Zestig jaar „Leidsch Volkshuis" De natuur is niet te verbeteren Emilie Charlotte Knappert: doortastende en kordate vrouw EEN INSTELLING, WELKE NOG DAGELIJKSHAARNLTBEWIJST Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 oktober 1959 Tweede blad no. 29873 Hortus bezocht (uiterst waardevol is steeds het contact geweest tussen deze instelling en het Volkshuis, bloemen kon men altijd in overvloed daar krijgen!) heeft het altijd als een eis gevoeld, de mensen de ogen te openen voor de schoonheid der natuur. Vrij spoedig had ze prof. Oort zover, dat deze zijn buitenverblijf afstond voor weekeinden. „Ons Zondagshuis" werd een instelling, mogelijk gemaakt door een belangrijke gift, geschonken ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van het Volkshuis. Men kreeg van half oktober tot half mei de beschikking, tegen geringe vergoeding, over het huis van het Centraal Genootschap van Kinderherstellingsoorden en -vakantie kolonies in Noordwijk aan Zee. Op 17 oktober 1909 trokken er voor het eerst Leidse fabrieksmeisjes heen voor een weekeinde. De Vereniging „Buitenbedrijf" werd opgericht, met het doel te komen tot stichting van een eigen verblijf. Dat werd dan De Vonk, in Noordwijkerhout, maar dat werd het pas veel later. In 1911 was De Vonk, thans voornamelijk bekend als vormingscentrum, nog een wensdroom! Maar het logeren 's winters in het koloniehuis, 's zomers op de bui tenverblijven van volkshuisvrienden gaf zulke goede en prettige ervaringen, dat men het experiment: een hele week naar buiten, toch wel eens wilde wagen. Zo gingen in 1911 voor het eerst ruim 30 jongens in Nunspeet uit kamperen. Voor het Leidsche Volkshuis is de Hoorneboeg een begrip. Een leegstaande boerderij en een eraan grenzend koets huis op „een eenzaam goed in het Gooi, dat als een groen eiland in de hei ligt", was het verblijf, waarover mej. Knappert tot haar grote vreugde de beschikking kreeg. .Mej. Pijnappel, een van haar vroegere leerlingen in Scheveningen, die later een van haar beste vriendinnen werd, was eigenaresse van dit bezit en zij en haar broer zyn het geweest, die de Hoorneboeg voor de Leidse fabrieks meisjes hebben gemaakt tot een bron van vreugde. In 1912, op zaterdag 18 meit, ging de allereerste groep. Nu nog trekken jaar lijks vrouwen naar de Hoorneboeg. Het Volkshuis heeft voorts door schen kingen de beschikking gekregen over verschillende buitenverblijven, die ge schikt waren om met het hele gezin in te logeren, zoals „De Eekhoorn" in Doorn, de Hut en de Koekoek in Kat wijk/Binnen, die in de laatste oorlog verdwenen zijn, De Wulp, de Duinpieper, de Krekel, de Kamploods en Sneeuw- gans op het Langeveld. Het Langeveld is ten prooi gevallen aan ruilverkave lingsplannen, maar op een andere plaats onder de gemeente Noordwijkerhout werd een nieuw terrein verworven, waar de gezinshuisjes en kamploods naar toe verplaatst zijn. Dan is er nog de woon boot De Ark, geschonken by het 35-jarig bestaan. Dit zijn zo enkele facetten van het ryk geschakeerde volkshuiswerk, waar aan mej. Knappert zestien jaar, mej. H. Funke tien en mej. M. Ruth niet minder dan dertig jaar in onbaatzuch tige trouw leiding hebben gegeven. Zij hebben het Volkshuis groot gemaakt en daarin een sfeer weten te brengen, welke zo geheel eigen is aan het werk: de ontplooiing van de menselijke kwa liteiten, het zich-zelf-zyn en het met liefde en bewogenheid gaan tot de ander. Wat U ook bewondert: de eindeloze zee, de wind door de toppen der bomen, de zon aan de hemel, de sterren in de nacht, de bloemen in talloze vormen en kleuren: alles in de natuur is goed, zoals het is. Ook in King-pepermunt spreekt de natuur. Aan het echte natuurprodukt ontleent King-pepermunt haar opwekkende en verkwikkende eigenschappen. De heerlijke smaak en geur zijn voor u een bewijs van de originele samenstelling. de