Kindercoats Limburgs waterstand nooit zo laag elke woensdag jongens markt Peek&Cloppenburg Z.-H. RIJWIELPADEN-PLAN IN EERSTE FASE VERGT 5 JAAR Centrifuges vanaf f.170.- ZUID HOLLAND WEERBAAR BIJ EVENTUELE RAMPEN Thans te voet over de Maas.... Wachtmeester Spoor was reeds vele malen op het goede spoor Voor een verzorgde coiffure J. P. VAN DER BLOM Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 13 oktober 1959 Derde blad no. 29871 prachtige kwaliteit velours. Eskimo voering, capuchon dubbel stof, dubbele sluiting, leuke kleuren. Een unieke aanbieding. speciale J.M. prijs (kleine stijging per maat) Kosten zes miljoen Het in 1954 door de Provinciale Staten van Zuid-Holland vastgestelde basis plan voor de aanleg van toeristische rij wielpaden is nu in het stadium van de realisatie gekomen. Daartoe is op grond van het basisplan een bekort plan van uitvoering opgesteld, waarvan de finan ciële consequenties en de duur der reali satie te overzien zijn. In de eerste gewo ne zitting 1959 werd dit plan van uit voering door de Staten der provincie aangenomen. Dit uitvoeringsplan voorziet in de aanleg van circa 215 km. rijwielpad. De kosten van aanleg (grondaankoop en uitvoering) zijn geraamd op f. 12.000.000 Na voltooiing van dit plan zullen de kosten van onderhoud rond f. 250.000 per jaar bedragen. Het ligt in de bedoeling dit plan in 10 jaren uit te voeren. Hiervan zijn in de afgelopen maan den reeds gereed gekomen: een deel van het pad langs de Binnenduinzoom op Voorne, een deel van het pad langs de Loet in de Krimpenerwaard en een nieuw slag naar zee in het bollengebied. In aanleg is het pad langs de molens van Kinderdijk. Voor de eerstkomende vijf jaren wordt de aanleg van ongeveer 110 km. urgent geacht. Het hiermede gemoeide bedrag zal rond f. 6.000.000 bedragen, hetgeen neerkomt op gemiddeld f. 1.200.000 per jaar. Aan het einde van deze vijfjarige periode zullen de kosten van onderhoud van de dan gereed gekomen paden f. 142.000 per jaar bedragen. Tot dit vijfjaren-plan behoort o.a. het pad van Schiedam naar Kijkduin, dat Advertentie Fa. DUSOSWA, Leiden Snellere douane-unie in de Euromarkt Plan van minister Wigny (Van onee Brusselse correspondent) De Belgische minister van Buitenland se Zaken, Pierre Wigny, zou vandaag aan zijn collega's ministers van Buiten landse Zaken van de 6 landen der Euro- markt voorstellen, om de etappes van de Europese douane-unie zodanig te verkor ten, dat deze per 31 december 1965 een feit zal zijn. Het volledig „plan-Wig- ny" is zaterdag te Brussel gepubliceerd, maar was in grote lijnen reeds eerder bekend. De verkorting van de etappes der gemeenschappelijke markt zou be ginnen met een plechtige verklaring van de zes regeringen, dat zij geen gebruik zullen maken van de artikelen van het verdrag van Rome waardoor de eerste vier jaar-etappe, die op 31 december 1961 wordt afgesloten, eventueel met twee jaar kan worden verlengd. Voorts zouden de tweede en derde etappe van vier jaar worden gereduceerd, ieder tot twee jaar. Op die voorwaarden zouden alle in voerrechten op de onderlinge handel der zes landen per 31 december 1965 vol ledig zijn afgeschaft. De Europese douane-unie zou dan, zo als die van de Benelux sedert 1948, een feit zijn. Ook op het gebied van de con tingenten zouden de zes landen verder een inspanning moeten doen, terwijl tegen 1965 in ieder geval het buiten tarief van de zes ten opzichte van de rest der wereld van kracht zou moeten worden. De Nederlandse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, de heer Van Hout- te, had gistermiddag een onderhoud met minister Wigny. Het gesprek was in de eerste plaats een protocollair bezoek, daar de heer Van Houtte de Belgische minister nog niet kende. Gisteravond zat de Nederlandse staatssecretaris aan een diner aan. georganiseerd door zijn Belgische ambtscollega. In de tweede plaats stelde de Belgische minister zijn Nederlandse collega op de hoogte van zijn ideeën om de Europese douane-unie, door de verkorting van de vier jaar etappes, tegen 31 december 1965 een feit