m Westduitse rechtbank behandelt de moord in 1945 op 200 Fremdarbeiter AMERIKAANS LEGER LANCEERT KUNSTMAAN EXPLORER VII Kies nü voor jaren... een matras SS-moordenaars in Voormalige de beklaagdenbank te Hagen JAGO SHAWLS Met Juno-raketcombinatie die Pionier in baan om zon bracht Finse deserteur zat 38 jaar op de vliering van een boerderij w. fl; attentie voor de grote drie Wat voert de vrouwen naar de zelfbedieningswinkels Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 14 oktober 1959 Derde blad no. 29872 van binnen hel best van builen hel mooist schuimrubber vanaf I 1 2 2.50 Tweede ronde van triest proces (Van onze correspondent in Bonn) Sedert verleden week is in de Westduitse stad Hagen de tweede ronde aan de gang van het zogenaamde geval-Warstein, waarbij vlak voor het einde van de oorlog 208 Russische arbeiders, vrouwen en kinderen door een troep SS-ers werden vermoord. De eerste uitspraak in deze zaak was door het Westduitse Opperste Gerechtshof nietig verklaard, omdat het bij deze executies zijns inziens niet om doodslag maar om moord was gegaan. Geen doodslag maar moord Slechts de namen van zeven man heeft men kunnen opsporen, die verantwoor delijk geacht worden voor deze moorden. Drie van hen zitten thans te Hagen in de beklaagdenbank: de 49-jarige rechter lijk ambtenaar Wolfgang Wetzling uit Lünneburg, de 44-jarige ambtenaar Jo- hann Miesel uit Eckernförde en de 40- jarige fabrikant Ernst Klöne uit Dort mund. Eerstgenoemde was in de oorlog SS-Obersturmbannführer en SS-rechter, Miesel was SS-Sturmbannführer en Klönne had het gebracht tot kapitein van de tanktroepen. In de eerste ronde van dit proces, dat te Arnsberg het vo rige jaar heeft plaatsgevonden, werden twee van deze drie mannen veroordeeld wegens doodslag: vijf jaar voor Wetz ling. 18 maanden voor Klönne, vrijspraak voor Miesel en drie andere ex-SS-ers. Dat „nam" het Opperste Gerechtshof blijkbaar niet: het geloofde kennelijk niets van de doodslag en vernietigde het vonnis van Arnsberg omdat zijns inziens hier sprake was van moord. moordenaars behoorden Wetzling en Miesel. Klönne, spruit uit een vooraanstaande industriële familie in het Roergebied, zou zelf niet hebben geschoten, maar voor de SS-ers bij het jachthuis van zijn ouders een „uitstekend" executieterrein hebben uitgezocht, en gewapend de moordpartij met interesse hebben ge volgdMen verwacht dat het proces zes weken zal duren. Meer dan 100 ge tuigen zullen hierbij optreden. Ter vergelding. Dit geval-Warstein moet zich, aldus minutieuze onderzoekingen, als volgt hebben afgespeeld. Vlak na de oorlog ontdekten Amerikaanse troepen in de bossen van het Sauerland pas gemaakte massagraven. Zij lieten duizenden bur gers van de stad Warstein bij Arnsberg langs de opgegraven lyken trekken, maar niemand van de Duitsers wist iets naders te vertellen van de daders, ook niet na deze macabere optocht lang§ de blijkbaar pas vermoorde mannen, vrou wen en kinderen. De daders waren, dat bleek eerst later, snel ondergedoken. Het ging hier om leden van een SS-divisie, die voorzien was van de lugubere bij naam „ZV": Zur Vergeltung! Comman dant van deze divisie was de SS-gene- raal Kammler, die later in Praag zelf moord pleegde. Doel van de formatie was Advertentie Waagï Uw Apotheker ol Drogist Groot botertekort in West-Duitslaiul Maar grenzen niet open! (Van onze correspondent in Bonn) Tengevolge Van de droogte zit West- Duitsland op het ogenblik met een groot botertekort van circa 10.000 ton, dat volgens het ministerie