Naam burgemeester onverbrekelijk aan Voorschoten verbonden Gouden ambtsjubileum ds. Vermet SANA- TOGEN Cadeaus en hartelijke woorden bij afscheid van burgervader Amerika's Franse beleggingen blijven van bescheiden omvang griep hoofdpijn MAANDAG 12 OKTOBER 1959 De gehele zaterdag heeft in het teken van het af scheid van burgemeester Van der Hoeven gestaan, 's Ochtends was er een bijzondere gemeenteraads vergadering, waarna bovendien vertegenwoordi gers van allerlei instanties het woord voerden en 's middags nam de scheidende burgemeester af scheid van de burgerij. Burgemeester van der Hoeven werd daarbij zeer veel toegesproken en alle toespraken getuigden van bijzonder grote waar dering voor diens persoon en dank voor alles wat hij voor de gemeente en voor vele ingezetenen in het bijzonder gedaan heeft. Nadat burgemeester van der Hoeven met zijn echtgenote, 's ochtends om half tien het Cultureel Centrum binnengeleid was, opende hij op de ge bruikelijke wijze de vergadering van de gemeente raad, waarna de gemeentesecretaris, de heer J. de Bres, het Koninklijk Besluit van de benoeming tot burgemeester van Ridderkerk voorlas. Burgemeester van der Hoeven begroette daarop de vertegenwoordiger van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de heer Sillevis, en hield vervolgens een afscheidstoespraak. Zijn echtgenote ook gehuldigd Na zijn Installatie op 18 december 1945, waarbij de burgemeester de ge meente als een vreemdeling binnentrad, was hij zeer spoedig ingeburgerd, dank zij de spontane welwillendheid, waarmee hij ontvangen werd. De hartelijkheid, daarna ondervonden, hadden het ver blijf in Voorschoten tot bijzonder mooie jaren gemaakt, misschien wel de beste jaren van zijn leven. De beginselen die het richtsnoer van zijn bestuurshandelingen waren geweest, noemde spr.: het bevorderen van het algemeen belang, het publieke terrein beschouwen als heilige grond en het beschikken over de openbare middelen, die niét lichtvaardig uitgegeven moch ten worden. Spr. heeft ernaar gestreefd in de Raadzaal te handelen als een onpartijdig voorzitter. De Raad heeft hem welwillend behandeld en de per soonlijke verhoudingen zijn steeds goed gebleven. Dankzij de medewerking van de wet houders is door eendrachtige samen werking iets bereikt. Dat stemt tot grote voldoening en dankbaarheid. Maar ook de gemeentesecretaris, alle ge meentefunctionarissen, de Rijkspolitie (die spr. steeds gezien heeft alsof het gemeentepolitie was), de vrijwillige brandweer, de B.B. (Burgerzin van de allerhoogste orde) hebben de burge meester geholpen zijn taak' te volbren gen. Spr. herinnerde zich met dank baarheid de samenwerking in de CO- TUVO, de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, de EHBO, de Padvinderij. Moeilijk afscheid Tot de Burgerij zei burgemeester Van 1 der Hoeven, dat het hem en zijn vrouw erg moeilijk zou vallen Voor- J schoten te verlaten. Hij had getracht niet alleen egn „bureauman" te zijn, 1 maar in het volle leven te staan. Die nen was een van de belangrijkste richt lijnen geweest voor zijn leven. Mede namens zijn vrouw, zijn dochter, zijn schoonzoon en zijn zoon bracht spr. dank voor de hartelijke vriendschap en genegenheid in Voorschoten ondervon den. Maar bovenal bracht spr. dank aan Hem, Die hem de kracht en de wijsheid had gegeven zijn taak te vervullen De kern van de toespraak, die wet houder G. Schrama hield, was de dank baarheid, dat burgemeester Van der Hoeven twee beloften, bij zijn installa tie gedaan, had ingelost: n.l. een goed burgemeester te zullen zijn, maar bo venal een burgervader. Spr. herinnerde hoeveel er te doen was geweest na de bevrijding: er waren