natuurzuivere Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De scheikundige analyseert; het publiek proeft de bijzondere kwaliteit van King-pepermunt. Ongetwijfeld vormt het komende jubi leum voor velen een welkome gelegen heid om in diepe dankbaarheid te getuigen van hun blijvende liefde jegens deze prachtige instelling, die talloos velen tot grote zegen is geweest. Moge het Volkshuis een monument van naastenliefde zijn moeilijke doch schone taak nog vele jaren op dezelfde wijze blijven vervullen. Zaterdag receptie De feestelijke herdenking van dit 60- Jarig bestaan wordt zaterdagmiddag a.s. van 3 tot 5 uur in het Volkshuis ingezet met een receptie. Zondag en maandag wordt dit jubileum gevierd met de club- kinderen en hun ouders en dinsdag- en woensdagavond met de volwassenen. Donderdagmiddag viert de Vrouwenont- wikkelingsclub feest, terwijl de officiële herdenking 's avonds plaats vindt. Dr. A. van Biemen zal de herdenkingsrede uitspreken. Tenslotte is er vrijdagavond een ge zellige avond voor de jongeren, die de avondclubs bezoeken. Om deze kosten te bestrijden en het bestuur aan een jubileumgave te helpen wordt er dan 's zaterdags een straat collecte gehouden, waarvoor collectanten zich dagelijks kunnen opgeven in het Volkshuis. Gedurende deze feestweek wordt in het Volkshuis een expositie ingericht, welke een beeld zal geven van *t Volks huiswerk. Bovendien is van de hand van mej. J. E. A. Kiers een boekje versche nen over zestig jaar Volkshuiswerk. BUREAU voor de studeerkamer. Bladmaat 100 x 60 cm. in frisse kleuren gelakt, zeer modern 1 lade en 1 zijvak f92.— Grote collectie HOUTEN EN STALEN BUREAUS. Monument van naastenliefde Het Leidsche Volkshuis aan de Apothekersdijk, nu al zestig jaar centrum van vele activiteiten. (Foto L.D./Holvast) crete hulpmiddelen. Het begrip „creati viteit" speelt daarbij een rol, maar men is er in het Volkshuis terecht wat voor zichtig mee. De „vrije expressie" wordt „geleid", omdat een ongebreideld uiten van innerlijke roerselen nooit tot iets positiefs kan worden, als men het alleen maar uiten laat. Rock 'n roll in Volkshuis Een mooi voorbeeld van dat „zich laten uiten" heeft het Volkshuis zo'n drie jaar geleden gegeven. Het was in de tijd, dat de Rock 'n roll hoogtij vierde. Midden in die tyd begon het Leidsche Volkshuis met zrijn deuren open te zetten, juist voor de danslustigen. Het werd een dansinstuif op zaterdag avond, waarvan men zich in spanning afvroeg: zullen ze komen? En ze kwamen, in groten getale! Er waren er soms tweehonderd op één avond in de grote zaal, die zich wat men noemt, konden uitleven.. Het gaf voor de gewone bezoekers nogal wat spanningen in huis, men vond 't maar lastig, die gillende en schreeuwende en stampende jeugd. Het bestuur was evenwel zeer tolerant en dat is iets waarover de directeur, de heer Van Dujjne nog steeds dankbaar gestemd is. Want uit deze instuif groeide een open groep met een kern van zo'n 35 jongens en meisjes. De groep wijkt sterk af van het andere type bezoekers en heeft ook (nog) niet het algemene clubhuisniveau. Het is qua groep een dwarsdoorsnede, zou men kunnen zeggen van de z..g. „slen- terjeugd. Nog altijd wordt er zaterdags gerock-'n-rolled.. Het Volkshuis heeft met dit experiment op overtuigende wijze bewezen, dat ook déze jeugd te „vangen" is, als men maar begint, haar te accepteren zoals zij zich op dat moment voordoet. Geen sleur Opeenvolgende directies en medewer kers van het Volkshuis hebben bepaald nooit stilgezeten waar het betrof het zoeken naar nieuwe ideeën en activitei ten .waardoor de belangstelling voor het huis gestimuleerd werd en men niet in een sleur raakte. Er zyn tientallen proeven genomen met nieuwe werkzaamheden, er groei den tradities (zoals b.v. het Lentefeest, al is dit dan afgeschaft, en het oliebol- lenfeest op Oudejaar). Er werden zon- dagmiddagbijeenkomsten georganiseerd voor