisteren met ernst en talent, met lust en ijver geacteerd. waardoor het moeilijk aannemelijk te maken gegeven een werkelijkheidsele ment meekreeg, waaraan wij alleen ge loven kunnen, omdat we het met eigen ogen hebben gezien. In het begin vroe gen we ons niet zonder zorg af: waar moet dat naar toe? Maar toen de zin. die kop en aanhef siert, eenmaal was gevallen, kwam er een onwezelijke diepte in de dialogen, die op een heel natuurlijke wijze tegen liet einde zich naar de werkelijkheid ombogen. Niet alleen stelde deze zwenking zware eisen aan de dialoog, maar ook aan de ver tolking. Daaraan werd. dank zij de welhaast onbegrensde toewijding der medespe lenden. op een zeer aanvaardbare ma nier voldaan. Wij hadden ons voorgenomen de 22ste aflevering van „Vademecum", die van professor Zeegers de titel ..Missie in nood" had meegekregen, niet in de be spreking te betrekken, omdat het om een zeer specifiek onderwerp ging, waarmee men alleen een gedeelte van de kijkers wilde aanspreken. Een soort congruentie in het verloop trof ons ech ter dermate, dat we die willen aanstip pen. Ook daarin werd gesteld, alsof het om een hopeloze zaak ging, maar het slotwoord was even verlossend als toe passelijk op de ontknoping van ..Bomen sterven staande". Het luidde „Geef om Gods wil". advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Amerikaanse kankersocieteit heeft in 1957 als zijn oordeel uitgesproken dat de ontdekkingen van de beide bio-1 chemici belangrijk nieuw licht werpen I op de fundamentele chemie van het leven, normaal zo goed als abnormaal en beschouwd moet worden als een be langrijke bijdrage in de bestudering van de weefselwoekeringen. BINNENLAND Gistermorgen is bij het jagen in Mid- delbeers de heer W. van Gestel door een schot hagel uit het geweer van een zijner collega-jagers geraakt en daarbij zwaar gewond. Het schot trof hem ln het ge zicht. Zijn ogen werden zeer ernstig ge raakt. zodat voor het gezichtsvermogen van de 41-jarige Jager wordt gevreesd.. Het ongeval is nog niet verklaard. Donderdag 22 oktober zal in het Kurhaus te Scheveningen de zeventiende wegverkeersdag van de KNAC worden ge houden. De minister van Verkeer en Wa terstaat. de heer H. A. Korthals, zal een openingswoord spreken, waarna prof. dr. M. E. Feuchtinger. (die het stadsverkeer». Elan voor Utrecht ontworpen heefteen ïleiding houden over de samenhang tus sen verkeer en stadsuitbreiding. In Krasnapolsky te Amsterdam is gisteravond opgericht de ..Bond van Vrije Radiohandelaren" met als voornaamste doel een gezamenlijke actie tot het ont komen aan dreigende processen. Gistermiddag zijn met een KLM- toestel van Schiphol vertrokken de eco nomische missles, die van 16 tot 25 ok tober een bezoek aan Peru en van 25 ok tober tot 1 november een bezoek aan Ecuador zullen brengen. BUITENLAND De Amerikaanse generaal Cortland van Schuyler heeft gisteren afscheid ge nomen als stafchef van het hoofdkwar tier van de NAVO-strjjdkrachten in Euro- Da dat nabij Parijs Is gelegen. De gene raal üje bijna acht Jaar aan de staf ver bonden is geweest, gaat na zeven en der tig Jaar dienst in het Amerikaanse leger aan het einde van de maand met pen sioen. Hem werden by het afscheid Ame rikaanse. Italiaanse. Nederlandse. Belgi sche en Weetdultse onderscheidingen uit gereikt. behalve het handhaven van de grens bewaking een eind te maken aan Ille gale grensoverschryding door zwarthande laars. De drie republieken grenzen aan China, Afghanistan en Perzle. De Sovjet-Unie heeft de veiligheid ln drie van haar Islamitische