drie achterstallige begrotingen, er waren spoedig plannen voor de bouw van 44 middenstandswo- ningen, waarin 64 gezinnen onderdak zouden kunnen vinden. Later zijn er zeer veel woningen bij gekomen, is het Gezondheidscentrum gesticht (toen, door de samenwerking van drie kruisorganisaties, een unicum in Nederland) en is de trots van de Burgemeester: het fraaie Cultureel Centrum tot stand gekomen Wethouder Schrama dankte de schei dende burgervader voor dit alles en wenste de gemeente Ridderkerk geluk. Hij gaf aan het aanwezige college van B. en W. van Ridderkerk de raad do nieuwe burgemeester hartelijk te ont vangen hem de tijd te geven zich in te werken. Dan zal de dag van de 17e ok tober voor Ridderkerk een grote dag zijn. Mevrouw Van der Hoeven krijgt een prachtig gouden horloge. (Foto L.D./Holvast) Hoogtepunten Namens de R.K. raadsfractie sprak de heer C. Fortanier woorden van dank en afscheid. Spr. wees in het bijzonder op de zeven nieuwe scholen die verrezen waren en op het prach tige sportveldencomplex. Na nog en kele hoogtepunten uit het beleid van burgemeester Van der Hoeven geme moreerd te hebben merkte spr. op, dat niemand neutraal kan zijn, maar dat hij grote bewondering had voor de objectiviteit van de burgemeester. Mevrouw Van der Hoeven werd ge huldigd met de woorden, dat zij zich van haar taak als eerste burgeres van de gemeente op voortreffelijke wijze heeft gekweten. In een hooggestemde rede nam mr. dr. J. P. I. van der Wilde namens de Prot. Chr. Fractie afscheid van Burge meester Van der Hoeven. Spr. stelde duidelijk de taak van de burgemeester in deze tijd vast. Het is een alomvat tende taak ,die een grote visie vraagt. Men moet de ontwikkeling in de hand kunnen houden en leiding kunnen geven ,Dat heeft u gedaan en uw echt genote heeft u daarbij op bijzondere wijze terzijde gestaan. U bent pro gressief geweest in de ruimste zin van het woord, aldus mr. dr. Van der Wilde. Uw promotie is eervol. Wij danken u voor wat u beiden voor Voorschoten ge weest bent". Gemengde gevoelens Ook de heer A. de Groot (VVD) hield een prachtige toespraak, waarin hij al lereerst deed uitkomen de vreugde, de jalouzie en de spijt over het heengaan van burgemeester Van der Hoeven: vreugde voor hem persoonlijk, voor de promotie, die hem gelegenheid zou ge ven zijn werkkracht weer te ontplooien: jalouzie op Ridderkerk, dat aan uw goede, vaderlijke zorgen zal worden toevertrouwd: spijt, dat de Raad niet meer tezamen met hem en gestimuleerd door zijn werkkracht zal kunnen wer ken voor de gemeente Voorschoten. „Er is veel tot stand gekomen onder uw leiding, door u voorbereid en uitge werkt. Uw streven is onverminderd ge richt geweest op binding, op samen werking. Spr. wees daarbij op de Stich ting Gezondheidszorg ,dat een symbool is van het streven alles op te zoeken dat bindt. Ook de voortdurende zorg voor alles dat met de jeugd te maken heeft, had de persoonlijke interesse van de burge meester. Spr. doelde daarbij op de pad vinderij, waarin ook een unieke samen werking tot stand is gekomen. Met lede ogen ziet de heer De Groot de burgemeester en diens vrouw gaan. De voorzitter van de fractie van de P.v.d.A., dr. P. S. Pels, ging na, welke punten van overeenkomst er waren tus sen de dag van installatie en deze dag van afscheid. En spr. kwam daarbij al lereerst op het sobere optreden. Maar er waren ook grote verschillen. Er zijn grote en grootse bijeenkomsten geweest. En spr. herinnerde aan de Treubher- denking, waarbij vele ministers ontvan gen werden in de Raadzaal en aan het bezoek van de Commissaris der Konin gin. „Voorschoten is aan het veranderen, maar de woningnood is nog niet opge