DOORGESTOKEN KAART Chefarine 4 In de lift £1 Prijsuitreiking bloemencorso trok ook dit jaar veel belangstelling 99 Jj F DOORSTEEK it^siBiL ho;land:a Wethouder S. Menken: Leiden kan cultuurmanifestatie niet missen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 14 oktober 1959 Tweede blad no. 298/2 R LUCHTPOST: PAR AVION NEDERLANDS 5 Dr. L. D. Bvongersma, de leider van de Nieuw- Guinea expeditie die zondagavond uit het Verre Oosten in Leiden terugkeerdebracht een filatelis tisch unicum mee: een brief die de .doorsteek" door Nieuw-Guinea van Sibil naar Hollandia maakte. Daarvan leggen de stempels getuigenis af. De brief waarvan we hier een afbeelding produ ceren, werd het eerst afgestempeld in het basis kamp aan de Ok Sibil op 8 augustus stempel mid den boven) en voorzien van het filatelistisch reeds bekend geworden eigen stempel van de expeditie expeditie Sterrengebergte 1959 als randschrift om de afbeelding van een helikopter boven bergterrein) links, met daaronder een speciaal stempel „Door- steek Sibil Hollandia"Tijdens de doorsteek werd de brief op 23 september afgestempeld in Waris. Deze zwarte stempel (Districtshoofd Waris 23-9- '59) is te vinden op het midden van de brief. Ten slotte werd de postzegel, gewijd aan de expeditie, rechts boven in de hoek afgestempeld in Hollandia op 30 september. Op de stempel zelf is de naam Hollandia nog net in zwart te lezen, op deze repro- duktie is de naam ter verduidelijking wit aange geven. De brief is tenslotte links onder bij het stempel „Doorsteek Sibil -Hollandiavoorzien van de hand tekeningen van de leiders van de doorsteekploeg, Bar en Dasselaat. Kerkelijk Leven NED. HERY. KERK: Beroepen te Sydney (Australië) (Presb. Church) (2de pred. pl.) C. Uldam te Ste- vensweert-Maasbracht. Bedankt voor Hoo- geveen J. H. J. Hoffman te Koudekerke (Z.) voor 's-Heer-Arendskerke W. C. J. Jacobs te Reitsum. GEREF. KERKEN Beroepen te Aduard G. Haaksma te Be (Pr.) te Hoornsterzwaag en te Wester- einden F L. van der Bom, kand. te Am sterdam te Reitsum P. Sytsma, kand. te Amsterdam te Zwolle (5de pred. pl.) J. F. van der Wal te Erica (Dr.) CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Aalsmeer D. Blesma Jr. te Utrecht-Oentrum EVANG. LU TH. KERK Beroepen te Amstelveen H. L. G. Ou- werkerk te Hel. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Enschede M. de Jong, te Muntendam. Bedankt voor Almelo Lindeman te Stavoren. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Schippers opgelicht (Speciale berichtgeving) De Zwolse rechtbank heeft gisteroch tend een 52-jarige administratie-kan toorhouder te Zwolle veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan 8 maanden voorwaardelijk, ondertoe zichtstelling en een boete van f. 4.000 subs. 4 maanden hechtenis. Verdachte had tussen de jaren 1955 en 1958 geld, ten bedrage van f. 32.000, dat hy voor schippersklanten van de belastingen gerestitueerd kreeg, ten eigen bate aangewend. Om dit geld in handen te krijgen had hij zelf machtigingen tot uitbetaling uitgeschreven en deze van valse hand tekeningen voorzien. Veertien dagen ge leden had de officier van Justitie een jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen hem geëist. Hij achtte een gevoe lige vrijheidsstraf op zijn plaats, omdat verdachte in die jaren mensen heeft benadeeld, die economisch niet sterk staan. De raadsman, mr. G. Benthem te Zwolle had een voorwaardelijke gevan genisstraf bepleit omdat verdachte's karakterstructuur sterk beïnvloed zou zijn door een moeilijke jeugd en moei lijkheden en teleurstellingen, die daarop volgden. CONTACTAVOND GEREPATRIEERDEN De Protestantse commissie voor Ge- repatrieerden te Leiden houdt maan dagavond in „De Lakenhal" een con tactavond voor haar leden en geïntro- duceerden. Tijdens deze contactavond zal iets verteld worden over oud-Lei den en worden beelden getoond van het voormalige Nederlands-Indië. