Deelnemers aan verkeer opvoeden shirts RUI 13.90 R00HB0TER FABLO american white W Het rijbewijs éérst een beperkte geldigheidsduur geven Veertig jaar bedrijfsopleiding Optimisme over de toeristische vooruitzichten voor 1960 Geef glans en geur aan feestelijk oranje! Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 16 oktober 1959 Zesde blad no. 29874 Nederlands Paedagogisch Instituut Goed willenden steunen „Veilig Verkeer" (Speciale berichtgeving) „Het verkeer een vak?" Dat vragen de heer G. J. Avelingh en andere medewerkers van het Nederlands Paedagogisch Instituut voor het bedrijfsleven zich af in een fris uitgevoerde brochure, uitgegeven door het Verbond voor Veilig Verkeer. En zij komen oa. tot deze conclusies: De mens heeft zich niet voldoende kunnen aanpassen bij de snelle techni sche ontwikkeling van het verkeer. De huidige spanningen moeten daarom eensdeels van het technische vlak uit worden opgelost. Anderzijds moet ech ter ook het proces van aanpassing van de mens aan het verkeer worden on dersteund, hetgeen kan geschieden door opvoeding en door dwang (verkeers regels en bestraffing): de huidige methoden van verkeers- opvoeding zijn grotendeels ontstaan uit en gericht op de verkeers behoef ten van een tijdperk, dat omstreeks 1950 zijn afsluiting vond. De methoden zijn dan ook niet geëigend om bij de verkeers deelnemers een instelling aan te kwe ken. die op het noodzakelijke samen spel is gericht, vermogen bij de wegge bruikers geen voldoende duurzame be langstelling en persoonlijke betrokken heid op te wekken voor de verkeersvei ligheid en de vraagstukken, welke daar mede samenhangen, en zijn niet tot één geheel geïntegreerd; groepsdiscussies over de verkeersvei ligheid kunnen het probleem op een nieuwe wijze benaderen; de verkeersopvoeding moet integraal zijn: beginnen in de kleuterjaren en tot in de volwassenheid voortduren. En dan: Het rijbewijs dient voor de eerste maal met een slechts beperkte geldig heidsduur uitgereikt te worden; de rij instructeurs dienen zélf een so ciale en pedagogische vorming te ont vangen; verkeersklinieken (in Amerika reeds lang bekend) zullen in een behoefte voorzien; verkeerscursussen, waaraan overtre ders èn vrijwilligers deelnemen vallen verre te prefereren boven groepen, die uitsluitend uit overtreders zijn samen gesteld; de politieman zal zich onder deskun dige sociaal-pedagogische leiding een werkelijke vaardigheid eigen moeten maken in het hanteren van moeilijke menselijke contacten; het trkeersspeurwerk zal gericht moeten z.ljn op de toepassing en niet fundamenteel dienen te zijn. Idee van prof. Lievegoed Drastische voorstellen? Ongetwijfeld. De ontwikkeling van het verkeer dwingt er echter toe: de verkeersinten- siviteit in ons land behoort tot de aller hoogste in Europa, omdat de opper vlakte van ons grondgebied klein is in verhouding tot het aantal inwoners. En hiernaar moet gehandeld worden. Dit heeft destijds prof. dr. B. C. J. Lievegoed, directeur van het Neder lands Paedagogisch Instituut voor het Bedrijfsleven te Zeist aan het denken gezet. Verleden jaar september ontwik kelde hij zijn gedachten voor het forum van het Verbond voor Veilig Verkeer, daarna op een Wegverkeersdag van de K.N-A.C. Vandaar, dat het Verbond voor Veilig Verkeer het Instituut onderha vige brochure liet samenstellen, hiertoe in staat gesteld door een donatie van het Prinses Wilhelmina Fonds. Verontrusting oppervlakkig De Nederlanders worden de laatste jaren overspoeld door berichten en cij fers inzake de toeneming van de aan tallen verkeersongevallen en verkeers slachtoffers. De algemene verontrus ting, die hiervan het gevolg is, blijft echter in het algemeen vrij oppervlak kig. omdat de cijfers te incidentcel zijn en een achtergrond missen, die hen met het dagelijkse leven verbinden. 1957 toonde echter dit beeld: 1712 personen in het verkeer gedood (in 10 jaar tijds zou hierdoor het inwo nertal van Hoorn, Meppel of Winscho ten van de aardbodem verdwenen zijn): 41.000 personen in het verkeer ge wond (alle inwoners van Alkmaar of Den Helder); f. 260.000.000.'— schade (per inwoner ran om land I» 1.000.