te doen zijn. De heer Wigny is, naar wij vernamen, van oordeel, dat het voornaamste doel van de zes landen der gemeenschappe lijke markt er momenteel moet in be staan alles te vermijden wat tot een breuk met Engeland zou kunnen leiden. Anderzijds toont hij zich een tegenstan der van de oprichting van een politiek secretariaat der zes landen te Parijs. De Benelux-regeringen zijn het hierover volkomen eens. Alleen verluidt in Brus sel dat Den Haag. nog meer dan de Bel gische regering, is gekant tegen een soort politiek directorium van de Fran sen waardoor Frankrijk b.v. de zes zou vertegenwoordigen in grote internatio nale conferenties. de inwoners van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen een nieuwe en aantrek kelijke route naar zee geeft en tevens voor deze steden en Den Haag en Delft het nog mooie polderlandschap van mid den-Delfland ontsluit. Verder zijn in dit plan onder meer opgenomen de pa den om de Rottemeren en langs de Braassem, benevens de verdere gedeel ten van de genoemde paden op Voorne en in de Krimpenerwaard. De drie meter brede paden van het provinciaal rijwielpadenplan zullen in het algemeen ook worden opengesteld voor bromfietsen. Slechts indien bijzon dere redenen een grote rust in het ge bied, waardoor het pad loopt, vereist, zal het pad voor bromfietsen met inge schakelde motor gesloten moeten wor den. Nog geen melkexport naar Frankrijk Vreemde situatie! (Van onze Haagse redactie) Op 2 oktober j.l. besloot het pro duktschap voor Zuivel over te gaan tot het afgeven van uitvoermachti- gingen voor melk naar Frankrijk. Zo als men weet, komt men in Parijs en de Noordfranse industriegebieden grote hoeveelheden consumptiemelk tekort, reden waarom de Franse re gering in het kader van het EEG- verdrag een contingent melk van 93.000 ton van Nederland wenste te betrekken. Na de openstelling van de mogelijk heid tot export van melk naar Frank rijk, hebben Nederlandse exporteurs bij het produktschap voor zuivel uitvoer- machtigingen aangevraagd tot een hoe veelheid die ligt tussen de 1.000 en 2.000 ton. Tot dusver is echter voorzover van morgen bij het produktschap bekend (behalve misschien enige proefhoeveel- heden) nog geen liter melk van Neder land naar Frankrijk uitgevoerd. Dit is te wijten aan het feit, dat de Franse instanties nog niet zijn afgekomen met de invoervergunningen. Een en ander schijnt te stagneren op administratieve moeilijkheden. Na alle moeit, die men zich in Frank rijk heeft gegeven om het zover te krij gen, dat Nederland melk gaat leveren, doet dit toch wel wat vreemd aan. Wat de kaasprijzen betreft, deze zijn in verband met het feit, dat er weer exportmogelijkheden zijn, o.a. naar Frankrijk, in Leeuwarden verder geste gen tot f2,75 per kilo. Binnenkort bespreking inschakeling Petten De Nederlandse minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gisteren medegedeeld dat zeer spoedig wel licht reeds de volgende maand defi nitieve besprekingen met de Euratom- commissie zullen worden gevoerd over de inschakeling van Petten als algemeen onderzoekcentrum voor het vreedzaam gebruik van kernenergie van Euratom. Burgemeester van Bergen vraagt ontslag (Speciale berichtgeving) De burgemeester van Bergen (N.H.), dr. W. Huijgens, heeft ontslag gevraagd uit zijn ambt van burgemeester. De gebeurtenissen van de laatste tijd zijn oorzaak, dat by hem het vertrouwen ontbreekt om met enige leden van de gemeenteraad op vruchtbare wyze te kunnen blijven samenwerken. RECHTZAKEN Weer vrijspraak voor gevangenbewaarder Ook in hoger beroep is de 51-jarige bewaarder van het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg te Amsterdam vrijgesproken van de hem ten laste ge legde verzaking van zyn plicht. Op 8 april j.l. wisten twee Zwitserse gevan genen te ontsnappen, terwijl deze bewa ker de controle moest uitoefenen over de luchtcellen, waarin de gevangenen zich bevonden. In eerste aanleg meende de officier van Justitie, dat de ontsnapping der Zwitsers aan verdachte's schuld te wy- ten was, maar de rechtbank sprak hem vry. De