van Voedselvoor ziening en Landbouw te Bonn tegen het einde van dit jaar zal kunnen oplopen tot 26.000 ton. Gisteren publiceerde het ministerie de nieuwe inschrijvingslijst voor de invoer van boter in de Bondsre publiek, waarbij vooral Denemarken en Nederland zijn geïnteresseerd. Er is geen sprake van dat een en ander gepaard zal gaan met de opening van de gren zen om de consumenten de gelegenheid te geven uit het buitenland in Duits land zelf boter te importeren. De boterproduktie in de Bondsrepu bliek zelf is door de droogte ver onder de produktie van 1958 gebleven. En zal dit ook de rest van het jaar blijven zo als in de meeste andere Westeuropese landen. Dienovereenkomstig is er spra ke van een scherpe prijsstijging in West-Duitsland. De boter, die een paar weken geleden hier nog 3.40 mark per pond kostte, kost thans 3.70 mark. Na de inschrijvingspublikatie van gisteren kunnen de boterexporteurs thans hun offertes aan de Westduitse importeurs bij de aanvragen van deze laatsten voe gen, waaruit het ministerie van Land bouw hier een overzicht van de prijssi tuatie op de diverse botermarkten hoopt te verkrijgen. Pas daarna wil men on derzoeken of er bijzondere maatregelen nodig zijn om de boterpryzen binnen zekere grenzen te houden. Maar daar de traditionele boterproducenten Ne derland en Denemarken al evenzeer te lijden hebben onder de droogte, komt ook in deze landen geen normale boter produktie tot stand en gelooft men niet dat er een bijzonder grote import uit deze landen voor West-Duitsland is te verwachten. om via V-2-raketten vergelding te krij gen voor de geallieerde luchtbombarde menten. Toen Kammler en zijn bandieten in Westfalen opdoken, vonden ze andere vergeldingsobjecten dan Britse steden. Hij wilde namelijk de dwangarbeiders in het Roergebied, onder wie vele Russen die poogden naar het oosten te trekken, „decimeren"In de dalen rond War stein hoorde men tegen het einde van de oorlog dan ook in drie achtereenvol- gende nachten de schoten van de moord- pelotons, die 129 mannen, 77 vrouwen en twee kinderen doodschoten tot de 1 Ferhat Abbas zou geen verklaring hebben afgelegd De Franse eerste minister Michel De- bré heeft gisteren het aanbod van pre sident De Gaulle van een „vrede der dapperen" aan de leiders van de Alge rijnse opstandelingen officieel her nieuwd. In een beleidsverklaring waar mee een debat van drie dagen in de nationale vergadering werd geopend zei de Franse premier, dat de nodige in structies door de regering zijn gegeven zodat de voorwaarden voor een wapen stilstand te allen tijde kunnen worden besproken. Debré verzekerde, dat de vertegenwoordigers van de opstande lingen waarborgen zullen krijgen voor het geval de onderhandelingen over een wapenstilstand mislukken. Op grond van deze waarborgen zullen zij vrij naar hun plaats van herkomst kunnen terug keren. De jongste verklaring van de Alge rijnse premier Ferhat Abbas, waarover wij gisteren al berichtten, heeft deze eerste dag der Kamerdebatten vooral stof tot opgewonden discussies in de wandelgangen gegeven. Men herinnert zich dat Abbas in een interview met het rechts-gaullistische weekblad .Jours de France' te kennen zou hebben ge geven dat de middenweg van het bin nenlandse zelfbestuur, die De Gaulle voor Algerije wil bewandelen, binnen twee maanden tot volledige onafhanke lijkheid zou moeten leiden. Intussen heeft Abbas deze verklaring weer in getrokken, terwijl „Jours de France" volhoudt dat de Algerijnse leider dit wel degelijk heeft uitgesproken. In