Topconferentie op zijn vroegst in januari, voorspelt Amerikaans blad Groeiende onrust over verkeersonveiligheid WEERBERICHT Adenauer: Eerst moet "t Westen volledig akkoord bereiken mm BONTMANTEL Vertrouwd raken met volle wegen Dr. Rudolf Mengelberg (67) te Beau Soleil overleden Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 No. 29872 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Olro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer £7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Volgens de Amerikaanse regering kan op zijn vroegst in januari een topconferentie worden gehouden, aldus meldt vandaag het Amerikaanse blad „New York Times". Indien in november of december een top conferentie zou worden gehouden, zouden de Westelijke landen niet voldoende tijd hebben voor voorbereidingen. Bovendien zou president Eisenhower gaarne eerst een rapport ontvangen van de commissie, die hij in de zomer heeft gevormd om de gehele ontwapeningskwestie te bestuderen. De commissie heeft 1 januari als streefdatum voor het uit brengen van het rapport. Premier Kroesjtsjef heeft in een zaterdag te Novosibirsk gehouden rede, welke eerst nu gepubliceerd is, als zijn mening gegeven, dat in een niet al te verre toekomst een topconferentie zal worden gehouden. Deze zou, samen met zijn gesprek met Eisenhower, een gunstig klimaat scheppen voor internationale ontspanning. Tevoren had hij evenwel gezegd, dat „zekere leiders in Amerika en een aantal andere Westelijke landen hun uiterste best doen om de koude oorlog te laten voortduren". Kroesjtsjef zei, dat de strijd voor het consolideren van de vrede lang zal duren. Hij voorspelde dat militaire bondgenootschappen zoals de NAVO zullen verdwijnen. Politieke leiders kunnen slechts een eerste stap doen Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: Op voor een regeringshoofd bepaald ongewone wijze heeft de Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer gistermiddag te Bad Godesberg voor de Buitenlandse Persvereniging in de Bondsrepubliek zyn visie gegeven op de huidige politieke situatie in de wereld. „Er kan geen conferentie op het hoog ste niveau met Kroesjtsjef plaats vinden alvorens men van Westelijke kant on der elkaar volledige overeenstemming heeft bereikt over de te bespreken pro blemen". Aldus de 83-jarige, nog immer verbazend levendige kanselier. Hij zei voorts, dat diplomatieke betrekkingen met landen als Polen en Tsjecho-Slo- wakije niet aangeknoopt kunnen worden door de Bondsrepubliek, omdat daardoor de splijting vah Duitsland geaccepteerd zou worden. De kanselier wees erop, dat wij in een kritieke tijd leven, in kritieke maanden zelfs. Alles wat nu gezegd wordt hij bedoelde: gezegd door de bij het ko mende topoverleg nauw betrokken po litici moet vooraf op een goud schaaltje worden gewogen. Daarom ook weigerde hy een uiteenzetting te geven, recht op de man af, over de huidige toestand, maar hy gaf een met veel humor en soms sarcasme gekruid com mentaar op krante- en andere nieuws berichten over de aanstaande topconfe rentie. Uit dat commentaar bleek dat de kan selier het noodzakelijk acht dat voor een topconferentie, welke volgens hem in een relatief nabije toekomst zal kun nen plaats vinden, in Amerika overleg zal worden gehouden met Eisenhower. Daarmee doelde hy op een gesprek tus sen Macmillan, De Gaulle en Eisen hower en misschien wel met hemzelf te Washington! Men kan, zei hij, van Eisenhower niet eisen dat hy tweemaal in korte tyd naar Europa komt: een maal voor onderling Westelijk beraad en later nog eens voor de topconferentie zelf. Chinees ultimatum Chinese militairen hebben de be zetting van een Indiase voorpost aan de noordoostelijke grens „voor de laatste maal gewaarschuwd" dat zij moet kiezen tussen zich terugtrekken of „er met geweld uitgegooid te worden", aldus werd vandaag van gezaghebbende zijde in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi vernomen. De zegsman voegde er aan toe dat het al de zeventiende waarschuwing aan de post van Chimzamane in het Kameng- district nabij Boetan is, al stond er tel kens bij vermeld dat het „de laatste" zou zijn. De Chinese militaire bood schappers hadden zich na de overhan diging van het document ordelijk terug getrokken. De post ligt op de route die de Dalai Lama indertijd uit Tibet nam. Een week geleden zei premier Nehroe van India dat aan elke voorwaartse be weging van de Chinezen uit de huidige stellingen tegenstand zal worden ge boden. De Bilt verwacht van heden- tot morgenmiddag: Droog en overwegend zonnig weer. Koude nacht met hier en daar mist. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 OKTOBER Zon op: 6.12 uur; onder: 17.58 uur. Maan op: 17.28 uur; onder: 5.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.19 en 14.39 uur. Laagwater te 10.27 en 22.42 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's Geen wonderen Adenauer geloofde niet, dat het op deze eerste topconferentie hij ver wacht er blijkbaar een hele serie „afsluitende resultaten" bereikt zullen worden inzake Berlijn, het Duitse vraag stuk en de ontwapening. Reeds voor dat topoverleg moet zijns inziens de atmos feer wat opgeklaard zyn. De regerings chefs zelf, die vanwege hun werkzaam heden „thuis" zijns inziens slechts korte tijd bijeen kunnen blijven, moet het er in de eerste plaats om te doen zijn de baan voor verdere gesprekken vrij te maken. Er moet daar volgens Adenauer in het bijzonder goede wil worden ge toond. Voor alles moet op de aanstaande topconferentie blijken, dat men waarlijk de bedoeling heeft om tot een ontspan ning te komen. Uit dit alles kan men opmaken, dat Bonn (dat is Adenauer!) bepaald niet tegen een topconferentie in dit jaar is. Voorts dat van Westduitse kant op zeer nauwe samenwerking bij de Westelijke voorbereiding van dat overleg met Kroesjtsjef wordt gerekend. En ten slotte meent de Bondskanselier dat men de gewone mensen, die dadelijk wonde ren geloven van een conferentie op het befaamde hoogste niveau, van tevoren moet duidelijk maken, dat Kroesjtsjef, Eisenhower, Macmillan en De Gaulle in het verloop van enige dagen de grote tegenstellingen niet eventjes uit de we reld kunnen helpen. Hun taak is het volgens Adenauer om de eerste echte stap in de richting van een ontspanning aan te geven. Slot pag. 2 Drie kinderen te Heeze verbrand Gisteravond heeft in Heeze een brand gewoed, die aan drie kinderen het leven heeft gekost. Omstreeks half tien ont stond de brand in de woning van de weduwe S. van de Velde, Ginderover 7 te Heeze. Het vuur werd ontdekt door een passerende verkeersgroep van de Rijkspolitie, die onmiddellijk begon te redden wat er nog te redden viel Zij hoorden op de bovenverdieping kinderen roepen, doch daar het oude huis onmid dellijk in lichterlaaie stond, kon men de kinderen niet meer bereiken. Mevrouw Van de Velde was niet thuis, en de kinderen Nelly (12), Annie (8) en Leo (4) lagen te bed. Zij zijn later, onherkenbaar verminkt, uit het huis gehaald. De brandAveer van Heeze bestreed het vuur met vier stralen en Avas binnen tien minuten de brand volledig meester. Toen was de zolderverdieping echter reeds geheel uitgebrand. Naar de oor zaak Avordt een onderzoek ingesteld. Japanse Prinses in ons land Met het KLM-vliegtuig uit Dusseldorp is vanmorgen op de Amsterdamse luchthaven aangekomen mevrouw Sliigekohigashikuni, oudste dochter van de Keizer van Japan. In gezel schap van haar echtgenoot maakt de Japanse Prinses een reis van 50 dagen door Europa en de V.S. De heer Shigeko, die een zakenman is, is in Duitsland achtergebleven voor het voeren van enkele besprekingen. De Japanse Prinses brengt een particulier bezoek aan Nederland. De Japanse ambassadeur in Den Haag deelde nog mede, dat mevrouw Shigeko enkele dagen in Den Haag en Amster dam zal verblijven en zaterdag 17 oktober naar Frankfort vliegt. De reis gaat dan verder naar Londen, New York en na het vasteland van de V.S. te heb ben overgestoken naar Honoloeloe. Chaos dreigt op de staalinarkt in V.S. Volgens „Iron Age", een weekblad voor de staalindustrie in de Verenigde Staten, zal toepassing van de wet van Taft en Hartley niet kunnen verhinderen, dat