leidsch Dagblad Laatste Berichten Op Katwijkse groenteveiling is nu de zes miljoen bereikt Bloemencorso WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 Interpellatie-Burger over portefeuille van Defensie (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag de heer Burger (PvdA) verlof ver leend de minister-president te inter pelleren over het bezetten van het departement van Defensie na het af treden van de heer Van den Bergh. De heren Oud (WD), Romme (KVP), Bruins Slot (AR) en Tilanus (CHU) -«akten erop attent, dat het verlenen van verlof niet betekent, dat zij van ening zijn, dat de regering verplicht ■is om op de te stellen vragen van de "eer Burger te antwoorden. De interpellatie zal morgenmiddag te een uur worden gehouden. Nog hoop voor Rijvers (Van onze Haagse redactie) De kans dat Kees Rijvers alsnog van de partij zal kunnen zijn in de inter landvoetbalwedstrijd tegen Duitsland op 21 dezer in Keulen, bestaat nog steeds. Momenteel zit de gebroken teen van de kleine Feijenoorder nog in een gipsverband, maar vrijdag wordt dat verwijderd en Feijenoord hoopt, via in- Ijecties, de linksbinnen van het Neder lands elftal zo ver te krijgen, dat hij zondag tegen Willem II kan meespelen. Vrijdag worden nog enkele röntgen foto's gemaakt. Vast staat, dat Rij vers de reis naar Duisburg en Keulen meemaakt, maar of het als speler of Jals toeschouwer zal zijn, dat is nog al tijd een vraagteken. Vermiste schilderijen teruggebracht (Van onze Haagse redactie) „We zijn alleen maar blij dat we ons werk terughebben en daarom hebben we de aanklacht van diefstal ingetrok ken, temeer daar het helemaal niet vaststaat of de schilderijen werkelijk gestolen zijn". „Het feit dat de twee Scheveningse werklui erg geschrokken waren toen zij in de kranten lazen van de waarde die de doeken en tekenin gen vertegenwoordigen (f4000,en dat zij ze zelf by ons kwamen terug brengen pleit erg voor hen en ver sterkt ons geloof in hun goede trouw". Zo ongeveer lieten twee jonge Haagse jnstenaars Aat Verhoog en Gerard erdijk zich uit over de „schilderijen- efstal die hun vier onplezierige dagen nachten heeft bezorgd. „Toen maandagavond omstreeks vijf ir de politie nog niets op het spoor s, gaven we de moed op", zeide Aat erhoog. Diezelfde avond kwamen de ee werklui de doeken en tekeningen ugbrengen. Twee van de schilderijen ren licht beschadigd, van een was hier o daar de verf afgestoten, terwijl op "n ander met potlood twee boompjes ,,-aren getekend. De schilders waren des te gelukkiger &t alles weer terug kwam, daar ver killende tekeningen reeds verkocht en "mmige al betaald waren. STADSNIEUWS E Geslaagde opvoering in Doelenkazerne Shaw's Pygmalion De Haagse toneelgroep „De Schouw spelers" heeft het bekende spel van G. JB. Shaw „Pygmalion" op zyn repertoire Ifenmen, op het gevaar af daarmede zyn artistieke stal met een oud koetje te be volken. Een eivolle kantitne-zaal van de Doelenkazerne is er echter getuige van iljeweest, dat dit beestje beslist nog piep- jjong is; Shaw's intentie is aan geen tyd gebonden en wanneer dit geestige ver haal van „rykelui's moraal" om met vader Doolittle te spreken gebracht wordt op de opmerkelijk gesoigneerde wijze van „De Schouwspelers" kan iedere liefhebber van goed toneel daarvan ge nieten. Onder regie van Theo van Duyn en m de moderne vertaling van