officier tekende hoger beroep aan en 14 dagen geleden eiste de pro cureur-generaal evenals de officier had gedaan een maand gevangenisstraf. Het Gerechtshof heeft thans echter een vrysprekend vonnis van de rechtbank bevestigd. Eerste Nike-basis in West-Duitsland Nederlands personeel kreeg opleiding in Fort Bliss (V.S.) De chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper is gistermid dag van een studiereis door de Verenig de Staten, welke ruim 15 dagen heeft geduurd, in ons land teruggekeerd. Te zamen met zijn Belgische collega, luite nant-generaal F. Bumiaux heeft de chef luchtmachtstaf Nederland de ge- integreerde luchtverdediging van de Verenigde Staten en Canada tijdens deze reis bestudeerd. Generaal Schaper heeft om. een be zoek gebracht aan Fort Bliss in Texas, waar de opleiding van het personeel, bestemd voor de eerste Koninklijke Luchtmacht Nike-groep werd besloten met een ceremoniële overdracht aan de Nederlandse chef van de luchtmacht staf van de volledige Nike-uitrusting voor die groep. Ongeveer 250 man heb ben in Fort Bliss hun opleiding voltooid en zij zullen met de .Rotterdam" en de .Rijndam" deze maand naar Nederland terugkeren. De bedoeling is, dat deze groep een eerste Nike-basis in West- Duitsland zal opzetten, welke omstreeks 1 mei volgend jaar gereed is, al zullen dan alle bijbehorende gebouwen nog niet klaar zijn. De Nederlandse groep, die in Fort Bliss haar opleiding heeft genoten, heeft bij de Amerikanen in elk opzicht een uitstekende indruk gemaakt. Zweedse B. B. paraat Uitgestrekte bosgebieden vormen toevluchtsoord (Van onze correspondent in Stockholm) Ontvangt voor minister Okotie iboh (Nigeria) De minister* an Financien van Nige ria, Chief Fesus S. Okotie Eboh, zijn kostbare natiorale kledij met zwier dra gend, was gistravond middelpunt van een te zijner ere gearrangeerde ont vangst in hotë „Wittebrug" te Den Haag. Gastheer was de staatssecretaris van Economische Ziken, dr. G. Veldkamp, die gedurende /ier dagen tal van func tionarissen var zijn departement ter be schikking stelt aan zijn buitenlandse ambtgenoot om een gedegen oriëntatie in de Nedeilandse economische en fi nanciële wenld mogelyk te maken. Minister Okotie Eboh brengt op het ogenblik een tegenbezoek op het oriën terende bezcek ener Nederlandse missie uit het bedrjfsleven in 1958 aan Nigeria De Nederlandse belangen in Nigeria omvatten oa. waterstaatkundige werken, terwijl wij de tweede handelspartner na Engeland zijn. De Nigeriaanse minister zoekt thans verbindingen voor technische hulp en financiering van ontwikkelingsprojecten. Hy heeft daartoe reeds intensief contact met het Nederlandse bedrijfsleven. Vliegveld aan Zuidpool De Amerikaanse Marine heeft plan nen ontworpen voor de bouw van een burgervliegveld in het Zuidpoolgebied, dat onder alle weersomstandigheden gebruikt zal kur.nen worden, aldus is gis teren van gezaghebbende zijde te Wash ington vernomen. Het vliegveld, dat zou worden uitgerust met startbanen van minstens 1.509 meter, zou ongeveer 400 miljoen gulden moeten kosten. Niet zo prettig De negen maanden, die wachtmeester Spoor by de gemeentepolitie in Den Haag heeft doorgebracht, behoorden niet tot de prettigste tyd van zijn leven. Voor deze actieve speurder kon het werk in Den Haag, waar hy onvoldoende zelf standig werk kon verrichten, op den duur geen bevrediging geven. Hy was dan ook blij de kans te krijgen in Voor schoten geplaatst te worden. Ook, omdat het werk bij de Rijkspolitie hem meer bevrediging geeft. Als bij de gemeentepolitie een goede vangst gedaan wordt, wordt de recher che ingeschakeld voor het verdere on derzoek en heeft de betrokken politie agent, zijn werk gedaan. By de Ryks- politie wordt het gehele onderzoek ge leid en afgewerkt door de man, die de eerste tip gekregen of de vangst gedaan heeft. Zo heeft wachtmeester Spoor ook nu het gehele onderzoek zelf in handen, behoudens dan het gedeelte, dat Interpol voor zijn rekening neemt, omdat de zeeman beweert in België een respectabele rij van inbraken ge pleegd te hebben. Wachtmeester