1078 Ook Algerijnse rebellen zouden een einde aan de oorlog willen maken Topconferentie nadert snel, zegt men in Bonn WEERBERICHT Ferliat Abbas bereid delegatie naar Parijs te laten komen Vermoedelijk nog voor Kerstmis Geen vertragingstactiek meer VIER JUWELIERSZAKEN IN HART VAN LONDEN BEROOFD Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 OKTOBER 1959 No. 29871 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) De voornaamste tegenspeler van Frankrijk in Algerije, Ferhat Abbas, premier van de voorlopige Algerijnse regering, heeft bekend gemaakt, dat een deputatie onmiddellijk bereid is naar Parijs te komen om een einde aan de oorlog te maken. Dit geschiedde in een vraag gesprek met het Franse weekblad „Jours de France" en wel op de dag, dat in het Palais Bourbon de grote debatten over Algerije begin nen, die door het eerste vertrouwensvotum uit de geschiedenis van de Vijfde Republiek zullen worden bekroond. Abbas gaf als zijn mening te kennen, dat iedere soldaat, die aan een der beide zijden van nu af nog vallen zou, tevergeefs zal sterven omdat beide partijen, Algerije en Frankrijk, het sinds de rede van De Gaulle van 16 september geheel eens zijn geworden. Er zou echter tevoren wel heel duidelijk moeten worden vastgesteld, zo verlangde de Algerijnse leider, dat de reis naar Parijs geen capitulatie zou betekenen en dat de Algerijnse delegatie van de FLN (het Bevrijdingsfront) altijd terug zou kunnen keren, indien er onverhoopt geen overeenkomst mocht worden bereikt. Gevangenisdeuren moeten open.... Van de delegatie der Algerijnen, waar van Ferhat Abbas zelf niet als leider maar als adviseur zal optreden, zouden ook Ben Bella en andere Algerijnse lei ders, die nu nog in Franse gevangenis sen zitten opgesloten, deel moeten uit maken. Abbas is in zjjn interview ook nog even vooruitgelopen op de vrije verkie zingen, waarbij het Algerijnse volk zelf over zijn toekomst zal krijgen te beslis sen. De kans dat Algerije vóór integra tie in Frankrijk zou stemmen, schatte hij een op duizend. Associatie of onaf hankelijkheid, de twee andere mogelijk heden die De Gaulle de Algerijnen ter keuze wil bieden, noemde Ferhat Abbas in feite hetzelfde. Associatie of bin nenlands zelfbestuur zou binnen twee maanden, zo meende hij, toch tot vol ledige onafhankelijkheid moeten leiden. Het is waarschijnlijk dat de uitlatin gen van Ferhat Abbas tijdens de Ka merdebatten, die vandaag beginnen nog wel eens door rechtse ultra's zullen wor den geciteerd. Want Abbas geeft hier met zoveel woorden te kennen, dat de procedure, die door De Gaulle werd voorgesteld, onafwendbaar zal voeren tot onafhankelijkheid van Algerije, het doel dus dat door vijf Jaren oorlog nog altijd niet kon worden bereikt. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de Franse Nationale Vergadering met overgrote meerderheid het aanbod van president De Gaulle aan de Alge rijnen om zelf hun toekomst te kiezen, als de vrede in Algerije zal zijn hersteld, zullen onderschrijven. Afgevaardigden uit Algerije zouden de openingsrede van premier Debré boy cotten. De premier kan ook een „op stand" van enige conservatieven ver wachten. Zoals bekend beschouwen de uiterst rechtse voorstanders van de in tegratie het voorstel van De Gaulle als in strijd met de grondwet. De regering heeft echter de krachtige steun van de 219 afgevaardigden van de gaullistische „Unie voor de nieuwe re publiek", die de grootste partij in de Nationale Vergadering is, en van het merendeel van de 118 conservatieven en Prins Bernhard terug Gisteravond is Prins Bernhard met de regeringsdakota op Soesterberg geland. Hü was gistermiddag, na een verblijf van een dag in Rome uit deze stad naar ons land vertrokken. Koningin Juliana en Prinses Margriet waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Indonesische, bladen mogen weer verschijnen Met ingang van heden zullen nu ook „Bintang Timoer", „Bcrita Indo nesia", „The Times of Indonesia" en „Sin Po" weer mogen verschijnen, al dus is officieel in Djakarta medege deeld. Het verschijningsverbod werd naar bekend vrijdag en zaterdag opgelegd omdat deze bladen berichten zouden hebben gepubliceerd die onrust zouden kunnen verwekken en de strijd tegen de Daroel Islam bemoeilijken. Rustig weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag wol kenvelden maar plaatselijk ook zonnige perioden. Weinig verandering in tempe ratuur. Meest zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 OKTOBER Zon op: 6.11 uur; onder: 18.00 uur. Maan op: 17.04 uur; onder: 4.