er op de staalmarkt een volledige chaos ontstaat. In het gunstigste geval zal kunnen worden voorkomen, dat de ver bruikers geheel zonder staal komen te zitten, maar de toepassing van de wet zal te laat komen om in de staalverwer- kende bedrijfstakken nieuwe ontslagen op grote schaal te verhinderen. „Iron Age" schat de totale staalvoor- raden in de Verenigde Staten op onge- yeer 7 miljoen ton. Het tekort aan staal Zaterdag 21 oktober zal in de St." Laurenskerk te Rotterdam, die bij het Duitse bombardement van 19-10 vrijwel geheel werd vernield, in aanwezigheid van Koningin Juliana een plechtigheid worden gehouden ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie van het midden schip der kerk. Het buitenaanzicht van de naar het oude beeld her rijzende kerk Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Amsterdamse markt hallen heeft de minister van Land bouw. mr. V. G. M. Marijnen gis teren in het RAl-gebouw de ten toonstelling van groenten, fruit en bloemen „Amato" geopend. De echtgenote van de minister mid den voorgrond) en de echtgenote van de Commissaris van de Konin gin in Noord-Holland, mr. Prinsen (links voorgrond) kregen gelegen heid hun kunnen in het bloemen- schikken te tonen onder het belang stellend oog van minister Marijnen (midden achter) en de burgemees ter van Warmond, jhr mr. L. M. E. von Fisenne (links achter) -och maar lie een vakman. NIEUWE RIJN Verbond voor Veilig Verkeer (Speciale berichtgeving) Met groeiende onrust beschouwt men in geheel ons land de beang stigende toeneming van de onveiligheid op de weg. Absoluut gezien bleef het aantal verkeersongevallen stijgen. In 1958 eiste het verkeer van 1547 personen het leven. Het aantal gewonden liep op tot 23.300. „Onpeilbaar is het leed dat achter deze ogenschijnlijk zo nuchtere cijfers schuil gaat", aldus de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr. Th. Röell, vanmorgen in zijn openingsrede voor de alge mene vergadering van het Verbond te Nijmegen. Met een ogenblik stilte herdachten de aanwezigen de verkeersslachtoffers en hun nabestaanden. Daling dodencijfer Tegenover de styging van het onge- vallencijfer in de laatste decennia staat evenwel de „bemoedigende daling" van het dodencijfer in het afgelopen jaar. Volgens spreker heeft de algemene snelheidsbeperking binnen de bebouwde kom hier onmiskenbaar zijn verheu gende invloed doen gelden. Helaas moest hij ook constateren, dat nog al te veel gemotoriseerde weggebruikers da gelijks blijk geven het nut van deze maatregel niet in te willen zien. Het tijdstip is dan ook aangebroken, dat de overheid met nog strengere verordenin gen dient op te treden. In dit verband merkte spreker op.dat de thans bekende dodencijfers voor 1959 het bange ver- zal het de Amerikaanse auto-industr% onmogelijk maken de ambitieuze pre duktiedoelen, die zij zich voor de eerst komende maanden heeft gesteld, te bereiken. Componist en musicoloog Oud-directeur van het Concertgebouw Gisteren is in Beau Soleil bij Monte Carlo in de ouderdom van 67 jaar overleden dr. Rudolf Mengelberg, componist en de vroegere directeur van het Amsterdamse Concertqebouw. Dr. Rudolf Mengelberg werd 1 febr. 1892 in Krefeld geboren. Hij studeerde te Genève, München, Bonn en Leipzig eerst rechten en daarna muziek. Zijn leraren waren Hugo Riemann en dr. Otto Neitzel. Hy promoveerde in 1915 in Leipzig met een studie over de Ita liaanse componist G. A. Ristori. In het zelfde jaar ging hij naar Amsterdam, waar hij compositie studeerde bij Cor- nelis Dopper en zijn neef Willem Men gelberg. In 1917 werd dr. Mengelberg verbonden aan het Concertgebouw te Amsterdam, waarvan hij in 1925 artis tiek leider en van 1935 tot augustus 1956 algemeen directeur was. Reeds op jeugdige leeftijd begon dr. Rudolf Mengelberg te componeren. Zijn debuut maakte hij met liederen. Het vocale element bleef in zijn composities prevaleren. Met zijn cantate „Weinlese" werd hij in 1929 winnaar van een inter nationale prijsvraag, die was uitgeschre ven door de Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst. Van Mengelbergs