Kivaliteitsbloemen op expositie in veiling Roelofarendsveen Wasmachines vanaf 135,- Kolossale staalfabriek in Luik gebruikt opzienbarend procédé Noordfransen herinneren Charles de Gaulle aan Vlaamse afkomst Opgericht 1 maart 1860 Maandag 12 oktober 1959 Derde blad no. 29870 Op initiatief van de Commissie voor Streekontwikkeling was in samenwerking met de Veiling, NKJB en LTB, werd besloten een ten toonstelling van kwaliteitsbloemen in het bloemisterijcentrum Roelof arendsveen te houden. Uit een rondwandeling op deze expositie blijkt overduidelijk het grote vakmanschap waarmee in Roelofarendsveen wordt gewerkt. De expositie is eenvoudig van opzet, zonder de meestal op tentoonstellingen gebruikelijke lucratieve bijkomstigheden. Spruit en H. van Klink voor vaas New Princess. Cyclamen: le pr. fa. H. Bakker en Zn.; 2e pr. fa. H. Bakker en Zn. Tweemaal eervolle vermelding: L. J. v. d. Meer en Zn.; Lilium Longiflorum: J. Bakker; Nerine: P. J. van Klink; Anjers Rose Sim: le pr. N. Bakker; 2e pr. Th. Hoogenboom. Anjers William Sim: le pr. G. Elstgeest; 2e pr. Gebr. Castelein. Anjers Mia Brenner: 2e pr. Gebr. Aker boom. Overige anjers: le pr. J. Klein Hz. met Witte Sim. Handelskwekers: le pr. beste geheel H. Straathof. 5 beste middengrote H. Straathof; 3 beste tros H. Straathof. Mooiste arrangement fa. E. van Ruiten en Zn. In de veilinghal heeft men de bloem in al zijn kwalitatieve bekoorlijkheden recht doen wedervaren. Wat de opstel ling betreft mag men dan hier en daar de hand van amateur hebben kunnen bespeuren, daarnaast echter getuigen diverse stands van een zo vakkundige £pzet, dat zy die verzuimden een bezoek te brengen van deze expositie zeer zeker iets gemist hebben. Het zou te ver voe ren de talrijke chrisanthen in haar rijke prachtige kleurenschakering en variëtei ten met name te noemen. Temeer daar zoals ook de jury bestaande uit de heren W. Serton te Vleuten en P. v. d. Zwaard en C. Gelijns uit Aalsmeer, opmerkten, de kwaliteit van de bloemen in één woord voortreffelijk en zelfs lofwaardig was te noemen. Mocht dan de chrysanth de hoofdschotel vormen op deze exposi tie, ook zal men met veel voldoening kennis hebben genmen van de prach tige syclamen, de lieftallige Nerine, de decoratieve vaas lelies longiflorium en vooral ook het grote aantal vazen met Amerikaanse anjers. ONVOLDOENDE Bij deze laatste groep mochten er dan misschien enkele vazen tussen staan, die ternauwernood een voldoende konden behalen, als contrast deden zij daardoor des te bee ter de werkelijk zeer goede kwaliteit van de andere bloemen tot haar recht komen. Trouwens dit is mees tal het geval, als een tentoonstelling in hoofdzaak wordt opgezet om een prijs vraag voor de kwekers onderling moge- lijk te kunnen maken. SNEL WERKEN Al met al kunnen de organisatoren ten volle tevreden zijn. Zelfs al hebben zij dit keer wel enorm veel werk moeten verzetten. Vry dagmiddag begon men met de opbouw en zaterdagmorgen was er nog maar weinig tekening in de expositie. Desondanks kwam de jury toch tydig klaar om by de officiële opening de uitslag van haar beoordelin gen te kunnen geven. Bij deze opening waren o.m. aanwezig pastoor Th. Schoenmaker, kapelaan Warmerdam, ir. F. Fernandus van de Cult. Techn. Dienst van de ruilverkaveling, de heer v. d. Burg van het hoofdbestuur der L.T.B., ir. Loomans van het Rijkstuinbouwcon- sulentschap, assistent W. Zethof, van het bestuur van de Boerenleenbank, de heer IJ. Flapper en hoofd