grensrepu- blieken Kazakhstan, Azerbeldsjan en Turkmenië versterkt door de benoe ming van nieuwe veiligheidschefs. Deze benoemingen werden bekendgemaakt in de Kazakhstan Prawda. Een functie van de veiligheidstroepen in deze gebieden is Jemen heeft gisteren by de Veilig heidsraad een klacht ingediend over nieuwe Britse agressie" In een brief aan de voorzitter van de raad zegt de per manente afgevaardigde van Jemen, dat Britse troepen op 5 oktober de plaats Al- Baidha ln Jemen hebben aangevallen. Verscheidene inwoners werden gedood en eigendommen beschadigd bjj een aanval van 4 uur. Verder wordt gesproken van schendingen van het Jemenitische lucht ruim door Britse vliegtuigen. Te Palermo, in Italië, zal tot 26 de zer een Internationale postzegeltentoon stelling worden gehouden, waaraan een vyfhonderdtal Inzenders zal deelne men. Er zullen o.m. Inzendingen zijn van PTT-diensten uit 29 landen. In totaal zullen meer dan een half miljoen post zegels. waaronder vele zeldzame ten toon worden gesteld. Koning Boudewijn van België ver trekt op 28 oktober per hefschroeivlieg tuig naar Aken voor een inspectiereis van drie dagen langs de Belgische militaire eenheden ln West-Duitsland. Aan het slot van zyn tocht zal de vorst een par ticulier bezoek aan president Ltlbke brengen. Morgen gaan ln Dllsseldorf de poor ten open van de gigantische internatio nale plastictentoonstelling, de K-59. Deze driejaarlijkse manifestatie laat wel over- duldeiyk zien dat de mens thans, na het stenen en bronzen tydperk. met belde be. nen in het plastictydperk staat. Meer dan 700 deelnemers tonen hier duizenden ar tikelen. vervaardigd van vele soorten plastic.' Union Carbide, een der grootste deelnemers van de K-59 exposeert alleen al een serie van meer dan 100 artikelen vervaardigd uit polysterene. polyaethy- lene, polyvinylchlorlde én polyphenol: van kinderspeelgoed en theezeefjes tot gecompliceerde elektronische constructies en onderdelen van ruimteraketten. Premier Sananikone van Laos zal morgen met zyn minister van Buiten landse Zaken en Defensie naar New York vliegen om de vergadering van de Veilig heidsraad bij te wonen waarin de VN- commissle rapport over haar bevindingen ln Laos zal uitbrengen. Russische militaire raadgevers zou den. volgens meestal betrouwbare zegs lieden in Kalimpong. aangekomen zyn op strategische plaatsen langs de Jndlsch- Tibetaanse grens. Uit Lhasa verluidt dat daar 2000 Russen, onder wie officieren en genlespeciallsten. verblijven. Een firma uit Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft medegedeeld dat zy in Noord-Afrika twee fabrieken zal bouwen voor het omzetten van zout in zoet water. Eén fabriek ls be stemd voor het Amerikaanse hospitaal te Tobroek. ln Liblé. De andere komt in de Tunesische stad Zarzls te staan. De Oostenrijkse president dr. Schürf is gisteren van zijn bezoek van tien dagen aan Moskou ln Wenen teruggekeerd. Dr. Scharf verklaarde zeer onder de indruk te zyn van Rusiands ..grote belangstelling" voor een vredespolitiek Aangaande de kwestie van de repatriëring van Oosten- rykers of voormalige Oostenrijkse burgers in de Sovjet-Unie zei dr. Scharf dat pre sident Worosjilof hem verzekerd had. dat de Sovjet-Unie niet van plan is hen vast te houden en alle gevallen ..met welwil lendheid" znl behandelen. De Verenigde Staten werken aan een plan waarin alle aspecten van het inge wikkelde ontwapenlngsvraagstuk worden behandeld. Het plan zal in het begin van het volgende Jaar by de nieuwe, uit tien leden bestaande, ontwapeningscommissie worden Ingediend aldus is gisteren uit gewoonlijk welingelichte kringen verno men. De Russische premier heeft de Wes- teiyke speculaties dat er verschil van me. ning tussen Moskou en Peking zou be staan. van de hand gewezen. In een ge sprek met Oostenrykse journalisten in het Kremlin was hem gevraagd of er in de twe-e hoofdsteden volkomen overeen stemming bestaat. Kroesjtsjef antwoord de hierop- „Ja, er zou geen grotere over eenstemming kunnen zijn". Gew. Arbeidsbureau (Doezastr. 