— Het aantal auto's en bromfietsen neemt echter bijkans sprongsgewijze toe: 1950: 1 auto op 42 inwoners - 55.000 bromfietsen; 1957: 1 auto op 29 inwo ners - 750.000 bromfietsen; 1959: 1 auto op 24 inwoners - 1 000.000 bromfietsen; 1970: 1 auto op 12 inwoners - 1980: 1 auto op 6 inwoners - (3.750.000?). De toeneming van het verkeer zal dan ook binnen enkele tientallen jaren tot toestanden kunnen gaan leiden, die chaotisch genoemd moeten worden. Wordt het wegappafaat niet drastisch uitgebreid, dan zullen wij in 1980 in fileverkeer met 30 meter tussenruimte te kampen krijgen tegen nu rond 150 meter, en dit op één (thans nog tame lijk bezette autoweg. Men weet dit wél, doch realiseert het zich nauwelijks. Verkeersopvoeding Daar noch het bouwen van wegen, het technisch vervolmaken van voertuigen en dergelijke materieel-technischc in grepen. noch verkeersordening en be straffing van overtreders alleen de ver keersproblematiek zullen kunnen oplos sen, vormt verkeersopvoeding het on misbare sluitstuk op de aanpak van het verkecTSvraagstuk. Men mag zich dus afvragen: In hoeverre de thans in Nederland gangbare verkeersopvoeding bijdraagt tot het gestelde opvoedingsideaal; in welke richting aanvullingen ge wenst zijn; Het verkeer een vak? Er zijn reeds vele (soms onrijpe of overrijpe) rapporten, brochures, boeken en andere tijdschriften over de veiligheid op de weg ver schenen en talloze conferenties, studieleergangen, besprekingen en andere samenspraken werden er aan gewijd, maar ..Verkeer een vak?", een studie, uitgegeven door het Verbond voor Veilig Verkeer is geenszins een publikatie, die het geijkte pad gaat. Of dit boekje het schot in de roos is, zal de toekomst en vooral de praktijk moeten uit maken, maar voor nu, vandaag, is het een rapport, dat alleszins het bestuderen waard is. De verkeers veiligheid vraagt immers een inte grale opvoeding van de mens in het verkeer en het geeft hiervoor een weg aan, die tot nu toe slechts globaal getekend werd. welke belemmeringen zich In ons land voordoen bij de verkeersopvoeding en hoe deze zouden kunnen worden weg genomen. Hoe gecompliceerder het verkeer wordt, hoe zwaarder de eisen zullen worden, die aan het sociale gedrag van de verkeersdeelnemers gesteld zullen worden. De verkeersdeelnemer van straks zal zich een instelling eigen die nen te maken, die op samenspel is gericht, wil er tenminste een vorm van partnerschap op de wegen ontstaan. Hij zaï zich niet slechts voor eigen leven en welzijn, maar ook voor dat van an deren verantwoordelijk moeten voelen. Dit is echter geen geringe opgave, daar de verkeersdeelnemers (anders dan vroeger) anonimici zijn en zich in een isolement (gesloten auto: wereldje op zichzelf) bevinden. Het verkeer kent dan ook weinig sociale dwang èn weinig waardering en beloning. Het verkeers probleem dient dan ook, aldus de heer Avelingh, als een sociaal vraagstuk ge zien te worden, waar talloze levens van afhangen. Zijn de middelen, die thans voor de „verkeersopvoeding" worden aange wend, zo niet talloos, dan toch zeer uit gebreid, men werkt desondanks echter De beroemde Franse zangeres Edith Piaf verlaat met haar im- presario Èarillei he* Amerikaanse ziekenhuis, waar zij eind septemoer een zware operatie onderging. Jongen onder sclionw en verdronken Ongeluk in Alphen a. d. Rijn Gistermiddag omstreeks 4 uur is de 17-jarige Joop van Veen, wonende aan de Westkan aal weg. in een langs de kwe kerij van zijn vader lopende sloot onder een kantelende schouw geraakt en ver dronken. De jongen vervoerde met drie andere knechts een aantal ijzeren binten in een schouw. Zij voeren hiermee naar een in aanbouw zijnde kas op de kwe kerij van zijn vader. Door nog onbekende oorzaak begon de nogal diep geladen schouw in de smalle sloot water te maken. De drie opvarenden sprongen van het vaartuig, waarbij er een te water raakte. Naar alle waarschijnlijkheid is de schouw hierdoor gekanteld. De jongen is onder de gekantelde schouw gekomen en heeft zich onder water niet meer kunnen be vrijden. Men heeft de schouw zo snel mogelijk weggesleept. Dokter v. d. Ent Braat heeft nog ge tracht de levensgeesten van de jongen, die goed zwemmen