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.37 en 14.01 uur. Laagwater te 9.44 en 22.01 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's de 56 afgevaardigden van de R.-K. Re publikeinse Volksbeweging (MRP). Men verwacht dat ook de socialisten en radi calen het kabinet inzake Algerije zullen steunen. Tunesisch leger trad op Uit gewoonlijk welingelichte bron in Algiers werd gisteren vernomen, dat op 28 en 29 september j.l. in de streek van Kalaat-es-Senam in Tunesië incidenten zijn voorgevallen tussen groepen van het Algerijnse Bevrijdingsleger waarvan enkele aan het muiten waren. Het Tu nesische leger had ingegrepen om een eind te maken aan de gevechten en de bevolking te beschermen. Op 1 oktober was de orde hersteld. De Tunesische militairen zouden 200 Algerijnse op standelingen ontwapend en geïnterneerd hebben. Gevecht in de Kasba Zondagavond zijn in de Arabische wijk van Algiers, de Kasba, vijftien mensen gewond geraakt bij een relletje waarbij marktkramen omvergeworpen en autoruiten ingeslagen werden toen parachutisten die geen dienst hadden een bezoek brachten aan de wijk nadat in Algiers een granaat ontploft was. Verscheidene schoten werden gelost toen de parachutisten slaags raakten met mohammedanen. De militaire po litie en een afdeling parachutisten her stelden de orde. Gisteren is in een officieel commu niqué gezegd, dat „voorbeeldige maat regelen" genomen zullen worden tegen de schuldigen. De commandant van de parachutisten die bij de rel betrokken zijn heeft bekend gemaakt, de schade te zullen betalen. Washington en Londen hebben beide haast (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad ziet men een topconferentie tussen Eisenhower, Kroesjtsjef, Macmillan en De Gaulle snel naderen. Men verwacht om diverse redenen dat een dergelijk overleg nog vóór Kerstmis, mogelijk in de eerste weken van december, zal kunnen worden gehouden en wel opnieuw te Genève. Van Westduitse kant werd de laatste dagen nog wel eens ge klaagd, dat Bondskanselier Ade nauer zich nog altijd achter De Gaulle schaarde, waar het een zeker uitstel van de topconferentie geldt. In kritiek op de kanselier werd ge zegd, dat een dergelijke vertragingstac tiek uit den boze was. De Duitse zaak, in het bijzonder de kwestie-Berlijn, zou er niet mee gediend worden indien de topconferentie, zoals de Fransen in het bijzonder wensen, verschoven wordt naar het voorjaar van 1960. Integendeel, zo zegt men hier, daardoor zou Bonns po sitie in het Westelijke koor verslechterd worden en zou de Westduitse invloed op toekomstige beslissingen verkleind wor den. Afgezien van het verweer van De Gaulle in wiens kielzog Adenauer uit een soort „Vriendschapsoverwegingen" of „Europese" solidariteit meevoer, wijst men er hier op dat zowel Eisenhower als Macmillan thans zeker haast hebben. De Amerikaanse president heeft in ja nuari en februari geen tijd om zich voor te bereiden op een topconferentie omdat hij dan gebonden is door de binnenland- politiek (de regeringsvoorstellen aan het Congres). Macmillan is verplicht aan zijn kiezers, die hem verleden week de zege in de schoot wierpen, om beloften na te komen. Politieke dienstregeling Het is om dit alles dat men gelooft dat de Westduitse regering langzaam maar beslist afstand zal nemen van de Franse neiging om zich steeds weer te verzetten tegen het spoedig houden van een topconferentie en dat ook de Fran sen zullen moeten inbinden. Men ziet hier zelfs al de volgende „politieke dienstregeling", de volgende rangorde van bijeenkomsten voor de komende 10 weken 1) een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier in november a.s. te Genève: 2) overleg tussen De Gaulle en Ade nauer te Bonn vlak voor of na deze ministerconferentie 3) overleg tussen Macmillan en Ade nauer te Londen in begin december; 4) een bijeenkomst van Eisenhower met De Gaulle en Macmillan te Washing ton als voorbespreking van de top conferentie: 5) een topconferentie met Kroesjtsjef te Genève vóór Kerstmis. Men neemt in Bonn tenslotte aan, dat het Westen erop zal staan dat bij alle komende besprekingen met de Sovjet- Unie, zowel de kwestie-Berlijn als het algemene Duitse probleem en de ontwa pening ter tafel moeten komen. Uit alles blijkt