van de Tuin bouwschool e.a. De voorzitter van het comité, de heer P.. Bakker, gaf na zijn welkomstwoord een overzicht van de gewijzigde cultures in de bedrijven. Deze verandering ten goede is ook op deze tentoonstelling merkbaar. De heer A. J. v. Velzen maak te namens de jury de prijswinnaars be kend, waarna de Rykstuinbouwconsu- lent voor de provincie Zuid-Holland, ir. G. W. v. d. Helm, de expositie officieel opende. Hij besprak om. de vorderingen van de ruilverkaveling, alsmede het nut van de gegeven voorlichting, hetwelk ook uit deze tentoonstelling blijkt. Al is de verwachting gewettigd, dat de bloe misterij in Roelofarendsveen een grote vlucht gaat nemen, meende spr. toch een waarschuwend geluid te moeten laten horen om de groenteteelt niet te verontachtzamen. Met de wens. dat velen deze tentoonstelling zullen bezoe ken, verklaarde spr. <ie expositie voor geopend BEKRONINGEN Verplichte inzendingen chrysanthen le pr. Gerard Broesterhuizen, 2e pr. Gebr. Spruit, 2e pr. Rein Broesterhuizen, 3e pr. John de Jong, 4e pr. H. Bakker. Beste Breitner: Gerard Broesterhui zen; beste Derek Ellis: Gebr. Spruit; beste Medaillon: H. v. Klink; beste Cotswold Flame: H. v. Klink. Eervolle vermelding: Ant. v. d. Wereld ena J. v. d. Wereld. Vrije inzending groter dan 10 vazen: le pr. Jac. Hoogenboom; 2e pr. Gebr. Van Velzen; 3e pr. J. Klein; 4e pr. P. Bakker. Prys voor de drie beste vazen tros in een stand: J. Klein met Shirley Pride, White Shirley en Chatsworth. De 2e pr. in deze groep: P. Bakke met Beryl, Golden Delightfull en Clasina Mary. Voor 5 beste middengrootbloemigele pr. Jac. Hoogenboom met George Wil son; Rosevern, Wild Fire, Medaillon, Southdown Pink; 2e pr. Gebr. Van Vel- een met Rose Adair, Diplomaat, Evelyn Bush, Jennifer Pearce, Superlative. Vrye inzending kleiner dan 10 vazen: le pr. Ant. v. d. Wereld; 2e pr. Dirk 'Hoogenboom; 3e pr. Gebr. Hoogenboom. Drie beste troschrysanthen: le pr. Jac. Bakker met Beryl. White Shirley en Oldland Sceptre; 2e pr. L. Verdel met Beryl, Shirley Pride en Shirley Creme. Beste drie middengrote in een stand: le pr. Dirk Hoogenboom met George Wilson, Medaillon en Southdown Pink; 2e pr. Ant. v. d. Wereld met George Wil son. White Wings en yellow Wings. Eervolle vermelding vrije inzending: R. Broesterhuizen, Jac. Bakker, Gebr. Minderjarige jongen uit de v. d. Berghstichting vermist De hoofdinspecteur van politie te Noordwijk verzoekt namens de ouders de opsporing van Johannes Vorselman, geboren te 's-Gravenhage, 30 juli 1939. De jongen is debiel en werd verpleegd in de Dr. Mr. Willem van den Bergh stichting te Noordwijk, waar hij woens dagavond j.l. is weggelopen. Tot heden bleven alle nasporingen naar zijn ver blijfplaats zonder resultaat. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: ongeveer 1.60 m. lang, donker blond kroeshaar, wat gedrongen postuur, gekleed in kakikleurige blouse, verschoten bruine manchester broek en zwarte schoenen. Kan vrijwel niet spre ken, maar maakt op het eerste gezicht geen achterlijke indruk. Zij die inlichtingen kunnen verschaf fen worden verzocht zich in verbinding te stellen met de politie te Noordwijk, telefoonnummer 01719-2020, of met de politie van zijn woonplaats. Bromfietser gewond Zaterdagmiddag om kwart over drie is een Leidse bromfietser op het rijwiel pad aan de Steekterweg in Alphen aan den Rijn nabij het Goudse Rijpad tegen een tractor opgereden, dieg een voorrang zou hebben verleend. De bromfietser liep vleeswonden en ontvellingen op. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Gondel baan Kijkduin-Scheveningen v.v.? (Van onze Haagse redactie) Er zouden van particuliere zyde plan nen bestaan tot het aanleggen van een kabelbaan tussen Scheveningen en Kijk duin, welke de badgasten in staat zou stellen, zich in een cabine, die aan een kabel hangt, over de duinen van Sche veningen naar Kijkduin te begeven. Deze gondelbaan, tot de aanleg waar van een Utrechts ingenieursbureau het initiatief heeft genomen, zou een tussen station krygen aan het Markenseplein te Scheveningen. Deze baan, die men in Oostenrijk, Duitsland en Italië veelvul dig aantreft, zou volgens een rondlo pend systeem werken. Zij zou voor Sche veningen, dat in de nabije toekomst ook weer over een pier kan beschikken, een toeristische attractie kunnen betekenen. Hetzelfde ingenieursbureau heeft een dergelijke baan ontworpen voor de Pos- bank bij Arnhem. Deze baan zal een lengte krygen van twee kilometer en over de heuvels van de Posbank naar Beekhuizen voeren. Als de toestemming voor de bouw wordt gegeven, zal Werk spoor dit werk, waarmede een bedrag van twee miljoen gulden zal zijn ge moeid, uitvoeren. Vergadering Staten- en raadsleden V.V.D. Op zaterdag heeft in Zeist de jaar lijkse algemene vergadering van de Vereniging van staten en raadsleden van de VVD plaats gevonden onder voorzitterschap van de heer D. W. Dett- meijer, wethouder voor Openbare Wer ken te 's-Gravenhage. De jaarstukken werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaresse mej. mr. M. M. F. van Everdingen bleek dat het aantal leden gestegen is met 350 en thans 905 bedraagt. Het financiële jaarverslag werd goed gekeurd en aan de penningmeesteresse werd eervol décharge verleend. Aan de beurt van periodieke aftreding zijn de bestuursleden jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford te Breukelen, mr. H. S. Siebers te Groningen en M. Visser te Arnhem werden bij acclamatie herko zen. Van het bestuurslid mr. E. H. Toxopeus was bericht ontvangen, dat hij in verband met zijn benoeming tot minister van Binnenlandse Zaken zijn bestuurslidmaatschap van de vereniging wenste te beëindigen. In deze vacature werd door het bestuur voorgesteld te benoemen de heer E. Noorman, wethou der van Bergen op Zoom, hetgeen door de vergadering by acclamatie werd aan vaard. „Goede heertje" in zeer grote stijl.... De 34-jarige advocaat en financier Friedrich Grunwald, wiens naam dik wijls is genoemd in verband met de ge ruchtmakende „zaak-Jasper", is tegen een borgsom van 400.000 gulden voorlo pig op vrije voeten gesteld, tot op 4 no vember het proces tegen hem begint. Grunwald zal terecht staan op beschul diging van zwendel met cheques, 32 in totaal met een waarde van 3.255.500 pond sterling, ruim 30 miljoen gulden. Nog nooit tevoren is in Engeland een dergelijk hoog bedrag genoemd in een zwendelaffaire! Vermoedelijk is de Justitie met deze ene tenlaste legging, die overigens door Grunwalds advocaat ontkend wordt, nog niet aan het einde, want men verwacht nog andere arrestaties in deze zaak, en ook dat Grunwald nog andere strafbare feiten ten laste zullen worden gelegd. Het geld waarmee Grunwald gefrau deerd zou hebben is voor een groot deel afkomstig van de „State Building Society", die zijn kas gesloten heeft zo dra het schandaal bekend werd en zijn rekeninghouders meest kleine spaar ders thans een maximale terugname van één shilling (twee kwartjes-) per maand toestaat. Daaraan hebben de aandeelhouders in een speciale vergade ring niets kunnen doen. Zelfs kon men hen niet inlichten over de werkelijke financiële situatie van het bouwfonds. Grunwald had de cheques opgenomen om een investeringsmaatschappij te kun nen aankopen, doch volgens de ten laste legging heeft hij het geld ten eigen bate aangewend. Advertentie Fa. DUSOSWA - Leiden Smakelijk eten (Speciale berichtgeving) In Bolsward is tussen de gemeentebe sturen van Wonseradeel en Hennaarde- radeel een geschil ontstaan over een di ner. De burgemeester van Hennaarde- radeel, die met vier van zijn gemeente naren, in deze stad zou komen, had in hotel De Wijnberg een diner voor vijf personen besteld. Toevallig hadden en kele dagelijkse bestuurders van de ge meente Wonseradeel, o.w. de burgemees ter en de gemeentesecretaris, van hun aanwezigheid in Bolsward gebruik ge maakt om eveneens deze Wijnberg vro lijk te bklimmen. Zij kwamen juist iets eerder in het hotel dan hun collegae uit de nabuurgemeente. Toen zy naar de mogelijkheid van een hapje eten informeerden, onthulde de hotelhouder dat er een diner besteld was door Hennaarderadeel, maar de he ren van Wonseradeel wisten hem ervan te overtuigen, dat dit een vergissing moest zijn. Terwijl hun. buren elders in het hotel vrolijk vaneen aperitief geno ten. lieten de Wonseradelers zich de ene gang na de andere voorschotelen. Het moet tot hun eer gezegd worden dat zij nietm et stille trom vertrokken, maar dat zij eerst nog de heren van Hennaar deradeel vertelden, dat het héérlijk had gesmaakt! Toen bleek het dat deze he ren een kwadedronk over zich hadden want voor ze boos naar Sneek vertrok ken om daar dan maar te gaan eten, mengden zy eerst nog de burgemeester van Bolsward in deze kwestie. Deze heeft zich er na de eerste lachbui van afgemaakt met te zeggen, dat hij de vijf Wonseradelers twee weken op de zwarte lijst van Bolsward zal zetten, zodat zij daar dus voorlopig niet in een Horeca bedrijf mogen komen „Proef'-toko's inplaats van Chinese zaken In Indonesië is men begonnen met het vestigen van „proef-winkels" in ver band met het verbod aan buitenlandse tokohouders om na 1 januari 1960 ver der bedrijfjes te exploiteren. Een afde ling van het Indonesische departement van Handel deelde gister mede, dat er enige vorderingen zijn gemaakt met de stichting van deze proeftoko's, waar in hoofdzaak voedingswaren, kleding en andere dagelijkse levensbehoeften ver krijgbaar zullen zijn. Uit dezelfde bron werd vernomen, „dat het succes, dat met deze toko's reeds werd verkregen in West-Java, en de geestdrift die de op richting ervan bij de bevolking heeft verwekt, heeft geleid tot het voorne men om er ook mede te beginnen in Midden- en Oost-Java, alsmede in de buitengewesten. Nieuw Troelstra-ooH te Beekbergen In Beekborgen is zaterdagmorgen op symbolische wyze de eerste steen gelegd voor het nieuwe hoofdgebouw van vyf verdiepingen van het vakantie- en stu diehuis van de Stichting „Troelstra- oord". Deze handeling werd verricht door de weduwe van „Ome Jan van Zut- phen". mevrouw B. J. van Zutphen Greger, die in 1926 de eerste steen legde voor het gebouw, dat in februari 1955 bij een felle brand verwoest werd. De voorzitter van de Stichting „Troel stra-oord", de heer C. van Wingerden, heeft de vele belangstellenden, o.w. de heer Jelle Troelstra, zoon van wijlen Pieter Jelle Troelstra, indertijd de ini tiatiefnemer tot de