ïorine Benelux radiotelescoop is isschien over vijf jaar voltooid sur De B.B. moet goed zijn, anders geld weggegooid WYBERT HEINZ R reiste gezichtsscherptevergt gecompliceerde antenne Geoefende dienstplichtigen nodig li Neemt vaker... aardemaker Kartoffelreisen nacli Holland.... L. Gelijkstelling van openbaar en bijsonder middelbaar onderwijs FOTO-ALBUMS! rich it 1 maart 1860 Donderdag 15 oktober 1959 Vierde blad no. 29873 bekend hebben België, Nederland en Luxemburg een plan ontworpen tot p van een radiotelescoop, die met zeer grote nauwkeurigheid de radio- kverschijnselen uit het heelal kan registreren. San waarvan het initiatief werd genomen door Nederlandse radio men en dat direct de enthousiaste medewerking van Belgische collega's [ontving de steun van de Organisatie voor Europese Economische Samen- I (OEES) te Parijs, die f 50.000.beschikbaar stelde om de helft van de Ltwikkelingskosten te kunnen dekken. Over dit project heeft prof. dr. Lrt, directeur van de Leidse Sterrewacht, enige bijzonderheden verteld, aan voor deze radiotelescoop is ontstaan uit de behoefte naar een instru- zeer groot vermogen, aldus prof. Oort. De radiotelescoop te Dwingeloo, jslal op een golflengte van 21 centimeter werkt, neemt een stralenbundel pe ongeveer een halve graad in doorsnee is, hetgeen ongeveer overeen- jet het oppervlak van de maan. Daar de radiosterrenwacht in Dwingeloo jtails in deze bundel kan onderscheiden, is een apparaat nodig, waarmee wel kan doen. Het Benelux-project wil nu een radiotelescoop bouwen, kroot is, dat zij een bundel kan waarnemen van de orde van één boog- j dat is één dertigste van de diameter van de maan of de zon. rsuee van 4 km et instrument te Dwingeloo op engten wei-ken, de Beneluxra- op wordt voor een bepaalde gebouwd, die tussen de 70 en eter zal liggen. n de „gezichtsscherpte" van telescoop verbeteren, zo ging verder, dan kan dit alleen ge- door het apparaat groter te angezien de hoek die men ziet evenredig is met de diame- radiotelescoop zelf. Om nu bij ngte van ongeveer 80 centime- plossend vermogen van één iut te krijgen, is een doorsnee Silometer vereist. Dit betekent !e radiotelescoop van de Bene- ïeel anders zal moeten uitzien n Dwingeloo, waar de antenne gel een diameter van 25 meter t is immers technisch onuit- een spiegel van drie kilometer a, die bovendien nog goed be- moet zijn. r, dat men er over gedacht op een terrein van vier bij ïeter een groot aantal minus- jtelescoopjes op te richten, die met elkaar verbonden zijn en d samenwerken, dat het gehele •én grote spiegel lijkt. De prak- voering van dit plan brengt initengewoon grote moeilijkhe in de eerste plaats zouden er iderdduizenden van zulke te- moeten komen en in de twee- is er het probleem, hoe men raatjes moet verbinden, zo dat ot met elkaar werken. Nauwgezet onderzoek et niet zeker is, dat het plan pote schaal praktisch uitvoer- zal het bewuste project nader orden uitgewerkt. Bij de op- het apparaat zullen de kleine loopjes niet over het gehele terrein worden verspreid, doch in twee rijen worden opgesteld, die loodrecht op elkaar staan en aldus een kruisantenne vormen. Deze gedachte is niet nieuw, want in het verleden heeft men ook al dergelijke kruisantennes gebouwd, zij het dan ook van veel kleinere afmeting, byv. te Sydney in Australië. Zeker vijf jaar Naar prof. Oort verder meedeelde, zal met het uitwerken van het plan zeker twee jaar gemoeid zijn. De bouw en de afregeling van de radiotelescoop zal ze ker drie jaar in beslag nemen. Tot dusverre zijn slechts kredieten verleend voor de