meisjes op de „slenterleeftijd", er kwam een kerstvakantieclub met zo'n driehonderd kinderen op één dag; er is een proef genomen met volkstuintjes Heel veel werk heeft het Volkshuis altijd gemaakt van zyn feesten. De jubilea waren hiertoe natuurlijk een mooie gelegenheid. De bibliotheken hebben zich nooit over gebrek aan belangstelling behoeven te beklagen, de leeszaal wel. Moeilijk bleek in deze sector ook weer het aanschaffen van nieuwe boeken: het geld ontbrak zo vaak.. Grappig is, dat de kinderen soms met de mededeling kwamen: ik mag geen boeken meer meenemen van mijn moe der, want mijn kleine broertje of zusje maakt ze kapot. Weer andere kinderen krijgen op dracht uit de kinderbibliotheek toch vooral dikke boeken mee te nemen; het blijkt, dat de vaders zich in hoge mate voor de jeugdlectuur interesseren! Tot een traditie is ook gegroeid het verschaffen van rechtskundig advies. Vele juristen (Het Volkshuis heeft met de faculteit der rechtsgeleerdheid altyd een vrij sterke binding gehad) hebben in de loop der jaren belangeloos hun adviezen gegeven. Dan is er „De Ratel", de werkgemeen schap, die is opgericht ter stimulering van het buitenwerk. Het buitenwerk Het verbroken contact tussen stads mens en natuur is een van de verschijn selen geweest, die het Volkshuis door de jaren heen heeft trachten te herstellen. Mej. Knappert, die bij al haar drukke werkzaamheden vrijwel dagelijks de HAARLEMMERSTRAAT 167—171 Telefoon 21400 Karakter volkshuiswerk sterk gewijzigd DONDERDAG 22 OKTOBER is het zestig jaar geleden, dat de Leidse hoogleraren Drucker, Greven en Van der Vlugt het tot ver huiten onze stad bekende Volkshuis aan de Apothekersdijk stichtten. Hun initiatief was geïnspireerd door het werk in Londen, waar in 1884 de beweging van Toynbee Hall begonnen was. Het streven van de Londense idealist Toynbee (het op hoger niveau brengen van de arbeider, bij welk opvoedingswerk het universitaire leven moest wor den ingeschakeld) heeft dit driemanschap tot het zijne gemaakt. Zij vonden daarbij direct reeds van de aanvang af aan hen zijde mej. Emilie C. Knappert, de eerste directrice van het Volkshuis, die als een ware pionierster in dit werk de kinderen van de straat haalde om hen tot een bezigheid in de vrije tijd te brengen en de volwassenen bijeen zocht om hen bewust te maken van hun plaats en verantwoordelijkheid in de maatschappij. Doel en richtlijn niet veranderd Zestig jaar geleden is dit werk be gonnen en het is doorgegaan tot op heden, al moest het accent in de loop der jaren dan wel eens worden verlegd. Indien wij thans, na zestig jaar, de bewaard gebleven uitspraak van de eerste directrice: „Wil het werk beantwoorden aan zijn doel, dan moet het zich aanpassen aan de wij zigingen, welke zich in het maat schappelijke leven voltrekken", leg gen naast het onlangs uitgebrachte Volkshuisver slag, waarin o.m. wordt gezegd: „Niet enkele nieuw aan te pakken stukken werk eisen onze Mej. M. Ruth, die in het voetspoor van Emilie Ch. Knappert, dertig jaar lang het hart en de ziel van het Volkshuis was. aandacht, maar ook het bestaande moet voortdurend getoetst worden aan de behoeften, die er leven en het doel, dat wij met ons werk na streven", dan mag geconcludeerd worden, dat de koperen gedenkplaat in de hal van het Leidsche Volks huis met de inscriptie: „het doel de zer stichting is verhoging van ont wikkeling, beschaving en levensge luk" historische betekenis heeft! Het Leidsche Volkshuis heeft in de loop van zestig jaren een groei doorgemaakt; en aan het doel is thans toegevoegd de bevordering van de sociale creativiteitwaarbij men meedenkt, meespreekt en mee werkt aan de maatschappelijke vraagstukken waarbij men betrok ken is. Is het doel al deze jaren hetzelfde gebleven, het karakter van het volks huiswerk heeft zich in vergelijking met vroeger vry sterk gewijzigd. Het „toe