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen 1 Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.50 Amateurfotografen hielden onderlinge competitie De Leidse Amateurfotografenvereni- ging hield in „De Doelen" haar eerste competitie-avond in dit seizoen (vrije onderwerpen). Voordat de jury, waarin I zitting hadden de heren Van den Berg, Gompelman en Van Mullem, het vrij grote aantal ingezonden foto's onder de loep nam, moest een beslissing worden genomen over een bestuursvoorstel tot verhoging der contributie. Met algemene stemmen ging de vergadering hiermee akkoord. Vooral in de beginnersklasse waren heel wat foto's binnengekomen, die over het algemeen van zeer goede kwaliteit waren. Er werd dit keer een nieuw be oordelingssysteem toegepast, waarbij slechts één cijfer werd gegeven inplaats van de voorheen gebruikelijke drie cijfers voor respectievelijk motief keuze, uit beelding en techniek. Tevens kreeg iedere inzender nu gelegenheid zelf iets van zijn foto('s) te zeggen. De heer Van Wijngaarden kreeg het hoogste aantal punten in de beginnersklasse en won daarmee een door een der leden be schikbaar gestelde surprise. Advertentie. STOFZUIGERS vanaf f115.—. b(j aankoop nieuwe geven wjj f 25. voor Uw oude. FA. DUSOSWA - LEIDEN JUBILEUM P. VAN HOOIDONK Gisteren is het veertigjarig jubileum van de heer p. van Hooidonk, die in 1919 in dienst trad by de firma A. J. van Haasteren, brandstoffenhandel, Oude Rün 91, met veel feestelijkheid gevierd. De heer Van Hooidonk, die zyn loopbaan begon als koetsier van de transport- afdeling, is thans voorman van de afde ling kolen, 's Morgens werd hij door de directie van de firma thuis bezocht en toegesproken door de oudste firmant, de heer J. A. van Haasteren, die met waar dering gewaagde van het vele goede werk, dat de heer Van Hooidonk voor het bedryf heeft gedaan.. Hij overhan digde hem een enveloppe met inhoud. 's Middags hield de jubilaris in „De Harmonie" een receptie, waarop vele vrienden, familieleden en relaties hem de hand drukten. Ook het bestuur van de Bond voor Brandstoffenhandelaren was aanwezig. De receptie werd gevolgd c'oor een diner, waar de heer A. J. van Haasteren nogmaals het woord voerde en herinnerde aan de eerste stappen, die de heer Van Hooidonk plaatste op het lange pad, dat hij by de firma Van Haasteren ging afleggen. Oude herinneringen aan grootvader en vader Van Haasteren werden opgehaald. Namens de collega's voerde de heer Jan van Meteren het woord, die in het bijzonder de collegialiteit en het goede humeur van de jubilaris prees. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Franse taal- en letterkunde de heer A. H. F. Boudens te Hoorn. Ds. Klijn in Open-Deurweek „DE DEUR IS OPEN VAN 0 TOT 24 UUR" In het kader van de Open Deurweek, die deze week in Leiden gehouden wordt, heeft gisteravond in de Ooster- kerk ds. G. P. Klyn, medewerker aan de interkerkelijke radioprogramma's, Men mag alles vergeten, zo zei hij, doch deze vier woorden moet men ont houden. De mens is pas gereed om deze liefde te ontvangen als hy zich gaat verbazen en vraagt „Ik ook?". God is zo onvoorstelbaar in zijn liefde, aldus