Ed Coen- raads is de bekende geschiedenis van net volkse bloemenverkoopstertje een artistieke prestatie geworden, waar voor de tonelisten alle lof toekomt. In de aanvang kwam, tijdens de portiek-sène in de regen, door een ver keerde belichtin, het spel niet geheel tot zyn recht, doch dit foutje is na de hoge spelkwaliteit in de latere bedrijven vol komen vergeven. Charmy Reynen was als Eliza Doolittle hartveroverend, mis schien door haar articulaitie-van-nature als society-dame beter dan als volks meisje, doch vol charme en- kinderlijke eenvoud, zij heeft met haar spel hoge ogen gegooid. De uitbeelding van van prof. Hlggins door Piet Eelvelt was even eens een genot voor het toneelminnend oog, mannelijk onhandig, professoraal verstrooid en uiterst beheerst. De vrolijke noot in dit verhaal is voor rekening van Eliza's vader; acteur 'Alrt Hoek heeft deze rol op zuiver menselijke wijze ge bracht en gewaakt voor iedere vorm van clownerie, hetgeen aan het geheel onge- twijefeld afbreuk zou hebben gedaan. Verder noemen wij Brende Lindbergh •is de bemoederende levenswijze Mrs. Higgens en de ietwat al te passieve, Will Steenbergen als Lord Pickering. Al met al een verantwoorde interpretatie van Shaw's schepping, waarin ook de bij rollen van Rie Vlieland (Mrs. Eynsford), Bep Westerduin (Clara), regisseur Theo van Duyn (George) van hoog gehalte waren. Namens Dienst Welzijnszorg bood serg.-rnajoor H. Raat de actrices een welverdiende bloemenhulde aan en sprak flank voor het gebodene. DAMMEN Leidse Damvereniging Voor de le klasse van de LDDB speel de LDV 2 een competitiewedstrijd tegen bet sterke WDG 1 (Wassenaar). Het werd een spannende stryd, waarin beide partijen elkaar weinig toegaven. De wedstrijd is afgebroken met een voorlopige uitslag van 7—9 in het voor deel van WDG. De einduitslag zal vermoedelijk 1010 Worden. De volledige uitslag luidt: LDV 2—WDG 1: I. Teleng—P. Gys- bertse afgebr.; M. BrinksJ. van Vuren J--1; J. ZaalbergJ. Vermeulen 02; P. Marck—J. van Doorn 0—2; W. Klevn sr -H. van Zanten res. 1—1; J. C. Klerks ~-C. Stigter 02: P. van Leeuwen—H. v. Boxtel afgebr.; B. P. M. LammensJ. vermaas 11; J. Dreef res.A. Vermeu- jfb 2—0; c. Klinkenberg res.—P. v. d. Schaft res. 2—0. Droogte: een ramp voor agrariërs In de vanmorgen gehouden bestuurs vergadering van het Landbouwschap heeft de voorziiter, de heer H. D. Louwes verklaard, dat in verband met de droog te wij ons niet moeten verhelen, dat het perspectief zeer donker is, wanneer er niet gauw verandering komt, gaan onze weiden met een sterk beschadigde gras mat de winter in, en strenge en kale vorst zou daaraan de genadestoot kun nen toebrengen. Er is nog altijd kans dat het vee in het as. voorjaar vroeg in de weide komt, maar zeker niet minder kans dat dit laat wordt, aldus spr. „Ik geloof", zo zei de heer Louwes, dat wij deze droogteramp ook moeten zien als een ramp, die onze gehele agrarische gemeenschap aangaat en dat wij moeten trachten ook financed in eigen kring te doen wat wij kunnen. Ongetwijfeld zal ook de overheid willen helpen zo veel mogelijk nood te lenigen. De veehouders zullen de moed moeten en kunnen hebben de werkelijkheid on der ogen te zien. Zij zullen zo nauwkeu rig mogelijke voederbalansen voor hun bedrijven moeten opmaken, waarbij zij niet optimistisch moeten denken over de mogelijkheden