lost. Het aantal samenwoningen is he laas toegenomen". „U hebt aan het democratische sa menspel van krachten in de gemeente raad een belangrijke stimulans kunnen geven". Spr. hoopt, dat burgemeester DUBBELE GARANTIE Betoging in Brussel Zaterdagmiddag heeft het Algemeen Christelijk Vakverbond in de straten van Brussel betoogd tegen „de traagheid van de regering en het parlement" om recht te laten wedervaren aan hun jongste sociale eisen. „Mijnheer Eyskens", zo stond op een van de spandoeken die voorop in de stoet werden gedragen, „schenk ons wat (de socialistische oud-premier) Van Acker ons heeft geweigerd". Op andere spandoeken stond te lezen„Gewaar borgd weekloon", „aanpassing van de „bedrijfsbelasting", „goedkeuring van de wet op het sluiten van bedrijven". Het was een massale betoging. In rijen van 20 liepen de deelnemers door het cen trum. Het onderzoek naar het gat te Wormer Een hernieuwd onderzoek van het in middels ook huiten onze grenzen be kend geworden „gat" van Wormer. dat zaterdag is begonnen en deze week ,zal worden voortgezet, zal moeten uitwijzen of een nieuwe investering Andere landen bieden betere condities (Van onze correspondent (Van onze correspondent correspondent) „De investeringen door Amerikaanse particulie ren in Frankrijk zullen, zelfs als ze in de toekomst toenemen, de algemene politieke en economische situatie van het land toch nooit ingrijpend kunnen beïnvloeden. De omvang dier kapitalen zal altijd betrekkelijk gering blij ven in verhouding tot de problemen die hier wor den gesteld, en de oorzaak is van fundamentele en permanente orde". Dit is de eindconclusie waartoe een groep Franse econo men is gekomen, die een omvangrijk rapport heeft opgesteld over het kapi taalverkeer gedurende de laatste maanden tussen Frankrijk en Amerika. De algemene tendens van dit rapport verkeert wel in vrij scherpe tegenspraak met de officiële verwach tingen, die door de rege ring tot dusver plachten te worden uitgesproken. De vrije inwisselbaar heid van de frank werd. einde vorig jaar, afgekon digd, vooral ook in de hoop, dat door Ameri kaanse investeringen de expansie van de Franse economie sterk zou wor den bevorderd en, indirect dus, aan de sanering van de buitenlandse handels balans zou kunnen bij dragen. Met cijfers wordt in het rapport aangetoond, dat deze hoop door de ont wikkeling niet werd inge lost, en dat men ook op langere termijn hier geen hoge verwachtingen mag koesteren. In heel West-Europa werden over het jaar 1958 acht miljard dollars door Amerikanen aan investe ringen besteed. Frankrijk stond op die lijst geno teerd voor 255 miljoen. Ook indien dat cijfer ver dubbeld of zelfs verdrie voudigd werd, zou de glo bale economische situatie in Frankrijk er nog weinig baat bij vinden. In het zelfde jaar heeft Frank rijk bijna voor een dubbel bedrag 492 miljoen dol lar buiten de frank- zone geïnvesteerd, waar van 309 miljoen in de dol lar-zone. Ten aanzien van de wederzijdse beleggin gen, heeft Frankrijk zich dus grotere inspanningen getroost dan Amerika. De economische experts zijn dan ook van oordeel dat Frankrijk voorlopig nog lang niet kan wedijveren met landen als Zwitser land, Engeland, Duitsland of Nederland, die voor het Amerikaanse ka pitaal aantrekkelijker con dities bieden. Ook de poli tieke stabiliteit van de Vijfde Republiek heeft de Amerikaanse beleggers nog niet of nauwelijks over de brug gelokt, terwijl, trots de laatste devaluatie van de frank, de concurrentie voorwaarden in Frankrijk toch nog altijd vatbaar blijven voor serieuze kri tiek. Ook op grond van dit rapport van onafhanke lijke economen, kan wor den verwacht dat Frank rijk voor de