ds. Klijn, dat Hij de mensen, hoever ook van Hem verwijderd geraakt, tegemoet komt. Ds. P. L. Schoonheim had ds. Klijn met enkele woorden ingeleid, gesproken over het onderwerp JDe deur is open van 0 tot 24 uur". Hoewel het corso al weer enkele maanden tot het verleden behoort, waren tot gisteravond nog niet alle activiteiten, die deze Rijnsburgse manifestatie met zich meebrengt, achter de rug. Het sluitstuk werd n.l. gevormd door de uitreiking van de prijzen in Veilinggebouw „Flora". Het is niet te verwonderen dat hier veel belangstelling voor bestond, niet alleen van de deelnemers aan het corso, maar ook van de gemeente Leiden welke naam sinds enkele jaren nauw verweven is met het Rijnsburgse corso. Spr. deed een beroep op allen, die sub sidie verlenen, deze bydrage te ver hogen. Het comité overweegt om het corso, evenals voorgaande jaren, weer des avonds te verlichten, daar het meent dat dit een grotere belangstelling verzekert. Tenslotte hield spr. een lofzang op de heer Kiersch. Met de woorden „Breng ons naar de top" besloot de voorzitter zyn betoog. Hierna volgde een film, opgenomen door de heer D. Bol tydens de Oranje feesten van RUnsburg. Later op de avond kon men de corsofilm 1959, even eens van de heer Bol, bewonderen. De uitreiking van de pryzen geschied de door de heer Kralt, voorzitter van de Veilingvereniging Flora. Hij vroeg zich af of een corso nog wel nodig is en of het geld hiervoor wel besteed is. Als men ziet hoeveel bloemen er geveild worden denkt men dat iedereen bloemen koopt. Een landelyke enquête heeft aan getoond dat dit geenszins het geval is. Doorgaans koopt 15% van de bevolking bloemen. Alleen tydens de grote propa- ganda-actie in de week van moederdag was dit percentage 22%. ..We moeten propaganda blyven voeren, maar dan goed". Hierna ging hy over tot de uit reiking. Jos Paauw (8 jaar) en Reina van der Mey (10 Jaar), die de origineelste wagen Volgend corso des avonds verlicht? De heer A. Zandbergen, voorzitter van het corso-comité heette o.m. welkom de burgemeester van Rynsburg, die veel werk achter de schermen heeft verricht; het bestuur van Flora, vertegenwoordi gers van de Gemeente Leiden in de per sonen van de wethouders Menken en Jongeleen en de V.V.V. Leiden. Een terugblik op het corso 1959 toont ons een kwaliteit schoonheid en opmaak die uitgaat boven die van de voorgaan de vier jaren. Onder deskundige leiding van de heer G. J. Kiersch heeft men bewerkstelligd dat naast de luxe wagens die altyd aan de top waren, nu ook de praalwagens goed vertegenwoordigd waren. BEROEP „Het is", aldus de voorzitter, „moeilyk een hoog peil te bereiken, nog moei- lijker is het dit bereikte peil te handhaven of zelfs te verhogen". Dit jaar heeft men de bezoekers voor het eerst op de vooravond van het corso in de gelegenheid gesteld het corso tegen betaling te bezichtigen, hetgeen f 1000,heeft opgeleverd. (Foto LD./Holvast) De heer P. v. d. Kwaak (midden) overhandigt een der prijzen, een fraai theeservies, aan de heer G. v. d. Meij. Rechts op de foto de heer Kralt. van het corso hadden bezet, ontvingen een kinderfilmapparaat. De beker, die door ons blad beschik baar was gesteld, kwam in handen van de heer J. van Iterson. De N.L.C. stelde een prys ter aanmoe diging beschikbaar, die voor Garage V. d. Mey was. De ereprys met wisselbeker kwam de personeelsvereniging Flora toe voor de mooiste wagen van het corso, afdeling praalwagens. De door Leiden beschikbaar gestelde ereprys was voor de praalwagen van de kwekers van Valkenburg en Katwyk. NAAR