elk geval wordt de publikatie van dit interview in „Jours de France" in politieke kringen te Parijs nu wel al gemeen beschouwd als een zoveelste po ging van de rechtse extremisten om De Gaulle weer eens een stok tussen de wielen te steken. Dertiende sinds 31 jan. 1958 Het Amerikaanse leger heeft gisteren met succes te Cape Canaveral een kunstmaan van 41.45 kg. gelanceerd met instrumenten voor zeven soorten metingen in de ruimte. De satelliet heet officieel „Explo rer VII" en heeft de vorm van twee met elkaar verbonden afge knotte kegels. De lengte bedraagt 115 cm. en de grootste doorsnee 90 cm. De baan van de satelliet ligt tussen de 50 gr. noorderbreedte en 50 gr. zuiderbreedte. De kleinste afstand tot de aarde bedraagt 557 km„ de grootste 1070 km. De satelliet maakt in 101 minuten een omwenteling om de aarde. Men meent, dat de levensduur ongeveer 20 jaar zal bedragen. Aan boord bevinden zich twee radiozenders, die na een jaar auto matisch zullen worden uitgeschakeld, teneinde de gebruikte golflengte van 108 megacycles nadien weer vrij te krijgen voor andere doel einden. De Explorer VII werd gelanceerd met behulp van de viertraps- raket Juno II, die 60 ton weegt en is opgebouwd uit een Jupiterraket met drie kleinere trappen. Met een dergelijke raket werd op 3 maart j.l. met succes de Pionier IV gelanceerd, die in een baan om de zon kwam. Sinds 31 januari 1958 hebben de Amerikanen nu dertien satel lieten gelanceerd naar banen om de aarde of de zon. Zeven doeleinden Het onderzoek van de nieuwe satelliet richt zich op de volgende punten: 1. Het stralingsevenwicht. Aan de beide Polen geeft de aarde meer energie aan de ruimte terug dan zij van de zon krygt. Aan de evennaar is het net het omgekeerde. Men wil nu door middel van de satelliet deze energie-overdracht bestuderen. 2. De intensiteit van de ultra-violette „Lyman-alfastraling". Van dit onder zoek verwacht men belangrijke gegevens over de radio-activiteit, geproduceerd door de uitbarstingen op de zon. 3. Het opsporen van drie categorieën primaire deeltjes met behulp van een ionisatiekamer. 4. De frequentie van de kleine me teoorstenen. 5. De sterkte van de kosmische stralen in de „gordel" van de krachtige stra lingszone. Het gaat hier om een gevaar voor toekomstige ruimtevaarders, op welk gevaar voor het eerst is gewezen door de Amerikaanse geleerde James van Allen. 6. De levensduur en de weerstand tegen slijtage van de zonnebatterijen. 7. Verschillende temperatuursmetin- gen. Prins Bernhard naar Brazilië Prins Bernhard zal van 19 tot 27 ok tober in Brazilië de verschillende neder zettingen van Nederlandse emigranten bezoeken. Deze reeds in februari voorgenomen bezoeken moesten destijds vervallen door ongesteldheid van de Prins. Na het verblyf in Brazilië zal de Prins vijf dagen naar Peru gaan om op ver zoek van de Peruviaanse regering en naar haar mening voor emigranten ge schikt deel van het land te bezichtigen. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan Cuzzo de hoofdstad van het Rijk der Inca's. Via Los Angeles, waar de Prins een rede zal uitspreken over inter nationale samenwerking keert Zyne Ko ninklijke Hoogheid op 4 november in Nederland terug. Het vertrek naar Braziüe is bepaald op maandag, 19 oktober om 12.45 uur per KLM. De resultaten van het onderzoek zul len verstrekt worden aan de landen die deelnamen aan het Internationaal Geo fysisch Jaar. Vanwege de vorm kreeg de satelliet de bijnaam „Gyroscope" hetgeen niet ten onrechte is. want hy wentelt snel ter