2a) Voorlichting over emigratie naar Nleuw- Zeeland. 8 uur nam. PrytaneumAcademische Filmstudie- kring. Salon ..Indien". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Huldigingsavond Jubilarissen NZHVM. 7.30 uur nam. Leiderdorp. Gebouw. Eikenlaan: Ned. Chr. Vrouwenbond: ds. A. K. Straat- sma uit Den Haag over ,Ons Gezin": Een open gemeenschap". 8 uur nam. ZATERDAG Antonius Clubhuls: Toneelgroep „Pul- chri Studio". Opv. van ..Je kunt het niet kopen". 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem „Ecclesia". 8 uur nam. Doof>sgez. Kerk: Adventkerk 10-11 uur: Bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. K. C. van Oossanen. Stadszaal grote zaal)Feestavond Per. soneelsver. ..De Spil". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Leldse Duinwatermij in Kat- wyk. 2.10 uur nam. St-EUsabeth-Ziekenhuls: Huldiging zr. Zephyrina. 11 uur voorm. St.-Ellsabeth-Ziekenhuls: Receptie gou. den kloosterfeest zuster Zephyrina. 3-5 uur nam ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Leidsche Volkshuis: Jub. samenkomst clubkinderen (m. ouders) 2 en 7 uur nam. Lldo-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling „De rode schoentjes". 10.30 uur voorm. MAANDAG Clubhuis Oosterkwartier (Borneo- straat)Prijsuitreiking. Fruit- en Dahlia tentoonstelling. 7.30 uur nam. Lakenhal: Contactavond Prot. Cie. voor Gerepatrieerden. 7.45 uur nam. Leidsche Volkshuis: Jub. samenkomst clubkinderen (met ouders). 7 uur nam. Ryksprentenkabinet (Kloksteeg 25): K. en O.-studiecursus Existentie-filosofie. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterdams Toneel „Twee op de wip". 8 uur nam Stadszaal (grote zaal)- Concert „Sla visch Ensemble Kazbek" t.b.v. vluchte lingen. 8 uur nam. DINSDAG Leidsche Volkshuls: Jub. samenkomst volwassenen. 8 uur nam. Prediker: Evangellsatlefilm m. toelich ting door J Maasbach. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. W. D van wyngaarden. Grieks-Egyp tische terracotta's ln het R.v.O. 8 uur n m. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterdams Toneel „Twee op de wip" 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Klassieke muziek avond Radio-Westrik. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): Ken O .-film- studiekring ..Don Qulchot". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Bernhardstraat 32: Opening clubhuis „De jeugdhaven Leiden". 2 uur nam. Gerecht 10: wydingsdienst. Spiritlsch Genootschap. 8 uur nam. Leidsche Volkshuls: Jub. samenkomst volwassenen. 8 uur nam. Plantsoen 89: K en O-cursus Moderne Muziek o.l.v. Th. Willemze. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: Leidse week voor Int. Samen werking. Lezing dr. P. H. Pott over „Oost en West als partners en als tegenspelers ln deze wereld" met film. 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. ..Rijnland' causerie mevr. P. Gondrexon-Ives Browne over het fokken van rashonden. 8 u. nam. DONDERDAG Casino-theater: K. en O.-film „Twaalf Gezworenen". 