verbetering van zijn deviezenpositie het oog in de toekomst eerder op de bodemschat ten van de Sahara dan op een versterking der rela ties met de dollar-zone blijven richten. De rap porteurs onderschrijven de voorspelling dat al in 1960 220 miljoen dollars zal worden opgebracht door verkoop van Sahara- olie, een bedrag dat over 1961 (met ruim 450 mil joen) ruim verdubbeld zou kunnen worden. voor graafwerkzaamheden gerecht vaardigd is. Men zal eerst het gat met prikstan- gen aftasten om te onderzoeken of in derdaad iets in het gat zit en zo ja, hoe groot dit voorwerp is. Mochten deze prikproeven geen resultaat hebben, dan zal het Instituut voor Grondmechanica te Delft ter plaatse sonderingen ver richten. Inmiddels heeft ook overleg plaats gehad tussen de directie sluizen en stuwen van Rijkswaterstaat en de Amsterdamse Ballastmaatschappij. Deze maatschappij, zo vernemen wij, heeft nog geen opdracht ontvangen om ter plaatse een stalen damwand te slaan, omdat het bodemonderzoek eerst moet uitwijzen of er inderdaad .jets" in het gat zit. Men acht het slaan van een stalen damwand zulk een kostbare in vestering, dat eerst terdege moet komen vast te staan of zich inderdaad een voorwerp in dit gat bevindt. neem DS. F. C. MEYSTER OVERLEDEN In de ouderdom van 78 jaar is te Rot terdam overleden ds. F. C. Meyster, emeritus-predikant van de Geref. Ker ken. Ds. Meyster, die te Maassluis is ge boren, verbond zich in 1910 aan zijn eerste gemeente. Zoetermeer. In 1912 werd hij te Rotterdam bevestigd. Op 1 september 1954 werd hem eervol emeritaat verleend. Voor zijn verdien sten werd hij tot officier in de Orde van Oranje Nassau. hoort in huis Van der Hoeven dankzij de contacten met de diverse fracties hier, in Ridder kerk de nodige steun zal vinden, en be sluit met de beste wensen voor de toe komst. Prachtig geschenk De nestor van de gemeenteraad, de heer G. v. d. Hulst, mocht daarna na mens de gehele raad een afscheidsca deau aanbieden: een volledig bureau garnituur. Spr. getuigde daarbij van de strikte onpartijdigheid van de burge meester, maar ook van diens belang stelling voor ieders persoonlijk leven. Na dankwoorden van burgemeester Van der Hoeven getuigde de gemeente secretaris, de heer J. de Bres, van de dankbaarheid van alle ambtenaren voor alles wat 'tot stand is gekomen, en ook voor de vrijheid, die hen gegeven is. Burgemeester Van der Hoeven voelde zich klein onder alle lofuitingen. Maar spr. was er dankbaar voor, omdat het voor hem een stimulans was in zijn nieuwe gemeente de schouders onder het werk te zetten. Erg dankbaar was spr. ook, omdat zijn vrouw door alle sprekers in hun toespraken betrokken was. Spr. dankte dan ook in het bij zonder voor de vriendelijke woorden gericht tot zijn echtgenote. De grootste eer, die burgemeester Van der Hoeven by zijn afscheid ont ving, was misschien wel een geheel onverwacht raadsbesluit. Als blijk van grote dankbaarheid en bijzondere waardering werd n.l. aan het prach tige recreatiepark, waarin het grote sportveldencomplex is opgenomen, door de Raad de naam „Burgemees ter Van der Hoevenpark" gegeven. Daarmede is de naam van deze bur gemeester, die bijna 14 jaar lang voor de gemeente op de bres heeft gestaan, voor altijd aan Voorschoten verbon den. Toespraken Ds. J. Groot herinnerde tijdens receptie aan Leidse tijd van jubilerende collega Zaterdag was het vijftig jaar geleden, dat ds. D. M. Vermet, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk te Leidschendam woonachtig, die ook circa tien jaar in Leiden bijstand in het pastoraat verleende, het feit herdacht, dat hij voor vijftig jaar te Herwijnen in het ambt werd bevestigd. Hoewel de