verhoging van de stabiliteit. Project Mercury Het onderzoekcentrum Langley van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart heeft gisteren bijzonder- Droogte in Drente 150.000 ha. beschadigd De provinciale voedselcommissaris van Drente, de heer Th. Brouwer, heeft me degedeeld, dat een vierde deel van de voor landbouw en veeteelt in Drente gebruikte gronden zeer ernstig door de droogte is beschadigd. Dat komt neer op een oppervlakte van 150.000 hectare. Drente heeft thans vier voedseltrans- porten gehad, waardoor in totaal 550 ton bietenkoppen werden aangevoerd, welke hoeveelheid heeft bijgedragen om de noodtoestand te verlichten, maar waardoor toch geen oplossing van het voedselprobleem voor het vee werd ver kregen. De volgende week zal in Drente gelijk gemeld de proef beginnen met het voeren van suikerbieten, waarvoor de overheid 5000 ton bieten aan de sui- ke abrikage heeft onttrokken. Voorts zullen dan veetransporten begin nen uit de noodgebieden naar de gebie den, waar de veehouders zich bereid hebben verklaard z.g. Jogieskoeien" op te nemen, Vooral in het voormalig Zeeuwse rampgebied met name op Scheuwen-Duiveland, dat na de ramp van 1953 hulp van de Drentse boeren heeft gehad schijnt hiervoor grote be langstelling te bestaan. Ook op Goeree- Overflakkee is inmiddels ruimte gevon den voor 120 stuks jongvee. Vastgesteld is, dat Drente het zwaarst getroffen droogtegebied is. Er is een iandbouwnoodfonds Drente ingesteld, dat een rekening heeft geopend bij de Coöperatieve Boerenleenbank, Klooster veen, Assen, waar bijdragen kunnen wor den gestort onder nummer 824.247. heden meegedeeld over de tocht van de eerste Amerikaanse ruimtevaarder. De pionier zal in een „Mercury"- satelliet driemaal om de aarde wente len op een hoogte van 160 kilometer. De satelliet zal na viereneenhalf uur in de omgeving van de Bahama- eilanden in de Atlantische Oceaan, niet zover van Cape Canaveral, naar de aarde terugkeren. Zoals bekend is, zijn er zeven Ame rikaanse kandidaten voor de eerste ruimtevaart. Mager maar gezond Vaino Johannes Kilpinen, die op 18 mei 1921 op de boerderij van zijn ouders in Renko verscheen met de mededeling, dat hij uit het Finse leger was gedeser teerd, is thans eindelijk te voorschijn gekomen van de vliering in de schuur achter de boerderij. Zijn desertie is ver jaard. Het eerste dat hij deed was bij de burgerlijke stand meedelen dat hij nog leefde. Kilpinen, die thans 58 jaar is, deser teerde op 18 mei 1921 in Udenmaa, waar men hem had ingedeeld by de cavalerie. Hij had een hekel aan paarden, kon er niet mee omgaan en had enkele malen overplaatsing gevraagd naar de infan terie. Teneinde raad besloot hij te deser teren. Over zijn reis naar huis, die een bedeltocht in gevonden kleren is ge weest, deed hij een week en thuis ver stopte hij zich in de sauna, waar zijn ouders, alsmede een broer en een zuster, hem verzorgden. Later betrok hy de zolder van de grote schuur achter de boerderij. Door een scheur in de muur heeft hij in 1939 zijn vader zien begraven, en vyf jaar later zijn moeder ook zien wegdra gen. Sindsdien zijn Lauri, zijn broer en Elli, zijn zuster de enige contacten ge weest die hij had. „Het was eenzaam, maar ik vind het net zo vreemd weer terug te zijn onder de mensen", zei Kilpinen. Hy heeft zichzelf lezen en schrijven geleerd en was door het lezen van kran ten vrij goed bij. Alleen had hij nog ndoit een auto of een radiotoestel ge zien. Daarentegen wist hij wel wat een raket is en hoe die werkt. In 1930 