Spoor vertelde ons. dat hy in Voorschoten veel „geluk" heeft gehad, o.m. toen hij na een diefstal, die geen enkele aanwijzing gaf, met behulp van een vingerafdruk op een stukje pleister de dader te pakken kon krijgen, die toen liefst 164 inbraken bekende. Niet alleen geluk Wij geloven echter niet, dat het uit sluitend het geluk is, dat deze rustige, sympathieke politieman reeds drie op- merkelyke successen bezorgd heeft. Zes jaar geleden werd een les geleerd In het verslag over 1958 van het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland wordt in het algemene gedeelte onder de titel „Vijf jaar na de ramp" de watersnood van 1953 behandeld. In de daaraan ge wijde beschouwingen is vastgelegd, wat het provinciaal bestuur en de provin ciale instanties bij dit bijzondere gebeu ren hebben gedaan. Hoewel er sindsdien vijf jaren zyn verlopen kon naar de Commissaris van de Koningin, mr. Klaasesz, tydens een maandagmiddag gehouden persconfe rentie in een toelichting op het jaarver slag mededeelde, toch van een actueel vraagstuk worden gesproken, omdat men nog altyd bezig is met het nemen van maatregelen, welke er toe kunnen leiden, dat een dergelijke ramp voorkomen kan worden of dat daaraan zo goed mogelijk het hoofd kan worden geboden. In dit verband deelde de commissaris mede, dat de rampenorganisatie buiten gewoon nuttig werk doet, „omdat men met elkaar aan tafel zit, elkaar goed leert kennen en te weten komt, welke diensten men elkander kan bewijzen". Enkele weken geleden is dat nog in het klein gebleken, toen het eiland Tien- gemeten zonder water zat, als gevolg waarvan vele koeien stierven. „Als dat vyf jaar geleden gebeurd was, zou het heel wat voeten in de aarde hebben ge had, voordat maatregelen getroffen had den kunnen worden. Nu behoefde, na de melding, een kleine sector van de ram penorganisatie maar even in actie te komen.. Anderhalf uur later werden be slissingen genomen en was, praktisch gesproken, de eerste boot met vyftig ton drinkwater naar het eiland onderweg", aldus mr.. Klaasesz. die er verder de aandacht op vestigde, dat o.m. draad loze verbindingen met vaste en roerende posten in de provincie tot stand zijn gebracht en dat een ingenieus systeem is uitgedacht, hetwelk het, in samen werking met de meteorologische institu ten en de Rijkswaterstaat mogelyk maakt, bij een eventuele ramp onmid dellyk klaar te staan en daaraan het hoofd te kunnen bieden. Grenswijzigingsplannen bij de minister Het initiatief-voorstel van de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland in zake de wyziging van de grenzen van enige gemeenten in de provincie, berust thans in de handen van de betrokken minister, zodat er op het ogenblik wei nig over te zeggen valt", verklaarde vanmiddag het lid van Gedeputeerde Staten, mevrouw mr. Chr. A. de Ruy- ter-De Zeeuw. Dit geldt ook voor de plannen rond Leiden. De 44-jarige Peter Townsend met zijn verloofde Marie Luce Jamagne gefotografeerd in de Belgische plaats Brasschaet, waar de ouders van Marie Luce wonen De zaak Van der Zee voor VARA afgedaan Het bestuur van de VARA heeft in een communiqué medegedeeld, dat deze omroepvereniging de kwesties rond hét AVRO - televisiesectiehoofd Siebe van der Zee en'de door hem privé gemaakte opmerkingen, als afgedaan beschouwt. In het communiqué wordt herinnerd aan de dezer dagen door de AVRO gedane bekendmaking, aan de schriftelijke verontschuldiging, die de VARA van de AVRO ontving en aan de brief, welke Siebe van der Zee aan het VARA-bestuur heeft gezonden. In deze brief deelde Siebe van der Zee mee, dat het mmmer in zijn bedoeling heeft ge legen in het openbaar andermans ge voelens te kwetsen en dat, voor zover dit wat de VARA betreft toch het ge val zou zijn, hij zulks wel heel diep be treurt. Aangezien Siebe van der Zee daarby de hoop uitsprak, aldus het VARA-com- muniqué, in de toekomst te mogen be wijzen, dat zijn houding 'tegenover de VARA, vooral wat betreft de samen werking, als volkomen collegiaal en lo yaal kan worden bestempeld en tevens het AVRO-bestuur nog