School voor woonwagenkinderen in Leiden eerst nu officieel geopend LAATSTE RESTJES VAN HET ANALFABETISME OPGER UIMD Raad Wassenaar trekt bijna 3 ton uit voor vuilstortplaats DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 Kon in januari van dit jaar de houten school voor woonwagen- kinderen aan de Haarlemmertrekvaart na een lange periode van voor bereidende werkzaamheden ongeveer zes jaar! in gebruik ge nomen worden, de officiële opening van deze St.-Kristoforusschool vond eerst gisteravond plaats. De school is nu geheel gereed gekomen. Zij telt twee leslokalen en wordt centraal verwarmd. Behalve een ver trek voor het onderwijzend personeel treft men in dit eenvoudige ge bouwtje verder nog een ruimte aan, waarin de leerlingetjes, allen in de leeftijd van zes tot veertien jaar, zich met handenarbeid bezig kunnen houden. Op deze nieuwe bijzondere school, waarvan het leerlingental iedere dag sterk varieert. gisteren waren het er 13 wordt zoveel mogelijk individueel onderwijs gegeven. Het bestuur van de Stichting Woonwagenwerk Leiden, dat in de heer A. van Eisen een voor treffelijk schoolhoofd heeft gevonden en bovendien nog een onder wijzeres wist aan te trekken, zoekt op het ogenblik naar een derde leerkracht. steeds groeiend aantal aparte scholen is daar het gevolg van verheugde de wethouder zeer. Zich in het bijzonder tot de voorzitter van het stichtingsbe stuur, de heer J. J. Thorn richtend zeide de heer van Schaik, dat deze in de heer van Eisen een uitstekend schoolhoofd heeft gevonden. Wat het schoolmateriaal betreft ook dit mag zeer zeker gezien worden, zo besloot de wethouder zyn korte toespraak. Het spreekt vanzelf, dat vooral op een school als deze het onderwijzend perso neel met veel liefde en geduld zijn taak vervult. De heer van Eisen is ervan over tuigd, dat mede dank zij de totstand koming van dit soort scholen de laatste restjes van het analfabetisme in ons land worden opgeruimd. Nederland telt nu al ruim 25 scholen voor zwervende kinderen, maar er zijn plannen om dit aantal uit te breiden tot ongeveer vijf tig. Daar ruim negentig procent van de kampbewoners in Leiden rooms-katho- liek is, belijden dus ook de meeste leer lingen van de St.-Kristoforusschool deze [odsdienst. Deken W. P. M. Haring van Leiden kwam de school, die onder de Oegst- eester St.-Willibrordusparochie ressor- eert, gisteravond op verzoek van het itichtingsbestuur inwijden. Voordat de deken de lokalen langs ging om deze te regenen wenste hij de stichting geluk met haar loffelijk streven en uitte hij rijn respect voor het onderwijzend per- oneel, dat zich voor zulk een moeilijke aak gesteld ziet. Na het zeggen van de gebruikelijke gebeden en de zegening van de lokalen werden de twee kruis beelden gewijd en opgehangen. GELUKWENSEN Namens het Leidse gemeentebestuur irenste wethouder J. C. van Schaik het bestuur van de stichting geluk met de verwezenlijking van de reeds vele jaren geleden gemaakte plannen. Dat men se dert het einde van de tweede wereldoor- in ons land hard bezig is met de verfijning van het schoolwerk een MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 oktober Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: an dijvie 720; pronkbonen 5563; snijbo nen 82144; stambonen 7175; stokbo- nen 91134; kroten 922; kroten gek. 30—35; boerenkool 811; rodekool 22 27; groenekool 1028; postelein 57; prei 13—28; spinazie 1456; spruiten A 30 74; idem B 1674; tomaten A 2549; id. B 36—54; idem C 20—32; idem CC 25; Uien 1032; waspeen 1429; witlof 41 160. Per 100 stuks; Bloemkool A 2655; Idem B 16; knolselderij 1930; komkom mers A 13—32; idem B 10—28; idem C 10 -24; sla A 323.50;. Per 100 bos: Bleek- lelderil 5456; bospeen 1232; peterselie 1304.90; raapstelen 58; radijs 8; sel- J!ri] 4—8.40. AALSMEER. 