stichting van dit vakantie- en studiehuis, welkom geheten in de aula, die in de zijvleugel van de stichting is gevestigd. Het nieuwe ge bouw telt 259 bedden, hetgeen 139 meer is dan het door de brand verwoeste ge bouw. Een gedeelte van de tentoonstelling dat de bijzondere aandacht ver kreeg van de talrijke bezoekers. (Foto Leidsch DagblacJ) GEVAARLIJK SPEL IN ALPHEN A. D. RIJN JONGEN ERNSTIG GEWOND Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is een 12-jarige jongen bij de Kortsteek- terweg ernstig aan zyn rechterhand ge wond, toen hij met een spijker op de slagpin van een handgranaat sloeg. Het slagpijpje explodeerde. De jongen had twee slagpijpjes gevonden in een spyker- bak achter zijn ouderlijke woning. Hjj wilde een geweer met pijpjes laden. Na in het Academisch Ziekenhuis in Leiden te zijn behandeld kon de jongen huiswaarts keren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Willem Jan. zn. v. J. C. Varkevisser en H. Bouta; Dirk, zn. v. J. H. van der Plas en A. van Beelen; Sergius Josèf j Olaf Raymundus Franciscus. zn. v. W. J. F. Sweerts en A. J. M- Trommelen; Ida, dr. v. H. van Dijk en S. A. de Jong; Gerrit, zn. v. W. Mink en J. Kooien; Suzanna Teumtje Cornelia, dr. v. P. M. du Prie en C. S. Krietemeijer; Rudolf Hubert, zn. v. J. J. J. van Noort en C. C. Hogen doorn. GEHUWD: M. van Rooijen en R. A. Blok- OVERLEDEN: i C. J. M. Ravestijn. 83 j., echtgenote van A. Kranenburg: H. Groeneveld, 58 jr., man. Verbetering van het gewone Thomas-staal in Brussel) In Seraing, bij Luik, hebben wy dezer dagen de inbedrijfstelling bijge woond van een reusach tige staalfabriek met een produktiecapaciteit van anderhalf miljoen ton staal per jaar. Deze enor me produktie wordt bij kans geheel automatisch tot stand gebracht door amper 400 arbeiders, slechts de helft van de arbeidesbezetting van oude staalfabrieken. De voorzitter onthulde dat in Luik wordt geëx perimenteerd met een nieuw Oostenrijks produk- tie-procédé, voor de ver betering van het gewone Thomas-staal door de be werking van ruw gietijzer met verpulverde kalk en zuivere zuurstof. De fa briek heeft meer dan een een miljard franken (80 miljoen gulden) gekost. Hierdoor wordt de capa citeit van de Luikse staal- groep opgevoerd tot circa 3 miljoen ton per jaar, even groot als de grootste Franse en Duitse bedrij ven in de Kolen- en Staal gemeenschap (K.S.G.) In Luik is men van oor deel, dat de scheepsplaten van Thomasstaai thans op enkele procenten na de kwaliteit zullen gaan ver krijgen van de betere, maar ook veel duurdere, Siemens-Martin staalpla ten, welke de Engelse en Nederlandse staal fabrieken produceren. Zij worden voor de scheeps bouw te Rotterdam en Amsterdam gebruikt. Tot nu toe verzetten zich de Lloyds en de andere tech nische scheepvaartbureaus tegen het gebruik van Thomasstaai voor de scheepsbouw. Wanneer de Luikenaren erin slagen inderdaad de Thomaspla ten van het Oostenrijkse procédé in de scheeps bouw te doen aanvaarden, zal in deze branche een grote revolutie plaats vin den, aldus zeiden ons waarnemers, die de pogin gen om het Thomasstaai door zuurstof te verbete ren sedert vele jaren op lettend volgen. De nieuwe fabriek, die in het kader van de grote Cockeril-fabrieken tot stand kwam, is slechts een deel van het nieuwe investeringsprogramma van 7 miljard franken (540 miljoen gulden). Binnenkort zullen een nieuwe fabriek voor mag netische platen en een nieuwe hoogoven in be drijf worden genomen. In de