ontwikkelingsfase. Een definitieve beslissing over de radiote lescoop zelf zal pas genomen kunnen worden, nadat gedurende de ontwikke lingsperiode een goede kostenraming mogelijk is geworden. Er is nog geen be slissing genomen over de plaats, waar het instrument verrijzen zal. Het zoeken naar een geschikte plek - in of buiten de Benelux-landen - is om verschillende redenen een moeilijke aan gelegenheid. Aan het einde van het on derhoud wees de hoogleraar erop, dat men met deze radiotelescoop zeer vele onderzoekingen zal kunnen verrichten. Een van de voornaamste zal zijn het op sporen van heel ver weg gelegen radio bronnen in het heelal. Dit is met de huidige radiotelescopen onmogelijk, om dat, wanneer men met deze instrumen ten ver in het heelal doordringt men verward raakt in de hoeveelheid van ra diobronnen. (re i andere tanier van er onSS>i|fen! Minister Toxopeus in Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren, zonder nog tot een definitieve uitspraak te zijn gekomen, het wetsontwerp behandeld tot handhaving van het oproepen van bepaalde militaire dienstplichtigen van 26 jaar en ouder zonder mobilisatie bestemming, voor de organisatie Bescherming Bevolking. Over een motie van de heer Wierda (P. v. d. A.), waarvan de strekking is de militairen die in Indonesië hebben gediend, vrü te stellen van de noodwachtplicht, zou vanmiddag worden gestemd. Indien de motie zou worden aange nomen, zou de minister niet weten wat hij er mee moet doen, want de verhou ding tussen geoefenden en ongeoefenden zal 100 tegenover 33 moeten blijven. Men dient er ook rekening mee te hou den dat de Indonesië-gangers ongelijk verspreid wonen in het land. De mi nister wilde wel toezeggen dat hij hen zoveel mogelijk zal vrijstellen. Hij is bereid tot nader overleg. SEVILLA «EMARMEUÜ ['«SROEMAKER S,C««' IMAARSSEN (HOUANO.' $8 jarft vee,,* jam voor mannen Vandaag stemming motie-Wierda Er is vrij algemeen bezwaar tegen ge maakt dat zich onder de op te roepen noodwachtplichtigen ruim 30.000 land genoten bevinden, die gedurende enige jaren hun dienstplicht in Indonesië hebben vervuld, terwijl daar tegenover er nog tienduizenden mannen uit over eenkomstige leeftijdsgroepen zijn, die nog nimmer in militaire dienst zijn geweest. Minister Toxopeus zette uiteen, dat hij uit een oogpunt van gelijkheid ook liefst uitsluitend de laatste categorie zou willen bestemmen voor de nood wachtplicht, maar op grond van de noodzaak van geoefendheid kan dat niet. Wij willen een goede BB-organisa tie hebben, verklaarde de minister,, an ders is het geld weggegooid. Daarom is het nodig dat over goed getrainde men sen kan worden beschikt, die gewend zijn aan discipline en aan het werken in groepsverband. Goede verhouding Er moet ook een deel worden opge roepen van degenen, die nog nooit in militaire dienst zyn geweest, maar de verhouding zal zijn: 100 geoefenden te genover 33 ongeoefenden. Indien alle Indonesië-gangers worden vrijgesteld, zou de verhouding worden 100 geoefen den tegenover 132 ongeoefenden. Het is wel mogelijk een BB-organisatie op te bouwen met louter ongeoefenden, maar dan wordt de duur van de oplei ding veel langer. Dan ontstaat ook tijd nood, want het is de bedoeling binnen redelijk afzienbare tijd zo snel moge lijk over een parate BB te beschikken. Overigens zijn er 56.000 Indonesië-gan gers, die nog wel een mobilisatiebe stemming hebben en men kan dus niet zeggen dat er een onbillijkheid wordt begaan tegenover degenen, die worden opgeroepen voor de BB. Voor de Indonesië-gangers eindigt de noodwachtplicht