in het volgende voor jaar. Menigmaal zal dit ook leiden tot de noodzaak, een zekere hoeveelheid vee af te stoten. Het produktschap voor vee en vlees en de overheid, aldus de heer Louwes moeten in deze medewerken om een ineenstorting van de vleesmarkt te voorkomen. De droogte treft de veehouderij het ernstigst, Niet vergeten mag echter wor den dat er ook akkerbouwgebieden zijn èn op het zand en op de zware klei, waar moeilijke omstandigheden ont staan, welke ook in het beleid van het Landbouwschap moeten worden betrok ken. De llyushin - L 8 onverwacht op Schiphol Na een onverwachte verschijning van de intercontinentale versie van de Boeing 707 (type 321) van Pan Ameri can World Airways gisteravond op Schiphol, is in de loop van vandaag plotseling een Ilyushin-18, het vier motorige schroefturbinevliegtuig van de Russische Luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" op de Amsterdamse lucht haven geland. De llyushin-18 was op weg van Mos kou naar Londen in de geregelde dienst tussen beide steden met een tussen landing in Kopenhagen. Er bevonden zich 64 passagiers aan boord. Veertig van hen waren op weg naar Kepen- hagen en stonden nu plotseling op Nederlandse bodem. De gezagvoerder van de Ilyushin-18 had een uur boven de luchthaven van de Deense hoofdstad gecirkeld. Op de hoofdbaan kon niet geland worden wegens reparatiewerk zaamheden en op een van de andere banen wilde de Russische gezagvoerder niet neerstrijken wegens de slechte weersomstandigheden. Toen bleek, dat ook de weerberichten voor London- Airport niet gunstig waren nam hij het besluit naar Schiphol uit te wijken. Het gat te Wormer Kapitein J. J. Blommaart, die als commandant van de explosieven-op- ruimingsdienst-school te Culemborg de leiding heeft bij het opsporen van het voorwerp in het weiland te Wormer, hoopte vanmiddag met de buizen 20 tot 24 meter diep in de grond te dringen. Gistermiddag werd reeds een diepte van ongeveer 14 meter bereikt, maar het werk moest toen plotseling worden ge staakt omdat de persslang door overdruk knapte. In de artillerie-inrichting bij de Hembrug werd vanochtend een nieuwe koppeling voor de toevoer van water gemaakt. Vanmiddag werden de werk zaamheden hervat. Kapitein Blommaart is ervan over tuigd het oorspronkelijke gat, waarvan de plaats door dichtslibbing en het gra ven van de werkput moeilijk meer was vast te stellen, te hebben gevonden; hij maakte dit op uit het feit, dat de bui zen gisteren gemakkelijk in de bodem zakten. 1 april a.s. zevende TV uitzendavond Het bestuur van de NTS heeft ln een hedenochtend- en -middag in Hilver sum in de AVRO-studio gehouden be stuursvergadering besloten ten aanzien van de zendtijdverdeling na 1 januari 1960 de nodige maatregelen te treffen, zodat met ingang xan 1 april 1960 de zevende uitzendavond kan wor den gerealiseerd. Tot die datum - 1 april 1960 - zal de extra beschikbare zendtyd gebruikt worden voor extra uit zendingen en voor enige verlenging van de avondprogramma's. Fotograferen in TV-studio's Het bestuur van de Ned. Televisie Stichting heeft in een hedenochtend en -middag in de AVRO studio in Hilver sum gehouden vergadering besloten con tact op te nemen met alle belangheb bende organisaties om te komen tot een regeling inzake het fotograferen in de studio's. Deze regeling zal enerzijds onverkort erop