14 oktober C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Snijbloemen-per st.: Clematis 3580; Gerbera 1556; Bou- vardia 1548; Euphorbia 1028; Chry santen gr. bl. 4074; idem kl. bl. 1532; Jer kelk: Lelies 1740; per bos: Ornitho. jalum 90190; Cyclamen 70165; Free- ila 140—350. BARNEVELD, 15 oktober Eierveillng BE. Aanvoer 295 003 stuks. Handel rede- Ijk. Prijzen eieren 50-55 gr. 10.0211 50; 65-60 gr. 11,82—13,46; 60-67 gr. 13,59— 15.70; kleine eieren 55-60 gr. 6.047.54; sendeëieren van 60-66 gr. 7.839.60, alles ir 100 stuks. Coöp. Veluwse Eierveillng Bameveld- Bde; Weekaanvoer circa 1.300.000 stuks, vaarvan er thans 569.480 stuks geveild ïerd. Handel redelijk. Prijzen eieren van 43-50 gr. 8.60—10.18; 50-55 gr. 10.32— 1156; 55-60 gr. 11.89—13.51; 60-67 gr. 13.7815.84, als per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 2.050.000 st. Han del redelijk. Prijzen eieren van 61-65 gr. 14.5015.25; algemene prjjs 14.80 per 100 stuks; kiloprijs 2.39; basis 62 gr.; eieren 45-60 gr. 9—i4; kiloprijs 2—2.33. Vereniging van eierhandelaren: Grote sieren 14.75—15.50; gew. 62-68 gr.; klei de eieren 12.5014.50 gew. 55-61 gr. hen. Ueëieren 912; gew. 4755 gram. GOUDA, 15 oktober Kaasmarkt: Par tijen kaas eerste kwaliteit per kg 2.43 tot 2.51. Tweede kwal. per kg 2.322.42; ex tra kwal. per kg 2.522.75. Handel flauw. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN; Sara Maria, dr v. W. van Rooijen en J. y van Kooperen. Erik, zn v. H. Spek en p. P. de Gunst; Harm, zn v. W. F. Ver bond en A. Zwiers; Agnes Maria Wilhel- tuina, dr v. J. P. Rotteveel en P E. van «ijn; Hermlna Cornelia Jansje, dr. v. J. Geerling en C. van Egmond; Cornelia Johanna, dr en Antonlus Jacobus, zn v. V T. Cazander en H. C. Hezik; Johan George zn v. J. G. Muller en M. J. de Jwig; Cornelia Antonia, dr v. B. Plesman C. Hoogervorst; Gilette Mareyke, dr v. J. Querreveld en C. G. Schouten; Ma rian. dr v. E. Willemse en H .C. Tegelaar: Elisabeth Alida, dr v. S Stapersma en S. G. Zandvliet; Jolanda Emerentla Petro- Jdla Maria Wllhelmina, dr v. A. de Wit J. Roosendaal; Rudolf Gerardus Jaco bus, zn v. G. Otter en H. C. Schous. PAREL De heer C. v. d. Bosch .inspecteur in algemene dienst, feliciteerde eveneens en sprak zelfs van „een parel onder de scholen voor woonwagenkinderen in ons land". Het is een bijzonder gebouw voor bijzondere kinderen, aldus de inspecteur Belangengemeenschap voor Leidsche Apparaten Fabriek De ondernemingen N.V. Machinefa briek „Kennemer" te Beverwijk, N.V. Machinefabriek en Constructiewerk plaats Gebr. Klinkenberg te Wormer- veer en de N.V. Leidsche Apparatenfa- briek te Leiden hebben zich met ingang van vandaag in een verkooporganisatie verenigd, die onder de naam N.V. Ver koopkantoor van verenigde Apparaten- en Machinefabrieken en Constructie werkplaatsen „VAMAC", projecten zal gaan aannemen, waarin produkten van de drie afzonderlijke bedrijven gecom bineerd toegepast worden. De N.V. Kennemer is gespecialiseerd op het gebied van luchtbehandelingen (airconditioning, ventilatie, afzuigin stallaties enz.), Gebr. Klinkenberg werkt op het gebied van staalconstructies, ter wijl de N.V. Liedsche Apparatenfabriek apparaten en installaties vervaardigt voor chemische, farmaceutische en voedselindustrie. Samen beschikken de drie bedrijven over ruim vijfhonderd man personeel en een tekenafdeling van 50 man. In de toekomst zal