werd hij als „vermist, vermoe delijk „overleden" in de burgerlijke stand van Renko genoteerd. Dat moet nu worden veranderd. Kilpinen was mager maar gezond. Zijn gebit is slecht en hij heeft last van reumatiek, maar verder heeft zijn onder duikperiode van 38 jaar hem geen nadelige gevolgen bezorgd. Advertentip* een edele drank vol sfeer vol vrolijkheid per 3 flessen voordeliger Minister Luns te Caracas De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren op het vliegveld van Ca racas een tussenlanding gemaakt op weg van de V.S. naar Suriname. De minister zal te Paramaribo spreken met de mi nister-presidenten van de Nederlandse Antillen en Suriname en de Nederlandse ambassadeurs in de Latyns-Amerikaanse Republieken. Minister Luns zei dat de conferentie te Paramaribo alle aspecten van de be trekkingen tussen Nederland en de La tijns-Amerikaanse landen zal behande len. Een vertegenwoordiger van het Vene zolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeeft minister Luns op het vliegveld van Caracas begroet. 3 Hessen norm. pr. 3 Hessen spec. pr. Cötes de provence rouge et blanc 5.58 5.35 Mascara vin rouge d' Algerie 7.80 5.95 Entre-deux-mers blanc 7.80 6.95 Chateau puyfromage rouge 1953 13.35 11.95 Rose d' anjou 12.75 10.95 Chateauneuf du pape rouge 1955 15.75 13.95 Piesporter michelsberg 1955 14.25 11.95 Riesling pétillant (Perlwein) 10.05 9.05 Sherry xander amontillado fino en pale dry 12.75 11.45 Porto douro red and white, 13.50 12.25 Statiegeld is niet'inbegrepen! Al deze wijnen zijn verkrijgbaar In onze speciale Wijn-afdeling (souterrain, naast Bureau Inlichtingen) VROOM DREESMANN LEIDEN (Speciale berichtgeving) „Elf jaar nadat de eerste zelfbedieningswinkel geopend werd, telt Nederland 1200 van dergelijke zaken en nog steeds nemen aantal en verscheidenheid snel toe: kruideniers en groentezaken, maar ook slagerijen, tjzerwarenwinkel, con fectiezaken en zelfs al scooterbedrijven op de kermis" Dat constateerde de heer C. van Woerkom, bestuurslid van de Vereniging van Zelfbedieningsbedrijven, gisteren bij de opening van de tentoonstelling die drie dagen in het Utrechtse Jaarbeursgebouw op het Vredenburg gehouden wordt en die een beeld geeft van de nieuwste apparatuur die voor zelfbedieningszaken op de markt is. Maar behalve aan de praktische kant van de moderne winkelmethoden be steedt de vereniging ook aandacht aan de wetenschappelijke kant. Dat gebeurt door middel van een driedaags congres met vele redevoeringen. Prof. dr. L. H. Klaassen, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rot terdam, besprak de ontwikkeling van de vraag naar consumptiegoederen. Hij voorzag een goede toekomst voor luxe goederen, waarvan de duurzame" con sumptiegoederen een belangrijk deel uit maken. en een minder goede toekomst voor de zgn. inferieure goederen als roggebrood, aardappelen, kool, magere kaas en tot op zekere hoogte margarine. Als oorzaken voor deze ontwikkeling noemde hij de toenemende welvaart, de gelijkmatiger wordende inkomensverde ling en de veranderende samenstelling van de bevolking, nog gestimuleerd dooi de toeneming van het verschijnsel: „werkende vrouw" en de uitbreiding van de sociale verzekeringen. Vier motieven leiden de huisvrouw naar de zelfbedieningswinkel, zei de heer F. H. van der Werff, directeur van een Gronings zelfbedieningsbedrijf, in een verhandeling over de gedragingen van de huisvrouw. Zij staat zich niet meer wachtend te vervelen. Zij wordt als „volwassen" be schouwd, in tegenstelling tot de bedie