Franse Kamer staat massaal achter De Gaulle's Algerijnse politiek Braziliaanse kritiek op scheepsbouwer Verolme WEERBERICHT Rechtse extremisten hebben nu althans op parlementair gebied, niet veel meer te betekenen Werf en dorp in Jacuacangabaai Wrede aanvallen van Loeloea's op Baloeba'sreeds 20 doden Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 No. 29874 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel i, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent te Parijs) Een massale meerderheid van 414 tegen 23 stemmen heeft vannacht in het Franse parlement de nieuwe politiek goedgekeurd, die generaal De Gaulle op 16 september in zijn historische boodschap voor Algerije heeft ontvouwd; 28 afgevaardigden onthielden zich van stemming. De tegenstemmers bevonden zich onder de communisten en de ultra rechtse Kamerleden, van wie een deel zich daags tevoren juist van de gaullistische UNR had afgescheiden. Nu de socialisten en radicalen zich eensgezind achter de regering hebben geschaard, kan worden geconstateerd dat de parlementaire basis van het kabinet-Debré zich dus in lichte mate naar links heeft verplaatst. Michel Debré, die veel beter op dreef was dan dinsdag bij zijn openingsspeech, heeft gisteravond vlak voor de stemming de ongeveer veertig sprekers beantwoord. Hij verklaarde dat Frankrijk in Algerije in drie etappes te werk zal gaan: eerst voltooiing van de pacificatie en herstel van de orde, dan voortzetting van de politieke en sociale emancipatie van het Algerijnse volk en tenslotte de politieke fase, waarin de Algerijnen bij een referendum hun toekomst zelf zullen mogen bepalen. heel lang op zich kan laten wachten, versterkt. Op het parlementaire plan is nu aangetoond, dat de rechtse extremis ten weinig meer te betekenen hebben. De revolutie van de 13de mei 1958, die de integratie van Algerije in haar vanen had geschreven, heeft Frankrijk nu officieel, zo kan men zeggen, de rug toegekeerd. President tlians sterk in overleg fijnen met de Algerii Door zo de volgorde van de verschil lende ontwikkelingsperioden ietwat an ders te schikken dan De Gaulle, die het zelfbeschikkingsrecht der Algerijnen voorop had gesteld, heeft Debré.zeker veel rechtse Kamerleden over hun aar zeling heengeholpen. Hij somde ver schillende sociale voorzieningen als bouw van scholen en hospitalen op om daarna de oratorische vraag de Kamer in te slingeren of dit soms maatregelen waren van een regering, die van plan is Algerije los te laten! Dat het parlement zich nu ook in even grote meerderheid zeker vam de toekomst van Algerije voelt, zou men intussen nauwelijks durven beweren! De Kamer heeft zich, ook om haar eigen ontbinding te voorkomen, achter De Gaulle geplaatst, zonder echter te we ten welke plannen de generaal nu ver der uit denkt te zullen voeren. En met name heeft ook Debré geen woord losge laten over de keuze tussen afscheiding, binnenlands zelfbestuur en integratie van Algerije, waarop Frankrijk zich voorstelt zich verder te oriënteren. Doch ontegenzeglijk is de positie van De Gaulle in het overleg met de Algerijnse nationalisten, dat nu toch moeilijk nog Meer ,luxe' goederen in de Sovjet-Unie Het centrale comité van de commu nistische partij en de raad van minis ters der Sovjet-Unie hebben besloten, dat er meer „goederen ter voorziening in culturele behoeften" en huishoude lijke artikelen moeten worden geprodu ceerd en dat het assortiment van de produktie moet worden uitgebreid. In de motivering van dit besluit wordt medegedeeld, dat er reeds op grote schaal radiotoestellen, fototoestellen, uurwerken en der gelijke apparaten worden vervaar digde maar dat er nog steeds een onvoldoende aanbod is van tele visietoestellen, piano's, kinderfiet