het voor de drie bedrij ven dus mogelijk zijn om zich op hun specialiteit verder te concentreren. Het werkterrein zal voorlopig lokaal blijven, doch gedacht wordt zeer zeker aan het buitenland en in het bijzonder de onderontwikkelde gebieden. Bij de drie ondernemingen bestaan plannen om het personeelsaantal alsmede de werk plaatsen uit te breiden. Tot directeur van de nieuwe onderne ming is aangesteld de heer D. J. te Kiefte. De „VAMAC" is gevestigd te Leiden. De nieuwe school voor woon wagenkinderen aan de Haarlem mertrekvaart. (Foto L.D./Holvast) die grote bewondering heeft voor de wijze waarop men dit onderwijs geeft. Hij sprak de wens uit, dat deze school een tehuis zal mogen zijn, waarin de kinderen zich veilig kunnen voelen. De directeur van het landelijke bu reau, de heer P. Jansen, wees overal op het gemeentelijke en particuliere overleg, dat in de afgelopen jaren is gevoerd en dat nu eindelijk vruchten heeft afge worpen. Laatste spreker was pastoor Looyaards van de St.-Willibrordus-paro- chie. Hij hoopte, dat deze school zal mo gen bijdragen tot de geestelijke en maatschappelijke ontwikkeling van de kinderen, die aan de zorgen van de heer van Eisen en zijn kleine staf worden toevertrouwd. KAMPHUIS De heer Thorn dankte voor de vele gelukwensen en deelde mede, dat zjjn bestuur op het ogenblik alle mogelijke moeite doet een kamphuis bij het woonwagenpark te laten bouwen. De moeilijkheden, die hierbij overwonnen moeten worden, zijn echter bijzonder groot. Niettemin is men vol vertrou wen. Vanavond krijgen de bewoners van het kamp gelegenheid het school gebouw te bezichtigen. Open deurweek Ds. J. Swijnenburg: waarom Is de deur geopend? In het kader van de Open Deurweek vond gisteravond in de Marekerk een bijeenkomst plaats, waarin ds. J. Swij nenburg sprak over: „Waarom is de deur geopend De mens is vandaag aan de slechts een cijfertje in de totalitaire wereld en blijft anoniem, omdat hij in het totaal opgaat. Het is daarom, aldus spreker, dat men door de open deur even naar binnen loopt bij God, die wel tijd voor ons heeft en voor Wien wij méér dan een cijfer zijn.. Als men bij Hem binnenkomt, voelt men zich in Zijn huis direct thuis; hoe vaker men door de geopende deur naar binnen gaat, des te dichter komt men aan tafel te zitten bij Hem, die ons heeft uitge nodigd, omdat hij ons nabij zich wil hebben. Het geeft niets, of men de open deur binnengaat uit gewoonte, omdat men dat als kind reeds heeft gedaan, want bij ieder bezoek bij God, raakt men steeds meer bij Hem thuis. Wel moet het verlangen naar Hem in de harten aan wezig zijn, anders is men eigenlijk niet echt bij Hem in huis geweest. Velen verkeren in twijfel, aldus spreker en komen met vragen over het hoe en waarom. Ook zij krijgen antwoord als zij de open deur tot God binnengaan. In deze wereld waar alles kraakt heeft een ieder alles van God nodig en mag nie mand buiten blijven staan, want een maal in Zijn huis binnengekomen zijn wij thuis en blijven wij thuis, aldus ds. Swijnenburg. Aan het begin van de dienst sprak de heer J. Nieuwcnhuis een inleidend woord. Het geheel werd omlijst door zang van het Hervormd Kerkkoor uit Warmond, begeleid door organist Frank v. d. Heijden en enige bazuinblazers, alsmede declamatie van Henk van der Wiel. Ds. A. Kramer, radio-pastor van het Ikor, sprak deze avond in het „Boshuis" over het radio-apostolaat een nieuwe tak van geestelijk radio-werk. De Wassenaarse gemeenteraad heeft woensdagavond weinig tijd nodig gehad voor de behandeling van de maande lijkse agenda, die deze keer weinig in grijpende voorstellen bevatte. Een van de belangrijkste punten was het voor stel om een krediet van f. 290.000.be schikbaar te stellen voor een eigen huis vuilstortplaats bij de noordelijke grens van de gemeente. Er zullen eerst vele duizenden kubieke meters zand en klei uitgegraven worden, waarna in de aldus ontstane put gedurende een lange reeks van jaren het Wassenaarse huisvuil ge stort zal kunnen worden. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) drong er bij B. en W. op aan. het zand en de specie, die op deze wijze gewonnen zullen worden, zoveel mogelijk zelf te gebruiken voor het maken van wegen en het ophogen van bouwterreinen. De raad ging akkoord met enkele dringend noodzakelijke verbeteringen aan het politiebureau: hiervoor werd f. 14-095 beschikbaar gesteld. De voor zieningen worden tot het uiterste be perkt met het oog op de plannen voor een nieuw politiebureau. Tegen het deelnemen aan een obliga tielening, die door de KIWA (Keurings- instituut voor Waterleidingartikelen) uitgeschreven wordt voor de financie ring van een nieuw kantoorgebouw, on dervond bij d? raa^ geen tegenstand Evenmin tegen het verhogen van de wethouderssalarissen tot f. 6400— per jaar. Aan de Wassenaarse Midden standsactie werd toegestaan op twee donderdagen en twee vrijdagen in no vember de winkels tot 's avonds 9 uur open te houden in verband met een winiteractie van de Wassenaarse winke liers. Alleen de heer W. Boender liet bezwaren horen, omdat dit latere slui tingsuur niet in het voordeel is van het winkelpersoneel. VERDAAGD Nadat de raad stilzwijgend een aan tal besluiten op onderwijsgebied geno men had. werd de beslissing inzake het komplan en het uitbreidingsplan Spin- baan verdaagd tot uiterlijk 11 februari 1960. Op een opmerking van de heer C. E. van den Berg (KVP) antwoordde wethouder mr. dr. J. Hazenberg, dat het de bedoeling van B. en W. is de ge meenteraad ruimschoots gelegenheid te geven tot bestudering van de tegen deze plannen ingediende bezwaarschriften Ten behoeve van de bouw van een voet gangerstunnel bij Dierenpark Wasse naar werd een stuk grond ,.om niet" in eigendom aanvaard en weer in eigen dom overgedragen aan het Rijk. In ver band met de bouw van een transforma torstation op de Rijksstraatweg werd een ruilovereenkomst betreffende een stuk grond go< dgekeurd. De raad had geen bezwaren tegen het verkopen van een woning aan het Havenplan aan een daarvoor in aanmerking komende sre- gadigde. Na de openbare vergadering bleef de raad nog enige tijd achter gesloten deu ren bijeen. Russische bladen kritiseren de V.S. De „Izvestia", spreekbuis van de Sov- jetrussische regering, schrijft vandaag: „De indruk wordt gewekt dat de Ameri kaanse diplomatie thans ingaat tegen de geest van Camp David" (waar Kroesjtsjef en Eisenhower besprekingen voerden). De Amerikaanse afvaardiging naar de Verenigde Naties is erop uit de tere wortels van de Amerikaans-Sovjet- russische boom, die werd geplant om de vrede door samenwerking te verzekeren, te bevriezen. De Amerikaanse diplomaten werken als van ouds. Zy doen alsof er niets is gebeurd en zij vergiftigen het interna tionale klimaat door middel van het z.g. Tibetaanse vraagstuk. Ook spelen zij gemeen spel bij het aanwijzen van nieu we leden van de Veiligheidsraad. Men krijgt hierdoor de indruk dat de Ameri kaanse V.N.