koorwerken met orkest zijn o.a. te noe men Missa Pro Pace, Hymne op Amstel- redam", het „Stabat Mater" en „Mag nificat". Voorts componeerde hij het declamatorium „Ballade van den boer", een vioolconcert, een Capriccio voor piano en orkest en kamermuziek. Van zijn hand verschenen talrijke pu- blikaties over muziek en musici in de programma's van het Concertgebouw en in Nederlandse zowel als buitenlandse bladen en tijdschriften. In zyn cultuur historische studie „Muziek, spiegel des tijds", gaf Rudolf Mengelberg zijn visie op de ontwikkeling der toonkunst en in het bijzonder op de problemen van unze tijd. Voorts schreef hij „Holland als kulturelle Einheit" (ook in het Neder lands versohenen onder de titel „Neder- W ijlen Dr. RUDOLF MENGELBERG land, spiegel ener beschaving"), Mahler- feestboek en een biografie over Gustav Mahler. Dr. Mengelberg was Officier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in het Legioen van eer. Voorts was hij onder scheiden met de zilveren medaille van de stad Amsterdam, en de gouden me daille van het Concertgebouw. moeden staven van een wending ten kAA-ade. Zij wijzen namelyk op een ver hoging over het eerste helft van dit jaar voor geheel Nederland met 2% en voor de steden met meer dan 100.000 inwoners 13% in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1958. Jhr. Röell stelde anderzijds vast dat in verhouding tot de intensivering van bet verkeer van een relatieve afneming van de onveiligheid kan worden ge sproken. Over het verkeersonderwijs op de la gere scholen zei spreker zeer verheugd te zijn met de verplichtstelling daar van. Betreurenswaardig noemde hij het echter dat deze maatregel slechts geldt voor de leerlingen van de derde klas en hoger. Het Verbond zal er naar streven ook de eerste en tweede klas sen in dit onderricht te betrekken. Versnippering van krachten Met bezorgheid sprak jhr. Röell over de instituten op commerciële basis, die ter bestrijding van de verkeersonveilig heid worden opgericht. Hoewel hij aan de goede bedoelingen van dergelijke initiatieven niet wilde twijfelen, be treurde spreker de versnippering van krachten, die het gevolg ervan is, en de bedreiging van het ideële veilig-ver- keerswerk. De incorporatie van de vereniging voor alcoholbestrijding bij het snelver keer in het Verbond welk feit vorig jaar werd aangekondigd heeft thans zijn beslag gekregen. Het internationale contact op dit gebied kon in de afge lopen maanden worden geïntensiveerd. De afschaffing van de knipperbollen acht het Verbond alleen dan verant- AAOord, indien de oversteekplaatsen voor voetgangers op een andere duidelijke Avijze Avorden gemarkeerd. Overigens zal •neer toezicht op naleving van de voet- .angersregeling, meer gedisciplineerd voetgangersverkeer, in ons land onont beerlijk zyn, aldus jhr. Röell. Het Verbond zal zich moeten gaan be laden over de wenselijkheid van ver plichte periodieke keuringen voor auto mobielen. Hoewel de grootscheepse aanpak van de wegenbouw in ons land zeker urgent is, zeide jhr. Röell dat men toch niet te optimistisch moet zijn en zich ver trouwd moet maken met volle wegen, verkeersrotondes en parkeerplaatsen. Hier ligt dan ook een taak van het Verbond: het bijbrengen van de begin selen van een goed verkeersgedrag en van de bereidheid tot samenspel. Over het Verbond zelf kon jhr. Röell meedelen dat met de recente toetreding van Volendam het aantal plaatselijke afdelingen is gestegen tot 400. Een ver dere uitbreiding van het Centraal Bu reau te Utrecht achtte hij dringend noodzakelijk in verband met toekom stige activiteiten. Slot pag. 2 Geschenk van Prinses Beatrix voor „4 maal zn" Tydens haar reis naar de V.S. heeft Prinses Beatrix een luchtverversings installatie ten geschenke ontvangen. Prinses Beatrix heeft dit geschenk gaarne aanvaard en bestemd voor de operatie-afdeling van het nieuw te bou wen Diaconessenhuis te Paramaribo, waartoe Suriname thans door middel van de radioactie „4 maal z n" een beroep op de offervaardigheid van het Nederlandse volk doet.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1