jubilaris reeds in 1947, na 13 jaar de Hervormde Gemeente van Leidschendam te hebben gediend, op 65- jarige leeftijd met emeritaat ging, neemt ds. Vermet temidden van deze gemeente nog een centrale plaats in. Duidelijk trad dit zaterdagmiddag aan de dag toen zeer velen de jubilerende predikant en diens echtgenote in het dienstgebouw der her vormde gemeente kwamen gelukwensen. Tijdens deze receptie hem aangebo den door de hervormde gemeente van Leidschendam bracht ds. J. Groot de gelukwensen over van de Centrale Ker- keraad der Leidse hervormde gemeente. Ds. Groot, die herinnerde aan de Leidse tijd van 1947 tot 1957 van zyn Jubi lerende collega, wees o.a. op de arbeid, welke ds. Vermet tijdens vacatures in verschillende wijkgemeenten en als gees telijk verzorger van de patiënten in het Acad. Ziekenhuis heeft verricht. In on gebroken kracht en met grote blijmoe digheid, aldus ds. Groot, hebt gij deze arbeid verricht. Leiden is U daarvoor nog steeds dankbaar. Ds. J. van Leusden, hervormd predi kant te Leidschendam. gewaagde even eens van de grote werkkracht van ds. Vermet, welke ook na zijn emeritaat is geprolongeerd. Vijftig jaar, aldus spre ker. bent U dienend bezig geweest. Een lange periode, waarbij uw echtgenote U steeds trouw terzijde stond. Namens tal Ds. J. Groot biedt namens de Cen trale kerkeraad der Leidse Her vormde Gemeente ds. Vermet ge lukwensen aan. Links mevr. Vermet (Foto L.D./Holvast) van kerkelijke colleges en de „School met de Bijbel" bood ds. Van Leusden ds. Ver met „omdat hij nog altijd de man van de studeerkamer is", enkele studieboe ken aan. Van de velen, die hierna gelukwensen, resp. cadeaus, aanboden, waren o.m. bur gemeester en mevr. Banning te Leid schendam, wethouder Groenewegen, enkele raadsleden, ds. G. L. Riphagen en de heer J. Batelaan namens de geref. kerkeraad te Leidschendam, ds. A. D. Bakker, herv. predikant te Voorburg, de de oud-collegae, ds. I. Voorsteegh uit Den Haag en ds. Bosman uit Rijswijk, het bestuur van de chr. zangvereniging „Zanglust", een deputatie van de dames club „Zusterhulp", waarvan mevr. Ver met vele jaren presidente was, en de Zondagsschool en tal van leden van ker kelijke colleges. Na deze officiële raadsvergadering werd in een officieuse bijeenkomst ge leid door loco-burgemeester G. Schrama gelegenheid gegeven afscheid te nemen. Daarbij werd het woord gevoerd door de heer O. R. I. Viveen, oud-raadslid, oud-wethouder en oud-locoburgemees- 'ter, die namens zijn mede-ereburger, de heer D. Limburg en de oud-raadsleden waarderende woorden sprak. Pastoor J. Th. van Bemmelen sprak namens het R.K.-Kerkbestuur, ds. W. G. Meijering, namens de Hervormde Kerk, ds. H. P. Fortgens namens de Stichting Gezondheidszorg, de heer D. Limburg namens de Geref. Kerk. dr. E. J. Anneveldt namens de Vrijgemaak te Gereformeerde Gemeente, de heer N. J. Schut namens de hoofden der Bijzondere Scholen. De commandant van het Marine Opkomst Centrum (die een grammofoonplaat aanbood), de Dis trictscommandant van de Rijkspolitie en de burgemeester van Leidschendam spraken vervolgens woorden van af scheid en waardering. De afscheidsreceptie voor de burgerij, die zaterdagmiddag in het Cultureel Centrum werd gehouden, werd vooraf gegaan door een muzikale huldiging door de beide muziekverenigingen Ben- venuto en St—Laurentius. Notaris G. J. Boom sprak tijdens deze receptie namens het comité, dat het af scheidsgeschenk van de burgerij ver zorgd had. Spr. merkte op, dat burge meester C. J. v. d. Hoeven zeer veel werk verricht heeft en dat niets hem teveel was geweest voor wie dan ook. „Aan Uw grote inspanning, aan de vol ledige inzet van Uw capaciteiten heeft