- delegatie en het ministerie van Buitenlandse Zaken niet slechts vasthouden aan hun verouderde leer stellingen, doch dat zij ook daadwerke lijk ingaan tegen de geest van Camp David", aldus de „Izvestia". Het orgaan van de Russische vloot, „Sovjet-vloot", schrijft: „NAVO-marine- eenheden hebben in minder dan een maand tijd een tiental grote vlootoefe- ningen gehouden in zeegebieden, die zich uitstrekken van het westelijke ge deelte van de Atlantische Oceaan tot het oosten van de Middellandse Zee. De NAVO-leiders laten hun marine-een heden vooral in de Griekse en Turkse wateren oefenen, d.w.z. in de onmiddel lijke nabijheid van de grenzen der Sov jet-Unie en van andere communistische staten. Militaristisch getinte oproepen, krach tige militaire voorbereidingen en demon straties van z.g. militaire macht zijn allemaal aanwijzingen dat bepaalde Westerse kringen, die een dooi in de koude oorlog vrezen, in paniek zijn ge raakt, en alles in het werk stellen om het internationale klimaat te vergifti gen", meent „Sovjet-vloot". En „Rode Ster", het orgaan van het rode leger, meent: „De Verenigde Staten blijven koloniale en onderontwikkelde gebieden uitbuiten. In tegenstelling tot hetgeen de Ameri kaanse propaganda beweert kan worden gezegd dat de Amerikaanse economische hulp aan andere landen niets anders is dan het toewerpen van de kruimels, die van de welvoorziene tafel van de rijke man afvallen. De Verenigde Staten die doorgaan voor de „edelmoedigste" van alle koloniale mogendheden hebben de oosterse volken geen cent van hun fabelachtige winsten teruggegeven. En de z.g. Amerikaanse hulp aan het buitenland dient slechts ter bevordering van de doeleinden van het kolonialisme, de koude oorlog en de be wapeningswedloop", aldus „Rode Ster" Cholera epidemie in Pakistan: 300 doden Driehonderd bewoners van Oost-Pa- kistan zijn in het district Dakka aan cholera gestorven, zo meldt het Rus sische persbureau Tass uit Karatsji. Ook een aantal nabijgelegen gebieden wordt door de epidemie bedreigd. In de stad Dakka zijn tachtig mensen met cholera naar het overvolle plaatselijke ziekenhuis gebracht waar vele patiën ten op de gang moesten worden onder gebracht. J. de Ruiter Zijlker geliefd arts overleden In Oegstgecst is te zijnen huize na een langdurige ziekte in de ouderdom van 59 jaar overleden de oud-praktize- rend arts te Katwjjk aan Zee, de heer Jan de Ruiter Zijlker. De begrafenis van het stoffelijk overschot heeft zater dag 17 oktober om 3 uur plaats op de Algemene Begraafplaats te Katwijk aan den Rijn. Dokter De Ruiter Zijlker was een zeer geliefd arts in Katwijk. Dag en nacht stond hij klaar om zijn patiënten te hulp te snellen. Zijn patiënten waren hem zeer toegenegen, omdat hij altijd vriendelijk was, bemoedigend en opbeu rend. Het ging de Katwijkers dan ook aan het hart, dat dokter De Ruiter Zijl ker in januari 1954 afscheid nam van Katwijk om in functie te treden als scheepsarts. Hij maakte o.m. een reis met de Bloemfontein naar Zuid-Afrika. Dokter De Ruiter Zijlker werd opge volgd door dokter P. Visser, met wie hij nog enige dagen heeft samengewerkt. De naam De Ruiter Zijlker heeft een bekende klank voor de Katwijkers. Im mers de vader van de thans overledene was gedurende tientallen jaren even eens een geliefd en kundig huisarts in Katwijk en Valkenburg. In 1931 nam de thans overledene de praktijk van zijn vader over. Veel bekendheid heeft dokter Zijlker verworven in bridgekinrgen in Leiden. Ook in die kringen wordt zijn heengaan zeer betreurd. Esthetisch kleurengebruik in het aquarium Voor een vrij goed gehoor hield gis teravond de heer W. Maschhaupt, voor de leden van de Leidse Aquariumvereni ging „De Natuurvriend", een interes sante lezing over „Kleur en kleurhar- monie in de natuur en aquarium". Na enkele zaken van huishoudelijke aard waar