heeft medege deeld ervan overtuigd te zyn, dat die hoop zal worden verwezenlykt, be schouwt de VARA deze zaak als afge daan. Zuid-Limburg onder de kleine vliegjes (Van onze Limburgse correspondent) Sinds mensenheugenis is de waterstand van de Maas in Limburg niet zo laag geweest als op het ogenblik. Dat is uiteraard een gevolg van de aanhoudende droogte. Bij Elsloo, waar de rivier doorgaans op zyn breedst is in Zuid-Limburg, staat de bedding nu tot op enkele meters na praktisch droog. De rivier is gede gradeerd tot een onaanzienlijk beekje, dat sloom zijn weg zoekt langs zijn Neder landse oever. Voor de rest is de bedding tot aan de Belgische oever gevuld met grote keien en als de droogte aanhoudt, wordt verwacht, dat men, na een kleine sprong over de „zilveren stroom der Maas", zoals de rivier genoemd wordt in het Limburgse volkslied, te voet van Nederland naar België kan lopen. De douaniers houden zich al het hart vast. Op vele andere plaatsen is de situatie niet veel beter. In de hier en daar zelfs geheel drooggevallen bedding herinne ren nog slechts kleine meertjes aan de in de winter vaak zo machtige stroom. In die meertjes vechten de vissen om hun leven. Terwyl aan de Belgische Maasoever op verschillende plaatsen en ook ten zuiden van onze grens al erger- lyke gevallen van visstroperij zyn voor gekomen, heeft men op Limburgse bo dem nog maar één geval geconstateerd. Het gaat hier om mensen, die zich niet langs de oever neerzetten om met de hengel de visjes te verschalken, maar die gebruik maken van touwen, waaraan een haak bevestigd is, die zij dan het water inslingeren, waar zich de vissen opeen gehoopt hebben. Zy behoeven maar het touw in te halen om aan de haak vis, afschuwelyk verwond, mee te slepen. Vele andere vissen worden door deze methode zwaar gewond. Belgische hengelclubs hebben de Ryks- wacht al gealarmeerd die nu streng te gen deze visstroperij optreedt. Een ver bod om te vissen hangt aan de Bel gische kant van de Maas in de lucht. deren bij, maar komen byna geld te kort. Zestig Meyelse boeren, die geen raad meer wisten, zyn intussen uit de nood geholpen door een militaire colonne, die hen 70 ton bietenkoppen kwam brengen uit de Hoeksewaard. Elke boer kreeg hiervan 400 kilo. Ze kunnen hun beesten nu weer twee weken voeren in de hoop dat Pluvius intussen zijn kansen krijgt. De insectenwereld tiert welig tenge volge van de droogte. Behalve door de tapijtkever-invasie in Zuid-Limburg, in tussen bedwongen, wordt Zuid-Limburg bedolven onder kleine vliegjes, welke op sommige trajecten het verkeer ernstig belemmeren. Ook in de buitenwijken van Heerlen heeft men er veel last van. In de nacht van zaterdag op zondag viel er vier millimeter regen, maar sindsdien is de lucht weer opgeklaard en straalt de zon weer in volle kracht. Voor de vissen en de boeren is de zomer (en nu ook de herfst) in Limburg hard en wreed.... Intussen vreest de bevolking in het oostelijke deel van onze Limburgse my nstreek die water betrekken via de Wasserwerke uit Aken dat ze bij aan houden van de droogte in moeilijkheden komt te zitten. In de stuwmeren van de Eifel, van waar het Akense waterlei- dingbedryf zijn water betrekt, wordt de waterstand lager en lager. Ze bevatten doorgaans 250 miljoen kubieke meter water, terwyl er zich nu nog maar nau- welyks 38 miljoen kubieke meter water bevindtde toevoer is zó gering, dat ze praktisch niet meer gemeten kan worden Elders in de mynstreek, waar Heerlen een eigen (bron) watervoorziening heeft en de overige gemeenten (bron)water betrekken van de Zuidlimburgse water leidingmaatschappij of van de mynen, is nog geen vuiltje aan de lucht. „Water genoeg" zeggen daar de water producenten. Klaagzangen De voorzitter van de Limburgse Juliana-combinatie, wier leden het grootste gedeelte van de Maas in Zuid- Limburg „bevissen", de heer F. Hilgers verklaarde: „Wy verafschuwen deze vis stroperij. Ik kan dat verklaren namens alle bestuurders en leden van de by ons aangesloten hengelverenigingen. Wij re kenen erop, dat iedere Limburgse hen gelaar