8 uur nam. Grote Pers van „De Lakenhal": Vrou wenbijeenkomst Leldse Week voor Int Samenwerking. Spr.: mevr. dr. H. Verwey- Jonker over: „De na-oorlagse vluchtelin gen en hun Inschakeling in het econo mische en sociale leven". 2.30 uur nam Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. prof dr. G. C. van Nlftrlk over ..He. dendaags levensbesef en moderne opvoe ding". 8 uur nam. Leidsche Volkshuis: Jub. samenkomst vrouwenontwlkkellngsclub. 2 uur nam. Leidsche Volkshuis: Off herdenking ju bileum. Spr.: dr. A. van Biemen. 8 uur nam. Muziekschool My voor Toonkunst (Ra penburg 22): Auditie-avond „d'Oprechte Amateur". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Reis ver. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling Jozef Cantré (tot 9 november). VOOR ZATERDAG 17 OKTOBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewyde muz. 7.80 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overdenking. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 1030 Ben Je zestig? 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promenade ork. en sol. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Dansmuz. 13.50 V. d. jeugd. KRO: 14.00 Gram. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole ork. 15.30 V. d. jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportact. 17 00 V. <1. leugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 AmateursprogT. 18.45 En nu myn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 19.25 Memorandum. 19.30 Gram. 20.20 Licht baken, caus. 20.30 Mensen ln nood, docu mentaire. 21.10 Pol. caus. Ge var. progr. 22.25 Boek van de dag. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig. 23.5524.00 Nws. Hilversum II. 298 m VARA: 700 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9 10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 De gaande man. caus. 10.30 Gevar. progr. 11.25 Pia nospel. 12.00 Gram. 12.30 Land. en tulnb. meded. 12.33 Orgelspel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.40 Sportact. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14 45 Meisjes koor. 15.00 Streekuitz. 15.25 Gitaarspel. 15.35 Kredietverlening bij overname van middenstandsbedrijveii caus. 15.50 Ka- merork. en solist 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staal kaart VPRO: 19 30 Wie A zegt, moet B zeegen caus. 19 40 De Kerk als voorpor taal. caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20 00 Nws. 20.05 Hoort wie klopt daar. klnd'ren caus. 20.10 Amus. progr. 21 15 Het hangt aan de muur. 21.40 De Z 69, hoorsp. 22.15 Oude gram. 22 30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Muz. uit Oostenryk. 23 30 Dansmuz. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.0017.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Je neemt er wat van mee. 21.15 Publieke tribune, gevar. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m 12.00 Ork.conc. 12.30 Reportages. 13.00 Gev. muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14 40 Gram. 15.10 Gevar. progr. 16.10 Boekbespr. 16.45 Viool en plano 16.55 Rep. Jubileum- voet bal wedstr. Twickenham: Engeland/ WalesSchotland'Ierland. 17.50 Gevar. muz. 18.00 V. d. kind 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Gevar. muz. 20.30 Interviews. 21.00 Gev. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.30 Ork.conc. 23.45 Avondgebeden. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Pianorecital. Engeland. BBC Light Programme, 1.100 en 247 m. 13 00 Vragenbeantw. 13.30 Nws. en gevar. muz. 13.45 Sportkron. 14.10 Gram 14.45 Fllmprogr. 15 10 Lichte muz. 15.20 Zang. 15.50 Races. 