overigens, dat er in deze weken zoveel mogelijk achter de diplomatieke schermen zal worden gehandeld en dat men weinig zal willen laten uitlekken al vorens vaststaat wanneer precies het ministeriële overleg en de topconferen tie zullen plaats vinden. In de West duitse hoofdstad, waar de regering nog al te lijden heeft gehad onder allerlei „lekken" inzake de slechte Brits-Duitse verhouding van de laatste maanden, juicht men deze vorm van geheime di plomatie ten zeerste toe. Dit oude moedertje in Zeeuws- Vlaanderen geeft het goede voor- beeld: de jeugd trekt erop uit om kinderzegels te verkopen. Polen of Turkije? Spannende strijd om zetel in de Veiligheidsraad (Van onze correspondent in Washington) Dertien stemmingen hebben gis teren in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties geen beslissing kunnen brengen over een nieuw lid van de Veilig heidsraad. Er zijn namelijk drie niet-permanente zetels vakant ge komen: die van Canada, Panama en Japan waren aan de beurt om te worden vervangen. In de plaats van Canada werd gisteren Ceylon gekozen en in de plaats van Pa nama Ecuador. Voor de derde vakante zetel ging het tussen Po len en Turkije. De laatste stem verhouding was Polen: 46 stemmen en Turkije 34 stemmen. De ver eiste tweederde meerderheid be droeg 54 stemmen. Vandaag zou getracht worden tot een beslissing te komen. Amerika en zijn Westeuropese bond genoten steunden Turkije, de Sovjet- Unie, haar satellietlanden en een aantal .neutrale" staten pleitten voor Polen. De uitslag van een dergelijke strijd was voorheen zelden onzeker. In de regel won de kandidaat, die de zegen van Ame rika had. Dit jaar was het echter an ders. Ten aandien van Polen werd erop gewezen, dat men de ontspanning, waar van Kroesjtsjef zich een voorstander heeft getoond, zou bevorderen door een Oosteuropees communistisch land te stemmen. De Polen zelf kunnen er moeilijk in het openbaar op wijzen, dat zij onder de communisten tot de meest onafhankelijken behoren, maar de ge hele wereld weet dit. Hun reputatie in dit opzicht werkte ongetwijfeld in hun voordeel. Toch schjjnt dit niet de voor naamste oorzaak te zijn geweest, dat de strijd ditmaal zo spannend is geworden. De nieuwe toon van Kroesjtsjef heeft kennelijk indruk gemaakt op diverse neutralistische landen. Nu zjj hun stem ten gunste van Polen hebben uitgebracht (althans een aantal hunner), zou dat erop wijzen, dat zij zo ver mogelijk wil len gaan in welwillendheid ten aanzien van de communisten, zulks uit erkente lijkheid voor de minder stugge houding, die de leider van de Sovjet-Unie sedert kort aan de dag heeft gelegd. De stem cijfers, waarmede deze strijd tenslotte zal worden beslist, kunnen dus voor Kroesjtsjef een aanduiding zijn omtrent het effect, dat zijn nieuwe koers reeds thans heeft teweeggebracht. Als in Noach's tijd. De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft in een toespraak te Indianapolis (V.S.), verklaard, dat Amerika „bezeten is door de ge dachte aan sekse", waaraan hij toevoegde: „Het was in de dagen van Noach precies zo en zoals er een einde is gekomen aan de wereld van toen, zo zal er ook in onze dagen een definitieve streep worden gezet onder de samenleving zoals wij die kennen". Illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De leden van de Mijn-Opruimings dienst van de Kon. Landmacht zijn gisteren aan de slag gegaan bij het gat in Wormer. Een speciale sonde zal worden gebruikt om te peilen, of er nu werkelijk wat in het gat zit of niet. Op de voorgrond de conisch gcvormde kop van de son dewelke aan buizen de grond wordt ingedreven Ongelofelijk brutale (liefstal, uitgevoerd door een uiterst deskundige bende (Van onze correspondent in Londen) Een bende van zes man is met ongelofelijke brutaliteit en vakman schap in de nacht van zondag op maandag, zonder ook maar iets van buitenaf te verbreken, doorgedrongen tot niet minder dan vier juwelen- zaken in het hart van Londen. Uit de safes stalen zij juwelen, goud en diamanten, waarvan de waarde voorlopig op een kwart miljoen pond sterling wordt geschat (twee en een half miljoen gulden). Drie van de vier juwelenwinkels behoren tot één firma, namelijk de Ver eniging van Goud- en Zilversmeden. De vierde is hiermede verbonden. Het is de grootste roof, welke ooit in het Londense West End is gepleegd. De politie op het vasteland van Europa en in andere landen is