vluchtsoord" voor de achterbuurtjongen uit de beginperiode van het Volkshuis en het clubhuis voor zijn kleindochter zyn niet hetzelfde. Vroeger was het feit, dat de kinderen en de ouderen uit de stegen naar het Volkshuis kwamen, het belangrijkste, doch nu is het tehuis niet meer primair. De krachten van het Volkshuis komen niet langer meer op één punt samen: 't werk is gedecentraliseerd. In de nieuwe wijk noord, aan het Zwarte Pad, is onlangs een honk geopend, waarin een nieuw werkelement groeit. Verdieping van het werk De culturele verheffing is, zo redeneert men thans, geen kwestie van „alles in één huis". Vroeger was deze gang van zaken zinvol; het ging er teen om de mensen los te maken uit hun verkom merd milieu, het ging er tevens om hun van allerlei te leren en te leren zien. Nu streeft men er naar, de mensen de gelegenheid te geven zichzelf te zijn. Men zoekt naar verdieping van het werk, naar nieuwe wegen. De ene cen trale figuur van destijds is er niet meer, het wordt nu samen gedaan. Het bestuur is tegenwoordig zeer nauw betrokken bij het werk. Er is een studiecommissie, die het bestuur rapport uitbrengt, en die onder anderen bestaat uit een socioloog, een ethnoloog en een reclasseringsamb- tenaar. Het Volkshuis, dat is aangeslo ten bij de Nederlandse Bond voor Sociaalcultureel Vormingswerk, krygt door dit contact meer inzicht in andere methoden en opvattingen. Het werk is daardoor meer gebaseerd op beproeven van eigen en anderer ervaring. Het Volkshuis van nü wil als instel ling geen instituut zyn, maar wil de mensen begeleiden. .Men zou het ook zo kunnen zeggen: men wil af van het ietwat neerbuigende en minzame van heel vroeger, toen men op het Volkshuis feestelijk beschutting vond. Men wil ook f van de latere, enigszins wereld vreemde en argeloos-blijmoedige sfeer van „wij zijn jong en d'aard ligt open". De vraag, wat er bij de mens van nu leeft, is op het ogenblik het belangrijk ste. Het leven leefbaarder te maken voor hen, die dreigen slachtoffer te worden van de ontstellende leegheid, is doel en richtlijn. „Het gaat er in het Volkshuis werk niet om kinderen alleen maar van de straat te houden of volwassenen tijdpassering te brengen." schrijft de huidige directeur in het jaarverslag 1956, „maar het gaat er om een stukje sociale vorming te realiseren". Hoe men dat doet? De hulpmiddelen zijn vele.. Body-building en krachtsport, balletdansen en knutselen, handwerken en kanobouwenHet zyn bezigheden, die het Volkshuis vroeger ook al gedeel telijk kende, maar die nu meer ten doel hebben te steunen in het gevecht tegen het geestelijk gevaar van massificatie in de vrijetijdsbesteding. Het Volkshuis van nu grijpt gretig naar nieuwe methoden. De vrije expres sie in woord, beeld en gebaar is daartoe een van de meest doeltreffende en con- Mej. Emilie Charlotte Knappert, die de eerste zestien jaar de ziel en de spil van het Leidsch Volkshuis is geweest, werd in 1860 te Schiedam ge boren. Zy was, aldus te kent mej. J. E. A. Kiers haar in het zo juist ver schenen gedenkboekje van het Leidsche Volkshuis een doortastende en kordate vrouw, die recht op haar doel afging. In Leiden woonde zij een tijdlang in huis bij prof. Oort. Zij gaf catechisaties voor de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden in het wyk- gebouw „Geloof, Hoop en Liefde" (nu het clubhuis „De Sperwers") en leerde van lieverlee Leidens pau pers kennen en de ont stellende leegte waarin deze mensen op geestelijk gebied leefden. Ze begon met clubjes te vormen on der fabrieksmeisjes, die ze aansprak op straat bij het uitgaan ven e^n fabriek. Ze was ongelooflijk ener giek (het bestuur schrijft in 1907: de vrees be kruipt ons wel een enkele maal, dat wy van onze voortreffelijke Directrice te veel vorderen), vol met idealen, maar ook met praktische ideeën; ze was oergezond (ziekten en ziektetjes van anderen