bij de BB niet met 40 jaar, maar met 35 jaar. Degenen, die 33 jaar zijn, worden al niet meer opgeroe pen. De Indonesië-gangers zullen niet j langer dan drie jaar bij de BB dienst hoeven te doen. Andere bezwaren Bij de replieken hebben de partijen zich nog niet over de motie-Wierda uitgesproken. Voor de stemming kunnen zij echter nog een korte verklaring af leggen. Aan het adres van de heer Bakker (CPN), die had opgemerkt dat de BB moet worden afgeschaft omdat er tegen een atoombom toch niets valt te be ginnen, antwoordde de minister, dat desniettegenstaande in Rusland toch ook een grote BB-organisa'tie is opge bouwd. Militaire deskundigen van de NAVO zijn van mening dat er ook in ons land nog veel te doen zou zijn als er ergens in ons land een atoombom zou vallen. De schuilkelders zijn bedoeld te gen conventionele wapenen want het is twijfelachtig of in een onverhoopte toekomstige oorlog direct atoombommen zullen worden gebruikt. De heer Lankhorst van de Pacifis- tisch-Socialistische Partij had tegen de Bescherming Bevolking gewetensbezwa ren geopperd omdat de BB een onder deel is van de moderne oorlogvoering. Die gewetensbezwaren wilde minister Toxopeus echter niet erkennen, omdat dienstneming bij de BB niets te maken heeft met het doden van de medemens. Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met 'er door vallend hout gedood Biddag is op het terrein van de usselbeek te Silvolde een onge- waarbij een tweejarig kind lood. kinderen waren op het terrein spelen toen op zeker moment Pd hout omviel. Het tweejarig ""n de familie Scholten kwam vallende hout terecht. Toen 1 bevrijd was, bleken de levens- ^eds te zijn geweken. ®8» die kinderverlamming had [®P nog in beugels en kon ver- k tiet vlug genoeg weg komen. Scholten telde twee kinderen. •regelen ter voorkoming wn bosbranden I*teluks bestuur van het Bos- kl een commissie instellen, die 18 termijn zal rapporteren over J8 waarop het Bosschap lande- Wende verordenende maatrege- kunnen nemen ter voorkoming Ebrand. van het dagelijks bestuur werd n ir. H. W. Schenkenberg van pficteur van het Staatsbosbe- Plaatsvervangend lid van het bestuur, ir. A. Stoffels. Tot JVkngend voorzitter van de 'Deling Sociale Zaken werd be- fl8 heer B. Doolaard. De deken van goudbruine alge- vallen bladeren mag dan een bij zondere herfstcharme verlenen aan bossen en parken, toch stelt men in Amsterdam alles in het werk om deze bladeren zo snel mogelijk op te ruimenTotnutoe gebeurde dat met mankracht, maar thans is op proef een mechanische bladroller in dienst gesteld, die voor slechts één vijlde van de kosten van mankracht de paden en gazons van de parken blad vrij kan maken. Advertentie chocolade in topvorm product in Melk en Puur Mevrouwde voorzitter" (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft gister avond de heer Tilanus (CHU) de verklaring afgelegd, dat hij de waarnemende voorzitster, mevr. mr. J .M. Stoffels-Van Haaften, voort aan zal aanspreken als „mevrouw de voorzitter", omdat de grondwet alleen spreekt van de „voorzitter" van de Tweede Kamer, die door de „Koning" wordt benoemd. Minister Cals bezigde hierna ook de aanspreektitel „mevrouw, de voorzitter", hoewel slechts aanvan kelijk, voegde hij er aan toe, zoals de regering wel meer verklaart, zo lang zij haar standpunt niet defi nitief heeft bepaald. Hij maakte er echter op attent, dat de grondwet alleen spreekt van de „Koning", terwijl iedereen spreekt over de „Koningin". De heer Roosjen (AR) zei even als de heer Albering (KVP) en de heer Tans (PvdA)„mevrouw, de presidente". Daarna