kon, op te wekken. Postbesteling op tweede kerstdag Niet op Nieuwjaarsdag (Van onze Haagse redactie) Op tweede kerstdag zal de post over het gehele land worden besteld... Hier toe heeft de directieraad van de PTT besloten in overleg met de PTT-raad om tegemoet te komen aan de enorme vloed van vooral briefpost in de laatste week van het jaar. Bovendien vallen er in de laatste week van dit jaar met de laatste zondag mee drie vrije dagen achter elkaar. De dag voorafgaande aan de eerste kerstdag zullen zoveel als mogelijk is ook nog drukwerken worden besteld. In principe moet echter worden gesteld dat aan de briefpost prioriteit zal worden verleend. Op Nieuwjaarsdag zal evenwel geen post worden besteld. De PTT streeft er verder naar zoveel mogelijk post te bestellen op zaterdag 26 december. De nachtposttreinen zullen weliswaar in de nachten van 24 op 25 en van 25 op 26 december niet rijden, maar hierin zal worden voorzien door waar nodig speciale autodiensten ln te schakelen. Opslag van rundvlees in koelhuizen Met het oog op de kritieke voeder positie waarin vele veehouderijbedrij ven in het land tengevolge van de langdurige droogte zijn komen te ver keren, heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees in zijn op 14 oktober j.l. gehouden ver gadering besloten het te verwachten ruimere aanbod van slachtvee op te vangen. Daartoe zullen de slachterijen die rundvlees van de binnenlandse produk- tie in koelhuizen opslaan mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan tot nader order uit het vleesfonds een tegemoetkoming voor de te maken om- kosten ontvangen. Het op deze wijze in voorraad te nemen vlees zal in de ko mende wintermaanden weer op de markt kunnen worden gebracht, in welke tijd een krapper aanbod van slachtvee wordt verwacht. Deze regeling treedt in wer king met ingang van maandag 18 ok tober. Advertentie Rijwielen (lebetal.) f22.50 restant ln termijnen. Fa. DUSOSWA Leiden Negen maanden m.a. voor Goese betonarbeider (Van onze Zeeuwse correspondent) De Goese betonarbeider, die uit de ruzie met dodelijke afloop in de Goese Kerkstraat als verdachte tevoorschijn was gekomen, is door de Middelburgse rechtbank conform de eis tot een ge vangenisstraf van negen maanden met aftrek veroordeeld. De rechtbank achtte hem niet schuldig aan de dood van de 50-jarige cafetariahouder F. Leinse. Wel was komen vast te staan, dat de verdachte het slachtoffer met een stoel poot zo had geslagen, dat hij neerviel en enkele minuten later overleed. Uit het medisch rapport van de gerechtelijke geneeskundige dienst was namelijk ko men vast te staan, dat de heer Leinse weliswaar een ingeslagen schedel had, maar dat hij tevens leed aan een ern stige hartkwaal die hem waarschijnlijk in de opwinding van het gevecht en door het gebruik van sterke drank nood lottig is geworden. van de vakbonden. Gisteren vertoefde de heer Spierenburg in Bonn, waar hij een onderhoud had met Westduitse re- germgsfunotdooarifioen. Advertentie Staatssecretaris Stubenrouch opende (Van onze Haagse redactie) „Het leerlingstelsel is tijdens het bestaan van de nijverheidsonderwijs wet tot zo'n bloei en ontwikkeling ge komen, dat de stoutste verwachtingen van minister de Visser verre z(jn over troffen," zei gistermorgen de Staats secretaris van O.K. en W., mr. G. C. Stubenrouch tijdens zijn openingsrede voor de manifestatie van de Neder landse technische opleidingsorganen in het Haagse Houtrust. „De lagere technische school kan voor de vorming van de vakman slechts de grondslag leggen. De verdere ontwikke ling zal in het bedrijf moeten worden opgebouwd. Het leerlingstelsel verzorgt dus de voortgezette opleiding in het be drijf. Naast deze opleiding, die in de meeste gevallen alleen de praktijk omvat, is de leerling verplicht, aanvullend on derwijs op een dag- of avondschool te volgen. Het is nu zo, dat 56van de leerlingen in opleiding volgens het leer lingstelsel in het bezit is van een ge tuigschrift van een dagschool en dat ruim 62% van de leerlingen die deze scholen verlaten, een verdere opleiding gaan volgen bij een leerlingstelsel. Een overigens logische ontwikkeling, in 1938 ging 18% van de jongens na de lagere school naar het technisch onderwijs in 1958 was dat 35%, dus bijna tweemaal zoveel." Transept St.