sen, wasmachines, koelkasten, aardewerk, porselein en enig an dere artikelen. De produktie van koelkasten, die in 1958 359.600 stuks bedroeg, zal worden verhoogd tot 796.000 stuks in 1961. De produktie van televisietoestellen zal worden gebracht van 939.300 op 1.926.000 en die van wasmachines van 463.000 op 1.215.000. Er zullen in 1961 3.470.000 naaimachines moeten worden vervaar digd tegen 2.685.000 in 1958 en de pro duktie van kinderfietsen zal moeten stijgen van 1.024.300 tot 1.565.000. Reeds in het vierde kwartaal van het lopende jaar moet met de verhoging van de pro duktie van al deze goederen worden be gonnen. Aanhoudend zonnig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hoger. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 OKTOBER Zon op: 7.06 uur; onder: 17.44 uur. Maan op: 18.19 uur; onder: 7.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.31 en 15.49 u. Laag water te 11.42 en 23.59 uur. (Dit blad bestaat ott 24 pagina's). Hervatting van overleg in staalstaking De onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in de Amerikaanse staalstaking zouden vandaag, vrijdag, worden hervat. De staking duurt al 94 dagen. De voorzitter van de vakvereniging ziet nog geen reden tot optimisme. De voorzitter van de presidentiële commissie van onderzoek heeft echter verklaard dat hij enige hoop heeft dat het conflict beëindigd kan worden zonder toepassing van de wet van Taft en Hartley. (Men zie ook het uitvoerige artikel van onze correspondent in Washington, elders in dit nummer). INTERPELLATIE OVER VRIJERE LOONVORMING (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de heer Suurhoff (P. v. d. A.) verlof ver leend tot het richten van vragen aan de minister van Sociale Zaken over de spelregels van de vrijere loonvorming. De interpellatie zal worden gehouden op donderdag 22 oktober. Bladluizenplaag (Van onze Haagse redactie) Als gevolg van het voor de tijd van het jaar zeer warme weer en de daar mee gepaard gaande grote droogte breidt zich op het ogenblik over ons gehele land een nieuwe insectenplaag uit. Op tal van plaatsen treft men namelijk bladluizen aan, die van de zomer-waard- planten naar de winter-waard-planten vliegen en daarbij vooral het verkeer sterk hinderen. De diertjes, die niet zo schadelijk zijn als de vraatzuchtige tapijtkeverlarven of pijnlijk-lastig als de wespen, zien er uit als kleine vliegjes. Zo worden zij dan ook algemeen genoemd door degenen, die ze op hun weg ontmoeten. Deze „herfstmigranten" die tussen midden-september en begin-november naar de winter-waard-planten verhui zen, waar zij hun eieren gaan leggen, houden zich, vooral op in de luwte in het binnenland. Moordaanslag op een Franse Senator Hedenochtend vroeg is in Parijs een aanslag gepleegd op de radicaalgezinde senator Francois Mitterand. Hij merkte op zeker ogenblik, dat zijn auto gevolgd werd. Hij wist enige voorsprong te krij gen, uit te stappen en een park in te vluchten, waar hij zich in het struikge was verborg. Zijn auto werd doorzeefd met kogels. Tijdens het jongste debat in de Na tionale Vergadering heeft de gaullisti sche afgevaardigde Lucien Neuwirth verklaard, dat „moord-commando's, blijkbaar uiterst-rechtse contra-terroris ten", via Spanje Frankrijk zijn binnen gekomen om bepaalde mensen uit de weg te ruimen. Harde woorden in parlement gelegd. Dit alleen is al een karwei van rond twaalf miljoen gulden! Scheepsbouwer C. Verolme gaat in Brazilië niet alleen een werf, maar ook een eigen dorp bouwen aan de prachtig gelegen baai Ja- cuacanga. In dat dorp gaan de toekomstige scheepsbouwers wo nen. Er zullen een kleine duizend woningen worden neergezet. Scho len, een ziekenhuisje, een postkan toor en een kerk zullen verrijzen. Sportvelden zullen worden aan- De gouden medaille