zei staatssecre taris Stubenrouch weer „mevrouw, de voorzitter". Die willekeur is niet aardig tegen over de vrouw, die de vergadering voorzit. Uit overwegingen van hof felijkheid en erkenning van haar persoonlijkheid zou men haar toch algemeen moeten aanspreken als „mevrouw, de voorzitster". Men kan wel zeggen, zoals de heer Tilanus, dat het woord „voorzitster" zo moeilijk is uit te spreken, maar dat is alleen een kwestie van wen nen. Uit gewoonte zei minister Cals ook een paar keer „meneer, de voor zitter". Men kan zich dus ook ver spreken met het gebruik van de aanspreektitel „mevrouw, de voor zitter". De enige vrouw, die gisteravond het woord voerde, mevr. Van Some- ren-Downer (VVD), zei „mevrouw, de voorzitster". Zij zal het beste kunnen meevoelen, hoe de vrouw in de zetel van de voorzitter wenst te worden aangesproken. Bonn zet grenzen open voor de invoer van aardappelen om de prijzen te drukken Hier en tiaar woeker.' (Van onze correspondent in Bonn) Om de prijsopdrijving op de binnen landse aardappelmarkt de kop in te drukken, keurde de Bondsdag gisteren een voorstel van de Westduitse regering goed om voor een periode tot 31 maart 1960 de invoerrechten op aardappelen (8 mark per 100 kilo) geheel op te hef fen. Men hoopt dat op deze wijze vooral Nederlandse en Poolse aardappelen op de Duitse markt zullen verschijnen tegen een prijs, die de Westduitse aard- appelhandel zal moeten dwingen tot een verlaging van de in korte tijd al te sterk gestegen prijzen van dit ook in Duits land volksvoedsel bij uitstek. Twee oorzaken geeft men aan voor de prijsopdrijving, die door sommigen reeds woeker is genoemd. Allereerst leidt de aanhoudende droogte er vooral in Noord- Duitsland toe dat de aardappeloogst veel minder zal opbrengen dan vorige jaren. Werden er het vorig jaar nog 22,7 miljoen ton aardappelen op de markt gebracht, dit jaar zal men niet verder kunnen komen dan hooguit 22 miljoen ton. Weliswaar is hier slechts 8 miljoen ton van voor de directe consumptie be stemd. Desondanks leidde deze produktie vermindering tot prijsopdrijving. Daarbij komt dan het tweede feit, namelijk dat juist thans vele Duitse gezinnen ertoe overgaan aardappelen op te slaan voor de winter. De prijzen stegen daardoor in verloop van enkéle weken van normaliter 10 mark (ongeveer f. 9,per „Zentner" (100 pond, het in Duitsland gebruike lijke gewicht voor aardappelen) tot 14 k 17 mark. Hier is dus sprake van een prijsverhoging van zeker 40% en dat nadat men van landbouwzijde heeft ver klaard dat ook de beste soorten dit jaar eigenlijk voor niet meer dan acht mark per honderd pond van de hand moch- Sandwich Spread! altijd lekker op de boterham middelpot 0.9S grote pot 1.45 GARANTIE volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. j HHbmm Van beide kanten komen bezwaren (Van onze parlementaire redacteur) In 1955 is de subsidiëring van de bijzondere scholen voor middelbaar onderwijs geregeld op basis van een volledige vergoeding voor personele, materiële en kapitaalsuitgaven in overeenstemming met de maatstaven voor de desbetreffende Rijksscholen. De Tweede Kamer heeft nu gister avond het wetsontwerp besproken, dat ten doel heeft op overeenkomstige wijze ook de kostenvergoeding voor de gemeentelijke (openbare) middel bare scholen te regelen. Men slaagde er echter niet in de moeilijkheden te overwinnen en voor nader overleg binnenskamers is de behandeling daarom voor onbepaalde tjjd ge schorst. Het is een moeilijke kwestie want in weerwil van vele pogingen is het nim mer gelukt aanvaardbare objectieve