onder meer besloten werd een bezoek in verenigingsverband te bren gen aan de Rotterdamse aquariumten toonstelling „Aqua-Vero '59", leidde de heer Maschhaupt zijn lezing in door de aanwezigen er op te wijzen, dat z.i. het gevoel voor kleur bij de meesten van ons verre ten achter is gebleven in ver gelijking bij de wetenschappelijke ont wikkeling van de mens. Terwijl juist de kleuren, zowel fysiek als psychisch, een zeer grote rol spelen in ons dagelijks leven. Aan de hand van frappante voorbeelden, middels dia's toonde hij aan, dat de 6 spectfumkleuren, welke bij ontleding van wit licht ontstaan, te verdelen zijn in twee groepen n.l. war me, op de beschouwer toekomende kleu ren: rood, oranje en geel en koude, terugtredende kleuren: blauw en violet, waarbij groen als overgangskleur een neutrale plaats inneemt. Spreker gaf op uitvoerige wijze de karaktereigenschap pen weer van elke kleur, waarbij al gauw bleek, dat het geen sinecure is om tot de juiste harmonische combinaties te komen. Doch hier tegenover staat, dat men bij een bewust gebruik van kleuren en een dosis goede wil zeer goede resultaten zijn te behalen. Behalve deze wetenschap, speelt ook nog een andere zeer belangrijke factor een rol bij de „Esthetica" namelijk die van de juiste vlakverdeling. De heer Maschhaupt attendeerde de leden er op zoveel mogelijk de symmetrische vorm geving te vermijden en adviseerde de vlakverdeling toe te passen op basis van de guldendeling. Na de pauze gaf spreker aan hoe dit esthetisch kleurgebruik aan te wenden in het aquariuminterieur. Wederom aan de hand van vele uitstekende kleu rendia's werd deze theorie nog eens aan de praktijk getoetst. BRAND IN HOOP TUINAFVAL Gisteravond omstreeks acht uur is de brandweer met drie wagens uitgerukt naar de Rijnsburgerweg ter hoogte van nummer 150, waar een ernstige brand was gemeld. Het betrof echter een in brand ge raakte hoop tuinafval (bladeren enz.) van 7 m3. Ook een nabij gelegen schuur vatte vlam. Onder leiding van brand meester Van de Broek slaagde men er in het vuur te blussen met behulp van drie nevelspuiten. De blussingswerk- zaamheden namen totaal ongeveer vijf kwartier in beslag. De schade is gering. Nadat men in de kazerne was terug gekeerd, moest de brandweer weer uit rukken, doch thans voor een klein bin nenbrandje in een huis aan de Jan van Goyenkade. De bewoners hadden een doek om een lichtbol gebonden, die vlam had gevat. Ook hier was de schade zeer gering. Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Korte Raamsteeg met ingang van heden voor de duur der werkzaamheden aan het bouwwerk op de hoek Korevaarstraat- Korte Raamsteeg is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, in de richting Garenmarkt. VOORSCHOTEN AANBESTEDING Gisterochtend vond in het gemeente huis alhier de aanbesteding plaats van de uitbreiding van de openbare Ulo met twee lokalen en het bouwen van een conciërgewoning voor het Cultureel Cen trum daarbij. Laagste inschrijver was de firma W. Hennep uit Leiderdorp voor f 127.000. hoogste de N.V. Hoeben uit Naarden voor f 145.000. De gunning is aangehouden. WASSENAAR hondje herbegraven kostte vijftig gulden (Van onze Haagse redactie) De 61-jarige exploitant van een dieren begraafplaats te Wassenaar moest zich voor de Haagse politierechter verant woorden, omdat hij het houten dood kistje, dat hij aan een dame voor f. 7,50 had verkocht en waarin haar hondje was begraven, na afloop van de begrafenis weer had opgegraven, om het nogmaals te verkopen. Het hondje had hij her begraven in een oude sinaasappelkist. De officier van