Voorschoten te danken, dat er zoveel rot stand is gekomen". Als voorbeelden noemde de heer Boom, dat er dikwijls een groter contingent woningen was toegewezen dan waar Voorschoten recht op had. Spreker wees op de scholenbouw, op de totstandko ming van het Gezondheidscentrum, op het Cultured Centrum, op het Sport park. Ook getuigde notaris Boom van de grote belangstelling van mevrouw Van der HoevenDe Jongh de Leeuw voor het gehele Voorschotense leven. Mevr. Van der Hoeven heeft in verschillende verenigingen zitting gehad en daarin een bijzondere plaats ingenomen. Als laatste tastbare, zichtbare en hoor bare herinnering bood spr. de geschen ken aan. Toen hij sprak van „hoor baar", ging het doek van het podium open en speelde de nieuwe radio-gram mofooninstallatie met stereofonische weergave. Als meer persoonlijk cadeau werd burgemeester Van der Hoeven echter bovendien een ameublement voor een herenkamer toegezegd. Zichtbaar ontroerd en verrast ont ving mevrouw Van der Hoeven een gou den armbandhorloge. Hiermede werd door de gehele burgerij dit burgemees- terspaar, waarvan ook de echtgenote zo'n sympathieke rol in Voorschoten ge speeld heeft, geëerd. Ook werd deze middag door een lange rij van sprekers getuigd van de waar dering en dankbaarheid voor burge meester en mevrouw Van der Hoeven, waarbij nog diverse geschenken werden aangeboden. Achtereenvolgens spraken: de heer B. Hoogwerff Kroon namens de Koningin Wilhelmina-Vereniging, de Oranjever eniging Mors-Rijndijk, de Coöp. Raif- feisenbank en de Floraliacommissiede heer M. Derksen namens de Voorscho tense Sportraad: de heer dr. J. F. Sirks namens „Het Nut": mej. Hoogland na mens de Federatie Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening en de aangesloten vrouwenorganisaties onder aanbieding van twee geschenken; de heer A. de Water namens de Kon. Ver. v. EHBO; de heer drs. J. Burggraaff voor de Avond-ambachtstekenschool; de heer drs. J. R. Eysink-Smeets voor de afd. Voorschoten van het Ned. Roode Kruis; de heer G- van der Hulst namens de Hol'l. Mij. van Landbouw en de R.-K. Boeren- en Tuindersbond (onder aan bieding van een mandje Voorschotens fruit, een Voorschotense boerenkaas en bloemende heer C. Robbertsen na mens Veilig Verkeer, die een autopla quette aanbood; de heer N. J. B. Hof stee namens het Groene Kruis; ds. M. den Boer namens de Geref. Kerk; de heer E. van den Blom. en de heer Lek- kerkerker. commandant van de Vrijw. Brandweer, die een bij het geschenk van de raad pasende fotostandaard aanbood. Burgemeester Van der Hoeven betrok in zijn dankwoord zijn echtgenote en zijn kinderen. Daan-na werd van ae ge legenheid, persoonlijk afscheid te ne men van het uit Voorschoten vertrek kende gezin van de eerste burger, druk gebruik gemaakt. Groningse student met mes gestoken (Speciale berichtgeving) Een student is zaterdagavond in de Gelkingestraat te Groningen met een mes gestoken. Na zijn thuiskomst vond hij in het vlees, bij zijn schouderblad, een mespunt van 2 centimeter. Omstreeks kwart over tien trokken ongeveer 150 studenten de Gelkinge straat in. De achterhoede raakte slaags met een troep jongens, die met stukken hout gewapend was. Een 18-jarige stu dent kreeg een klap op zijn wenkbrauw boog. die barstte. De jongeman liet zich in het Academisch Ziekenhuis verbin den en ging daarna op aanraden van een arts naar huis. Daar bemerkte hij, dat alle lagen kleren, die hij aan had, op dezelfde plaatsteen gat vertoonden. Bovendien waren hemd en overhemd bebloed. Hij bevoelde de onderzijde van zijn linkerschouderblad en trok daar een mespunt van ruim 2 cm. uit.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5