normen voor de subsidiëring van deze scholen op te stellen. Van de zijde van de heren Roosjen (AR), Albering (KVP) en Tilanus (CHU) werd als zeer ernstig bezwaar aangevoerd, dat de ge meenten vrij blijven extra gelden be schikbaar te stellen voor hun middel bare scholen om aldus het openbare enderwijs aantrekkelijker te maken dan het bijzonder onderwijs. Daarom had den zij een amendement ingediend met de strekking de bijzondere scholen op gelijke voet te behandelen als de ge meentelijke scholen war neer voor de laatste iets extra's wordt gedaan. Inmenging De voorstanders van het openbaar on derwijs, mevrouw Van Someren-Downer (VVD) en de heer Tans (P.v.d.A.) wa ren evenmin tevreden over het wetsont werp omdat de regeling een inmenging van het Rijk zou betekenen in het ge meentelijk onderwijsbeleid. Want het Rijk zal uitmaken of een gemeentelijke school voldoet aan de voorwaarden voor Rijkssubsidie. Voor een onderwijs experiment dat gepaard kan gaan met een verbouwing, zou de gemeente geen subsidie krijgen, terwijl totnutoe de ge meenten hun kosten voor het onderwijs geheel vergoed krijgen uit het gemeen tefonds. Tegen de financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs had mevrouw Van Someren geen be zwaar maar de consequentie van het amendement vond zij te ver gaan. Als aan een openbare school een douceurtje wordt gegeven voor een sporttoernooi, moeten de bijzondere scholen dat dou ceurtje dan ook krijgen? Het principe van de financiële gelijkstelling van openbare en bijzonder middelbare scho len behoort aan de orde 'te komen bij de behandeling van de mammoetwet op het voortgezet onderwijs. Het aan hangige wetsontwerp is slechts aan vaardbaar als een tijdelijke financiële regeling. Grondig bekijken Ook de heer Tans was van mening, dat alles nog eens grondig moet wor den bekeken bij de behandeling van de mammoetwet. Staatssecretaris Stubenrouch had be grepen, dat het amendement een waar borg wil geven, dat het openbaar on derwijs niet meer krijgt dan het bijzon der onderwijs, maar hij constateerde dat de omgekeerde waarborg in het amendement ontbrak. De draagwijdte ervan kon hij niet overzien. Men wil eigenlijk vooruitlopen op de ipammoet- wet. Het aanhangige wetsontwerp is technisch zeer ingewikkeld, zei hij, en dat wordt nog erger als er een princi piële kwestie aan verbonden wordt. Er waren ook technisch zeer ingewikkelde amendementen ingediend door de heer Tans en mevr. Van Someren. Daarom leek het de staatssecretaris beter eerst binnenskamers in nader overleg te tre den met de vaste commissie voor on derwijs uit de Kamer. Met deze suggestie ging de Kamer akkoord zodat de verdere behandeling van het wetsontwerp voor onbepaalde tijd is geschorst. ten gaan. Hogere prijzen bestempelde men als woeker. Voor Nederlandse be grippen komt dit alles neer op een prijs van 28 a 34 cent per kilo, tegen norma liter 16 k 20 cent per kilo. Zeer goede kwaliteiten brachten te Hamburg deze week zelfs meer dan 40 pfennig, dat is meer dan 36 cent per kilo, op. Hamsterwo'^2 Men geeft niet alleen de schuld aan de handel, maar ook aan de verbruikers, die de laatste dagen aan het hamsteren zijn geslagen op een manier, die wel moest leiden tot woekerprijzen. De nieu we minister van Landbouw Schwarz, vond dit allemaal te gortig worden en liep vorige week als gewoon burger op de Bonner groentemarkt, waar hij in dis puut raakte met handelaren over de hoge prijzen.Reeds hebben de auto riteiten de bevolking opgeroepen de eer ste dagen maar geen aardappelen meer te kopen het maar te ho uden