zich van dergelijke praktyken ver zal houden. Wie het niet laten kan. zal ondervinden, dat wij weten wat ons te doen staat". Intussen heffen de Limburgse boe ren vooral op de zandgronden echte klaagzangen aan. Ze weten met hun vee geen raad: de dieren lyden hon ger. De weilanden zijn verschroeid, ze zijn bruin geworden. De boeren voe- De Zweedse „Bescherming Bevolking" houdt van duidelyke taal. Al is ook deze instantie bly, dat de koude oorlog iets minder yzig schijnt te worden, toch blyft men voor al te groot optimisme waar schuwen. „Niemand weet waar wij plot seling voor kunnen komen te staan", zei ons een B.B.-officier tijdens een rond leiding over een expositie in de Zweedse stad Uppsala. En dit rekening houden met de realiteit van een eventuele oorlog beheerst de totale aanpak van de bur gerbescherming in dit Scandinavische land. Voor iedere Zweed is er namelijk een bed gereserveerd in de barakken, die overal verspreid in de uitgestrekte bos gebieden zijn opgetrokken. In tijd van nood zullen de gemeenten met meer dan 30.000 inwoners stads- en straatsgewys worden geëvacueerd. Op genoemde tentoonstelling toonde men de bezoekers door middel van een plattegrond het eigen huis in de eigen straat en vervolgens de barak, „ergens in de provincie''1, die als schuilplaats zal moeten dir-jnt doen. S^Gbhts 5 ot 10 procent der stadsbe wr/jners zal ahterblijven om de nodige zaken te reglen. Zij hebben een taak binnen de B.l. eei taak die nu reeds is bekendgemaalt. Oik weten deze „stand vogels" de scl.uillelders te vinden, die gebouwd zijn in graniet en als veilig beschouwd wortel bij een aanval met atoombommen. Een gedeelte de evacué's zal per auto vertrekken. leden Zweed is het dan ook duidelyk dat hij :r niet aan behoeft te denken een zitplats voor bagage te reserveren. In Zweden heet de B.B. 140.000 beta lende individueb leden. Bovendien zijn 500 gemeenten e: 1000 bedrijven by deze organisatie aan'esloten. Dank zy de grote vrijwillige steun behoeft het rijk maar 240.000 gilden bij te passen, van welk geld de cusussen worden gefinan cierd. Jaarlijks worden op die manier 250.000 persone: opgeleid. Van Zweedse zijde is men garne bereid de Neder landse B.B. in eigen „keuken" te laten kijken. Drie maal is scheepsrecht Wakkere politieman in Voorschoten Wachtmeester J. fi. C. Spoor, die in de nacht van zaterdag op zondag zon goede vangst deed, toen hij een recidivist, die kennelijk een poging tot inbraak deed in de Voorschotense Boerenleenbank aan de Leidseweg, kon inrekenen, heeft in de acht jaar, dat hij in Voor schoten bij de Rijkspolitie werkzaam is, reeds verscheidene keren van zich laten horen. Opmerkelijk is, dat hij een zeer goede neus schijnt te hebben voor de zeeman, die hij zondagnacht inrekende. Reeds tweemaal eerder heeft hij hem, na een inbraak in Voorschoten, na korte tijd kunnen arresteren. De eerste keer was het, toen een fabrieksbirandkast f. 5.000 lichter was gemaakt. Reeds na het eerste bericht daarover had wachtmeester Spoor het vermoeden wie de dader was. Dat ver moeden werd bewaarheid, toen hij 2% dag later, na een speurtocht in Rotter dam en Amsterdam de dader in Was senaar kon achterhalen. Van de f. 5.000 waren nog 7 stuivers over! De tweede keer kon de zeeman, reeds de dag na de inbraak in een bedrijf aan de Papelaan, opgesloten worden. Beide keren was wachtmeester Spoor de man, die het karweitje opknapte. De heer Spoor is acht jaar geleden naar Voorschoten gekomen, nadat hy ongeveer 11 jaar in Alkmaar bij de politie was geweest en diverse grens posten had helpen bezetten.. Bovendien was hij in oorlogstijd een tydlang werk zaam by de bewakingsdienst van de Hoogovens in IJmuiden. Wachtmeester Spoor dient de Rijkspoli tie niet omdat hij er zo'n vette boter ham verdient, maar omdat hij voor dit werk in de wieg gelegd is en het met liefde doet. Zyn successen in Voorscho ten, waar doorgaans toch niet zulke wereldschokkende misdaden worden, bewijzen dat ten volle.. naar STEENSTRAAT 57 - TEL. 21'

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5