Justitie eiste voor deze wat hij noemde, „akelige handelwijze" een boete van vijftig gulden of tien dagen. De man werd conform de eis veroordeeld. ANVV-directeuren ontvangen in „Oud Wassenaar" Zoals ieder jaar verblijven op het ogenblik de directeuren van ANVV-kan- toren in het buitenland in ons land voor een bespreking met bestuur en directie van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer. Gis teravond waren deze Nederlandse func tionarissen uit België, Duitsland, Ame rika, Frankrijk, Engeland, Scandinavië en Zwitserland in Kasteel Oud-Wasse naar bijeen, waar zij door de directeur van dit hotel werden ontvangen. Behalve de voorzitter van de ANVV, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, de di recteur van de ANVV, jhr. W. Boreel en enkele andere functionarissen van deze organisatie werd deze ontvangst o.m. bijgewoond door mr. M. H. S. van Oers, directeur-generaal voor de Mid denstand en het Toerisme van het Mi nisterie van Economische Zaken en hoofden van voorlichtingsdiensten, o.m. van de KLM en van de Nederlandse Spoorwegen. Onderzoek "gat Wormer gestaakt Zonder tot enig tastbaar resultaat geleid te hebben is gistermiddag het onderzoek in het gat op het weiland van boer Jongert gestaakt. Maandag a.s. zal de grondmechanica uit Delft echter beginnen met een onderzoek in een tweede gat te Wormer, namelijk op het weiland van boer P. J. H. Gre- ves. Oosteinde 87, Wormer. Op een diepte van 15 meter stuitte men op een harde schelplaag. Er werd overleg gepleegd met ir. A. Eggink van Rijkswaterstaat en Ir. Van Mierlo van de grondmechanica. Zo viel het besluit het onderzoek in dit gat op te geven. Na een langdurige conferentie is toen besloten het andere, eveneens vijfhoe kige gat, dat echter een iets grotere doorsnede heeft, aan te pakken. Deze onderzoekingen kunnen des noods worden uitgevoerd tot een diepte van 35 meter. De resultaten van deze naspeuringen zijn vrijdag over een week bekend en dan zal worden bepaald hoe de oplossing van het raadsel kan wor den bewerkstelligd. Het terrein van boer Grevers is mid dels een pachtovereenkomst thans tot militair terrein verklaard. Overleg in Nieuw Delhi tussen India en Pakistan Afgevaardigden van India en Pakis tan zijn vandaag te Nieuw Delhi be sprekingen begonnen over hun grens geschillen. Er heerst een geest van ver trouwen en optimisme die groter is dan op enig ander tijdstip sinds het ont staan van de twee landen, nu twaalf jaar geleden, uit het voormalige Brits- Indië. De delegaties staan onder leiding van de wederzijdse ministers van Bin nenlandse Zaken. Tezelfdertijd zijn te Karatsji besprekingen begonnen over nog onopgeloste Indisch - Pakistaanse financiële vraagstukken. BEURSOVERZICHT Scheepvaarten hoger "Amsterdam, 15 oktober In twee hoeken bestond vanmiddag een behoorlijke belangstelling en wel in die van Kon. Olies en de Scheepvaart waarden. De koersen lagen bij opening voor alle internationale waarden bene den het slot van gisteren. Later vond een licht herstel plaats, mede doordat de tendentie op de Westduitse beurzen een opwaartse richting vertoonde. De olie-aandelen liepen op van 155.90 tot 156.20, tegen gisteren als slotprijs 156.60. Philips leed op 633, na een ope ning op 631%, een koersverlies van ca. 3 punten. Unilever steeg van 645% tot 647 en dit was de vorige slotprijs. AKU werd rond de 376 verhandeld en moes ten ca 2 punten van de 5 punten winst van gisteren afstaan. De zeer gunstige derde kwartaalcijfers van het AKU- concern werden reeds in de koers verdis conteerd. De scheepsvrachtenmarkt in Londen blijft