DE TOP Na de uitreiking kreeg de heer Kiersch gelegenheid enkele opmerkingen over het corso te maken. Het compliment, aldus spreker van de vakpers dat Rynsburg Aalsmeer gaat evenaren moet voor ons een stimulans zyn de weg naar de top te beklimmen. Spreker wees er verder op kritisch te zyn waar het de keuze van de binders betreft. LEIDSE WAARDERING Tenslotte sprak de wethouder van So ciale Zaken te Leiden, de heer S. Men ken. Namens B. en W. deelde hij mee dat Leiden het corso van Rynsburg niet graag meer wilde missen. Verder meen de hy dat Rynsburg het eveneens niet graag zonder de omlysting van de Sleu telstad zou stellen. Hy gaf het comité in ernstige over weging de Burgerzaal weer te benutten. De heer Menken sprak tenslotte de wens uit, dat de band die gegroeid is bestendigd moge blyven, en verzekerde dat, ondanks de financiële moeilykheden van de gemeente Leiden, al het moge- lyke gedaan zal worden om steun aan een uitstekende cultuurmanifestatie als het Rynsburgse corso te verlenen. Men wordt zich in dat kleine bewegende kamertje - de lift - wel erg bewust van eikaars aanwezigheid. Vooral als iemand met het gezicht naar U toegekeerd gaat staan De juiste kijkrichting is de liftdeur! En wat doet U, me neer, als er dames de lift be treden? Een hoffelijk gebaar: U zet Uw hoed af. Een hoffe lijk gebaar buiten de lift is altijd het aanbieden van een Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen vol doening schenkt. king SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM Velen denken by „de deur", die in dit motto genoemd wordt aan de hemel poort, doch dit wordt niet bedoeld, al dus de predikant. De „deur, die van 0 tot 24 uur openstaat" is de deur waar door God in Jezus Christus naar de mensen is gekomen en nog steeds komt. „God heeft u lief". Steeds opnieuw wees ds. Klyn op deze vier woorden. 20 STUKS Ft- C. MAAS EN H. VAN OS 25 JAAR BIJ DE HEMA Hartelijke huldiging van twee chefs Groot en byzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich gisteravond in het St.-Antoniusclubhuis concentreerde rond de persoon van de heren C. Maas en H. van Os, resp. chef patissier en chef etaleur van het Leidse Hema-filiaal, die het feit herdachten, dat zy voor 25 jaar by deze N.V. in dienst traden. Met de directie, die reeds tevoren aan beide jubilarissen een diner in café-res^ taurant „In den Vergulden Turk" had aangeboden, waren hier vele Hema-ver- tegenwoordigers en het personeel van het Leidse filiaal aanwezig. Alvorens een gevarieerd cabaret-programma kon wor den afgewerkt stonden de heren Maas en Van Os twee uur lang in het centrum van een even hartelijke als originele huldiging en mochten zy tientallen ge schenken in ontvangst nemen. De heer J. Buchwaldt, één der Hema- directeuren, die de lange rij van sprekers opende, had grote waardering voor de wyze waarop beide chefs, die in 1934 in Rotterdams Hema-verband werden opge nomen, nu al een kwart eeuw hun veel omvattende taak vervullen. Werd de heer Maas in 1948 overgeplaatst naar het Leidse filiaal, de heer Van Os maakt sinds de opening van dit filiaal in 1937 deel van de staf uit. Uitvoerig schonk de heer Buchwaldt aandacht aan beider werkkring en het grote plichtsbesef en de byzondere yver van de heren Maas en Van Os, de steeds in goede harmonie tot volle tevredenheid van de directie werkzaam zijn geweest. Werkt een patis- seur meer achter de schermen, aldus spreker, de etaleur is de „verkoper aan het front". Een enveloppe met inhoud zette aan deze waardering kracht by