gericht moeten blijven de orde in de studio's te handhaven en anderzijds tegemoet moeten komen aan de verlan gens van de gehele pers. Deze bespre king zal zo spoedig mogelijk worden ge houden. In afwachting van de resultaten daarvan blijven de bestaande regelingen gehandhaafd,, zo deelt de NTS mee. Interpellaties in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De heer Suurhoff (P.v.d.A.) heeft vanmiddag de Tweede Kamer verlof ge vraagd de regering te mogen interpelle ren over de spelregels van de vrijere loonvorming. De heer Biesheuvel (A.R.) heeft ver zocht de regering te mogen interpelle ren over speciale maatregelen ten be hoeve van de landbouwbedrijven, die zwaar getroffen zijn door de langdurige droogte. Over deze verzoeken zal morgenmid dag worden beslist- REEDS RUIM VIER MILJOEN VOOR KERKBOUWACTIE Doordat in één dag ruim f. 450000 aan giften binnenkwam is de opbrengst van de hervormde kerkbouwactie thans gestegen tot f. 4.362.974. Meer dan een kwart van het beoogde bedrag - 16 mil joen gulden - is nu ontvangen. LUCHTPOSTSLUITINGEN SMALDEEL I EN SMALDEEL V De luchtpostsluitingen voor de opva renden van smaldeel I (Hr. Ms. De Ruy- ter, Hr. Ms. Groningin, Hr. Ms. De Zeeuw en Hr. Ms. Zwaardvis) zijn vast gesteld op: 14 oktober te 16.00 uur. 21 oktober te 6 00 uur, 28 oktober te 16.00 uur. 3 november te 13..00 uur, 14 november te 16.00 uur en 18 november te 16.00 uur. Laatstgenoemde postsluiting geldt niet voor opvarenden aan boord van Hr. Ms. De Ruyter. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p.a. Amsterdam-CS-Marine. De luchtpostsluitingen voor de opva renden van smaldeel V (Hr. Ms. Karei Doorman, Hr. Ms. Drenthe, Hr. Ms. Lim burg en Hr. Ms. Walrus) zijn vastgesteld op: 14, 21 en 28 oktober te 13.00 uur, als mede op alle werkdagen in de periode van 7 t.m. 24 november eveneens te 13.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn: Amsterdam-CS-Marine. Incident in Kongo: zes doden Zes Kongolezen zijn gedood en een tiental Europeanen is licht gewond bij een incident, dat zich te Matadi, in Belgisch Kongo, heeft voorgedaan. Bo vendien werden twintig Kongolezen gewond. Het incident werd veroorzaakt doordat een groep van drie- tot vier honderd ngoenzisten (geestenaanroe- pers) geep gevolg wilde geven aan een bevel van inheemse politiemannen om uiteen te gaan. Zjj vielen, in een aan val van godsdienstwaanzin, de politie mannen aan, die toen gedwongen waren van hun vuurwapens gebruik te maken. Russen helpen zieke Kossem Een speciaal toestel van de Iraakse luchtvaartmaatschappij heeft vandaag twee Russische artsen en een Chinese militaire arts uit Moskou naar Bagdad gebracht. Volgens de bemanning zijn de medici voor behandeling van premier Kassem ontboden die onlangs bij een aanslag gewond raakte. IR. WITTE BEDANKT ALS KAMERLID (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de voor zitter vanmiddag mededeling gedaan, dat ir H. B. J. Witte (KVP) heeft be dankt als lid van de Kamer in verband met zyn benoeming tot burgemeester van Eindhoven. Bloeddorstige jodenhater werkt in Koeweit De voormalige SS-kolonel Adolf Eich- man, die vlak na de oorlog uit Duits land wist te ontsnappen, blijkt zich in Koeweit te bevinden, aldus de West- duitse officier van Justitie van Hessen. Men verwacht nu dat Israël zijn uit levering zal vragen via