bij spa te kopen en het maar te houden bij spaghetti, ryst en „nudeln" (meelballen). De nieuwe maatregel nopens de tijde lijke opheffing van het invoerrecht zal ertoe moeten leiden dat vooral Neder landse en Poolse aardappelen op de markt zullen komen. De vraag is alleen of deze landen zelf niet al te veel heb ben te lijden onder de droogte, die de aardappelproduktie daar heeft aange tast. Zweden, dat ook nogal wat aard appelen naar Duitsland placht te expor teren, heeft het reeds laten afzeggen: men heeft daar zelf niet genoeg! Maar alleen psychologisch al zal de maatregel reeds zin hebben en de prijzen doen dalen, zo zegt men. Voor wat Ne derland bijvoorbeeld aangaat, heeft men veel hoop. Men wijst ten deze op het feit dat in het Roergebied de laatste weken de aardappel-ellende enkele oplettende autobus ondernemers ertoe heeft ge bracht om speciale „Kartoffelreisen nach Holland" te organiseren. Huisvrouwen uit dit gebied konden zo vele honderden kilo's Nederlandse aardappelen van 12 k 13 cent per kilo in Duitsland invoeren.. Mitsgaders natuurlijk boodschappentas sen vol andere voor Duitsers goedkope Nederlandse levensmiddelen. Geslaagde besprekingen van minister Luns De tweedaagse conferentie van Neder landse ambassadeurs te Paramaribo, die onder leiding stond van de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gister middag geëindigd. De onderwerpen waren: het Koninkrijk en de organi satie van Amerikaanse staten, de politieke structuurveranderingen in Latijns-Amerika, de oliepolitiek in de V.S. en Latijns-Amerika, de positie van het Latijnse blok en de verschui ving in de stemmenverhouding in de Na afloop van de eigenlijke conferen tie heeft minister Luns meegedeeld, dat deze conferentie even geslaagd is als de vorige. Hij zei dergelijke regionale besprekin gen zeer belangrijk te achten, daar een uitwisseling van gedachten verhelderend werkt en persoonlijk contact zeer nuttig is. Daarbij komt, dat de ambassadeurs kennis maken met twee landen met welker belangen zij terdege rekening moeten houden. Volgend jaar wordt de conferentie niet zoals dit jaar in Suriname gehouden, maar in de Ned. Antillen. Het wordt aan de Antilliaanse regering overgelaten te bepalen op welk eiland dat zal geschie den. Vandaag is minister Luns zyn bespre kingen begonnen met de minis ter-presi denten van de Ned Antillen en Suriname resp. de heer E. Jonckheer en mr. S. D. Emanuels. De vertegenwoordigers van de drie landen spreken o.m. over de kwestie van de vertegenwoordiging by de V.N. Minister Luns vertrekt maandag naar Nederland. Art ver «en tie V LLl^eviieiXiuel? G.VOIFSIAG BREESTBil^y Aankoop van 12 Fokker vliegtuigen Kosten 37 miljoen gulden Bjj de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de begroting 1959 van defensie. Dit wets ontwerp betreft aankoop van P 27- vliegtuigen. De minister van Defensie deelt oun. mede dat de regering op 26 juni 1959 om economische redenen heeft besloten de vervanging van de Dakota's, in ge bruik bij de Kon. Luchtmacht door 12 Fokkervliegtuigen (9 Troopships en 3 Friendships) met bijbehorende radio- en navigatieuitrusting, vliegtuigonder delen en gronduitrusting reeds thans te effectueren door het plaatsen van een daartoe strekkende opdracht bij de N.V. Fokker. Van dit bedrag zal voor het dienst jaar 1959 tot betaling komen f 16.563.000. Het alsdan nog resterende bedrag ad f 20.547.000 zal naar behoefte over de begroting 1960 en 1961 worden verdeeld. De totale uitgaven worden geraamd op f37.110.000.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7