zeer levendig en vast, voorname lijk in de graanafdeling. Dit was een stimulans voor de scheepvaartaandelen op het Damrak. De handel was vrij le vendig; de koerswinsten bedroegen 1 tot 3 punten. In de cultures kwamen ver schillen van betekenis niet voor. Staats fondsen kalm. In de lokale sector waren aandelen Ketjen zeer vast; zij werden op 420 425 geadviseerd tegen gisteren 409%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 oktober. Londen 10.58%—10.59; New York 377ft—3.77aMontreal 3.98%—3.98%; Parijs 76.82%—76.92%; Brussel 7.54%— 7.54%; Frankfort 90.1990.24; Stock holm 72.86—72.91; Zürich 86.87—86.92; Milaan 60.75%60.80%; Kopenhagen 54.68%—54.73%; Oslo 52.88%—52.93% Wenen 14.60%—14.61%; Lissabon 13.19% —13.21%; Ankara 3.76%—3.77%. Beurs van Amsterdam Donderdag 15 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100% 100ft Ned '59 4% 100A 100 ft Ned '53 3% 94% 94%GB Grootboek obi. 3% ..80 Ned '47 3% (3) 91%GB 91H -Jed '51 3% 95% 95 Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 93U 82% Ned '48 3% 87% 88 Ned '59 4% 97% 9('a Ned '54 3% 89% 89% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 91% 91% Ned '37 3 89 89% Dollarlng '47 3 90% 89% Investeringscert 3 96% 96HGB Ned 62-64 3 98GB 97fg Indie '37 A 3 93H 93% Grootboek '46 3 89%GB Ned W.B 6% 109% 109 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handi. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned Handelmij Amst. Rubber H.VA Senembah AK.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert Deli Mlj.en (Ver.) Kon Pap v Gelder Hoogovens cert Müller en Co NB Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Olie (f20.—) idem (50 f 20 Holl Amer lijn Java China Paket KLM Kon Ned Stmv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE 41% 153 233% 109% 146GB 208GB 377 %GB 270 %GB 649GB 170.20 238% 604GB 311 387% 635% 240% 646% 320 %GB 707 157 156.50GB 158 144% 124 161% 134% 166 137% 247 145 142% 41 153GB 230% 108 %GB 146 206 %GB 374% 271GB 647 170.20 239% 610GB 311 381GL 628 %GB 238% 645GB 202 320 %GB 702% 156.80 155.50GB 159 %GB 1*6 123 lb3% 134% 166 139% 247% 146% 142 OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen 4 dam 47 i3%3 94 idem 48 «3%) 94% Ft dam 52-1 (4%) 98M Idem '37 I-III (3%) 95,7< Idem '33-1 (3%) C5% Bank N. G. '58 (5%) 104ft id. N WS. '52 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A'dam '53 3 97 A'dam '51 2% 86 A'dam '56 I 2% 82 82% A'dam'56 II 2% 92% 92% Eindhoven '54 2% 81% 81B Enschede '54 2%.... 81% 80% Den Haag *52 I 2% 88 Idem II 2% 87% 87% R'dam '52 I 2% 89% 893/4 Idem II 2% 88% 88 Idem '57 2% 99% 100% Utrecht '52 2% 903/4 913/4 Z.-Holl 1957 2% 97 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 270.50 207 Amst. Bank 310 310 H.B.U eert 244% 243 Rott Bank 270 270 Twentsche Bank 248 247% Industrie Ondernemingen Albert Heljn396 394 Borsumij 70 68% Kon. N. Ed.m. A-AA 77% 77% Tdem pref. wd 85% Electrolasmij 315 Kon Ned Grofsm... 153 148% Holl. Constructie 410L 4 20B Ing.bur. Bouwnijv 252% 252% Internatio 140% 138 Interna. Kunst. Ind. 49% 48% Leidse Wolspinnerij 360% 364 R'dams DroogdokmU 607 609% Sikken's Lakfabr. 600 610 Ver. Touwfabr285 292 Walvisvaart 111 111% Wernink's Beton 139% 139 Van Wijk Textiel 101% Zaalberg 139 136% Spoorwegen Deli Spoorweg MU 7% Amerik fondsen Canadian Pacific R 26% Intern Nickel 93% Anaconda 60% Bethlehem Steel 56 Cities Service 50 General Motors 54% vennecott 93% Steel 75% Shell Oil 70ft Union Pacific 31% Un States Steel 99 3A 7% 26% 92 3/4 60% 54 3/4 49% 53 ft 93% 73% 70 31% 98%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11