van de schit terende zomer heeft een minder stralende keerzijde. Dat ondervin den niet alleen de boeren. Ook deze parapluhandelaar in Amsterdam heeft een wel uitermate schraal sei zoen achter de rug. En mj kan praten als Brugman: er is zo lang zamerhand niemand meer die ge looft dat het nog ooit eens flink gaat regenen. Maar juist dezer dagen zijn in het Braziliaanse Huis van Afgevaardig den harde en bittere woorden geval len aan het adres van de Nederlandse ondernemer. Er werd ernstige kritiek geleverd op de omvang van de bedra gen, die zijn besteed voor de aankoop en het verbomven van het vliegdek- schip „Minas Gerais", dat thans rust op de scheepswerf te Alblasserdam. De afgevaardigde Paulo Micarone sprak van „verkwisting van grote som men gelds". Een andere afgevaardigde verklaarde naar een parlementair on derzoek te zullen vragen. Volgens UPI heeft Micarone gezegd, dat de Brazili aanse Marine een missie van 106 man in Nederland heeft om toezicht te hou den op de verbouwing. Volgens Mica rone was er vriendjespolitiek in het spel geweest tussen Verolme en de Brazili aanse marine-officieren bij de toewij zing van het contract. Hij zei, dat de directeur van het filiaal van Verolme in Rio, de gepensioneerde admiraal Olave Aroujo, aan het hoofd stond van de commissie, die over de aankoop van het schip onderhandelde en het contract De Russen hebben de eerste fo to's vrijgegeven van de training van Russische ruimtevaarders. Hier wordt een jonge Rus beplakt met de leidingen van registratie-instru menten. welke de reacties van zijn lichaamsorganen zullen vast leggen tijdens zeer zware proeven. met Verolme ondertekende. Micarone vroeg zich ook af, waarom de marine het Jacuacanga-terrein aan Verolme heeft afgestaan om een scheepswerf te bouwen, nadat de marine grote sommen had uitgegeven om het terrein te on derzoeken voor het bouwen van een scheepswerf voor de vloot. Miljoenen dollars zijn uitgegeven aan overbodige voorwerpen aan boord van de „Minas Gerais", die in Rio verkregen hadden kunnen worden zonder verspilling van harde valuta, aldus Micarone. Verkiezingsvuur Bij Verolme wees men erop, dat deze uitlatingen gezien moeten worden in het licht van de komende verkiezingen in Brazilië. Zowel de verbouwing van de „Minas Gerais" als de vestiging van de Nederlandse werf in de Jacuancan- gabaai waarop al eens meer kritiek is uitgeoefend is van zo groot lands belang, dat de regering deze projecten zeker niet zal laten schieten omwille van politieke agitatie, zo zegt men bij Verolme. Maar waarschijnlijk calculeert men deze feiten wel in als men spreekt van vele factoren en moeilijkheden, waar van het zal afhangen of komend voor jaar de eerste helling in Brazilië klaar zal zijn. Eind volgend jaar moet de eerste tienduizend tonner van stapel lopen. Slot pag. 2 Meer dan duizend hutten in brand gestoken Belgische troepen uit Kamina ter hulp? In Kasai, in het gebied van Loeloeaburg (Belgisch Kongo), heerst in de laatste 24 uur een ware guerrilla-activiteit. De toestand is nog steeds ernstig en er zijn thans meer dan twintig doden, meest Baloeba's. Deze worden in de dorpen aangevallen door Loeloea-krijgslieden, bewapend met lansen, vuursteengeweren en giftige pijlen en beschil derd met de traditionele strijdkleuren. Langs de weg van Demba naar Loeloeaburg zijn verscheidene dor pen aangevallen. Kongolese detachementen troffen daar twaalf slacht offers aan. Van acht lijken waren de handen afgesneden. Alle hutten waren in brand gestoken en de aanvallers namen de vrouwen en kinderen die niet konden vluchten, mee. Donderdag werd een nieuw offensief uitgevoerd te Benasjitolo waar ca. 400 Loeloea's de hutten in brand staken. Uitgaansverbod van kracht Bij luchtverkenningen kwam men een