kon ze maar nauwelijks ernstig nemen), degelijk, zuinig (ze reisde derde klas, voor die tijd en voor iemand van haar positie een bijzonderheid; alles wat ze missen kon, gaf ze weg. Een salaris heeft ze op het Volkshuis dan ook nooit gehad), scherpzin nig, koel, ongenaakbaar; streng voor anderen, maar het meest voor zichzelf... De Volkshuisjongen van vroeger zegt met iets van vertedering „een engel van een mens". Zij die haar van horen-zeggen kennen: „geen gemakke lijke tante". Mej. Ruth: „een enig mens Ze zei alles wat haar voor de mond kwam. We hadden in het Volkshuis een verbouwing gehad; om ruimte te winnen was een toilet weggebroken. Ze kwam eens op bezoek en zag het onmiddellijk. „Hm", zei ze. „Alles ver andert hier. Zelfs de plee". Dat was Emilie Knappert: een persoonlijkheid op en top. Een fiere, zelfbewuste vrouw, met strenge prin cipes en een doelbewust gericht denken. Daarbij zo veelzijdig, dat het bijna bij het griezelige af ge weest moet zijn. Juffrouw Knappert is heel oud geworden. Twee ënnegentig was ze toen ze stierf; een hoogbejaarde vrouw, die haar werkzame leven langzaam, maar on afwendbaar zeker, in on nut zag verglijden. Ze moet eens tegen een be zoekster, die meende dat oud-worden moeilijk is, gezegd hebben: oud-zijn is moeilijk. Het Volkshuis heeft van juffrouw Knapperts per soonlijkheid in de tijd dat zij directrice was, het vol le profijt kunnen trekken, aldus mej. Kiers in haar karakterschets van mej. Knappert. LEIDS DIRECTEUR KRIJGT VIER MAANDEN Mag 3 jaar geen motorvoertuig besturen De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 40-jarige directeur uit Lei den veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden en ontzegging gedu rende drie jaar motorrijtuigen te bestu ren. Hem was ten laste gelegd, dat hij op de avond van 1 april van dit jaar onder invloed van sterke drank op de Rijks weg tussen Nieuw Vennep en Lisse met zijn auto een expediteur uit Brielle en een wegenwachter uit Lisse, die op een parkeerstrook een vrachtauto repareer den, heeft aangereden. De expediteur brak op drie plaatsen het linkeronder been. Volgens zyn arts blijft dit been voor goed korter dan het andere. De wegenwachter liep een gecompliceerde bovenbeenbreuk op. De officier van Justitie heeft veertien dagen geleden te gen de directeur een gevangenisstraf van anderhalf jaar, ontzegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar en onmid dellijke gevangenneming geëist. De rechtbank wees destyds dit laatste ver zoek ter zitting af. Prot. Chr. Kostersver. In het Geref. Jeugdhuis werd gister avond de jaarvergadering van de afd. Leiden en omstreken der Prot. Chr. Ver. van Kosters gehouden. Na het zingen van Ps. 138 vers 1 en het lezen van 2 Kor. 5 1-21 heette de voorzitter, de heer L. van Duyn te Noordwijk aan Zee alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de echtgenoten. Volgens de voorzitter hadden zich geen grote verbeteringen in het afgelo pen verenigingsjaar voltrokken, doch niettegenstaande dit, kon met vreugde geconstateerd worden, dat verschillende kerkbesturen voor diverse leden finan ciële en sociale verbeteringen doorge voerd hadden. De vereniging zal niet rusten alvorens is bereikt, dat ook de koster in loon dienst zynde, recht op verschillende so ciale en financiële maatregelen kan la ten gelden, t.w. uitkering by ziekte, va kantietoeslag en naast AOW ook pen sioen. De secretaris en de penningmeester gaven hun jaarverslagen, waaruit bleek dat drie nieuwe leden waren toegetre den. De heren Otterhof, mondaccordeon en Favier. accordeon verzorgden deze avond het muzikale gedeelte. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift geti teld „Sur quelques divinités Romaines de la naissance et de la prophétie", me vrouw L. L. Tels-De Jong. geboren te Batavia en thans wonende te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3