-Laurens thans gerestaureerd De restauratie van de bij het bombar dement van Rotterdam grotendeels verwoeste St..-Laurenskerk, die in 1952 ter hand werd genomen, is thans zo vèr gevorderd, dat op zondag 25 oktober het transept in gebruik kan worden genomen. H.M. de Koningin, die op 19 mei 1952 de eerste steen voor de herbouw legde, zal. zoals bekend, op 24 oktober 's mid dags een plechtigheid in de kerk bij wonen ter afsluiting van dit gedeelte van de bouw. Ter gelegenheid hiervan zullen ook gouden dukaten in de handel worden gebracht, waarvan de Koningin de eerste krijgt aangeboden. Met de herbouw van het schip van de kerk zullen nog enkele jaren heengaan. De toren zal waarschijnlijk volgend jaar gereed komen. Wat de financiële kant van de her bouw betreft: er is nog een tekort van een klein miljoen. In 1951 was becijferd, dat er ruim 8 miljoen gulden nodig zou zijn, maar door allerlei kostenstijgingen zal men ruim 50% meer nodig hebben. te veel langs elkaar heen. Dus: Echt belangstelling voor de verkeers veiligheid wekken; de mens dieper en duurzamer bij het verkeersvraagstuk betrekken opvoedingsactiviteiten coördineren. Een der middelen hiertoe (naast de hierboven reeds gereleveerde) wordt ge acht te zijn de kleine werkgroep, waar in sociaal inzicht, sociale gevoeligheid en sociale rechtvaardigheid ontwikkeld kunnen worden. Op minieme schaal werd dit overigens ~eeds met gunstig resultaat in de praktijk gebracht. De integrale verkeersopvoeding wordt gezien als een gang, die begint in ae kleuterjaren, wordt voortgezet in de daaropvolgende leeftijdsfasen op de verschillende opeenvolgende school typen en die zijn afsluiting vindt in een so ciale vormingscursus bij de volwassen vorming. (Degene, die op de lagere school bijv. een goed verkeersexamen aflegt, behoeft zich op 16-jarige leeftijd nog geen goede verkeersdeelnemer te tonen). De verkeerssituatie, welke over en kele jaren in ons land te venvachten valt, geeft immers aanleiding om het verkeersonderwijs op korte termijn te doen uitgroeien tot een wérkelijke op voeding van de Nederlandse bevolking. Simultaan werken De drie middelen om de verkeersvei ligheid te verhogen, zullen simultaan moeten worden toegepast, om de best mogelijke resultaten te bereiken, waar bij de opvoeding dus het sluitstuk dient te vormen: Maatregelen, welke de materieel- technische omstandigheden trachten aan te passen aan de groeiende behoef ten van het verkeer: engineering; maatregelen, welke de verkeersdeel nemers trachten aan te passen aan de toenemende eisen van het verkeer, door een verkeersvererdening op te leggen en te handhaven (regels en straffen): „enforcement"; maatregelen, welke de verkeersdeel nemers trachten op te voeden, opdat zij zelf actief aan de eisen, die het verkeer stelt, zullen willen en kunnen voldoen: „education". Drie e's dus, e's, die de alfa en omega voimen voor de veilige ontwik keling van het verkeer. Het is aan alle goedwillenden, het Verbond voor Veilig Verkeer hierin on geremd te steunen. De heer J. W. Willemsen, vice-voorzit- ter van de Vereniging ter Bevordering van Elektrotechnisch Vakonderwijs in Nederland (VEV) stelde in zijn inlei dend woord, dat het nijverheidsonderwijs wat betreft de bedrijfsopleiding, 40 jaar geleden maar een „min kindje" was. Momenteel schat men het aantal leer lingen in het leerlingstelsel op bijna 47.000, verdeeld over 21.000 werkgevers. Volgens de heer Willemsen mag dit niet als een eindresultaat worden ge zien. Met grote energie zal dit werk moeten worden voortgezet en uitge breid, om gelijke tred te kunnen hou den met de eisen van vakbekwaam heid, die industrialiserend Nederland aan zijn werkers zal stellen. Mijnwerkersfederatie over kolensituatie De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous en vertegen woordigers van de Ned. Kath. Mijn werkers Bond en de Kath. Ver. van Mijnbeambten hebben gistermiddag de moeilijkheden rond de huidige kolen- situatie besproken. De vertegenwoordigers van beide or ganisaties hebben de