gemeenschappe lijke markt voor kolen en staal (K.S.G.) wil Luik klaarblijkelijk een grote inspanning doen om zijn reeds sterke positie nog te verstevigen. Oorspronkelijk luidde naam ,Van de II alle (Van onze Brusselse correspondent) De vereniging „De Vlaamse vrienden in Frankrijk", welke de cul turele organisatie is van de Vlamingen, die in Noord-Frankrijk wonen, en die Franse staatsbur gers zijn, heeft zojuist de resultaten medegedeeld van de studies betreffende de Vlaamse en Nederland se herkomst van generaal De Gaulle. Tevens werd een verzoekschrift tot pre sident De Gaulle bekend gemaakt, om het Neder lands opnieuw als tweede taal op de lagere scholen van de Vlaams-sprekende gemeenten van Noord- Frankrijk voor te stellen, aldus melden enkele Vlaamse correspondenten in Noord-Frankrijk aan de Vlaamse kranten in België. In het verzoekschrift tot De Gaulle wordt erop gewezen, dat het Duits opnieuw wordt onderwe zen op de lagere scholen van de Elzas. De Frans- Vlamingen vragen als Franse staatsburgers de gelijkheid voor de wet. In verband met de herkomst van de familie De Gaulle werden door dr. J. Klaas, de uitslagen van zijn on derzoek bekend gemaakt. Hij ondernam een zorg vuldig research-werk in Bourgondië, in Cham pagne 4n Henegouwen en in Gelderland. Dankzij deze navorsingen, aldus dr. Klaas, moge het thans vast staan, dat de stam- De Gaulle sinds eeuwen in de Nederlanden inge worteld is. Franse weten schapsmensen, zoals bij voorbeeld Albert Dauzat, hebben de Nederlandse oorsprong van de naam De Gaulle bevestigd: De Gaulle komt van de ty pisch Vlaamse naam „Van de Walle" en werd ge leidelijk omgevormd tot De Waulle en De Gaulle. De eerst gekende De Gaulle, volgens het on derzoek van dr. J. Klaas, was kanselier van Gel derland in de vijftiende eeuw. Een tak van de Van de Walle's verhuisde in de zestiende eeuw naar Bourgondië, en deze Van de Walle's werden aldaar hoofdmannen en slot voogden in dienst van de hertogen van Bourgondië, die later zo'n grote rol in de Nederlanden zouden spelen. De Van de Walle's lieten een leeuw van Vlaanderen in hun wa penschild opnemen. In Bourgondië bleven zij zich op typisch Vlaamse ma nier bewegen. In de kerk, waar hun grafstenen lig gen, prijkt een overvloed van Vlaamse en Neder landse doeken, die van hun gehechtheid aan het land van hun afkomst getuigen. Maar de De Gaulle's, die zich pas twee eeuwen geleden in Noord-Frank rijk vestigden, verloren evenmin het bewustzijn van hun oorsprong. Julien de Gaulle, de grootvader van de huidige president van Frankrijk, was leraar te Valenciennes in Noord- Frankrijk, en een van de stichters van het Vlaamse tijdschrift voor de Vla mingen in Noord-Frank rijk. De oudste zoon van deze Julien de Gaulle, even eens Charles geheten, richtte in maart 1870 tot het parlement te Parijs het verzoek om in de Vlaamse gemeenten van Noord-Frankrijk het Ne derlands taalonderricht te organiseren. De huidige president, Charles de Gaulle, die in Rijssel of Lille werd geboren, is langs zijn moeder, die uit een oude familie van Duinkerken stamt, ver want met de tien jaar ge leden overleden Jules Beck, die een van de be zielers was van het Vlaam se cultuurleven in de Noordfranse havenstad Duinkerken. Townsend zal na huwelijk bij Parijs gaan wonen De 44-jarige Engelse kolonel Peter Townsend heeft gisteren in de Belgische plaats Brasschaat aan journalisten ver teld dat hij over drie maanden met zyn 20-jarige secretaresse, Marie-Luce