16.05 Ork. muz. 16.45 Ren. voetbalwedstr. Wales-Engeland. 17.45 Pianorecital. 18 00 Sportrep. 19.00 Gitaarspel. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Journ. 20.24 Voetbal. 20 30 Nws. en gevar. muz. v. d. Jeued. 21.00 Ork.conc. 22 00 Gevar. DrogT (Om 22 30 Nws.) 23.30 Nws. 23.40 Popul. muz. 0.30 Nws. en gevar. muz. 0 55—1.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk. 309 m. - 12.00 Lichte muz 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 15.30 Volksliederen 17.15 Lichte muz. 19 00 Nws. 19.30 Koorzang. 20.10 Gram 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. 22.35 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Lichte muz. 2.15 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 231 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.05 Grain. 14.40 Ka- mermuz 17 05 Festival v. Wenen: Ork. conc. 18.30 Gram. 19 01 Gram. 19.20 Koor zang (19.55 Nws.) 23.05 Gram. 23.53 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Caus. 12.45 Oude melodieën. *".00 Nws 13.15 Muz. kaleldoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Pianosnel. 15.15 Ork.conc. 15.45 Gevar. muz. 16.15 Nwe gram. 16 45 Pianospel. 17.00 Nws. 17.10 Dagklanner en lit kal 17.20 Gevar muz. 17.45 Engelse lec 18 00 Orgelrecital. 18 30 V. d. sold. 19 00 Nws. 19 30 Dansmuz 20.00 Cabaret 21 00 Orgelsnel. 21.15 Amus .muz. 22.00 Nws. 22.15 Verznrogr. 23 00 Nws. 23.05 Gevar. muz. 24.00 Sulltlng. 484 m.: 12.17 Nwe gram 12.45 ld. 13 00 Nws. 13 10 Bel Canto. 14 20 Honrsp. 15 31 Vriie tild. 16 02 Gram 17.00 Nws. 18 53 Gram. 19 10 Gram. 19.30 Journ. 20.00 Hoorsp. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23 00 Gevar. muz.. 23 55 Nws. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2—4 Zon- en feestdagen 2 4 uur Van 16 okt. tot en met 4 nov.: Mu seum voor Volkenkunde (Steenstraat la): Tentoonstelling vluchtelingenprobleem Ontheemd maar ongebroken". Op werk dagen van 1017 uur; 's zondags van 13 17 uur. BIOSCOPEN Trianon: ..Ouders.... en de moderne Jeugd". (3 Franse katjes) 18 Jr. Werk dagen: 2 30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: .Das Dreimfiderlhaus". a.l. Werk dagen: 2 30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „De vrouw en de verdoemde" (La béte a 1'affut) 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rev: De geheimzinnige passagiers" (The journey). Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag- 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Van liefde bezeten" (The gipsy and the gentleman). Werkdagen: 2 30 en 8 uur: zaterdag: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eclde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt Mllnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJacclo Madrid Lissabon I S a 2 weer wind K. v a a a d «i a onbewolkt ozo 4 17 4 onbewolkt zo 5 16 7 onbewolkt O 2 17 2 onbewolkt zo 6 17 11 onbewolkt ozo 2 17 -0 onbewolkt zo 4 18 6 onbewolkt ozo 4 19 3 onbewolkt zo 1 19 4 onbewolkt zzo 3 19 2 zwaar bew. wnw 5 13 6 geh. bew. w 3 11 7 mist w^tll 8 1 zwaar bew. no 4 13 4 zwaar bew. zzo 4 16 11 onbewolkt O 1 18 11 onbewolkt zzo 4 19 7 onbewolkt O 2 18 3 licht bew. O 2 21 7 zwaar bew. OZO 2 22 12 regen w.stll 19 7 onbewolkt n 4 20 11 licht bew. ozo 2 14 2 onbewolkt nno 2 17 2 onbewolkt ozo 1 14 -3 geh. bew. w.stil 8 6 geh. bew. ono 1 13 5 geh. bew. w.stll 16 9 onbewolkt ozo 5 13 2 mist w.stll 17 -4 onbewolkt nno 5 19 onbewolkt no 2 20 7 licht bew. w.stll 21 8 geh. bew. ozo 4 20 13 onbewolkt wzw 5 23 14

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2