minister him ziens wijze kenbaar gemaakt met het oog op mogelijke plannen van de regering inzake een te voeren nationaal energie beleid. Met name hebben zij de nadruk gelegd de noodzaak om de onder alle omstandigheden minimale hoeveelheid in Nederland te delven kolen vast te stellen. Hierbij dient rekening te worden gehouden me; het feit, aldus de verte genwoordigers. dat een kolenmijn slechts kan bestaan en rendabel kan worden geëxploiteerd, indien de plannen, die op langere termijn moeten worden gemaakt ongestoord kunnen worden uitgevoerd. Tot besluit stelden de vertegenwoor digers, dat een beroep op de regering en het Nederlandse volk volkomen verantwoord moet worden geacht, omdat huns inziens regering en land meerdere malen en nooit tevergeefs een beroep op Limburg en het Neder landse mijnbedrijf hebben gedaan. De vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit, de heer D. Spierenburg, brengt vandaag in verband met de huidige moeilijkheden in onze mijnindustrie een bezoek aan Heerlen. Vanmorgen had hen een onderhoud met de werkge vers. Hedenavond zou hij een ontmoe ting hebben met de vertegenwoordigers Keukenhof en Floriade trekpleisters De directeuren van de buitenlandse ANVV-kantoren zijn over het algemeen optimistisch over het vreemdelingenbezoek, dat in I960 aan Nederland zal worden gebracht. De Floriade in Rotterdam zal naar hun mening vooral veel bezoekers brengen uit West-Duitsland, Noord-Frankrijk en Engeland. Men zal naar veler mening een bezoek aan Rotterdam gaarne combineren met een traditioneel bezoek aan Keukenhof, Avifauna of een der roemruchte folkloristische Nederlandse attracties, althans in het voorjaar. Ook de tentoonstelling „Gast en Gastheer" van de hoteliers en restau rateurs in het Haagse Houtrust zal een menigte bezoekers trekken, zo menen zij. Voor het overige meent de directeur- Scandinavië. de heer G. F. Göbel, dat het noordelijke bezoek waarschijnlijk pas kan opleven in 1961, nadat de spoor wegmaatschappijen aantrekkelijke toers naar de Noord-Europese gebieden boven de lijn Parijs-München hebben verwe zenlijkt. Ook het Scandinavisch toerisme naar ons land heeft zwaar te lijden onder de goedkope chartervluchten op Spanje en Italië, die amper of niet duurder zijn, dan een tiendaagse tocht naar de bollenvelden. De vooruitzichten voor Duits bezoek zijn, vooral na de gratis propaganda van de afgelopen zonnige zomer uitstekend, zo stelde de ANW-directeur-Duit,sland Ch. J. Belmon, vast. Alleen zullen de vakantie-oorden ontdaan moeten wor den van de herrie van brommers, scoo ters en motoren. Onder invloed van medische adviezen mijden de Duitsers tijdens hun vakanties zoveel mogelijk lawaai. En dat lawaai is, aldus de heer Belmon, in vele plaatsen nog enorm. Betere verbindingen tussen Noord-Rijn- land-Westfalen en Nederland zullen tijdens mooie weekeinden het Duitse be zoek vooral aan de kust buiten het sei zoen nog verbeteren. De directeur van het ANVV-kantoor te Parijs, dr. J. A. M. van der Stap ziet toeristische aandacht in Frankrijk voor Nederland wederom in stijgende lijn. De Keukenhof is alreeds een bedevaartoord voor tienduizenden fanatieke bloemen liefhebbers geworden en de Floriade zal daar zonder twijfel nog een stevig schepje boven op doen. En verder wor den dagtochten naar Zeeland met pol ders. duinen en de „zeereis" Breskens Vlissingen in toenemende mate populair. Ook de tochten met vissersboten van Breskens uit hebben een haast magische aantrekkingskracht. Uit Engeland en Amerika wordt in 1961 een stijgend vreemdelingenbezoek verwacht. Over bezoek uit België, dat in 1959 voor het eerst weer een stijgende lijn vertoonde, in het bijzonder door sportvissers, heeft men tamelijk goede verwachtingen. Ofschoon voor binnen lands toerisme in België een zeer in tensieve propaganda wordt gemaakt hebben de attracties-1960 van Neder land thans reeds een flinke aantrek kingskracht aldus de heer F. N. M. Hendricks uit Brussel. Alléén is boter en boter is niet te vervangen! Oog èn neus èn tong genieten van worteltjes waarin een kluitje roomboter hebt laten smelten! u

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17