andere bende Loeloea's op het spoor die naar hetzelfde gebied optrok. Het leger kwam tussenbeide, aanvankelijk met traangasbommen, maar vervolgens werd op de aanvallers geschoten. In een hut in dit dorp trof men de verkoolde lij ken aan van een man en twee vrouwen. Elders in dit dorp trof men nog een lijk aan. dat met twee lanssteken was door stoken. Voorts werden in het gebied van Dibaja bloedige aanvallen gepleegd. Tal rijke hutten werden in brand gestoken. Men schat het aantal verkoolde of ge heel vernielde hutten of woningen se dert het uitbreken van de incidenten op meer dan duizend. In totaal heeft de politie totnutoe ruim tweehonderd ar restaties verricht. Het bestuur verzamelt thans de Ba- loebabevolking om ze onder bescherming van het leger te stellen. De Afrikaanse gemeenten Ndesja en Nganza en de Europese gemeente Kananga worden door militairen bewaakt. Uit Loebo en Loesambo worden versterkingen ver wacht. In Europese kringen acht men het noodzakelijk dat Belgische troepen uit Kamina worden gezonden om de grote ongerustheid in dit gebied weg te nemen. Van 19.00 uur af is een uitgaansverbod van kracht. Alle openbare instellingen zijn gesloten. In het ziekenhuis van Loeloeaburg verblijven tientallen gewonden van wie enkelen er ernstig aan toe zijn. De aanvallers geven blijk van bijzon dere wreedheid. Ook aarzelen zij niet militairen aan te vallen. Het hoofd van de Loeloea, Kalamba, begaf zich woensdag naar het onrustige gebied in de omgeving van Loeloeaburg dat thans door Loeloea's bezet is. On derweg werd hij door vluchtende Baloe ba's herkend. Zij vielen hem aan waar bij een van zijn armen door een slag meteen knuppel brak. Hij kon echter te rug keren naar Loeloeabrug. Gistermid dag richtte hij een raaio-oproep tot de bevolking waarin hij de aanvallers ver zocht de vijandelijkheden te staken en naar hun woningen terug te keren. La ter vertrok hij met enkele belangrijke figuren van de Loeloeastam naar het onrustige gebied. Advertentie Is hij de directeur zelf of is het zijn secretaris? U kunt het wel te weten komen, maar aan zijn kleding ziet u het niet. Direc teur of secretaris.hij draagt een sportcombinatie die af is. Perfect van coupe, smaakvol en gedistingeerd van kleur en dessin. Allicht, want 't is een sportcombinatie die hij met veel zorg gekozen heeft uit onze uitgebrei de collecties. Let b.v. eens op die pantalon: zo'n vouw blijft erin! 't Is Terlenka, dus prima! Bij ons gekocht voor f 39.75 Het colbert, een Schotse homespun, in een vlot, sportief des sin voor f 58. Flatgebouw in Milaan stond vanochtend op instorten In de buitenwijken van Milaan is van ochtend vroeg om vier uur een flatge bouw van negen verdiepingen ontruimd dat dreigde in te storten! In nog geen veertig minuten hadden de 54 gezinnen hun woningen verlaten. De evacuatie verliep zonder incidenten. De bewoners werden zo rustig mogelijk gewaarschuwd om een paniek te voor komen. Zoals bekend kwamen in Barletta, Zuid-Italië, onlangs 59 personen bij het instorten van een flat om het leven. Honderden politiemannen en brand weerlieden spoedden zich naar het ge bouw toen bekend werd, dat het op instorten stond. Nieuwe Indonesische zaakgelastigde De Indonesische regering heeft tot zaakgelastigde in Nederland benoemd de heer Soesanto Djojosoegito. Hjj is de op volger van de heer M. Mara mis, de hui dige zaakgelastigde, die medio november naar Djakarta zal vertrekken. Het is nog niet bekend, welke functie de heer Maramis zal krijgen. De nieuwe zaakgelastigde is thans on- derhoofd van de directie buitenlandse economische betrekkingen van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Dja karta. Het tijdstip van zijn aankomst in ons land is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1