terwijl beide jubilarissen eveneens het vererend getuigschrift, met de daarbij behorende penning, van de Ned. Maat schappy voor Ny verheid en Handel ontvingen. Richtte de heer C. Baljon zich hierna namens de chefs in waarderende woor den tot de heer Maas, de heer J. van Buuren, groepenchef, wendde zich spe ciaal tot de heer Van Os, die hij prees om diens kwaliteiten als etaleur. Uit de mond van de heren J. Kempenaar uit Den Haag en J. Vlugt uit Amsterdam klonken collegiale woorden van lof, waarna de heer L. Leeflang, die ook een deel van de leiding van de avond voor zyn rekening nam, de gelukwensen en fraaie geschenken voor de heer Maas was er een elektronenblitz en voor zyn collega-jubilaris een gouden polshor loge, namens het Dubbeltjesfonds aan bood. De heer A. van Ravenzwaay, chef van het Leidse filiaal, vertolkte vervol gens de waardering, welke men in Leidse kring voor beide jubilarissen heeft. Zy zyn ondernemend, doortastend, plichts getrouw, ieder in hun vak „letterzetters", sportief en zeer serieus in hun werk, aldus de heer Van Ravenzwaay. Een pro jector (voor de heer Maas) en een pick up (voor de heer Van Os) waren o.a. de geschenken, waarmede het Leidse perso neel de jubilaris verraste. De heer G. Theunissen, filiaalchef te Heerlen en voorheen te Leiden was de laatste spreker, die eveneens byzondere waardering had voor de arbeidsprestaties en collegiale omgang van beide zilver lingen. Na een dankwoord van de heren Maas en Van Os „wat zyn wij deze avond verwend" zette een gezelschap o.l.v. de heer Tims de aanwezigen een geva rieerd cabaretprogramma voor, waarin de twee charmante „Bella's" zorgden voor vroiyke accordeonklanken. Ko van der Wel was een uitstekend conferencier, terwyi mr. Tims allen versteld deed staan van zyn goocheltrucs, waaronder „de man in (uit) de kist" wel het hoog tepunt was. Een geanimeerd bal o.l.v. Jan van Ake bracht een vrolyk slot aan een even vroiyke avond, welke ook tal van originele hoogtepunten kende. NIEUWE UITGAVEN De koning moet 6terven, door Mary Re nault. Uitg.: Van Holkema en Waren- dorf, Amsterdam. Het bridgespel, beknopte handleiding voor beginners, door A. Voorthuyzen. Borders in kleine tuinen, door A. C. Mul- ler-Idzerda. Het houden, huisvesten en verzorgen van onze duiven, door C. A. M. Spruyt en H. Th. G. Moezelaar. Herdrukken, ver schenen in de serie Weten en Kunnen bij uitgevers-mij. Kosmos, Amsterdam. De weg en de wegen, aspecten van de kerkgeschiedenis, door C. W. Mönnich, Onder dezelfde hemel, gedichten van Jan van Houts. Uitg.: Moussault NV, Am sterdam. Advertentie BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Peter Gijsbertus Maria, zn. van P. G. Rozendaal en W. R. van der Zwet; Den- nis Arthur, zn. van J. A. Beekink en K. W. Westerveld; Frank, zn. van F. C. J. van Loenen en F. Meilof; Jacobus zn. van J. Pardon en T. J. Brandhorst; Nlco- lette Maria. dr. van N. Celnola en P. S. M. van Velzen; Johannes Martlnus Cornells, zn. van C. M. van Beusekom en M A. Franse; Anna Foppa, dr. van W. K. Boode en A. van den Berg; Frangolse Denise Marie, dr. van J. L. Commandeur en D. L. le Ball; Josephlna Ilona Vero nica, dr. van G. J. A. Bronsgeest en D. M. G. I. Riethoven. OVERLEDEN. A. Ruymgaart. 71 Jr. .vrouw; T. A. van Baarsen. 32 Jr.. man; G. Rodenburg, 82 jr. man; R. H. van Noort. 13 uur, zoon; E. J. M. van Veggel. 53 Jr., echtgenote 'van J. H. Beekhuizen; E. H de Waal 34 Jr man; K. J. E. van der Veen, 69 Jr.. we-" duwe van M. F. Betram.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3