de internationale politieorganisatie Interpol. Eichman schijnt als employé van een oliemaat schappij in Koeweit te werken. Radio Tel Aviv verklaarde dezer dagen dat Eichman „persoonlijk verantwoordelijk is voor de moord op vijf miljoen joden". Volgens Radio Tel Aviv wordt Eich man al sinds het einde van de tweede wereldoorlog door joodse organisaties gezocht, er is een grote beloning op zijn hoofd gezet. Eichman is in Palestina ge boren en ging later naar Oostenrijk en Duitsland. In 1932 kwam hij bij de SS. Hij wordt door joodse leiders de „bloed- dorstigste" van alle nazileiders genoemd. Hij wordt als Hitlers voornaamste ad viseur in joodse aangelegenheden be schouwd. Hij werd door Hitier aan het hoofd gesteld van de Duitsers die ver antwoordelijk zijn voor de uitroeiing van de joodse bevolking van Duitsland en de bezette gebieden. Met reumatiek kan niemand werken De zorg voor Uw gezin vereist de inzet van al Uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zUn geschikt voor grote lichamelijke prestaties. Wrijf ze weg. Uw reumatiek. Uw spit. Uw lenden pijn; wrijf ze weg met Kloosterbalsem (Ak ker-Balsem). die diep ln de weefsels door dringt en door de warmte die ze daar op wekt. Uw pijn verdrijft. Ook U zult zeggen: „Kloosterbalsem - geen goud zo goed." Werd tijdens een op 9 september j.l. gehouden veiling van de Groen- tenveilingvereniging Katwijk en Omstreken" een jaaromzet van f 5.000.000 overschredenvanmor gen kon de zes miljoen worden be reikt. Dit geschiedde door het vei len van een partij waspeen van de heer C. van Dijk uit Katwijk aan Zee. Koper was de heer Th. van der Kwaak uit Rijnsburg. Vanzelf sprekend werd er vandaag in het Veilinggebouw enige aandacht aan deze belangrijke gebeurtenis ge schonken. De voorzitter van de Katwijkse Veilingvereniging, de heer G. Parlevliet, sprak de twee hierboven genoemde heren, aan wie De voorzitter van de Groente veilingsvereniging „Katwijk en Omstreken"de heer G. Parlevliet biedt de koper en de aanvoerder van een partij waspeen een attentie aan. (Foto LU./Jaap van Duyn, Katwijk) een doos sigaren werd overhandigd, hartelijk toe. Namens de grossiers- bond te Rijnsburg wenste daarna de heer Joh. Verhave het veilingbe- stuur en de tuinders geluk met het bereiken van deze jaaromzet. Alle aanwezigen kregen later op de mor gen een doosje sigaren of sigaretten en enkele consumptiebonnen aange boden. Een geste welke ook nu weer zeer op prijs werd gesteld. LEIDERDORP B.B.-ers deden examen De B B. in ons dorp blijft zeer actief. Gisteravond was er een tweede ploeg die het vaardlgheidsexamen aflegde n.l. blokploeg III uit het Doeskwartier. Op het terrein van de Durisolfabriek waren enkele bominslagen geënsceneerd, waar bij enkele slachtoffers met verwondingen waren en een aantal branden was ont staan. In het kantoorgebouw werd de uitslag bekendgemaakt. Allereerst werd gespro ken door de heer Ros, kringhoofd van Alphen a. d. Rijn, die de leider van de BB, de heer E. Kronenburg, complimen- eerde. Deze Immers zag kans binnen zo korte tijd een tweede ploeg examen te laten doen. De heer Ros wees verder op enkele gemaakte fouten. De ploeg behaalde 82 van de 120 pun ten (gemiddeld 6%), hetgeen voor een groot gedeelte wel te danken is aan de leiding van het blokhoofd, de heer R. Poels. Enkele juryleden gingen nog wat nader in