gewaarschuwd. Tot acht uur zondagavond waren werklieden bezig de rolluiken van de winkel in Piccadilly te repareren, welke als gevolg van een aanrijding waren be schadigd. De indringers hadden het door hen verwijderde hangslot aan de buiten kant door een tweede schijnbaar afgeslo ten slot vervangen. Zo goed deden zij hun werk, dat een politieagent, die later de winkel op Oxford Circus op zijn nor male ronde controleerde en aan de deur rammelde, niets verdachts opmerkte. Maar binnen lagen alle juwelen kus sens en dozen op de grond verspreid Slot pag. 2 Alleen de kostbare stukken meegenomen De bende bestond uit kenners van ju welen en maakte zich alleen meester van de meer kostbare stukken. De min der dure artikelen (namelijk goedkoper dan f. 100) raakten zij niet aan. Ook bankbiljetten behoren tot de buit. De eerste zaak, welke zij binnendrongen, be vindt zich op de hoek van Piccadilly en Dover Street. In de safe, welke werd op geblazen, zouden zij ook de sleutel van een nabijgelegen filiaal gevonden heb ben, dat zich in de Burlington-galerij bevindt, welke 's nachts door een hoog ijzeren hek is afgesloten. De chef van de zaak heeft echter ver klaard, dat er geen sleutels in de safe lagen en dat hij deze bij zich droeg. De bende klom over een hek en ging in elk geval met sleutels de tweede zaak binnen, waar zij de sleutels aantroffen van twee andere filialen, namelijk op Oxford Circus en Victoria Street. Scot land Yard is er van overtuigd dat de bende op de hoogte moet zijn geweest van het inwendige veiligheidssysteem van dit juweliersbedrijf. Tibet op de agenda van de Assemblee De Algemene Vergadering van Je V.N. heeft met 43 tegen 11 stemmen, bij 25 onthoudingen, besloten het voorstel van Ierland en Malakka tot een debat over de toestand in Tibet op haar agenda te plaatsen. De kwestie zal in voltallige vergaderingen worden behan deld en niet naar een commissie wor den verwezen. India nam niet aan de stemming deel. Frankrjjk onthield zich van stem men. De leider van de Indonesische delega tie, dr. Sastroamidjojo, had in het debat als zijn oordeel te kennen gegeven, dat de Algemene Vergadering niet het recht heeft over Tibet te spreken, zolang de Chinese volksrepubliek niet aanwezig is. De Rus Koeznetsof noemde de kwestie Tibet „de krokodillentranen van de voorvechters van slavernij". Volgens hem verdedigden de voorstanders van de be handeling van de kwestie „de achter lijkste, akeligste en wreedste sociale orde in de moderne wereld". Na de stemming verklaarde de Ame rikaan Cabot Lodge (die de Sovjetrus- sische premier op zijn reis door de V.S. heeft vergezeld), dat de woorden van Koeznetsof niet de woorden van Kroesj tsjef waren. Daarom hoopte hij dat Koeznetsofs rede alleen maar een „per soonlijke dwaling" was De Dalai Lama liet voor de stemming door zjjn broer een verklaring circule ren onder de afgevaardigden van de diverse landen Hierin zegt hy met be zorgdheid te hebben vernomen dat som mige afgevaardigden van mening zijn dat overweging van het verzoek om de kwestie-Tibet in de V.N. te behandelen wel eens zou kunnen leiden tot toe neming van de internationale spanning. Het Tibetaanse volk heeft nooit ge tracht de internationale spanning op te voeren, maar wil slechts dat het zijn eigen leven in vrede kan leiden, aldus de Dalai Lama. |f| We hebben het moedige voor nemen, ons nooit meer ongerust te maken over een gering aantal inzendingen op prijsvragen, zo lang de inzendingstermijn niet gesloten is. Het blijkt, dat ver reweg het grootste aantal deel nemers aan prijsvragen de in zending uitstelt tot het laatste ogenblik. Een verschijnsel dat ons ook uit het verleden bekend was, maar dat ditmaal met de fotoprijsvraag wel heel frappant was. Want nadat er zaterdag ochtend nog slechts een paar honderd oplossingen in ons be zit waren, bedroeg dit aantal gistermiddag na het sb'<+"^ van de inzendingstermijn Dat is, als antwoord op het vraagteken, een uitroepteken waard! Op korte termijn zullen wij de oplossing en de namen van de winnaars van de negentien prij zen bekend maken. Eerst echter moeten we de oplossingen door nemen, en nu het overgrote deel nan de inzendingen op het laat- ite moment kwammoet er wat meer tijd tussen einde van in zending stermijn en publikatie van de oplossing verlopen, dan anders het geval zou zijn ge weest.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1