ningswinkel waar de eenvoudigste din gen door anderen moeten worden aan gereikt. Zij verklaart haar leef- en eet gewoonten met graag. In de vierde plaats speelt de prijs een rol. In tegenstelling tot wat veel huis vrouwen als eerste motief noemen, gelooft de heer Van der Werff, niet dat de tijdbesparende factor een rol speelt. De gemiddelde Nederlandse huisvrouw is 's morgens bij het win kelen anders ingesteld dan 's middags, 's Ochtends zit zij nog volop in de jacht haar gezin de dag in te helpen. Zij regelt en beslist, heeft haast, 's Middags is haar interesse anders. Zij heeft meer tijd en is kritisch in gesteld. Vaak komt ze in gezelschap en de nadruk ligt op de gezelligheid. Over winkeldiefstallen zei de heer Van der Werff, dat meest dames tussen 40 en 50 jaar worden betrapt. Motieven zijn nooit te geven, maar noodzaak komt volgens uitlatingen bijna niet voor. Opvallend is dat jeugddiefstal sterk afneemt, waarschijnlijk doordat de jeugd al vertrouwd raakt met de koopgewoonten. Mevrouw dr. Mary ZeldenrustNoor- danus, directrice van het Instituut voor psychologisch markt- en motieven on derzoek te Rotterdam, sprak over de be tekenis en ontwikkeling van de con sumptie en koopgewoonten van het publiek. Zij concludeert o.mdat het veranderende contact tussen klant Paumgartner president Festspiele Salzburg Nadat baron Puthon als president van het Salzburgse Festival in de af gelopen zomer was afgetreden, heeft men twee maanden lang gezocht naar een opvolger. Eerst werd Hermann Juch, van de „Rheinische Oper" aan gezocht, doch nadat deze het aanbod had afgeslagen heeft het curatorium nu prof. Bernhard Paumgartner, de directeur van het „Mozarteum" te Salzburg, uitgenodigd om als opvol ger van Puthon op te treden. Paum gartner is hierop ingegaan en heeft zelfs verklaard, dat hij deze functie zonder honorarium zal willen uit oefenen. Jarenlang is hij een van de leidende figuren geweest van het Festival te Salzburg waarvoor hij o.a. de bekende Mozart-ma'tinees verzorgde. Hij is te vens in de internationale muziekwereld bekend door zijn publikaties over Mo zart en vooral door de opname van het gehele oeuvre van Mozart op langspeel platen. Paumgartner zal zich nu moeten belasten met de economische en tech nische leiding van het Festival ten koste van zijn artistiek werk, maar de Mozart-serenades en matinees zal hij ook in de toekomst blijven verzorgen, terwijl hij tevens aan het hoofd zal blijven van het conservatorium te Salz burg. Pleegde tandarts strafbaar feit (Van onze Zeeuwse correspondent) De voorzitter van de Centrale Zieken fondsraad heeft bij de officier van Justitie te Middelburg een klacht inge diend tegen een tandarts te Midlelburg, met het verzoek te willen nagaan of deze een strafbaar feit gepleegd heeft. De betrokken tandarts zou by een drietal Ziekenfondsen in Zeeland bedraeen hebben gedeclareerd voor tandheelkun dige hulp. die hy in werkelijkheid niet had verleend. Eovendien zou hij van winkelier tot voordeel heeft, dat men een aantal verplicht-verzekerden te zich vrijer voelt in de keuze van artike len. „Aansmeren" komt niet meer voor, maar evenmin wordt men door de win kelier die in de toonbankzaak als autoriteit wordt gezien beschermd tegen Impuls-aankopen. hoge bybetalingen hebben gevorderd. De voorzitter van de Centrale Zieken fondsraad verzoekt de officier van Justitie thans na te gaah, in hoeverre hier grond bestaat voor een strafver volging. binnenvering vanaf f 79.-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5