op de gemaakte fouten. Het waren de heren Smit, hoofdbrandweer- meester te Alphen a. d. Rijn, Den Ouden, commandant van de reddings ploeg in Alphen en Van Muilwijk, die het EHBO-werk besprak. Geslaagd zijn: mej. G. Los; mevr. N. v. Tol en de he ren R. Poels (blokhoofd)J. Rietveld (plv. blokhoofd), A. Bosman, D. P. Weyers, W. v. Hemert; F. van Olst; C. de Ruyter; P. Rietkerk; J. v. d. Bosch; J. J. de Haas; H. A. van Ingen Sche- nau; J. Kok; A. de Haas; A. P. Kossen; J. de Bruin; A. v. Meeteren, A. Pison en D. A. Blijleven. De opbrengst van de collecte voor de kerkbouw in de Geref. Kerk is f7150. VOORSCHOTEN Burgemeester Van der Hoeven houdt zijn laatste spreekuur in de gemeente Voorschoten niet op vrijdag a.s., maar op donderdag 15 oktober s middags van 45 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia M. W., dr v. P. J. Zonneveld en W. J. Th. van Marwijk: Hendrik K., zn v. L. A. J. Westerbeek en M. A. J. van Klaveren; Geertrulda M. dr v. C. M. A. Heeneman en C. J. M Heems kerk; Daniël G.. zn v. A. C. Oortman Ger- lings en C. Th. J. Heerlng; Leendert P.. zn v. W. C. Schipper en J. Klos. Getrouwd: G den Herder. 46 laar en C. A. L. G. Berkhout, 30 Jaar: J. W. Cado- vius. 24 Jaar en S. L. M. Struilke. 19 Jaar. Ondertrouwd: B. P. Duivenvoorde en G. M. Russchenberg; D. van Leenen en A. E. Verdoorn; D. Kuperus en D. Hokke; V/. J. van Niekerk en A. Ch. Langeveld; H. C van Reek en G. J. Odllk Qyerieden: J A. Beijersbergen. 78 laar. wpdn. v. J. H. ppmmerswaal; J. P. Meijer, echtgen. v. M. Glasbergen. WARMOND TAFELTENNIS R.K.T.T.V. „STEEDS VOORUIT" In een spannende wedstrijd wist Docos van Steeds Vooruit I te winnen: 64. Ook het tweede team kon het niet bol werken tegen Docos en verloor met 64 MARKTBERICHTEN AALSMEER 13 oktober C V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Per stuk: Clematis 45 100; Gerbera 2044; Bouvardia 2052; Calla 2540; Euphorbia 1545; Chry santen gr. bl. 2247; idem kl. bl. 15 33: per kelk: Lelies 1021; per bos: Or- nlthogalum 60130; Cyclamen 70160; Freesla 140390; Iris 80145; Anlers: p. stuk: rood 1835; roze 1223; wit 817; Orchid. Beauty 2545; Rozen: Better Ti mes 714; Rosalandla 611; Edith Hel len 1528; Parel v. Aalsmeer 816; Geh. Dulsbure 1533: Pechtold 712; Ver schuren 817: Towny Gold 817; Mad. Offmann 1527- Bacarrat 2549; Monte zuma 3050: Sweetheart 611: Nympf 30—54. WOERDEN 14 oktober Kaasmarkt: Aanvoer 144 partijen. Notering 2.452.80 Handel traag. ROELOFARENDSVEEN, 12 oktober Bloemenveiling Irissen 1.101.20, Tros- chrysanten: Oldland Scepter 3455. Gol- dne Sonne 5059. Beryl 3668. White Hope 3162, Horwood 2344. Norman die 2841. Crimson Champion 3663. Sylvia 3538. Dellghtfull 2941. Joke 5162. Chatsworth 2441. Marlarre 22 30. New Princes 4969. Brigth k e 32 -38, S. Soucy 42-61. Chastltv 28-47 p bos. Idem geplozen: Mlgoll 713. Devils Cape 610, Derek Ellis 915. Carnaval 69. Southdown Pink 11, Brelfttner 1012 per stk. Am. Anjers 919 per stuk. De familie De Jong in Papendrecht heeft het doortastende besluit ge nomen, haar huis wat op te laten vijzelen. Er werd namelijk geen vergunning gegeven voor een ver bouwing omdat het huis na de komende dijkverhoging te laag zou komen te liggen. „Dan maar de lucht in" meende de eigenaar, en dus werd het huis losgebroken van Reeds nu is het Centraal Comité Bloemencorso Bloembollenstreek actief