Ja- magne, zal trouwen en daarna bij Parijs zal gaan wonen. De persconferentie werd gehouden in de tuin van zyn schoonouders in Brasschaat. De belang stelling van journalisten en fotografen was zeer groot. In Parijs werkt Towns end aan filmscenario's over wereldrei zen en wereldvraagstukken. Townsends eigen filmisch verslag van zijn wereld reis waarop o.a. Marie-Luce hem ver gezelde heeft een goede ontvangst in Frankrijk gehad en zal binnenkort in Duitsland uitgebracht worden. Over de „delicate kwestie" van een kerkelijk huwelijk kon Townsend (die gescheiden is en wiens verloofde rooms- katholiek is) nog geen inlichtingen geven. „ZIE GODS SCHEPPING" OP DE FLORIADE Op de Internationale tuinbouwten toonstelling „Floriade", die van 25 maart tot en met 25 september 1960 te Rotterdam gehouden wordt, zal onder auspiciën van het convent der kerken, waarin de protestantse kerken, de rooms-katholieke kerk, de joodse ge meente en het Leger des Heils samen werken, een internationale foto-exposi tie worden gehouden, met als thema „Zie Gods schepping". De foto's, die in een daartoe te bouwen paviljoen zul len worden getoond, zullen worden ver kregen door middel van een interna tionale wedstrijd voor amateurs en be roepsfotografen. Gevraagd wordt daar bij het thema „Zie Gods schepping" uit te beelden in al zijn facetten, zoals bijv. majesteit en schoonheid van de schep ping, vormgeving in leven en arbeid, maar ook: misbruik en verminking van de schepping (erosie enz.). In dit geheel vindt men passen het beeld van de mens in zijn schoonheid en cultuurar- beid, maar ook in zijn onliv .tering (honger, lijden, eenzaamheid). Een in ternationale jury zal de inzendingen be- oordtlen en de beste bekronen. Deze foto toont aartsbisschop Ma- karios van Cyprus, die met gene raal George Grivas, de voormalige leider van de verzetsbeweging Eoka, het Hotel des Roses" van Rhodes verlaat na een langdurige bespreking. Aan het slot van deze bijeenkomst maakten zij bekend, dat hun verschil van mening was bijge legd. Slavinnenhandel in Japan De Japanse justitie heeft verscherpte waakzaamheid geboden tegen de handel in slavinnen, die in een jaar tijd met twintig procent is gestegen. In het eer ste halfjaar van 1959 werden in Japan 2850 vrouwen en meisjes verkocht aan café's. bars, hotels en geisj abuizen van de grote steden. De politie ontdekte dat ondanks het recente verbod op bordelen en prostitutie de handel in slavinnen onder het mom van theehuizen, Turkse baden en koffiebars nog steeds bloeit. Vele van de meest zeer jeugdige slachtoffers komen uit door malaise en stormrampen getroffen mijnstreken, waar ouders hun dochters aan sujetten verkopen, die er zelf f. 50 voor maken. Kokend zwaar water reactor in gebruik Koning Olav van Noorwegen heeft zaterdag in Halden naby de Zweedse grens de eerste kokend zwaar water reactor ter wereld, die door het Noors- Nederlands Kerninstituut te Kjeller is ontworpen, in gebruik gesteld. De reactor is in drie jaar gebouwd voor een bedrag ter waarde van 3.500.000 dollar. Hij doet overigens reeds sedert juni van dit jaar dienst voor de twaalf deelnemende OEES-landen. De Noorse premier, Gerhardsen, de secretaris-generaal van de OEES, Ser- gent en vele vooraanstaande Europese geleerden en leiders, onder wie Sterling Cole, directeur-generaal van ht Inter nationaal Bureau voor Kernenergie t? Wenen, woonden de plechtigheid bij.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9