naar buiten opgetreden in een circulaire tot alle vakgenoten. Voor het jaar 1960 staan namelijk twee belangrijke herden kingen op het programma. Allereerst het feit, dat in het komen de jaar zal worden herdacht, dat 400 jaar geleden de eerste tulp in ons land werd gebracht. Welk een betekenis dit voor onze streek heeft gehad is wel dui delijk. Onze streek en nog veel meer onze bloembollen zijn wereldvermaard geworden. Voorts zal worden herdacht dat het volgend jaar 100 jaar geleden is, dat de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur werd opgericht. Het Corso-Comité acht beide feiten van zo grote betekenis voor het gehele bollen- vak, dat de herdenking hiervan zeker niet ongemerkt zal voorbijgaan. De ge hele wereld zal er kennis van nemen door de grote tentoonstelling in Rotter dam, maar ook het Bloemencorso-Co mité vraagt alle aandacht om deze fei ten in de sfeer van het jaarlijks bloe mencorso te trekken. Een beroep wordt gedaan op alle vakgenoten om het Bloe mencorso 1960 tot een ongekende mani festatie van het bloembollenvak te ma ken en de reputatie door middel van verfilming van het corso in nog breder kring over de gehele wereld uit te dra gen. Het Corso-Comité nodigt ieder die aan het Corso 1960 wil deelnemen uit om de aanvrage bij het Comité in te dienen voor 24 oktober a.s. kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ACTUEEL BETROUWBAAR - VLUG de fundamenten en met behulp van zware bouten, die langzaam worden aangedraaid, op een hoger niveau gebracht. Deze foto geeft een beeld van dit voor ons land zeldzame kar- BEURSOVERZICHT Aku vast; Philips lager Amsterdam, 14 oktober Alle internationale waarden, Philips uitgezonderd, gaven vanmiddag bij Qpening hogere koersen te zien. Ook de Scheepvaarten lagen goed. De han del was bij gebrek aan affaire zeer kalm. De Westduitse beurzen waren bij de opening iets luier, doch later trokken de koersen aldaar aan. Van Wall Street, dat nauwelyks prijshoudend sloot, ging in Amsterdam geen enkele stimulans uit behalve dan voor aandelen Kon. Olie die in New York y4 dollar hoger noteerden. De gevolgen van de langdurige staal- staking beginnen thans in Amerika in het bedrijfsleven aldaar merkbaar te worden. Vele werknemers, vooral in de autoindustrie moeten noodgedwongen naar huis worden gestuurd als gevolg van gebrek aan staal. Door een en ander is het begrijpelijk, dat van Wall Street geen haussetendentie kan worden ver wacht. Aku was vandaag vast op 377, tegen gisteren als slotprijs 373. Dit werd toegeschreven aan het feit dat morgen, de derde kwartaalcijfers van het rayon- concern worden gepubliceerd. De beurs verwacht dat deze cijfers zeer gunstig zullen zijn, hierop werd vandaag reeds vooruitgelopen. Unilever daalde van 649 tot 647 doch bleef op dit niveau nog een punt hoger vergeleken bij gisteren. Kon. Olie noteerde tegen het slot f 156.90 na f 157.30 bij opening. De slotkoers van gisteren was f 156.80. Philips daalde van 638 tot 635% en verloor circa 5 punten bij de vorige dag. De Scheepvaartafdeling was aan de vaste kant. De koerswinsten bedroegen 1 tot 2 punten. Cultures merendeels onver anderd voor. Staatsfondsen, goed prijs houdend met uitzondering van de Staf- fellening die lager noteerde. Aandelen Gouda-Apollo werden Biet genoteerd door een overnemingsatlnbod van het Unileverconcern en wel van f 1000 aandelen Gouda-Apollo tegen f 800 nominaal gewoon kapitaal Unilever. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 oktober. Londen 10.58%—10.59%; JJew York 3.76%—3.77%; Montreal 3.97%—398; Parijs 76.77%—76.87%; Brussel 7.54%— 7.54%; Frankfort 90.16%—90.21%; Stock holm 72.83—72.88; Zurich 86.81%— 86.86%; Milaan 60.74%—60.79%; Kopen hagen 54.7054.75; Oslo 52.8852.93; Wenen 14.60%—14.61%; Lissabon 13.19% 13.21 Ankara 3.76%—3.77%. Beurs van Amsterdam Woensdag 14 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100% GL 100% Ned. '59 4% 100%GL 100,5« Ned '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 80 Ned '47 3% (3) 92,V 915sGB 'Jed '51 3% 95% 95% Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 93li 93li Ned '48 3% 87% 87% Ned '59 4% 97% 97% Ned '54 3% 89% 89% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 91A 91% Ned *37 3 90 89 Dollarlng '47 3 90 90% Investeringscert 3 9618GL 96% Ned 62-64 3 98iV 98GB Indië '37 A 3 93li 93li Grootboek '46 3 89%GB Ned W.B 6% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 41% 41% Nat Handelsbank 155% 153 Ned. Handelmij. 231 233% Amst. Rubber 10915 109% H.V.A148% 146GB Senembah 208GB 208GB A.K.U373", 377', 2 GB Berkel's Patent (v.) 271%GB 270'jGB Calvé Delft cert 648 649GB Deli Mi).en (Ver.) 172.80GL 170.20 Kon Pap v Gelder 236% 238% Hoogovens cert 598GB 604GB Müller en Co NJ 313GB 311 Ned. Kabelfabr387 %GB 387% Philips 640 635%. Philips pref241 240% Unilever 646% 646% Wilton Feyenoord 205% Biliton 2de r 320% 320 %GB Dordtse Olie gew. 707 707 Kon Olie (f20.-) 158 50 157 idem (50 f 20.— 157GL 156.50GB Holl Amer lijn 157% 158 Java China Paket 143% 144% KIM 124 124 Kon Ned Stmv Mij 158 161% Kon Paket Mij 134% 134% Stoomvaart Mij Ned 167 166 Nievelt Goudr eert 136% 137% v. Ommeren eert 246 247 Kon Rott Lloyd 145 145 Ned Scheepv Unie 141% 142% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 94 Idem 48 «3%) 94% R'dam 52-1 (4%) 98% Idem *37 I-III (3%) 95,7» idem *38-1 (3%) 95% Bank N. G. -58 (5%) 104% id NWJ '52 (4%) 97% 104 A 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% Premie leningen A'dam '53 3 97 97 A'dam *51 2% 86 A'dam ^6 I 2% 82 82 A'dam '56 n 2% 92 92% Eindhoven '54 2% 82L 81% Enschede '54 2%.... 81% Den Haag '52 I 2% 87% 88 Idem H 2% 87% 87% R'dam '52 I 2% 89% Idem n 2% 88% 88% Idem '57 2% 99% 99% Utrecht '52 2% 90% Z.-Holl. 1957 2% 97% 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 207.50 270.50 Amst. Bank 310y4 310 HEÜ eert 245 244% Rott Bank 274% 270 Twentsche Bank 252y4 248 Industrie Ondernemingen Albert Heijn Borsumij Kon. N. Edjn. A-AA Idem pref. wd Electrolasmi) Kon. Ned. Grofsm... Holl. Constructie Ing.bur. Bouwnijv. Internatio Interna. Kunst. Ind Leidse Wolspinnerij R'dams Droogdokmi) Sikken's Lakfabr. Ver. Touwfabr. Walvisvaart Wernink's Beton Van Wijk Textiel Zaalberg Spoorwegen DeU Spoorweg Mil 398 69% 77% 85% 315 155 410L 252% 140 48% 360% 603 603 278 111 138% 101% 138 8% Amerik fondsen Canadian Pacific R 26A Intern Nickel 93 fa \naconda 60% Bethlehem Steel 56V4 Cities Service 50% General Motors 55% '<ennecott 93% hiir steel 75% Shell Oil 71% Union Pacific 31% Un. States Steel 100% 396 70 85% 153 252% 140% 49% 360% 607 600 285 111 139% 139 26% 93% 60% 56 50 54% 93% 75% 70ft 31% 99%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9